fbpx
5 wakacyjnych postanowień dla zdrowia na ciele i umyśle
Img

Już za 3 dni wakacje. Ten rok szkolny zleciał błyskawicznie. Pamiętam wszystkie wrześniowe plany i postanowienia które wydawały się tak odległe. Dziś są już historią.
Przed nami wyjątkowy czas, i choć my pracujący nie mamy niestety aż tyle wolnego czasu co dzieci, to piękną pogodę i okres urlopowy warto dobrze zaplanować i wykorzystać. 

Z postanowieniami jest zazwyczaj tak, że jeśli nawet coś mam się w głowie przewija, że to by wypadało zrobić, nad tym popracować, to jeśli nie spiszemy tego, to uwierzcie, nic z tego nie będzie. W większości przypadków tak to niestety wygląda.
Jeśli są plany, to trzeba je spisać, wywiesić w widocznym miejscu i realizować krok po kroku. Linijka po linijce.

Przygotowałam dla Was pięć wakacyjnych postanowień które odmienią Wasze życie na lepsze. Zadbają o higienę ciała i umysłu. Ważne jest każde z osobna, ale w połączeniu dają solidną podstawę do tego, aby poczuć wiatr w żagle w wakacje, oraz aby po wakacjach, wejść w jesienną szarugę z uśmiechem, pozytywną energią i zdrowiem.

1. Aktywność na świeżym powietrzu

Absolutną podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest ruch na świeżym powietrzu. Pora wyjść z murów siłowni i klubów fitness. Na nie przyjdzie czas w listopadzie i w ciągu całej zimy. Jeśli bronisz się przed aktywnością jak tylko się da wymyślając coraz to nowe pilne domowe obowiązki, pora w końcu ustalić priorytety i wyjść z domu! Czas wsiąść na rower, założyć buty do biegania, wziąć kijki do nornic walking, lub po prostu pójść na długi spacer i cieszyć się tą wyjątkową o tej porze roku pogodą. Nie pamiętam kiedy ostatnio maj był tak ciepły. Kiedy czerwiec był tak gorący. Kiedy było tak słonecznie praktycznie każdego dnia.
Ruch w towarzystwie zielonych drzew, szumu liści i śpiewu ptaków to coś co mi osobiście ładuje baterie jak mało co. Nastraja pozytywnie, wycisza, uspokaja, relaksuje. Ja wiem że mieszkam w wyjątkowym miejscu pełnym drzew i śpiewających ptaków, ale parki miejskie też dają taką możliwość.   
Wiele pacjentek mówi mi „Małgosia, wracam z pracy, pranie, gotowanie, sprzątanie, nie mam czasu”. Potem skarżą się że są rozdrażnione, że łatwo wyprowadzić je z równowagi przez co ciężko im trzymać dietę. I jak radzę im,”zostaw to pranie, idź z dzieckiem na spacer” to na początku piszą mi że zwariowałam. Jednak po kilku dniach słyszę, „wow, to naprawdę działa”.
Choćbyś miała wstawić to pranie o dwudziestej drugiej, uwierz mi, zrobisz je z innym nastawieniem, spokojna, zrelaksowana, jeśli wcześniej spędzisz czas na powietrzu. Godzina Cię nie zbawi, a zobaczysz jak dużo zmieni w Twoim nastawieniu i samopoczuciu. Nie zostawiaj wyjścia na powietrze po domowych obowiązkach. Wyjdź przed.
Minimalna dzienna ilość ruchu rozumianego jako wysiłek fizyczny według Światowej Organizacji Zdrowia to około 20 minut (150 minut tygodniowo). To absolutne minimum i domowa krzątanina się tu nie wlicza. Wlicza się to co da Ci reset po całym dniu. Co odciąży Twoją głowę od tego co działo się w ciągu dnia. Od czepialskiego szefa, koleżanki zza biurka z PMS i raportu na wczoraj. Uspokój głowę, a spojrzysz na wszystko inaczej.
Brak aktywności fizycznej plus stres zwiększa ryzyko wielu chorób min. zawałów, udarów, cukrzycy, nadciśnienia czy depresji.
Wchodzisz w to?

2. Sen

Śpimy zdecydowanie za krótko, traktując sen po macoszemu, jak zło konieczne. Od moich pacjentów często słyszę, że spać chodzą po północy, a wstają o piątej czy szóstej rano. Nie da się inaczej bo nadrabiają filmowe zaległości, surfują po sieci, przeglądają facebooka czy instagram. To ogromny błąd. Niebieskie światło ekranu smartfona, komputera czy telewizora hamuje wydzielanie melatoniny utrudniając zasypianie i wysypianie się. Wzrasta poziom kortyzolu. Wstajemy zmęczeni, nie wysypiamy się, a sen to przecież regeneracja i ciała i psychiki.
Jeśli po ośmiu godzinach w biurze wracasz do domu, rzucasz się w wir domowych obowiązków, wieczorem w ramach relaksu siedzisz na kanapie przeglądając instagram lub facebook, to nie dziw się że idąc spać tuż przed lub po północy wstajesz zmęczona, rozdrażniona i zniechęcona do wszystkiego.
Potrzebujemy średnio 7-8 godzin dobrej jakości snu. Ta ilość jest oczywiście sprawą bardzo indywidualną, zależną też od wieku, ale dbałość o spokojny sen jest niezwykle istotna.
Minimum godzinę przed pójściem spać należy odłączyć się od wszelkiej elektroniki. Wtedy zamiast do tableta czy telewizora stań do prasowania lub wstaw pranie. Włącz relaksującą muzykę, porozmawiaj z dziećmi, mężem czy partnetrem. Bądź dla rodziny i domu. Możesz poczytać książkę, porozwiązywać krzyżówki, ale odłącz się od elektroniki. 

3. Zdrowa dieta

Nie ma lepszej pory na zmianę nawyków żywieniowych niż lato i jesień. To czas eksplozji kolorów i smaków. Świeże owoce i warzywa pełne witamin, błonnika i antyoksydantów, aż proszą się aby odstawić na bok wszelkie suplementy i narobić w organizmie naturalnych zapasów.
Nigdy w ciągu roku nie mam tak pięknej cery jak latem i jesienią. Żaden, nawet najdroższy krem nie zastąpi nawodnienia i bomby witaminowej od wewnątrz. Nic nie da ogranizmowi takiego kopa jak ruch w połączeniu z bioflawonoidami. 

Paradoksalnie to właśnie latem żywienie pozostawia wiele do życzenia. Bardzo wiele osób zgłasza się do mnie we wrześniu po wakacyjnej dietetycznej masakrze. Lody, pizza, hamburgery, piwko z kiełbaską z grilla, pieczony na patyku pszenny chlebek z masłem czosnkowym, chipsiki ze znajomymi. To wakacyjny standard. I po wakacjach zamiast cieszyć się szczupłą sylwetką, pracujemy nad wyglądem aby wcisnąć się w kieckę na sylwestra. Pracujemy nad szarą, pokrytą wypryskami cerą, nad prawidłową pracą przewodu pokarmowego, likwidacją wzdęć i zaparć.
Absolutnie nie namawiam do wyalienowania się i unikania spotkań towarzyskich, ale do rozsądnych, przemyślanych wyborów.

4. Redukcja stresu i higiena życia codziennego

Stres towarzyszy nam każdego dnia, czy tego chcemy czy nie. Czy da się go wyeliminować całkowicie? Niestety nie, ale można się z nim oswoić. Nauczyć się reagować na niego inaczej. W taki sposób, aby nam nie szkodził.

Stres wywołuje w naszym organizmie szereg negatywnych reakcji. Co ciekawe większość z nas w ogóle nie łączy stresu z dolegliwościami czy chorobami które nas dotykają, a już kompletnie z problemami z utratą masy ciała.
Jak rozmawiam ze swoimi pacjentami i pytam o stres, spotykam się ze zdziwieniem. Jak to? To ma to znaczenie?
A jednak.
Stres powoduje iż poziom hormonu kory nadnerczy – kortyzolu jest stale na wysokim poziomie. A tak być nie powinno. Wysoki powinien być rano kiedy ma za zadanie poderwać nas z łóżka. W miarę upływu dnia powinien spadać, aby najniższy poziom osiągnąć wieczorem. Oczywiście w ciągu dnia ma prawo wzrastać, ale wtedy kiedy ma mobilizować nas do działania np. przy pracy nad ważnym projektem. Nieustannie podniesiony poziom kortyzolu powoduje wzrost poziomu wielu hormonów, w tym insuliny. Insulina to taki wagonik ze strzałeczką. Wytwarza jest przez trzustkę wtedy, kiedy we krwi pojawia się glukoza. Insulina wrzuca tę glukozę „na pakę” i odtransportowuje wprost do komórek. Tam niewykorzystana energia zamienia się w tłuszcz. O tym pisałam Wam wielokrotnie.
Opowiem w skrócie jak wygląda trawienie przykładowego obiadu. Weźmy na przykład kaszę gryczaną z warzywami, pestkami słonecznika i oliwą z oliwek, posypaną świeżą bazylią. To danie ma niski indeks glikemiczny i w normalnych warunkach nie spowoduje ogromnego wyrzutu insuliny do krwi, a tym samym zostanie bez problemu strawione bez obaw o naszą sylwetkę.
A teraz wyobraź sobie że nasz obiad już na starcie napotyka bandę insulinowych wagoników (za sprawą podniesionego poziomu kortyzolu). Pomijając już te które swoją obecnością sam wyzwoli. Co się wtedy dzieje? Na naszej insulinowo – komórkowej trasie aż wrze.
A teraz dodajmy do tego zwolniony metabolizm ponieważ zmęczone kortyzolem nadnercza metabolizm spowalniają . Muszą, to fizjologia. Jak ktoś Cię goni, masz uciekać. Nie możesz być głodna, nie możesz zajmować się trawieniem. Natura tak to obmyśliła i tak się sprawdzało od stuleci. Aby tego było mało stres hamuje wydzielanie soków trawiennych i wielu enzymów niezbędnych do trawienia. Nikomu nie trzeba tłumaczyć że jak coś zalega bo nie jest trawione jak trzeba, to fermentuje. A jak fermentuje, to powstają gazy. A jak gazy, to wzdęcia.
Mamy odpowiedź dlaczego zestresowane osoby tyją i mają kłopoty ze wzdęciami, mimo iż jedzą właściwie. Stres i wysokie ph w żołądku to także problemy z wchłanianiem żelaza.

Przewlekły, długotrwały stres który wiąże się z nieustanną produkcją kortyzolu:

  • ma kluczowe znaczenie w leczeniu niedoczynności tarczycy. Pisałam o tym TU.
  • może doprowadzić do subklinicznej niedoczynności tarczycy.
  • zaostrza objawy choroby Hashimoto, alergii oraz innych schorzeń wynikających z autoagresji ponieważ powoduje iż organizm walczy sam ze sobą, w tym wypadku z własnymi tkankami.
  • przyczynia się do obniżenia odporności (zmniejsza się liczba białych krwinek) w wyniku czego mamy większą skłonność do zapadania na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
  • może być przyczyną powstania nowotworu z uwagi na ogromną produkcję wolnych rodników co skutkuje namnażaniem się komórek bez kontroli.
  • zaostrza objawy RZS czyli reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • powoduje zaparcia lub odwrotnie, biegunki co będzie powodowało niedobory witamin produkowanych w jelicie grubym czyli witaminy K, B12, B5 (kwasu pantotenowego), H (biotyny) czy kwasu foliowego.
  • przyczynia się do zaostrzenia chorób serca (migotanie przedsionków, choroba niedokrwienna, zawał) lub pojawienia się zaburzeń ze strony tego organu. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia w dopływie wapnia do komórek co powoduje problemy z kurczliwością.
  • zaburza metabolizm glukozy zaostrzając objawy cukrzycy.
  • podnosi ciśnienie krwi.
  • zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Dlaczego redukcję stresu umieściłam w punkcie czwartym? Ponieważ najpierw masz zadbać o ruch i ustawienie priorytetów. Trzeba trochę przestawić sobie w głowie. Najpierw Ty, później pranie i prasowanie. To Ty jesteś dla domu, a nie dom dla Ciebie. Jeśli obydwoje z mężem pracujecie, podzielcie się obowiązkami. Nie może być wszystko na Twojej głowie. Dziewczyny musicie ustalać z mężami czy partnerami podział obowiązków. To już nie te czasy gdzie wyłącznie kobieta zajmowała się domem, a mąż zarabiał na rodzinę. Wtedy, owszem, miał prawo oczekiwać że niepracująca zawodowo kobieta ogarnie cały dom, a On po pracy będzie wypoczywał. Teraz czasy się zmieniły. Pracujemy obydwoje i obydwoje dbamy o organizację życia domowego. My z mężem ustaliliśmy to jeszcze przed ślubem 😉

Jeśli znajdziesz czas na relaks, na ruch, na przestawienie w głowie co jest ważne i ważniejsze i do tego zadbasz o długość i jakość snu oraz zdrową dietę bez śmieci i syfu, uwierz mi, zaczniesz lepiej radzić sobie ze stresem.  To jak układanka. Jak puzzle. I teraz jak to czytasz może Ci się to wydać nieprawdopodobne, ale to działa. Ustawienie priorytetów w głowie plus wyspanie = inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.   

5. Profilaktyczne badania lekarskie

Wakacje to czas kiedy ja wykonuję pełną profilaktyczną diagnostykę swojego stanu zdrowia. Badania krwi robię raz na kwartał ponieważ stale monitoruję swoje TSH, ft3, ft4, żelazo, ferrytynę, poziom witaminy D3, magnezu, cynku oraz lipidogram. Ja leczę się dietą więc muszę mieć nad tym pełną kontrolę. W wakacje wykonuję cytologię, USG jajników, piersi, tarczycy oraz badania hormonalne czyli estrogen, progesteron, prolaktynę oraz testosteron.

W naszym kraju z powodu raka szyjki macicy umierają dziennie 4 kobiety. To niewyobrażalne. Dziewczyny nie bójcie się badać. Cytologię powinniście wykonywać raz na rok i lekarz ginekolog powinien wykonać badanie przy pomocy specjalnej szczoteczki, nie patyczka. Pilnujcie tego.

Przeznaczcie dzień lub dwa w czasie wakacji na wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Zróbcie sobie wakacyjny dzień kobiety. Na badania i wizyty lekarskie umówcie się  z wyprzedzeniem, ubierzcie się wygodnie, zaplanujcie obiad na mieście i zadbajcie o siebie.  Możecie umówić się z koleżanką na wspólny dzień kobiet. Dzień zdrowia kobiet.   

Wykonajcie:

  • cytologię
  • USG jajników i macicy
  • USG tarczycy
  • USG piersi
  • morfologię krwi z rozmazem
  • badanie moczu
  • oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego plus frakcji LDL i HDL,
  • oznaczenie poziomu triglicerydów,
  • poziom witaminy D3, wapnia, białka całkowitego, magnezu i cynku,
  • TSH, ft3, ft4, anty TPO, anty TG,

To taka podstawa do diagnostyki raz w roku.

Potrzebujesz takich zmian?
Czujesz że ten plan jest dla Ciebie?
Napisz w komentarzu z czym masz problem. To pomaga. Być może ktoś ma podobny i czytając o Twoim poczuje się lepiej. Mniej samotny. Wspólnie można zdziałać wiele.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Oczyszczająca, poświąteczna petarda, czyli co zjeść po obfitych świętach, aby ulżyć żołądkowi i pobudzić przemianę materii ?
krem z selera i pietruszki

Co byśmy nie robili, w święta i tak zjemy więcej niż normalnie. Jedni zaszaleją bardziej, inni będą się pilnować. Tak Czytaj dalej

Ziarna konopii. Czy są jadalne? Czy są legalne? Jakie mają wartości i czy warto włączyć je do diety?
ziarna konopii

Temat ziaren konopi zainteresował mnie stosunkowo niedawno, po tym jak o samej konopi zaczęło być głośno za sprawą poprawienia się Czytaj dalej

Diety gotowe jesień wersja 3 „Dobre bo polskie” – przeciwzapalne, o niskim IG.

Diety gotowe jesień wersja 3 "Dobre bo polskie" to plany dietetyczne dla całych rodzin. Dzieci i seniorów. Kuchnia polska w Czytaj dalej

Cała prawda o oleju kokosowym. Jeść czy nie jeść? Zdrowy czy niezdrowy?
Cała prawda o oleju kokosowym. Jeść czy nie jeść? Zdrowy czy niezdrowy?

"Olej kokosowy jednak niezdrowy?” „ Gorszy od smalcu” „ Powoduje miażdżycę i choroby serca” „ Koniec mitu o zdrowotnych właściwościach Czytaj dalej

142 komentarze

AgataDodano:  20 czerwiec 2018 - 8:25
Gosiu, dziękuję, że zawsze mówisz o badaniach, ja dzięki Tobie właśnie wykonałam je wszystkie i odkryłam niedoczynność tarczycy, torbiele na jajniku i piersi, za niską ferrytynę. Co byś mi poradziła w związku z tym? To choroby z autoagresji, czy wzmocnienie układu odpornościowego pomoże? Czyli więcej wit. C?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:02
Koniecznie dieta wspomagająca pracę tarczycy, z uwagi na ferrytynę bogata w żelazo i białko. Mnóstwo antyoksydantów. Witaminy C także.
Odpowiedz
GosiaDodano:  20 czerwiec 2018 - 8:30
Małgosiu, mam NT oraz Hashimoto, selen na poziomie 80, czy powinnam suplementowac?
Odpowiedz
anonimowyDodano:  20 czerwiec 2018 - 8:43
No to wprowadzamy w zycie;-) Na stres kupię ashwagandę trochę mnie wyciszy.CZY po tych tabletkach wróci chęć do działania czy tylko mają działanie wyciszające?Boje się żebym po nich nie była za bardzo zamulona
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:00
Zamulona nie będziesz, bez obaw.
Odpowiedz
ElkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 8:47
Bardzo Cię lubię, Gosiu :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:00
Miło mi ;) Dziękuję ;)
Odpowiedz
AnkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 8:54
Rozumiem,że te wszystkie badania to prywatnie? Kiedyś prosząc lekarza rodzinnego o skierowanie na podstawowe badanie krwi usłyszałam, że może przynieść mi więcej szkody niż pożytku, bo mogę np. zemdleć podczas pobierania. Jeśli nie przedstawię litanii niepokojących objawów to nie doproszę się o skierowanie na cokolwiek, ot polskie realia profilaktyki.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:04
Idziesz do lekarza i prosisz o skierowanie na badania profilaktyczne. Masz do tego prawo. Płacisz składni co miesiąc i nie masz obowiązku będąc osobą ubezpieczoną wykonywać badań na własny koszt.
aniaDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:08
Nawet jeśli nie ma wskazań do wykonania takiej litanii badań? Badania lekarz zleci jeśli sa powody do ich wykonania.
Kamila Dodano:  20 czerwiec 2018 - 10:45
Małgosiu, tak, składki płacimy co miesiąc, ale jak poprosiłam o badania profilaktyczne, to usłyszałam, że NFZ w tym roku nie przekazał nawet 1 zł na badania profilaktyczne i jak chce to mogę wszystko, ale prywatnie.
MagdaDodano:  20 czerwiec 2018 - 20:50
Ja miałam tak samo rok temu. Usłyszałam, że nie ma czegoś takiego jak badania profilaktyczne i że w ogóle badanie się co rok jest przereklamowane. Na \"szczęście\" miałam za częste krwotoki z nosa i dostałam z łaską skierowanie. W tym roku zapłaciłam sobie za badania bo stwierdziłam, że mam dość proszenia się a zdrowie jest najważniejsze.
Odpowiedz
wierny czytelnik Dodano:  20 czerwiec 2018 - 9:03
Dzięki diecie od Pani i temu blogowi zmieniłam swoje życie:) dziękuję i życzę dalszych sukcesów :) niech Pani będzie ZAWSZE
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:00
Dziękuję ;)
Odpowiedz
AnnushkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:11
Małgosiu, Piszesz że stres powoduje tycie,a chudnięcie? Jem zdrowo, regularnie, mimo bólów brzucha i potwornych gazów, żeby nie chudnąć i nie tracić na wadze. Czytam Twojego bloga, słucham Twoich wskazówek i biorę je sobie do serca, stosowałam też dietę od Ciebie i dalej staram się komponować swoje diety wg tamtej:) Ale nie mogę nic a nic przytyć,waga ciągle w miejscu. I te bóle brzucha które na bank - już to wiem - są psychosomatyczne. Ciężko z tym żyć.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:05
Bywa że powoduje chudniecie ponieważ wiele osób w stresie nie je. Jeśli dochodzą do tego bóle brzucha powinnaś skonsultować to z lekarzem.
Odpowiedz
KDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:20
Witam! Czy pojawi się wpis dotyczący depresji? Dieta, itd. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:59
Zapisuję w grafik postów.
kropkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 17:37
Małgosiu! Przyłączam się do prośby o wpis na temat depresji. Co zrobić gdy waga idzie bardzo w góre po lekarstwach? jaka dieta byłaby odpowiednia? z góry bardzo dziękuję za wszystkie Twoje cenne rady!
Odpowiedz
aniaDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:28
Nie wiedziałam ze cytologie wykonuje sie specjalną szczoteczką ja mialam zawsze patyczkiem ehh.. Ci lekarze. Malgosiu a lekkie plamienie w połowie cyklu jest czymś co powinno mnie zaniepokoic? Nie mialam czegoś takiego wcześniej.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:58
O plamienia proszę pytać lekarza ginekologa. Przyczyn może być dużo.
aniaDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:00
Mi powiedzial ze to normalne, niektóre kobiety tak mają. Usg i cytologia w porządku. Więc nie wiem czy isc do innego czy nie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:12
Czy plamienie jest samoistne czy występuje po parciu na stolec? Czy bierzesz tabletki antykoncepcyjne? Czy to jest żywa krew czy plamienie ma kolor brunatny?
AlkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:38
Ja biorę tabletki antykoncepcyjne ze względu na PCOS. Kiedyś ćwiczyłam intensywnie i miałam plamienia przed miesiączką (bardzo ciemna krew) po wysiłku fizycznym. Teraz zmieniłam ćwiczenia na pilates i już nie mam tego problemu.
aniaDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:22
występuje samoistnie, nie biore tabletek od ponad roku, są to takie male czerwone niteczki zywej krwi w sluzie w polowie okresu. Teraz drugi miesiąc. Dodam ze w lutym poronilam. To co Malgosiu szukac innego lekarza? Czy doradzisz?
KorneliaDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:24
Plamienie w połowie cyklu może być plamieniem okołowoulacyjnym, co zdarza się u części kobiet.
Odpowiedz
AsiaDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:38
Witaj Małgosiu, mam pytanie - czy mogę zażywać Ashwagandhę - 6 lat temu przeszłam poporodowe zapalenie tarczycy i nadczynność - wyleczone farmakologicznie w ciągu roku, od tamtej pory wyniki badań prawidłowe.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:58
Proszę skonsultować z lekarzem.
Odpowiedz
GosiaDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:42
Mam kwas foliowy powyżej normy 19,20 ng/ml ( norma 4,60- 18,70). Co o tym sądzisz Małgosiu???
Odpowiedz
Marta L. Dodano:  20 czerwiec 2018 - 9:43
Dlaczego osoba ze zdrową tarczyca ma co roku wykonywać usg tarczycy i co więcej antyTpo czy antyTg? Dlaczego Pani zawsze o tym a nigdy nic prawie o nadczynnosci i przeciwciałach trab? Przecież osoby chore na nadczynność tarczycy ponoszą jeszcze większe konsekwencje zdrowotne tej choroby niż osoby z niedoczynnościa... Mówi Pani często że tarczyca to Pani konik, ale chyba tylko niedoczynna tarczyca. Proszę wziąć to pod uwagę. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:57
W naszym kraju coraz więcej kobiet zmaga się z nadwagą i otyłością. Przyczyną tego stanu rzeczy jest bardzo często niedoczynność tarczycy, także subkliniczna, stąd zalecam takie a nie inne badania. Zam mnóstwo przypadków stosowania dziwacznych, nieskutecznych diet odchudzających przez Panie które nie wiedziały że coś jest nie tak z tarczycą. Owszem, mogłam dodać że te badania wykonują Panie z nadwagą i otyłością, ale moim zdaniem warto się kontrolować w czasach wręcz powiedziałabym plagi niedoczynności tarczycy i Hashimoto.
XhDodano:  21 czerwiec 2018 - 13:05
Racja. To już plaga i słyszałam tonod swojej endokrynolog oraz na porodówce od lekarza. Powiedział że teraz co druga kobieta ma ciążowa niedoczynność i bierze euthyrox. Gosiu znasz wytłumaczenie tego zjawiska? Skąd taki tarczycowy problem w naszym społeczeństwie? Zła dieta, stres,niedoboru jodu?
MMDodano:  22 czerwiec 2018 - 22:52
Jeśli mogę się wtrącić, to pewnie każdy z wymienionych powodów może mieć znaczenie, ale dużo się mówi również o wpływie ekspozycji na promieniowanie radioaktywne po katastrofie w Czarnobylu. Pokolenie kilkuletnich i urodzonych w latach 80-tych dziewczynek ponosi podobno takie konsekwencje zdrowotne po latach.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:47
Małgosiu takie trochę pytanie z innej beczki - czy ogórki małosolne, kiszone, konserwowe, kapusta kiszona i inne warzywa ze słoików traktujemy jako standardową porcję warzyw, czy do tej zaliczają się tylko świeże?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:06
Jako porcję warzyw, ale z uwagi na sól jaką zawierają jemy z rozwagą.
Odpowiedz
JustDodano:  20 czerwiec 2018 - 9:57
A jakie zalecenia dla młodych mam? Mam 4 msc dziecko i czuję że fizycznie jadę już na oparach. Karmie piersią, w nocy córka ma czasem pobudki co godzinę, najdłużej pospi 3 h. Rano nie mam siły podniesc się z łóżka. Czuję się strasznie. Dopiero kawa i prysznic mnie rozkręcają. Ruch mam znikomy, tyle co z dzieckiem po domu spaceruje ponieważ nicierpi wózka. Spacery tylko z mężem,bo często muismy ja niesc na rękach. Jem nieregularnie, często dopiero wieczorem coś innego niż kanapki..to lato będzie dla mnie bardzo ciężkie...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:09
Jak ja Cię rozumiem. Miałam tak po urodzeniu syna. To co mogę Ci poradzić to spanie z dzieckiem, aby nie wstawać na karmienia. Zrób sobie poziom witaminy D3, morfologię, magnez i ferrytynę. D3, ferrytynę i magnez musisz mieć wysoko, inaczej będziesz słaba, zmęczona i podenerwowana. Musicie dzielić się z mężem obowiązkami. Inaczej nie dasz rady.
JustynaDodano:  20 czerwiec 2018 - 12:02
Mój synek też nie cierpiał wózka, od 4msc nosiłam go w nosidełku, dzięki czemu mogłam iść na dłuższy spacer (na zakupy z wózkiem- bo miałam gdzie zakupy włożyć) i posprzątać mieszkanie :) Teraz ma 4 lata i nosidełko nie wpłynęło na niego negatywnie.
JudytaDodano:  20 czerwiec 2018 - 16:58
A może chusta? Lub chustonosidło?
AgaDodano:  20 czerwiec 2018 - 19:04
Polecam spotkanie z doradcą chustonoszenia. Dobierze chustę i nosidło do Waszych możliwości i do dziecka, pokaże jak prawidłowo używać. Chusta/ nosidło uwalniają ręce, kręgosłup mniej się męczy niż przy noszeniu na rękach, dziecko jest spokojniejsze, a prawidłowo używane nie szkodzą.
JustDodano:  21 czerwiec 2018 - 12:58
My uzywamy chusty ale teraz w upały nie mam sumienia w ciągu dnia jej parować od siebie. Wieczorem już z tatą staramy się wychodzić. Badania porobione, wszystko ok, tylko ferrytyne mam wg lekarza w normie, ale mi 39 poziom wydaje się niski. Wiem że to stan przejściowy, dzieci wyrastaja i wszystko minie ale cholernie ciężko żyć będąc ciągle zmęczona ponad normę.
Odpowiedz
Urszulka ka Dodano:  20 czerwiec 2018 - 10:26
Małgosiu ja mam małe pytanie, jem duże ilości pestek dyni ze względu na uzupełnienie wapnia, czy prażenie ich bardzo niszczy ich właściwości, czyt witaminy i minerały w nich zawarte?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 16:14
Nie niszczy.
Odpowiedz
EdytaDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:41
Gosiu Czy ashwanganda moze wywolac odwrotny skutek, tzn czy moge czuć sie bardziej rozdrażniona i nerwowa ?? Jakiś czas temu lykalam tabletki przez ok miesiac i czułam że nie działa ona w taki sposob jak powinna.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 16:13
Nie słyszałam o takim objawie.
Odpowiedz
AniaDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:45
Gosiu, bardzo lubie Twoje rady i przepisy. Mam pytanie bo nie wiem od jakich badan zacząć. Na kolanach mam bardzo sucha skore i ciemna skore. Tak jak bym upadla i zostal duzy siniak. Nawilżam smaruje kolana ale ciemny kolor caly czas sie utrzymuje. Robilam tsh, ft3, ft4 i wyszlo w normie. Moze mi doradzisz od czego te ciemne plamy na kolanach? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 16:13
Aniu to już pytanie do dermatologa.
GosiaDodano:  20 czerwiec 2018 - 23:52
Ja mam to samo. Dermatolog powiedziala ze zbyt duzo czasu spedzam na kolanach: praca, sprzatanie, modlitwa. Dostalam masc na zmiekczenie i rozjasnienie, ale powiedziala mi ze musze ograniczyc klekanie bo masci nie rozwiaza ploblemu na zawsze.
aniaDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:32
Modlitwa... :)))) dobre :))
Odpowiedz
IzaDodano:  20 czerwiec 2018 - 10:58
Fajny plan, na pewno będę się go trzymać, jednak z badaniami to będzie problem, nie dostanę od rodzinnej skierowania, wiem to na bank a prywatnie mnie nie stać niestety ale ginekologa na 100 % zaliczę :-)
Odpowiedz
MartaDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:03
Małgosiu jesteś jak dzban pełen energii i optymizmu. Każdy dzień zaczynam od przeczytania nowego artykułu na twoim blogu co daje mi motywację a o nią czasem bardzo trudno. Właśnie wpisałem wszystkie badania i do dzieła. Pozdrawiam i życzę miłego dnia 😘
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:40
Cieszę się. Bardzo mi miło.
Odpowiedz
AjkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:42
Gosiu a co doradzisz na trudności ze wstawaniem rano i nie ważne czy śpię 6 czy 8 czy 12 godzin. Dodam,że wyniki mam dobre z ww. badań (np. witD=70), pracuję jeszcze tylko nad niską ferrytyną. Zrobiłam też badanie kortyzolu 13,71 (norma o godz.7 to 6,20-19,40), ACTH 8,85 (7,20-63,30) i DHEA 7,55ng/ml (1,20-6,30). I ten wysoki DHEA mnie martwi, mam nieregularny i skąpy okres oraz NT (NT opanowałam dzięki Twoim zaleceniom - dzięki:)). Chciałabym zrobić jeszcze jakieś badania hormonalne, ale nie wiem które, możesz coś polecić?
AjkaDodano:  20 czerwiec 2018 - 18:37
Martwić się tym wysokim DHEA, czy dać sobie spokój??
Odpowiedz
kaśDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:47
A jak u Ciebie Gosiu z jedzeniem na wakacjach? Czy pozwalasz sobie np. na lody?Jezeli tak to jako dodatkowy posiłek czy zamiast np. podwieczorku?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 16:12
Pozwalam sobie, ale ja na wakacjach jestem bardzo aktywna i spalam.
Odpowiedz
AsiaDodano:  20 czerwiec 2018 - 11:54
Witaj Małgosiu, mam pytanie - czy mogę zażywać Ashwagandhę - 6 lat temu przeszłam poporodowe zapalenie tarczycy i nadczynność - wyleczone farmakologicznie w ciągu roku, od tamtej pory wyniki badań prawidłowe.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 czerwiec 2018 - 16:12
Tak.
Odpowiedz
MagdaDodano:  20 czerwiec 2018 - 12:58
Mam problem z późnym chodzeniem spać... Zamiast wstać rano z energią, walczę o to, żeby się podnieść z łóżka...
Odpowiedz
PaulinaDodano:  20 czerwiec 2018 - 13:42
A czym jeszce można podnieść ferrytyne? Piję od 1,5 msc Twoje koktajle a ferrytyna tylko 39 włosy lecą jak oszalale
martaDodano:  20 czerwiec 2018 - 18:44
39 to wcale nie jest tak mało. Ja mam 10, w porywach do 20, a włosy wcale mi nie lecą od tak niskiego poziomu.Szukaj innej przyczyny (hormony, b12), mi leciały przy niedoborze b12, po uzupełnieniu zastrzykami z dnia na dzień niemalże przestały.
Odpowiedz
AngelikaDodano:  20 czerwiec 2018 - 14:05
Bardzo pouczający i motywujący post, zresztą - jak wszystkie! :) Dziękuję! Równocześnie podpinam się pod prośbę o artykuł o diecie wspierającej chorego na depresję, plus np. co mogłoby pomóc organizmowi przy trwającym już 2 lata leczeniu lekami? jak chronić żołądek? czy może jakieś oczyszczanie? pyłek na wzmocnienie? Chciałabym pomóc mężowi, choć oporny jak osioł.... :) Pozdrawiam
Odpowiedz
ADodano:  20 czerwiec 2018 - 16:17
Dzień dobry, czy przy częstych bólach głowy są konkretne badania które warto wykonać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:08
Polecam wizytę u lekarza. Przyczyn może być dużo. Konieczny jest wywiad lekarski. Badanie fizykalne.
Odpowiedz
AgaDodano:  20 czerwiec 2018 - 18:42
Super wpis! Jeszcze tylko brakuje mi \"5 książek wartych przeczytania\" :D
Odpowiedz
kaskaDodano:  20 czerwiec 2018 - 20:56
ja przechodze moj dzien kobiet od kilku tyg bowiem ZADEN lekarz z cudownego luxmed nie chce przepisac wwymienionych przez Ciebie badan krwi. Udalo mi sie dzisiaj otrzymac skierowanie na tsh i t4, bo ft3 i d3 nie robia bo to nie ma sensu, a anty tpo robia jak cos sie dzieje... masz Gosiu jakies opinie lekarzy czy cos zebym mogla im to rzucic na biurko??
Odpowiedz
myszka Dodano:  20 czerwiec 2018 - 21:08
Witaj Małgosiu! Też chciałam poprosić o wpis na temat depresji. Jaka dieta mogłaby wspomóc leczenie, ale także zgubić wagę? nie wiem już co robić, a lekarz ogranicza się do wypisania recepty, a na pytanie o odżywianie wzrusza ramionami. Będę bardzo wdzięczna.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:07
Szykuję wpis.
Odpowiedz
IlonaDodano:  21 czerwiec 2018 - 0:10
Małgosiu, w którym dniu cyklu najlepiej wykonać badania hormonalne?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:06
To zależy na co. Z jakiego powodu.
IlonaDodano:  21 czerwiec 2018 - 17:20
Chodzi o kontrolne badanie przy niedoczynności i wchodzeniu w okres menopauzalne. Estrogen, progesteron, testosteron
Odpowiedz
KasiaDodano:  21 czerwiec 2018 - 2:25
Gosiu, czy ferrytyne, witamine D, TSH, ft3 i ft4 nalezy badac o konkretnej godzinie w konkretnym dniu cyklu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:06
Nie. Dowolnie.
Odpowiedz
vskaDodano:  21 czerwiec 2018 - 6:03
Najpza bardzo brakowałoby mi moich zajęć na siłowni ;d rano „mury” potem rower :d
DankaDodano:  21 czerwiec 2018 - 8:06
Małgosiu od zawsze mam niski poziom D3 ( poniżej 20 w kwietniu miałam ) i ferrytynę też. Brałam miesiąc 4000 j,m, D3 choć lek rodzinny odradzał i już sama nie wiem czy dalej brać i w jakiej dawce te D3 czy już skontrolować... Jak wyczytałam z Twoich postów niski poziom D3 i ferrytyny powoduje słabość zmęczenie rozdrażnienie echhh tak mam....co robić ? Staram się zdrowo odżywiać i codziennie spaceruję min 1h
DankaDodano:  4 lipiec 2018 - 8:45
Małgosiu czy poradzisz coś ?
AgaDodano:  20 lipiec 2018 - 1:05
Proszę pamiętać, że wit.D przyjmuje się w trakcie lub zaraz po posiłku - to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i potrzebuje ich żeby się wchłonąć.
Odpowiedz
AsDodano:  21 czerwiec 2018 - 8:20
Co Pani sądzi o suplementacji tryptofanem w celu poprawy samopoczucia i jakosci życia?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:06
Działa super, ale ja boję się uzależnienia. Tego że po odstawieniu organizmowi ciężko będzie wrócić do równowagi.
Odpowiedz
Ela- nelaDodano:  21 czerwiec 2018 - 9:07
Czesc Gosiu,mam pytanie nie w temacie,ostatnio zrobilam sobie badania,krew ,tsh,ft3,ft4,hormony...i niby wszystko jest db.ale mam za niski progesteron,wiecznie dlugo czekam na miesiaczke(nawet po40dni)mam nadwage jakies 20kg...czy mozna sama dieta bez brania lekarstw podwyzszyc poziom progesteronu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:05
Badania w normie nic nie znaczą. Norma jest szeroka. ft3 ile procent jest?
Ela- nelaDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:22
Ft3 2,20 pg/ml
Odpowiedz
MartaDodano:  21 czerwiec 2018 - 9:10
Hej, Czy planującym ciąże dopisałabyś do badań coś jeszcze? Akurat planuję zrobić badania na początku lipca. Pozdrawiam i jestem wdzięczna, za tak wielką pomoc i moc porad. Każdy tu coś dla siebie znajdzie :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:04
Przy planowanej ciąży jeśli tfu tfu coś nie będzie szło, zrób prolaktynę.
Odpowiedz
AgataDodano:  21 czerwiec 2018 - 10:35
Wszystko pięknie, ładnie... tylko jak spać przy dwójce małych dzieci? Niestety nie każdy nie śpi 7h z własnego wyboru, taki sen to dla mnie marzenie, niestety póki co nieosiągalne. Najgorsze jest to, że całe życie spałam dużo i teraz przy tych niedoborach naprawdę jestem ciągle przemęczona, zła i nie w humorze. Jak temu zaradzić?
Odpowiedz
WiooaDodano:  21 czerwiec 2018 - 10:48
Małgosiu!czy liście pasternaku można wykorzystać do sałatki i pesto?dzięki że jesteś.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:01
Pewnie.
Odpowiedz
KasiaDodano:  21 czerwiec 2018 - 11:37
Witam Cię Małgosiu 😊 Mam pytanie odnośnie aft które niestety mimo dużej higieny bardzo często atakują moją jamę ustną. Powiedz proszę czy może to być wynikiem zanieczyszczenia organizmu? Jakieś badania może trzeba zrobić, odrobaczyć? Dodam tylko że jak ssalam olej kokosowy to problem znikł, teraz znów to samo. Dodatkowo towarzyszą powiększone węzły chłonne.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 czerwiec 2018 - 14:04
Czy w badaniach krwi wszystko wychodzi dobrze? Mówię o białych krwinkach + rozmaz? Warto zrobić wymaz z jamy ustnej.
trypcioDodano:  22 czerwiec 2018 - 12:50
Warto również zrobić poziom żelaza oraz witaminy B2, B12 i kwasu foliowego oraz badanie w kierunku nietolerancji glutenu. Ważne też udać się do dentysty w celu usunięcia ewentualnych złogów nazębnych lub kamienia i opracowania wszystkich ubytków żeby zminimalizować ilość bakterii w jamie ustnej. Ja borykałam się z tym problemem przez wiele lat, wyniki w normie. Niestety znaczna większość aft jest idiopatyczna tzn. nie da się znaleźć konkretnej przyczyny. Z własnego doświadczenia jak tylko zaczyna mnie boleć mimo, że jeszcze nie widać nadżerki to smaruje gencjaną(ważne żeby był to roztwór wodny) oraz dentoseptem. Mi przeszło samoistnie po 3 latach, gdzie miałam minimium 1 aftę bez przerwy. Trzymam kciuki :*
Odpowiedz
DariaDodano:  21 czerwiec 2018 - 13:13
Dieta w depresji, please.
Odpowiedz
AgiDodano:  21 czerwiec 2018 - 15:47
Ja jeszcze raz o tej witaminie D. To nie spam. Jeden ze znanych lekarzy(medycyna konwencjonalna, homeopatia i naturopatia) w moim miescie(mieszkam we Francji) twierdzi, ze sparwa wit. D to falszywa propoaganda i nie nalezy jej podawac ani dzieciom ani doroslym. W ogole nie powinno sie jej suplementowac. To lekarz rodzinny znajomej, ktora stosuje sie do jego zalecen. Jak to sie ma do badan poziomu wit D we krwi. Czy one nie sa wiarygodne? Przypuszczam, ze Ty, Gosiu, przestudiowalas temat. Ten lekarz jest rowniez cenionym wykladowca. Kto ma w tym wszystkim racje?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:51
Ja mam inne zdanie z praktyki na sobie i na pacjentach. Poziom D3 jest kluczowy. Zresztą aktualna wiedza medyczna to potwierdza. Miałam o tym obszerny wykład na biochemii na studiach.
Odpowiedz
ZuzaDodano:  21 czerwiec 2018 - 16:01
Pani Małgosiu Ostatnio bardzo odwapniają mi się zęby i nogi zaczynają wyglądać jak pałąki. Zrobiłam badanie poziomu witaminy D3 -wynik 20 (norma 30). Lekarz rodzinny stwierdził,że suplementacja jest niepotrzebna i kazał przebywać codziennie na słońcu 20 minut. Co Pani na to ? Brać witaminę czy nie ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:47
Zuza suplementacja jest KONIECZNA. Ech..... czas się dla niektórych zatrzymał na latach studiów i zapomnieli chyba że w każdym zawodzie medycznym trzeba się nieustannie dokształcać bo są nowe badania i wiedza się zmienia. Bez witaminy d3 nie przyswoisz kochana wapnia. Jak więc masz czekać aż poziom sam Ci podskoczy? Musisz działać i to szybko. Suplementuj d3 + k2 i to na początek 5000 jednostek. Po miesiącu zrób badania.
ZuzaDodano:  25 czerwiec 2018 - 12:43
Pani Małgosiu ale jestem zakręcona kupiłam witaminę D +K 2 a nie D3 + K2. Czy to to samo ?
Odpowiedz
GosiaDodano:  21 czerwiec 2018 - 16:40
Czesć Gosiu. Ja mam pytanie odnosnie cery naczynkowej. Chciałabym suplementowac wit c. Co bys poleciła: rutinoscorbin? Czy lepiej czystą wit C? Polecasz jakies konkretne tabletki? Miałaś moze pacjentów z tym problemem? Dzięki.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:50
Polecam witaminę C w formie estru.
GosiaDodano:  25 czerwiec 2018 - 10:09
To np solgar może byc? Ester C plus?
Odpowiedz
KataDodano:  21 czerwiec 2018 - 20:18
Pani Malgosiu bardzo prosze o porade. Mam io, podejrzenie pcos i probuje bezskutecznie zajsc w ciaze. Probuje przestawic swoja diete na bardziej zdrowa bo musze tez zgupic jakies 6 kg i mam problem z tluszczem. Ile i w jakij formie powinnam go dostarczac aby zaraz nie wpakowac sie w zanik miesiaczki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:43
Takie proporcje ustala się indywidualnie. Konieczne jest sprawdzenie jak przedstawiają się poziomy hormonów, zwłaszcza prolaktyny, ale i estradiolu oraz progesteronu i testosteronu także. Przy problemach z zajściem w ciąże trzeba też sprawdzić poziom ft3 (plus reszta z trójki tarczycowej także).
Odpowiedz
kajaDodano:  22 czerwiec 2018 - 8:16
czy leczenie gronkowca złocistego można wspomóc dietą? Dostałam antybiotyk na 10 dni.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:41
Nawet trzeba. Każdy antybiotyk to jak kwas na jelita. Trzeba wspomagać florę jelitową, po zakończonej antybiotykoterapii odbudować ją i wzmocnić układ immunologiczny.
BarbaraDodano:  27 czerwiec 2018 - 14:24
do Kaji i Gosi z qchenneinspiracje - bardzoo Was prosze o odpowiedz na temat waszej rozmowy dot. gronkowoca: Otoz rok temu robilam badanie wymazu z gardla i wyszedl gronkowiec zlocisty z dopisem ze odporny na wszelkie antybiotyki. Pytalam lekarza, nie otrzymalam antybiotyku gdyz jest odporny na leki. Czy ten gronkowiec moze w gardle tak sobie byc i faktycznie nic z nim nie robic?
Odpowiedz
K.M.Dodano:  22 czerwiec 2018 - 8:18
Gosiu czy zeby wyeliminować grzyba candida oprocz diety nalezy przyjac antybiotyk? Czy sama dieta wystarczy? A jesli antybiotyk jest niezbędny to jaki najlepiej zasugerować lekarzowi? Pozdrawiam 🙂
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:40
Trzeba zastosować leki. Dlaczego? Cała dietoterapia opiera się na tym aby szybko wybić grzyba (lekami) i nie dopuścić do nawrotu. Dietę stosuje się 3 miesiące. Pacjenci z candidą dobrze wiedzą, że bez diety candida wraca po 2-3 tygodniach. Tyle wystarczy aby resztki grzybni odnowiły się. Leczenie samą dietą jest bardzo długie i wycieńczające.
Odpowiedz
Ola Dodano:  22 czerwiec 2018 - 10:43
Choruje na raka szyjki macicy. Czy moge pic wode lecznicza jan?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:35
Proszę o konsultację z lekarzem prowadzącym celem sprawdzenia czy składniki wody (a są w przypadku tych wód w podwyższonej ilości) nie wchodzą w jakąś interakcję ze stosowanymi lekami. Teoretycznie nie powinny, ale zawsze lepie sprawdzić.
Odpowiedz
KASIADodano:  22 czerwiec 2018 - 11:34
Małgosiu a mogłabyś podać listę badań profilaktycznych dla mężczyzn?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:47
ooo nie myślałam o tym, a warto. Popracuję nad nią ;)
Odpowiedz
AnnaDodano:  22 czerwiec 2018 - 13:48
Małgosiu, czy planujesz posty w tematyce dieta - a starania o dziecko? Mam wrażenie że w internecie roi się od sprzecznych informacji, a jestem pewna że to ogromnie ważna kwestia przy obecnej pladze problemów z zajściem w ciążę. Pozdrowienia z nad morza :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:33
Planuję tak.
Odpowiedz
MartannkaDodano:  22 czerwiec 2018 - 13:51
Witaj Gosiu, Wysłałam do Ciebie formularz diety. Przed otrzymaniem rozpiski od Ciebie chciałabym jednak sprawdzić czy nie mam nietolerancji na nabiał i gluten - czy w tym przypadku test Food Detective wystarczy? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:33
Tak, FD wystarczy. Wynik wyślij mi jak otrzymasz ode mnie strategię działania. Wówczas skorygujemy ją o wynik.
Odpowiedz
XXXDodano:  22 czerwiec 2018 - 20:31
Małgosiu a co polecasz na stres przy nadczynności tarczycy skoro ashwaganda odpada? Pozdrawiam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 czerwiec 2018 - 8:33
Ćwiczenia oddechowe. Przepraszam że tak w skrócie piszę, ale są świetne techniki oddechowe które doskonale odcinają stres. Długo by pisać dlatego tak w skrócie nadmieniam.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds