fbpx
Dieta ketogeniczna. Zasady. Wady. Zalety. Przeciwwskazania.

Dieta ketogeniczna to tak naprawdę nie dieta, a terapia żywieniowa stosowana z powodzeniem w leczeniu schorzeń układu nerwowego min. w padaczce lekoopornej (znacznie zmniejsza ilość ataków) u dzieci, chorobie Parkinsona, Alzheimera czy autyzmie.
Efektem ubocznym jej stosowania jest redukcja masy ciała, co tłumaczy jej ogromną popularność w ostatnim czasie. Co istotne ilość kilogramów gubionych na początku jest dość znaczna ponieważ mocno redukujemy zgromadzony w mięśniach glikogen, a co za tym idzie, wodę którą wiązał. To na starcie bardzo motywujące. Jednak dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Jej rozpoczęcie powinno być moim zdaniem zawsze konsultowane z lekarzem. Bezwzględnie jeśli na coś chorujemy.
Pojawia się też pytanie co po niej, ponieważ nie jest to sposób odżywiania na całe życie. Znacie moją opinię o dietach. Osobiście czasowo mogę się zmusić do wszystkiego. Ale co dalej? Jeśli nie nauczysz się, nie wyrobisz w sobie nawyków żywieniowych (zwłaszcza w chorobie), takie chwilowe „skoki” na dłuższą metę niewiele dadzą. Zwiększają też ryzyko efektu jojo po zakończeniu, czyli powrocie do dawnych nawyków. Otyłość czy nadwaga nie wzięły się przecież z powietrza. Ale to moja osobista opinia.
Dieta rozumiana jako sposób odżywiania powinna nauczyć jak jeść przez cały czas. Wspierać w zdrowiu i chorobie przez całe życie.

Na czym polega dieta ketogeniczna? Aby wejść w temat zacznę od odrobiny fizjologii.

Trochę fizjologii

Węglowodany, czy nam się to podoba czy nie, są głównym źródło energii (glukozy) dla naszego organizmu. Glukoza jest podstawowym paliwem dla mózgu, krwinek czerwonych i komórek nerwowych.
Proszę jednak nie mylić energii uzyskiwanej z objadania się kajzerkami czy białym makaronem ponad miarę, ze zdrową, racjonalną, zbilansowaną dietą dostarczającą błonnika oraz witamin z grupy B. Mówimy o węglowodanach nieprzetworzonych w ilości dostosowanej przede wszystkim do stanu zdrowia (są schorzenia wymagając, czasem dość znacznej redukcji węglowodanów). 
Pozbawienie organizmu węglowodanów nie jest stanem fizjologicznym i tłumaczenie przez zwolenników tej diety, że tak żywili się kiedyś nasi przodkowie jest moim zdaniem dużym nadużyciem. Już w epoce neolitu czyli 10 000 – 3000 lat p.n.e. dobrze orientowano się w uprawach i generalnie w rolnictwie więc nie wiem o jakich przodkach mówimy. Chyba o tych na kolanach (to żart).
Pozbawiony węglowodanów organizm owszem, poradzi sobie ponieważ uruchomi mechanizmy obronne, aby dostosować się do sytuacji. Aby ochronić mózg przed spadkiem poziom glukozy w krwi. Tak zostaliśmy zaprogramowani.

Na czym polega dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania polegający na zmianie podstawowego źródła wykorzystywanej energii czyli uruchomieniu mechanizmu spalania kwasów tłuszczowych. Opiera się na produktach bogatych w tłuszcze, przy maksymalnie zredukowanej ilości węglowodanów. Trudno tu mówić o konkretnych ilościach. Często można się spotkać z informacjami że tych węglowodanów powinno być 30 czy 50 gramów, ale przecież każdy z nas jest inny. Czy tę samą ilość ma jeść kobieta ważąca 65 kilogramów i mężczyzna ważący 90 czy 100? No wiadomo że nie.
W diecie ketogenicznej tłuszcze powinny stanowić 60% zapotrzebowania energetycznego. 30% powinno stanowić białko, a 10% węglowodany. W terapii chorób neurologicznych stosuje się wyższe wartości. Nawet 75 % – 90% tłuszczu oraz białka i węglowodany w proporcji 4:1, 3:1 oraz 2:1.

Jak działa ten mechanizm?

Co się stanie jeśli w dwóch kolejnych posiłkach nie dostarczymy organizmowi węglowodanów? Oczywiście spadnie poziom glukozy i insuliny we krwi. Do akcji wkroczy hormon działający antagonistycznie (przeciwnie) do insuliny czyli glukagon. Uruchomi on zapasy glikogenu w wątrobie podnosząc poziom glukozy we krwi. Mówimy tu o dwóch posiłkach.
A teraz wyobraźmy sobie sytuację w której nie dostarczamy dostatecznej ilości węglowodanów przez dłuższy okres? Wówczas nie ma z czego uzyskać glukozy ponieważ zapasy glikogenu w wątrobie zostały wyczerpane. Organizm zaczyna szukać źródeł energii. Rozpoczyna się proces lipolizy czyli rozkładu tłuszczy co przyczynia się do powstania ciał ketonowych (acetonu, acetylokarnityny, betahydroksymaslanu, acetooctanu) będących materiałem energetycznym dla komórek.
Ketoza to stan w którym ilość ciał ketonowych we krwi przekracza ilość glukozy.  
Głównym paliwem energetycznym dla mózgu stają się wówczas tłuszcze.

Zalety i wady

Podczas ketozy chudniemy ponieważ nie ma glikogenu który wiązał wodę. Do celów energetycznych zużywany też własne tłuszcze więc redukowana jest tkanka tłuszczowa. To z pewnością dodaje motywacji. Metabolizm ciał ketonowych obciąża jednak nerki, wątrobę i poprzez zmęczenie nadnerczy także tarczycę. Mogą pojawić się zaparcia (w konsekwencji w dłuższej perspektywie wzrasta ryzyko raka jelita grubego), mdłości, rozdrażnienie, hipoglikemia, kwasica utajona oraz nieprzyjemny zapach skóry (potu) oraz z ust ponieważ ciała ketonowe wydalamy nie tylko z moczem, ale także za pośrednictwem układu oddechowego i skóry.
Diety ketogenicznej nie mogą więc stosować osoby z chorobami nerek, trzustki, wątroby, tarczycy, dróg żółciowych oraz osoby z cukrzycą (ryzyko hipoglikemii), miażdżycą czy depresją.
Nie ma badań które pokazują jak dieta ketogeniczna wpływa na stan zdrowia w dłuższej perspektywie.
Jak zachowa się układ hormonalny. Dietą Dukana też się wszyscy zachwycali. Do czasu. Jednym nic nie było. Inni przypłacili ją zdrowiem (głównie choroby nerek).
Dieta ketogeniczna wymaga też sporej dyscypliny i dużego samozaparcia. Podziwiam osoby które są w stanie odmówić sobie świeżych warzyw i owoców latem. Są w stanie odmówić sobie wyjścia ze znajomymi do restauracji. W ogóle jedzenia w towarzystwie.
Moim zdaniem dieta nie może być karą, a jedzenie ma być przyjemnością. Tłuszcz można spalać niekoniecznie rezygnują z węglowodanów. Tłuszcz spala się właśnie w ogniu węglowodanów, ale właściwych jego ilościach i rodzaju. 
Decydując się na dietę ketogeniczną nie wolno zapominać o regularnym robieniu badań i pilnowaniu poziomu witamin i minerałów. Trzeba monitorować też stan wątroby, nerek, trzustki, tarczycy oraz poziom lipidów. Trzeba też pić bardzo dużo wody bo ketoza silnie odwadnia.

Co jemy podczas diety ketogenicznej?

Jemy przede wszystkim produkty o dużej zawartości tłuszczów. Jaja, majonez, śmietanę, mięso, ryby,zwłaszcza tłuste morskie, tłuste sery, oleje roślinne, awokado, orzechy, pestki dyni, słonecznika.  Z warzyw jako źródło węglowodanów dozwolone są te rosnące nad ziemią, zwłaszcza zielone np. brokuły, seler naciowy, szpinak, cukinia.

Czy polecam ?

Osobiście nie. Moim zdaniem koszt redukcji masy ciała jest za wysoki. Zbyt obciążający dla nerek, wątroby, tarczycy. Tak na prawdę nie do końca wiemy jak organizm zareaguje pod kątem zdrowotnym. Najbardziej bałabym się o nerki. I jeszcze ten zapach skóry i oddechu. Dieta redukcyjna nie może nieść za sobą ryzyka wpędzenia w chorobę, które niewątpliwie jest w przypadku tej diety.
Owszem chorując na padaczkę wybieramy to co ważniejsze. Ataki padaczki mogą niejednokrotnie zagrażać życiu. Chcąc zgubić zbędne kilogramy osobiście wybrałabym inną drogę. 
Wiem że ta dieta ma wielu zwolenników. Mimo iż nie powinna być stosowana długo, są osoby które stosują ją miesiącami. Chwalą sobie. Są zadowoleni. Polecają.
Mnie to osobiście nie przekonuje. Nigdy nie wiadomo w którym momencie organizm powie dość.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Moja dieta i styl życia – najczęściej zadawane pytania

Kochani, odkąd zaczęłam pokazywać moje posiłki w filmikach na Instastory, zalałyście mnie pytaniami ile kalorii aktualnie spożywam i jak rozkładają Czytaj dalej

Zasady warzywno – owocowej diety Ewy Dąbrowskiej
książka ewy dąbrowskiej

Naturą człowieka nie jest obżarstwo i jedzenie ponad miarę. Głodówki i jakiekolwiek ograniczenia nie są popularne, zwłaszcza w środowisku lekarskim. Czytaj dalej

Gotowe letnie diety – niskie IG, także bez nabiału, glutenu i wege

Gotowe, dobrze zbilansowane plany żywieniowe powoli stają się tradycją. Ilość osób jaka z nich korzysta, przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Obiecuję Czytaj dalej

40 % tłuszczu w diecie 1600 kcal czyli wspieramy układ hormonalny i pomagamy mu „wyjść na prostą”
avokado zdrowy tłuszcz w diecie

Kontynuując temat tłuszczów, zgodnie z Waszymi prośbami publikuję przykładowy dzienny jadłospis ze zwiększoną ilością tłuszczu. Przyznam się szczerze, że ilość Czytaj dalej

139 komentarzy

Kasia Dodano:  24 styczeń 2018 - 8:41
Witaj Małgosiu.Z racji mojej choroby przetestowałam różne diety.Mam łuszczyce zwykłą.Dużo czytam Twojego bloga i widzę że zamieszczasz też e-maile od swoich klientów. Czy wśród nich są też osoby z łuszczycą,którym pomogła dieta od Ciebie? Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 8:51
Oczywiście. Osoby z łuszczycą stanowią dość spore grono moich pacjentów.
ZbigniewDodano:  23 kwiecień 2019 - 14:52
Czy dieta ketogeniczna jest pomocna w łuszczycy?
Odpowiedz
ElaDodano:  24 styczeń 2018 - 9:10
Witaj Małgosiu mam pytanie jakim probiotykiem zastąpić Multilac (chwilowy brak w aptekach)jestem po antybiotyku. Z góry dziękuje za odpowiedź
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 9:39
Dicoflor.
Odpowiedz
MartaDodano:  24 styczeń 2018 - 9:21
Wlasnie ta diete polecila mi lekarka 0rzy NT i cukrzycy.Podobno efekty zadowalaja
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 9:39
Przy NT polecono Ci keto?????? ............. hm......
Odpowiedz
SylwiaDodano:  24 styczeń 2018 - 9:25
Choruje na lipodemie.Lekarz zalecil diete ketogeniczna. Weglowodany w tej chorobie poglebiaja stan nog i obrzeki
PaulinaDodano:  17 luty 2019 - 18:45
Czesc, moglabys sie do mnie odezwac na maila kluska06121387@gmail.com? Mam zdiagnozowane to samo od niedawna. Potrzebuje pogadac. Z gory dzieki. Pozdrawiam. Paulina
Odpowiedz
AdaDodano:  24 styczeń 2018 - 9:31
Małgosiu doradź proszę.Mam problem z tarczyca-niedoczynnosc i Hashi ale wyniki nie są tragiczne-tsh w okolicach 2,5 czyli ciagle do zbicia.Niestety nie miesiączkuje od dwóch lat i lekarze szukają przyczyny...jestem obecnie na hrt ale mam bardzo wysoki poziom wit b12 której nie suplementuje.Wiem ze w długim okresie czasu nie jest to dobra sytuacja dla organizmu,co mogę z tym zrobić?odzywiam się zdrowo,nie jem nabiału,cukru glutenu,jak sobie pomoc
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 9:42
Potrzebna jest rozpisana indywidualna dieta. Należy koniecznie zmniejszyć ilość mięsa. Aby coś więcej powiedzieć muszę znać wyniki badań (TSH, ft3, ft4, żelazo, ferrytyna, D3, progesteron i estrogen w II fazie cyklu, kortyzol i prolaktyna) etc. Zapraszam do wysłania formularza.
Odpowiedz
MartaDodano:  24 styczeń 2018 - 9:49
Tak,przy niedoczynnosci i cukrzycy
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 10:07
Dziwię się bardzo.
Odpowiedz
LenaDodano:  24 styczeń 2018 - 10:01
Witaj:) Czy planujesz napisanie artykułu o tzw oknie żywieniowym, czyli, że jemy tylko przez 8 godzin w ciągu doby w celu uruchomienia hormonu wzrostu? Co myślisz o tym sposobie odżywiania?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 10:36
Nie polecam takiego sposobu żywienia. Nie uruchamia on hormonu wzrostu.
sylwiaDodano:  24 styczeń 2018 - 16:01
chyba jest na odwrót..
LenaDodano:  24 styczeń 2018 - 17:14
A głodówka uruchamia? Co myślisz o jednodniowej głodówce raz w tygodniu (na wodzie z sola)? Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, bardzo cenię Twoje zdanie:)
Odpowiedz
OlaDodano:  24 styczeń 2018 - 10:29
Mam pytanie o stosowanie się do zaleceń Fodmaps, mianowicie mam ibs i biegunki które utrudniają mi życie, zauważyłam po sobie że wprowadzenie zasad wg tabeli fodmap daje efekty, czytałam twój artykuł o IBS, gdzie zalecasz diete lekkostrawną. I zastanawiam się nad tym bo Fodmap nie jest równoważne z lekkostrawną dietą. Co myślisz o Fodmap, stosowałaś to u swoich pacjentów. Pozdrawiam Ola
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 10:38
Nie stosuję Foodmap u moich pacjentów. Bazujemy na diecie lekkostrawnej ale przy IBS kluczowa jest obserwacja ponieważ jedna osoba może jeść np. paprykę bez obaw a inna nie. Jedna zje jabłko posiekane w drobną kostkę i w takiej formie będzie ok, inna będzie musiała zrobić z tego mus podgotowany. Jeśli zalecenia Foodmap pomagają, stosuj.
Odpowiedz
AlinaDodano:  24 styczeń 2018 - 10:37
Gosiu,doradź mi proszę, w jakiej formie mogłabym podawać mężowi musli,płatki,itd kiedy nie lubi z jogurtem a mleka nie toleruje.Zmienił odżywianie na zdrowsze ale ciagle je tylko chleb a brakuje ziaren orzechów czy płatków.Ogólnie mówi że na gorąco takie rzeczy mógłby jeść ale kiedy mleka nie może z wodą nie smakuje to co jeszcze można wymyśleć?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 10:58
Zblendować na koktajl.
FrankaDodano:  24 styczeń 2018 - 16:42
Do Aliny . Ja też nie lubię z jogurtem wiec do płatków daje banana, pomarańczę lub jakiś owoc sezonowy ,orzechy ,rodzynki skrapiam połówką cytryny i trochę syropu klonowego. Jest bardzo smaczne i syte.
Wika Dodano:  24 styczeń 2018 - 17:43
No a mleko roślinne? Spokojnie można podgrzać. Poza tym platki,otreby czy orzechy czy inne ziarna az sie prosza zeby je dodac do wypieku pieczywa, albo stosować jako posypke do sałatek, twarozku czy kanapek.
mojeSANTEDodano:  31 styczeń 2018 - 7:21
Ja musli/granolę jadam z rozgniecionym na papkę bananem (banan zastępuję wtedy mleko czy jogurt, oczywiście nie pod względem składu) dodając ew. troszkę ciepłej wody. Bardzo polecam! :)
Odpowiedz
OlaDodano:  24 styczeń 2018 - 10:40
Ja też nie mam dobrego zdania o takim sposobie chudnięcia. Miałam koleżankę na kursie dietetyki, która to stosowała (trenowała tenis):/ Podobno dodatkowym skutkiem ubocznym diety ketogenicznej jest \"kwaśny\" oddech.
DominikaDodano:  25 styczeń 2018 - 10:06
Nie podobno, nawet jest to napisane w tekście ;)
M Dodano:  25 styczeń 2018 - 10:42
Ale ludzie lubią wytykać innym błędy :-)
moniDodano:  9 luty 2018 - 9:30
To nie jest skutek uboczny diety. To jest przejściowe, gdy organizm adoptuje się do czerpania energii z innego źródła. Po adaptacji, która może trwać kilka tyg ( w zależności od ilości zjadanych wcześniej węglowodanów)znika acetonowy oddech. I zaczyna się spalanie własnego tłuszczu, bez uczucia głodu, czy nienasycenia, przy jedzeniu jajek, masła, karczków, etc i mega energii :) Plusem jest również to, że nie spalają się mięśnie, a one są ważne do wysokiego poziomu metabolizmu
Odpowiedz
MartaDodano:  24 styczeń 2018 - 11:00
Małgosiu a jak to jest przy Sibo-brać probiotyk czy nie bo każdy mówi inaczej-jedni ze tak inni ze nasila objawy.Czy olejek z oregano jest ok?ewentualnie inne naturalne rzeczy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:48
Przy Sibo nie brać. Olejki trzeba dostosować indywidualnie ale tak.
Odpowiedz
ElaDodano:  24 styczeń 2018 - 11:38
Małgosiu co sądzisz o stosowaniu tabletek z omułka zielonowargowego w celu wzmocnienia stawów ( np pracując ciężko fizycznie)?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:48
Nie zaszkodzi.
Odpowiedz
JagodaDodano:  24 styczeń 2018 - 11:45
Gosiu,co myślisz na temat jedzenia kurczaków (głównie o fileta mi chodzi) podczas odchudzania?chodzi mi o te kupowane w sklepie u tzw rzeźnika a nie te z marketów.Można jeść?tyle złych opinii się słyszy ale niestety nie stać mnie na ekologiczne i obawiam się czy nie zaszkodzę zdrowiu jeśli teraz zacznę jeść więcej drobiu żeby schudnąć? Co sądzisz na ten temat?mam 40 lat
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:47
Rzeźnik ma zapewne inne źródło niż wielgachne fermy. Swego czasu odezwało się do mnie kilka właścicieli ferm tłumacząc jak wygląda chów i przekonując mnie że przestrzegają wszystkich, rygorystycznych w Polsce norm. Pozostaje zaufać.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  24 styczeń 2018 - 12:09
Gosiu, nie w temacie. Jak to jest z piciem napojów podczas posiłku i bezpośrednio po. Można czy lepiej odczekać do pół godziny po posilku? Słyszałam różne opinie na ten temat. Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:46
Jeśli jesteś na redukcji, miewasz wzdęcia, lepiej odczekać. Jeśli nie jesteś nie ma potrzeby. Oczywiście nie chodzi tu wypijanie jakichś dużych ilości, ale dwa, trzy łyki do posiłku.
Odpowiedz
KamilaDodano:  24 styczeń 2018 - 12:12
Małgosiu, a co myślisz o pochodnej tej diety- LCHF? Tam ilość wegli jest procentowo dużo wyższa.
Odpowiedz
AnnDodano:  24 styczeń 2018 - 12:25
Małgosiu podpowiedz proszę, TSH mam 7,6! FT3 i FT4 w normie, po przeliczeniu są na podobnym poziomie, Atpo tez ok, usg tarczycy-niewielki stan zapalny, ferrytyna 13 (norma 16-150) czy hormony będą konieczne? Idę do lekarza i nie wiem jak z nim rozmawiać czym może byc spowodowany taki wynik TSH
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:44
Tak wysokie TSH jst spowodowane niską ferrytyną. Sprawdziłabym jeszcze poziom d3. Ferrytynę do minimum 70 musisz podnieść. Zakładam że przy takich wynikach cholesterol całkowity też masz wysoko.
AnnDodano:  24 styczeń 2018 - 19:36
Brac euthyros na zbicie tsh czy najpierw zajac sie ferrytyna? Wit D3 wynosi 35
To jaDodano:  25 styczeń 2018 - 1:08
Gosiu jesli ferrytyna jest niska wynosi 16 a zelazo 90 ( norma do 140) czy powinno sie podniesc ferrytyne suplemetujac zelazo ? Ponoc zazywanie zelaza nie jest zdrowe m.in. ze zwgl. na watrobe - doradzisz prosze
Odpowiedz
AgaDodano:  24 styczeń 2018 - 12:55
Jak długo trzeba odczekać zanim zacznie się wprowadzać od nowa produkty które wyszły z nietolerancji?Robilam w marcu ubiegłego roku i chciałabym powoli zacząć ponownie je wprowadzać,myślisz ze mogę sprobowac?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:43
Myślę że na około miesiąc możesz spróbować. Po jednym raz na 4 dni.
Odpowiedz
KasiaDodano:  24 styczeń 2018 - 13:20
Gosiu,próbuje schudnąć i jeść ok 1800 kcal,ćwicze codziennie 1/2 h.Ile powinnam zjadać kaszy,ryżu,makaronu do obiadu?bo teraz jem 50g ale wydaje mi się że to chyba za mało.Szybko potem robię się głodna.Jak uważasz?Powinnam zwiększyć?
Odpowiedz
sylviaDodano:  24 styczeń 2018 - 13:23
Odzywialam sie wten sposob prawie przez rok, mialam wahania cukru,na poczatku czulam sie swietnie, nie odczuwalam glodu,cukier sie unormowal, ale po jakims czasie zauwazylam, ze nie mam energii a wyjscie po schodach jest wyczynem, nie mowiac o wiekszym wysilku.zaczelam wprowadzac z powrotem weglowodany poza chlebem i makaronem, bo mysle, ze to tylko zapychacze. Ijest lepiej. Ciekawe, czy czeste bieganie do lazienki, co pol godziny, moze byc efektem tej diety??
Odpowiedz
Ania Dodano:  24 styczeń 2018 - 13:45
Gosiu, czy publikowalas artykuły o diecie przy refluksie? Bo nie mogę znaleźć, a chciałabym coś się dowiedzieć ze sprawdzonego źródła, bo w internecie jest wiele na ten temat, tylko że sprzeczne i wykluczajace się informację. Nie wiem w sumie co powinnam jeść a z czego zrezygnować przy refluksie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:42
Chyba nie pisałam jeszcze.
GośćDodano:  5 luty 2018 - 15:37
To i ja bardzo proszę o rzetelny i szczegółowy artykuł o refluksie
Odpowiedz
CzytelniczkaDodano:  24 styczeń 2018 - 14:09
Witam. Orientuje sie Pani czy Candide u doroslej osoby mozna wyleczyc wylacznie dieta lub jednak konieczne sa antybiotyki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:51
Można wyłącznie dietą ale to długi proces ponieważ tę candidę trzeba po prostu zagłodzić. Same antybiotyki nic nie dadzą ponieważ zarodniki grzybka krążą we krwi (wszystkiego nie wybije lek) i tylko czekają aż wrócisz do chlebka i dawnego jedzenia. Wystarczy 2-3 tygodnie i candida wraca. Najskuteczniejszą i najszybszą metodą jest 3 miesięczna dieta + od razu na początku wybicie grzyba antybiotykiem. Wówczas grzybnia nie odnowi się bo dieta zatrzyma ten proces. Moi pacjenci po 3 miesięcznej kuracji pozbywają się grzyba całkowicie.
CzytelniczkaDodano:  24 styczeń 2018 - 18:57
Czyli dieta + antybiotyk przez 3 miesiace.
Odpowiedz
PaulaDodano:  24 styczeń 2018 - 14:35
Gosiu, Jestem na redukcji (dieta jest od Ciebie) poczatkowa waga 90kg, schudlam juz 10kg, ale waga sie zatrzymala, dieta to 1800-1900 kcl(rowniez cwicze 3 razy w tygodniu), co zrobic zeby waga dalej spadala, obinzyc kalorie ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:41
Napisz do mnie na skrzynkę kontaktową. Muszę wiedzieć z kim rozmawiam, zapoznać się z informacjami z karty.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  24 styczeń 2018 - 15:00
Kolezanka z powodzeniem stosuje ta dietę. Cukier się unormowal,schudla,ma więcej energi,dodatkowo ksiazkowe wyniki badań a stisuje ja od roku.
Odpowiedz
bestyjDodano:  24 styczeń 2018 - 15:01
Małgosiu - W neolicie może i zboża ża już znano, ale homo sapiens jako gatunek ma juz ponad 300tys lat - strasznie słaby argument. Przy diecie keto/paleo jem taką ilośc błonnika z zieleniny, że o jakichkolwiek zaparciach nie może być mowy. Odradzania takiej diety osobom z cukrzycom nawet nie skomentuje, bo przeciez lepiej zjeść chlebek z insulinką:) Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:40
Bez przesady. Nie samym chlebem żyje człowiek. Znam przypadki keto z zaparciami. Znam cukrzyków po keto z problemami. Nie neguję że Ty czujesz się na keto dobrze. Wiele osób na Dukanie też się świetnie czuło. Mam znajomą która do dziś dnia sobie tę dietę chwali. Ale mam też tabuny pacjentów po Dukanie których wyprowadzałam miesiącami z problemów zdrowotnych.
bestyjDodano:  24 styczeń 2018 - 19:29
Dziękuję za odpowiedź. Nie za bsadzo się mogę tu odnieść, bo pisze Pani prawie o samym Dukanie a jednym z fundamentów diety keto jest ograniczanie ilości białka w diecie:) Rozumiem, że osoba na diecie keto jedząca sam boczek i majonez zaparcia i inne problemy jak najbardziej może mieć i długiego życia spodziewać się nie powinna, ale zarówno ja jak i cała grupa którą znam w większości je w ten sposób że o zadnych zaparciach czy jakichkolwiek problemach nie ma mowy. Domyślam się ze jest mnóstwo osob na każdej z diet (także tych wartościowych z mojego punktu widzenia jak paleo/keto/samuraj) którym to dieta może nie odpowiadać ale po sobie wiem - a pracowałem z dietetykami i cierpliwie testowałęm rózne podejścia - ze na tej diecie czuję sie świetnie juz od dłuższego czasu.
AnaDodano:  24 styczeń 2018 - 20:33
Ano właśnie. Moja córka była 1,5 roku na diecie ketogennej (z powodu padaczki lekoopornej). Dodam, że dieta prowadzona była przez lekarza neurologa i dietetyka w CZD. I pomimo, że z diety zeszła już prawie 4 lata temu to do tej pory borykamy się z problemami z zaparciami. I znów od tych 4 lat ściśle współpracujemy z dietetyczką, ściśle stosujemy dietę wykluczeniową (gluten, nabiał, cukier, kakao, drożdże i parę innych rzeczy). Jest już całkiem nieźle choć do ideału jeszcze daleko. I żeby nie było: w naszym wypadku keto było jedynym ratunkiem więc nie żałuję pomimo tego, że rozregulowało Małej cały układ trawienny. Wolę walczyć z zaparciami niż z 300 napadami na dobę.
AGADodano:  25 styczeń 2018 - 21:39
Mam pytanie: czy napady zupelnie zniknely i do tej pory nie wrocily? Moja mama rowniez choruje na padaczke! Zdrowka dla malej zycze!🙂
AnaDodano:  26 styczeń 2018 - 9:08
Zupełnie nie zniknęły. Córka ciągle jest na leku. Ale liczba napadów zmniejszyła się bardzo. Źródła amerykańskie podają, że 1/3 chorych na diecie zdrowieje, kolejna ok. 1/3 odnosi połowiczny sukces w postaci ograniczenia liczby napadów. Z tego, co się orientuję dietę stosuje się raczej u dzieci, tzn. w przypadku dzieci ma ona większe szanse powodzenia. Aczkolwiek nie wyklucza się jej i u dorosłych. Jest już w tej chwili kilka pozycji w języku polskim (np. książka dr Dudzińskiej albo książka Moniki Jaromin - mamy chorego dziecka). Poza tym w coraz większej liczbie ośrodków ta dieta może być prowadzona. Do niedawna były to tylko trzy szpitale w Polsce.
AGADodano:  4 luty 2018 - 10:07
Dziekuje za odpowiedz!
Odpowiedz
GabaDodano:  24 styczeń 2018 - 17:14
Witaj Małgosiu. Powiedz mi jak ugotować dobrze czerwony ryż gdzieś wyczytałam że należy go namoczyć przed gotowaniem,wg. przepisu gotować 40 minut też twardy gotowałam dłużej też twardy więc w końcu jak ,nie wiem ale Małgoś piszę do Ciebie pewnie coś poradzisz i jeszcze jedno choć już o tym pisałaś, czy amarantus Szarłat ziarno a amarantus ekspandowany to są porównywalne zboża i ich wartość dla zdrowia.Dzięki.Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 styczeń 2018 - 17:53
Tak, trzeba namoczyć i dłuuuugo gotować. On i tak al dente pozostanie. Jeśli chodzi o ekspandowane zboża to mają dużo mniej wartości. To produkt dość przetworzony.
Odpowiedz
K. Dodano:  24 styczeń 2018 - 18:34
Malgosiu, Proszę o pomoc. U mojej sześciolatki wyszły w badaniu pojedyncze kolonie candidy. Lekarz zalecił tylko 5 tygodniowa kuracje probiotykami, a następnie powtórzenie badań. Proszę podpowiedz czy Twoje zalecenia odnośnie camdidy powinnam zastosować u córki? Jeśli są to pojedyncze kolonie jak długo powinnam zastosować dietę? Pozdrawiam K.
IwonaDodano:  24 styczeń 2018 - 19:08
Pani Malgosiu,ile obecnie trzeba czekac na diete?jestem 4 lata po operacji tarczycy przez ten czas przytylam 10kg I juz wiecej nie chce okropnie sie z tym czuje.Obecnie od misiaca jestem na diecie od dietetyczki ale waga ani drgnela w dol,juz nie wiem co mam robic,mam wachania nastroju a tsh tez roznie,prosze o pomoc.pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 8:01
Tak. Stosuj te zalecenia miesiąc u dziecka i ponownie zrób badania.
Odpowiedz
KamilaDodano:  24 styczeń 2018 - 20:10
Małgosiu a jakie jest Twoje zdanie na temat pochodnej keto- diety LCHF ? Tam ilosc węgli jest wyższa niż w paleo i ni w keto .
Marta Dodano:  24 styczeń 2018 - 21:04
Małgosiu czy można coś jeść, coś zażywać żeby zmniejszyć krwawienie z dziąseł, jakoś je wzmocnić?
Odpowiedz
StasiaDodano:  24 styczeń 2018 - 21:51
Ostatnio straszny boom na tą dietę, gdzie nie wejde to wszędzie wyskakuje.. Dobrze przeczytać rzetelne informacje na ten temat:) Mam pytanie spoza tej sfery- co sadzisz o równie popularnym specyfiku Ashwagandha? Czy to jest bezpieczne, faktycznie pomaga redukować stres? Czy można takie suplementy zażywać przy niedoczynności i insulinoopornosci? Radzenie sobie ze stresem i problemy ze snem to u mnie walka z wiatrakami... Zastatanwiam się, czy może coś takiego by pomogło :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 7:56
Niebawem o tym napiszę.
Odpowiedz
BasiaDodano:  24 styczeń 2018 - 22:38
Gosiu chcialam przeprowadzic Twoja 6-tygd. kuracje na wlosy, ale czytam ze tam zalecane jest siemie lniane. Jestem po tescie na nietolerancje pokarmowa / na nadwrazliwosc pokarmowa i wychodzi Lecytyna. Czy nie mozna wowczas pic siemie lniane? Prosze o rade.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 8:05
Pomiń wówczas siemię lniane.
Odpowiedz
AgaDodano:  24 styczeń 2018 - 22:45
Pani Małgosiu mam pytanie ile może stać w słoiczku na drzwiczkach lodówki samodzielnie zmielony ostropest? Po jakim czasie traci swoje cenne właściwości ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 8:04
Spokojnie miesiąc.
MartaDodano:  25 styczeń 2018 - 10:44
Małgosiu, zmielony (własnoręcznie) ostropest trzeba trzymać w lodówce?
Odpowiedz
DawiDDodano:  24 styczeń 2018 - 23:49
ale chwila chwila...czy aby przypadkiem to nie Pani poleca książkę dr David Ludwig - \"Wiecznie głodny ?\" I czy aby nie tam właśnie jest polecana i promowana wyżej wymieniona dieta ? (bądź jej zbliżona) gdzie głównym składnikiem diety mają być tłuszcze i białka a węglowodany są \"ba\" , a teraz czytam że jednak ta dieta nie jest tak do końca OK, w sumie to jest nawet nie zdrowa? jak mam to rozumieć ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 8:02
Proszę przeczytać dokładnie co piszę w tekście i komentarzach. Tam są 3 fazy!!!
DawiDDodano:  25 styczeń 2018 - 17:04
Racja, czyli oznacza to że tą dietę można stosować ale na krótki okres ?
cytrusDodano:  25 styczeń 2018 - 23:02
Poza tym dieta z tej książki uwzględnia też wersję wegetariańską. Raczej nie nazwałabym jej dietą ketogeniczną, prędzej ograniczającą spożycie produktów zbożowych ;)
Odpowiedz
anonimowyDodano:  25 styczeń 2018 - 8:46
Witam;-) Widziałam w sklepie mielony len ekologiczny warto go kupić?Czy lepiej pić glutka z siemienia z całych ziarenek?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 10:11
Lepiej mielić samemu.
mikaterkaDodano:  25 styczeń 2018 - 10:24
Czym najlepiej mielić len? Blender jest za duży na kilka łyżeczek lnu...
aniaDodano:  25 styczeń 2018 - 12:34
Młynkiem do kawy
JagodaDodano:  25 styczeń 2018 - 16:08
MŁYNKIEM DO KAWY! :)
EwaDodano:  25 styczeń 2018 - 17:29
W młynku do kawy
Odpowiedz
MonikaDodano:  25 styczeń 2018 - 8:50
Gosiu - czy jeśli składałam formularz diety rok temu a z przyczyn finansowych nie skorzystałam to czy chcąc skorzystać teraz muszę znów przejść cały proces folmuarz-wycena-dieta raz jeszcze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 10:09
Nie musisz. Piszesz do mnie na skrzynkę kontaktową.
Odpowiedz
KingaDodano:  25 styczeń 2018 - 11:10
Witam, Mam pytanie, czy poleca Pani testy alergiczne gdzie materiał do badań pobiera sie z włosa? Czy takie testy sa wiarygodne? Czy testy z krwi lepsze? Dziekuje i pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 styczeń 2018 - 12:16
We włosach nie ma przeciwciał. Włos (korzeń czyli to co ponad skórą) jest strukturą martwą.
Odpowiedz
Ania K.Dodano:  25 styczeń 2018 - 12:24
Małgosiu Czy mogę dodawać awokado do koktajlu owocowego? Tak przemycone awokado zjadają nawet moje dzieci bo z warzywami od razu wyczuwają smak i nie chcą jeść.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:15
No pewnie.
Odpowiedz
OlaDodano:  25 styczeń 2018 - 13:33
Dawno nie czytałam tak nierzetelnego tekstu. Pisząc go wykazała się Pani nie tylko kompletnym brakiem wiedzy na temat diety ketogenicznej i stanu ketozy, ale i historii oraz fizjologii człowieka. Widać że zatrzymała się Pani na książkach i dietach z zamierzchłych czasów ignorując nowe kierunki, badania medyczne i że nie szkoli się Pani i nie otwiera na nowe, które wcale nie jest takie nowe bo ketoza to nic innego jak czysta fizjologia człowieka. W zasadzie można się odnieść z komentarzem do niemal każdego akapitu, ale niestety jest limit znaków ;) Dieta ketogeniczna to owszem dieta a umiejętnie stosowana przy zadbaniu o inne aspekty życia jak rytm dobowy, aktywność fizyczna, morsowanie, ograniczenie światła niebieskiego daje na pewno dużo więcej niż rozpisywane przez Panią diety. Ketoza to holistyczne podejście do życia a nie tylko jedzenia. Zero zaparć, problemów zdrowotnych itp. gdy robi się to z głową.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:13
Absolutnie się z Panią nie zgadzam. Artykuł przed publikacją był konsultowany z dwoma lekarzami i kilkoma osobami aktywnymi fizycznie, stosującymi ketozę min. wyłącznie przed zawodami. Ma Pani jakieś wyobrażenie o ketozie ale pomija Pani ważne fakty których pominąć nie wolno. Nie można zamykać oczu na ryzyko wynikające z ketozy.
doraDodano:  9 luty 2018 - 9:43
Zgadzam się w pełni z Olą Z całym szacunkiem do Cibie Gosiu, bo od 2 ponad lat tu bywam. Temat nie został dogłębnie i obiektywnie wyjaśniony. Sądzę, że te konsultacje były z osobami, które zapewne popierają model żywienia bazujący w dużej części na ww. NIE JEST TO WYGODNY MODEL ŻYWIENIA ZARÓWNO DLA DIETETYKÓW JAK I (co niektórych) LEKARZY Już samo LCHF (nie mówiąc nawet o ketozie) pozytywnie wpływa na samopoczucie, wyniki badań (ja i kilkunastu moich znajomych tego doświadczamy), mega energii, nastawieniu do życia,braku infekcji, chudnięciu przy jednoczesnym całkowitym braku głodu i jakichkolwiek zachcianek. Ze słodyczami nie trzeba \"walczyć\" , bo po prostu nie ma się na nie ochoty
Ilona KDodano:  8 marzec 2018 - 7:38
Jeszcze 10 lat temu nie zgodzilabym sie z Malgosia, kiedy to sama z powodzeniem stosowalam diete ketogenna. Niestety od 8 lat cierpie na endometrioze, zaburzenia hormonalne, IBS typ zaparciowy, nieustanne wzdecia, mam bardzo podwyzszony kortyzol. Razem z kolezanka przeszlysmy na ketoze kilka miesiecy temu.Jadlysmy podobnie. Kolezanka rewelacyjnie sie czula a ja dalam rade tylko 3 tyg. Wrocily zaparcia,chodzilam wzdeta jak balon, przytylam kilka kg, spuchly mi uda, mialam okropny zapach z ust i pot byl cuchnacy rowniez. Ponad 2 miesiace zajelo mi dojscie do normalniejszego stanu. Takze ta dieta nie jest dla kazdego i dobrze, ze taki artykul przestrzega przed skutkami ubocznymi. Nawet chocby mialo to dotyczyc waskiej liczby osob. Pozdrawiam :)
Odpowiedz
ASIADodano:  25 styczeń 2018 - 13:53
Małgosiu moja koleżanka ma przewlekłe zapalenie jelit . Była na badaniach kolano i gastronomii. Czy tutaj dieta pomoże? Pisałaś coś o tym może? Możesz jakaś fachowa literaturę polecić lub swoje rady? Moja koleżanka jest załamana, lekarz przy wypisie tylko dał jej lek na przewlekłe biegunki i kazał iść do gastrologa ale wizyta za miesiąc dopiero a jelita nadal ja bolą że nie potrafi czasem wytrzymać. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Chciałabym jej pomóc.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:09
Dieta w takim schorzeniu jest kluczowa. Mówię tu o diecie lekkostrawnej i eliminacyjnej. Należy też stosować preparaty regenerujące jelita. np. kurkumina, glutamina, siemię lniane.
GrazaDodano:  29 styczeń 2018 - 11:05
Gosiu czy pisalas gdzies juz o diecie protokul autoimmunologiczny?
Odpowiedz
We mgleDodano:  25 styczeń 2018 - 14:15
Małgosiu, nie ukazał się mój komentarz pod poprzednim postem. Mam 2 pytania: 1) Co oznacza żelazo powyżej normy (182 przy normie do 156) przy ferrytynie w dolnej normie? 2) Czy słyszałaś o usuwaniu złogów/pasożytów kilkudniową kuracją siemieniem i goździkami? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:08
Na ten komentarz odpowiadałam już.
Odpowiedz
DorotaDodano:  25 styczeń 2018 - 14:30
Gosiu, mam do Ciebie pytanie odnośnie pleśni. Jeśli spleśnieje mandarynka i obok niej leży druga i stykają się skórkami, czyli ta pleśń dotyka drugiej mandarynki- to czy tę drugą można zjeść, czy pleśń przenika przez skórkę? I mam jeszcze drugie pytanko, co to są zioła wegetatywne? Dziś pojawiły się w lidlu takie doniczkowe, a pracownicy nie wiedzą nic, czy one są spożywcze?? Pozdrawiam Dorota
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:17
Jeśli ta druga mandarynka ma widoczną pleśń na skorce to tak, trzeba wyrzucić. Te zioła są rozmnażane wegetatywnie. To nie jest tak że zioło jest wegetatywne.
Odpowiedz
Sara Dodano:  25 styczeń 2018 - 16:10
Małgosiu, ile mniej więcej jesz jajek tygodniowo?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:06
około 6-9
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  25 styczeń 2018 - 16:52
Gosiu,czy pisałaś już o trądziku różowatym, bo nie potrafię znaleść. Pozdrawiam Agnieszka
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:06
Nie pisałam. Ale będę.
Odpowiedz
MartaDodano:  25 styczeń 2018 - 18:24
Witaj Małgosiu, mam pytanie trochę z innej kategorii. W jakich porach lub jakim odstępie między posiłkami zaleca się picie kawy? Bardzo lubię pić kawę bezpośrednio po posiłku ale zauważyłam że zaraz potem robię się bardzo głodna
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:06
2 godziny przed i po posiłku.
Odpowiedz
zuzaDodano:  25 styczeń 2018 - 21:49
1. Kotleciki z fasoli przepyszne, dziękuję za inspirację 2. Mam pytanie dotyczące mojego męża - bardzo często (nawet 2* dziennie)leci mu krew z nosa, proszę podpowiedzieć Pani Małgosiu do jakiego lekarza powinien się udać i jakie badania wykonać? Mąż pracuje fizycznie, czy to może być tylko zwykłe przemęczenie? z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:05
Czy morfologia krwi jest w porządku?
XxDodano:  30 styczeń 2018 - 12:01
Jeszcze koniecznie trzeba zmierzyć ciśnienie krwi
Odpowiedz
EdytaDodano:  25 styczeń 2018 - 22:47
Małgosiu a czy modyfikujesz diety? Ciągle się zastanawiam czy zamówić dietę u Ciebie, ale przeglądając twoje diety dużo rzeczy nie lubię (ryż, makaron,a chleb tylko sporadycznie) więc trzymam się tylko kilku dań które lubię przez co jest monotonnie. Sprubowałam pierwszej fazy Ludwiga (wiecznie głodny) i bardzo mi odpowiadało ale nie umiałam się wdrożyć w fazę drugą (przez powrót do makaronów itd) więc wróciłam do swoich sałatek,zup itd. Chciałabym po prostu sprawdzić czy odżywiam się dobrze (mam nadwagę) i co dodać/zmodyfikować. Czy na takie porady też można liczyć u Ciebie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 8:05
Zamawiając dietę u mnie piszesz jakich produktów nie lubisz. W opisie do diety dostajesz też klucz do zamienników.
Odpowiedz
BasiaDodano:  26 styczeń 2018 - 5:23
Malgosiu, czy Multilac to dobry wybor czy antybiotykoterapii? Jakiej ,,oslony\" Ty bys uzyla?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 7:18
Ja używam albo multilaca albo dicoflor.
Odpowiedz
KingaDodano:  26 styczeń 2018 - 9:11
Witaj. Chciałam zapytać jak ta dieta wpływa na osoby z choroba Parkinsona. Mój teść choruje i dodatkowo ma jeszcze anemię. Czy w ogóle można ją stosować u osób w podeszłym wieku? Dziękuję Ci z góry za odpowiedź :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 styczeń 2018 - 9:32
To trzeba omawiać z lekarzem prowadzącym ale w chorobie Parkinsona również pomaga.
Odpowiedz
IlonaDodano:  28 styczeń 2018 - 22:31
Małgosiu jakie masz zdanie na temat śniadań białkowo-tłuszczowych, które niektórzy tak polecają szczególnie w insulinooporności, choć nie tylko?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  29 styczeń 2018 - 9:12
Jak najbardziej jeśli rano nie potrzebujesz energii. Jeśli biegniesz na autobus do pracy węgle powinny być. Owszem nie kajzerka, ale choć kromka razowego pieczywa tak.
Odpowiedz
AlinaDodano:  30 styczeń 2018 - 11:20
Gosiu, o czym może świadczyć to ze nie mogę robić dłuższych przerw miedzy posiłkami? bo po ok 2-3h po jedzeniu robi mi się niedobrze?Odżywiam się zdrowo,chciałabym jesc tak co ok 4h.W ogóle po posiłkach zauważyłam ze szybko robię się głodna i wtedy mam takie dziwne ssanie w żołądku,które zaraz przechodzi jak coś zjem.Rano jak się obudzę to tez od razu coś muszę przekąsić bo odczuwam głód i jest mi niedobrze nie raz.Mo zesz mi Gosiu coś doradzić?
Odpowiedz
AgatDodano:  13 luty 2018 - 9:40
Przeprowadziłam tę dietę przed weselem przyjaciółki w wiadomych celach. Trwało to 10 dni. Dodatkowo przez te 10 dni intensywnie trenowałam. Fakt jest taki, że przez te 10 dni zeszczuplałam, szczególnie na twrazy i w okolicach obojczyków a także obwód brzucha się zmniejszył(jak na 10 dni efekt był naprawde zadowalający). Jednak to nie do końca było takie prawdziwe zrzucienie kilku kilogramów. Przykładowo ręce, które mam niestety masywne ani drgnęły (przeprowadzając normalną redukcje kiedys ramiona zmniejszyły mi się proporcjonalnie do reszty sylwetki). Rozdrażnienie jakie mi towarzyszylo przez te 10 dni było nie do opisania. Narzeczony ledwo wytrzymał te 10 dni. Ja chodziłam rozdrażniona, zła na cały świat i totalnie bez energii. Podsumowując to działa i da się wytrzymać - ale czy ma sens tylko dla utraty kg? - nie, ponieważ te kg szybciutko wracają po powrocie do \"normalnego\", nawet zdrowego odżywiania. Pozdrawiam :-)
Odpowiedz
MartaDodano:  15 marzec 2018 - 7:08
A co sądzisz o diecie przyspieszajacej metabolizm? Mam na razie mieszane uczucia. Chciałabym przejść na dietę, wiem że potem muszę zmienić nawyki. Z tego co piszesz przy twojej diecie pewnie trzeba poczekać na efekty. Ja bym chciała jednak sen był ten spadek choć koło 1kg na tydzien:/ mam do zrzucenia 6 kg:(
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds