Jaką wodę pić podczas upałów? Mineralną czy źródlaną? Czym grozi utrata płynów w ilości 4% masy ciała i jak może do tego dojść?

Lato zrobiło nam psikusa i przyszło o dwa miesiące za wcześnie. Ciężko mi przypomnieć sobie kiedy ostatnio był tak ciepły kwiecień, i tak gorący maj i czerwiec. Nie narzekam. Absolutnie. Po wyjątkowo w tym roku szarej, ciemnej i ponurej zimie wypatrywałam słońca jak wody na pustyni. Tego ciepła potrzebowałam jak tlenu.

To na co szczególnie musimy zwracać uwagę w ciepłe, wręcz upalne dni to odpowiednie nawodnienie.
Woda stanowi ok. 50 % masy ciała kobiet, 60% masy ciała mężczyzn i uwaga! aż 75% masy ciała niemowląt.
Jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły tam gdzie trzeba. Jest także niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia, wchłaniania oraz wydalania. Najwięcej wody znajduje się w płynach ustrojowych. Płyn mózgowo rdzeniowy i szpik kostny w 99% składają się z wody, osocze krwi w 85%, mózg w 75%, skóra w 80%, a płuca w aż 90%.

Woda jest nam niezbędna w procesie:

 • regulacji temperatury ciała,
 • trawienia,
 • wchłaniania składników odżywczych,
 • regulacji gospodarki kwasowo – zasadowej,
 • regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej,
 • wydalania toksyn i produktów przemiany materii.

Zapotrzebowanie na płyny jest kwestią indywidualną zależną od wieku, stylu życia, temperatury otoczenia oraz aktywności fizycznej. Wzrasta przy podwyższonej temperaturze, obniżonej wilgotności powietrza, dużej aktywności fizycznej oraz u osób spożywających dużo białka (zwiększona diureza) i błonnika.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne nawodnienie w ilości 30 ml na każdy kilogram masy ciała co oznacza że kobieta ważąca 60 kilogramów powinna wypić dziennie 1800 ml wody. Według norm Instytutu Żywności i Żywienia dzienna ilość wody z napojów i produktów spożywczych (np. warzyw i owoców) dla kobiet powinna wynosić dziennie 2000 ml, w ciąży 2300, a w okresie laktacji 2700. Dla mężczyzn 2500 ml. 

Utrata wody

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego podczas upałów czujecie się zmęczeni i senni nawet jeśli
nie wykonujcie żadnej konkretnej pracy? To efekt utraty wody.
Organizm należy nawadniać stale, nie wtedy kiedy czujemy pragnienie. Zwłaszcza latem kiedy następuje intensywne parowanie wody przez skórę i płuca powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ilość wypijanych w ciągu dnia płynów. Wodę tracimy przez skórę, nerki i układ pokarmowy.
Drogą parowania od 500 do 1400 ml wody każdego dnia (organizm wydala wodę aby schłodzić krążącą krew). Nerki wydalają od 1000 do 1500 ml.    

Zmniejszenie wydolności fizycznej będzie powodował ubytek wody w ilości odpowiadającej 1% masy ciała.
Przy utracie płynów wynoszącej 4 pojawią się charakterystyczne objawy odwodnienia: 

 • ospałość,
 • senność,
 • spadek koncentracji,
 • ból głowy,
 • nudności,
 • zmęczenie, brak sił do jakiejkolwiek aktywności,
 • uczucie gorąca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • suchość śluzówek,

Odwodnienie przy podwyższonych temperaturach grozi udarem cieplnym, a  przy utracie płynów wynoszącej 8% masy ciała, może dojść nawet do zgonu.

Jaką wodę wybrać? Jaka jest różnica między wodą mineralną, a źródlaną?

Idąc do sklepu na dział z wodami, można dostać zawrotu głowy. Bardzo wiele osób kupuje wodę sugerując się reklamą, bądź po prostu pierwszą z brzegu. Warto jednak wiedzieć że dostępne w sprzedaży wody różnią się między sobą, a woda źródlana to nie to samo co woda mineralna.

Wody butelkowane dostępne w sprzedaży to wody które płyną sobie głęboko pod ziemią i smyrając to przez co przepływają pozyskują naturalne minerały. Im woda płynie głębiej, tym tych minerałów jest więcej. Na butelce zawsze powinna znajdować się informacja gdzie znajduje się ujęcie z którego woda jest czerpana, oraz suma i rodzaj składników mineralnych.

Jeśli chodzi o klasyfikację pod względem ilości minerałów powszechnie przyjmuje się że:

– woda bardzo niskozmineralizowana ma nie więcej niż 50 mg/l 
– niskozmineralizowana nie więcej niż 500 mg/l 
– średniozmineralizowana od 500 do 1500 mg/l 
– wysokozmineralizowana powyżej 1500 mg/l

Wydaje się że woda to woda, a jednak. Wybierając wodę trzeba dostosować ją do siebie biorąc pod uwagę styl życia i stan zdrowia. Ponieważ minerały w wodzie występują w formie zjonizowanej, organizm błyskawicznie je przyswaja.

Dla dzieci i osób starszych najlepszą do codziennego nawadniania jest woda niskozmineralizowana, taka w której ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/dm3. Taką wodę może pic każdy. I małe dziecko, i osoba starsza, i kobieta w ciąży, i mama karmiąca, i osoba chora. Można na niej gotować, czy parzyć herbatę.  Nie ma schorzenia które wykluczałoby wodę źródlaną. Ilość minerałów w wodzie źródlanej odpowiada wodzie kranowej. W zasadzie te dwie wody różnią się od siebie tym, że źródlana od razu z ujęcia trafia do butelek, a kranówa dociera do nas w rurach.

Jeśli są upały, intensywnie się pocimy, lub intensywnie ćwiczymy, warto sięgnąć po wodę mineralną średnio lub wysokozmineralizowaną ponieważ razem z potem tracimy cenne minerały. Woda mineralna jest też dobrym, codziennym sposobem suplementacji magnezu, żelaza, wapnia i cynku.
Magnesia którą jak wiecie ja piję zawiera 170 mg magnezu na litr. Piję ją od roku i nie suplementuję już magnezu w formie tabletek, co musiałam robić z uwagi na stan zdrowia. Poziom magnezu z uwagi na serce muszę mieć w górnej granicy normy.  
Zachęcam do wybrania się do sklepu na dział z wodami i porównania ilości występujących w nich minerałów na które chcemy zwrócić uwagę. Dla jednych będzie do magnez, dla innych np. wapń. Zwracajcie też uwagę na sód i wybierajcie wody niskosodowe. 

Jaką wodę pić podczas upałów? Mineralną czy źródlaną? Czym grozi utrata płynów w ilości 4% masy ciała i jak może do tego dojść?
Oceń ten wpis

66 komentarzy

kaśDodano:  27 Czerwiec 2018 - 8:49
1--ważażc 50 kg powinnam wypic 1,5 l wody-to ma być czysta woda czy wliczać w to herbatki ziołowe bez cukru? 2--ćwiczę 6 razy w tyg -to zwiększyć płyny? 3--czy moja waga i kal są ok?-waga 50 kg 167 wzrostu 1600 kal dziennie
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:04
1- czyste płyny, wliczając w to także herbatki ziołowe. 2- jak ćwiczysz, tak, zwiększ ilość płynów. 3- dołóż posiłek po treningu
kaśDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:06
KOCHANA bardzo Ci dziękuję;-)KOCHAM TEN BLOG;-)
Odpowiedz
JotDodano:  27 Czerwiec 2018 - 8:49
Dziękuje za wpis ! Teraz przyjrzę się dokładnie składom. Małgosiu mam dwa pytania: Czy jest ilość wody która jest niezalecane przy standardowym trybie życia i normalnej pogodzie? Tzn np jeżeli zalecasz picie 2 litrów , a ja wypijam dużo więcej, załóżmy 3,4 to może być to jakoś obciążające dla organizmu ? I przy okazji pytanie co do diety , Można zamienić płatki owsiane na kasze jaglana na śniadanie , w twojej rozpisanej diecie ? Trochę zmęczyła mnie owsianka rano :( Gramatrure zmniejszam o jedna łyżkę.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:03
1 - 2 litry 2- jeśli pijesz 3-4 litry ponieważ tak duże masz pragnienie, dla spokoju sumienia wykonaj badanie poziomu cukru w organizmie. 3- to zależy, nie zawsze. Napisz do mnie na skrzynkę kontaktową.
Odpowiedz
OlaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 8:50
Wszystko się zgadza tylko nie pijcie wody z plastiku!!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 8:53
Nie pijmy wody z plastiku z BPA – Bisfenolem A.
Ula S.Dodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:28
Łatwo powiedzieć. Na butelce raczej nie ma napisane z czego jest zrobiona. Właśnie sprawdzałam na 3 różnych wodach.
PaulaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:47
Jak sprawdzić czy plastik ma BPA ?? Oglądam dookoła butelke po wodzie Polaris z Biedronki i nie widzę oznaczenia
Odpowiedz
DanutaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:32
Małgosiu co sądzisz o piciu ciepłej wody przegotowanej.Czy lepiej pić herbatki.?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:37
Na czczo? Jeśli na czczo to tak. Razem z sokiem z cytryny genialnie oczyszcza wątrobę.
Odpowiedz
aniaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:40
Od kilku lat źle się czuję podczas upałów, jestem senna i bez sił. Czyli po prostu powinnam pić więcej wody i problem zniknie??
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:45
Powinien jeśli te objawy nie są spowodowane czymś innym.
Odpowiedz
MagdaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:45
Magenezia- jak dla mnie najlepsza woda. Niestety trudno dostępna:(
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 9:51
Czy kobiety w ciąży mogą pić wodę wysokozmineralizowaną? Z wody smakuje mi jedynie biała (niegazowana) piwniczanka, właśnie sprawdziłam, że ma 1707mg/l
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:44
Wysokozmineralizowaną nie. Dla kobiet w ciąży najlepsza będzie źródlana a w czasie upałów średniozmineralizowana.
MagdaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 22:15
Dlaczego nie można pić wysokozmineralizowanych wód w ciąży?
Odpowiedz
asiaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 10:29
Małgosiu co sądzisz o dzbankach filtrujących Brita. czy jest różnica(oprócz smaku) między wodą z butelki a wodą z kranu przepuszczoną przez filtr?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:43
To bardzo dobre filtry. Warto założyć.
Odpowiedz
annDodano:  27 Czerwiec 2018 - 10:35
A ja czekałam na przepis na pomidorową z instagrama....już pomidory kupione i klaps...:/Kiedy można się spodziewać ?Bo mam niesamowitą ochotę:)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 12:59
Kochana w piątek, pojutrze.
annDodano:  27 Czerwiec 2018 - 13:33
No to czekamy z pomidorami do piątku:)Pozdrawiam
Odpowiedz
Iga Dodano:  27 Czerwiec 2018 - 10:42
Niskosodowa? Tzn. Wskaźnik maksymalnie do ilu?
Odpowiedz
KarolinaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 11:06
Kurcze już nie wiem komu wierzyć, ostatnio oglądałam filmik z Jerzym Ziemba i było o wodzie. Mówił że najlepiej sypać do wody szczyptę soli klodawdkiej lub himalajskiej. Mówił też o wodzie że minerały z wód mineralnych się nie przyswaja i jest ich bardzo mało, że nie ma co kupywac jakiejs super wody bo to nic nie daje. Ja kupiłam dzbanek z filtrem i pije wodę z kranu przefiltrowana ze szczypta soli. Do pracy zabieram tylko butelkowana.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:43
O Panu Ziębie nie będę się wypowiadała.......
BiankaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 19:40
Ale dlaczego o Ziębie nie? Przecież to co on głosi to nie są jego wymysły tylko on przekazuje to co inni lekarze robią. Oczywiście nie lekarze w Polsce. Nie rozumiem dlaczego mowi sie o nim szarlatan skoro przekazuje wiedze ktora zdobyli inni lekarze..
KarolinaDodano:  29 Czerwiec 2018 - 9:46
Dokładnie, ja słuchając jego wypowiedzi i czytając książkę dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy. Zaczęłam min przyjmowac Wit d i inne suplementy które pomogły mi w alergii, poprawiła mi się odporność i jakość życia co przy niedoczynności tarczycy i hashimoto to wielki sukces.
Odpowiedz
DorotaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 11:07
Dzień dobry Małgosiu Proszę o Twoją radę odnośnie zażywania wit D3. Kobieta 65 lat wynik 24 ng/ml czyli poniżej normy. Kupiła ze strony metabolicfood tą wit D3 z K2mk7 i teraz pytanie: 1. Wapń w normie, cholesterol podwyższony. Czy brać po 2 tabletki dziennie tej D3z K2? 2. Tej K2mk7 jest 100 jednostek w tabletce. Czy 2 tabletki to nie będzie za duzo tej K2mk7? 3. Aby podniesc wynik D3 możnaby brać np rano D3 K2mk7 a wieczorem np. Vigantoletten 1000? Jakie ilości? 4. Czy podwyższenie D3 zadziała na ból stawów? Wyniki reumatyczne i mocznik i kwas moczowy w normie.
Odpowiedz
MagdaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 12:13
Pani Małgosiu, Od 17 roku życia (obecnie mam 38 lat) leczę się na wtórny brak miesiączki, obecnie przyjmuję lekFemoston, co 2-3 lata robię densytometrię, jednak ostatnie badanie wyszło bardzo źle z wynikiem -3,2 Osteoperoza, estrogeny w trakcie nie brania leku mniej niż 5, TSH 1,91. Jestem po wizycie lekarskiej gdzie zapisano mi lek na 3 mies. Ossica ( 1tabl. na miesiąc). Jestem zdruzgotana tą diagnozą, wiem też, że leki na osteoperozę (biofosfoniany) niosą za sobą szereg skutków ubocznych włącznie z zapaleniem żołądka, przełyku, zanikiem kości szczęki. Od dawna suplementuję witaminę d3 na poziomie 2000 do 6000 tys. jednostek, nie suplementuję wapnia. Wiem, że się rozpisałam ale chciałam prosić o radę czy dietą jestem wstanie wyjść z tak zaawansowanej osteoperozy bez brania leku? Czy w mojej sytuacji lek to konieczność? Czy suplementować wapń? Boję się konsekwencji postępu choroby. Lekarka na wizycie była bardzo powierzchowna i nic mi nie doradziła. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
MagdaDodano:  29 Czerwiec 2018 - 8:34
Pani Małgosiu, Czy mogę liczyć na pomoc w mojej sprawie? Będę wdzięczna na wszelkie wskazówki. Tak jak wspominałam lekarz prowadzący wypisał tylko leki bez jakiejkolwiek rozmowy, wywiadu... Nie chcę brać tych leków ze względu na konsekwencje uboczne. Czy w moim wieku dietą jestem wstanie nadrobić straty w kościach? Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.
Odpowiedz
MaLenaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 13:01
Małgosiu, mialam silny stres, ciągle boli mnie zoladek. Piję siemie lniane, mam diete od Ciebie na gazy, wzdecia, napady depresyjne, ospalosc - co moge jeszcze włączyc, zeby sie wzmocnic? Boje sie sokòw wyciskanych, bo jest ból żołądka. Wszystko gotowane na parze. Nie jest lekko.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:42
Napisz do mnie na skrzynkę kontaktową. Z osobami które mają diety ode mnie nie koresponduję w komentarzach na blogu.
martaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:48
Najlepiej zrob gastroskopie. I nie zwlekaj. Mialam tak samo. I przewlekle zapalenie zoladka
Odpowiedz
Joanna EwaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 13:17
Małgosiu, kiedyś przeczytałam w jednym z Twoich komentarzy informację o tym, że nietolerancje pokarmowe mogą blokować zajście w ciąże, czy mogłabyś napisać coś więcej lub polecić jakiś artykuł w tym temacie. Wydaje mi się, że ja mogę mieć ten problem niestety lekarze, rodzina nie dają się przekonać.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:41
Nietolerancje mogą powodować podwyższony poziom kortyzolu, a ten prolaktyny i stąd problemy z zajściem w ciążę. Takich przypadków w swojej pracy miałam bardzo dużo.
Odpowiedz
ElaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 14:32
Małgosiu, czy picie wody kranowej ( najczęściej przegotowanej i wystudzonej) zamiast butelkowanej z BPA, ale domniemam że jednak ubogiej w minerały, to dobre rozwiązanie?
Odpowiedz
MarzenaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 15:53
Witam Gosiu ja z innej beczki. Czy osoby z chorobą zwyrodnienia stawów mogą jeść bez ograniczenia pomidory?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:35
Co oznacza bez ograniczeń ?
HaniaDodano:  27 Czerwiec 2018 - 22:25
Małgosiu, przyłączam sie do prośby jw. Teraz jest sezon na pyszne pomidory , ja mam początki zwyrodnienia stawów i lekką dnę moczanową i na jakiejś medycznej ulotce wyczytałam ze nie powinnam jeść pomidorów (psiankowatych). Uwielbiam i jem 2-3 dziennie. Czy faktycznie nie powinnyśmy ich jeść. Mimo wieczorowej pory BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. A poza tym dzień zaczynam i kończę Twoim blogiem.
MarzenaDodano:  28 Czerwiec 2018 - 6:31
Moja Mama ma zwyrodnienia i może jeść pomidora np. na śniadanie, do obiadu jako surówkę, i na kolację jednego. Ostatnio obiło mi się o uszy, że kwas który jest w pomidorach odkłada się w stawach i powoduję jeszcze większy ból... ale uwielbiam Twoje artykuły i jesteś kopalnią wiedzy , więc chciałam jeszcze Ciebie zapytać:) P.s. Gosiu czy będzie jakiś przepis na koktajl z jarmużu?:)
Odpowiedz
Ula S. Dodano:  27 Czerwiec 2018 - 16:37
Co sądzisz o piciu wody najpierw zamrożonej, a potem rozmrożonej?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Czerwiec 2018 - 17:35
Nie zaszkodzi, ale też za bardzo sensu w tym nie widzę.
Odpowiedz
AnonimDodano:  27 Czerwiec 2018 - 21:49
Gosia, czy badania z krwi na grzybice mozna zrobic biorac flukonazol?
Odpowiedz
HaniaDodano:  28 Czerwiec 2018 - 13:43
Ja do pytania o jedzenie pomidorów przy zwyrodnieniu stawów rąk. Małgosiu, ja też słyszałam ze nie można, ale tak je lubię, że w sezonie jem 2-3 dziennie. Czy przy zwyrodnieniu można jeść pomidory a jeśli tak to ile. Bardzo Cie prosimy o odpowiedź.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  29 Czerwiec 2018 - 7:49
Można ale nie wolno łączyć z produktami bogatymi w wapn.
Hania,Dodano:  2 Lipiec 2018 - 11:15
Bardzo dziękuję za odpowiedź , choć nie rozumiem dlaczego. Wiem, ze masz mało czasu więc dzięki za krótką wskazówkę. Może kiedyś napiszesz coś o tym przy innej okazji.... Czytam Twój blog namiętnie i korzystam z Twoich porad, choć jestem już emerytką.
Odpowiedz
We mgleDodano:  28 Czerwiec 2018 - 17:36
Małgosiu, wracam do Twojego posta o zdrowych tłuszczach, insulinie i węglowodanach, i chciałam zapytać, czy wytrawny alkohol (wino) też powoduje wyrzut insuliny? Dziękuję :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  29 Czerwiec 2018 - 7:48
Nie.
Odpowiedz
AgataDodano:  28 Czerwiec 2018 - 18:31
Witam Pani Małgosiu☺Czytam Pani bloga namiętnie od bardzo dawna, zawsze mogłam liczyć na Pani pomoc, pomogła mi Pani wiele razy. Teraz mam nowy problem. Otóż od jakiegoś czasu mam bardzo niskie ciśnienie rzędu np 102/60 puls 50_60,czasem gorna granica jest kolo 90, dolna 50. Ledwo żyje. Jestem ciągle zmeczona i śpiąca. Proszę mi podpowiedziec jakue badania powinnam wykonac? Jak pomóc sobie dietą?mam 32 lata, jestwm szczupła, dzięki Pani zdrowo sie odzywiam. Co robic? Bardzo dziękuję i pozdrawiam ze słonecznych Kaszub, więc post o wodzie na czasie ;)
Odpowiedz
GosiaDodano:  28 Czerwiec 2018 - 20:49
Malgosiu pije glutka na czczo na uszczelnienie jelit. Mam slabe zelazo i chcialabym pic twoje 2 koktajle na poprawe zelaza i ferrytyny. Zalecalas na czczo. Czy beda dobrze dzialac jesli wypije jeden 30 min. po glutku a drugi w ciagu dnia?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  29 Czerwiec 2018 - 7:46
Tak.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  29 Czerwiec 2018 - 6:26
Gosiu dręczy mnie ostatnio jedna rzecz i postanowiłam zapytać..Mówię tu o swoim przykładzie jeżeli mamy lato więcej się ruszamy niż zimą doszedł rower, zabawy wspólne z dziećmi na podwórku, dłuższe spacery to należy dołożyć 100-200 kal do dziennego bilansu kalorycznego? Dodam , że jem 1600 kal i zimą byłam cały czas najedzona a teraz zauważyłam że częściej jestem głodna
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  29 Czerwiec 2018 - 7:46
Tak ponieważ więcej się ruszasz.
anonimowyDodano:  29 Czerwiec 2018 - 8:57
co mogłabym dołożyć ?Czyli wprowadzić 6 posiłek czy zwiększyć np. śniadanie i obiad?
Odpowiedz
DawiDDodano:  29 Czerwiec 2018 - 22:20
Jak dla mnie z wód w butelce istniej tylko Muszynianka i Piwniczanka.
Odpowiedz
DorotaDodano:  8 Lipiec 2018 - 7:36
Ja mam to szczęście, że Magnezja jest u mnie w co drugim sklepie. Najlepsza jaką piłam. Idzie u Nas na zgrzewki. Małgosiu a może podpowiedź gdzie szukać przyczyny braku chęci picia czegokolwiek u dziec? Mam dwoje 8 i 4 lata. Jeśli nie jest to coś gazowanego typu sprite lub sok(wybieram te że szkła i niepasteryzowane) to trzeba im stałe przypominać a czasem zmuszać wręcz do picia czegokolwiek - woda, herbata ziołowa). Dodam tylko że od małego są uczeni picia wody. Synek dużo biega, jest silny i szczupły ale jak za mało wypije to zdarzają mu się ataki swiszczacego oddechu (coś jak atak astmatyczny) bardzo muszę pilnować by pił.
Odpowiedz
MariaDodano:  11 Lipiec 2018 - 16:49
To jest najlepszy tekst na temat wody, jaki czytałam. Dziękuję!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Lipiec 2018 - 19:13
O jak mi miło. Dziękuję.
Odpowiedz
LidkaDodano:  26 Lipiec 2018 - 9:34
Ostatnio zauważyłam, że pijąc wodę mineralną (magnesia/muszynianka) czasami mi się odbija. czego to mogą być objawy?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  26 Lipiec 2018 - 10:40
Po niegazowanej także?
LidkaDodano:  26 Lipiec 2018 - 12:30
Jutro sprawdzę jak to wygląda z niegazowaną. Odbija mi się na pewno po lekko gazowanej Magnesi i np teraz herbacie z pokrzywy.
Odpowiedz
Beata Dodano:  1 Sierpień 2018 - 11:25
A czy można pić wodę z kranu przefiltrowana dzbankiem z filtrem Brita?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  1 Sierpień 2018 - 11:38
Jeśli woda nie zawiera chloru to tak. Nie wiem czy ten filtr oczyszcza z chloru.
Odpowiedz
Co oferuję?
img1
ZAMÓW DIETĘ INDYWIDUALNĄ
ZAMÓW
img1
MOJA KSIĄŻKA
165 przepisów, dzięki którym pokochasz gotowanie
oraz porady żywieniowe
ZAMÓW
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Produkty bezglutenowe, makarony proteinowe, zimnotłoczone oleje, zioła, superfoods i wiele innych
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Pokaż poprzedni wpis
Szukasz pomysłu na prezent?
PRZEJDŹ DO SKLEPU