fbpx
Karob – dietetyczna alternatywa kakao, czy marketingowa ściema?
Img

Do napisania tego tekstu skłonił mnie popularnonaukowy program telewizyjny, na który przez przypadek natknęłam się w poniedziałek wieczorem. Pani zajadającą się puszystym musem o czekoladowym kolorze z bitą śmietaną przekonywała współtowarzysza, iż taki deser bez obaw może zjeść na diecie, ponieważ został on przygotowany z karobu, a nie z czekolady (z kakao).
Myślę sobie …… cóż za bzdura!
Dalej było już tylko gorzej. Kucharz zaprezentował wypieki, min. maślane ciastka z karobem oraz mus z awokado i bitej śmietany z karobem jako zdrową alternatywę dla niezdrowych słodyczy z czekoladą. 
Dlaczego się czepiam? Już wyjaśniam.

Karob – co to takiego ?

Karob zwany mączką chleba świętojańskiego lub gumą karbową powstaje w wyniku zmielenia na proszek strąków lub nasionek znajdujących się w strąkach (zwanych chlebem świętojańskim) rosnących na szarańczynie strąkowym (drzewie karbowym). Po zmieleniu wyglądem przypomina kakao, ale można go także spotkać pod postacią płynną (melasa).
W przemyśle spożywczym stosowany jest jako zagęstnik, emulgator oraz stabilizator min. w lodach, polewach, lukrach, dżemach, jogurtach. Na opakowaniach produktów możecie go znaleźć pod symbolem E410. Bez obaw. To zupełnie naturalna substancja, a symbol E oznacza po prostu, że dany składnik został dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej.
Karob to w 70% węglowodany, w 15% woda i białko.

Zawiera całkiem sporo:

  • błonnika (40 g w 100 g),
  • żelaza (3 mg),
  • wapnia (348 mg),
  • magnezu (54 mg),
  • potasu (827 mg),
  • selenu,
  • witaminy B6,
  • witaminy A,
  • witaminy D,
  • witaminy E,
  • miedzi,
  • manganu,

Ponadto zawiera także polifenole będące silnymi antyoksydantami oraz działający przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie kwas galusowy (dawniej stosowany w wleczeniu cukrzycy i schorzeń przewodu pokarmowego).  Zawartość pektyn, garbników i śluzów wykorzystywana w przemyśle spożywczym do zagęszczania (emulgowania) wykorzystywana jest także w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego takich jak biegunki, refluks czy wrzody.
Karob ma tę przewagę nad kakao, że jest hipoalergiczny(także bezglutenowy) czyli nie uczula (ważna informacja alergików) oraz jest naturalnie słodki.
Generalnie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Nie ma także dziennego limitu spożycia, choć spożywany w dużych ilościach może powodować wzdęcia. 

Czy karob może stać się dietetyczną alternatywą kakao?

I TAK i NIE.
Kakao jest bardzo zdrowe i nie można pozwolić na deprecjonowanie tego faktu. Bogate we flawonoidy i polifenole stanowi potężną broń antyoksydacyjną.

Zawiera także:

  • cynk (6,8 mg), 
  • wapń (128 mg),
  • żelazo (14 mg),
  • magnez (499 mg),
  • witaminę A,
  • witaminę E,
  • selen,
  • witaminę B6,

Kakao poprawia pamięć, koncentrację, łagodzi napięcia, uspokaja i relaksuje. Zapewne słyszeliście powiedzenie że „czekolada nie pyta, czekolada rozumie” 😉 To prawda, a dowodem tego działania jest połączenie magnezu, witaminy B6, będącego prekursorem serotoniny (czyli hormonu szczęścia) tryptofanu oraz teobrominy (genialnie pobudza – obecna jest także w yerba mate).

Dietetycznie z karobem?

Jeśli dodamy karob do mleka, otrzymamy gęste, kremowe kakao. Jeśli zblendujemy z owsianką, jaglanką i orzechami, otrzymamy pyszne, gęste smoothie. Blendując z awokado, bananem i orzechami przygotujemy zdrową, dietetyczną nutellę. Jeśli jednak połączymy go z bitą śmietaną, lub mąką i masłem przygotowując ciastka to o jakiejkolwiek dietetycznej recepturze nie może być mowy.
Wartość energetyczna karobu to 222 kcal w 100 gramach. Kakao ma  448 kcal w 100 gramach.
Duża różnica? Dwukrotna, ale ani kakao, ani karobu nie sypiemy na szklanki. Łyżeczka kakao ma 45 kcal. Łyżeczka karobu 22 kcal. To nie jest duża różnica jeśli do tej samej potrawy dodamy karob zamiast kakao.
Przedstawiony w programie mus z awokado i 100 ml bitej śmietany to 530 kcal. Z dodatkiem łyżeczki kakao 575 kcal, łyżeczki karobu 552 kcal. Różnica nieznaczna, a największą kaloryczność stanowi przecież to, do czego kakao czy karob zostały dodane.

Słowo klucz : błonnik!

Kakao i karob znacznie różnią się zawartością błonnika. W karobie stanowi on 40g w 100 gramach, w kakao niecałe 6 na 100 gramów. Błonnik obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi, zapobiega zaparciom i poprawia perystaltykę jelit. Jeśli jednak dodamy go do bitej śmietany, czy maślanych herbatników to umówmy się, szału nie ma biorąc pod uwagę, że karobu nie sypiemy na szklanki. 

To warto czy nie?

Sam karob cudów nie zdziała, więc jeśli naprawdę ma być dietetycznie, zwracajcie uwagę na to, do czego go dodajecie. Jeśli przytłoczycie go tłustą śmietaną kremówką lub masłem dodanym do wypieków to nawet 40% zawartość błonnika Was nie uratuje. Deser będzie tłusty i kaloryczny.
Karob z uwagi na wartości odżywcze, witaminy, minerały i wysoką zawartość błonnika może być i jest zdrową alternatywą dla kakao, pod warunkiem, że towarzyszyć mu będą zdrowe, również wspierające redukcję masy ciała produkty. Wówczas genialnie je wesprze i uzupełni.  
W kuchni warto wykorzystać jego zagęszczającą właściwość, naturalną słodycz i czekoladowo – karmelowy posmak.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Nasiona słonecznika w dietoterapii chorób tarczycy, zaburzeń glikemii oraz problemów z cerą i włosami

Słonecznik pospolity (Helianthus annuus L.) uprawiany jest na całym świecie, głównie do produkcji oleju (4 miejsce na świecie) choć także Czytaj dalej

Czy warto jeść bób? Kto powinien? Kto musi ograniczać? Kto powinien wykluczyć?
bób właściwości

Właśnie pojawił się na straganach. Zielony, pulchniutki, wspomnieniami przywołujący dzieciństwo kiedy to zrywało się go prosto z krzaka, gotowało i Czytaj dalej

Na ryzyko jakich chorób wpływa niedobór witaminy D3
witamina d3

W poniedziałek przypomniałam Wam wpis dotyczący witaminy D3 (klik) i tego dlaczego po sezonie wiosenno – letnim, a przed sezonem Czytaj dalej

Jaka jest różnica między niedoczynnością tarczycy a chorobą Hashimoto?
Jaka jest różnica między niedoczynnością tarczycy a chorobą Hashimoto?

Po publikacji poniedziałkowego posta na temat pierwszej wizyty u endokrynologa otrzymałam bardzo dużo pytań o różnicę między niedoczynnością tarczycy a Czytaj dalej

92 komentarze

ElkaDodano:  7 listopad 2018 - 8:44
Małgosiu tak jak napisałaś karob jest super dla osób uczulonych na kakao tak jak ja, a mus z połówki awokado, banana, mielonych orzechów nerkowca i łyżeczki karobu to prawdziwa pychota:) serdecznie pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 10:35
O tak. Uwielbiam ;)
KasiaDodano:  7 listopad 2018 - 11:44
Zaciekawił mnie tan mus;-) Jemy go np. na 2 sniadanie czy jako pasta na kanapki?
KorneliaDodano:  7 listopad 2018 - 14:55
Czy te orzechy z nerkowca przed zmieleniem należy podprażyć? :)czy zamiast nerkowców mogą być mielone migdały?
Odpowiedz
bcmDodano:  7 listopad 2018 - 8:49
Proszę o więcej takich artykułów :) Bardzo lubię Panią czytać :)
Odpowiedz
OlaDodano:  7 listopad 2018 - 9:06
Dla mnie karob to jedyna alternatywa jeśli chodzi o zachcianki czekoladowe. Kakao lubię ale powoduje u mnie zaparcia,np kostka czekolady i problem przez tydzień. Łyżeczka karobu dodana czasem do owsianki zaspokaja moje chcenia czekoladowe. Wiadomo że smak nie do końca ten sam ale jest smacznie i słodko (od pół roku nie używam cukru). Całkiem fajnie zdaje też egzamin w ciastach i ciasteczkach. Biorąc pod uwagę że piekę bez glutenu, jajek i cukru fajnie poprawia strukturę ciasta i dosładza je.
Odpowiedz
Moje dziecko uwielbia kakao,ale niestety jest na nie uczulone, dlatego dla nas ta alternatywą jest idealna.Teraz dziecko jest szczęśliwe i zadowoleni rodzice.PolecamDodano:  7 listopad 2018 - 9:11
Odpowiedz
AsiaDodano:  7 listopad 2018 - 10:13
Małgosiu,dziękuję za ten post. Gdyby nie Ty, to człowiek od tych różnych informacji (nie zawsze rzetelnych) by zdurniał :) Kakao zawsze mam w domu,ale muszę z ciekawości spróbować też karob ;)
Odpowiedz
K.M.Dodano:  7 listopad 2018 - 12:19
Malgosiu robilam sobie badania na alergie pokarmowe i we wszystkich wyszlo mi 0,10 czy to mozliwe alergenów było z 15 i we wszystkich byl taki wynik.Czy badanie moze byc zaklamane? Caly czas mam problem z jelitami i myslalam ze to moze alergie.No i na candide tez mi wyszli 0,10 czyli jakby we krwi jej nie bylo.Jest na jezyku ale pomimo diety nie cofa sie. Teraz przeszlam na post dąbrowskiej bo juz mialam dosc i co najśmieszniejsze to jedzac same warzywa mam wzdety brzuch i lekkie gazy.Zglupialam calkowicie bo myslalam ze to weglowodany lub tlusz sprawia takie zaburzenia.Ja już nie wiem
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 14:58
Nie mogę się do tego odnieść ponieważ nie widzę wyników badań.
Odpowiedz
kamilamDodano:  7 listopad 2018 - 12:33
Mam wrażenie ze aby lagodnie przejsc przed diete ludzie przechodza na zdrowe przekaski czy desery. I tak na sniadanie zdrowa alternatywa deseru plus obiad i kolacja no bo przeciez nie utyje a smaczne zapominamy o ilosci dobrego bialka czy normalnych posilkach.Czesto czytam ze ktos schudl na zdrowych deserach i zamiast przechodzic na racjinalne odżywianie jemy zdrowie desery uwazam to za blwdne kolo...
martaDodano:  7 listopad 2018 - 14:35
Masz dobre wrażenie. Ja jak szukam inspiracji do posiłków, zwłaszcza z białkiem, często wchodzę na blogi a tam w 90% placuszki, racuszki, muffinki i ciasta niby bez cukru ale z bakaliami i innymi wysokowęglowodanowymi składnikami. Aż mdli. Nawet od tych niby zdrowych jaglanek, owsianek, gryczanek, do których dodają mnostwo słodkości w postaci bakalii czy owoców.
Odpowiedz
AnkaDodano:  7 listopad 2018 - 14:08
Mam pytanie. Nigdy nie miałam problemu z cerą, trądzikiem itp. Ale od jakiegoś miesiąca nagle pojawiły mi się krosty na dekolcie i plecach i w ogóle nie schodzą (ale twarz czysta) - czego to może być objaw? :(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 15:08
Aniu przyczyn może być dużo. Jeśli do tego odczuwasz podolewania w dole brzucha oraz przetłuszczają się włosy to problemem są zaburzenia hormonalne (estradiol/progesteron). Zrób sobie kurację z siemienia lnianego przez 3-4 tygodnie, a jak nie będzie poprawy, wybierz się na USG jajników.
Odpowiedz
MmDodano:  7 listopad 2018 - 14:14
Jest jeszcze jedna różnica - kakao zawiera szczawiany, a karob nie. Jest to istotne dla osób z kamicą nerkową.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 15:07
To prawda. Nie pisałam o tym ponieważ nie o to chodziło w artykule.
Krysia Dodano:  9 listopad 2018 - 18:01
Ooo to dla mnie nowinka syn ma 12 lat kamica nerkowa a kakao spożywa czyli zamiana na karob wyjdzie na lepsze ......hurrrrra jak dobrze czytać komentarze
Odpowiedz
AniaDodano:  7 listopad 2018 - 14:38
Gosiu, mam w domu mąkę dyniową (zmielone pestki dyni), jednak była ona ważna do maja 2018. Czy powinnam ją wyrzucić czy jeszcze mogę jakoś ją spożytkować?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 15:00
ja bym wyrzuciła. Tłuszcz jełczeje i taka mąka może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Odpowiedz
AniaDodano:  7 listopad 2018 - 15:24
Małgosiu co sądzisz o ince karmelowej? Ma tylko 2% cukru, kaloryczność na jedną porcję różni się o 1 kcal, i w jednej porcji jest jedynie nieco ponad 1g więcej cukru niż w zwykłej. Czy można zatem pić taką inkę?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 15:59
Jak najbardziej. Nie widziałam takiej w sklepie. Muszę sobie kupić ;)
agaDodano:  8 listopad 2018 - 11:19
Jest też czekoladowa i mleczna :) w lidlu aktualnie i kauflandzie
Odpowiedz
AniaDodano:  7 listopad 2018 - 15:26
Ja mam pytanie, czy dynię możemy traktować jako normalne warzywo, czy też jedząc jakiekolwiek danie z dynią bądź samą dynię pieczoną powinnam jeszcze dodać do takiej porcji jakieś warzywa?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 15:58
Dynię traktujemy jak warzywo, ale warto coś do niej dodać dla podkręcenia smaku ;)
Odpowiedz
Stała czytelniczka Dodano:  7 listopad 2018 - 16:10
Witam. Gosiu a co myślisz o leczeniu boreliozy biorezonansem? Ma to sens? Jestem na antybiotykach i chciałabym spróbować w późniejszym czasie leczenia biorezonansem. Ale brak jakichkolwiek wiadomości.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 18:37
Nie wierzę w tę metodę.
Odpowiedz
pppppppppppDodano:  7 listopad 2018 - 18:05
malgosiu, mam pytanie nie zwiazane z artykulem, mam nadzieje ze mi pomozesz, co moze oznaczac podwyzszony poziom dheas u kobiety 25 letniej (dokladnie 19 norma do 13). Wszystkie inne wyniki w normie poza niska ferretyna. Choruje na niedoczynnosc i hashimoto. Plus brak okresu ponad 2 miesiace. Z gory dziekuje za odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  7 listopad 2018 - 18:39
Nie stawia się hipotez na podstawie jednego parametru. Trzeba je zestawić z innymi, z objawami, dolegliwościami. Przyczyn podwyższonego DHEA-S może być dużo.
ppppppppDodano:  7 listopad 2018 - 22:00
ferretyna 20,9 ug/l norma 30-200 albuminy 47 g/l norma 35-52 tsh 1.32 mU/l norma 0.30-4.30 androstendion 7.73 nmol/l norma 0.35-11.86 prolaktyna 12.4 ng/ml norma 5.2-26.5 fsh 3.1 U/l lutropina 7.5 U/l estrogen e2 523 pmol/l testosteron 1.66 nmol/l norma 0.48-1.85 wolny testosteron 0.003 ug/l norma 0.001-0.001 dhea s 18.88 umol/l norma 2.6-13.9 shbg 128.9 nmol/l norma 34.3-147.7 Hormon antymüllerowski postepujacy bede ci bardzo wdzieczna za odpowiedz, mieszkam zagranica, termin u lekarza mam dopiero na 16.11. mam rowniey Nt i hasi, waga w normie. ogolnie kiepsko sie czuje od paru tyg. dziekuje ci i zycze milej nocy
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 9:04
No proszę Cię ........ Nie interpretuję wyników badań w komentarzach. Do tego potrzebny jest wywiad z pacjentem. Są pytania które trzeba zadać.........są powody dla których wykonałaś diagnostykę i te powody trzeba przedyskutować, przeanalizować. Piszesz że termin do lekarza masz na 16.11. To za 3 dni.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 14:37
Aniu Twoich komentarzy jak za pewne zdążyłaś się zorientować już NIE publikuję, a mimo to dalej komentujesz. Nie musisz tu być. Napiszę dla innych, ponieważ Ty Aniu dobrze wiesz o co chodzi, a czytelnicy nie wiedzą. Ania komentuje w sposób hejterski, przykry i .... użyję tego słowa..... chamski. Od dawna. Dwa miesiące przed publikacją posta o ferrytynie, otrzymywałam komentarze, że nikogo nie interesuje ten czy inny przepis, ten czy inny temat bo MA BYĆ post o ferrytynie. Miał być natychmiast post o ferrytynie bo Ania ma niską a Gosia jest tu po to aby Ani służyć. Poradą i pomocą za darmo. Zawsze tu na blogu i na życzenie. Teraz to samo się dzieje z homocysteiną. Kogo interesuje karob,sernik dyniowy etc.? To są głupoty i Ania oczekuje poważnych tematów. Ma być natychmiast post o homocyteinie. Aniu Twój IP jest przy każdym komentarzu. Jak na niego kliknę, pokażą się wszystkie komentarze z tego Ip, bez znaczenia jak się nazwiesz. Taką funkcję na wordpress. Nie publikuję Twoich komentarzy od dawna. Są chamskie, hejterskie i nie chcę tu takich osób jak Ty. Piszę to dziś otwarcie. Ktoś może się zdziwić, ale jak czytasz ciągle o oczekiwaniach, o tym że ten temat zły, tamten zły bo mam pisać o tym, o tym i o tym i to już, natychmiast, zaraz, to czasem się zastanawiam czy ja jestem u Ani na etacie i ona mi płaci że tak wymaga, czy może powinnam dyskretnie dać jej do zrozumienia że jeśli ma oczekiwania, to ja prowadzę poradnię i mogę odpłatnie udzielić jej pomocy w problemach które ma. Spokojnie Aniu. Wpisałam Twój IP do katalogu SPAM. Nie będę mi się już wyświetlały Twoje hejterskie komentarze, i nie będę musiała bez sensu się nimi denerwować. Pozdrawiam ;) Naprawdę, są inne blogi.
Odpowiedz
MagdalenaDodano:  7 listopad 2018 - 19:05
A niemowlakowi do roku lepiej jest zaserwować danie z karobem czy kakao? Będzie miala 10mcy jak będę mieć swoje 30urodziny i szukałam przepisów na torty bez cukru a tam w przepisie często znajduję się karob i nie wiem czy ona będzie mogła taki tort zjeść :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 9:08
Lepiej z karobem.
Odpowiedz
AniaDodano:  7 listopad 2018 - 19:09
Pani Gosiu, może moje pytanie nie do końca odnosi się do tematu, ale mam ogromny problem czy jeśli z testu imuPro wyszła mi bardzo duża nietolerancja mleka krowiego (100) i trochę mniejsza produktów mlecznych, to czy mogę spożywać nabiał bez laktozy? Wyszła mi również nietolerancja na gluten, w szczególności na pszenicę i żyto (bardzo wysoki wskaźnik) czy w tym momencie muszę kupować certyfikowane produkty? I czy jest szansa że kiedyś będę mogła spożywać te produkty na która wskaźnik nietolerancji jest bardzo wysoki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 9:07
Nie, ponieważ nietolerancja dotyczy białek mleka krowiego, a nie laktozy która jest mlecznym cukrem. Gluten także musisz odstawić i zalecam przy wysokim wskaźniku wykonać badania w kierunku celiakii.
Odpowiedz
AnonimDodano:  7 listopad 2018 - 19:22
Czy melasa karobowa jest dobra na podniesienie żelaza ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 9:06
Niekoniecznie.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  7 listopad 2018 - 19:35
Małgosiu, zawsze gdy czytam Twoje artykuły jestem pod wrażeniem, po raz kolejny dziękuję:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 9:06
Ogromnie mi miło. Dziękuję ;)
Odpowiedz
AlicjaDodano:  7 listopad 2018 - 19:48
Małgosiu, jak włączyć kakao do diety? Czy spożywanie go z ciepłym mlekiem jest ok?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 9:05
Jest mnóstwo możliwości. Możesz go np. dodawać do koktajli.
Odpowiedz
RenataDodano:  8 listopad 2018 - 6:18
Ja wczoraj podpatrzyłam pana (Turka) który chwycił czarny strąk rozdawany w sklepie i zajadał ze smakiem. To i ja wzięłam. Suchy, słodki, bałam się tylko o zęby bo były tam twarde pestki. A dziś, proszę Karob na zdjęciu. Fajnie podpatrywać inne narody. Dzięki temu mam pyszną i oryginalną oliwę z oliwek.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 8:51
Super ;)
Odpowiedz
kasiaDodano:  8 listopad 2018 - 7:30
Gosiu czy do glutka z siemienia lnianego te ziarienka muszą być zmielone na drobny pył czy wystarczy ze będą trochę naruszone lub zmielone grubiej (miele je w TM i jeżeli nie doda sie innych ziaren typy dynia, slonecznik nie ma szans zeby sie zmieliły na proszek)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 8:51
Nie muszą. Mogą być zmielone grubiej.
Odpowiedz
EwelinaDodano:  8 listopad 2018 - 10:59
A czy orientuje sie Pani czy blokuje enzym DAO tak samo jak czekolada/kakao? Warto wspomniec o tym jakie dobre dzialanie karob ma w zwalczaniu candydozy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 14:41
Nie przesadzałabym z tym działaniem w zwalczaniu kandydozy.
Odpowiedz
KasiaDodano:  8 listopad 2018 - 11:48
Gosiu czy kawę inke bez cukru i mleka wliczamy do ilości wypijanych płynów?Czy można ją pić bezkarnie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 14:20
Wliczamy.
Odpowiedz
KamykDodano:  8 listopad 2018 - 13:49
Małgosiu, a tak z innej beczki...owoce liofilizowane, jeść, nie jeść? Zdarza mi się bardzo rzadko, ale tak się zaczęłam zastanawiać :-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 14:17
Można. Warto wzbogacać nimi koktajle zimą.
Odpowiedz
NataliaDodano:  8 listopad 2018 - 18:33
Droga Gosiu, a czy ukladasz tez diety, które buduja mase miesniowa? :-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  8 listopad 2018 - 19:20
Tak, ale u mnie długo się czeka, więc szybciej będzie u dietetyk który jest też trenerem personalnym.
Odpowiedz
Ania K.Dodano:  8 listopad 2018 - 21:41
Małgosiu :) czy cellulit można usunąć dieta ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 listopad 2018 - 7:47
Nie usunie się cellulitu dietą, ale dietą można poprawić stan skóry i krążenie i w połączeniu z aktywnością fizyczną da to dobry efekt antycellulitowy.
Odpowiedz
IwonaDodano:  9 listopad 2018 - 7:18
Pisała już Pani o wielu korzystnych, naturalnych metodach wpływających na organizm, typu siemię, ziemia okrzemkowa, zakwas z buraków. A gdyby miała Pani wybrać jeden, Pani zdaniem, najlepszy to co by to było? Da się jakoś zablokować okno o newsletterze na telefonie? Ciągle mi wyskakuje pomimo zaznaczenia o ponownym niewyświetlaniu. Strasznie to irytujące.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 listopad 2018 - 7:48
Nie da się wybrać jednego. Każdy ma swoje zalety i jedno drugie uzupełnia. Zapytam dziś informatyka o to okno.
Odpowiedz
KasiaDodano:  9 listopad 2018 - 8:48
Gosiu obejrzałam wczoraj insta jejku jaki fajny szykujesz artykuł już nie mogę się doczekać;-);-)pozdrawiam i miłego dnia;-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 listopad 2018 - 10:53
Cieszę się, że temat się podoba ;)
Odpowiedz
EwaDodano:  9 listopad 2018 - 10:27
Jestem na redukcji i mam pytanie czy w czasie jej trwania mogę sobie pozwolić np. na lampkę wina czy whisky?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 listopad 2018 - 10:53
W granicach rozsądku tak. Pamiętaj jednak że czysty alkohol etylowy ma 7 kcal w 1 g.
MagdaDodano:  10 listopad 2018 - 8:37
Kieliszek wina jeszcze nikogo nie utuczyl;) a gdybyś chciała bardziej zaszalec to pij czystą wódkę i przepijaj wodą mineralna;) ewentualnie opcja bardziej niezdrowa -drinki z colą zero
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  9 listopad 2018 - 12:29
Gosiu, mam pytanie odnośnie oleju z czarnuszki. Kupiłam go ostatnio z zamiarem picia razem z moją 4-letnią córką, ale smak jak dla mnie okropny. Z czym można go pic, żeby jakoś zneutralizować ten specyficzny ostry smak, ale nie zaburzyć dobroczynnych właściwości oleju. Wiem, że pisałaś kiedyś o soku jabłkowym, ale córka średnio go lubi, woli pomarańczowy. A czy mogłabym córce podać go np. z miodem? Czy to raczej złe połączenie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 listopad 2018 - 16:55
To prawda, smak jest specyficzny i trzeba że tak powiem, do niego przywyknąć ;))) Na początku i dla mnie był nie do wypicia. Z miodem nie bardzo, ale wszelkie soki jak najbardziej. Spróbuj z sokiem porzeczkowym. Ma kwaskowy smak i fajnie przełamie czarnuszkę.
Odpowiedz
KasiaDodano:  12 listopad 2018 - 15:20
Małgosiu u mnie w domu wszyscy chorzy , jak mogę się zabezpieczyć ? Wodę z cytryna i miodem już pije ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 listopad 2018 - 16:43
Oj ogromnie współczuję Kasiu. Oprócz wody z miodem staraj się jeść dużo czosnku. W potrawach oczywiście. Czosnek bakteriobójczo i wirusobójczo. Pomoże też picie owocowo- warzywnych soków. Witaminy w nich zawarte szybko się wchłaniają.
Odpowiedz
gośćDodano:  12 listopad 2018 - 20:58
Małgosiu kiedyś polecałaś sklep z kawą, ale ten sklep chyba juz nie działa, bo nie mają na stanie żadnych kaw. Gdzie teraz zaopatrujesz się w kawę dobrej jakości?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 listopad 2018 - 12:02
W Piotrze i Pawle są fajne. Ostatnio w Biedrze fajną kupiłam.
KasiaDodano:  14 listopad 2018 - 8:40
Gosiu podasz jaką kawkę teraz pijesz??Tez szukam jakieś dobrej
Odpowiedz
HalinaDodano:  13 listopad 2018 - 8:26
Gosiu,czy mogę jeść ser kozi jeśli mam hashimoto?od dłuższego czasu staram się unikać nabiału krowiego,bo mam po nim gazy i źle toleruje mleko.Ale czasem ciągnie mnie bardzo na coś od nabiału i ciężko mi wytrzymać dlatego o tym kozim pomyślałam.Co o tym sądzisz?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 listopad 2018 - 12:03
Możesz.
Odpowiedz
NinaDodano:  13 listopad 2018 - 9:02
Witaj Małgosiu. 1. Czy jeszcze w tym roku planujesz zamieścić wpis o chorobach autoimmunologicznych jelit, czy będzie to już raczej przyszły rok? 2. Czy mając problemy z jelitami warto przed wyjazdem zagranicznym (Tajlandia) rozpocząć branie probiotyków? Z jakim wyprzedzeniem powinnam zacząć stosować? I czy polecasz szczególnie jakieś probiotyki? 3. Pisałaś, że interesuje Cię kuchnia azjatycka. Czy możesz polecić mi, co koniecznie powinnam przywieźć z Tajlandii do polski (oczywiście mam na myśli kwestie kulinarne, czyli konkretne przyprawy, pasty etc)? I jakich potraw spróbować ? :) Dziękuję za pomoc.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 9:58
1 - Myślę że może jeszcze w tym roku. 2 - Można choć tam flora bakteryjna jest inna. 3- przywieź pasty curry oraz Tom Ka. Warto też przywieźć galangal. Więcej nie przewieziesz przez granicę.
Odpowiedz
mmDodano:  13 listopad 2018 - 9:16
proszę wytłumacz.. właśnie odebrałam wyniki min.lipidogram- całkowity 5,10 , HDL 1,13 LDL 2,87 TRÓJGLICERYDY 2,43 ! Nie smażę , nie jem tłustych potraw, serów,kupnych słodyczy ( tylko domowe wypieki). jem gotowane/na parze mięso, awokado, kiszonki... Skąd te wyniki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 listopad 2018 - 12:06
Najprawdopodobniej masz niski poziom hormonów. Będę niebawem opisywała te zależności. Hormony powstają z cholesterolu i jeśli jest niski poziom hormonów, wówczas cholesterolu krąży we krwi więcej. Mówię o cholesterolu endogennym.
mmDodano:  13 listopad 2018 - 12:11
a co mogę zrobić aby poprawić te wyniki? niski poziom hormonów może wynikać z wieku - okres menopauzy? (mam 44 lata)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 9:54
Tak. W okresie klimakterium spada poziom estrogenu, a ten powstaje z cholesterolu. Wówczas niewykorzystany endogenny cholesterol rośnie. Musisz uważać na cholesterol egzogenny (z pożywienia) i rozważyć naturalną terapię w menopauzie (pisałam niej na blogu).
Odpowiedz
mmDodano:  13 listopad 2018 - 12:17
można podnieść poziom hormonów?
Odpowiedz
IwonaDodano:  13 listopad 2018 - 15:15
Pani Małgorzato, może Pani poratuje, bo mi już ręce opadają. Chcę przytyć i jem obecnie jakieś 600 kcal ponad zapotrzebowanie. Wychodzi mi ok. 2g białka i 3g tłuszczu na k/mc, ale waga stoi. Czym zwiększyć kaloryczność, żeby coś ruszyło? Dać jeszcze więcej tłuszczu? Boję się nadto zwiększyć węglowodany, bo mam tendencję do szybkiego odkładania tłuszczu na brzuchu i już teraz widzę, że jest on nieproporcjonalnie duży do reszty ciała.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 9:52
Czy nadczynność tarczycy została wykluczona?
IwonaDodano:  14 listopad 2018 - 11:29
Nie będę ukrywać, że moja chęć przytycia jest spowodowana anoreksją. 10 kg udało mi się przytyć bez większych problemów, ale waga stanęła i nic. Pomimo tego, że zwiększam kaloryczność. Czyli może być tak, że do tego doszły problemy z tarczycą i ona jest za to odpowiedzialna? Nigdy nie miałam takich badań.
Odpowiedz
MiśkaDodano:  13 listopad 2018 - 20:01
Witaj Małgosiu, widziałam na Insta wiadomości o pracy nad książką, trzymam kciuki by była jak najszybciej :) Mam pytanie, piję olej z czarnuszki i chcę by mąż też go pił, ale dla niego smak jest nie do przełknięcia ... czy myślisz, że olej w kapsułkach może być wartą uwagi alternatywą? Sciskam mocno !
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 9:51
Kochana już przebieram nogami. Jeśli mąż nie jest w stanie wypić oleju, nawet w połączeniu z sokiem, kapsułki będę dobrym rozwiązaniem. Osobiście nie widziałam oleju z czarnuszki w kapsułkach.
MiśkaDodano:  14 listopad 2018 - 12:16
też byłam zakoczona jak znalazłam w kapsułkach :) ale teraz przeglądam i widzę , że rózne firmy już się za to wzięły w Polsce :) pozdrawiam !!!
Odpowiedz
KasiaDodano:  14 listopad 2018 - 8:44
Gosiu wczoraj w Netto widziałam inkę karmelowa;-) Zastanawiam się czy kupić. 4 gr inki to ok 15 kal kalorie z takiej inki wliczamy w dzienny bilans kaloryczości czy pomijać
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 9:48
Wliczamy pewnie.
AniaDodano:  14 listopad 2018 - 11:31
Małgosiu, a zawsze pisałaś że Inkę można pic bez ograniczeń i wliczać w spożyte płyny, a jednak trzeba ją liczyć do kcal?
Odpowiedz
TeresaDodano:  11 maj 2020 - 23:03
Małgosiu, czy w przypadku szczawianow wapnia powinnam unikać kakao? Może zamienić bo na karob?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds