fbpx
14 zasad jak przetrwać falę upałów i poradzić sobie z obrzękami, bólami głowy i ogólnym osłabieniem

W Hong Kongu było wczoraj 29, a w Madrycie 27 stopni. U nas 36 w cieniu. Temperatury mamy identyczne jak w Egipcie. Brakuje tylko palm, błękitu oceanu i nadmorskiej bryzy.

W poniedziałek otrzymałam 150 wiadomości z pytaniem jak przetrwać falę upałów. Jak poradzić sobie z obrzękami, bólem głowy, osłabieniem i popołudniową mgłą mózgową.
Wiecie o czym mówię? Przychodzi piętnasta, siedzisz za biurkiem, wchodzi prezes, a Ty nie dość że nie poznajesz czy to naprawdę on, to jeszcze masz wrażenie, że mówi do Ciebie w języku Nomadów.
Myślisz w zwolnionym tempie, a on oczekuje raportu na wczoraj. Do tego dobija Cię wizja czekania po pracy na gorącym chodniku na saunobus który i tak stanie w gigantycznym korku.

Jak nie dać się upałom?
Jakich zasad przestrzegać, aby w miarę bezboleśnie przetrwać ten czas?

Przyczyny powstawania obrzęków w upalne dni

W upalne dni żyły rozszerzają się, płyny ustrojowe krążą wolniej, a w tkankach zbiera się limfa. Obrzęki limfatyczne to typowe obrzęki w trakcie gorących dni. Dodatkowo aby odprowadzić ciepło z narządów wewnętrznych intensywnie się pocimy co zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Niestety my Polacy wciąż pijemy za mało wody, a brak właściwego nawodnienia powoduje obrzęki. Dlaczego? Aby zapobiec odwodnieniu organizmu woda zatrzymywana jest w przestrzeni międzykomórkowej. Odpowiada za to hormon o nazwie wazopresyna.
Wiele razy spotkałam się z opinią że jeśli zatrzymuje się woda, to trzeba pić mniej, aby nie zatrzymywała się bardziej. To pułapka. Należy pić jeszcze więcej. Poziom mającej za zadanie zatrzymywać wodę wazopresyny spada przy właściwym nawodnieniu i rośnie przy odwodnieniu.
Także brak równowagi między poziomem sodu a potasu zaburzając poziom ciśnienia osmotycznego będzie wypompowywał wodę z komórek a ta zalegając w tkankach będzie powodowała obrzęk. 
Istotnym problemem o którym możecie nie wiedzieć mogą być także estrogeny. Estrogen pobudza wydzielanie wazopresyny i aldosteronu, hormonów odpowiadających za zatrzymanie wody w organizmie i powstanie obrzęków. Jeśli stosujecie antykoncepcję hormonalną na bazie estrogenów, macie za dużo estrogenu w II fazie cyklu, PCOS, długie cykle miesiączkowe, lub nadwagę (tkanka tłuszczowa to estrogenowa fabryka) to obrzęki w okresie upałów (ale i nie tylko) możecie mieć większe.

14 zasad przeciw obrzękom, bólom głowy i osłabieniu w trakcie upałów

Zasada nr 1

Dbaj o właściwe nawodnienie! To absolutna zasada numer 1. Organizm należy nawadniać stale, nie wtedy kiedy czujemy pragnienie. Zwłaszcza latem kiedy następuje intensywne parowanie wody przez skórę i płuca.
Powinnaś wypijać 40 ml czystych płynów na każdy kilogram masy ciała. Pisząc czystych płynów mam na myśli wodę lub owocowe czy ziołowe herbaty bez cukru.
Często słyszę: „w upalne dni robię się jak balon, więc mało piję aby nie pogarszać sprawy”. To duży błąd. Jeśli ograniczasz płyny, organizm dostaje sygnał o zbyt małej podaży i zatrzymuje to, co dostaje. A dostaje także w pokarmach z tym, że pokarmy dodatkowo zawierają sól. Jeśli mało pijesz, mało wydalasz, a jak mało wydalasz gromadzisz sód. Nagromadzony sód utrudnia odpływ wody z tkanek.
Dodatkowo w czasie upałów po pierwsze pocimy się więc tracimy dużo wody, po drugie potrzebujemy jej aby krew schładzała narządy wewnętrzne.
Zawsze noś butelkę wody w torebce. W pracy na biurku miej kolejną. Także w domu w wirze prac domowych nie zapominaj o nawodnieniu.
Jeśli puchniesz bardzo pij herbatę z pokrzywy, żurawiny i czystka. Działają moczopędnie. Pięknie zrzucają nagromadzoną wodę.

