fbpx
Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto – jak sobie nie zaszkodzić?

Osoby nie mające niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto pewnie będą niepocieszone że poruszam ten temat kolejny raz, ale otrzymuję tak dużą ilość pytań w tym temacie, że łatwiej mi napisać artykuł niż każdemu z osobna pisać w mailu to samo. Kochani, wybaczcie 😉

Osoby których dotyczy temat niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto proszę, aby zapoznały się ze wszystkimi postami znajdującymi się w zakładce Tarczyca.
Informacje tam zawarte są dla Was niezbędne, zwłaszcza jeśli o chorobie dowiedzieliście się niedawno i dopiero się z nią zapoznajecie. Czytać należy chronologicznie, od strony ostatniej.

Dziś chcę poruszyć kilka ważnych kwestii, abyście wiedzieli co Wam służy, a co nie. To kwestie o które jestem pytana najczęściej.

Analizując wyniki badań moich pacjentów widzę tak ogromne niedobory, że żaden Letrox czy Euthyrox nie pomoże w żadnej dawce jeśli nie poprawi się wyników badań. Hormon to nie klik klak. Żeby został aktywowany potrzebuje aktywatora. Bez tego ani rusz. Jeśli brakuje aktywatora to choćbyś na głowie stanęła i brała coraz to wyższe dawki leku, nie ruszysz z miejsca.

Niedożywiona z nadwagą

Jak po analizie wyników badań piszę pacjentce z nadwagą że jest niedożywiona to czasem cieszę się że oddziela nas ekran komputera bo jej wzrok pewnie by mnie zabił 😉 . Takich pacjentów mam bardzo dużo. W przypadku niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto niedobory ma około 60% osób.
Niedobory występują w poziomie żelaza, cynku, selenu, magnezu, witaminy B12, witaminy D3 czy folianów. Pikuje za to cholesterol. Tego zawsze mamy w nadmiarze, ale to wynika ze złej pracy tarczycy która odpowiada za tempo całego metabolizmu, w tym także za metabolizm cholesterolu.
Jak ma zostać aktywowany hormon skoro nie ma aktywatora? To tak jakbyś zaplanowała jazdę na rowerze nie mając roweru.

Jak słyszę od pacjentki że jest po diecie warzywnej, bo nic już nie pomagało na redukcję to robi mi się słabo. Jak każę pacjentce zmierzyć poziom białka całkowitego we krwi to patrząc na wynik także i jej robi się słabo. Czasem nie daje się uświadomić pewnych błędów inaczej niż poprzez skierowanie na badania. Wówczas mając twarde dowody, krok po kroku otwieram jej oczy na błędy jakie popełniła. Chciała w końcu schudnąć. Za wszelką cenę, często za poradą koleżanki.
Kochane moje, jeśli koleżanka jest zdrowa, niech eksperymentuje. Wy nie będąc zdrowe, nie eksperymentujcie ze swoim zdrowiem bo nie skończy się to dobrze. Potem wyprowadzam pacjentkę na prostą kilka tygodni, a ona smuci się bo jej koleżanka będąc na mojej diecie miała efekty szybciej. Każdy jest inny. Każdy ma inne kwestie do wyprowadzenia. Inne niedobory do wyrównania. Jest trudniej zwłaszcza jeśli dochodzą hormony (kortyzol, prolaktyna, insulina, za wysoki estrogen, za niski progesteron). Bywa że organizm „zaskakuje” szybko. I wtedy 3-4 tygodnie i pacjentka jest cała w euforii, ale bywa że tego czasu potrzeba więcej. I więcej cierpliwości bo stres tylko szkodzi.
Do syntezy hormonów tarczycy białko jest absolutnie niezbędne. Uczestniczy w niej jako substrat. Nie wolno lekceważyć białka w diecie osoby z niedoczynnością tarczycy czy Hashimoto ponieważ dramatycznie pogarsza to pracę tarczycy. Mówię tu o białku pełnowartościowym. Ileż białka macie w warzywach i owocach? A białka pełnowartościowego?
Czy to oznacza że osoba z niedoczynnością tarczycy czy Hashimoto nie może być na diecie wegetariańskiej? Może, ale taka dieta bez odpowiedniej wiedzy jest trudna do samodzielnego skomponowania. Kluczowy jest taki dobór składników, aby zawierała wszystkie aminokwasy egzogenne czyli takie których nasz organizm sam nie wytwarza, a których potrzebuje z zewnątrz. Kluczowa jest też właściwa podaż produktów bogatych w żelazo i wapń.
To dotyczy także osób które muszą eliminować z diety pewne pokarmy. Często wiele pokarmów. Taka dieta to „wyższa szkoła jazdy”.

Bez odpowiedniej podaży białka nie ma też mowy o ferrytynie której potrzebujecie, a potrzebujecie jej na poziomie około 70 ng/ml. I nie patrzcie tu na normy. Taką ilość powinny mieć osoby z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. Jeśli macie wysoki poziom żelaza we krwi, a niską ferrytynę to znaczy że nie ma żelaza w tkankach. W efekcie będziecie min. gubiły włosy ponieważ są inne ważniejsze organy potrzebujące żelaza. Włosów do przeżycia nie potrzebujecie. Wiem od pacjentek że kwestia ferrytyny traktowana jest przez lekarzy po macoszemu, a dla pracy tarczycy jest kluczowa. Badajcie ją same.

Pamiętaj! Nawet jeśli suplementujesz żelazo, a nie stosujesz diety bogatej w białko, ferrytyny nie podniesiesz.

Aktywatory

Do syntezy aktywnych biologicznie ft3 i ft4 (tylko aktywne hormony działają) potrzebujemy min. cynku, selenu, żelaza, jodu, witaminy B12 i witaminy D3. Wysokich poziomów. Nie w dolnych granicach normy.
Jod wchodzi w skład tyroksyny i trójjodotyroniny. Bez selenu i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie ma mowy o konwersji t4 do t3. 
Jeśli stosujesz dietę niskotłuszczową to tak jakbyś chciała biegać i każdego dnia strzelała sobie młotkiem w kolano. Tak to mniej więcej można zobrazować.
Potrzebne są też antyoksydanty i duuuużo błonnika. To tak w telegraficznym skrócie. Nie będę tłumaczyła wszystkich zależności bo to zawiłe i dla Was pewnie byłoby nudne.

Jeśli chcesz aby Twoja tarczyca pracowała prawidłowo musisz dbać o właściwy poziom:

  • białka
  • żelaza
  • ferrytyny
  • cynku
  • magnezu
  • selenu
  • kwasu foliowego
  • witaminy C
  • witaminy D
  • witamin z grupy B
  • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Pracę tarczycy zaburza min.:

  • niski poziom tego co powyżej
  • stres
  • brak snu
  • diety niskotłuszczowe, ubogie w białko
  • infekcje różnego typu
  • tabletki antykoncepcyjne
  • zaburzenia hormonalne.

 Piszcie w komentarzach co jeszcze jest niejasne i co powinnam wytłumaczyć.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

Wapń na diecie bezmlecznej. Dlaczego jest tak ważny? Jak zadbać o jego prawidłowy poziom?
Wapń na diecie bezmlecznej. Dlaczego jest tak ważny? Jak zadbać o jego prawidłowy poziom?

Wapń to makroelement co oznacza że z uwagi na rolę jaką pełni w funkcjonowaniu całego organizmu musi być dostarczany każdego Czytaj dalej

Otyłość w ciąży. Czym grozi? Jak do niej nie dopuścić? Jak wyrobić w małym dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i jakich błędów nie popełniać?
Otyłość w ciąży. Czym grozi? Jak do niej nie dopuścić?  Jak wyrobić w małym dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i jakich błędów nie popełniać?

„Jesteś w ciąży, możesz jeść za dwoje”. „Nie żałuj sobie”. „Masz ochotę? Jedz. Kiedy jeśli nie teraz”. „W tym okresie Czytaj dalej

Epidemia otyłości. Wynik słabości charakteru czy wpadnięcia w zastawioną pułapkę?
Epidemia otyłości. Wynik słabości charakteru czy wpadnięcia w zastawioną pułapkę?

Coraz więcej ludzi ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Co przerażające, coraz więcej dzieci ma nadwagę i początki otyłości. Czytaj dalej

336 komentarzy

AniaDodano:  14 marzec 2018 - 8:39
Ja mam takie pytanie Gosiu. Czy jest możliwe, że tarczyca jest zdrowa, ale z powodu nietolerancji pokarmowych wyniki są nienajlepsze (tsh 3,8, ft3 i ft4 ok 30%). i wtedy odstawiając alergeny i biorąc selen wyniki wrócą do normy? Endokrynolog u którego byłam nic nie mówi tylko :\"proszę przyjść za pół roku do kontroli\" i \"dieta nic tu nie pomoże\".
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 8:51
Jeśli nietolerancje są zdiagnozowane należy zastosować dietę eliminacyjną plus dietę tarczycową bogatą w produkty poprawiające konwersję.
Odpowiedz
MartaDodano:  14 marzec 2018 - 8:41
Świetny artykuł 😊 prosimy o przykładowy jednodniowy jadłospis 😊
NatiDodano:  14 marzec 2018 - 10:01
Dołączam się do prośby o przykładowy jadłospis:)
aniaDodano:  15 marzec 2018 - 1:13
Ja tez prosze o jadlospis
AgaDodano:  15 marzec 2018 - 14:13
Tez dolacze sie do prosby. Trudno mi polaczyc Hashimoto i insulinoopornosc.
Odpowiedz
MariolaDodano:  14 marzec 2018 - 8:43
Ostatnio bylam u internisty z prośbą o skierowanie na usg tarczycy oraz zbadanie poziomu, tsh, ft3, ft4, ferrytyny, żelaza oraz d3 (przy okazji kontrolnej morfologii). Nie mam (chyba) problemów z tarczycą, ale mając możliwość chcialam się dodatkowo zbadać. Pani doktor powiedziała że nie ma szans aby przy prawidłowym tsh, ft3 i ft4 były nieprawidłowe i że to bez sensu badać ft. Usg tez uznała za bezsensowne jesli wyjdzie poprawne tsh. Nie byłam dość przekonana i uparłam się na te badania, ale jest to często irytujące ze lekarze podchodzą z niechęcią do tego, że pacjent dodatkowo, profilaktycznie chce się zbadać, tym bardziej że badania są nieinwazyjne i pacjent może za nie zapłacić jesli bedzie trzeba.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 8:45
Słyszę o tym każdego dnia i jest to straszne. A najstraszniejsze są te rozbieżności w podejściu lekarzy. Jedni mają wiedzę, inni nie. Skąd się to bierze?
aniawDodano:  14 marzec 2018 - 9:06
Miałam i mam prawidłowe wyniki tsh, ft3 i ft4. W usg tarczycy guzki i nacieki zapalne wskazujace na hashi. sama musiałam zapłacić za przeciwciała, które potwierdziły hashi. Niestety wielu badań pierwszy kontakt nioe moze zlecić np. D3 czy b12. Uważam to za skandal. Lekarz mówi, że warto zbadać ferrytynę, b12 czy d3 ale trzeba zapłacić.Moja córka poprosiła o skierowanie na tsh i wolne hormony tłumacząc, że mama choruje i chce skontrolować czy i ona nie ma kłopotów. Lekarz odmówił. Wiele osób żyje w nieświadomości.Ja też bym żyła w takiej nieświadomości gdyby dermatolog walczac z moimi wypadajacymi włosami nie zlecił mi baterii badań - oczywiście płatnych.
AlaDodano:  14 marzec 2018 - 9:22
Przypuszczam, że jedni uczą się z pasją (tak jak Ty Małgosiu), a drudzy, żeby tylko zdać na 3. :-P
Odpowiedz
Zoska Dodano:  14 marzec 2018 - 8:44
to ile czasu wcześniej trzeba brać lek?
Odpowiedz
ElżbietaDodano:  14 marzec 2018 - 8:57
Witam! Proszę napisać ile wcześniej przed posiłkiem powinno się brać lek przy nietorerancjach pokarmowych.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:06
4 godziny. Najlepiej w nocy albo na noc 3 godziny po posiłku.
EwaDodano:  14 marzec 2018 - 9:28
A przed nocą po posiłku można brać lek?
Odpowiedz
JoannaDodano:  14 marzec 2018 - 9:01
Jestem przerażona \"leczeniem\" chorób autoimmunologicznych. Już samo ich diagnozowanie to tragedia. Czekam cierpliwie na swoją kolej z dietą, bo to moja ostatnia nadzieja.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:06
Oj kochana, tragedia. Brak czasu na porządny wywiad, brak kasy na badania. Czasem odnoszę wrażenie że jak pacjent sam nie posiądzie wiedzy to niczego się od większości lekarzy nie dowie. NIE OD WSZYSTKICH! SĄ LEKARZE NAPRAWDĘ WSPANIALI, CHĘTNI DO ROZMÓW I EDUKOWANIA. I jest to moja refleksja po rozmowach z moimi pacjentami. Ostatnio pacjentka przyszła i mówi że nie dostała skierowania na ft3 bo ponoć niepotrzebne. Ja jej mówię, kochana, niepotrzebne bo NFZ tego nie refunduje.......
aniawDodano:  14 marzec 2018 - 9:09
Lekarz pierwszego kontaktu może dać skierowanie na wolne hormony w tym ft3 ale pod warunkiem, że leczysz się u endo a on napisał do lekarza rodzinnego diagnozę i zalecenie kontrolnych badan. Ja tak mam i co pół roku dostaję bez dyskusji skierowanie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:22
Proszę zajrzeć do zakładki Zamów Dietę. Współpracujemy online.
Odpowiedz
Natalia Dodano:  14 marzec 2018 - 9:02
Małgosiu ferrytyna poniżej normy A żelazo powyżej. Co robić? Dalej suplementowac żelazo plus zwiększyć ilość białka czy odstawić suplement? Białko roślinne też wchodzi tu w grę? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:17
A ile żelazo powyżej normy?
aDodano:  14 marzec 2018 - 10:19
ja mam 209 przy normie do 145. Ferrytyna wzrosła z 29 do 58 w trzy miesiące. Endokrynolog pochwalił i kazał jeść to co jadłam, zdziwiony że nie biorę suplementów żelaza, skoro ferrytyna podskoczyła. Biorę chlorellę, piłam sok z pokrzywy, jadłam produkty bogate w żelazo, parę pęczków natki w tygodniu. Zaczęłam jeść więcej białka i ogólnie jeść więcej. Co do wyższego stężenia żelaza we krwi to powiedziała mi, że poziom żelaza jest różny w ciągu dnia. Odzwierciedla moje żywienie. Dodam, że transferyna w normie, morfologia ładna. Moja endokrynolog bardzo zwraca uwagę na żywienie pacjenta. Zawsze pyta, czy aby się nie głodzę, co ile czasu jem, czy jem jaja, ryby, mięso, orzechy, kasze. Zaleca ruch. I na szczęscie ferrytyny nie traktuje po macoszemu, bo jak powiedziałam, że wypadają włosy od razu zapytała o ferrytynę.
kasiaDodano:  14 marzec 2018 - 14:26
wow! jeśli to endokrynolog z Warszawy to poproszę namiary ;) Ja borykam się z niedoczynnością. Jestem tez w ciąży. Biorę aż 100 Letroxu :( hashi podobno teraz jest w uśpieniu bo na ugs nic nie widać. Przeciwciała trochę podwyższone - 36,2. TSH 0,821, ft3 2,14 ft4 1,12. Mama przy tym prawie dwukrotny nadmiar żelaza a ferrytyna 22 wiec z artykułu wynika ze za nisko. Hemoglobinę już od paru miesięcy mam słaba na poziomie 10. Lekarze nie znają przyczyny. Nikt nie zapytał mnie o to co jem! Ani endokrynolog ani ginekolog. Ogólnie jem mniej mięsa, unikam mleka krowiego (chyba że mam takie prosto od krowy), jem jajka. Czy wysokim żelazie a niskiej ferrytynie nie ma co obawiać się jeszcze większego wzrostu żelaza po zjedzeniu np. mięsa? Czy nadmiar żelaza szkodzi?
aDodano:  14 marzec 2018 - 19:20
Doktor Dorota Wakuła. Niestety przyjmuje tylko prywatnie. Sprawdź na znanym lekarzu terminy, bo czeka się ponad miesiąc, ale czasami trafi się jakieś okienko. Dużo ludzi do niej się zapisuje, bo już w dwóch klinikach podnieśli cenę z 150 do 190. Najlepiej iść z kompletem badań. I pani doktor przede wszystkim nie naciąga, bo powiedziała mi na co rodzinny może mi dać skierowanie (np usg a równie dobrze mogła mi zrobić w gabinecie), dostałam zaświadczenie o kontroli hormonów co trzy miesiące dla rodzinnego, więc za te badania nie płacę. Jest do tego bardzo empatyczna, wnikliwa, przejrzała badania z 10 lat. Odpowiada na każde pytanie, ma duża wiedzę i często podaje mi na podstawie jakich badań to stwierdzono. @ Kasia, jeżeli chodzi o dobrego ginekologa z Warszawy na NFZ to polecam ci dr Urszulę Ruszczyńską, przyjmuje na Andersa w przychodni Starówka. Nie wiem czy przyjmuje prywatnie. Też pyta o dietę , bardzo dokładnie bada, jest wnikliwa. Warto poczekać kilka miesięcy na termin. Poświęciła mi nawet czas żeby porozmawiać o łysieniu androgenowym, tłumaczy działanie leków (m.in. jaką drogę przebywają bakterie z probiotyku do pochwy :) Co do żelaza, właśnie doktor ruszczyńska kazała mi zrobić żelazo, morfologię, transferynę i ferrytynę, żeby sprawdzić czy nie ma problemu z transportem żelaza do tkanek.
SandraDodano:  14 marzec 2018 - 23:58
Jesli ferrytyna niska a zelazo w normie lub ponad to na 99% wina lezy w niskim pozuomie b12. Prosze zrobic badania. Wynik powinien byc w gornej granicy a nawet ponad, jak tak nie jest to nalezy auplementowac b12- metylokobalamina.
Odpowiedz
KasiaDodano:  14 marzec 2018 - 9:02
Pani Małgosiu skoro między lekiem na tarczycę a preparatem żelaza powinna być zachowana 4 godzinna przerwa to jak ma się sprawa z cynkiem,selenem wit.D3 i magnezem.? O jakich porach najlepiej łykać pozostałe witaminy aby podnieść ich niedobory i czy trzeba je brać w trakcie posiłku czy można pomiędzy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:16
D3 zawsze z olejem. Najlepiej na noc. Cynk solo. Selen i magnez rano. Pamiętaj jednak że najlepiej wchłaniają się witaminy i minerały z pożywienia. Suplement to suplement. Nie wiesz czy w ogóle coś się wchłonie. Suplementy nie są w ogóle badane. Nikt nie sprawdza czy jest tam to co być powinno.
PatrycjaDodano:  16 marzec 2018 - 10:55
Zawsze myslalam ze d3 nalezy przyjmowac rano..tak jak slonce gdy swieci najmocniej a gdy slonca brak wlasnie ok 12 dostarczalam d3..
Odpowiedz
AniaDodano:  14 marzec 2018 - 9:03
Witam,jak powinien być najlepszy odstęp czasowy miedzy zażyciem tabletki a poszyciem śniadania- białkowego? z artykułu dowiedziałam się ,że 30 min. to mało. Nie ukrywam,że gdzieś wyczytałam,że te 30 min to akurat i tu już się pogubiłam. Proszę o odpowiedź. Dziękuję za artykuł. Jest Świetny, jak każdy.
Odpowiedz
Elżbieta Dodano:  14 marzec 2018 - 9:03
U mojej mamy z niedokrwistoscią z niedoboru żelaza (mało jadła ) HB prawica się ale ma wysoki poziom ferrytyny. Wysokie ob bóle stawowe. Ma 81 lat.
Odpowiedz
DariaDodano:  14 marzec 2018 - 9:04
czy są jakieś badania które można pokazac lekarzowi potwierdzajace ze osoby z niedoczynnoscią powinny miec wspomniane w artykule min. 70ng ferrytyny? Bylam juz u wszystkich hematologów (i kilku internistow) w placówkach Luxmed w moim miescie z wynikiem ferrytyny 30ng i sporą niedoczynnością (ft3 mi sie nawet w \"normach\" nie miesci), jeden z nich mowi ze niska ferrytyna to jak najbardziej dobry wynik bo złym jest zbyt wysoka ferrytyna a im niższa tym mniej powodów do zmartwień, drugi mowi ze ferrytyna jest przez cale zycie stala i ona sie nie podnosi wiec nie ma co jej badać ponownie, a trzeci ze nie patrzymy na wynik ferrytyny tylko zelaza a to mam wysokie. Jak przekonac?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:11
Nie ma sztywnych badań. To efekt obserwacji pacjentów i nie tylko mój a wielu lekarzy. Takie obserwacje podawane są też na zjazdach endokrynologów.
Odpowiedz
ElaDodano:  14 marzec 2018 - 9:05
Małgosiu, jak przekonać lekarza do skierowania mnie do endokrynologa, włosy wypadają mi garściami, jestem senna cały czas, wynik TSH 6 miesięcy temu 8,1 -3 miesiace temu 3,5 a teraz 5, 41 . Lekarz uważa ze wszystko jest w normie, zastanawiam sie czy to moze ja juz mam jakąś obsesje?Dodam jeszcze ze mam 24 lata i zmiany policystyczne na jajnikach.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:09
Przy PCOS takie TSH jest praktycznie normą. Ale konieczną do wyprowadzenia.Ja takimi przypadkami się zajmuję.Powinnaś iść natychmiast do endokrynologa ale prywatnie bo na NFZ poczekasz 2 miesiące. Przy PCOS i wypadających włosach koniecznie zbadaj poziom DHT. Czeka się na wynik 30 dni.
ElaDodano:  14 marzec 2018 - 10:37
Mam Małgosiu dietę od ciebie i stosuje sie do niej od 3 tygodni. Na nieregularne miesiączki lekarz przepisał mi antykoncepcję hormonalną, bez tabletek miałam okres raz na 2-3 miesiące, z tabletkami nie mam 5 miesięcy(tabletki biorę 8 miesięcy). Oczywiście lekarz jak zwykle stwierdził ze to normalne przy antykoncepcji👍( brawa dla niego, przyszłam do niego z nieregularnymi miesiaczkami, teraz nie mam wcale i dla niego to ok, TSH poniżej 10 tez jest prawidlowe). Tabletki odstawiłam tydzień temu, teraz po twoim artykule sprawdziłam skład tabletek, oczywiście progesteron.Dodam ze mieszkam w UK, podejście do pacjenta jest całkiem inne niż w Pl( a ja kiedyś myślałam ze w Pl jest źle).Małgosiu dziekuje Ci za twoją prace i poświęcenie😊
Odpowiedz
Estera Dodano:  14 marzec 2018 - 9:05
Dzień dobry. Zapewne to pytanie na kolejny artykuł ,ale czy podobnie jest z nadczynnością i chorobą Gravesa -Basedova? Czy te same rzeczy zaburzają jej prace co w niedoczynnosci ? Mam 28 lat ,nie mam jeszcze dzieci ,moja tarczyca bardzo źle funkcjonuje,usg wykazało zmiany . Lekarze chcą mi podać jod radiotwórczy,bo wg nich nie ma innego ratunku. Bardzo tego nie chce ,bo wątpię w to aby nie miało to wpływu na moje inne organy . Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie .
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:07
O Basedovie będę pisała.
Odpowiedz
Małgorzata Dodano:  14 marzec 2018 - 9:06
Jaki powinien być prawidlowy odstęp między lekiem a śniadaniem? O 30minutowym odstepie czasu slysze od zawsze, a choruje 4 rok na niedoczynność.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:07
Albo na noc 3 godziny po kolacji, albo w nocy jak wstajesz na siku.
MagdaDodano:  14 marzec 2018 - 9:53
Podpinam tutaj...a co w przypadku brania Bromergonu na noc? można przyjmować również Euthyrox? Czy lepszą opcją będzie 1,5 h odstęp między tabletką a śniadaniem?? Bardzo proszę o radę! Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
AniaDodano:  14 marzec 2018 - 9:08
Gosiu czy to możliwe ze mam chorą tarczyce? Mam wszystkie objawy niedoczynnosci albo hashimto (przybralam 7 kg w ciagu 2 miesiecy, bardzo wysoki cholesterol, oslabienie, wypadające włosy itd.ogolnie objawy jak przy depresji). Zrobilam badania sama nie czekając na skierowanie az lekarz łaskawie wypisze (tsh 1.67;ft3- 3.10;ft4- 0.99; t3- 1.32;t4-7.82;antyTPO 54.79 ;anty TG 1.36 ). Pani doktor stwierdzila ze nic mi nie jest przepisala lekarstwa na depresję, zbicie cholesterolu.Szkoda gadać bo juz nie mam siły. Zapisalam sie jeszcze na usg tarczycy. Ja podejrzewalam hashimoto ale juZ sama nie wiem co robić. Gosiu cudowny blog, a Ty jestes wspaniala za to co robisz.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:21
Musiałabym szczegółowo Cię przeanalizować aby znaleźć przyczynę. Potrzebny jest poziom cukru, insuliny, wywiad szerszy. To co podałaś to za mało.
AniaDodano:  14 marzec 2018 - 9:29
Glukoza wyszła mi 5.01 . Czy mogę do Ciebie wyslac formularz na diete i tam wszystko opisać. Czekam jeszcze na wizytę u endokrynologa i usg tarczycy zobaczę co mi inny powie.
Odpowiedz
aniaDodano:  14 marzec 2018 - 9:09
A ja mam pytanie co do tych badań mikroelementów, jak je najlepiej zrobić, czy z krwi czy może analiza pierwiastkowa włosa? I czy mamy jakieś prawo dostać skierowanie na te badania czy wszystko trzeba prywatnie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:20
Właściwa dieta bez drogich badań i w 4-7 tygodni wszystko powyciągasz. Każdy mikro czy makroelement to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie sądzę aby lekarz dał na to skierowanie. Sam jod kosztuje 120 zł. Cynk 52 zł w Diagnostyce. To są drogie badania.
Odpowiedz
KasiaDodano:  14 marzec 2018 - 9:14
Gosiu skoro nie brać leku poł godziny przed śniadaniem to kiedy? Jaki odstęp czasu pomiędzy lekiem a śniadaniem jest odpowiedni. Czy można wtedy wypić wodę z cytryną czy kompletnie być na czczo?
agnieszkaDodano:  14 marzec 2018 - 10:12
był o tym post
Odpowiedz
aniawDodano:  14 marzec 2018 - 9:18
Mam zdiagnozowane hashi od 4 lat. Nie biorę hormonu bo tarczyca go jeszcze sama produkuje wystarczająco. Zalecenia o jakich piszesz to święta prawda. Sama spotkałam się z osobami, które żywią się chudym kurczakiem na parze i gotowanymi warzywami unikając wszelkiego tłuszczu i wciąż źle się czują. Ale tez spotkałam się z przypadkami, gdzie okresowo stosowana dieta Dąbrowskiej poprawiała wyniki i samopoczucie. Jedna uwaga co do selenu. Z wynikami badań najpierw trafiłam do dermatologa, który mi badania zalecił. Zalecił branie selenu w dawce 200 mcg. Nawet kupiłam preparat ale potem poczytałam sobie. Widełki normy selenu są bardzo wąskie. Powyżej normy selen staje się toksyczny. Warto przed decyzją o zażywaniu zrobić badanie (niestety drogie). Ja miałam wtedy prawie górną granice normy i nie biorę selenu. Niedawno powtórzyłam badanie i poziom ciągle jest ok.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:27
Dieta Dąbrowskiej pomoże okresowo bo to jest post. To nie jest dieta i w dłuższej perspektywie podziała bardzo destrukcyjnie, niedoborowo. Wystarczy selen z pożywienia. Wówczas nie ma ryzyka przedawkowania. Ja moim pacjentom na starcie nigdy nie daję suplementacji. No chyba że D3 jeśli jest bardzo nisko. Ale żadnych innych tabletek. Wszystko wyciągamy dietą. Wówczas tarczyca pracuje pięknie.Wszystko się pięknie reguluje. Osoba chora ma być odżywiona a nie nafaszerowana suplementami z plastikową otoczką która nie działa dobrze jeśli są problemy hormonalne.Jeśli dany produkt ma w sobie kluczowy dla nas pierwiastek to ma też i inne ważne które ze sobą wchodzą w korelację. To się pięknie wszystko składa.
Asia Dodano:  14 marzec 2018 - 14:00
Małgosiu wspominałaś we wcześniejszych artykułach o tarczycy że suplementujesz selen 100jednostek na dobę a wit D3 w okresie jesienno zimowym . Ja właśnie zakupiłam i zamierzam brać cynk i selen ale teraz to już mam całkowity mętlik :(
Odpowiedz
KasiaDodano:  14 marzec 2018 - 9:20
Gosiu ile wcześniej przed śniadaniem brać Letrox (czy inny lek na tarczyce 😉) ? Skoro 30min przed śniadaniem to za Mało 😱 i jak wkomponować w dzień magnez, kwas foliowy, witaminę D3 czy probiotyk ( tu chyba na noc )- o jakiej porze je przyjmować ?
anielaDodano:  14 marzec 2018 - 9:54
Czy naprawdę tak trudno odszukać w komentarzach odpowiedzi na to pytanie? Są aż dwie. Chyba wystarczająco.
PaulinaDodano:  14 marzec 2018 - 10:45
Aniela pewnie komentarz Kasi został napisany zanim reszta została zatwierdzona :)
BasiaDodano:  14 marzec 2018 - 12:07
Odstępy czasowe pomiędzy napisanymi komentarzami to zaledwie kilka minut. Potem komentarze czekają jeszcze na publikację. Być może w chwili zamieszczenia tego pytania nie były jeszcze widoczne poprzednie. Bądźmy dla siebie bardziej wyrozumiali.
Odpowiedz
KamilaDodano:  14 marzec 2018 - 9:23
OOO WŁAŚNIE MAŁGOSIU TAKI JEDNODNIOWY JADŁOSPIS ŻEBY WIEDZIEĆ JAK TO MA MNIEJ WIĘCEJ WYGLĄDAĆ, MOŻE WTEDY WIĘCEJ LUDZI BY SIĘ PRZEKONAŁO , ŻE DIETA NIE JEST WCALE TAKA STRASZNA A DUŻO BY WNIOSŁA W FUNKCJONOWANIE CAŁEGO ORGANIZMU <3
Odpowiedz
GosiaDodano:  14 marzec 2018 - 9:23
O moim niskim poziomie ferrytyny (najniższy poziom miałam 3!) wiem od roku. Suplementuję żelazo (raz sorbifer, raz biofer). Jak robię przerwę ferrytyna leci na łeb na szyję. Obecnie waha się w okolicy 14...moja lekarz (cudowna i fajna swoja drogą) twierdzi, że ferrytyna to białko i nawet lepiej jak jest jej mniej, bo wtedy świadczy o tym, że nie dzieje się nic złego w organizmie. Więc przy poziomie żelaza 110 a ferrytyny 14 mówi, że mój wynik jest cudowny. Ale ja się nadal źle czuję:( Więc suplementuję bioferem na własną rękę i na własny koszt badań kontrolnych...
SandraDodano:  15 marzec 2018 - 0:01
Prosze sprawdzic b12 to ona oprocz zelaza odpowiada za niska ferrytyne.
Odpowiedz
Elżbieta Dodano:  14 marzec 2018 - 9:24
Jestem ( na szczęście) bez stwierdzonej niedoczynności i Hashimoto lecz z guzkami na PP tarczycy i konglomeracie guzowatym na PL. Wyniki TSH, Ft3 i Ft4 w normie. Ostatnio stwierdzono u mnie insulinooporność, wielouchyłkowość jelita grubego, przepuklinę rozworu przełykowego przepony, refluks. Miałam usunięty woreczek zółciowy. W młodości miałam zdiagnozowany Zespół jajników policystycznych. Obecnie zalecono mi stosowanie diety dla osób z insulinoopornością. Czy powinnam także zastosować wskazane w artykule zalecenia? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam,
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:28
Tak.
Odpowiedz
AnDodano:  14 marzec 2018 - 9:25
Szkoda, że mój tata z NT nie chce zrozumieć, że lek należy brać wcześniej. Pomimo moich próśb i rad letrox bierze w trakcie albo po śniadaniu popijając kawą. :/
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 9:27
O matko. I kawa jeszcze.
PalczakDodano:  14 marzec 2018 - 10:03
A czy kawa zaraz po wzięciu tabletki to błąd? Od niedawna wiem o niedoczynności i mam skierowanie na antyTPO I antyTG gdyż mam podejrzenie Hashimoto.
Odpowiedz
HonorataDodano:  14 marzec 2018 - 9:36
Droga Gosiu, a co z kobietami w ciąży cierpiącymi na niedoczynnosc tarczycy z niskim poziomem kortyzolu? Co powinny jeść a czego unikać ?
Odpowiedz
AniaDodano:  14 marzec 2018 - 9:37
Witam,jak powinien być najlepszy odstęp czasowy miedzy zażyciem tabletki a poszyciem śniadania- białkowego? z artykułu dowiedziałam się ,że 30 min. to mało. Nie ukrywam,że gdzieś wyczytałam,że te 30 min to akurat i tu już się pogubiłam. Proszę o odpowiedź. Dziękuję za artykuł. Jest Świetny, jak każdy.
KamilaDodano:  14 marzec 2018 - 21:19
Mi endokrynolog kazał brać eutyhrox 30 minut przed śniadaniem, i to nie jeden endokrynolog. Także tak...
Odpowiedz
KrystynaDodano:  14 marzec 2018 - 9:43
Dzień dobry, Małgosiu proszę napisz na co zwrócić uwagę w diecie w sytuacji po wycięciu tarczycy z powodu guzków. Nigdzie nie spotkałam się z omówieniem takiej sytuacji. Twój blog jest wspaniały.
Odpowiedz
ZrezygnowanaDodano:  14 marzec 2018 - 9:45
Małgosiu czy kołatania serca mogą wynikać z choroby tarczycy? Dwa lata temu robiłam badania kardiologiczne i wszystko jest ok. Robiłam badania tsh i jest w normie. Nie wiem jakie badania mam zrobić skoro serce zdrowe to skąd te kołatania?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 10:15
Trzeba sprawdzić żelazo, ferrytynę, magnez, potas.
ZrezygnowanaDodano:  14 marzec 2018 - 14:50
dziekuję
AnonimDodano:  16 marzec 2018 - 17:32
Ja miałam kołatania serca spowodowane niskim poziomem ferrytyny (30) przy jednoczesnej niedoczynności tarczycy. Kołatanie wyeliminowałam suplementacją żelaza i dietą.
Odpowiedz
Anna PDodano:  14 marzec 2018 - 9:50
Mam hiperplolaktynemie, niedoczynność, autoimmunologiczną chorobę tarczycy, i za mało wit.D3.(diagnoza po 3 dniowym pobycie na ginekologii endokrynologicznej). Do tego od wielu lat POCs. Pytania mam 2. Po pierwsze na POCs lekarze zawsze przepisuja mi antyjoncepcje.Jestem też w grupie ryzyka raka jajników. W obecnej sytuacji powiedzieli, że te hormony nie kolidują z tarczycą, więc jak to w końcu jest? Pytanie drugie. Nie biorę eutyrox i wit D3 ok. 7.00, a ok 8.45-9.00 jem śniadanie. Czy to za mały odstęp czasu? Nie bardzo mam pomysł jak to zmienić z uwagi na pracę.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:40
1- kluczowy jest skład leku. Co jest w przewadze. 2- ale piszesz że nie bierzesz euthyroxu.
Anna PDodano:  14 marzec 2018 - 12:35
przepraszam tak to jest jak się pisze niechlujnie. antykoncepcja- krążki nuvaring i tak, BIORĘ euthyrox 50.
aDodano:  14 marzec 2018 - 14:33
ja też biorę nuvaring i letrox 25
agaDodano:  14 marzec 2018 - 16:13
Poczytaj o krążku na amerykańskich stronach. Sporo kobiet dostało po nim udaru. Ja w wieku 35 lat również. W USA producent wypłacił spore odszkodowania.
aDodano:  14 marzec 2018 - 19:07
a to mnie zaciekawiłaś, wszyscy chwalą ze względu na to że nie obciąża tak watroby jak tabletki
agaDodano:  16 marzec 2018 - 7:59
Może i nie obciąża wątroby, ale mi pozatykał wszystkie zatoki mózgu. Było ciężko. Tymczasem mój gin stwierdził, że w mózgu nie ma zatok i ewidentnie coś pomyliłam...Ręce opadają. Wpisz w wyszukiwarkę \"nuvaring stroke\" Stroke to po angielsku udar. Zgłosiłam się jako poszkodowana do amerykańskiej kancelarii prowadzącej sprawę przeciwko producentowi, ale powodami mogą być tylko obywatele USA.
Anna PDodano:  16 marzec 2018 - 9:36
Aga a to nie jest tak, że większość antykoncepcji hormonalnej powoduje zwężanie naczyń? przynajmniej ja w każdej z ulotek widziałam informacje o takich powikłaniach. Trzeba się badać. Przecież krążek nie działa specjalnie inaczej niż np. pigułki, w sensie również uwalnia hormony i hamuje owulacje.
agaDodano:  18 marzec 2018 - 12:45
Musisz doczytać. Moja znajoma lekarka mówi, że prawdopodobnie przyczyna leży w zbyt wysokiej dawce - w końcu krążek zakładasz raz a działa cały miesiąc. Ale nie jestem lekarzem, przestrzegam tylko przed tym konkretnym krążkiem. Sporo o tym znajdziesz na stronach amerykańskich, ale wszystko po angielsku. W każdym razie gdybyś zaczęła cierpieć na dokuczliwe bóle głowy czy nóg bądź czujna i zrób d-dimery. Pozdrowienia :)
Odpowiedz
NataliaDodano:  14 marzec 2018 - 9:51
Jak mogę podnieść ferrytynę na diecie wegańskiej niskotluszczowej? Wszystkie wyniki w normie. Cholesterol wzorowy,trójglicerydy też . Niedowaga, BMI okolo 16. Hashimoto od 24 lat (teraz mam 29)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 10:15
Czy weganizm jest z przekonań czy mięso Ci nie smakuje?
PaulinaDodano:  14 marzec 2018 - 10:44
zauważyłam, że sporo dziewczyn po zaburzeniach odżywiania (ED) mają tendencję do przechodzenia na weganizm...
aniaDodano:  14 marzec 2018 - 12:12
Bo warzywami można się najeść
Odpowiedz
KrysiaDodano:  14 marzec 2018 - 9:56
Mnie przeraża poziom wiedzy lekarzy - lekarka pierwszego kontaktu nie słyszała o niczym takim jak konwersja i tylko TSH jest najważniejsze, FT3 i FT4 niepotrzebne. I to jest na każdym kroku, nie tylko w dziedzinie niedoczynności, bo także na przykład cukrzycy - ile razy to słyszałam, że dieta nie pomoże. Na razie wdrożyłam dietę eliminacyjną na moje nietolerancje, mam włączone probiotyki i mam nadzieję, że wyniki się poprawią, bo konwersja jest straszna. Gosiu, przy za wysokim poziomie glukozy na czczo (lekko ponad normę) węglowodany złożone, kasze, błonnik, regularne posiłki i powinno zejść? Czy nietolerancje pokarmowe mogą podnosić także poziom glukozy? Bardzo dziękuję za to, że nas edukujesz! Bez Ciebie byłabym daleko w polu z moją wiedzą <3
Odpowiedz
PaulinaDodano:  14 marzec 2018 - 9:57
Kochanaaaaaaaaaaa a co jeśli mam pcos do tego i przepisane htz? bez tego nie mam okresu... mam 28 lat i tak walczę po odstawieniu anty 2 lata temu .... samą dietą mogę wywołać okres? przy pcos ?
DominikaDodano:  14 marzec 2018 - 21:14
Mi przy PCOS i braku miesiączki pomogła metformina (ale mam też insulinooporność). Cykle regularne jak nigdy, a żadne leki HTZ nie pomagały na dłuższą metę, tylko się roztyłam :/
Odpowiedz
GabrielaDodano:  14 marzec 2018 - 10:02
Małgosiu jak zawsze rewelacyjny wpis! gratuluję, mam pytanie a co z tą soją czy jeśli zjem raz coś co zawiera soje tak sporadycznie to czy to też mi zaszkodzi?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 10:14
Soji nie wolno.
IwonaDodano:  14 marzec 2018 - 10:39
A sos sojowy do sushi?
KrysiaDodano:  14 marzec 2018 - 10:54
Nawet jeśli nie mam nietolerancji pokarmowej na soję to przy złej pracy tarczycy, niskich wynikach (około 25% FT3 i FT4) ona będzie szkodziła? Jestem na diecie bezmlecznej, bezglutenowej i bezjajecznej i przyznam, że soja czasem stanowi urozmaicenie :)
KrysiaDodano:  14 marzec 2018 - 13:29
Nawet jeśli nie mam nietolerancji pokarmowej na soję to przy złej pracy tarczycy, niskich wynikach (około 25% FT3 i FT4) ona będzie szkodziła? Jestem na diecie bezmlecznej, bezglutenowej i bezjajecznej i przyznam, że soja czasem stanowi urozmaicenie :)
Odpowiedz
KrysiaDodano:  14 marzec 2018 - 10:06
Mnie przeraża poziom wiedzy lekarzy - lekarka pierwszego kontaktu nie słyszała o niczym takim jak konwersja i tylko TSH jest najważniejsze, FT3 i FT4 niepotrzebne. I to jest na każdym kroku, nie tylko w dziedzinie niedoczynności, bo także na przykład cukrzycy - ile razy to słyszałam, że dieta nie pomoże. Na razie wdrożyłam dietę eliminacyjną na moje nietolerancje, mam włączone probiotyki i mam nadzieję, że wyniki się poprawią, bo konwersja jest straszna. Gosiu, przy za wysokim poziomie glukozy na czczo (lekko ponad normę) węglowodany złożone, kasze, błonnik, regularne posiłki i powinno zejść? Czy nietolerancje pokarmowe mogą podnosić także poziom glukozy? Bardzo dziękuję za to, że nas edukujesz! Bez Ciebie byłabym daleko w polu z moją wiedzą <3
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 10:13
Nietolerancje pokarmowe, ubytki we florze jelitowej będą powodowały wyższą glikemię poposiłkową ponieważ to bakterie jelitowe odpowiadają za to ile cukru wytworzymy po spożyciu np. kromki chleba.
Odpowiedz
Izulek212Dodano:  14 marzec 2018 - 10:15
Pani Małgosiu, co sądzi Pani o biopsji tarczycy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:34
Jest konieczna w przypadku guzków.
Odpowiedz
Agnieszka Dodano:  14 marzec 2018 - 10:18
Witam to w takim razie kiedy mam brac euthyrox jezeli pol godziny przed sniadaniem to za krótki odstęp czasu ?
Odpowiedz
Ania W.Dodano:  14 marzec 2018 - 10:33
Małgosiu. A co z osobami które mają usuniętą tarczycę z powodu raka i TSH muszą utrzymywać na poziomie 0,1 ? Napiszesz co$ o tym? Jaka dieta itp?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:33
Tak.
Ania W.Dodano:  17 kwiecień 2018 - 21:31
Kiedy można spodziewać sie artykułu na ten temat? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
MagdaDodano:  14 marzec 2018 - 10:40
Czy tsh na poziomie 2,05 jest w porządku? Mam 33 lata i zażywam tabletki antykoncepcyjne.Mieszkam za granicą i chciałabym się upewnić czy mam nadal robić jakieś badania,służba zdrowia tutaj jest tragiczna (Madryt)...proszę o poradę.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:36
TSH masz dobre.
Odpowiedz
JulaDodano:  14 marzec 2018 - 10:40
2 dni temu się prawie pokłóciłam z moim endokrynologiem bo powiedział że w internecie same głupoty piszą i on wie lepiej.... W ostatnich miesiącach włosy mi lecą garściami jak nigdy, czoło mi się zaraz połączy z plecami takie mam prześwity już :( Tsh mam niby ok (1,87) ale FT3 poniżej normy (-1%) a FT4 66%. Wg lekarza wyniki bardzo dobre, włosy wypadają na pewno nie przez tarczyce. Badanie żelaza wręcz wybłagałam (bo „co ma piernik do wiatraka”) a ferryne już sama muszę sobie zrobić. Podejrzewa łysienie androgenowe (z badaniami jeszcze muszę poczekać do 3 dnia cyklu) i powiedział że jeśli to się potwierdzi to da mi leki ale KONIECZNIE razem z tabletkami antykoncepcyjnymi których wolałabym nie brać bo po 2 podejściach zawsze się czułam po nich fatalnie a Ty Małgosiu jeszcze potwierdzasz że lepiej ich nie brać...więc jak żyć? Około miesiąc temu niby najlepszy dermatolog w mieście też nic nie pomógł bo żadnego problemu nie widział a ja jeszcze trochę i będę się za perukami rozglądać :(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:31
Zbadaj poziom estrogenu. Jeśli jest nisko, włosy będą wypadać.
OlaDodano:  14 marzec 2018 - 14:51
Małgosiu, ale który estrogen? i w której fazie cyklu?
Odpowiedz
IwonaDodano:  14 marzec 2018 - 10:42
Gosiu a co jesli pije herbate pol godz przed snem? Czy to nie szkodzi?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:30
Nie wolno.
Odpowiedz
kaskaDodano:  14 marzec 2018 - 10:51
Czy znajde u Pani zasady zywienia w przypadku miazdzycy/choroby wiencowej i wrzodow zoladka? szukam przez wyszukiwarke ale nie potrafie znalezc :-(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:30
Jeszcze nie piałam.Jest kilka postów o żołądku. Zachęcam do poczytania.
Odpowiedz
DorotaDodano:  14 marzec 2018 - 10:52
Witam Malgosiu wspomnialas ze frrytyna ma byc ok. 70 moj wynik to 200 ug/l wedlug normy na wynikach ma byc 13-150 ug/l, hemoglobina 14,8 g/dl. Wynikow zelaza nie mam ale sobie zrobie ! Od roku intensywnie wzielam sie za siebie. Zminilam diete *zero* albo b.sporadycznie gluten, kawa i cukier! Dziennie duzo wody z sola kujawska, 3-4 zoltka z cukrem brzozowy ( mniej jak plaska lyzeczka) plus suplemnty D3, K2, A, B12 oraz orzechy brazylijskie 2-3 szt. Dziennie szklanka swiezego soku z buraka, marchwi, jablka, imbiru i kurkumy. Brakuje jeszcze mi cynku ale juz sie zatroszczylam o to :) W pazdzierniku oddstawialam sam wszystkie lekarstwa - cukier, wysokie cisnienie oraz na tyrczyce ! Czuje sie swietnie. Powrocilo nawet libido co mialam ok 10 lat problemu. 10 kg mniej na wadze :) Ostatnie wyniki od Endo to : TSH 8,28 w styczniu 12.79, fT3 5,84, fT4 11,3 i A -TPO 10 rok temu bylo 20. Lekarz zalecil mi zaczac ponownie brac Euthyrox 88 pol tabletki i po tygodniu cala ? Jeszcze nie zaczelam! Poz
DorotaDodano:  14 marzec 2018 - 15:10
Nie wspomnialam ze zazywam 2-3 kropelki Plynu Lugola na skore. Jest to wszystko w przadku co robie ! Czy jednak zaczac brac hormony syntetyczny czy lepiej naturalne ? Pozdrawiam
Odpowiedz
MartaDodano:  14 marzec 2018 - 10:52
Czy musze suplementowac selen czy wystarczy zuesc 2 orzechy brazylijskie dziennie? Niestety nie moge pozwolic sobie na badania prywatne.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:29
Wystarczą orzechy.
Odpowiedz
AnitaDodano:  14 marzec 2018 - 10:53
Pani Małgosiu,u mnie TSH, ft4, ft3 w normie ale USG wykazało drobne guzki i stan zapalny-diagnoza Hashimoto...leków od pani doktor nie dostałam bo ponoć moja tarczyca jeszcze wytwarza hormony, mam pokazać się za rok,jedyne zalecenia to suplementacja selenu,wit.d3 Wit.B a i co dziwne mam unikać jodu🤔 mam sporo wątpliwośc czy to wystarczy...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:28
Taka niestety jest tendencja w leczeniu Hashi. Czekanie aż przeciwciała "zjedzą" tarczycę i dopiero jak ona już denatka nie wytwarza hormonów to daje się syntetyk. Trzeba pracować nad układem immunologicznym. Dieta przeciwzapalna, antyoksydanty, roślinne adaptogeny. Plus wysoko D3, ferrytyna, magnez. Jodu nie wolno w chorobach autoimmunologicznych suplementować.
WeronikaDodano:  14 marzec 2018 - 13:32
A czy należy wtedy obawiać się jodu z gruszek? :) Czy tylko suplementować się nie powinno? Po niedawnym artykule zajadam się gruszkami jak głupia :) (raczej nie mam hashimoto, ale potwierdzenie dostanę dopiero za 2 tygodnie)
SandraDodano:  15 marzec 2018 - 0:06
Jod przy niedoczynnosci i hashimoto jest wskazany,ale wg protokołu jodowego.
Odpowiedz
AnnaSDodano:  14 marzec 2018 - 11:02
Małgosiu u mnie NT i Hashi, leczę się od czterech lat. Do niedawna wszystko było w porządku tj. waga, samopoczucie,wyniki. Od pół roku zmagam się z nadmiernym wypadanie włosów,straciłam ok. 2/3 włosów. Po tułaniu się od jednego dermatologa do drugiego w końcu moja ginekolog zlecila mi pakiet badań na hormony i niestety potwierdziło się łysienie androgenowe. Od dwóch miesięcy stosuję Loxon 5% i nadmierne wypadanie ustało, jeszcze podczas mycia wypada więcej, za to nowych włosów jak nie było tak nie ma. Ginekolog namawia mnie na leczenie hormonalne i zapewnia że będą efekty, ale jakoś nie jestem przekonana. Gosiu proszę poradź co robić, bez kuracji hormonalnej pewnie się nie obejdzie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:25
Jeśli będą to tabletki z przewagą estrogenu to pomogą.
agnieszkaDodano:  14 marzec 2018 - 14:30
Też mam androgenowe. Biorę spironol razem z alopexy 5% - też minoxidil. Włosów wypada mniej. Dermatolog powiedział, ze leczenie może trwać do 3 lat. To samo potwierdził endokrynolog. Przerywamy leczenie, gdy będę chciała zajść w ciąże. U mnie rosną nowe włosy na zakolach, ale też podniosłam ferrytynę i biorę suplementy. Leczenie androgenowego to kompleksowa kuracja. Musisz też masować skórę głowy podczas mycia, żeby pobudzić krążenie i mieszki. Ginekolog zasugerował mezoterapię.
Odpowiedz
MagdaDodano:  14 marzec 2018 - 11:05
Gosiu wiem, że padło już kilka razy pytanie o przyjmowanie Euthyroxu...Chciałabym faktycznie zmienić porę przyjmowania-na noc, ale proszę doradź co w przypadku zażywania Bromergonu na noc? Czy można oba te leki łączyć? Czy już lepszą opcją będzie zażywanie Euthyroxu na 1,5-2h przed śniadaniem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:25
Nie łączymy. Lepiej albo w nocy albo 2 godziny przed śniadaniem choć w przypadku NT najlepiej śniadanie zjeść do godziny.
Odpowiedz
AnnaDodano:  14 marzec 2018 - 11:13
Choruje na Haszi.i niedoczynnosc tarczycy od 4 lat.Systematycznie tzn. co pól roku wiz. u end.i te same bad tsh t3 t4 oraz usg.Hormony są zawsze w normie usg zle.Dostaje Letrox i do nastepnej wizyty...Czytam duzo Pani artykułow i czegos nie rozumię ...Pan dr. spec.z tytułami nie wie jakie bad.zrobic i czym leczyc ....jak podpowiedziec dr.o badaniach innych niz podstawowe i zeby go nie obrazić.Serdeczie pozdrawiam.
Odpowiedz
EwelinaDodano:  14 marzec 2018 - 11:28
Pani Gosiu,czy jeżeli suplememtuje magne b6 , to czy mogę suolplementowac doctors best fully actibe B complex? nie przedawkowuje b6 ? dodam,ze karmię piersią.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:37
Już nie. Za dużo tej b6 będzie.
EwelinaDodano:  14 marzec 2018 - 11:45
a co z niezbędną b12 w takim razie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 12:52
Oddzielna suplementacja samej B12.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  14 marzec 2018 - 11:30
Witam dzisiaj odebrałam wyniki. Chciałabym wiedzieć czy są one poprawne tsh 2.388, ft3 5.69, ft4 10.72 Codziennie jestem zmęczona i brakuje mi energii. Zrobić jeszcze jakieś badania?
Odpowiedz
OlaDodano:  14 marzec 2018 - 11:32
Malgosiu czy w przypadku uczulenia które mam na twarzy mogę smarowac twarz olejem z czarnuszki?czy jest za mocny?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:37
Możesz ale delikatną, cienką warstwę.
Odpowiedz
AniaDodano:  14 marzec 2018 - 11:34
A ja bym chciała - tak z ciekawości spytać - czy np. jeśli jest pacjent z niedoczynnością tarczycy o dość kiepskich wynikach ale również z otyłością, na czym najpierw się skupić? Na wyciągnięciu dobrych wyników dietą, a dopiero potem zająć się redukcją, czy próbować połączyć i redukcję i poprawy wyników?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 marzec 2018 - 11:39
Ja zawsze łączę redukcję z poprawą wyników. Działamy holistycznie, kompleksowo.
BJWDodano:  14 marzec 2018 - 17:47
Dzień dobry, Pani Gosiu a jak się ma do hasimoto i niedoczynności borelioza. Jak powinno wyglądać żywienie. Bo np. lekarz zalecił mi przez miesiąc na śniadanie kapusta kiszona, na obiad o ile konieczne kapusta kiszona, na kolację 80%warzyw i 20%owoców takich które można zjeść z pestkami z wiadomego źródła tj. jabłko i/lub gruszka. Z tłuszczy oliwa z oliwek, masło, smalec, z dodatków kminek i/lub siemie lniane (niewiele-łyżeczka). Zastanawiam się skąd czerpać białko, które jest niezbędne dla tarczycy. Ręce lecą jak to pogodzić i mieć dobre wyniki :-(
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds