Kto raz upiekł paprykę, wie że dzięki temu nabiera słodyczy. Sos z pieczonej papryki z dodatkiem pomidorów, czosnku, przypraw i dużej ilości świeżej bazylii, jest tak aromatyczny i pyszny, że jak zrobisz go raz, będziesz go już robić zawsze. W różnych konfiguracjach, bo zastosowanie jest wszechstronne.
Lubię robić ten sos, bo w domu pachnie wtedy jak we włoskiej tawernie.
W ubiegłą sobotę połączyłam go z makaronem penne i podałam na obiad pastę w wersji wegetariańskiej. Całość posypałam tylko mozzarellą. Mięso wydało mi się zbędne, a i czasu nie miałam w tym dniu za wiele.
Dzieci jadły, aż im się uszy trzęsły.
Sos możecie połączyć z dowolnym mięsem. Dodając podsmażone mięso mielone macie sos do spaghetti, lub dowolnego makaronu. W sosie możecie udusić także fileta z kurczaka. Podsmażacie go tak jak w tym przepisie (klik) tylko należy go inaczej przyprawić. Kurczaka natrzyjcie solą i słodką papryką i duście w sosie 10-15 minut.
Jeśli zamiast 500 ml przecieru pomidorowego dodacie 150 ml uzyskacie dip do maczania warzyw, sos do pizzy, lub sos do smarowania tortilli.
W lodówce może stać 2-3 dni.
- 3 dorodne czerwone papryki
- 1 średnia cebula
- 500 ml przecieru pomidorowego (w kartonie)
- pół krzaczka świeżej bazylii (same liście)
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka słodkiej papryki (w przyprawie)
- sól
- łyżka oliw
- Paprykę przekrawamy na pół, usuwamy gniazda nasienne i układamy w naczyniu żaroodpornym, skórką do góry. Zapiekamy pół godziny w temperaturze 160 st.
Po wyjęciu z piekarnika i wystudzeniu, zdejmujemy skórę i kroimy w kawałki. - Na oliwie podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Dodajemy paprykę, wyciśnięty ząbek czosnku, liście bazylii, słodką paprykę i sól. Całość podsmażamy 3-4 minuty i zalewamy przecierem pomidorowym. Dusimy pod przykryciem ok.15-20 minut.
- Całość lekko studzimy i blendujemy na gładką masę. W razie potrzeby doprawiamy do smaku solą.
Pozdrawiam cieplo.
Ania
Pozdrawiam
Ania
Czy odczuwasz coś takiego jak "wiosenne osłabienie". Od kilku dni tak mnie męczy, że coś strasznego, ciągle bym spała. Staram się odżywiać wg Twoich wskazówek. A mimo to nie mogę uporać się z totalnym brakiem sił i ogólnym otępieniem. Masz jakiś pomysł jak temu próbować zaradzić?
Iwona
pojedz więcej awokado, kiwi, pietruszki i soków owocowo - warzywnych
pozdrawiam :)
Jeśli inna ryba, podsmaż na oliwie lub klarowanym maśle, zalej sosem i duś również 10-15 minut.
Bo mój jest bez termoobiegu i po pół godzinie papryki nie były upieczone, zwiększyłam temperaturę i jeszcze dopiekałam następne 15 min, ale chyba nie do końca jeszcze się upiekły..
Miały trochę pomarszczoną skórkę, ale i tak miałam problem ze ściągnięciem z nich skórki..
Skubałam je niemiłosiernie aż dałam sobie spokój i zostawiłam takie "poskubane" częściowo ;)
W efekcie końcowym na całe szczęście nie czuć skórek , a sosik rewelacja, az wyjadałam go z miski ;))
Czy wszystkie twoje przepisy dotyczą pieczenia z termoobiegiem?
Z racji nie posiadania takowego, chciałabym wiedzieć o ile zwiększać temperaturę w zwykłym piekarniku, czy mogłabym prosić o zaznaczanie tego przy przepisach?
Z góry dziękuję :)
ja piekę większość z termoobiegiem
Pozdrawiam sobotnio :)
Agnieszka
w sezonie jak są gruntowe dodaję do sosu właśnie świeże
W ogole to super blog i uper przepisy, do tej pory wyprobwalam juz ten sos, zupe z soczewicy i omleta z suszonymi pomidorami. Wszystko pycha. Nastepna bedzie zapiekanka z kaszy. Pozdrawiam!:)
Pozdrawiam ;)
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Ola