fbpx
Odżywianie w ciąży i aktywność fizyczna ! Za dwoje czy dla dwojga oraz jakie ćwiczenia będą najlepsze dla przyszłej mamy ?
Img

Panuje powszechne przyzwolenie dla objadania się w ciąży i jedzenia „czego dusza zapragnie”, bo kobieta przy nadziei nie powinna niczego sobie odmawiać.
Ma ochotę na czwarty kawałek sernika ? –  bardzo proszę. Na kebaba ? – nie ma sprawy ! Na podwójny obiad ? – cóż w tym złego?!
„Jesteś w ciąży, możesz jeść za dwoje” – osobiście słyszałam to wiele razy 😉

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że jeśli przed zajściem w ciążę miała nadwagę, jest narażona na nadciśnienie, cukrzycę ciężarnych, przedwczesny poród czy rozwiązanie za pomocą cesarskiego cięcia.
Jeśli do tego będąc w ciąży je za dwoje, ryzyko powikłań ciążowych wzrasta.
Kobiety o prawidłowym BMI także powinny zwracać uwagę na to, co jedzą, ponieważ im więcej przytyją, tym trudniej im będzie zrzucić nagromadzone kilogramy po urodzeniu dziecka.
Poza tym, jedząc więcej, rozciągasz żołądek i nabierasz złych nawyków, z których ciężko będzie się „wyleczyć” po porodzie. Zbyt duża masa ciała w ciąży to także bóle kręgosłupa, obrzęki, żylaki, hemoroidy i cellulit. Warto mieć to na uwadze.

Ile powinnaś przytyć w ciąży ? 

Właściwy przyrost masy ciała w ciąży zależy od tego, ile ważyłaś przed zajściem w ciążę.
Zalecenia dotyczące optymalnego przyrostu masy ciała w ciąży opracował Institute of Medicine w Stanach Zjednoczonych.
Jeśli przed zajściem w ciąże miałaś niedowagę (BMI poniżej 18,5), to powinnaś przytyć  12,5 – 18 kg.
Jeśli miałaś prawidłową masę ciała (BMI w granicach 18,5-24,9), powinnaś przytyć 11,5 – 16 kg.
Mając nadwagę (BMI 25-29,9), wolno Ci przytyć w granicach 7-11,5 kg
Przy otyłości (BMI powyżej 30), nie możesz przytyć więcej nić 5-9 kg.

Czy w ciąży istnieje usprawiedliwienie do jedzenia za dwoje ?

W I trymestrze zapotrzebowanie energetyczne jest takie same jak przed ciążą. Zwiększa się jedynie zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, dlatego tak ważne jest to, co przyszła mama je zarówno w ciąży, jak i to co jadła przed ciążą.
W II trymestrze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o ok. 360 kcal, natomiast w III trymetrze o 475 kcal.

Jak powinna odżywiać się przyszła mama, aby zyskało na tym zarówno jej dzieciątko, jak i Ona sama?

Pamiętaj, że Twoje dzieciątko żywi się tym, co jesz, więc to, co jesz, determinuje jego rozwój. Wpływa także na gromadzenie rezerw na okres laktacji.
Jeśli nie dostarczasz sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, dzieciątko odżywi się korzystając z Twoich rezerw. To bardzo niekorzystnie wpłynie na stan Twojego zdrowia, samopoczucie i może spowodować kłopoty w okresie laktacji.
Zasady prawidłowego odżywiania się kobiet w ciąży w zasadzie niewiele różnią się od zasad odżywiania się człowieka na co dzień.
Niezwykle istotne jest jedzenie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. To sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi, zapobiega napadom głodu i zapewnia właściwą podaż składników odżywczych.

Talerz kobiety w ciąży powinien się składać głównie z 
(w kolejności od najważniejszych) :

1. Węglowodanów złożonych w 55-60%

Węglowodany złożone powinny być podstawowym źródłem energii kobiet w ciąży. Dostarczają witamin z grupy B, błonnika, żelaza, cynku i manganu. Ilość składników odżywczych w produktach z pełnego przemiału jest kilkukrotnie wyższa niż w produktach rafinowanych, oczyszczonych, dlatego w ciąży unikaj produktów z białej mąki.
Duża ilość błonnika w diecie zapobiega tak powszechnym i dokuczliwym w ciąży zaparciom.

Węglowodany złożone to:
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • pełnoziarniste makarony,
  • pełnoziarnisty ryż,
  • kasze: gryczana, jęczmienna,  jaglana, pęczak,
  • płatki owsiane, jęczmienne, żytnie,
  • granola, musli,

2. Warzyw i owoców – po ok. 300-400 gramów dziennie 

Warzywa i owoce to kopalnia witamin i minerałów, a także bardzo dobre źródło błonnika.
Zielone warzywa takiej jak szpinak, brukselka, sałata, brokuły, kapusta, czy natka pietruszki dostarczą najwięcej kwasu foliowego i żelaza.
Wchłanianie żelaza zwiększymy łącząc produkty bogate w żelazo z produktami bogatymi w witaminę C, czyli  na przykład z papryką, kapustą, natką pietruszki oraz prawie wszystkimi owocami.
Rośliny strączkowe, takie jak fasolka szparagowa, zielony groszek, czy biała fasola oraz szpinak, brukselka i seler dostarczą magnezu – bardzo ważnego dla układu nerwowego dziecka, utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego i usprawnienia procesu wchłaniania wapnia.
Pomidory to dobre źródło potasu, a owoce koloru żółtego i pomarańczowego prowitaminy A, czyli beta – karotenu.

3. Nabiał i produkty mleczne to źródło białka, witamin z grupy B i wapnia

Wapń jest potrzebny min. do budowy kości Twojego dziecka. Odpowiednia podaż wapnia w ciąży jest niezmiernie ważna, ponieważ jeśli nie dostarczysz właściwych jego ilości z zewnątrz, organizm pobierze go z Twoich kości i chrząstek stawowych. Oprócz tego, że zakwasisz organizm, zwiększysz ryzyko osteoporozy.
Wapń z produktów zwierzęcych jest łatwiej przyswajalny niż z produktów roślinnych. Największym źródłem wapnia są żółte sery i maślanka. Jeśli z jakichś powodów nie jesz nabiału, zwiększ ilość brokułów, migdałów, orzechów, szprotek, jaj czy fasoli.

4. Mięso, ryby, jajka i zdrowe tłuszcze

Mięso, ryby i jajka to bardzo dobre źródło białka. Zapotrzebowanie na białko wzrasta w ciąży
o ok. 0,3 g /kg masy ciała.
Mięso to także źródło witamin z grupy B, cynku i żelaza.
W ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta o 50% i  jest potrzebne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. To niezmiernie ważne, ponieważ niedobór żelaza prowadzi do anemii, obniżenia koncentracji, zmęczenia, osłabienia , a także powoduje, że dzieciątko w łonie mamy nie rośnie prawidłowo.
Aby ułatwić przyswajanie żelaza, produkty bogate w ten pierwiastek łącz z produktami bogatymi w witaminę C. Pamiętaj, że wchłanianie żelaza utrudnia picie czarnej herbaty, więc w ciąży zastąp ją herbatą zieloną lub miętową.
Mięso – jedz je zawsze z dużą ilością warzyw. Obecność warzyw ułatwia trawienie mięsa, a warzywa bogate w witaminę C poprawiają przyswajalność żelaza.

Kobieta w ciąży powinna zjeść ok. 200 gramów tłustej ryby morskiej w tygodniu. Tłuste ryby morskie są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których zapotrzebowanie w ciąży wzrasta o 50 %, witaminy D, E, K, A, witamin z grupy B, a także białka, magnezu, fosforu i jodu.
W ciąży szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3 ponieważ korzystanie wpływają na rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka.
Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są także oleje roślinne, awokado, orzechy oraz pestki.

Jajka to z kolei źródło pełnowartościowego białka. Zawiera wszystkie te aminokwasy, których organizm człowieka, nie jest w stanie sam wytworzyć. Zawiera także witaminy A, D, E, K, B2, B12 oraz wapń, fosfor, żelazo i magnez.

Odpowiednia podaż płynów
Organizm kobiety w 60% składa się z wody. Wraz ze wzrostem masy ciała i objętości krwi w ciąży dodatkowo wzrasta zapotrzebowanie na płyny, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie.
Pamiętaj też, że im więcej pijesz, tym Twoja skóra jest bardziej nawilżona i mniej podatna na popękanie (rozstępy).
Powinnaś wypijać ok. 2-2,5 litra płynów wliczając w to wodę, soki, mleko, jogurty, maślankę, kefir czy zupy.

 
W ciąży zrezygnuj z :
  • słodyczy i  słodkich napoi – to puste kalorie nie dostarczające Ci wartości odżywczych, których tak potrzebujesz. Dodatkowo przyczyniają się do nadmiernego wzrostu masy ciała i hamują apetyt na zdrowe posiłki. Chęć na słodkie zaspokajaj owocami i owocowymi koktajlami, a raz w tygodniu pozwól sobie na domowe ciasto.
  • słonych przekąsek – sól zatrzymuje wodę w organizmie, sprzyja obrzękom i podnosi ciśnienie.
  • fast foodów – to tłuste, z reguły niskiej jakości  i wysoce przetworzone produkty. Ze względu na niską wartość odżywczą nie nadają się dla nikogo, a już na pewno nie dla kobiet w ciąży.
  • dań gotowych – zwierają dużo sztucznych barwników, konserwantów, podejrzanych dodatków i mogą zawierać pleśń.
  • produktów z niepasteryzowanego mleka, czyli serów pleśniowych, fety, oscypków i innych serów i produktów z niepasteryzowanego mleka – mogą zawierać listerię, bakterię powodującą groźne choroby u Twojego dziecka min. posocznicę, niewydolność oddechową, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Listeria dostaje się do płodu przez łożysko i we wczesnych etapach ciąży może doprowadzić do poronienia.
  • dań z surowego mięsa np. tatara i surowych wędzonych wędlin, dań z surowych jaj, surowych ryb – mogą być źródłem toksoplazmozy, pasożytów i bakterii chorobotwórczych
  • picia kawy i napojów z kofeiną ponieważ kofeina przenika przez łożysko do płodu i niekorzystnie wpływa na jego rozwój oraz przebieg ciąży.
  • alkoholu , który przechodzi przez łożysko do krwiobiegu płodu. Powoduje niedotlenienie i zaburza rozwój płodu.
  • palenia tytoniu !!!! Jeśli chcesz truć samą siebie, zaczekaj aż urodzisz. Nie truj swojego dziecka, ono nie ma możliwości wyboru.

Aktywność fizyczna

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i bez powikłań, umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz wskazana.
Kobiety aktywne zarówno przez ciążą jaki i w ciąży lepiej radzą sobie podczas porodu, są bardziej wydolne, fizycznie sprawniejsze, są pewne swojego ciała,  potrafią nad nim panować i co ważne szybciej wracają do sprawności po porodzie.
Aktywność w ciąży sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji i odpowiedniej masy ciała.
Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, jesteś aktywna w ciąży, to będziesz aktywna także po urodzeniu dziecka.
W ciąży najlepsze jest pływanie, aqua aerobik, spacery, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.
Niewskazane są ćwiczenia które niosą za sobą jakiekolwiek ryzyko urazu.
Optymalny czas ćwiczeń to 30 minut.

Przykłady ćwiczeń dla kobiet w ciąży



 

Pisząc artykuł, wiedzę czerpałam ze swojego doświadczenia jako matka dwójki dzieci, oraz z następujących publikacji:  

* Heidi Murkoff – Dieta przyszłej matki
* Dr Rana Conway – Co jeść podczas ciąży
* informacje dostępne na stronie Instytutu Matki i Dziecka (klik) oraz poradnik Poradnik Żywienia Kobiet w ciąży opracowany przez IMiD

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Więcej kwasów Omega 3 niż łosoś atlantycki? Więcej wapnia niż mleko? Skarbnica minerałów i witamin? W takim malutkim ziarenku? Czym są nasiona CHIA i kto powinien bacznie się im przyjrzeć?
nasiona chia omega3 wapń właściwości dieta

Maleńkie ziarenka, wyglądem przypominające mak w wersji XXL, albo tycie kamyczki. Dla szerszego grona produkt, przypuszczam, kompletnie nieznany, ponieważ PR-u Czytaj dalej

Na czym polega fenomen jagód goji?
jagody goji właściwości zdrowotne

Jagody Goji to owoce kolcowoju pospolitego. Wielokrotnie pisałam że o ile serce mnie boli jak widzę zedwsząd zalewającą nas chińską Czytaj dalej

Nowa piramida zdrowego żywienia! Rewolucja czy nic nowego? Co oznaczają te zmiany dla statystycznego Kowalskiego?

Instytut Żywności i Żywienia, po analizie najnowszych badań, zaprezentował nową piramidę, czyli nowe żywieniowe zalecenia mające na celu profilaktykę i Czytaj dalej

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw ?
dziecko nie je warzyw

Nauczenie dzieci jedzenia warzyw zależy od tego, z jakiego pułapu startujemy.  Im później tym gorzej, a im szybciej zaczniemy nadrabiać Czytaj dalej

94 komentarze

AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 12:53
Ojeju jesteś Kochana! Dziękuje za ten post i czekam na jadłospis! Dziękuje!
Odpowiedz
GajaDodano:  4 czerwiec 2014 - 13:03
Jedzenie za dwoje to gwarantowane rozstępy. Wiem coś o tym ;-)
AnonimowyDodano:  1 maj 2016 - 14:18
Nie zgodzę się z tym- choć może w Twoim przypadku tak się stało.
Nie jadłam za dwoje,ale wystarczyło,że dziecko wypychało się z z jednej strony brzucha i już skóra popękała, zrobiły się rozstępy.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 13:05
A ja nigdy nie będę mogła rodzić naturalnie :( czeka mnie cesarka :( Uparłam się na naturalny poród ale mam zbyt dużą wadę wzroku i dostałam wybór - albo cesarka albo nigdy nie zobaczę maleństwa :( Nawet zdrowe odżywianie mi nie pomoże :(
Agnieszka MiszewskaDodano:  5 czerwiec 2014 - 7:16
Ja mam wadę na poziomie -9 i też mi zawsze lekarze mówili ze tylko cesarka. Gdy zaszłam w pierwszą ciążę na szkole rodzenia położną powiedziala mi że okulistyka w ich szpitalu wykonuje kobietom w ciąży z dużą wadą wzroku zabieg laserowy zabezpieczający siatkówkę przed odklejeniem w czasie,porodu. Przeszłam dokładne badania wzroku i zabieg który trwał moze z 15 minut. Urodziłam dwie zdrowe córki naturalnie ze wzrokiem wszystko ok i uważam że decydując się na zabieg podjęłam najlepszą decyzję z możliwych. Porozmawiaj z dobrym okulistą być może i w Twoim przypadku taki zabieg jest możliwy:)
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 23:53
Niestety nie :( sprawdziłam wszystkie możliwe opcje :( mam coś z dnem oka i zabieg laserowy odpada :( ale dziękuję, że są osoby, które chcą innym pomóc - choćby radą :) szkoda, że czasem wsród najbliższych nie ma zrozumienia, a zupełnie obcy człowiek powie "nie martw się, może da się coś zrobić" :) dziękuję Agnieszko
Agnieszka MiszewskaDodano:  6 czerwiec 2014 - 9:28
Słuchaj cesarka to nie koniec swiata. Teraz naprawdę szpitale dużo robią aby dla maluchów ten sposób przychodzenia na świat tez był jak najbardziej komfortowy. Są szpitale w których tata może być obecny podczas zabiegu i zastępuje mamę w pierwszych chwilach po narodzinach. U mnie w rodzinie chłopczyk przyszedł na świat wlasnie przez cesarskie cięcie i tata zostal zaproszony do osobnej sali usadzony na fotelu bez koszuli i to on kangurował malucha:) Tak więc głowa do góry:) z pewnością będziesz cudowną mamą:)
AnonimowyDodano:  7 czerwiec 2014 - 23:29
Dziękuję Ci za ciepłe słowa :)
AnonimowyDodano:  10 czerwiec 2014 - 13:54
Ja też chciałam strasznie rodzić naturalnie i niestety pierwsza ciąża zakończyła się cesarką. Po niej minął okres 3 lat jak rodziłam następne dziecko i próbowałam dalej siłami natury, bo chciałam i po pierwszej cesarce czułam się źle. Jednak druga cesarka i samopoczucie po niej były o niebo lepsze. Teraz czekam jeszcze 3 miesiące na 3 dzidziusia i kolejna cesarka mnie już nie minie. Nie ma się co gryźć, ważne żeby dziecku nic się nie stało, a jak nie wyjdzie i jak się nie da rodzić normalnie to już lepsza cesarka niż nigdy nie ujrzeć uśmiechu malutkiej buźki czy usłyszeć słów "mama". Głowa do góry! Będzie dobrze- bez załamki! Ania.Z.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 13:11
Przytyłam w ciąży 26kg! Teraz nie mieści mi się w głowie jak mogłam być tak głupia. Jadłam wszystko na co tylko miałam ochotę - słodycze, fast foody, wielkie porcje wszystkiego. Niby wiedziałam to wszystko co tu czytam teraz, że jeść zdrowo, dla dwojga a nie za dwoje itd. Ale niestety zapuściłam się mimo to. Teraz karmiąc piersią staram się wynagrodzić mojemu dziecku tą nieodpowiedzialność jedząc zdrowo. korzystam głównie z Twoich jadłospisów Małgosiu i bardzo Ci za nie dziękuję. Po porodzie spadło tylko 6 kg, a więc 20 wciąż było ze mną - z w miarę szczupłej osoby (55kg 160cm) stałam się otyła. Na szczęścia zdrowa dieta plus ćwiczenia pomagają, pozostało 8 kg do wagi sprzed ciąży, a mam plan zrzucić jeszcze więcej i uzyskać wymarzoną, zdrową sylwetkę. Jak dobrze, że w porę trafiłam na Twego bloga. Sama mimo znajomości zasad zdrowego żywienia zawsze miałam problem z układaniem menu, a tu wszystko podane na tacy - tylko korzystać! :)
Odpowiedz
ŻabadubidaDodano:  4 czerwiec 2014 - 13:38
Generalnie zgadzam sie w wiekszosci z napisanem przez Ciebie Malgosiu postem. Ale co do picia kawy nie musimy rezygnować z niej zupelnie. Filizanka slabej kawy z mlekiem dziennie nie zaszkodzi. Mnie osobiście lekarz powiedzial ze nie ma przeciwskazan o ile mam na nia ochote. Jestem takim dziwnym przypadkiem ze wlasnie ta jedna filiżanka dziennie pomaga mi na bole glowy ( cisnienie mam w normie. Tzn mialam ostatnio sie podwyzszylo ale rozwiazanie sie zbliza, pogoda zmienia i moj organizm szaleje) i zaparcia. Nie wiem czy przeoczylam czy nie doczytalam ale dieta ciezarmej powinna tez byc bogata w blonnik zeby uniknac niepotrzenych zaparc i usprawnic prace ukladu pokarmowego. Swoja aktywność musialam ograniczyc do max 30min spacerow. Chodzilam na basen, ale ostatnio dostalam dziwnej reakcji uczuleniowej wiec dla swojego zdrowia i spokoju zrezygnowalam. Pozdrawiam serdecznie:)
Dodano:  4 czerwiec 2014 - 13:55
pisałam o błonniku ;)
Odpowiedz
HSLDodano:  4 czerwiec 2014 - 13:51
dobrze ze o tym napisalas :) duzo dziewczyn, ktore chca zajsc w ciaze lub juz w niej sa pytaja o cwiczenia i o cala diete jaka powinny sobie zafundowac w tym czasie. :) brawo :) u mnie dzisiaj malymi krokami do celu - czyli jak zmienic zycie na zdrowsze nei zmieniajac go diametralnie:) buzia
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 13:55
A jak to jest z aktywnością fizyczną w pierwszym trymestrze, np. basenem? - zdania na ten temat są podzielone, wiele źródeł podaje, że nawet przy prawidłowo przebiegającej ciąży należy zacząć od 4 miesiąca, a wcześniej tylko np. spacery..
Dodano:  4 czerwiec 2014 - 14:03
to są kwestie indywidualne do uzgodnienia z lekarzem pod kątem konkretnego przypadku,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 15:14
Podczas ćwiczeń pamiętajcie dziewczyny o ćwiczeniu również na mięśnie kegla. prawidłowo rozwinięte i wyćwiczone mięśnie kegla pozwolą wam uniknąć nacinania krocza podczas porodu. sprawdziłam na sobie 2 razy rodziłam bez jakichkolwiek nacięć/pęknięć :)
Baśka P.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 15:55
Malgosiu :-) Świetny post , pieknie napisany . Staramy sie z mężem o pierwsze dziecko wiec napewno Twój blog bardzo mi pomoze ! <3
Odpowiedz
daffodilDodano:  4 czerwiec 2014 - 19:01
A będzie o jedzeniu dla matek karmiących?
Odpowiedz
Joanna | my healthy styleDodano:  4 czerwiec 2014 - 19:16
Świetny tekst, niewiele jest infotmacji na trn temat, które bylyby jednocześnie przedstawione w sposób wyczerpujący ale i przystępny. Ciążę planujemy dopiero za parę lat, ale taka wiedza z pewnością mi się przyda :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 20:32
Bardzo mądry, świetny post
Odpowiedz
PhoebeDodano:  4 czerwiec 2014 - 21:28
Super tekst, ja jednak od siebie dodam, że zielona herbata nie jest w ciąży zalecana, bo zaburza wchłanianie kwasu foliowego :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 czerwiec 2014 - 21:35
Ja kiedy byłam w ciąży starałąm się uważać na to, co jem. pod koniec ciąży miałam mega potrzebę na białko. Potrafiłam zjeść kilka jogurtów, serków i popijać to mlekiem. Kiedy mały się urodził, okazało się, że jest uczulony na białko mleka krowiego. Alergolog potwierdził, że przyczyną może być nadmierna ilość białka, jakie zjadałam. Nie jest to, diagnoza na 100%, ale duże prawdopodobieństwo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 8:21
Gosiu, z nieba mi spadłaś z tym artykułem! :) Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i zaczęłam szukać w necie jakiś informacji na temat zdrowego odżywiania, oraz aktywności fizycznej dla przyszłych mam. A tu proszę, wchodzę na Twój blog w poszukiwaniu przepisu na obiad i bach-jest! Świetny artykuł! :-)
P.S. Mam jeszcze pytanie: wybieram się na dniach na tygodniowy urlop do Turcji. Lekarz nie widzi przeciwwskazań, zastanawia mnie jednak co jeść na miejscu by uniknąć problemów żołądkowych?
Dodano:  5 czerwiec 2014 - 9:03
unikaj owoców i surowych warzyw (ich woda ma inny skład mikrobiologiczny) i pij tylko wodę butelkowaną z ofoliowaną zakrętką
AnonimowyDodano:  6 czerwiec 2014 - 21:02
Dziękuję Gosiu za odpowiedź, wybraliśmy hotel cieszący się bardzo dobrymi opiniami i mam nadzieję, że wybór menu będzie dosyć bogaty np. w makarony i nie będę przymierać głodem :) Jestem przyzwyczajona jeść co 3h, a teraz muszę odżywiać się zdrowo dla mojej Fasolki :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 11:46
czy na podwieczorek o 16.30 nadaje się banan z 100gjogurtu naturalnego i 3łyżkami płatków owsianych? dodam tylko, że nie cwiczę ani przed tym posiłkiem ani po nim. ;)
Dodano:  5 czerwiec 2014 - 13:49
nadaje się, oczywiście ;)
Odpowiedz
TCDodano:  5 czerwiec 2014 - 13:20
Gosiu spodziewadz się dzieciątka?
Dodano:  5 czerwiec 2014 - 13:48
:)) nie, nie spodziewam się,
artykuł powstał na prośbę mam s[podziewających się dziecka, dostałam w tym temacie kilkaset maili.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 14:33
Małgosiu, ja w troszku innej sprawie do Ciebie kochana piszę :) Jakiś czas temu zrobiłam zakwas żytni na chlebek. Odczekałam 7 dni, po tym czasie upiekłam 2 całkiem spore chlebki. Oczywiście odłożyłam do słoika 4 łyżki zakwasu, słoik z zakwasem od 5 dni stoi w lodówce. Na dniach będę piec kolejny chleb, ale zanim to zrobię chciałam się Ciebie zapytać, czy znowu z kolejnego chlebka trzeba odłożyć 4 łyżki zakwasu etc.? I tak teraz za każdym razem? Nie wiem też ile chleba upiec, bo wcześniej tego zakwasu jakoś dużo więcej było niż teraz mam...
Dodano:  5 czerwiec 2014 - 20:04
tak, odkładasz na następny chleb i chleba wychodzą 2 bochenki
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 18:56
Kochana wybacz ze ja nie w temacie...
Ale musze sie dowiedziec i nie daje mi to spokoju! ;/
Wyczytalam niedawno, ze dla osoby (nawet szczuplej) ale majacej tendencje do tycia na brzuchu np niedozwolone jest jedzenie codziennie duzej ilosci owocow...czy to prawda?;/ nie zrzuce brzucha jedzac owoce na co dzien? Uwielbiam je, duzo cwicze bo 4 razy w tyg po godzine dwie... robie cardio i silowe na zmiane, wiec duzo sie ruszam...
Dodano:  5 czerwiec 2014 - 20:07
pierwsze słyszę taką teorię ;)
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 22:32
a jak myslisz, dlaczego nie moge zrzucic brzucha? cwicze ok 2 miesiace, jem naprawde zdrowo, czy moze to byc powod zlego dobierania skladnikow do kazdego posilku czy co? :(
AnonimowyDodano:  6 czerwiec 2014 - 7:49
Osoby tyjące w brzuchu muszą uważać na jakość zjadanych węglowodanów, natomiast generalnie lepiej radzą sobie z tłuszczami. Za to osoby tyjące w dolnej części ciała lepiej toleruja węglowodany a gorzej nadmiar tłuszczu.
Odpowiedz
Marta- Taste EatDodano:  5 czerwiec 2014 - 22:24
Gosia, Ty nie mogłaś wcześniej z tym postem wystartować:)??? Ja właśnie urodziłam:)
Dodano:  5 czerwiec 2014 - 22:33
Kochana SERDECZNIE CI GRATULUJĘ !!!!
Niech dzieciątko zdrowo rośnie i czasem niech i mamie da odpocząć ;)
AnonimowyDodano:  9 czerwiec 2014 - 13:21
Ja też zaglądałam w ciąży tutaj bardzo często z nadzieją, że może coś dla ciężarnych się znajdzie. :) Moja córeczka ma dwanaście tygodni, a ja wróciłam do wagi z przed ciąży już miesiąc temu. Pozdrawiam i bardzo dziękuję za to co robisz tutaj Małgosiu :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 czerwiec 2014 - 23:13
SUPER SUPER SUPER blog. Ja czytam twoje jadłospisy tygodniowe są GENIALNE!!!! Wprowadzam je w zycie !!! I jeszcze ta lista zakupów! Kochana jesteś po prostu CUDOWNA!!!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  8 czerwiec 2014 - 1:15
Zdrowa dieta to podstawa! Świetny artykuł. Ja w czasie ciąży brałam profilaktycznie D-Vitum Forte 1000 j.m. W czasie ciąży nie opalałam się a wit. d potrzebowałam
Odpowiedz
zlapbalansDodano:  13 czerwiec 2014 - 12:51
Świetny wpis. Znalazłam w nim dużo wyczerpujących informacji. Polecam tekst także o aktywności w ciąży w ramach ewentualnego uzupełnienia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 czerwiec 2014 - 9:23
Gosia, czy w ciazy jako aktywnosc moze byc jazda rowerem - zwyklym, nie stacjonarnym?
Dodano:  16 czerwiec 2014 - 10:46
nie zaleca się w ciąży jazdy rowerem ze względu na ryzyko upadku, ale na stacjonarnym nie powinnaś się wywrócić, więc możesz ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 czerwiec 2014 - 11:14
dziękuję Ci ślicznie, akurat mam taki i taki rower, więc będę jeździć na stacjonarnym ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 czerwiec 2014 - 0:44
Swietny post! Taka ciekawostka tu gdzie teraz mieszkam (Brazylia ) nie ma przeciwskazan do jedzenia sushi w tym surowych ryb,poza tym jak wyzej .
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 czerwiec 2014 - 15:16
Gosiu, ja właśnie tydzień temu urodziłam córeczkę będą może jakieś porady dla matek karmiących oraz jak wrócic do formy i wagi sprzed ciąży.
Chcę od tego tygodnia stosowac Twoje jadłospisy, tylko proszę o podpowiedź na co w nich uważac.
Twój blog jest rewelacyjny :)pozdrawiam. Ania
Dodano:  25 czerwiec 2014 - 15:34
będą,
jeśli chcesz korzystać z moich jadłospisów musisz zwracać uwagę jak maluszek reaguje na konkretne produkty,
przez pierwszy miesiąc unikaj oliwek i serów pleśniowych,resztę możesz jeść ale obserwuj maleństwo
GRATULUJĘ DZIECIĄTKA !
AnonimowyDodano:  18 czerwiec 2015 - 15:27
Witam! Ja również uważam, że Pani przepisy i porady są świetne, a ponieważ od dwóch tygodni jestem szczęśliwą mamą czekam z niecierpliwością na przepisy dla karmiących mam, które nie jedzą mięsa. Pozdrawiam serdecznie - Agata


Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 sierpień 2014 - 10:53
Witam Gosiu! Kiedy mniej wiecej bedzie ten jadlospis dostepny?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 październik 2014 - 7:45
dowiedziałam się, że jestem w ciąży i ucieszyłam się jednak spanikowałam czytając zalecenia dietetyczne, opisane w pewnej książce w skomplikowany sposób... DZIĘKUJĘ ZA TEN ARTYKUŁ! USPOKOIŁ MNIE! Czekam z nadzieją na przykładowy jadłospis :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  30 październik 2014 - 8:05
Małgosiu,
mi też udało się zajść w ciążę :-)
Dziękuję bardzo za powyższy artykuł, jednak zastanawia mnie jedna rzecz, do tej pory piłam raz dziennie zrobiony z 1 łyżeczki młody jęczmień, czy nadal mogę go pić? tak samo jak babkę płesznik i babkę jajowatą? i zastanawia mnie jeszcze mozzarella...

Pozdrawiam serdecznie, Małgosia.

ps. ja też czekam z utęsknieniem na jadłospis dla kobiety w ciąży :-)
Dodano:  30 październik 2014 - 10:05
jak najbardziej możesz pić,
mozzarellę także możesz jeść ale tę z mleka pasteryzowanego
Odpowiedz
Katarzyna ŁabęckaDodano:  13 listopad 2014 - 18:33
O tak! Kobiety w ciąży powyższy post powinny traktować jak biblię. Co prawda nie znałam bloga, gdy byłam w ciąży, ale zaczęłam o siebie drastycznie dbać z zasadami opisanymi wyżej. Cała ciąże chodziłam na spacery i cwiczylam jogę za nic mając tzw dobre rady starszych - jedz za dwóch i odpoczywaj. I co zyskalam? Dieta i aktywność fizyczna zadziałały jak najlepszy kosmetyk i lek. Żadnych ciężkich nóg, czy zbierania wody w organizmie. Dzień przed porodem maszerowalam raźno po zakupy, a był gorący lipiec. Zaś tydzień po porodzie miałam płaski brzuch, jak to u celebrytek bywa. A co najważniejsze młody jest zdrowy i zaskakująco silny.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 listopad 2014 - 22:15
Ja już jestem rok po porodzie i karmię piersią cały czas, moim problemem są strasznie wypadające włosy normalnie lecą garściami, mam wrażenie że niedługo nic mi nie zostanie ns hlowie. Co włączyć do menu co może mi pomóc. Proszę o radę Małgosiu.
Dodano:  14 listopad 2014 - 7:18
A jak wygląda Twoje jedzonko ?
I jak wygląda rozkład składników odżywczych ? Ile jest czego bo kobieta karmiąca ma zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników.
AnonimowyDodano:  15 listopad 2014 - 16:52
Śniadanie to najczęściej owsianka zamiennie z jajkiem, Przekąski to kanapki z chlebka twojego przepisu, jogurt z granolą, owoce, Obiady z twoich propozycji i Kolacje mix sałat, jogurt, serek, chleb razowy. Rano pije siemie lniane.
Dodano:  16 listopad 2014 - 9:22
A jak z mięsem ?
Niski poziom żelaza objawia się wypadaniem włosów.
Odchyl sobie dolną powiekę i zobacz czy jest czerwona czy blada.
AnonimowyDodano:  16 listopad 2014 - 10:50
Faktycznie jest blada. Mięsa generalnie jem mało. Tyle co w twoich jadłospisach.
AnonimowyDodano:  16 listopad 2014 - 10:54
Ale robiłam niedawno sobie wyniki morfologie i wszystko w normie jest
Dodano:  16 listopad 2014 - 16:24
Ale czy w morfologii określony został poziom żelaza ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 grudzień 2014 - 19:24
Gosiu piszesz, że opublikujesz niebawem jadłspis dla kobiet w ciązy, jest gdzieś czy przegapiłam?:)
Dodano:  14 grudzień 2014 - 19:42
Będzie w nowym roku
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  29 grudzień 2014 - 9:06
Gosiu proszę o pomoc. Do zajścia w ciążę zdrowo się odżywiałam i korzystałam w dużej mierze z Twoich jadłospisów. Niestety ciążowe mdłości sprawiły, że moje odżywianie stało się dalekie od zdrowego, na szczęście nie odbiło się to na wynikach moich badań i wadze, jednak mam dylemat. Przez wszystkie zawirowania spożywałam nieco ponad 1000 kcal, wg obliczeń powinno to być 1800 + 360 dla II trymestru w którym jestem. Zapotrzebowanie w związku z tym powinnam zwiększać stopniowo czy od razu? Obecnie apetyt mam większy i powoli wracam do zdrowych nawyków.
Dodano:  29 grudzień 2014 - 9:11
Zwiększaj powoli. Stopniowo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 kwiecień 2015 - 10:13
Pani Małgosiu, potrzebuję rady - o co powinna wzbogacić swoją dietę kobieta po poronieniu, które nastąpiło w 8 tygodniu ciąży? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Dodano:  22 kwiecień 2015 - 10:34
Nie ma tu szczególnych wskazań.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 maj 2015 - 15:14
Co małgosiu myslisz o piciu zielonej herbaty w ciązy? Bo ja jak dowiedzialam sie ze jestem w ciązy to od razu odstawilam, ale teraz nie wiem czy slusznie.. Pozdrawiam Cie serdecznie
Dodano:  13 maj 2015 - 22:10
Kubek dziennie możesz wypić.
Odpowiedz
AnonimDodano:  17 czerwiec 2015 - 19:16
Ja w pierwszej ciąży miałam problem ze zdrowym odżywianiem bo mdłości miałam cały I trymestr , cześć II oraz cały III trymestr ale przytyłam 13,5kg więc prawidłowo. Za kilka miesięcy chcemy z mężem zacząć strać się o drugie dziecko więc jak najbardziej cieszę się że trafiłam na twój blog. Od 2 miesięcy zdrowo się odżywiam i mam zamiar ciągle kontynuować
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 wrzesień 2015 - 16:49
Witam, czy będąc w ciąży można korzystać z twoich gotowych jadłospisów oczywiście eliminując te składniki z których trzeba zrezygnować tj. sery pleśniowe, feta, tatar itp. To moja pierwsza ciąża i szczerze mówiąc nie wiem co jeść, bo jak podchodzę do lodówki to mnie odrzuca, staram się zmuszać do jedzenia ale i tak wydaje mi się, że to za mało. Przed ciążą zawsze jadłam w biegu, czasem wcale, nie przywiązywałam nigdy uwagi do tego co i jak jem, czasami starałam się wprowadzić w życie jakąś systematyczność ustalać sobie jadłospisy, jeść zdrowo i trochę się ruszać, ale to zawsze na krótką metę. Teraz chciałabym to zmienić i na czas ciąży odżywiać się jak należy mam nadzieję że jak bym zaczęła teraz i pociągnęła to przez te parę miesięcy racjonalne odżywianie weszłoby mi w nawyk.
Dodano:  14 wrzesień 2015 - 20:33
Tak ale trzeba zwiększyć kaloryczność.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  9 październik 2015 - 14:34
Gosiu, czy możesz polecić jakieś dania bezmięsne dla kobiet w ciąży, tak by odpowiednio zbilansowały biało, żelazo? Nie jem mięsa, dietę mam mądrze ułożoną, wyniki badań są w porządku, jednak boję się, aby nie przeoczyć żadnego niezbędnego składnika. Moge liczyć na jkieś wegetariańskie wskazówki? Pozdrawiam!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 grudzień 2015 - 15:50
Gosiu czy to prawda,że szałwi nie można używać w kosmetykach,gdyż szkodzi w ciąży?bo akurat zakupiłam cała serię tonik,krem z szałwią?
Dodano:  18 grudzień 2015 - 16:41
Nie słyszałam o tym.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  9 marzec 2016 - 8:22
Hej Gosiu, co myślisz o jedzeniu pasztetu/ wątrobianki raz na jakiś czas? Od 4 dni codziennie jem 1 kanapkę z wątrobianką a słyszałam że to produkt zakazany bo dostarczanie zbyt dużych ilości wit A jest bardzo szkodliwe dla dziecka. Jestem w 18tc. Będę bardzo wdzięczna za Twoją opinię!
Dodano:  9 marzec 2016 - 10:22
Jeśli robisz ten pasztet sama to jak najbardziej.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  1 maj 2016 - 18:09
Gosiu, mam pytanie właśnie dotyczące ciąży. 3 miesiące temu zaczęłam korzystać z Twoich jadłospisów. Obecnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży (6tc). Przejrzałam artykuły z programu "zachowajrównowage.pl" i przeczytałam m.in., że w ciąży nie należy jeść: niedogotowanych jajek, wędzonych produktów, sera feta, ryb: marlin, rekin, miecznik, jesiotr, makrela królewska, karmazyn, płytecznik, kraby, turbot, strzępiel, śledzie i łososie bałtyckie, halibut atlantycki, ryba maślana, panga, tilapia. Czy w związku z tym powinnam wyeliminować te rzeczy z Twoich jadłospisów? Wymienionych rzeczy było tam znacznie więcej.
Drugie pytanie dotyczy ziół. Z Tobą odstawiałam czarną herbatę i zaczęłam pić herbaty ziołowe. Jeszcze nie znalazłam ulubionej, więc za każdym razem kupuję coś nowego. Szukając czego nie wolno pić w ciąży załamałam się, że nie wiem co mi zostało. Jakie masz zdanie na ten temat?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  6 lipiec 2016 - 22:39
No i wszystko super - tylko nigdzie nie mogę znależć jakie jest zapotrzebowanie kcal dla kobiet ciężarnych ćwiczących :(( skoro dla niećwiczących wzrasta o 360 kcal w drugim trymestrze i 475 w trzecim, to o ile wzrasta jesli ćwiczysz?
Odpowiedz
Justyna ŚwistekDodano:  19 lipiec 2016 - 9:42
jeżeli w warzywach zielonych jest kwas foliowy po co go jeść w tabletkach ? z tymi warzywami strączkowymi u mnie będzie ciężko ( fasola szparagowa i groszek mnie uczula :( dobrze że jadam nabiał, bo natrafiam na orzechy, które mnie uczują i migdały :/ Moje pytanie jest takie czy można pić zieloną herbatę ? nie wiem gdzie to przeczytałam w internecie że nie można natomiast Pani piszę że czarna herbatę można zastąpić zieloną uf :) No nie z fety muszę zrezygnować :( jeszcze ze sera blue albo pleśniowego z chęcią mogę zrezygnować bo rzadko je jem i średnio mi smakują az mam ochotę być w ciązy jak doczytałam ten artykuł :) nie powiem boję się wyglądać jak wieloryb ale taka mnie naszła teraz ochota :) ◘
Odpowiedz
AnitaDodano:  14 wrzesień 2016 - 17:52
Przyznam się, że ja to jestem w 9 tygodniu ciąży i jak patrze na mięso to mi nie pasuje, jakoś w ogóle nie mogę go jeść.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 październik 2016 - 22:20
Małgosiu a jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej? czego się trzymać aby dzidziuś zdrowo rósł a mama wracała do formy? jakiej kaloryczności posiłków należy się trzymać? chciałabym wykorzystać również Twoje przepisy? czy można? jeżeli jest już gdzieś taki artykuł proszę o informację. Serdecznie Cię pozdrawiam i dziękuję za mnóstwo dobrych rad.
Odpowiedz
GosiaDodano:  23 luty 2017 - 20:57
Ja to jem bez problemu, ale z ćwiczeniami mam problem, bo mi po prostu ciężko ćwiczyć
Odpowiedz
BeataDodano:  12 czerwiec 2017 - 11:24
Witaj Małgosiu, kilka dni temu urodziłam córeczkę. Po ciąży zostało mi 9 kg, ale wiem, że część jeszcze \"spadnie sama\". Jakie jest moje kaloryczne zapotrzebowanie przy 62kg 158cm, karmienie jak na razie co 2-3h bez dopajania i dokarmiania. Na aktywność fizyczną na razie nie ma szans... Poprzednia waga to 53kg i zapotrzebowanie wynosiło około 1400-1500 kcal. Czy i o ile należy zwiększyć? Z góry dziękuję
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2017 - 14:37
2000 kcal
Odpowiedz
KamilaDodano:  3 lipiec 2017 - 16:22
Małgosiu, a co pomaga na mdłości w ciąży? Niestety borykam się z nimi popołudniami i wieczorami.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 lipiec 2017 - 8:51
Niestety z doświadczenia wiem że trzeba to po prostu przetrwać ale pomaga imbir. U mnie pomagało też popijanie wody.
Odpowiedz
DominikaDodano:  12 kwiecień 2018 - 11:35
Małgosiu, jeśli możesz to powiedz jak jeść np. kapustę, boję się o wzdęcia, wiadomo, że na surowo na pewno najlepiej ale czy po obróbce termicznej też? Nie wiem np. kapuśniak, bardzo lubię zupy warzywne.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds