fbpx
Wpływ kwasu alfa linolenowego (ALA) na dietoterapię trądziku i nadmiernej keratynizacji

Kwas alfa linolenowy (ALA) jest najważniejszym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny Omega 3. Odgrywa kluczową rolę w dietoterapii bardzo wielu schorzeń, także schorzeń skóry. Znajdziemy go jednak w tłuszczu.

Temat tłuszczu to temat bardzo śliski, zwłaszcza jeśli poruszamy go z osobą chcącą zgubić zbędne kilogramy.
Jeśli dodatkowo jest to osoba bardzo młoda, histeria murowana. 
Panuje powszechne przekonanie że to tłuszcz odpowiada za nadwagę, otyłość, czy nadmierne krągłości tu i tam. Skoro więc zależy nam na utrzymaniu czy osiągnięciu szczupłej sylwetki, tłuszcz staje się produktem niepożądanym, i zwłaszcza w przypadku młodych dziewczyn, wylatuje z kuchni na samym początku.

Czy winę za otyłość ponosi tłuszcz?

Jak to bywa w dietetyce, nie wszystko jest takie jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli weźmiemy pod lupę tłuste wędliny, tłuste sklepowe pasztety (nie oszukujmy się, w zakładzie mięsnym nic się nie może zmarnować, więc to co wyglądem może obrzydzać, trafia tam gdzie już tego nie widać, czyli do pasztetu czy mielonych wędlin), izomery trans kwasów tłuszczowych dodawane do gotowych potraw (to standard) to w połączeniu z węglowodanami prostymi możemy posądzić je o wpływ na naszą masę ciała. I podczas sądowego procesu skazane zostałyby jako winne zarzucanych im czynów. To jednak nie oznacza, że wszystkie tłuszcze możemy wrzucić „do jednego wora”.

Przyczyną otyłości ponad połowy Polaków jest przede wszystkim spożycie zbyt dużej ilości węglowodanów, szczególnie tych oczyszczonych (pozbawionych błonnika i witamin z grupy B). Potrzebujemy glukozy (szczególnie nasz mózg i krwinki czerwone), to prawda, ale jej nadmiar powoduje gwałtowne wyrzuty insuliny do krwi. Insulina z kolei upycha niewykorzystaną glukozę do komórek. Ta magazynowana jest w formie glikogenu w wątrobie i mięśniach. Jeśli tam miejsca już nie ma, „przerabiana” jest w tkankę tłuszczową.

Młodym, pięknym i szczupłym być

Napisałam na początku, że tłuszcz jako pierwszy wylatuje z diety młodych, chcących zachować szczupłą sylwetkę dziewczyn. To smutna prawda w pierwszej kolejności skutkująca zanikiem miesiączki. Czy przepisanie leku na sztuczne wywołanie miesiączki jest tu rozwiązaniem? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.
Tkanka tłuszczowa to fabryka hormonalna. Wytwarza leptynę, hormon odpowiedzialny za gospodarkę tłuszczową, sterujący także procesami “reprodukcyjnymi”. Niski poziom leptyny blokuje owulację i zatrzymuje miesiączkę uniemożliwiając zajście w ciążę. W wyniku drastycznego ograniczenia tłuszczu, oprócz zatrzymania miesiączki, dochodzi także do rozregulowania pracy całego układu hormonalnego i szeregu zmian w wyglądzie.
Kilka dni temu spotkałam się z dziewczyną która w wyniku odchudzania tak “zasuszyła” jajniki, że nigdy już nie będzie matką. Taką diagnozę usłyszała od ginekologa.
Ja wiem że są pewne lansowane w internecie mody, tendencje etc. ale gdzie troska o zdrowie?
Ostatnio w przerwie wykładów rozmawiałam na ten temat z naszą Panią Doktor. Uczymy dzieci na lekcjach biologii budowy pantofelka, czy cyklu rozwojowego paprotki, a nie uczymy jak żywić się aby zdrowym być. Jak ważny jest zdrowy tłuszcz do rozwoju układu hormonalnego dziewczynki w okresie dojrzewania i kobiety w okresie prokreacyjnym. Jak ważne jest białko będące budulcem.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ jeśli boisz się tłuszczu, w obawie o szczupłą sylwetkę nigdy nie sięgniesz po niego dla zdrowej skóry. Nie powiążesz braku tłuszczu z trądzikiem, łuszczycą czy nadmiernym rogowaceniem się naskórka. 
Od ponad 4 lat pracuję z dziewczynami które w wyniku błędów żywieniowych utraciły miesiączkę. Efekty jak wiecie mamy bardzo dobre, ale są sytuacje w których od pacjentki z BMI poniżej 18 słyszę, “Małgosiu, ale obiecaj że nie przytyję. Że miesiączka, wróci, ale ja nie przytyję”.  To są takie blokady.

Minimalna ilość tłuszczu w diecie to 12 % dla kobiet i 7 % dla mężczyzn. Optimum to 25-30 %.
Ja spożywam 35-40% z czego 70 – 80% to NNKT czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszcze Omaga 3 i Omega 6 we właściwej proporcji. 

Kluczowe dla naszego zdrowia i sprawnego funkcjonowania organizmu są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z rodziny Omega 3 i Omega 6. Są to kwasy egzogenne czyli takie, które musimy dostarczyć z zewnątrz dla prawidłowej pracy całego organizmu. Organizm nie wytwarza ich sam.
Omega 3 występują w oleju rzepakowym, lnianym, arachidowym, siemieniu lnianym, tłustych rybach morskich, awokado, migdałach, skorupiakach, tofu, orzechach włoskich.
Omega 6 głownie w olejach (słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy), nasionach i orzechach.

Po co nam tłuszcz ?

 • tłuszcz okołonarządowy stabilizuje narządy wewnętrzne.
 • jest nam potrzebny do transportu i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A, D, E, K. Bez obecności tłuszczu tych witamin po prostu nie przyswoimy. Niedobór witaminy A powoduje tzw. kurzą ślepotę i wysychanie rogówki. Niedobór witaminy D odwapnienie kości (bez witaminy D nie przyswoimy wapnia choćbyśmy zjadali go w ogromnych ilościach). Niedobór witaminy E powoduje bezpłodność, a witaminy K zaburzenia krzepliwości krwi i skłonność do krwawień.
 • NNKT są jedynym źródłem kwasu alfa linolenowego (ALA) który odgrywa kluczową rolę w budowie, wzroście i regeneracji skóry i paznokci. To dlatego objawem braku tłuszczu jest suchość i łuszczenie się skóry oraz kruchość paznokci.
  Ponadto z kwasu alfa linolenowego (ALA) powstaje kwas arachidonowy (w wątrobie) który wraz z białkiem jest budulcem błon komórkowych.
 • tłuszcze uczestniczą w transporcie lipidów, w tym cholesterolu.
  Nie bójmy się cholesterolu, jest nam potrzebny (nie więcej niż 300 mg). Z cholesterolu organizm syntetyzuje męskie i żeńskie hormony płciowe, witaminę D3, hormony sterydowe kory nadnerczy i kwasy żółciowe niezbędne do trawienia tłuszczy.
 • NNKT mają kolosalne znaczenia dla układu krążenia. Hamując litogenezę obniżają poziom cholesterolu we krwi. Zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu regulując nadmierną kurczliwości naczyń krwionośnych, oraz zapobiegają tworzeniu się zakrzepów przez hamowanie agregacji płytek krwi. Obniżają poziom triglicerydów i podwyższają cholesterol frakcji HDL.
 • Omega 3 odgrywają kluczową rolę w okresie prenatalnym. Wpływają na dojrzewanie układu nerwowego, funkcji poznawczych oraz narządu wzroku u niemowląt i małych dzieci. U kobiety w ciąży zapobiegają przedwczesnemu porodowi oraz zmniejszają ryzyko depresji poporodowej.
 • Omaga 3 działają antyneurodegeneracyjne. Wpływają na funkcje neuronów i integralność membrany komórek w mózgu. Z uwagi na dużą ilość DHA w istocie szarej mózgu spożycie Omega 3 obniża ryzyko choroby Alzheimera, demencji starczej, depresji oraz zmniejsza nadpobudliwość .
 • Omega 3 zwiększa także wrażliwość tkanek na insulinę.

Widoczne objawy niedoboru NNKT

 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego i hormonalnego,
 • problemy z płodnością,
 • wypadanie włosów,
 • kruchość naczyń krwionośnych,
 • spadek odporności oraz skłonność do stanów zapalnych skóry,
 • problemy z krzepliwością krwi objawiające się gorszym gojeniem się ran,
 • sucha łuszcząca się skóra,
 • problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy ( kora mózgowa w 40 % składa się z DHA),
 • zaburzenia widzenia,
 • nadmierne pragnienie,
 • wzrost procesów zapalnych w organizmie,

Wpływ NNKT na skórę i dietoterapię trądziku

Podaż niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) z rodziny Omaga 3 oraz Omega 6 we właściwej proporcji (1:2) ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie skóry. Nie jest prawdą powielany mit, że mając tłustą czy trądzikową cerę należy wykluczyć tłuszcze z diety.

Jak już pisałam wyżej, kwas alfa linolenowy (ALA) będący najważniejszym wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny Omega 3 odgrywa kluczową rolę w budowie, wzroście i regeneracji skóry, a jego brak objawia się suchością i nadmiernym łuszczeniem się naskórka (keratynizacja). Nadmierne łuszczenie się naskórka, plus zwiększona aktywność gruczołów łojowych (produkcja serum) to prosta droga do problemów z cerą. 

Odpowiednia podaż ALA w diecie reguluje procesy keratynizacji (naskórek nie złuszcza się nadmiernie), zmniejszając stężenie pochodnych pozapalnych zmniejsza stan zapalny w obrębie ujścia gruczołów łojowych oraz co najważniejsze, obniża poziom IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu) obniżając tym samym poziom wolnych androgenów, oraz zmniejsza aktywność enzymu 5 – alfa reduktazy będącego przyczyną nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

Oprócz enzymu 5 – alfa reduktazy łojotok wzmagają także same androgeny. Powodują nadmierne rogowacenie się naskórka a to przyczynia się do zaczopowania ujścia gruczołów łojowych, powstania zaskórnika i w dalszej konsekwencji stanu zapalnego.

Warto też wiedzieć, że 5-alfa reduktaza przekształca testosteron (kobiety też go mają) w aktywną cząsteczkę dihydrotestosteronu (DHT).  DHT doprowadza do zmniejszenia i w dalszej konsekwencji niszczenia mieszków włosowych. Włosy wypadają, a na ich miejsce nie rosną nowe, lub rosną słabe. Podaż Omega 3 przyczynia się więc nie tylko do zmniejszenia łojotoku, ale także do zatrzymania procesu wypadania włosów. 

Najlepszym źródłem kwasu alfa linolenowego (ALA) są (g/100g):

 • olej lniany 59,2
 • nasiona lnu 16,6
 • olej rzepakowy tłoczony na zimno 9,91
 • orzechy włoskie 6,57

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dieta anti – aging. Część 1

Która z nas nie chciałaby być wiecznie młoda? Mieć gładkiej, jędrnej, pozbawionej zmarszczek skóry przez całe życie, a przynajmniej najdłużej Czytaj dalej

Japońska dieta wodna i specjalny rytuał picia wody – o co w tym chodzi? Cóż w tym odkrywczego?

Japońska dieta wodna staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularna. Świadczy o tym chociażby ilość pytań i próśb o komentarz Czytaj dalej

Suplementy na włosy – czy to zawsze ma sens?

W poprzednim wpisie (czytaj) opowiedziałam Wam o kilku możliwych, najczęściej występujących przyczynach wypadania włosów. Dziś chciałabym skupić się na kluczowych Czytaj dalej

Dieta anti–aging. Część 2

Dzisiejszy wpis jest kolejnym w cyklu Dieta anti – aging (czytaj pierwszy wpis). W poprzednim wpisie szczegółowo wyjaśniłam Wam dlaczego Czytaj dalej

123 komentarze

MarzenaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:00
Małgosiu, a jak obliczasz te 30-40%? Wagowo czy objętościowo? czy inaczej? Wydawało mi się że jem sporo tłuszczu, ale do 40% to jeszcze chyba daleko mi brakuje: jem ok 250ml oleju tłoczonego na zimno -różne rodzaje, zmieniam / na tydzień, plus codziennie 1-2 porcje orzechów, glutek z siemienia z fusami i olej który dolewam do smarowideł do chleba i zup. Mięso jem raz na tydz. z ryb tylko śledź ok. 1-2 na tydz. Faktycznie skóra jest dużo ładniejsza. Pierwszy przeskok miałam po odrzuceniu cukru i nabiału (trądzik zniknął). Drugi po zmianie tłuszczy na zdrowsze (zaskórniaki i inne drobne niespodzianki). Trzeci po zwiększeniu ilości tłuszczy w diecie (skóra jest \"świeża\", nie świeci się). Choć może to ma też związek z wiekiem i zmianami hormonalnymi (mam35lat).
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:11
Liczysz zapotrzebowanie kaloryczne. Z tego 40 % tłuszczu. 1 gram tłuszczu ma 9 kcal więc liczysz ile gram masz spożywać.
Odpowiedz
KasiaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:01
Gosiu czytam i czytam i mam wrażenie jak byś opisała mój przypadek.Po urodzeniu 2 dzieci odchudzałam się eliminując tłuszcz i jedząc ok 900 kal dziennie.Trwało to ok roku... Do momentu aż odkryłam Twojego bloga i zaczęłam wprowadzać Twoje jadłospisy , obecnie jem ok 1600 kal ale ze wtedy na ok rok odstawiłam tłuszcz konsekwencje mam do dziś; mega sucha skóra,nieregularny okres i problemy z trądzikiem...cziekawe kiedy wyjdę na prostą...
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:08
Wyjdziesz kochana. Najważniejsze że zrozumiałaś swój błąd, ale naprawa układu hormonalnego to proces. Musi trwać.
Odpowiedz
JustDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:01
Gosiu jestem 2 msc po porodzie i mam problem z krostkami na ramionach i \'boczkach\'- takie suche gęste kropki. Czy kuracja siemieniem którą stosuje na włosy pomoże i na to? Myślałaś o artykule nt diety matki karmiącej? Ja jestem ciągle głodna... Już nie wiem co mam jeść żeby się nasycić...
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:10
Tak, szykuję cykl artykułów dla małych dzieci i mam karmiących bo mam pełną głowę bo zajęciach z dietetyki pediatrycznej i praktykach w szpitalu.
PatrycjaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 20:02
Małgosiu jestem na Twoim blogu od niedawna,będę bardzo wdzięczna za artykuły dla małych dzieci,szczególnie nt poprawy odporności poprzez żywienie. Mój synek ciągle chory...
PatrycjaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 20:21
Małgosiu będę wdzięczna za artykuły dla małych dzieci. Szczególnie te gdzie można poprawić odporność poprzez żywienie. Mój synek ciągle chory...
MonikaDodano:  7 Maj 2018 - 10:36
już jest kilka artykułów na blogu na ten temat. poszukaj
Odpowiedz
GrażynaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:03
Małgosiu, ostatnio po małym zabiegu na palcu od stopy stwierdzono gronkowca złocistego. lekarze odcinają się twierdząc, ze nabawiłam się tego w gabinecie kosmetycznym. Rana się nie goi, ciągle się babrze i są wycieki. Czy masz doświadczenia leczenia gronkowca dietą lub lekami czy ziołami. Chyba wszystkie maści zużyłam i masę antybiotyków i zero efektów. Może dieta by pomogła, mam podwyższony cukier.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:19
Jeśli masz podwyższony cukier to żaden antybiotyk nie pomoże bo pot na skórze masz słodki. Właśnie dlatego cukrzycy mają problemy ze stopą cukrzycową a Panie z infekcjami intymnymi. Przy wysokim cukrze wydzieliny są słodkie, a to pożywka dla patogenów. Musisz obniżyć glikemię i poddać się ponownie leczeniu.
Odpowiedz
ElaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:26
Malgosiu, nie na temat, ale mam nadzieje ze znajdziesz chwile i odpowiesz.. zaczynam myslec juz o wakacjach i wzmocnieniu odpornosci moich przedszkolakow- 5latka i 3latka. 1.Czy moge im podawac od polowy sierpnia miod odstany z woda z pylkiem pszczelim? 2.Czy na poczatku infekcji podawac syrop z aronii sam czy mozna zrobic aronie z malinami? 3.Pisalas Malgosiu, ze laktoferyne podawac podczas infekcji, wiec nie ma sensu podawac profilaktycznie jak niektorzy lekarze zalecaja..
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 11:00
1- nie ma sensu teraz. Lepiej soki owocowe, owoce, warzywa, koktajle. 2- możesz z malinami. 3- profilaktycznie nie. W trakcie infekcji tak.
Odpowiedz
kalaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:32
Małgosiu, jak osiągnąć w diecie stosunek omega 3 do omega 6 1:2? Myślę, że to bardzo ciężkie -> mi zazwyczaj wychodzi 1:6 albo jeszcze gorzej :(.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:34
Nie może być za dużo Omega 6 bo działają pro zapalnie w nadwyżce.
AnnDodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:08
czyli jesli mam luszczyce i od roku pije codziennie olej z czarnuszki i lniany po 1 łyżce, to może działać odwrotnie do zamierzonego efektu???
Odpowiedz
BlankaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:46
Małgosiu, czy jeśli mam stwierdzony trądzik hormonalny(wysoki poziom androgenów) jestem w stanie wyleczyć go dietą?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:20
Oczywiście.
AnonimDodano:  27 Kwiecień 2018 - 17:04
Czy do rozpisania takiej diety są potrzebne wyniki jakichś badań ? Jeżeli tak to jakie i w którym dniu cyklu.
Odpowiedz
MajaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 9:55
a co polecasz do suplementacji ALA? dieta to na razie za mało przy moim stanie skóry
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:20
Olej lniany 2 łyżki dziennie.
Odpowiedz
Ania W.Dodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:00
Małgosiu. Ja nie w temacie. Mam usuniętą tarczycę z powodu raka. Muszę utrzymywać tsh na poziomie 0,1. Czy mam stosować dietę jak w niedoczynności? Co robić gdy konwersja jest zaburzona? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:21
Tak. Odsyłam do postów o konwersji.
Odpowiedz
AwiaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:04
Gosiu, a kiedy obiecany dwa lata temu artykuł o guzach przysadki mózgowej i diecie przy hiperprolaktynemii spowodowanej problemami z przysadką? Czekam, czekam i nic...
Odpowiedz
AgaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:11
Ja mam problem z wypadaniem włosó od czterech lat , wyniki w normie ,czy to możliwe że brak tłuszczu to powoduje ,
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:22
Musiałabym zerknąć na wyniki. Hormony ok? Tarczyca? Estrogen? Tarczyca? Ferrytyna?
Odpowiedz
kasiaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:12
Jeżeli jem ok 1600 tak jak jest podane w tych gotowych jadłospisach to dokładać dodatkowo jeszcze coś tłuszczowego?Jezeli tak to co dokładać?mam problemy z sucha skóra i trądzikiem i nieregularnie miesiączkuję?
Odpowiedz
EdytaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:13
Małgosiu, czy jest sens stosowania oleju lnianego bezpośrednio na twarz (np. na noc) celem poprawy skóry i pozbycia się trądziku?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:22
Nie.
Odpowiedz
IrenaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:19
A co w przypadku trądziku, gdy jednocześnie włosy są w dobrej formie (nie wypadają w ogóle) i badania nic nie wykazały (badałam alergie, nietolerancje, hormony, usg ginekologiczne, tarczycę)? Zwykle mam jednocześnie kilkanaście lub kilkadziesiąt aktywnych zmian. Po krostach tworzą się blizny. Całą twarz mam w bliznach, bo one blakną dopiero po kilkunastu miesiącach. Lekarze już rozkładają ręce, proponują izotretynoinę. Nie jem cukru, gotuję w domu ze świeżych produktów, głównie na parze. Nabiału nie jem od prawie 3 lat. Olej lniany to jem codziennie. Co robić?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:59
Hormony są ok? Estradiol, progesteron?
IrenaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 11:22
Tak. Estradiol, progesteron, prolaktyna, dhea-s, testosteron, ca-125, glukoza, insulina, hormon folikulotropowy, hormon luteinotropowy. Takie badania miałam robione.
IrenaDodano:  28 Kwiecień 2018 - 14:04
Co jeszcze warto sprawdzić?
AniaDodano:  30 Kwiecień 2018 - 20:57
Od siebie mogę dodać, że mi pomogło odstawienie oprócz nabiału, produktów na drożdżach o orzeszków ziemnych. Wymaz ze zmiany ropnej robiłaś?
Odpowiedz
anonimowy Dodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:38
Jeżeli wprowadze dodatkowo 2 łyżki oleju lnianego do jadłospisu ze względu na sucha skórę to wliczać w bilans kaloryczności?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:58
Tak.
Odpowiedz
KasiaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:56
Małgosiu,robiąc analizę składu ciała wyszło że mam przekroczoną masę tłuszczową, a niedobór masy mięśniowej, ważę prawidłowo. Dietetyczka chce mi ograniczyć ilość tłuszczu w diecie do 20%, czy to jest prawidłowe?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:58
Nieprawidłowe. Trzeba zwiększyć ilość białka i ćwiczyć. Ty masz mięśnie budować a nie układ hormonalny rozwalać. Te mięśnie kurcząc się i rozkurczając spalą Ci tłuszcz.
KasiaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:12
Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
OlaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:57
Malgosiu mam torbiel na jajniku i miesniaki,dodatkowo NT.Mam 35 lat i chce zostac matka.Do tej pory nie udalo sie nam.Czy mozesz podpowiedziec jaka diete wprowadzic aby pomoc sobie z plodnoscia
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 11:01
Temat szeroki. Nie na komentarz.
Odpowiedz
olaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 10:58
Jak przeczytałam o tej dziewczynie że dietą spowodowała u siebie bezpłodność, to mnie ciarki przeszły... :(
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 11:01
No :(
JustynaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:37
taka bezplodnosc jest juz nie-do-naprawienia? nawet jak bedzie sie x lat odzywiac prawidlowo?
Odpowiedz
SylwiaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 11:45
Czy przy insulinoporności można pić łyżkę oleju lnianego na czczo a na wieczór olej z czarnuszki? Czy tylko jeden z tych olei lepiej?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 17:01
Można obydwa.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  27 Kwiecień 2018 - 12:06
na blogu jest przykładowy jadłospis na 40 procent tłuszczu.Czy można go stosować przez tydzień?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 17:01
Tak.
Odpowiedz
IwonaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 12:16
Małgosiu czy dieta redukcyjna od Ciebie, ma zachowane te wszystkie potrzebne proporcje?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:59
Tak.
Odpowiedz
DariaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:11
Małgosiu a co myślisz o ketozie?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:59
Pisałam o niej.
Odpowiedz
anonimowy Dodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:24
Czy jako źródło tłuszczu mogę smarować kanapeczki masłem orzechowym?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:59
Lepiej w oliwie pomoczyć.
Odpowiedz
AnetaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:25
Dzień dobry Małgosiu. Mam hormony tarczycy w normie, ale atpo >2000 atg >70. Mam 23 lata i ciągle zanieczyszczona twarz mimo przejścia na naturalną pielęgnację, bardzo szybko przetłuszczającą się skórę głowy mimo stosowania również naturalnych produktów problemem nadal jest taki sam, codziennie muszę myć głowę. Co robić?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 17:03
W normie hormony tarczycy ale ile? Jeśli w dolnych granicach normy zrób USG tarczycy bo tona hashimoto wygląda.
AnetaDodano:  28 Kwiecień 2018 - 23:58
Tak,to Hashimoto, robiłam usg, mam zmianę na płacie 2,5mm. Ale nie mam żadnych objawów oprócz okropnie przetłuszczającej się skóry głowy, wiecznego trądziku, a teraz nawet nogi i plecy są nieprzyjemne powoli :/ tsh 3.209 ft3 3,36 ft4 1,37
Odpowiedz
EmiliaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 13:38
Gosiu! No niesamowicie otwierasz ludziom oczy. W internecine jest tyle przeklaman I niescislosci ze mozna sie w tym wszystkim pogubic, a Twoje artykuly sa genialne: rzeczowe, profesjonalne, proste... Zastanawiam sie nad tak popularna ostatanio dieta (postem) doctor Dabrowskiej. Jako ze tluszcz tam nie wystepuje to nie wiem czy jest ona bezpieczna. Sama ja stasowalam, ale po Twoim artykule mam watpliwosci. Czy myslisz ze powiedzmy 4 tygodniowy post a pozniej stopniowe wychodzenie moze narobic szkody?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:58
Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych 2-3 tygodniowy post możesz zrobić. Odradzam jednak przy niedoczynności tarczycy i jeśli masz ferrytynę poniżej 40.
Odpowiedz
KajaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 14:26
Gosia, ja mam 23 lata i od ponad około 8 lat problemy z cerą. Wydałam mnóstwo pieniędzy na badania hormonów, jajników, wątroby, na lekarzy... Nic... Aktualnie nie jem nabiału już dłuższy czas, widzę różnicę, fakt, nie obsypuje mnie AŻ TAK jak dawniej , ALE WCIĄŻ jednak coś wyskakuje. Prowadzę naprawdę zdrowy tryb życia. Zastanawiam się, czy jestem jedną z tych osób, która ma taką nabytą skłonność? :/ Załamka ;)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 17:04
Musiałabyś przejść na mocno oczyszczającą i przeciwzapalną dietę. Bez nabiału i cukru. To by pomogło.
Odpowiedz
dorotaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 14:26
Małgosiu podpowiedz jak najlepiej pić ten olej lniany? Próbowałam kiedyś, ale miałam po nim odruchy wymiotne;/ normalnie przez gardło nie przechodzi... No i czy to prawda, że najlepiej na czczo? Od razu dwie łyżki z rana, czy dzielić: jedną rano, jedną wieczorem? Mam 33 lata, odwieczne problemy z trądzikiem, plus do tego teraz jestem w ciąży (18 tydz.), a skóra twarzy wygląda tragicznie:(
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:56
Zmieszaj z jakimś sokiem i siup.
Odpowiedz
MartaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 15:08
Niepożądany😉
Odpowiedz
MilenaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 15:23
Jestem pod wrażeniem że sama się dokształcasz (byłaś na praktykach w szpitalu). Chciałabym tak jak ty mieć pracę w której się spełniam i w której się dokształcam bo sama chcę, a nie dlatego że to odgórnie narzucone, ech zazdroszczę ci
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:56
Kochana życzę Ci takiej pracy.
Odpowiedz
MajaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 15:24
Gosiu co sądzisz na temat leczenia ziołami,uważasz za skuteczne?szukam już wszędzie pomocy,gdyż źle się czuję,mam Haschimoto,tradzik,wypadanie włosów..
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  27 Kwiecień 2018 - 16:55
Zioła nie pomogą Ci jeśli masz za mało hormonów tarczycy. Hormony tarczycy do aktywacji potrzebują selenu, jodu, żelaza, magnezu, cynku. Jeśli tego nie ma, zioła nic nie zdziałają. Przy hashimoto musisz też działać przeciwzapalnie.
MajaDodano:  3 Maj 2018 - 13:34
dziękuję
Odpowiedz
CzytelniczkaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 17:54
Gosiu, jeśli mogę spytać-jesteś teraz na studiach zaocznych z dietetyki, które zakończą się mgr? absolutnie nie pytam pod kątem wścibskości, a dlatego, że sama chciałabym rozpocząć takie studia, dzienne nie wchodzą w grę, bo jestem w trakcie innego kierunku właśnie w trybie dziennym. nie mam nikogo znajomego, kto studiuje dietetykę, więc pomyślałam, że spytam Ciebie. czy na takich studiach wg Twoich obserwacji, uczy się studentów informacji nowych, wg nowych badań, czy zmusza się do nauki nieaktualnych już bzdur? ile takie studia trwają i czy z takich zaocznych studiów można wiele wyciągnąć, czy jednak 3/4 należy robić samemu w domu? dziękuję za pomoc, pozdrawiam :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  2 Maj 2018 - 10:52
Tak, to studia magisterskie. Same studia to za mało. Zdecydowanie. Owszem dają solidną podstawę dotyczącą funkcjonowania organizmu bo uczysz się anatomii, fizjologii, genetyki, biochemii, plus oczywiście zagadnienia z zakresu dietetyki, żywienia, chorób etc. ale moim zdaniem to mało. Ja idąc na studia byłam już bo wielu kursach i dla mnie kluczowe są kierunkowe kursy (na temat Hashimoto, NT, IO etc.), udział w konferencjach naukowych, sympozjach + czytanie, czytanie i raz jeszcze czytanie. Tylko wtedy będzie się dobrym dietetykiem bo wielu rzeczy jakie ja miałam na kursach, na studiach nie mam. To zawód w którym trzeba się cały czas edukować, być na bieżąco. No i musisz się chcieć uczyć. Lubić to.
Odpowiedz
CzytelniczkaDodano:  27 Kwiecień 2018 - 18:00
Gosiu, jeśli mogę jeszcze dopytać do poprzedniego komentarza o studiach. Zaczynałabym je, będąc już magistrem (czyli tak jak Ty - mgr z innego kierunku). muszę robić osobno 3 lata licencjatu + 2 lata mgr dietetyki zaocznie, czy można jakoś szybciej to \"załatwić\". na pewno jesteś zorientowana w temacie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:21
Wszystko od nowa bo to kierunek medyczny.
Odpowiedz
WikiDodano:  27 Kwiecień 2018 - 23:42
Jak zawsze przydatny i merytoryczny post! Do czego można używać oleju lnianego? Zastanawiam się jak mogłabym przemycić go w posilku dziecka...
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:19
Do pesto, past ze strączków.
Odpowiedz
Ola Dodano:  28 Kwiecień 2018 - 0:14
Również zmagam się z trądzikiem, naturalna pielęgnacja i dermatolodzy nie pomagają.. Czy dieta bez nabiału by pomogła i czy w ogóle jest zdrowa? Każdego dnia jem nabiał...
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:19
Tylko i wyłącznie bez nabiału. Pomaga.
Odpowiedz
kamaDodano:  28 Kwiecień 2018 - 9:42
Malgosiu a co myslisz o bio olejkach do twarzy i ciala np. Z dzikiej rozy...Zakupilam taki ma certyfikat ale jak on smierdzi daleko mu do roz ;-) ...No ale zastanawiam sie bo czasem do cials uzywam olejku z jojoby ale moje nogi sa strasznie suche jak kiedys uzywalam balsamow nie byly takie(choc juz wiem ze to chemia i ju nie uzywam),ale czy olejki moga wysuszac skore zamiast nawilzac???
Odpowiedz
MagdaDodano:  28 Kwiecień 2018 - 17:05
Małgosiu, tak z ciekawości. Czy szczepisz swoje dzieci?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:18
Tak.
Odpowiedz
JustynaDodano:  29 Kwiecień 2018 - 13:16
Mam 29 lat i od dawna zmagam się z trądzikiem (duże, bolesne, podskórne guzy). Zdesperowana w styczniu przeszłam na dietę paleo. Moim celem absolutnie nie było schudnięcie (ważyłam 52 kg przy wzroście 168 cm), ale nieudolnie komponowany jadłospis oraz (w początkowym okresie) drastycznie obcięcie węglowodanów spowodowały spadek wagi do 46 kg. Fizycznie czułam się dobrze, ale wszystkie spodnie dosłownie ze mnie leciały. Pryszcze zniknęły, ale miesiączka też. Na początku kwietnia przytyłam, szczególnie w udach i biodrach. Obecnie ważę 49 kg. Jem zdecydowanie więcej, więcej węgli, wciąż dużo tłuszczu i masę warzyw, zero słodyczy, przetworzonych produktów, pieczywa i nabiału. Niestety okres nie wrócił, za to garściami tracę włosy, a skóra jest przesuszona i czerwona. Strasznie to przeżywam i przez narastający stres czuję się tragicznie. Wybieram się do lekarza rodzinnego, jakie badania poleciłaby Pani wykonać? Uważa Pani, że w moim przypadku da się uniknąć syntetycznych hormonów?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  2 Maj 2018 - 10:46
Trzeba sprawdzić przede wszystkim żelazo, ferrytynę, tarczycę czyli TSH, ft3, ft4, magnez, cynk, foliany, no i estradiol, progesteron, testosteron, prolaktynę.
JustynaDodano:  5 Maj 2018 - 15:10
Dziękuję Pani bardzo za odpowiedź! Niestety nie dostałam skierowania na żadne badania. Usłyszałam tylko, że mam się zgłosić do dietetyka, który ułoży mi dietę na przytycie. I tyle się dowiedziałam. Orientuje się ktoś może ile mniej więcej będzie kosztowało wykonanie takich badań prywatnie, bo skierowania to się raczej nie doczekam:(
Odpowiedz
OliwiaDodano:  29 Kwiecień 2018 - 19:24
Dzien dobry, mam maly problem, a mianowicie jem za malo kalorii. Moje zapotrzebownie kaloryczne wynosi ok. 2000. Odjelam 200, zeby schudnac, ale w ciagu dnia jem okolo 1200. Nie wiem jak to zmienic bo nie jestem w stanie wcisnac w siebie wiecej (nie jem miesa, wiec moje posiilki zawieraja duzo wiecej warzyw. Co moge zrobic, zeby wcisnac te dodatkowe kalorie?
aniaDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:33
więcej tłuszczu
Odpowiedz
AleksandraDodano:  29 Kwiecień 2018 - 19:58
Przepraszam że nie w temacie ale szukam i szukam i nie mogę znaleźć... :( Pani Małgosiu jakie tabletki na odrobaczanie Pani stosuje albo może polecić i czy są bez recepty czy muszę do lekarza? Dziękuję za wszystkie dotychczasowe posty. Pozdrawiam serdecznie :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:17
Wszystkie są na receptę. Ja stosuję Vermox.
AleksandraDodano:  30 Kwiecień 2018 - 21:14
Dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedz
GrażynaDodano:  30 Kwiecień 2018 - 9:51
Od kilku tyg czytam Twojego bloga i dzięki niemu zmieniłam dietę mojej rodziny. Wreszcie nie czuje się taka zagubiona w tym \"świecie zdrowego jedzenia \". Dziękuję
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  2 Maj 2018 - 10:44
Bardzo mi miło, dziękuję ;)
Odpowiedz
JolaDodano:  30 Kwiecień 2018 - 10:48
Gosiu, mam pytanie odnośnie włosów. Łamią mi się od wysokości ucha. Fryzjer mi mówi, ze być może od gumki albo ze to może tarczyca. Mam tez po prawej stronie takich jakby mały wicher, rośnie i potem się wykrusza, zawsze tak samo. Mama ma to samo. Wiec moje pytanie jest takie, jakie badania warto zrobić w tym przypadku, czy warto badać tarczyce skoro nie mam innych objawów z nią związanych? A może to po prostu geny? Odżywiam się zdrowo, ograniczam mięso i nabiał ze względu na trądzik, ale jem strączki i ryby, dostarczam tez wapń odpowiednio innymi produktami. Żadnych nie doborów nie mam.
Odpowiedz
BeataDodano:  30 Kwiecień 2018 - 22:15
Małgosiu, w temacie tłuszczy - jak rozwiązać problem w przypadku usuniętego woreczka żółciowego? Wszędzie czytam o ograniczeniu lub nawet wyeliminowaniu tłuszczy. Czy zdrowe oleje mogą być przemycone i ewentuanie w jakiej ilości? Dziękuję za pomoc!
Odpowiedz
KasiaDodano:  2 Maj 2018 - 10:58
Gosiu, czy proporcja omega 3 do omega 6 (1:2) oznacza, że jak piję 2 łyżki oleju lnianego to powinnam wypijać 4 łyżki np. oleju słonecznikowego?? Czy takie stosowanie będzie właściwe w II trymestrze ciąży, nie za dużo? Dodam, że dokucza mi łojotokowe zapalenie skóry, dużo wyprysków na twarzy i hashimoto.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 10:32
Tak, ale Omega 6 jest w tak wielu produktach typu orzechy, pestki że nie ma potrzeby abyś piła ten olej słonecznikowy dodatkowo.
Odpowiedz
AsiaDodano:  2 Maj 2018 - 14:16
Gosiu a Ty jak masz wolny dzień to gotujesz, pieczesz? Pytam czy też masz lenia jak ja a jednak się zmobilizujesz i nawet w upał masz na świeżo ugotowany obiad. Ciężko czasem tak się zmobilizować
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 9:03
Różnie. Czasem gotuję, czasem gdzieś wychodzimy na dobre jedzonko.
Odpowiedz
BeatDodano:  2 Maj 2018 - 23:28
Małgosiu, kiedyś piłam sporo oleju lnianego, ale okazało się, że mam bardzo silną nietolerancję na siemię lniane, więc i siemię i olej wykluczyłam z diety. Czy w kontekście kwasu ALA mogę olej lniany zastąpić olejem z wiesiołka? Czy jakiś inny byś sugerowała? :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 10:31
Olej z wiesiołka nie wszyscy mogą. Olej rzepakowy zimnotłoczony.
Odpowiedz
WeronikaDodano:  3 Maj 2018 - 14:19
Cześć Gosiu, mam pytanie dotyczące siemienia lnianego. Jak najlepiej go spożywać, aby dostarczyć jak największej ilości kwasów omega3? Na Twoim blogu można znaleźć przepis na \'kisiel\' z siemienia lnianego, ale czy gotowanie ziarenek, a późniejsze blendowanie w gorącej wodzie nie powoduje dezaktywacji tych kwasów? Z drugiej strony, spożywane na surowo, zmielone siemię lniane może być szkodliwe ze względu na zachodzącą cyjanogenezę... I jak tu się nie zgubić? :) Czy mogłabyś mi doradzić jak go najlepiej używać? Czy może ono być spożywane gdy jestem w ciąży (II trymestr)?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 11:10
Najlepiej zblendować w koktajlu.
Odpowiedz
Anonimowy Dodano:  3 Maj 2018 - 15:43
Gosiu na instagramie podałaś koktajl na podniesienie żelaza pijemy go nadczo a czy wliczamy w dzienną kaloryczność?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 10:30
Ta, na czczo.
Odpowiedz
AniaDodano:  4 Maj 2018 - 0:02
Witam Gosiu. Czy jest Tobie znana choroba uchylkow esicy. Mąż ma 40 lat a lekarz stwierdził że wyglądają jak u staruszka. Myślę że one są powodem pojawienia się nitek krwi w kale i powoduja częste,ostre bóle odbytu i brzucha. Czy piszesz diety przy takim schorzeniu? Dziękuję
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 11:10
Esica jest końcowym odcinkiem jelita grubego. Uchyłki to takie małe wpusty w ścianie jelita w których gromadzi się kał. To bardzo niebezpieczne schorzenie bo może doprowadzić do raka jelita grubego. Nie straszę. Informuję. Przyczyną są zaparcia, a te są spowodowane dietą. Przy chorobie uchyłkowej kluczem jest dieta i ruch. Nie wolno doprowadzać do zaparć.
AniaDodano:  7 Maj 2018 - 11:30
Dziękuję,czyli dieta wysoko błonnikowa rozumiem. Gosiu czy podjelabyś się rozpisane takiej diety (przeciwzapalna, oczyszczajaca) pozdrawiam.
Odpowiedz
AnonimDodano:  4 Maj 2018 - 17:37
Małgosiu proszę o poradę, czym może być spowodowane swędzenie i łuszczenie się skóry na powiekach, ponadto mocno spierzchnięte, popękane usta i zajady w tym samym czasie , utrzymujące się już ponad miesiąc. Dodam, że korzystam z Twoich jadłospisów, staram sie zdrowo odżywiać, suplementuje dodatkowo witaminy z grupy B, stosuje różne maści i już sama nie wiem jak z tego wyjść. Pozdrawiam.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Maj 2018 - 9:02
To pytanie do dermatologa który musi spojrzeć i ocenić jakiego typu są to zmiany.
Odpowiedz
TolandiaDodano:  6 Maj 2018 - 9:37
Pani Małgosiu, mam 2 pytania: 1.ile oleju lnianego dla 4,5 latka? Waży 18 kg. 2. Czy taka dieta dla synka jest w porządku? Mam wrażenie że za mało w niej warzyw, ale dziecko oporne... Jestem w stanie przemycić rzeżuchę albo natkę pietruszki do kanapki, czasem chrupnie kawałek papryki. Do obiadu tylko marchewka tarta z jabłkiem. Jedynie w zupie przejdzie wszystko:) Plus jest taki że chętnie je owoce. Strączków nie je, mięso tylko w formie kotlecika w panierce, wszelkie duszone w sosie go obrzydza. Przez to jest problem z jedzeniem w przedszkolu, bo tam głównie na obiad jest tego typu mięso, syn nie go nie zjada, surówki też nie, wychodzi na to że wsunie tylko kaszę albo ryż. Odbieram go- głodny, więc dostaje kanapkę, bo nie wracamy do domu tylko bawimy się na dworze. Pieczywo dostaje pełnoziarniste. Słodycze jemy w weekendy.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Used for the like, share, comment, and reaction icons

Dieta gotowa jesień wersja 2 - zdjęcia osób stosujących.
Duma mnie rozpiera 💚💚💚
Jak Wam idzie?
... Zobacz więcejZobacz mniej

Skomentuj na Facebooku

Malgosiu jestem Ci mega wdzięczna ❤ 5 tygodni na wersji 1 wege i 6 kg mniej. Czuje się rewelacyjnie nie tylko dlatego ze jest mnie mniej 🙂. Jestem z siebie bardzo dumna ze wytrwalam choć wcale nie było to trudne z ta dieta. Wlasnie kupilam wersje 2 i juz nie mogę się doczekać gotowania. Jedyna rzecz ktora psuje mi humor to brukselka - szczerze jej nie cierpię 😄😆🙃

Dobrze czasami stosuje dwa dni to samo bo robię większe porcje żeby zaoszczędzić czas ;))

Szok i szacun dla tych osób

Ja tez mam, dieta perfekt -szukam tylko przepisu na jesienną pastę marchewkową. Mogę prosić o przepis? Pozdrawiam 🙂

Nic z tego bym nie przełknęła

Chyba pora zamowic i ten wariant diety jesiennej 🤩 Gratuluje Gosiu tak zadowolonych osob z kolejnych odslon Twej pracy ❣

Wszystko wygląda wspaniale 👍🏼

Nie mam jeszcze,póki co mam wersję 1 i cały czas korzystam z niej😁😁😁ale chyba się słuszne na wersję 2😁😁😁❤️❤️

Na te dania nawet patrzeć niemozna bo kubki smakowe szaleja, tylko trzeba zamawiać dietę i gotowac 😝😘

Małgosiu, jak można zamówić??

View more comments

Pokaż poprzedni wpis
Instagram
90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza prob 90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza problemy z piciem wody 💧💧
Zapominamy że pić trzeba, a odwodnienie powoduje szereg objawów min. 
📌uczucie zmęczenia,
📌ospałość,
📌senność,
📌spadek koncentracji,
📌ból głowy,
📌nudności,
📌uczucie gorąca,
📌zaburzenia rytmu serca,
📌suchość śluzówek,
📌dolegliwości trawienne, 

Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły gdzie trzeba. 
Jest niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia,wchłaniania oraz wydalania.

Czy japoński rytuał picia wody to coś nowatorskiego? NIE.

Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak? BZDURA! 

Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać i obciążamy pracę układu pokarmowego. BZDURA! 

Gdyby to nie była bzdura to dieta płynna i półpłynna z uwagi na lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych nie byłaby zalecana u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i po zabiegach operacyjnych. 
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.
Nie chodzi o wyduldanie pół litra wody do obiadu, ale kilka łyków nikomu nie zaszkodzi ☺️👍

Jak u Was z nawodnieniem w skali od 1 do 5? 

Zapraszam do wpisu na blogu po obszerniejsze informacje. 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #jdw #woda

90% moich pacjentów na konsultacji zgłasza problemy z piciem wody 💧💧
Zapominamy że pić trzeba, a odwodnienie powoduje szereg objawów min.
📌uczucie zmęczenia,
📌ospałość,
📌senność,
📌spadek koncentracji,
📌ból głowy,
📌nudności,
📌uczucie gorąca,
📌zaburzenia rytmu serca,
📌suchość śluzówek,
📌dolegliwości trawienne,

Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły gdzie trzeba.
Jest niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia,wchłaniania oraz wydalania.

Czy japoński rytuał picia wody to coś nowatorskiego? NIE.

Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak? BZDURA!

Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać i obciążamy pracę układu pokarmowego. BZDURA!

Gdyby to nie była bzdura to dieta płynna i półpłynna z uwagi na lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych nie byłaby zalecana u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego i po zabiegach operacyjnych.
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.
Nie chodzi o wyduldanie pół litra wody do obiadu, ale kilka łyków nikomu nie zaszkodzi ☺️👍

Jak u Was z nawodnieniem w skali od 1 do 5?

Zapraszam do wpisu na blogu po obszerniejsze informacje.

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #jdw #woda
...

438 78
Naprawdę nie można owoców w IO? 😱😱😱 Naprawdę nie można owoców w IO? 😱😱😱 
Indeks glikemiczny posiłku który widzicie na zdjęciu to 47 (niski)✅
Ładunek glikemiczny to 10 (niski)✅
Masz IO i marzysz o tym aby zjeść 100 gramów winogron?
SMACZNEGO 😘

Śniadanie 450 kcal 
Białko - 16 g
Tluszcz - 31 g
Węglowodany - 29 g

Stop mitom na temat IO. Zapraszam do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (piszę o nich w treści ebooków z dietami gotowymi o niskim IG) oraz do badań w bazie medycznej PUBMED. 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #insulinoopornosc #io #lowigdiet #niskiindeksglikemiczny #niskiig

Naprawdę nie można owoców w IO? 😱😱😱
Indeks glikemiczny posiłku który widzicie na zdjęciu to 47 (niski)✅
Ładunek glikemiczny to 10 (niski)✅
Masz IO i marzysz o tym aby zjeść 100 gramów winogron?
SMACZNEGO 😘

Śniadanie 450 kcal
Białko - 16 g
Tluszcz - 31 g
Węglowodany - 29 g

Stop mitom na temat IO. Zapraszam do zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (piszę o nich w treści ebooków z dietami gotowymi o niskim IG) oraz do badań w bazie medycznej PUBMED.

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #insulinoopornosc #io #lowigdiet #niskiindeksglikemiczny #niskiig
...

722 51
Od początku tego roku mamy rzeczywistość zwi Od początku tego roku mamy rzeczywistość związaną z COVID-19 🦠
Wiemy nie od wczoraj, że to czy na coś zachorujemy i jak przejdziemy daną chorobę, jakie będzie miała ona dla nas następstwa, zależne jest od naszej odporności💪
Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale absolutnie każdej choroby bo jedni przechodzą coś bezobjawowo lub nie chorują wcale mieszkając z osobą chorą, a u innych następstwa są dotkliwe. 

Publikując na blogu w dniu 18 marca 2020 artykuł dotyczący budowania odporności, szczerze liczyłam że przez kolejne miesiące będą nas zalewać podobne artykuły, prasowe wywiady, programy telewizyjne w pasmach najwyższej oglądalności dotyczące budowania odporności. Ponieważ jest to coś co wszyscy możemy zrobić. Niskim kosztem a w większości aspektów zerowym kosztem. 
Porównałabym to do przygotowania wojska, treningu wojska na nadchodzące zagrożenie. 
Tymczasem cisza 🤫. A telewizja wciąż wciska nam papkę że wystarczy łyknąć tabletkę 💊 lub napić się syropku 🧪żeby objawy choroby minęły w kilka godzin🤦‍♀️
Przykre i śmieszne jednocześnie😔
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy
#odporność #odpornosc

Od początku tego roku mamy rzeczywistość związaną z COVID-19 🦠
Wiemy nie od wczoraj, że to czy na coś zachorujemy i jak przejdziemy daną chorobę, jakie będzie miała ona dla nas następstwa, zależne jest od naszej odporności💪
Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale absolutnie każdej choroby bo jedni przechodzą coś bezobjawowo lub nie chorują wcale mieszkając z osobą chorą, a u innych następstwa są dotkliwe.

Publikując na blogu w dniu 18 marca 2020 artykuł dotyczący budowania odporności, szczerze liczyłam że przez kolejne miesiące będą nas zalewać podobne artykuły, prasowe wywiady, programy telewizyjne w pasmach najwyższej oglądalności dotyczące budowania odporności. Ponieważ jest to coś co wszyscy możemy zrobić. Niskim kosztem a w większości aspektów zerowym kosztem.
Porównałabym to do przygotowania wojska, treningu wojska na nadchodzące zagrożenie.
Tymczasem cisza 🤫. A telewizja wciąż wciska nam papkę że wystarczy łyknąć tabletkę 💊 lub napić się syropku 🧪żeby objawy choroby minęły w kilka godzin🤦‍♀️
Przykre i śmieszne jednocześnie😔
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy
#odporność #odpornosc
...

1049 86
Żyjemy we wściekle szybkim tempie, jakbyśmy Żyjemy we wściekle szybkim tempie, jakbyśmy mieli żyć wiecznie. 
Tymczasem każdemu z nas pisany jest ten sam koniec. 
Tak Ci się tam spieszy? 
Kiedy mam okazję rozmawiać z seniorami 80+, często mówią „kiedy to życie zleciało”.A no leci. Szybciej niż Ci się wydaje. 
W moim gabinecie obserwuję bardzo młode i bardzo chore osoby. Nierzadko zmagające się z kilkoma jednostkami chorobowymi, gdzie jedna jest efektem drugiej. Tworzy się błędne koło. 
Osoby żyjące w przewlekłym stresie, toksycznych relacjach, zmagające się z bezsennością, jedzące byle jak i byle gdzie, deklarujące permanentny brak czasu. Analizuję ankietę, wyniki badań, przedstawioną relację i przed oczami widzę biegającego w kołowrotku chomika. 
W ubiegły czwartek konsultowałam młodą kobietę z hashimoto i IBS. 
Cały wachlarz objawów. Pod koniec rozmowy Pani rozpłakała się. Jak sama powiedziała, zrozumiała że na dolegliwości z którymi się zmaga zapracowała sama. 
Jedni muszą dojść do ściany żeby zrobić zwrot. Inni zawracają wcześniej. 
Nie czekaj na chorobę i uprzykrzające życie dolegliwości. Zacznij żyć i czerpać. 
Nie da się? Łatwo mi powiedzieć? Ty nie masz czasu?Nie czekaj aż przyjdzie czas, że ten czas trzeba będzie znaleźć. 
Zacznij od diety której elementy (mikro i makroskładniki) są jak puzzle decydujące o pracy całego organizmu. Myślisz że bolid F1 osiągnie turbo wynik jak nalejesz mu oleju spożywczego? 
Dołóż do tego odpoczynek na który zasługujesz po pracy, zdrowy sen o właściwej porze, naucz się reagować na stres, pracuj nad trudnymi emocjami. 
Nie mówię że uda się od razu.To proces, ale spójrz ile ludzi ma dziś insulinooporność, cukrzycę, nadciśnienie, choroby autoagresywne, przewlekłe problemy skórne, aż w końcu depresję i nowotwory. 
Czas się zatrzymać i zastanowić nad tym jak żyjemy i jak jemy bo często jemy dziś byle jak. A jak jesz i żyjesz byle jak to nie dziw się że czujesz się byle jak i masz byle jakie zdrowie. 
Jak jest u Was?
Jakie zmiany zauważyliście po zmianie diety i stylu życia?

Żyjemy we wściekle szybkim tempie, jakbyśmy mieli żyć wiecznie.
Tymczasem każdemu z nas pisany jest ten sam koniec.
Tak Ci się tam spieszy?
Kiedy mam okazję rozmawiać z seniorami 80+, często mówią „kiedy to życie zleciało”.A no leci. Szybciej niż Ci się wydaje.
W moim gabinecie obserwuję bardzo młode i bardzo chore osoby. Nierzadko zmagające się z kilkoma jednostkami chorobowymi, gdzie jedna jest efektem drugiej. Tworzy się błędne koło.
Osoby żyjące w przewlekłym stresie, toksycznych relacjach, zmagające się z bezsennością, jedzące byle jak i byle gdzie, deklarujące permanentny brak czasu. Analizuję ankietę, wyniki badań, przedstawioną relację i przed oczami widzę biegającego w kołowrotku chomika.
W ubiegły czwartek konsultowałam młodą kobietę z hashimoto i IBS.
Cały wachlarz objawów. Pod koniec rozmowy Pani rozpłakała się. Jak sama powiedziała, zrozumiała że na dolegliwości z którymi się zmaga zapracowała sama.
Jedni muszą dojść do ściany żeby zrobić zwrot. Inni zawracają wcześniej.
Nie czekaj na chorobę i uprzykrzające życie dolegliwości. Zacznij żyć i czerpać.
Nie da się? Łatwo mi powiedzieć? Ty nie masz czasu?Nie czekaj aż przyjdzie czas, że ten czas trzeba będzie znaleźć.
Zacznij od diety której elementy (mikro i makroskładniki) są jak puzzle decydujące o pracy całego organizmu. Myślisz że bolid F1 osiągnie turbo wynik jak nalejesz mu oleju spożywczego?
Dołóż do tego odpoczynek na który zasługujesz po pracy, zdrowy sen o właściwej porze, naucz się reagować na stres, pracuj nad trudnymi emocjami.
Nie mówię że uda się od razu.To proces, ale spójrz ile ludzi ma dziś insulinooporność, cukrzycę, nadciśnienie, choroby autoagresywne, przewlekłe problemy skórne, aż w końcu depresję i nowotwory.
Czas się zatrzymać i zastanowić nad tym jak żyjemy i jak jemy bo często jemy dziś byle jak. A jak jesz i żyjesz byle jak to nie dziw się że czujesz się byle jak i masz byle jakie zdrowie.
Jak jest u Was?
Jakie zmiany zauważyliście po zmianie diety i stylu życia?
...

1334 91

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej