O tym że warzywa i owoce to źródło cennych witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika nie trzeba nikogo przekonywać, a zwłaszcza Was, moich czytelników. Jeśli chcemy żyć zdrowo, powinny stanowić podstawę naszej diety.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 400 gramów warzyw i owoców dziennie, ale to są oczywiście zalecenia ogólne. Każdy z nas jest inny. Każdy prowadzi inny tryb życia i ma inne upodobania żywieniowe, dlatego świetnym sposobem na przemycenie zwłaszcza warzyw do diety są soki.
Jakiś czas temu pisałam Wam o wyciskarce której ja używam (przeczytacie o tym
TU).
Od tego czasu regularnie pytacie mnie o to czy lepiej kupić nie ma co kryć, drogą wyciskarkę, czy może o połowę tańszą sokowirówkę. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ponieważ zależy tak naprawdę od Was i od tego co kto lubi i na co zwraca uwagę bo jest akurat dla niego istotne.
Na podstawie sprzętów marki
Philips, postanowiłam porównać dla Was te urządzenia biorąc pod uwagę:
- kluczowe kwestie techniczne i cenę,
- sposób powstawania soku,
- czas potrzebny na przygotowanie,
- konsystencję soku,
- oraz ilość witamin, cukru, błonnika i przeciwutleniaczy na podstawie badań przeprowadzonych przez markę Philips we współpracy z Universität für Bodenkultur Wien (BOKU) (Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU)) dotyczących wartości odżywczej soków przygotowanych przy użyciu sokowirówek szybkoobrotowych i wyciskarek.
Myślę że to porównanie pomoże Wam podjąć decyzję co będzie dla Was lepsze. Wyciskarka czy sokowirówka.
Zaczynamy 😉
Ja używam wyciskarki Philips Advance Collection HR1897/30 (klik)
Cena rynkowa tego urządzenia to ok. 1300 zł.
To co ją wyróżnia i co dla mnie osobiście jest bezkonkurencyjne to:
- technologia MicroMasticating polagająca na wyciskaniu do 90% zawartości owoców (ten efekt osiąga głównie na miękkich owocach).
- technologia QuickClean czyli czyszczenie urządzenia w praktycznie 1 minutę dzięki temu że nie ma sitka (do umycia sprzętu wystarczy tylko woda, nie potrzebujemy niczego więcej).
- funkcja wstępnego czyszczenia pozwalająca wypłukać włókna.
- zdecydowanie rozmiar !!! Wyciskarka ma tylko 11 cm szerokości!
- łatwe przechowywanie ponieważ wszystkie elementy wyciskarki można spakować do pojemnika na miąższ. Nie pałętają się po szufladach.
- dwa filtry w zestawie – możemy mieć bardziej klarowny, oraz bardziej gęsty sok (lub nawet mus, w zależności od wyciskanego owocu i tego co akurat chcemy osiągnąć).
- blokada kapania – dla tych co lubią czysty blat. Ja lubię 😉
Sokowirówka Advance Collection HR1871/70
Cena tego sprzętu na rynku to ok. 750 zł.
Co mi się tu podoba?:
- technologia QuickClean z polerowanym sitkiem. Urządzenie można łatwo wyczyścić dzięki wysoko polerowanemu sitku QuickClean i funkcji wstępnego czyszczenia (ale czyszczenie trwa dłużej niż w wyciskarce HR1897).
- funkcja wstępnego czyszczenia pozwalająca wypłukać włókna i ułatwiająca umycie sitka.
- wyciskanie nawet najtwardszych produktów (super do buraków) — moc 1000 W (prędkość można regulować) (w wyciskarce też możemy wyciskać najtwardsze składniki).
- i teraz UWAGA! Bardzo duży otwór na produkty pozwala wrzucać je w całości co skraca czas przygotowania soku.
- wszystkie elementy można myć w zmywarce (w wyciskarce też).
Jak powstaje sok:
Sokowirówki szybkoobrotowe (odśrodkowe) po rozdrobnieniu owocu lub warzywa na mniejsze części wykorzystują siłę odśrodkową do oddzielenia soku od miąższu.
Wyciskarki wolnoobrotowe miażdżą owoce i warzywa, by wydobyć z nich sok, który następnie jest przefiltrowywany w celu oddzielenia miąższu.
Konsystencja soku:
Sokowirówka:
- sok z sokowirówki jest zawsze klarowny,
- można uzyskać go z:
- twardych warzyw i owoców,
- miękkich owoców,
- zieleniny (warzywa liściaste),
Wyciskarka:
- sok z wyciskarki jest zazwyczaj gęstszy niż w sokowirówce co sprawia że ma zdecydowanie więcej błonnika (ale o tym za chwilę).
- można uzyskać go z :
- twardych warzyw i owoców (przy twardych składnikach będzie bardziej klarowny – efekt podobny do sokowirówki),
- miękkich owoców (będzie bardziej gęsty, często nawet w formie musu który się raczej je, niż pije),
- zieleniny (warzywa liściaste – efekt bardziej gęsty),
- bananów – wyjdzie nam mus (w sokowirówce nic nie wyjdzie),
- orzechów na wiórki (uprzednio namoczone przez kilka godzin w wodzie np. migdały wrzuca się do wyciskarki i uzyskujemy zmielony składnik na mleko roślinne – wiórki lecą do pojemnika na miąższ, więc musi on być uprzednio oczyszczony).
Czas przygotowania:
Sokowirówka – sok przygotowujemy zdecydowanie krócej.
Sokowirówki szybkoobrotowe wyposażone często w silnik o mocy powyżej 700 W wyciskają bardzo duże ilości klarownego soku w bardzo krótkim czasie. To ma znaczenie jeśli robimy sok dla rodziny. Ponadto sokowirówki
Philips posiadają duży otwór wlotowy na owoce i warzywa, dzięki czemu nie trzeba ich kroić, co jeszcze bardziej przyspiesza proces przygotowania soku.
Wyciskarka – tu produkcja soku trwa dużo dłużej.
Wyciskarki posiadają wąski otwór wlotowy na warzywa i owoce więc konieczne jest krojenie ich na małe części, aby kolejno wkładać pojedyncze kawałki, więc cały proces przygotowania soku trwa dłużej niż w sokowirówce.
Sok z wyciskarki polecam osobom, którym zależy na większej ilości błonnika (mi zależy stąd ja mam wyciskarkę). To ważne przy odchudzaniu, oraz dla osób które lubią gęstą konsystencję soku i wyciskają raczej dla 1 – 2 osób. Wyciśnięcie soku dla 4-5 osobowej rodziny zajmuje razem z krojeniem kilkakrotnie więcej czasu niż przy sokowirówce szybkoobrotowej.
Witaminy
Panuje przekonanie, że sok przygotowany w wyciskarkach zawiera więcej witamin. Wielokrotnie (też w TV) słyszałam że sok z sokowirówki jest bezwartościowy. To nieprawda. Marka
Philips we współpracy z Universität für Bodenkultur Wien (BOKU)
(Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU)) przeprowadziła badania nad wartością odżywczą soków przygotowanych przy użyciu sokowirówek szybkoobrotowych i wyciskarek i okazuje się, że przeciętna zawartość witamin w sokach przygotowanych przy pomocy obu typów urządzeń jest zbliżona.
Mogą jednak występować wahania w zależności od użytych składników, zastosowanych urządzeń i wybranej jednej z dwóch technologii. I tak np. w soku przygotowanym z pomarańczy, kiwi, pomidora, szpinaku i granatu więcej witaminy C znalazło się w soku z wyciskarki, ale już w soku z samego kiwi więcej witaminy K było w soku z sokowirówki.
Witamina A w soku z pomidora, marchewki i szpinaku w większej ilości została pozyskana z sokowirówki, natomiast witamina E w soku z pomidora – z wyciskarki. Nie ma więc jednoznacznego, zdecydowanego lidera wśród dwóch typów urządzeń.
Jeśli więc lubisz pić sok bardziej klarowny to wybierz sokowirówkę, bo sok z niej uzyskany będzie miał średnio tyle samo witamin co sok z wyciskarki.
Cukier, przeciwutleniacze, błonnik
Dodatkowo badania pokazały, że z punktu widzenia zawartości cukru przygotowywanie soku przy użyciu sokowirówki szybkoobrotowej i wyciskarki wygląda podobnie – przeciętna zawartość cukru w sokach zrobionych przy pomocy obu typów urządzeń również jest zbliżona. Ale sok z wyciskarki ma więcej błonnika który podczas trawienia reguluje metabolizm glukozy, więc dla cukrzyków i osób na diecie lepszy będzie sok z wyciskarki. Jeśli chodzi o poziom przeciwutleniaczy przeciętna zawartość polifenoli i antocyjanów w sokach przygotowanych przy pomocy sokowirówki i wyciskarki jest zbliżona.
Wyraźna jest natomiast różnica na korzyść soków z wyciskarki pod względem zawartości błonnika pokarmowego, którego WHO zaleca, by dziennie spożywać przynajmniej 25–30 g. Błonnik wykazuje działanie probiotyczne, wspierając florę bakteryjną układu pokarmowego spowalnia wchłanianie węglowodanów i zapobiega nagłym wzrostom cukru we krwi, dzięki czemu energia dostarczana przez węglowodany wystarcza na dłużej. Soki z wyciskarki bogate w błonnik są na pewno bardziej sycące i korzystniej wpływają na nasz układ pokarmowy.
Smak
Tu wiadomo, co kto lubi. Jedni wolą sok gęsty, inni tylko klarowny. Najlepsze są po prostu soki domowe, świeże. Dla mnie problemem zawsze było mycie, ale wszystkie sokowirówki i wyciskarki Philips korzystają z technologii QuickClean dzięki czemu wyciskanie soków bez trudu może stać się codziennym, zdrowym nawykiem.
Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłam Wam w podjęciu decyzji.
Dla mnie osobiście zdecydowanie wygrywa wyciskarka. Po pierwsze rozmiar. Jest zdecydowanie mniejsza i węższa co widać na zdjęciach. Ja mam małą kuchnię i dużo różnych urządzeń więc dla mnie rozmiar w wyborze sprzętów jest zawsze kryterium kluczowym. Po drugie ilość elementów do mycia co także widać na zdjęciu. Plusem sokowirówki jest duży otwór. Robiąc sok wkładałam po 4 marchewki, całe 400 gramów truskawek zmieściłam na raz, więc jest efektywna. No i sok wyciska błyskawicznie. Kilogram marchewki bziuknęło w 30 sekund podczas gdy w wyciskarce trwało to 3 minuty.
Jeśli soki pije cała rodzina w jednym czasie to sokowirówka będzie lepszym wyborem. Ja piję sok zazwyczaj wtedy kiedy pracuję (a pracuję jak wiecie z domu). Dzieci piją po przyjściu ze szkoły, a mąż wieczorem więc dla mnie kluczowa kwestia to szybkość i ilość elementów do mycia.
Jeśli o czymś nie napisałam, pytajcie.
Testujemy 😉
W każdym z urządzeń zrobię sok z kilograma marchewki, 400 gramów truskawek i 200 gramów natki pietruszki.
Gęstość soków marchewkowych z obydwu urządzeń jest zbliżona – klarowna.
Aby przygotować sok z marchewki w wyciskarce, potrzebowałam 3 minut. To czas potrzebny na wyciśnięcie soku (bez mycia i obierania marchewek). Uzyskałam 280 ml soku. Sokowirówka w 30 sekund dała mi 400 ml soku.
Tu dokładnie widzicie ilość soku z obydwu urządzeń. Z lewej wyciskarka, z prawej sokowirówka.
Ile soku uzyskamy z 400 gramów truskawek?
Z wyciskarki otrzymałam 350 ml soku.
Obydwa soki były gęste. Określiłabym je jako mus, a nie sok. Mus z wyciskarki był jednak zdecydowanie gęstszy niż z sokowirówki. Zobaczcie ilość soku z obydwu urządzeń.
Z lewej wyciskarka, z prawej sokowirówka.
A ile soku uzyskamy z 200 gramów natki pietruszki?
W obydwu przypadkach nie za wiele (co jest normalne przy warzywach liściastych) i z obydwu urządzeń uzyskałam mus.
Ilość elementów po umyciu wyciskarki.
Ilość elementów po umyciu sokowirówki.
Zdecydowanie szybciej i łatwiej myje się wyciskarkę. Ma małe elementy i jest ich o wiele mniej. Sokowirówka jest duża i myjąc ją schlapałam sobie cały blat dookoła zlewu (mam krągły, dość mały zlew). No i miejsce na suszenie. Ja mam mało.
Post powstał w ramach współpracy z marką Philips.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Mam też pytanie dotyczące diet , bo chcialabym zamówić u pani , bo na biorezonansie wyszła candida i zakwaszenie - czy do formularza dosyła się wyniki badań i czy sugeruje pani zrobić badania z krwi. Ja mam dużo objawów wskazujących na jedno i drugie więc nie mam wątpliwości. I drugie pytanie o probiotyk stosowany przy leczeniu candidy - to prawda , że poleca się enterol , który jest "drożdżowy" ?
I w ogóle jestem zachwycona blogiem i naprawdę podziwiam ?
Bardzo mi miło że blog Ci się podoba ;)
Jak dziś wyślesz formularz to dietę otrzymasz końcem lipca.
Mam w domu blender ręczny, maszynkę do mielenia mięsa, mikser, młynek.Myślę nad dokupieniem wycisakri i malaksera.
Z góry dziękuję za pomoc .
Pewnie kiedyś kupię wyciskarkę, bo jednak jest bardziej wydajna przy natkach i miększych owocach. Na razie miękkie owoce i natki po prostu blenduję ze świeżo wyciśniętym sokiem :)
a możesz powiedzieć kiedy wydasz książkę?
I drugie - czy wiórki pozostałe po wyciśnięciu soku w wyciskarce nadają się jeszcze do użytku? Np na jakieś placuszki czy ciasto. Czy już są zupełnie bezwartościowe?
2- tak
Czy formularz do zamówienia diety jest w PDF? Po zapisaniu na komputerze też nie mam możliwości edycji. Przyjmiesz skan wypełniony ręcznie?
Musy z truskawek i malin świetne na zimę.
Spokojnie możesz ćwiczyć co drugi dzień, a nawet 4-5 razy w tygodniu, a jedyne co zauważysz to lecące kg w dół :)
Czy możesz mi powiedzieć ci jest lepsze , wyciskarka sokowirówka czy może blender bo takowy posiadam jest dość mocny 2200W firmy Sage by Heston Blumenthal.
Dzięki i pozdrawiam
No i zaciekawiłaś mnie tą wyciskarką Philipsa :)
Pozdrawiam!
1. Mam tak, że zjem trochę, bo czuje się głodna, ale jeżeli zaczynam jeść czuje się już pełna? Zaraz żołądek mam mam pełny i brzuch wzdęty, jakbym zjadła konia z kopytami?
2. Bardzo często się wypróżniam, nawet 3-4 razy dziennie...
Dodam,że mam 24 lata,dwójkę dzieci,waga w normie,bez alergii,żadnych stwierdzonych chorób,odzywiam się raczej dobrze,choć niekiedy i slodycze się zdarza. Proszę o radę. Z góry dziękuję
2.Czy można w niej wyciskać olej?