Zmęczeni i senność podczas upałów to także efekt utraty wody.   

Zmniejszenie wydolności fizycznej będzie powodował ubytek wody w ilości odpowiadającej 1% masy ciała.
Przy utracie płynów wynoszącej 4 pojawią się charakterystyczne objawy odwodnienia: 

  • ospałość,
  • senność,
  • spadek koncentracji,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • zmęczenie, brak sił do jakiejkolwiek aktywności,
  • uczucie gorąca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • suchość śluzówek,

Odwodnienie przy podwyższonych temperaturach grozi udarem cieplnym, a  przy utracie płynów wynoszącej 8% masy ciała, może dojść nawet do zgonu.

Zasada nr 2

Zredukuj do minimum ilość spożywanej soli. Maksymalna ilość jaką możesz spożyć to 6 gramów dziennie. Najlepiej będzie jak odważysz potrzebną ilość i przełożysz do pojemnika np. szklanego kieliszka. Tym sposobem w prosty sposób będziesz w stanie tę ilość kontrolować. Pamiętaj, że sól znajduje się też w wielu produktach gotowych. Unikaj więc wędlin, kiełbas, kabanosów, żółtych serów, serów topionych, dań w octowych zalewach, ketchupu, musztardy, kiszonej kapusty, kiszonych ogórków i oczywiście słonych przekąsek. Nie jedz gotowców. Spożywając żywność gotową kompletnie tracisz kontrolę nad ilością spożywanej soli.
Uważaj też w trakcie letnich spotkań przy grillu! Wszelkie marynaty do grillowanych mięs opierają się na solidnej dawce soli, zwłaszcza w tych gotowych zestawach sprzedawanych w supermarketach.

Zasada nr 3

Wodę zatrzymuje także cukier więc w tych dniach całkowicie wyeliminuj słodycze oraz słodkie gazowane napoje. Spożywaj produkty o niskim indeksie glikemicznym. 

Zasada nr 4

Stosuj dietę lekkostrawną, nieobciążającą. Jedz dużo potraw mających płynną konsystencję np. zupy, koktajle. Pamiętaj aby jeść często, ale małe porcje. Zbyt duża ilość jedzenia obciąża i żołądek i wątrobę. Wzdęcia i gazy to ostatnia rzecz jakiej Ci teraz potrzeba do szczęścia.

Zasada nr 5

Spożywaj produkty bogate w potas który reguluje gospodarkę wodną zapobiegając obrzękom i zatrzymaniu wody.
Bogate w potas są: pomidory i przetwory z pomidorów, seler naciowy (dodawaj do koktajli), cykoria, seler, korzeń pietruszki, ziemniaki (gotowane na parze), natka pietruszki (dodawaj do koktajli), banany, grejpfruty, pomarańcze, morele, awokado, kiwi, melon.

Zasada nr 6

Jedz produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B. Magnez jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego (podczas upałów bywamy podenerwowane), mięśniowego i krwionośnego. Aby zwiększyć przyswajanie magnezu potrzebna jest solidna dawka witaminy B6, która dodatkowo wpływa na produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Witaminy z grupy B znajdziesz w węglowodanach pełnoziarnistych. Dobrym źródłem magnezu są z kolei orzechy i nasiona. Węglowodany złożone to także dobre źródło błonnika, którego nie może zabraknąć. Błonnik usprawnia pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając zaparciom i złogom które pojawią się jeśli będziesz mało piła.

Zasada nr 7

Jedz produkty bogate w cynk, witaminę A oraz witaminę E. To minimalizuje ryzyko pojawienia się niechcianego gościa na twarzy, o którego nie trudno jeśli intensywnie się pocimy (zwłaszcza na brodzie).
Witaminę E znajdziesz w oliwie (zrób pesto), witaminę A w pomarańczowych i czerwonych warzywach, a cynk w pestkach dyni, migdałach, zielonym groszku czy kaszy gryczanej.
Niechciani goście na twarzy biorą się też z wątroby więc w tych dniach unikaj alkoholu, potraw w occie oraz mocno pikantnych.

Zasada nr 8

Zrezygnuj z alkoholu który rozszerzając naczynia krwionośne powoduje przenikanie wody do przestrzeni międzykomórkowej.

Zasada nr 9

Unikaj przebywania na otwartym słońcu. Staraj się stawać w cieniu np. czekając na autobus na przystanku.

Zasada nr 10

Nie noś obcisłych ubrań. Wybieraj materiały lekkie, zwiewne. Noś luźne sukienki.

Zasada nr 11

Obrzękom sprzyja pozycja siedząca. Wolny przepływ krwi i limfy powoduje wysiek płynów do tkanek. Jeśli siedzisz w pracy, co pół godziny wstań i przejdź się. To toalety, do koleżanki z dokumentami ….

Zasada nr 12

Po powrocie do domu zrób nogom zimny prysznic. Zacznij od kostek, potem polewaj od kolan, a następnie od uda. Polewaj 1-2 minuty każdą nogę. Taki prysznic usprawni przepływ limfy i obkurczy porozszerzane naczynia krwionośne.

Zasada nr 13

Oglądając telewizję lub czytając siedź z nogami uniesionymi wysoko. To poprawi krążenie krwi i usprawni przepływ limfy.

Zasada nr 14

Wykonuj ćwiczenia na nogi w pozycji leżącej. Napinając mięśnie usprawnisz przepływ limfy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Selen – dlaczego jest tak bardzo ważny, a tak rzadko badany?
Selen – dlaczego jest tak bardzo ważny, a tak rzadko badany?

Selen to pierwiastek badany bardzo rzadko. U osób zdrowych, nie mających żadnych niepokojących, nietypowych objawów, nie ma potrzeby profilaktycznej weryfikacji Czytaj dalej

Menu pierwszokomunijne mojego synka
Menu pierwszokomunijne mojego synka

Ufff, mogę już odetchnąć z ulgą. Pierwsza Komunia Święta mojego synka już za nami. Mnóstwo przygotowań, także tych kulinarnych. Mnóstwo Czytaj dalej

Znaczenie diety w leczeniu cukrzycy jest nie do przecenienia ! Cykl dla „cukrzyków” – Odsłona I
Znaczenie diety w leczeniu cukrzycy

Wysokie stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia spowodowana nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Tak w telegraficznym skrócie można scharakteryzować cukrzycę. Czytaj dalej

Otyłość w ciąży. Czym grozi? Jak do niej nie dopuścić? Jak wyrobić w małym dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i jakich błędów nie popełniać?
Otyłość w ciąży. Czym grozi? Jak do niej nie dopuścić?  Jak wyrobić w małym dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i jakich błędów nie popełniać?

„Jesteś w ciąży, możesz jeść za dwoje”. „Nie żałuj sobie”. „Masz ochotę? Jedz. Kiedy jeśli nie teraz”. „W tym okresie Czytaj dalej

86 komentarzy

KaśkaDodano:  1 sierpień 2018 - 8:28
Dziękuję za ten wpis 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 8:42
Polecam się kochana ;)
Jolanta PawłowskaDodano:  1 sierpień 2018 - 9:36
Ja też, czekam na ochłodzenie bo już ledwo funkcjonuję :)
Odpowiedz
KanDodano:  1 sierpień 2018 - 8:29
Czy 5 msc niemowlakowi karmionemu piersią powinnam w te upały podawać wodę??
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 8:42
Nie ma potrzeby. W początkowej fazie karmienia z piersi płynie woda. Ty musisz pić dużo.
Odpowiedz
CathrinDodano:  1 sierpień 2018 - 8:34
Małgosiu, świetny artykuł. A co jeśli dbam o picie wody, biore wieczorem magnez a niestety czuje ze lewa dolna powieka delikatnie drga? Czy to objaw za małej ilości potasu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 8:41
Tak. Magnezu, potasu lub witaminy D.
Odpowiedz
EwelinaDodano:  1 sierpień 2018 - 8:41
Małgosiu Jestem po wakacjach nad naszym morzem i jestem przerażona tym co oferują bary, restauracje, knajpy, sklepy. W Krynicy Morskiej nie ma możliwości kupienia zjadliwego chleba. Wszędzie białe, krojone, paczkowane niedopieczone \'coś\'. Pytałam, szukałam, nie udało się. Warzyw poza pomidorem i ogórkiem kiepskiej jakości też nie uświadczycz. Chciałam dzieciom kupić pomidorki koktajlowe by zabrać na wycieczki i jest to niemożliwe. Owoce tez mały wybór. Mieszkaliśmy w domkach i przygotowanie jakiegoś smacznego śniadania i kolacji graniczy z cudem. Płatków owsianych szukałam w kilku sklepach. A proponowane jedzenie to jakaś masakra. Wszędzie fryty i tłuste panierki. Już sam zapach zniechęca. Niestety nasza polska smaczna kuchnia została wyparta na rzecz kebabów, nuggetsów i wszędobylskich frytek. Chodziliśmy na obiady do różnych restauracji (omijali bary) i wszędzie jest to samo menu. I jak tu nie być grubym narodem? Wyżaliłam się.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 8:45
Niestety. Miałam identyczne wnioski będąc na morzem na wakacjach. Niestety. Sklepy oferują to co chce większość, a większość właśnie takiej oferty oczekuje.
JustynaDodano:  1 sierpień 2018 - 9:12
A co z Lidlem? Moze ich pieczywo jest z mrozonego ciasta, ale jak kiedys szukalam skladu to jest naprawde niezly :) Buleczki owsiane, chleb zytni. Zawsze to lepsze niz pompowane biale pieczywo.
EwelinaDodano:  1 sierpień 2018 - 9:33
Wiem, większość rządzi. Jestem na diecie od Ciebie. I niestety na czas urlopu musiałam ją zawiesić, bo o rzodkiewce, świeżej sałacie, rukoli, cukinii można tylko pomarzyć. To samo dotyczy wędlin (w sklepach tylko paczkowane krojone). W żadnej restauracji nie spotkałam się żeby podawali jakąś kaszę do obiadu tylko frytki ewentualnie zamiana na ziemniaki. Co się dzieje???To jakaś porażka. Dobrze, że jesteś, że szerzysz zasady zdrowego żywienia. Może za kilka lat... Ech. Pozdrawiam serdecznie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 9:42
Mam ogromną nadzieję że to się zmieni. Że świadomość społeczeństwa będzie rosła. Mamy tak dużo otyłych dzieci w Polsce 🙁 To się z powietrza nie bierze.
EwelinaDodano:  1 sierpień 2018 - 10:25
W Krynicy morskiej nie ma Lidla. Najbliższy w Elblągu. A my przez 8 dni pobytu nie używaliśmy samochodu (taka zasada żeby jak najwięcej z dziećmi chodzić, ruszać się). Pod koniec wyjazdu (po moich rozpaczliwych telefonach do znajomych)polecono nam taką małą restaurację Bałtycka. Może wybór nieduży ale pierogi z mięsa są z mięsem, a frytki robią ze świeżych ziemniaków (a nie mrożonek). Bardzo smacznie. Rosół i pomidorowa z kury a nie z kostki bulionowej i można zamówić np. pół porcji. Polecam szczerze.
EwelinaDodano:  1 sierpień 2018 - 13:53
W Krynicy morskiej nie ma Lidla. Najbliższy w Elblągu. A my przez 8 dni pobytu nie używaliśmy samochodu (taka zasada żeby jak najwięcej z dziećmi chodzić, ruszać się). Pod koniec wyjazdu (po moich rozpaczliwych telefonach do znajomych)polecono nam taką małą restaurację Bałtycka. Może wybór nieduży ale pierogi z mięsa są z mięsem, a frytki robią ze świeżych ziemniaków (a nie mrożonek). Bardzo smacznie. Rosół i pomidorowa z kury a nie z kostki bulionowej i można zamówić np. pół porcji. Polecam szczerze.
SandraDodano:  1 sierpień 2018 - 14:07
Ja też jestem rozczarowana tym co się dzieje nad naszym morzem... Tragedia! Nigdzie nie da się zjeść \"normalnie\", wszędzie frytki, w daniach niby z warzywami dwa plasterki cukinii, testowałam zapiekane makarony - sam makaron, dwie różyczki brokuła i plasterek kurczaka zalane sosem, porażka. W ogóle nie miałam apetytu na urlopie, moje dziecko też żyło powietrzem, bo przyzwyczajone jest do domowego jedzenia, warzyw i braku chemicznych dodatków. Na szczęście w pobliżu był supermarket, w którym można było kupić warzywa, owoce i świeże mięso, ale nie mieliśmy własnej kuchni więc ugotowanie obiadu nie było możliwe. Dopiero pod koniec urlopu znaleźliśmy restaurację, która działa od tego roku i można było zjeść pyszne, zdrowe dania, a nawet różne rodzaje kasz do obiadu! A to już ewenement nad Bałtykiem... Pozostaje żyć nadzieją, że wkrótce się to zmieni i nastawiać się na gotowanie na wakacjach ;)
AniaDodano:  4 sierpień 2018 - 13:04
Też byłam w Krynicy Morskiej 2 lata temu i to samo. Żyliśmy z mężem na jabłkach i bananach ze straganów, bo w sklepach nic specjalnego, poza tym ceny kosmiczne ;) A na obiad codziennie wędzone ryby. Nic innego nie było jadalne, a ceny w smażalniach i pozorne zawyżanie rachunków przez wagę ryby to jakaś porażka.
margerytkaDodano:  9 sierpień 2018 - 11:54
W Krynicy jest fajna knajpka połączona z cukiernią, w której podają naprawdę pyszne dania gotowane na miejscu, również warzywne. Nazywa się Milano, ich pomidorowa zupa-krem naprawdę smakowita, bez problemu zamawialiśmy sałatki. Oczywiście mają w menu pizze ale co kto lubi.
Odpowiedz
IwonaDodano:  1 sierpień 2018 - 8:47
Chciałam zapytać o wodę, bo czytałam kiedyś, że dobrze jest dodać do niej szczyptę soli, aby lepiej nawodniła. Czy to prawda?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 9:45
Tak, zwłaszcza teraz kiedy dużo minerałów wypacamy.
Odpowiedz
AnulkaDodano:  1 sierpień 2018 - 8:49
Czy jest możliwe że przez upał waga wzrasta? Pije cały czas dużo wody, nie jem dużo soli, trzymam zdrową dietę i ćwiczę, a mimo to z dnia na dzień waga pokazała 2 kg więcej?? :(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 9:44
Tak. Woda gromadzi się w przestrzeni międzytkankowej.
Odpowiedz
EwelinaDodano:  1 sierpień 2018 - 8:50
Malgosiu, ile mniej wiecej gramow owocow jesc na redukcji? Mam 25 lat, jestem zdrowa. Wiem, ze sa rozne owoce tzn. maja rozna zawartosc cukru, ale to dla mnie za duzo kombinowania, po prostu chcialam Cie spytac, ile ich jesc bez wzgledu czy to banan i jablko czy same maliny. Bede wdzieczna za odpowiedz.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 9:44
Kluczowa jest ilość, ale też to z czym są połączone. 250 gramów możesz zjeść.
Odpowiedz
KasiaDodano:  1 sierpień 2018 - 8:53
Chcę się poradzić czy ilość wypijanych przezemnie płynów jest ok woda-6 szklanek 250 ml herbata ziołowa-3 kubki 400 ml kawa z 100 ml mleka-1 raz 300ml waga 50 kg
IwDodano:  1 sierpień 2018 - 12:49
40ml na kg masy ciała. Łatwo policzyć samemu...
Odpowiedz
EmiliaDodano:  1 sierpień 2018 - 9:02
Czy długie gorące lato ma związek z tym, że mimo diety nie zauważamy jej efektów? Upał chyba nie sprzyja odchudzaniu, szczególnie w insulinooporności czy cukrzycy. Czy mam rację, czy tylko ja tak mam? :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 9:43
Mogą być też inne przyczyny i o insulinooporności szykuję cykl artykułów.
Odpowiedz
Ewelina Dodano:  1 sierpień 2018 - 9:05
Polecam aplikacje na telefon, które przypominają o piciu, bardzo pomocne dla zapominalskich.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 9:43
Super sprawa ;)
Odpowiedz
MagdaDodano:  1 sierpień 2018 - 10:05
Małgosiu Co najlepiej wypić po porannym biegu? Czuję, że zwykła woda nie zapewnia odpowiedniej podaży minerałów... czy znasz jakiś przepis na domowy izotonik? Czy przerzucić się na wody wysokozmineralizowane?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 11:41
Idealna jest woda kokosowa.
Odpowiedz
OlaDodano:  1 sierpień 2018 - 10:05
Super wpis na dzisiejsze upały:) Małgosiu proszę doradź co powinien zbadać mężczyzna lat 43 w przypadku b.dużej potliwości i osłabienia. Zdarzają się znużenia i senność po posiłkach.TSH i testosteron, cukier na czczo badane i w normie? Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 11:43
Ola wyniki w normie a wyniki w wartości optymalnej to dwie różne kwestie. Nie odpowiem na to pytanie w komentarzu ponieważ jeśli występuje silne osłabienie i potliwość to potrzebny jest wywiad i lekarskie badanie fizykalne. Przyczyn może być dużo.
Odpowiedz
aniaDodano:  1 sierpień 2018 - 10:13
Gosiu, mam pytanie. Karmie piersią 6msc dziecko. Mała dostała wysypki więc odstawiłam nabiał, czym mogę go zastąpić? Czy niepryskane pomidory mogą uczulić dziecko?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 11:41
Odsyłam Aniu do posta o wapniu na diecie bezmlecznej. Dziecko może uczulić teoretycznie wszystko, nawet pomidory z pewnego źródła. Ta wysypka to mogą być potówki, nie ubieraj go teraz za ciepło. Warto aby malucha obejrzał pediatra.
Odpowiedz
OkaDodano:  1 sierpień 2018 - 10:19
Gosiu a co polecasz na pajaczki na nogach?
Odpowiedz
KKDodano:  1 sierpień 2018 - 11:35
Witam Panią. Mam pytanie trochę poza tematem. Czy mogłaby Pani podpowiedzieć co włączyć do diety mężczyzny w przypadku złych wyników nasienia. Staramy się o dziecko a złe wyniki tj. morfologia plemników nam to uniemożliwiają. Bardzo proszę o pomoc
kDodano:  1 sierpień 2018 - 15:08
Hej, przeczytaj post Malgosi o korzeniu maca :)
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  1 sierpień 2018 - 11:58
Gosiu od ponad pół roku mam opuchnięte oczy, takie widoczne wałki, w ciągu dnia delikatnie znikają, ale rano są naprawdę duże. Robiłam badania - mocz, hormony tarczycy, próby wątrobowe, kał na pasożyty, cukier, potas, sód wszystko w normie, tylko morfologia słaba. Dodam,że piję dużo wody, soków, czystek, pokrzywa, często oddaję mocz, a opuchlizna się utrzymuje. Proszę poradź co z tym robić, jakie ewentualnie badania jeszcze wykonać. Dziękuję za to, że przekazujesz tak ogromną wiedzę, uwielbiam Twoje artykuły, przepisy i to że jesteś.
Odpowiedz
AnitaDodano:  1 sierpień 2018 - 12:00
Czy te takie zasady polecasz osobom, które akurat w upalne dni użerają się z miesiączką bardzo bolesną i obfitą? Czy pamiętać o czymś jeszcze? Puchnę podczas okresu i upałów a teraz to już jest dramat!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:05
Tak. Polecam wszystkie.
Odpowiedz
IgaDodano:  1 sierpień 2018 - 12:52
Czy poranna kawę wliczamy w ilość wypijanych w ciągu dnia płynów? Iga
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 17:18
Nie wliczamy kawy.
Odpowiedz
K.Dodano:  1 sierpień 2018 - 13:03
Gosiu, od czerwca mam problem z krostkami na twarzy po jednej stronie brody, dokładnie po prawej. Owszem, mam problemy hormonalne, ale od listopada z twarzą było lepiej. Miesiaczkuję regularnie, tsh na poziomie ok. 3. Czym mozecto być spowodowane? Nie są to podskórne góle, tylko białe ropne krosteczki, które swędzą. Proszę pomóż 😊
Odpowiedz
OlamariDodano:  1 sierpień 2018 - 13:05
Ja też na wakacjach musiałam przejść na „żywienie ogólnonarodowe” choć byłam w trochę większym mieście i pojechałam ze sprzętem do przygotowywania posiłków, pojemnikami na pomidorki, ogórki do zabrania na plażę- byłam przygotowana! Niestety mało miałam okazji, żeby z tego korzystać, z wielokilometrowej wyprawy w upale na drugi koniec miasta do Lidla czy Biedronki zrezygnowałam😉 wolałam kilkanaście kilometrów przejść brzegiem morza. Trudno! Nie było może tak źle w restauracjach (choć tylko w tych droższych), ale zakupy to już kosmos - tęskniłam do mojego targu. I po kilku godzinach od powrotu już tachałam do domu siaty z warzywami, owocami i pietruszką oczywiście!
Odpowiedz
Krysia Dodano:  1 sierpień 2018 - 14:02
A i ja swoje 5 gr. na temat jedzenia w lokalach nad morzem. Patrzą jak na dziwaka czy jest kasza gryczana,czy dostanę rybę bez panierki , chleb to nie lada wyczyn znaleźć wartościowy. Ja zmagam się z IO a syn cukrzycą co mogłam to brałam z domu np.mąka kokosowa,mąka gryczana ,orzechy ,chia i robiłam na śniadanie lub na wynos na plażę placuszki typu pancakes a gofry ;) TAK GOFROWNICĘ wiozłam z domu :) Jajka kupne :( aż źle mi się je jadło bo doceniam od Kurek szczęśliwych a takie na co dzień szamamy. Owoce kupowałam na straganie od babuleńki jabłka z \"miesem\" agres i śliwki takie typowo ogrodowe. Aż czuć było smak zapach owoca a i pomidory i ogórki miała babuleńka swoje :) to było w Niechorzu .....jakoś przeżyliśmy .....czekam na wpisy o IO .....ja chliptam wodę i zlendowane pomidory z działeczki własnej :))
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  1 sierpień 2018 - 14:25
Gosiu swietny artykul! ja to mam inny problem w pracy doslownie \"lodowka\" siedzimy w sweterkach a na zewnatrz upal, do auta wchodzisz goraco, zanim klima zadziala jestem prawie w domu, naszczescie w domu jest w miare ok. ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 17:17
Klima bywa zdradliwa. Można się ostro rozchorować.
Odpowiedz
kDodano:  1 sierpień 2018 - 15:11
Malgosiu czy w ciazy (2 trymestr) moge pic wody z magnezem, lub takie ktore maja za zadanie nawodnic? Czy lepiej poratowac sie qoda kokosowa, albo czyms innym ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 sierpień 2018 - 17:16
Tak, jak najbardziej woda z magnezem będzie odpowiednia.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  1 sierpień 2018 - 15:50
Małgosiu, świetny wpis! U mnie zmorą w taki upał, i nie tylko, są obrzęknięte nogi od kolan w dół:( kostki w ogóle nie przypominają kostek, a palce u stop wyglądają jak małe paróweczki. Nie wiem jak sobie z tym radzić, mimo, że staram często wstawać i nawet ćwiczyć nogi w toalecie:(
Odpowiedz
MMDodano:  1 sierpień 2018 - 17:59
A ja dziś, przeszłam 15 km po Beskidach! W górach, jak się już wlezie wyżej , nie czuć upału i jest cudownie. No i te spalone kalorie!😊 Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:04
Genialnie. Gratuluję ;)
Odpowiedz
JustynaDodano:  1 sierpień 2018 - 18:01
Małgosiu, rano jak wstaję mam strasznie opuchniętą twarz, zwłaszcza policzki o oczy. Czym może być to spowodowane? W ciągu dnia piję ok 1,5- 2l wody. Soli używam bardzo mało (ze 2 szczypty dziennie). Będę wdzięczna za pomoc ;)
Odpowiedz
AgaDodano:  1 sierpień 2018 - 18:38
Małgosiu podpowiedz proszę proporcje na dżem brzoskwiniowy. Czy używasz dżemixów? Pożyczyłam od kuzynki Thermomix. Z góry dziękuję.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:04
Zrób według mojego przepisu na dżem morelowy.
Odpowiedz
rDodano:  1 sierpień 2018 - 19:32
Małgosiu, czy z racji takich upałów wyniki morfologii mogą wyjść trochę gorzej niż zazwyczaj? Słyszałam taką teorię i zastanawiam się ile w tym prawdy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:03
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Odpowiedz
ŻanetaDodano:  1 sierpień 2018 - 20:38
Gosiu,jakie mleka roślinne ze sklepu są zdrowe.Kupowałam mleko migdałowe alpro ale podobno ma zły skład.A jakie ty polecasz żeby było wzbogacone wapniem i jednocześnie zdrowe bez chemi?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:01
Nie polecam mlek tej marki właśnie z uwagi na skład. Zerknij na mleka Natumi, Eco Mil, Aroyd, Real Thai jeśli szukasz kokosowego.
Odpowiedz
zuziaDodano:  1 sierpień 2018 - 22:06
Witam, bardzo fajny artykuł na czasie...ja mam pytanie dotyczące niskiego ciśnienia u mężczyzny 35 lat + sporadyczne krwawienia z nosa...jakie badanie powinien wykonać i czy dietę jakąś zastosować? Bardzo dziękuję za odpowiedź...jest Pani encyklopedią wiedzy i moją codzienną inspiracją...dobra robota pozdrawiam
Odpowiedz
BasiaDodano:  2 sierpień 2018 - 7:39
Witaj Gosiu twój wpis o selenie zachęcił mnie abym zadała selen w organizmie: wyszedł wynik 70 przy normie od 50 do 120 - możesz napisać jaki poziom jest w porządku i nie potrzeba suplementacji?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 sierpień 2018 - 11:28
Poziom selenu masz prawidłowy. Nie potrzebujesz suplementacji.
BasiaDodano:  2 sierpień 2018 - 13:20
dziekuje
Odpowiedz
mmDodano:  2 sierpień 2018 - 7:57
Małgosiu,poradź proszę. Co Ty jesz na kolację? Staram się nie jeść węglowodanów, zmagam się z podwyższonym cukrem, ale ile można jeść sałatki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 sierpień 2018 - 11:28
Najczęściej zupy kremy.
Odpowiedz
KlaudiaDodano:  2 sierpień 2018 - 9:32
Hej Małgosiu, dużo parówek jest bardzo złych - nie wyobrażam sobie kupić \"parówek\" za 5 zł/kg ... Ale Małgosiu co sądzisz o tych z dobrym składem np. 20 zł/kg - 93% mięsa (czasem znajdę 97% mięsa). PODAM SKŁAD - Mięso wieprzowe z szynki 93%, sól, białko wieprzowe kolagenowe, aromaty, przyprawy i ich ekstrakty, regulatory kwasowości - cytryniany sodu, octany sodu. przeciwutleniacz - izoaskorbinian sodu. Substancja konserwująca - azotyn sodu. Małgosiu BARDZO BYM CIĘ PROSIŁA O ZDANIE. Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:03
Osobiście omijam takie produkty. Mięsa jest sporo, ale reszty też dużo. Jak już masz wielką ochotę to od czasu do czasu nie zaszkodzi.
Odpowiedz
IlonaDodano:  2 sierpień 2018 - 10:18
Małgosiu, zgłaszam pomysł na nowy wpis, bo bardzo jestem ciekawa Twojej opinii - Colostrum ;-)
Odpowiedz
magDodano:  2 sierpień 2018 - 13:09
Dziewczyny, jak myślicie, co Gosia szykuje dla nas na wiosnę? Co to za petarda może być? :) już bym chciała wiedzieć :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:00
Aaaa widzę że Insta story oglądasz ;) Ja już nie mogę się doczekać ;)
BiankaDodano:  3 sierpień 2018 - 13:45
Pewnie książka o tarczycy ;)))
Odpowiedz
JustynaDodano:  2 sierpień 2018 - 17:47
Gosiu, czy przy zmianach zapalnych żołądka (bez Helicobacter, bez nadżerek) mogę przeprowadzić zakwaszanie żołądka? Poza typowymi objawami jak pisałaś w artykule nic innego się nie pojawia. A i kolonoskopia w normie. Wybacz, że trochę nie w temacie :)Pzdr i udanego wypoczynku!
Odpowiedz
Ola Dodano:  2 sierpień 2018 - 20:52
Gosiu jaka fete polecasz? :)
Odpowiedz
PaulinaDodano:  2 sierpień 2018 - 21:04
Małgosiu, czy w diecie przy candida można pić świeżo wyciskane soki owocowe? Czytałam oba Twoje wpisy i była tam taka informacja, ale chciałabym się upewnić. Jeśli tak, to czy ze wszystkich owoców?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:08
Owocowe nie, ale warzywne tak.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  3 sierpień 2018 - 5:45
Malgosiu, chce pic na czczo sok z pokrzywy. Czy moge go rozmieszac w szklance wody mineralnej i wypic czy musze sam sok? Czy moze to nie ma znaczenia? Na butelce nie ma zadnej informacji. Chodzi mi o to, by podniesc poziom zelaza.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:08
Możesz rozcieńczyć, jak najbardziej.
Odpowiedz
ŻanetaDodano:  3 sierpień 2018 - 7:23
Gosiu, mam 48 lat i początki bielactwa:(Czy dieta ma związek z tą chorobą?mozna zmiana jedzenia niedopuścić do jej rozwinięcia skoro mam dopiero początki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 10:59
Dieta nie ma niestety wpływu na tę chorobę.
Odpowiedz
AsiaDodano:  3 sierpień 2018 - 9:25
Eh te upały... niby staram się dużo pić, ale i tak waga pokazuje coraz więcej :( w pracy jest chłodniej to i wizyt w toalecie więcej (zakładam się trochę wody schodzi). Ale jak wracam do domu to zaczyna się tragedia, a po nocy budzę się opuchnięta. Staram się stosować do wszystkich powyższych zasad i jest kiepsko... chyba trzeba to przetrwać i tyle. --- Małgosiu, czy układasz też diety sportowe?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  3 sierpień 2018 - 11:07
Tak, ale nie ma sensu czekać do mnie 2 miesiące na dietę sportową.Szybciej będzie u dietetyka sportowego. U mnie głównie dietoterapia.
Odpowiedz
MagdaDodano:  29 listopad 2018 - 13:20
Gosiu, a jak już jestem odwodniona - kołatanie serca, zawroty głowy, to jak najszybciej nadrobić braki?
Odpowiedz
AlkaDodano:  3 lipiec 2022 - 22:55
U mnie w domu jest 28 stopni jak na dworze dobija 33... strasznie się nagrzewa to mieszkanko. Jedynie oczyszczacz nawilżacz z truelife z zimną wodą i dodatkowe wiatraki nas ratują
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds