fbpx
Podwyższony poziom cholesterolu w niedoczynności tarczycy. Jaką ma przyczynę? Jakie niesie zagrożenia?
Img

Przyczyną blisko połowy zgonów zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, są choroby układu krążenia i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Układ krążenia to jak wiadomo, serce i sieć naczyń krwionośnych, a choroby z nim związane mogą być różne i mieć różną etiologię.
Dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na podwyższony poziom cholesterolu przy niedoczynności tarczycy.
Jaką ma przyczynę i dlaczego może mieć miejsce nawet przy generalnie zdrowej diecie.
Dlaczego nie należy go lekceważyć i zawsze szukać przyczyny ponieważ może mieć groźne konsekwencje.

Podwyższony poziom cholesterolu a miażdżyca

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna zainicjowana uszkodzeniem śródbłonka ściany naczynia. Może być przyczyną choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa), zawału mięśnia sercowego, zatorowości płucnej czy udaru. Kiedyś dotyczyła głownie ludzi w podeszłym wieku, dziś w krajach rozwiniętych, jej początki obserwowane są nawet u małych dzieci.
Jak się rozwija?
W obrębie błony wewnętrznej dużych i średniej wielkości tętnic powstają zmiany zwyrodnieniowe (ogniska miażdżycowe). Najczęściej występują w tętnicach serca, mózgu, nerek, jelita cienkiego i kończyn dolnych. Zbudowane są głownie z cholesterolu, innych związków tłuszczowych, przerosłego mięśnia gładkiego i wypełnionych tłuszczem monocytów. Pokryte włóknistą pokrywą ciągną się wzdłuż ściany tętnicy tworząc uwypuklenia do jej światła. Uwypuklenie może się powiększać. Z czasem może dojść do częściowego, powodującego utrudnienie w przepływie krwi i obkurczenie naczynia, lub całkowitego zamknięcia tętnicy powodującego zawał lub udar. Blaszki miażdżycowe mogą też ulegać pęknięciom, owrzodzeniom czy nadżerkom, a proces zamykania naczynia może być powikłany powstawaniem w tym miejscu skrzepu, który zamykając tętnicę może doprowadzić nawet do martwicy.
Największy wpływ na rozwój zmian miażdżycowych ma podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, nadciśnienie, zła dieta i brak ruchu.

Po o nam w ogóle ten cholesterol skoro tyle z nim problemów?

Cholesterol to substancja lipidowa którą organizm wytwarza sam, głównie w wątrobie. Jest elementem budulcowym błon komórkowych, związkiem wyjściowym do syntezy hormonów sterydowych kory nadnerczy, męskich i żeńskich hormonów płciowych, witaminy D oraz kwasu cholowego i kwasów żółciowych niezbędnych do trawienia tłuszczów.
Co ciekawe, do wytworzenia tych wszystkich związków nie potrzebujemy cholesterolu z zewnątrz. Wystarczy nam cholesterol endogenny, produkowany przez nasz organizm.

Co powoduje wzrost poziomu cholesterolu?

Cholesterolu, tego egzogennego (z zewnątrz) dostarcza nam przede wszystkim dieta obfitująca w produkty pochodzenia zwierzęcego i te będące źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Stres, rafinowany cukier oraz palenie papierosów powoduje zwiększone wytwarzanie cholesterolu endogennego (produkowanego przez organizm).
Głównym składnikiem cholesterolu jest lipoproteina niskiej gęstości (LDL) dostarczana do komórek (tzw. zły cholesterol) oraz lipoproteina wysokiej gęstości (HDL) odpowiedzialna za transport cholesterolu z komórek oraz zmian miażdżycowych do wątroby (tzw. dobry cholesterol). Tam przerobiony na kwasy żółciowe zostaje wydalony z organizmu.

Trzymaj poziom

Cholesterol to tłuszcz więc się nie rozpuszcza. Krąży we krwi i patrzy gdzie by tu „przycupnąć”. Przykleja się do wewnętrznych ścian naczyń krwionośnych (bardziej u osób z cukrzycą ponieważ lubi kleić się do mikrouszkodzeń które powoduje cukier) z czasem powodując że są coraz węższe. To zmniejsza przepływ krwi do komórek powodując niedotlenienie i zmniejszenie ilości dostarczanych składników odżywczych. Ponadto oblepione dookoła tętnice stają się kruche i przepuszczalne.
Co się stanie jak światło tętnicy w obrębie serca zostanie zasklepione całkowicie? Mamy zawał. Jeśli zasklepiona zostanie tętnica doprowadzająca krew do mózgu mamy udar. Jeśli kruche i przepuszczalne naczynko doprowadzające krew do mózgu pęknie mamy wylew. Uchowaj Boże.

Wysoki poziom cholesterolu bezpośrednio przyczynia się min. do powstania:

  • miażdżycy naczyń krwionośnych (naczynia pogrubiają się i twardnieją,)
  • nadciśnienia tętniczego,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • nadmiernej krzepliwości krwi (powstają skrzepy),
  • udaru mózgu,
  • wylewu krwi do mózgu,

Normy cholesterolu

Cholesterol całkowity: poniżej 190 mg/dl lub 5,0 mmol/l

Frakcja LDL:  poniżej 115 mg/dl lub 3,0 mmol/l

Frakcja HDL: powyżej 40 mg/dl lub 1,0 mmol/l dla mężczyzn

                       powyżej 45 mg/dl lub 1,2 mmol/l dla kobiet

Triglicerydy: poniżej 150 mg/dl lub 1,7 mmol/l

Podwyższony poziom cholesterolu w nieodczynności tarczycy 

80% zgłaszających się do mnie pacjentów z niedoczynnością tarczycy ma podwyższony poziom cholesterolu.
Ten jak powiedziałam wyżej, zwiększa ryzyko wielu chorób, więc nie wolno go lekceważyć.
Z lektury tego tekstu wiecie, że z cholesterolu syntetyzowane są hormony. Jeśli więc poziom hormonów spada, we krwi krąży mówiąc kolokwialnie „niewykorzystany cholesterol”.
W niedoczynności tarczycy niski poziom wytwarzanych przez nią hormonów, tyroksyny i trójjodotyroniny, mobilizuje przysadkę mózgową do wytwarzania TSH które ma pobudzić tarczycę do pracy i wytwarzania większej ilości hormonów. Podwyższony poziom TSH może zwiększać ekspresję wątrobowej reduktazy 3-hydroxy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) która odpowiedzialna jest za wątrobową syntezę cholesterolu. Ponadto podwyższony poziom TSH może mieć wpływ na proces lipolizy w komórkach tłuszczowych oraz wydzielanie leptyny.
Jeśli połączymy zwiększone wydzielanie endogennego cholesterolu (wysokie TSH), ze spowolnionym tempem przemian metabolicznych (za sprawą niskiego poziomu hormonów tarczycowych – tyroksyny i trójjodotyroniny) które zwalnia metabolizm lipidów, zarówno cholesterolu jak i triglicerydów oraz upośledzony proces lipolizy za sprawą słabej konwersji T4 do T3, podwyższony poziom cholesterolu jest bardzo prawdopodobny.
Odpowiednia dieta, trzymająca w ryzach cholesterol zewnętrzny, czyli ten dostarczany z pokarmem jest istotna, ale ważniejsze jest co innego. W wielu poprzednich postach dotyczących funkcjonowania tarczycy, tłumaczyłam Wam co może podwyższać TSH? Co może powodować zmniejszone wytwarzanie hormonów tarczycy? Co będzie zaburzało konwersję T4 do T3? Co wchodzi w skład hormonów tarczycy, jakie witaminy i minerały i dlaczego bardzo często właściwe odżywienie organizmu sprowadza tarczycę na właściwe tory, a nie leczenie syntetyczne. Jeśli masz wysokiej klasy rower, ale bez koła, to daleko nie zajedziesz. Dieta tarczycowa ma Ci to koło dostarczyć. Każdą pojedynczą szprychę, dentkę etc.
Dietoterapia niedoczynności tarczycy ma za zadanie nasycić organizm minerałami i witaminami, które wchodzą w skład hormonów tarczycy, aktywują dejodynazy i odpowiadają za konwersję T4 do T3.  Trójjodotyronina (T3) w przeważającej części powstaje w tzw. tkankach obwodowych w wyniku przekształcenia się z T4 (tyroksyny).
Aby była jasność, nie w każdym przypadku da się odstawić leki (zawsze za zgodą lekarza), ale w dużej większości przypadków można zminimalizować ich ilość. Na facebooku ( też TU na dole strony) od czasu do czasu publikuję Wam maile od moich pacjentów którzy albo zminimalizowali dawki leków, albo za zgodą lekarza zupełnie je odstawili (po uzupełnieniu niedoborów „okazało się” że to nie tarczyca była problemem 😉 ) co dowodzi że jeśli są obydwa koła, to rower jedzie.

Zapamiętaj

Podwyższony poziom cholesterolu w niedoczynności tarczycy jest efektem jej zaburzonej pracy. Zaburzonej z różnych przyczyn, a winę nie zawsze ponosi sama tarczyca, a to co o ją obciąża zaburzając jej pracę. Jeśli więc mając niedoczynność tarczycy, masz także podwyższony poziom cholesterolu, zacząć trzeba od tarczycy, nie od leków na zbicie cholesterolu. Po dojściu do równowagi hormonalnej (pamiętaj że to proces) problem mija sam.
Dietoterapia niedoczynności tarczycy ma tu znaczenie kluczowe. Aby dowiedzieć się na czym polega, zapoznaj się z wpisami z działu Tarczyca, tam opisuję wszystko szczegółowo. 

 

W oparciu o:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22621207
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Do czego niezbędny nam cholesterol? Ile go tak naprawdę potrzebujemy? Dlaczego odpowiada za choroby układu krążenia i jak go obniżyć właściwym odżywianiem?
cholesterol a serce

Prawie połowa osób umierających każdego roku w naszym kraju, umiera na choroby układu krążenia. Nie nowotwory, nie wypadki samochodowe, a Czytaj dalej

Na ryzyko jakich chorób wpływa niedobór witaminy D3
witamina d3

W poniedziałek przypomniałam Wam wpis dotyczący witaminy D3 (klik) i tego dlaczego po sezonie wiosenno – letnim, a przed sezonem Czytaj dalej

81 komentarzy

BogusiaDodano:  14 listopad 2018 - 9:43
Pierwszy rzut oka i myślałam że to jakiś przepis z zupką np rosołkiem - a to obrazek żyły z cholesterolem xD zabieram się do czytania.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 9:47
;) gdzie Ty tu rosołek widzisz ;)
Odpowiedz
ElaDodano:  14 listopad 2018 - 10:13
witaj Małgosiu, dziękuję za kolejny dobry artykuł. Ja mam podwyższony cholesterol całkowity(250),ldl, hdl,trójglicerydy w normie, tarczyca zdrowa,odżywiam się zdrowo, czy wg Ciebie powinnam zbadać poziom homocysteiny by poszukać przyczyn tego podwyższonego cholesterolu.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:20
Tak. Rozumiem że TSH jest poniżej 2, a hormony w górnych granicach normy? Nie stosujesz antykoncepcji na bazie gestagenów (syntetyczny progesteron)?
ElaDodano:  14 listopad 2018 - 11:05
Tsh 2,4 nie stosuję antykoncepcji
ElaDodano:  14 listopad 2018 - 11:15
ft3 - 3,17 (norma do 3,9), ft4 - 0,84 (norma do 1,12)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 11:21
Trzeba uważnie przyjrzeć się stosowanej diecie, czy problemem nie jest stres który zwiększa wytwarzanie cholesterolu endogennego, czy nie masz za niskiego poziomu estrogenu/progesteronu, czy palisz papierosy, czy w rodzinie występuje ten problem (geny) ..... przyczyn może być dużo i wymagają indywidualnej analizy. Ja takowej w komentarzach na blogu nie robię.
AngelikaDodano:  14 listopad 2018 - 12:54
Małgosiu ja stosuję właśnie taką antykoncepcję, tabletki belara. Przez rok było ok. Teraz 3 kg z przodu, tsh podwyższony do 4,5, cholesterol właśnie dużo bardziej i trochę glukoza :/ na usg tarczycy nic nie wyszło. Od czasu do czasu miewam skoki ciśnienia a mam dopiero 29 lat :( to może być wina tabletek?
Odpowiedz
KasiaDodano:  14 listopad 2018 - 10:22
Nigdy nie prosiłam o poradę na blogu... Ale dzis już odpadam z sił... Najpierw Nasz Maluch, potem mąż i teraz ja - przechodzimy grypę jelitowa. Jak to ogarnąć? Co można zjeść a czego unikać. Jak wspomóc organizm walce z wirusem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:42
Kasiu koniecznie Enterol jedna tabletka dziennie oraz elektrolity. Dużo wody do nawodnienia + dieta lekkostrawna.
Odpowiedz
MonikaDodano:  14 listopad 2018 - 10:25
Małgosiu mam pytanie o posiłki kolotreningowe. Jest to u mnie obiad i kolacja. Czy powinny one zawierać białka tłuszcze węglowodany ? Czy któreś \"elementy\" nie są konieczne przed lub po treningu ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:36
Moniko odsyłam do posta o posiłkach przed i po treningu. Kluczowe jest także to, co to jest za trening i czy taki posiłek jest konieczny.
Monika Dodano:  14 listopad 2018 - 10:55
Są to treningi domowe Ewy Ch. Cztery razy interwały i jeden albo dwa spokojne wzmacniające. Zawsze ćwiczę około 19 więc czy tak czy tak jem kolacje o 20. Ok przeczytam wpisy. Pozdrawiam :)
MonikaDodano:  14 listopad 2018 - 10:57
Generalnie nie chodzi mi o takie fachowe podejście. Chciałabym po prostu wiedzieć co zjeść żeby było z korzyścią po ćwiczeniach ale i też ogólnie na kolację. Mój cel to zrzucenie kilku kg.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:59
Tam masz właśnie przykładowe posiłki.
Odpowiedz
Ania K.Dodano:  14 listopad 2018 - 10:26
Pani Małgosiu, dziś odebrałam wyniki z krzywej cukrowej ,glukoza na czczo 94mg/dl a po 2 godz. 128 mg/dl czy to insulinoopornosc i trzeba przejść na dietę?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:35
Wynik nie jest niepokojący, ale do diagnozy insulinooporności potrzebna jest pełna diagnostyka. Chociażby poziom insuliny na czczo aby obliczyć wskaźnik HOMA. Jeśli jest otyłość, warto wykonać krzywą i glukozową i insulinową. Trzypunktową.
Odpowiedz
Krysia Dodano:  14 listopad 2018 - 10:42
Mega post :) Małgosiu jak Ty to nam tlumaczysz to wszystko jasne i klarowne. Dziękuję ......czekam na nową książkę dla IO którą wybrać Wege czy wege + mięso ? Czy to będą te same przepisy a w wersji mięso tylko dodatek ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 10:58
Kochana staram się pisać jak najprostszym językiem, aby każdy zrozumiał. Cieszę się że mi wychodzi ;) Jeśli chodzi o książkę to będzie wersja wege (bezglutenowa i bezmleczna) dla wegetarian oraz wersja wege + przepisy z mięsem, także bezglutenowe i bezmleczne dla osób które jedzą mięso. Wegetarian nie interesują przepisy z mięsem więc będą mieli wersję dla siebie. Wszystkie przepisy są w 100% nowe, nie były i nie będą publikowane na blogu. Będą dostępne jedynie w książce.
Krysia Dodano:  14 listopad 2018 - 16:17
Jakby tu czas można było przesunąć :) Zamówię na pewno :))
Odpowiedz
MmDodano:  14 listopad 2018 - 10:53
u mnie TSH 1,09 FT4 0,86 ANTY TG <10 a cholesterol i trójglicerydy powyżej normy gdzie szukać przyczyny?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 11:00
Trzeba przeanalizować wszystkie badania oraz stosowane inne leki.
Odpowiedz
małgosiaDodano:  14 listopad 2018 - 10:58
Małgosiu,tydzień temu zaczęłam pić siemię lniane godzinę przed snem. czy nie jest tego lnu za dużo jak przed samym snem pije jeszcze łyżkę oleju lnianego.Biorę cholerle ale tylko 1 tabletkę i witaminę d 4000 tą ostatnio polecaną przez Ciebie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 11:23
Trochę dużo. Jeśli pijesz siemię, olej lniany nie jest potrzebny.
Odpowiedz
AniaDodano:  14 listopad 2018 - 11:22
Małgosiu zakupiłam w sklepie metabolicfood witaminę D3 forte4000 IU 50 mg i chcę brać profilaktycznie karmiąc piersią, czy to jest dobra dawka? Czy przy karmieniu piersią można chlorella,jak przyjmować? Proszę powiedz co o tym myślisz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 12:10
A badałaś poziom? Przed ustaleniem dawki należy go oznaczyć.
Odpowiedz
UlaDodano:  14 listopad 2018 - 11:37
Witaj Czy ten wynik jest ok Cholesterol całkowity 4.8 mmol/L HDL 1.5 mmol/l HDL ratio 3.2 Non-HDL 3.3 mmol/l LDL 2.8 mmol/l Trójglicerydy 1.00 mmpl/l Z góry dziękuję za odp i pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 11:40
Ula podałam normy we wpisie.
Odpowiedz
MagdaDodano:  14 listopad 2018 - 12:18
Malgosiu dziekuje za ten wpis, choruje na hashimoto, moj LDL i triglicerydy sa w dolnej granicy normy, ale HDL bardzo mocno ponad norme. Myslisz, ze jest czym sie martwic ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 listopad 2018 - 12:45
Konieczna jest analiza wszystkich wyników badań.
Odpowiedz
DorkaDodano:  14 listopad 2018 - 13:21
Malgosiu chce zmowic u Ciebie diete mam Hashimoto ale do tego wszystkiego jeszcze prawdopodobnie kandydoze. Nie moge podwyzszyc ferretyny mimo lekow i zdowego ozdywiania . Kazali uzupelnic bialko w diecie aby lepiej przyswajac zelazo..a przy candida chyba znowu trzeba ograniczac bialko?? Co najpierw leczymy? Nie jem glutenu nabialu bo po zjedzeniu mam dziwny sluz w buzi . Co poradzisz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 8:49
Zapraszam do kontaktu mailowego. Muszę zobaczyć wyniki krwi, żelaza i ferrytyny oraz poziom białka całkowitego.
Odpowiedz
GrazkaDodano:  14 listopad 2018 - 20:48
A ja mam za niski cholesterol 😊a lekarz powiedziala ze wszyscy przychodza z za wysokim a jak ponizej normy to chyba dobrze
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 8:45
Skonsultuj tę diagnozę z innym lekarzem. Cholesterol poniżej normy nie jest ok i nie chcę Cię straszyć, ale trzeba wyjaśnić dlaczego jest za niski.
Odpowiedz
:) Dodano:  14 listopad 2018 - 23:15
No teraz to się wystraszylam. Mi kiedyś lekarz poz powiedział że \"za młoda jesteś na statyny\" (sa w lekach obniżających cholesterol) drugi lekarz powiedział że \"jak młody i szczupły ma wysoki cholesterol to jest to sprawa genetyczna\". I tyle mi doradzili. Całe szczęście że w ciągu (mam nadzieję) 2 tygodni nadejdzie moja kolej na diete od Ciebie. Mam nadzieję że razem uda nam się wyprowadzić mnie na prostą🙏🙏
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 8:51
Cholesterol ponad normę u zdrowej i szczupłej osoby to nie zawsze genetyka. Już niebawem popracujemy.
Odpowiedz
NinaDodano:  15 listopad 2018 - 4:53
Gosiu, nie w temacie postu, ale pod poprzednim wpisem pytałam o probiotyki przed wyjazdem do Tajlandii, odpisalas mi, że mogę brać, choć tam flora bakteryjna jest inna. Wiem o tym, i właśnie z tego względu chciałam zacząć wcześniej zażywać probiotyki, żeby w jakimś stopniu zabezpieczyć się przed niepożądanymi objawami ze strony układu pokarmowego właśnie przez tę zmianę flory. Czy wcześniejsze branie probiotyków w Polsce + tam na miejscu ma jakiś sens, aby uniknąć rewolucji w jelitach? Czy masz inne propozycje, by się przed tym zabezpieczyć? Mam chorobę jelit, wiec mocno się obawiam. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 8:53
Suplementacja probiotykami może pomóc. Czy zabezpieczy? Trudno powiedzieć bo to sprawa indywidualna.
KarolinaDodano:  15 listopad 2018 - 16:05
Przed wyjazdem do Tajlandii brałam probiotyki i chyba pomogło, bo nic mnie nie złapało :) Dodatkowo polecam na miejscu pić ich produkty mleczne (jeśli możesz) by złapać tamte bakterie. Żywiłam się praktycznie tylko na street foodach.
Odpowiedz
NinaDodano:  15 listopad 2018 - 4:55
Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Widziałam na instastory chyba w ubiegłym tygodniu pięknie wyglądająca zapiekankę. Czy jest na nią przepis gdzieś na blogu lub w Twojej książce?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 8:44
Tak. To wegetariańska lazania. Przepis jest na blogu, na głównej stronie jeszcze.
Odpowiedz
AsiaDodano:  15 listopad 2018 - 8:54
Małgosiu czy komosa ryżowa bio taka ekspandowana do muesli np jest wartościowa i warto ją spożywać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 9:01
Ja jestem zwolenniczką mniej przetworzonej formy. Osobiście nie kupuję ekspandowanych kasz.
Odpowiedz
BasiaDodano:  15 listopad 2018 - 10:03
Witaj Gosiu. Czy przy braku woreczka żółciowego kurację siemieniem lnianym można stosować bez obaw? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 10:40
Można.
Odpowiedz
JustynaDodano:  15 listopad 2018 - 10:37
Małgosiu, jak tak z innej beczki, ale boję się iż umieszczając pytanie przy odp temu poście z przeszłości pytanie przepadnie. Czy mając zapalenie żołądka z metaplazją można stosować miąższ z aloesu i ziemię okrzemkową? Chodzi o moją mamę. Ja wiem, że dieta jest tutaj też kluczowa, ale z nią w przypadku mojej mamy w ścisłej formie to duży problem z wielu powodów (niekoniecznie związanych z nią samą). Może więc można byłoby chociaż w taki sposób jej pomóc, bo niestrawności są często. Pozdrawiam ciepło
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 listopad 2018 - 10:51
Nie znam przypadku więc nie chcę doradzać. Suplementację i wszelkie nawet naturalne mikstury należy ustalić indywidualnie biorąc pod uwagę także dolegliwości pacjenta.
Odpowiedz
WiolaDodano:  15 listopad 2018 - 14:01
Małgoś. Dziękuję za ten wpis.W końcu wiem skąd u mnie tak wysoki cholesterol,bo lekarze do tej pory mówili mi ,że jeżeli nie jedzenie to jestem obciążona genetycznie,no i oczywiście tylko tabletki proponują. Mam jeszcze pytanie.Jeżeli tarczyca jest w miarę unormowana,a cholesterl nadal wysoki to czy warto zrobić badania na inne hormony.Jestem w tym wieku ,że moje jajniki mogą już ich tyle nie produkować.pozdrawiam
Odpowiedz
dorisDodano:  15 listopad 2018 - 17:21
Czy to prawda za jajka podwyzszaja cholesterol? Jak jest norma na tydzien jesli chodzi o jajka
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 listopad 2018 - 12:51
Nie podwyższają.
Odpowiedz
GabiDodano:  15 listopad 2018 - 18:15
Małgosiu, skąd sa te normy cholesterolu? Kto je wyznaczył i kiedy? Masz wiedzę nieco przestarzałą w tym temacie, bo naukowcy dawno przeanalizowali skład blaszek miażdżycowych i okazało się, że nie było w nich śladu tłuszczów zwierzęcych, którymi się nas straszy. Dr. Uffe Ravnskov obala wiele powszechnie uznawanych poglądów dotyczących cholesterolu oraz jego wpływu na powstawanie choroby wieńcowej i miażdżycy, w swojej książce \"Cholesterol-naukowe kłamstwo\" Czy miałas okazję przeczytac tę książkę? Zachęcam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 listopad 2018 - 12:51
Jacy naukowcy? Którzy? Które wiarygodne badania potwierdzają tezy dr Ravnskova?
Odpowiedz
AniaDodano:  16 listopad 2018 - 18:19
Gosiu, tak mnie zaniepokoiłaś tym wpisem... Mój tata rok temu zmarł na wylew (miał 47 lat!). Stres, nadciśnienie, dieta bogata w tłuszcz zwierzęcy, cukier, mięso. Do tego papierosy i alkohol... Czy w związku z tym jestem jakoś obciążona \"genetycznie\"? Mam coś szczególnego badać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 listopad 2018 - 9:57
Jeśli nie "odziedziczyłaś nawyków żywieniowych", jesteś aktywna fizycznie, nie masz nadwagi to moim zdaniem nie ma powodu do niepokoju. Trzeba jednak badać się regularnie. Tata zmarł w bardzo młodym wieku. Ogromnie Ci współczuję :(
MagdaDodano:  20 kwiecień 2019 - 22:57
\"Jeśli nie odziedziczyłaś nawyków żywieniowych\" Brawo. O to dokładnie właśnie chodzi. To nie geny, same w sobie, są przyczyną schorzeń, chorób. To (odziedziczone, automatyczne, nieświadome) NAWYKI. Najczęściej właśnie po rodzicach. Jestem tego klasycznym przypadkiem, i książkę mogę napisać o moich dolegliwościach, niby genetycznych, i czym były spowodowane. A więc wielki szacunek za takie podejście pani Małgosiu.
agaDodano:  4 lipiec 2019 - 22:26
Genetyka też- jedni piją, palą żrą, a są zdrowi (np. mój ojciec ma idealne wyniki), a drugi trochę przytyje i już ma problemy. Ale wiadomo niezdrowy tryb życia jest ryzykowny,
Odpowiedz
AJDodano:  17 listopad 2018 - 8:33
Małgosiu, trochę nie na temat, ale czy przeziębienie może podwyższać wynik TSH
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 listopad 2018 - 9:56
Może, ale nie musi.
Odpowiedz
AsiaDodano:  19 listopad 2018 - 12:19
Cholesterol który od zawsze mam wysoki czy może mieć wpływ nad pozbyciem się kilogramów ? chol.cał. 282mgl/dl , HDL 91, nie HDL 191, LDL 169, trójg.109 . Jak obniżyć ????
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 listopad 2018 - 13:37
Nie da się odpowiedzieć bez wywiadu i analizy wyników badań. Jeśli jest problem z redukcją masy ciała musiałabym zobaczyć wyniki tarczycowe, poziom glukozy i insuliny na czczo aby wyliczyć wskaźnik HOMA-IR, wiedzieć jaką masz masę ciała etc. Nie udzielam jednak porad w komentarzach więc proszę nie pisać wyników.
Odpowiedz
agaDodano:  28 listopad 2018 - 13:28
U mnie właśnie poziom cholesterolu był przyczyną zbadania tarczycy. Najlepsze jest to, że problem z cholesterolem miałam już wcześniej, chociaż wyniki tsh były w normie (3,5). Przez 3 lata źle się czułam, tyłam, miałam wysoki cholesterol, a dopiero 4 roku przekroczyłam normę tsh. A mogłam leczenie wcześniej zacząć leczenie, gdyby lekarz mnie skierował do endokrynologa.
Odpowiedz
MagadalenaDodano:  2 styczeń 2019 - 20:40
Dzień dobry, dziś moja pani endokrynolog poradziła mi ten blog. Jestem tu pierwszy raz i widzę bardzo duży profesjonalizm. Biorę dawkę 125 Letrox, mam chorobę hashimoto. Od roku codziennie biorę także tabletki antykoncepcyjne Lesinelle (tak, by nie mieć miesiączek). Ginekolog powiedział, ze nie mają żadnego wpływu na hashimoto, ale chciałam sie upewnić. Jak jest według Ciebie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 styczeń 2019 - 21:49
Mają Magda. Niestety antykoncepcja hormonalna ma bardzo negatywny wpływ na tarczycę o czym ja sama przekonałam się na własnej skórze swego czasu.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  20 styczeń 2019 - 16:05
Pani Małgosiu. Cholesterol nie jest przyczyną miażdzycy, a na zawały umierają zarówno ludzie z wysokim jak i niskim poziomem cholesterolu. Przyczyną chorób serca są m. in. braki minerałowe i witaminowe i spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Polecam film \"Cholesterol: wielki blef\". Aż dziw, że wyemitowali go w tv... Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  21 styczeń 2019 - 8:53
To nie jest prawda. Nie wierz w głupoty.
Odpowiedz
KasiaDodano:  29 styczeń 2019 - 11:06
Jak to jest z interpretacja wyników gdy całkowity cholesterol jest ponad normę a HDL LDL i trójglicerydy są w normie? Przy niedoczynności. Jest się czym martwić? Prawdopodobnie hormony tarczycy \"leżą\"?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 luty 2019 - 10:40
Tak. Winne są niskie hormony tarczycy.
kasiaDodano:  21 luty 2019 - 17:13
Dziękuję za odpowiedź, FT3 i FT4 są \"w normie\" ale niestety przy dolnej granicy. Stąd pewnie ten cholesterol...dużo dowiaduje się dzięki Twojemu blogowi i dziękuję Ci za ten ogrom pracy, który wkładasz w jego prowadzenie
Odpowiedz
SylwiaDodano:  17 luty 2019 - 7:49
Dzień dobry Gosiu, mam niedoczynność tarczycy+ Hashimoto\" TSH: 1.64, biorę euthyrox 25, a mój poziom cholesterolu wynosi 295 mgm/dl. Nie jem mięsa, nic smażonego, unikam nabiału, a mimo wszystko cholesterol rośnie. Lekarz stwierdził, że przy prawidłowym TSH, taki poziom cholesterolu nie jest groźny i nie muszę brać tabletek na jego obniżenie. :( Co mogę zobić, żeby zmniejszyć jego poziom.? Dziękuję i pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 luty 2019 - 9:41
Trzeba podnieść poziom hormonów tarczycy. Są niskie, dlatego cholesterol poszedł w górę.Wyjaśniłam to w tym poście.
Odpowiedz
SYLWIA Dodano:  22 marzec 2019 - 11:13
Witam Pani Małgosiu zwraxam sie z prośbą jak moge skontaktować sie z Pania w sprawie diety ? Prosze o odpowiedz . Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 marzec 2019 - 15:30
Proszę kliknąć w zakładkę Zamów dietę.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  25 czerwiec 2019 - 17:42
Dzień dobry, jeśli dobrze zrozumiałam wysoki cholesterol w niedoczynności tarczycy ma związek z zaburzoną konwersją T3 do T4. Jednak przy mojej niedoczynności obserwują FT3 i 4 w normie a jedynie TSH jest wysokie (zaczynałam od wartosci 6,5 leki poprawiły na ok 3,5- leczę się ok 6miesiecy wciąż trwa ustalenie dawki leków).Więc jesli Ft3 i ft4 są w normie to dlaczego mam wysoki cholesterol? Ogólny 242mmol//dl,LDL 170 a reszta w normie tzn HDL i triglicerydy. Dodam zę mam 30lat, jestem osobą szczupłą, aktywną fizycznie i zdrowo się odzywiającą Z góry dziękuję za wskazówki
Odpowiedz
Ania Dodano:  17 lipiec 2019 - 15:32
Dzień dobry Małgosiu, Dopiero nie dawno trafiłam na ten blog... i dużo ciekawych rzeczy się dowiaduję, ale tego rozgryźć nie potrafię :( Mi wyszedł cholesterol całkowity 242 mg/dl, HDL 62,0 mg/dl; LDL 159 mg/dl Tarczyca - TSH 3,75 ulU/ml; FT3 2,67pg/ml; FT4 0,9 ng/dl\' ANTI-TPO 0,05 IU/ml; Anti-TG 048 LU/ml; Wit. D - 16,30 ng/ml Pomożesz?? Bo tak jak tarczyca - rzekomo w normie - a wiem, że po nowemu powinna być do 2 + ten cholesterol i witamina D.... Dodam, że waga w normie, antykoncepcja (VIBIN).
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 lipiec 2019 - 18:17
Aniu nie konsultuję pacjentów w komentarzach.
Odpowiedz
moniqDodano:  29 listopad 2019 - 18:14
A czy przy hemiagenezji tarczycy, tj. wrodzony brak płata tarczycy, te powyższe zalecenia też brać pod uwagę, czy raczej nie? Chodzi mi o przyjmowanie hormonów, bo to raczej do końca życia, ale dieta na obniżenie cholesterolu to jak najbardziej tak (niestety cholesterol całkowity i LDL podwyższony). TSH 1,6 A konwersja fT4 i fT3 to niestety fT4 więcej, tj. 39,74% niż fT3, tj. 21,67%
Odpowiedz
milkaDodano:  5 kwiecień 2021 - 12:50
W czym jeszcze można upatrywać wysoki poziom cholesterolu, u mnie jakoś dziwnie jest: jesienią cholesterol w normie, tsh powyzej normy, teraz cholesterol powyżej normy, tsh najlepsze jakie dotąd miałam 1,30. Jedynie co mi przychodzi do głowy to cukier, który jest ciągle na granicy...
Odpowiedz
OliwiaDodano:  2 lipiec 2021 - 13:14
Dzień dobry właśnie odebrałam wyniki badań... Z poprzednich wynikało że mam poniżej normy ft4. Teraz w dolnej normie 0.82. Tsh 1.578 , cholesterol 194.6, triglicerydy 275.7. Ft3 4.94. O czym mogą świadczyć takie wyniki?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds