fbpx
SIBO – czym jest? Czy problem może Cię dotyczyć?
Img

Wzdęcia, gazy, zaparcia, uczucie pełności w jamie brzusznej, biegunki, także tłuszczowe. Pacjentów z tego typu objawami trafia do mnie co raz więcej. Ponieważ oprócz wiedzy zdobytej na studiach szkoliłam i szkolę się dodatkowo z dietoterapii zaburzeń żołądkowo – jelitowych, jestem w stanie pomóc nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach o różnej etiologii.

Występowanie w/w objawów nie wiąże się jedynie z akceptacją bądź brakiem akceptacji dolegliwości. Wszelkie zaburzenia na poziomie żołądka i jelit, położą się cieniem na funkcjonowaniu całego organizmu.
Dlaczego? Ponieważ funkcjonowanie całego organizmu ma związek z wchłanianiem. Wcale nie jesteś tym co jesz. Jesteś tym co przyswajasz/wchłaniasz.

Czym jest SIBO?

SIBO (small intestine bacterial overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Polega to na tym, że w jelicie czczym nadmiernie rozrastają się bakterie charakterystyczne dla jelita grubego.
Co się wówczas dzieje?
Dochodzi do nasilenia procesów fermentacyjnych skutkujących nadprodukcją wodoru, metanu, dwutlenku węgla, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, a nawet siarkowodoru.
W efekcie dochodzi do niszczenia delikatnej struktury rąbka szczoteczkowego kosmków jelitowych, rozszczelnienia bariery jelitowej, upośledzenia trawienia tłuszczów, wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kwasów omega 3, żelaza,  cynku, wapnia, witaminy 12.
Może wystąpić wtórna nietolerancja laktozy, fruktozy oraz żywności bogatej w histaminę.  
SIBO nie wolno lekceważyć ponieważ będące jego skutkiem niedobory będą prowadziły do wystąpienia szeregu dolegliwości i zaburzeń, zwłaszcza neurologicznych związanych z produkcją neurotransmiterów (koncentracja, nastrój, depresja).

Szacuje się że problem może dotyczyć od 2 do 25% populacji.  

Diagnostyka SIBO

Najprostszą i nieinwazyjną metodą diagnostyczną SIBO jest test oddechowy wodorowy lub wodorowo – metanowy. Cena badania uzależniona jest od tego czy badamy jedynie stężenie wodoru czy także i metanu. 
Do badania wykorzystuje się glukozę lub laktulozę i ocenia ilość wodoru i metanu wydzielanego w wyniku bakteryjnej fermentacji niestrawionych węglowodanów.
Inną metodą, inwazyjną, jest badanie endoskopowe pozwalające ocenić stan kosmków jelitowych oraz ilość komórek zapalnych. O przeprowadzeniu badania endoskopowego z oceną mikroskopową wycinków błony śluzowej decyduje lekarz.

Spektrum dolegliwości w SIBO jest bardzo szerokie. Objawy potrafią być bardzo niespecyficzne i powiązane ze współistniejącymi chorobami. Niezbędna jest więc dokładna analiza objawów klinicznych oraz wyników badań pacjenta.

Objawy SIBO

Najczęściej występujące objawy to: 

 • zmiana rytmu wypróżnień,
 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • uczucie pełności w jamie brzusznej,
 • biegunki,
 • mdłości,
 • zaburzenia nastroju,
 • depresja,
 • wysypki,
 • ogólne osłabienie,

Oraz szereg innych objawów związanych z będących następstwem SIBO:

 • zaburzeń wchłaniania składników odżywczych – witamin (A, D, z grupy B w tym B12) oraz minerałów (żelaza, cynku, wapnia),
 • utraty białka,

Osoba która rozwinęła SIBO oprócz zaburzeń żołądkowo – jelitowych może więc zmagać się np. z problemami skórnymi, wypadaniem włosów, pokrzywkami, drętwieniami rąk i nóg.     

Przyczyny SIBO

Organizm ludzki posiada szereg mechanizmów których zadaniem jest ochrona jelit przed nadmiernym rozrostem bakteryjnym (np. wydzieliny gruczołów trawiennych, wędrujący kompleks bioelektryczny).
Są jednak czynniki które mogą te mechanizmy zaburzyć.

SIBO może rozwinąć osoba:

 • z zaburzeniami perystaltyki i motoryki jelit spowodowanych także przyczynami anatomicznymi,
 • po zabiegach chirurgicznych w obrębie żołądka i jelit,
 • z deficytami odporności o różnej etiologii,
 • z dysbiozą jelitową,
 • po antybioterapii,
 • po leczeniu lekami immunosupresyjnymi,
 • po leczeniu sterydami,
 • po leczeniu inhibitorami pompy protonowej (IPP) tj. popularnymi lekami na zgagę i nadkwasotę, 
 • z zespołem jelita drażliwego (IBS),
 • z chorobą uchyłkową,
 • żyjąca w stresie i przewlekłym napięciu co w ogromnym stopniu obciąża układ immunologiczny i działa bardzo negatywnie na jelita,
 • po przebytych zakażeniach układu pokarmowego np. zapaleniu żołądka i jelit,
 • z zaburzeniami wędrującego kompleksu mioelektrycznego (MMC) czyli mechanizmu mającego na celu usunięcie z przewodu pokarmowego niestrawionych resztek i nadmiarowych bakterii,  
 • z zakażeniem Helicobacter Pylori,
 • nadużywajaca alkoholu,
 • z zaburzeniami w wydzielaniu żółci,
 • z chorą wątrobą  – dotyczy to także tzw. niealkoholowego stłuszczenie wątroby,
 • z przewlekłym zapaleniem trzustki,
 • zmagająca się z chorobą autoimmunologiczną,  
 • niedożywiona (dotyczy także niedoborów pokarmowych),  
 • z endometriozą,  
 • zmagająca się z nieswoistą chorobą zapalną jelit np. chorobą Leśniowskiego – Cohna,  
 • z niedoczynnością tarczycy,

Praca z pacjentem

Zapewne ciekawą Was gotowe rozwiązania czyli to w jaki sposób pracuję z pacjentem z SIBO w zależności od podłoża problemu. Tego tu na blogu z oczywistych względów nie zdradzę.  To nie jest wiedza którą zdobywa się na studiach. To moje know how zdobyte podczas dziesiątek godzin dodatkowych szkoleń, lektury PUBMED oraz praktyki z pacjentami i zarezerwowane jest wyłącznie dla moich pacjentów.
To co jest istotne to działanie na objawy (dieta eliminująca FODMAP, czasem przeciwhistaminowa – zależy od przypadku) ale i przyczynę.

Problem SIBO dotyczy 54% osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto i ma związek z niewyrównaniem hormonalnym co przekłada się na kwasowość żołądka i zaburzenia wchłaniania. Pracując z takim pacjentem trzeba bezwzględnie wziąć to pod uwagę i pracować nad konwersją (jelita, wątroba, rytm dobowy).
Inaczej problemu nie rozwiążemy. 

W przypadku osób z chorobami zapalnymi jelit problem SIBO może dotyczyć aż 81 % osób. W przypadku cukrzycy i zaburzeń glikemii 50%. Dietoterapia i farmakoterapia musi więc być ściśle związana z podłożem problemu. To samo tyczy się dysbiozy czy innych zaburzeń predysponujących do rozwoju SIBO.
W swojej pracy stosuję konkretne szczepy bakteryjne i konkretne preparaty o udowodnionym działaniu dostosowane do konkretnego przypadku (w zależności od przyczyny rozwinięcia SIBO).
Bywa że w trakcie terapii dokonuję zmian.
Ogromnie ważna jest także współpraca z lekarzem i nierzadko wprowadzenie farmakologii wspomagającej.

Trzy postacie SIBO

SIBO może przybrać postać biegunkową, zatarciowa lub mieszaną. Uzależnione jest to od typu „rozrośniętych” mikroorganizmów i zastosowana dietoterapia, probiotykoterapia oraz suplementacja musi być do tego dostosowana.

Nie lekceważ SIBO, to nie tylko przykre dolegliwości ze strony jelit.

Źródła:
Adike A. DiBaise UJ.K. Small Intestinal Bacterial Overgrowth: Nutritional Implications, Diagnosis, and Management, 2018,
Salem A. Johns Hopkins University , Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO), 2014,
Shah A. Systematic review with meta‐analysis: the prevalence of small intestinal bacterial overgrowth in inflammatory bowel disease, 2017,
Razaie A,.Pimentel M. How to Test and Treat Small Intestinal Bacterial Overgrowth: an Evidence-Based Approach, 2016,
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dietoterapia w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych

Decydując się na publikowanie w sklepie gotowych diet o niskim indeksie glikemicznym miałam w myślach osoby z nadwagą, otyłością, zaburzeniami Czytaj dalej

Pasztet na diecie low FODMAP – do smarowania

Dieta low FODMAP, czyli dieta uboga w słabo absorbowane, ulegające fermentacji węglowodany o krótkim łańcuchu (oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole) Czytaj dalej

Dieta low FODMAP – pasta z krewetkami – porcja dla 1 osoby

Obiad na diecie low FODMAP. Bez glutenu, laktozy, białek mleka krowiego i jaj. Pyszny, sycący, bogaty w białko (całe danie Czytaj dalej

Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

22 komentarze

MonikaDodano:  27 Lipiec 2020 - 9:52
Hmm, trudna sprawa z tym SIBO...i trudno sie do Ciebie dostac Malgosiu. Potrzebujemy drugiej takiej Malgosi ;-) Dziekuje Ci za ten wpis poniewaz sama borykam sie z problemami jelitowymi i wlasnie prowadze dochodzenie co jest dokladnie ich przyczyna. Dziekuje ze dzielisz sie z nami swoja wiedza gdyz najwiekszym bogactwem jest nasze zdrowie a wiedza o tym jak powrocic do zdrowia jest jak odkrycie kopalni zlota. Twoj blog i Twoja praca jest taka kopalnia dla mnie i jestem Ci strasznie wdzieczna. Pozdrawiam serdecznie i zycze dalszych sukcesow. Mam jeszcze pytanie, czy swedzenie okolic odbytu po wykluczeniu pasozytow moze byc jednym z objawow SIBO?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Lipiec 2020 - 11:10
Raczej nie. Może być objawem szczeliny odbytu.
Odpowiedz
JolantaDodano:  27 Lipiec 2020 - 10:45
Bardzo ciekawy artykuł, za który dziękuję (coraz więcej powinno być).
Odpowiedz
AnnaDodano:  27 Lipiec 2020 - 11:40
Czyli dalej nic nie wiem jak poradzić sobie z moimi jelitami, nikt nie ma czasu/chęci pomóc...
Odpowiedz
AnetaDodano:  27 Lipiec 2020 - 12:45
Świetny artykuł:) właśnie zastanawiam się nad testem w kierunku Sibo gdyż miewam wzdecia, niekiedy zaparcia i bóle żoładka- takie palące. Czy mogą być one objawem Sibo? Ostatnio stwierdzono u mnie adenomiozę i zastanawiam się czy bóle żoładka są bardziej spowodowane adenomiozą czy to może być sibo ?
Odpowiedz
AnkaDodano:  27 Lipiec 2020 - 13:01
U mnie występuje cały pakiet objawów. Mam duży niedobór B12, żelaza i pewnie innych elementów. Po leczeniu antybiotykiem xifaxan poziom B12 trochę podskoczył. Zażywam teraz probiotyk i nie wiem co dalej.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  27 Lipiec 2020 - 13:19
A czy jesteś w stanie polecić jakiś konkretny test czy wszystkie dostępne na rynku są tak samo wiarygodne ?
Odpowiedz
WiesiaDodano:  27 Lipiec 2020 - 14:47
Dzień dobry, wspaniały artykuł. Proszę o podpowiedź- gdzie wykonuje się test oddechowy wodorowy lub wodorowo-metanowy? Potrzeba na niego skierowania lekarskiego, czy można wykonać go na własną rękę? Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Lipiec 2020 - 16:56
Można wykonać na własną rękę w laboratorium.
Odpowiedz
Iwona. Dodano:  27 Lipiec 2020 - 15:09
Świetny tekst, ubolewam nad tym że już w tym roku nie masz miejsca na nowych pacjentów, niestety nie mogę korzystać z gotowych diet ( zaburzenia jelitowe, niedoczynność), ale korzystam z ogromu wiedzy którą się dzielisz. Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
teresaDodano:  27 Lipiec 2020 - 17:22
Czy sibo moze byc powodem wysokiego cukru we krwi
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Lipiec 2020 - 7:37
Nie konkretnie sibo a dysbioza może być powodem ale nie bezpośrednim.
Odpowiedz
p.Dodano:  28 Lipiec 2020 - 17:22
Małgosiu, mam pytanie odnośnie gotowych diet. Czy posiłki można dowolnie zamieniać z innych dni, tj. śniadanie z dnia 3 zamienić z dniem 5 bez uszczerbku na makro ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  29 Lipiec 2020 - 9:33
Tak.
Odpowiedz
JoannaDodano:  29 Lipiec 2020 - 23:03
Dziękuje za ten artykuł , pomimo ze córka była już z tym problemem u lekarza to problem dalej Istnieje i zastanawiam się czy to właśnie jie SIBO bo cokolwiek by nie zgadła to ma gazy , częste biegunki ,niedobrze jej czy na początek dieta z niskim ig mogłaby być pomocna ? Nietolerancja na laktozę i celiakia wykluczone
Odpowiedz
AniaDodano:  30 Lipiec 2020 - 8:40
Gosiu, czy dokuczliwe gazy raczej bez innych objawów opisanych przez Ciebie też mogą być objawem SIBO? Generalnie od zawsze miałam z tym problem (co jest chyba genetyczne, bo w mojej rodzinie to dość popularna \"przypadłość\"), ale od marca widzę znaczne pogorszenie... Początkowo sądziłam, że to może po jakimś konkretnym jedzeniu, ale wydaję się, że jedzenie nie ma tu raczej znaczenia. Często zdarza mi się aż takie bulgotanie w żołądku (zaczęło się w marcu właśnie od strasznego bulgotania, przelewania w brzuchu - chyba pierwszy raz mój brzuch tak strasznie gadał:) bólu żołądka i nieprzespanej nocy... Od tamtej pory nie mogę jakość dojść do siebie, objawy nawracają, pojawia się zgaga, której nigdy wcześniej nie miewałam, nawet nie wiedziałam co to oznacza no i straszne gazy - czasem takie bezwonne ale zdarzają się też potwornie śmierdzące jak jakieś \"zgniłe jajo\". Przepraszam, że tak to opisuję, ale nie wiem czy jest to kwestia jedzenia, czy powinnam udać się do lekarza...??
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Lipiec 2020 - 9:18
Konieczna jest dokładna analiza. Ja z wiadomych względów takowych w komentarzach nie robię. Doba musiałaby mieć wówczas 72 godziny. Wspomniane objawy wcale nie muszą być objawem SIBO, choć mogą.
Odpowiedz
KasiaDodano:  26 Październik 2020 - 18:00
Czy przy współistnieniu Sibo i przerostu grzybów Candida w pierwszej kolejności należy leczyć sibo czy grzybicę? Spotkałam się z różnym podejściem do tematu także wśród dietetyków.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Październik 2020 - 13:05
Nie ma kolejności. Działa się razem po podłoże jest jedno.
Odpowiedz
WeronikaDodano:  3 Listopad 2020 - 21:29
Małgosiu czy możesz podpowiedzieć na ile przed testem na SIBO trzeba zastosować dietę i jakie produkty są dozwolone?
Odpowiedz
justyna_c2Dodano:  18 Listopad 2020 - 19:13
Bardzo pomocny tekst, mogę powiedzieć, że więcej rzeczy dowiedziałam się z Twojego bloga, niż od lekarzy jak do tej pory.. A co sądzisz o stosowaniu protokołu Nemechek\'a w SIBO? Ciekawa jestem Twojej opinii.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  19 Listopad 2020 - 11:55
Ja mam swoje wypracowane metody przy SIBO.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Used for the like, share, comment, and reaction icons

Szybkie śniadanie 🍽
Niski indeks (20) i ładunek (2) glikemiczny.
Porcja - 300 kcal.
Jajka na bakłażanie:
✅2 jajka
✅łyżeczka klarowanego masła (10g)
✅cały bakłażan
✅100 ml wody
✅sól, pieprz, płatki chili,
✅rukola

Przygotowanie:
1. Na patelni rozgrzej masło. Wrzuć pokrojonego w kosteczkę bakłażana. Przesmaż. Podlej wodą. Przykryj pokrywką. Uduś do miękkości.
2. Wbij jajka. Przykryj pokrywką. Usmaż tak aby żółtko pozostało miękkie.
Dopraw do smaku. Posyp rukolą.

Dodaj 2 tosty z pieczywa razowego z pesto.
Wówczas kaloryczność wyniesie ok. 550 kcal a indeks i ładunek glikemiczny pozostaną niskie.

Zdradźcie co dziś jecie na leniwe sobotnie śniadanko?
... Zobacz więcejZobacz mniej

Szybkie śniadanie 🍽
Niski indeks (20) i ładunek (2) glikemiczny. 
Porcja - 300 kcal. 
Jajka na bakłażanie: 
✅2 jajka 
✅łyżeczka klarowanego masła (10g)
✅cały bakłażan 
✅100 ml wody 
✅sól, pieprz, płatki chili, 
✅rukola 

Przygotowanie: 
1. Na patelni rozgrzej masło. Wrzuć pokrojonego w kosteczkę bakłażana. Przesmaż. Podlej wodą. Przykryj pokrywką. Uduś do miękkości. 
2. Wbij jajka. Przykryj pokrywką. Usmaż tak aby żółtko pozostało miękkie. 
Dopraw do smaku. Posyp rukolą. 

Dodaj 2 tosty z pieczywa razowego z pesto. 
Wówczas kaloryczność wyniesie ok. 550 kcal a indeks i ładunek glikemiczny pozostaną niskie.

Zdradźcie co dziś jecie na leniwe sobotnie śniadanko?

Skomentuj na Facebooku

Uwielbiamy to śniadanie😍czasem robię mix warzyw i kroję cukinię,paprykę,pomidorki koktajlowe i cebulkę ze szczypiorkiem🤤

Uwielbiam śniadanka z Twoich diet. U mnie dziś nad ranem w pracy były płatki z jogurtem wegańskim,chia granatem i orzechami :)

Omlet ze szpinakiem i pomidorami. A na obiadek porowa z klopsikami. Pierwszy raz! Pyszna

galette bretonne z pieczarkami i różowym\czerwonym pieprzem plus pomidorki koktajlowe :)

Moje ulubione sniadanie

Dla mnie to super pomysł na lunch 👌🏻🙂

Tosty z cambertem i żurawiną 😋

Zalane gorącą wodą 2 łyżki wytłoczek z złotego siemienia lnianego i 1 łyżkę płatków owsianych, do tego pestki słonecznika, dyni, 1/2 banana, kilka borówek, 1/2 gruszki, 1 truskawka, żurawina suszona, kilka orzechów laskowych,berberyna suszona, morwa biała suszona, to wszystko zalane mlekiem migdałowym własnej roboty i posypane cynamonem 👌😋

Uwielbiam to śniadanko dzięki Tobie Małgosiu🤓🙂 dodaje tylko jeszcze ząbek czosnku😅Dziś był omlet ze szpinakiem i suszonym pomidorkiem i grzanka żytnia z pesto 😃

A więc jutro na śniadanko 🤗

Koktajl na bazie pietruszki na podniesienie ferrytyny, jajka gotowane na miękko, makrela plus chlebek żytni 😊

Jajecznica ze szczypiorkiem, chlebek orkiszowy z pesto😍

Ja zawsze zmieniam baklazan na cukinie😊no I bez rukoli tylko ze szpinakiem...mniam

Domowy chleb orkiszowy z pesto i jajecznica.

Czy można zamienic bakłażana na cukinię?

Owsianka z bananem 🍌

kasza jaglana na mleku migdałowym

View more comments

Pokaż poprzedni wpis
Instagram
WYDRUKUJ I POWIEŚ NA LODÓWCE‼️ Czytaj codz WYDRUKUJ I POWIEŚ NA LODÓWCE‼️
Czytaj codziennie rano♥️

Pamiętaj że dieta to nie układanka, ani nie zabawa. To trwała zmiana nawyków żywieniowych i jak każda zmiana, wymaga czasu. Nasz mózg to nie aplikacja w telefonie ☝️
Jeden nawyk musi zostać zastąpiony innym, a na to potrzeba czasu🤷‍♀️
Daj go sobie♥️ 🙏
Nie wywieraj niepotrzebnej presji.

Pamiętaj że jeśli któregoś dnia zjesz jedzenie spoza diety lub nie zrobisz treningu bo miałaś ciężki dzień w pracy to nie znaczy że coś z Tobą jest nie tak i masz robić sobie wyrzuty bo znów nie dałaś rady. 
Tak się czasem zdarza bo takie jest życie i to jest OK. Następnego dania idziesz dalej 💪💪💪

To jak kochani? Odpalamy tę rakietę 1 stycznia ? 
🧨🧨🧨🧨🧨🧨🧨🧨 

Kto nie skorzystał jeszcze z rabatu -40% na diety gotowe zima wersja 1 i 2 ma jeszcze czas do północy. 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #wegetarianizm #wegetariańskie #białko #kuchniaroslinna #wegeprzepisy #wege #wegeobiad #dietaredukcyjna #odchudzanie #odchudzaniebezwymówek

WYDRUKUJ I POWIEŚ NA LODÓWCE‼️
Czytaj codziennie rano♥️

Pamiętaj że dieta to nie układanka, ani nie zabawa. To trwała zmiana nawyków żywieniowych i jak każda zmiana, wymaga czasu. Nasz mózg to nie aplikacja w telefonie ☝️
Jeden nawyk musi zostać zastąpiony innym, a na to potrzeba czasu🤷‍♀️
Daj go sobie♥️ 🙏
Nie wywieraj niepotrzebnej presji.

Pamiętaj że jeśli któregoś dnia zjesz jedzenie spoza diety lub nie zrobisz treningu bo miałaś ciężki dzień w pracy to nie znaczy że coś z Tobą jest nie tak i masz robić sobie wyrzuty bo znów nie dałaś rady.
Tak się czasem zdarza bo takie jest życie i to jest OK. Następnego dania idziesz dalej 💪💪💪

To jak kochani? Odpalamy tę rakietę 1 stycznia ?
🧨🧨🧨🧨🧨🧨🧨🧨

Kto nie skorzystał jeszcze z rabatu -40% na diety gotowe zima wersja 1 i 2 ma jeszcze czas do północy.

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #wegetarianizm #wegetariańskie #białko #kuchniaroslinna #wegeprzepisy #wege #wegeobiad #dietaredukcyjna #odchudzanie #odchudzaniebezwymówek
...

584 37
Kochani NOWOROCZNA TURBO PROMOCJA jakiej jeszcze n Kochani NOWOROCZNA TURBO PROMOCJA jakiej jeszcze nie było! 
Tylko do północy 30.12.2020 wszystkie diety gotowe ZIMA wersja 1 i 2 z 40% rabatem !!!

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #wegetarianizm #wegetariańskie #białko #kuchniaroslinna #wegeprzepisy #wege #wegeobiad #dietabezmleczna #trądzik

Kochani NOWOROCZNA TURBO PROMOCJA jakiej jeszcze nie było!
Tylko do północy 30.12.2020 wszystkie diety gotowe ZIMA wersja 1 i 2 z 40% rabatem !!!

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #wegetarianizm #wegetariańskie #białko #kuchniaroslinna #wegeprzepisy #wege #wegeobiad #dietabezmleczna #trądzik
...

475 115
Kochani moi, w tym wyjątkowym dniu Wigilii Boż Kochani moi, w tym wyjątkowym dniu Wigilii Bożego Narodzenia życzę Wam spokoju, zdrowia i nieustającego optymizmu. 
Jak śpiewał Marek Grechuta „ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy”. 
Być może dla kogoś te święta są inne, ten rok był trudny i nieprzewidywalny, ale jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie pięknie 🎄🎄🎄

#dietoterapia #dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #christmas

Kochani moi, w tym wyjątkowym dniu Wigilii Bożego Narodzenia życzę Wam spokoju, zdrowia i nieustającego optymizmu.
Jak śpiewał Marek Grechuta „ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy”.
Być może dla kogoś te święta są inne, ten rok był trudny i nieprzewidywalny, ale jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie pięknie 🎄🎄🎄

#dietoterapia #dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #christmas
...

1207 35
🎄Jeśli stosowana przez Ciebie dieta nie wynik 🎄Jeśli stosowana przez Ciebie dieta nie wynika z problemów zdrowotnych, w święta nie musisz stosować jej rygorystycznie. 
Żeby przytyć kilogram podczas 3 dni świąt trzeba by było zjeść dodatkowe 7000 kcal czyli ok. 2300 dodatkowych kcal dziennie. Zakładając że jesteś na diecie redukcyjnej 1600-1800 kcal musiałabyś naprawdę ostro pofolgować. 
Wystarczy że podczas świąt będziesz jeść do uczucia sytości, a nie po kokardę. 
Jest spora różnica między kawałkiem sernika, a trzema kawałkami sernika na Wigilii. 

🎄Ciesz się świątecznymi smakołykami. Jedzone są raz w roku. Nie miej wyrzutów sumienia. Delektuj się smakiem. 

🎄Jeśli czujesz zmęczenie, wykorzystaj świąteczny czas na odpoczynek, wyspanie się, słodkie lenistwo. Nie musisz się z tego nikomu tłumaczyć. 

🎄Nie ma idealnego świątecznego scenariusza, a Ty nie musisz realizować cudzego. 

Z którym punktem macie największy problem? 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy
#dietetycznie

🎄Jeśli stosowana przez Ciebie dieta nie wynika z problemów zdrowotnych, w święta nie musisz stosować jej rygorystycznie.
Żeby przytyć kilogram podczas 3 dni świąt trzeba by było zjeść dodatkowe 7000 kcal czyli ok. 2300 dodatkowych kcal dziennie. Zakładając że jesteś na diecie redukcyjnej 1600-1800 kcal musiałabyś naprawdę ostro pofolgować.
Wystarczy że podczas świąt będziesz jeść do uczucia sytości, a nie po kokardę.
Jest spora różnica między kawałkiem sernika, a trzema kawałkami sernika na Wigilii.

🎄Ciesz się świątecznymi smakołykami. Jedzone są raz w roku. Nie miej wyrzutów sumienia. Delektuj się smakiem.

🎄Jeśli czujesz zmęczenie, wykorzystaj świąteczny czas na odpoczynek, wyspanie się, słodkie lenistwo. Nie musisz się z tego nikomu tłumaczyć.

🎄Nie ma idealnego świątecznego scenariusza, a Ty nie musisz realizować cudzego.

Z którym punktem macie największy problem?

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy
#dietetycznie
...

685 44
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.


Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej