fbpx
Spring rollsy z łososiem i mango – pycha
Img

Spring rollsy. Genialne na imprezę, na kolację, do lunchboxa lub na piknik.
Uwielbiam to danie ponieważ daje wiele możliwości. My w domu lubimy także z kurczakiem, awokado i samymi warzywami. 
Te dzisiejsze są z mango i łososiem. Jedne z moich ulubionych.
Lekka, sycąca i bardzo zdrowa przekąska. 
Polecam 😉

Kaloryczność:
Jedna cała rolka ma ok. 120 kcal

Składniki na 8 spring rollsów:

  • 200 gramów łososia
  • jedno dojrzałe mango (ok. 300 g)
  • jeden długi ogórek
  • jedna duża marchewka
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • 8 arkuszy papieru ryżowego
  • liście sałaty lodowej
  • olej ryżowy

Sos:

  • sok wyciśnięty z małej pomarańczy
  • sok wyciśnięty z limonki
  • pół łyżeczki płatków chili
  • 1/4 łyżeczki imbiru
  • łyżka octu ryżowego
  • łyżeczka sosu sojowego 
  • łyżeczka cukru trzcinowego

Sposób przygotowania:

  1. Łososia nacieramy sosem sojowym. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 20 minut. Studzimy, kroimy w kawałki. 
  2. Wszystkie składniki sosu łączymy i ucieramy na gładką masę.
  3. Mango kroimy w paski. Marchew i ogórka ścieramy na drobnej tarce (ja używam malaksera). Skrapiamy połową sosu. Uciskamy i odstawiamy na 20 minut.
  4. Płat papieru ryżowego moczymy w wodzie. Układamy dodatki. Sałatę, łososia, mango i ogórka z marchewką. Zawijamy jak krokieta. Brzegi delikatnie smarujemy olejem ryżowym aby spring rollsy nie kleiły się do siebie.
  5. Każdą rolkę kroimy na pół. Do każdej połówki wkrapiamy trochę sosu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Soczysty, aromatyczny kurczak z bakłażanową salsą
Soczysty, aromatyczny kurczak z bakłażanową salsą

Doskonały na sobotni, lub niedzielny obiad, soczysty, aromatyczny kurczak z bakłażanową salsą. Nie jest to danie, które polecam Wam w Czytaj dalej

Przepis na oryginalne meksykańskie guacamole ! Kto powinien zwrócić na nie szczególną uwagę?
oryginalne meksykańskie guacamole

Przepisów na guacamole znajdziecie w sieci całe mnóstwo. Zawierają przeróżne dodatki, ponieważ każdy ma na niego inny pomysł i jeśli Czytaj dalej

Tort urodzinowy mojej córeczki. Puszysty biszkopt, krem śmietanowy i owoce 🙂
tort urodzinowy

Chciałam pokazać Wam tort, który zrobiłam na imprezę urodzinową mojej córki. Zgodnie z wytycznymi jubilatki miał być z  owocami, bitą Czytaj dalej

Biszkoptowy omlet z owocami. Bez glutenu, laktozy i białek mleka krowiego.
Biszkoptowy omlet z owocami. Bez glutenu, laktozy i białek mleka krowiego.

Można go zjeść na śniadanie, można potraktować jak deser. Biszkoptowy omlet z owocami. Bezglutenowy, bez laktozy i białek mleka krowiego. Czytaj dalej

66 komentarzy

ElaDodano:  25 marzec 2019 - 9:10
Pomysłowe :) takie trochę sajgonki, prawda? :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 9:49
Tak ale świeże, niesmażone bo sajgonki są smażone w głębokim tłuszczu więc kaloryczność wzrasta bardzo.
Odpowiedz
Kasia R.Dodano:  25 marzec 2019 - 9:15
Czy IO mogą?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 9:48
Tak.
MKSDodano:  25 marzec 2019 - 11:21
Mam pytanie dotyczące IO - czy powinni w sosie wymienić cukier trzcinowy na ksylitol? Bo pewnie wiesz, że na różnych grupach wsparcia dla tego schorzenia niektórzy zabraniają nawet dodać łyżeczki cukru na pół kilo mąki przy wypiekach na drożdżach... Pachnie to trochę ortoreksją, ale wolałabym się upewnić. Miłego dnia!
Odpowiedz
IwonaDodano:  25 marzec 2019 - 9:17
Gosia, jak suplementujesz jod? Plyn lugola? Mam NT i chce zejsc z tabletek na rzecz jodu...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 9:49
Ja mam przepisany Yodid.
Odpowiedz
PatrycjaDodano:  25 marzec 2019 - 9:31
Gosiu, uwielbiam czytać Twoje artykuły! Jestem z Tobą praktycznie od początku tego bloga i chciałabym przekazać serdeczne DZIĘKUJĘ :) Twoje przepisy są nie tylko zdrowe, ale również dostępne dla każdego (składniki nie są drogie, można je kupić w każdym supermarkecie). Dzięki Tobie jestem bardziej świadoma tego co dostarczam organizmowi i jak ważna jest zbilansowana dieta. Twoje artykuły są merytoryczne, ale jednocześnie proste w zrozumieniu, dzięki czemu bardziej poznalam chorobę, z którą się zmagam, czyli Hashimoto. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę i życzę dalszych sukcesów. Pozdrowionka z pochmurnego Poznania :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 9:49
Kochana dziękuję Ci ślicznie ;) Ściskam mocno ;)
Odpowiedz
NataliaDodano:  25 marzec 2019 - 9:45
Aż czuć wiosnę! Czy nadaje się dla osób z IO i pcos?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 9:50
Oj tak, dla mnie spring rollsy to taki powiem świeżości ;) Natalko i IO i PCOS mogą ;)
Odpowiedz
KaStaDodano:  25 marzec 2019 - 9:57
Małgosiu, fajny przepis. W tekście jest :\" te dzisiejsze są z awokado...\". W tytule i dalej w przepisie jest mango. Czy to oznacza, że do tego przepisu można stosować wymiennie, albo mango albo awokado?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 10:36
Można zamiennie.
Odpowiedz
KDDodano:  25 marzec 2019 - 10:14
Gosiu super przepis! a jaki malakser robi takie fajne paski?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 10:36
Ja mam Bosh. Mam go już ponad 10 lat i działa bez zarzutów.
Odpowiedz
AnjaDodano:  25 marzec 2019 - 10:25
Czym mozna zamienić papier ryżowy ?? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 10:36
W spring rollsach nie da rady.
Odpowiedz
BeataDodano:  25 marzec 2019 - 10:47
Uwielbiam spring rollsy. My lubimy z wędzonym łososiem, awokado i zielonym ogórkiem. Chętnie spróbujemy Twojej wersji z mango.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 11:19
Zachęcam ;)
Odpowiedz
kasiaDodano:  25 marzec 2019 - 11:46
Widziałam dziś na insta piękną i szybką owsiankę-jutro też będę taką miała;-). Gosiu długo Cię trzyma taka owsianka? Co masz pózniej na 2 śniadanko?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 13:39
Ja jem śniadanie np. taką owsiankę przed 8 i następny posiłek o 13-tej.
IwkaDodano:  25 marzec 2019 - 22:43
O 13 bez przekaski? Ile masz posilkow dziennie?
Odpowiedz
kasiaDodano:  25 marzec 2019 - 11:51
Gosiu układając sobie jadłospis zawsze dbasz, żeby każdy posiłek zawierał białko , węgle i tłuszcze ?Widziałam , ze dosypujesz wszędzie migdały -należy je jeść codziennie(dla skóry , włosów i paznokci?)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 13:38
Nie każdy posiłek musi zawierać i białko i tłuszcz i węgle.
Odpowiedz
anonimDodano:  25 marzec 2019 - 11:54
Czy owoce np. na 2 śniadanie zawsze trzeba łączyć z jakimś tłuszczem np. z migdałami? Ostatnio to przetestowałam np. zjadłam jabłko plus np. 20 gr migdałów i dłużej byłam syta niż po samym owocu
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 13:38
Tak. Ja zawsze tak łączę bo to spowalnia wyrzut glukozy.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  25 marzec 2019 - 13:59
Gosiu wytrzymujesz 5 godzin bez jedzenia skoro o 8 jesz śniadanie a dopiero o 13 kolejny posiłek?Nie trzymasz się juz jedzenia co 3-4 godz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 14:07
Moje śniadanie ma 600 kcal więc spokojnie do 13 wytrzymuję.
Odpowiedz
anonimDodano:  25 marzec 2019 - 14:27
Gosiu dalej jesz 5 posiłków dziennie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 14:30
4-5, zależy od dnia.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  25 marzec 2019 - 15:57
Małgosiu,nie lubię ogórka.Czym mogę go zastąpić czy lepiej go pominąć?Podpowiedź cos;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 8:28
Zamień na inne świeże warzywo.
Odpowiedz
NadiaDodano:  25 marzec 2019 - 16:01
No hej Gosiu kiedy i jakie badania zrobić po ciąży aby sprawdzić stan swojego zdrowia i zamówić konkretną dietę u Ciebie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2019 - 16:08
To zależy.Jeśli byłaś pod moją opieką w trakcie ciąży to 6 tygodni po porodzie możesz do mnie pisać. Jeśli nie byłaś pod moją opieką to zapraszam. Jeśli jesteś zdrowa to tylko morfologia. Generalnie rodzaj badań zalezy od stanu zdrowia. Lista jest w zakładce Zamów dietę i dotyczy ona także pań po porodzie.
NadiaDodano:  25 marzec 2019 - 16:14
Ok. Pozdrawiam
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  25 marzec 2019 - 17:53
Kolejny przepis do wyprobowania! Beda idealne na weekend! Super :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 8:27
Polecam ;)
Odpowiedz
KasiaDodano:  25 marzec 2019 - 18:30
Zrobiłam na kolację i faktycznie pycha!!! Tylko nie do końca chciały się trzymać w tym papierze ryżowym.
Odpowiedz
JolaDodano:  26 marzec 2019 - 7:07
Małgosiu może byś napisała kiedyś artykuł jak planujesz posiłki dla całej rodziny, żeby nic się nie marnowało. Jak to zrobić profesjonalnie.Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 8:26
Napiszę ;)
Odpowiedz
anonimDodano:  26 marzec 2019 - 8:29
Gosiu jesteś dla mnie taka mega inspiracja;-)Kochana jak rozkładasz sobie godz posiłki? Ile kalorii maja Twoje poszczególne posiłki? Pozdrawiam i zyczę słonecznego wtorku
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 10:09
Napiszę o tym ;)
Odpowiedz
magdaDodano:  26 marzec 2019 - 9:43
Małgosiu, przepraszam, że nie w temacie, ale to od Ciebie się dowiedziałam o istnieniu wit. D. Otóż mój chłopak miewa stany depresyjne/lękowe. Zrobiliśmy teraz badanie na wit. D i wyszedł poziom 15. Poszłam do dwóch psychologów zapytać jak wygląda terapia etc i zapytałam czy może mieć to związek z niedoborami, np. wspomnianą wit. D. To co usłyszałam: \"Nie sądzę\". Jeden z nich przyznał, że nie wie nic na ten temat (dopowiem tylko, że byli to \"uznani\" specjaliści). To jak to w końcu jest? I czy możliwe jest wspieranie takich stanów dietą? Czy to cokolwiek może dać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 10:09
No proszę Cię? Naprawdę taką usłyszałaś odpowiedź? Zatkało mnie przyznam szczerze....... masakra......... Konieczna jest suplementacja. Poziom trzeba podnieść do 50!
magdaDodano:  26 marzec 2019 - 11:00
Niestety to prawda. Już suplementujemy 4000 jed. Mimo, że lekarz pierwszego kontaktu po ataku nerwicy lękowej stwierdził, że to nie ma znaczenia i przepisał tylko środek uspokajający. Mam nadzieje, że szybko nadrobimy te braki i objawy ustaną. Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za głos rozsądku.
PaulaDodano:  26 marzec 2019 - 12:11
Sama cierpie od lat na nerwicę lękową. Miałam potwarne objawy somatyczne (3-4 razy w szpitalu tygodniowo, rezonanse głowy itd). Wyszłam z tego (nerwicę będzie się miało już zawsze, ważne by sobie z nią radzić). Nie sięgnęłam po leki od lekarzy. Gdyby nie suplementacja witaminą D nie wyszłabym z tego. Wit D to podstawa + końskie dawki magnezu, zastrzyki z B12 no i dieta. Zdrowa, lekka. Pozdrawiam i trzymam kciuki. Przeszłam długą drogę ale da się :) Bez ciężkich leków.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 13:08
Mam pod opieką taki ogrom ludzi ze stanami depresyjnymi, zwłaszcza przy chorej tarczycy. Podciągamy kluczowe parametry do wartości optymalnych (wartośc optymalna a wartość w normie to nie to samo) i człowiek czuje że żyje.
mDodano:  26 marzec 2019 - 15:35
Małgosiu a czy można u Ciebie zamówić taką dietę - na zaburzenia depresyjne/lękowe?
Odpowiedz
KMDodano:  26 marzec 2019 - 11:30
Malgosiu to prawda ze jezeli laczy sie cukry z tluszczami to nasza trzustka szaleje bo wykrywa cukier chce wyrzucic insuline a to wszystko jest zagluszone przez tluszcz i zaczyna zle dzialac.Czy tak jest np. Z polaczeniem slodkich owocow z orzechami i węglowodanów?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 13:06
Trzustka nie żyje w takim zagmatwaniu, uwierz ;)
Odpowiedz
JDodano:  26 marzec 2019 - 13:49
Małgosiu, proszę o potwierdzenie - mam nietolerancję na jajka. Czy mogę jeść jajka przepiórcze? Będzie to dla mnie z pewnością wielkie zbawienie bo nabiału też nie mogę. Z góry Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 marzec 2019 - 14:16
To zależy jak silna jest nietolerancja/alergia i czy po spożyciu jajek przepiórczych masz takie same objawy jak po kurzych.
Odpowiedz
Gal AnonimDodano:  26 marzec 2019 - 15:59
A może sernik na święta z mango? Bardzo proszę
Odpowiedz
KasiaDodano:  26 marzec 2019 - 21:06
witaj Czym można zastąpić w przepisie ocet ryżowy i sos sojowy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 marzec 2019 - 8:24
Nie można Kasiu bo to już nie będą spring rollsy. Smak już będzie nie ten którego oczekujemy.
Odpowiedz
Alicja Dodano:  28 marzec 2019 - 21:34
Zawsze myślałam, że spring rollsy, to te smażone na chrupiąco i podawane na ciepło, a summer rollsy na zimno, bez smażenia. To jak to w końcu jest? ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  29 marzec 2019 - 11:37
Smażone to sajgonki.
Odpowiedz
Anonim :) Dodano:  9 kwiecień 2019 - 10:46
Czy awokado zamiast łososia było dobre? :) zależy mi na wegetariańskiej wersji :) PS. Uwielbiam Pani przepisy :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  9 kwiecień 2019 - 11:52
Jasne ;)
Odpowiedz
WODodano:  11 kwiecień 2019 - 17:32
A poleca Pani jakiś konkretny papier ryżowy? I jaka gramatura wystarczy na to danie? Niestety na żadnym opakowaniu nie mogłam się doczytać ile jest płatków, tylko gramatura podana. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :) Pozdrawiam!:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 kwiecień 2019 - 10:11
Marka papieru nie ma znaczenia.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Zabiegi estetyczne, retinoidy w pielęgnacji (krem) czy lasery mają udowodnione działanie stymulujące przebudowę skóry i produkcję kolagenu. To nie budzi wątpliwości i wiele kobiet korzysta z tego typu interwencji. Warto jednak pamiętać, że sam sygnał do produkcji kolagenu to tylko jeden element całego procesu.

Synteza i dojrzewanie włókien kolagenowych wymagają odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz obecności kofaktorów uczestniczących w reakcjach enzymatycznych. Jednym z nich jest żelazo, które bierze udział w działaniu hydroksylazy prolinowej i lizylowej, enzymów niezbędnych do prawidłowego dojrzewania i stabilizacji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C.

Nie oznacza to, że niski poziom żelaza przekreśla efekty zabiegów ani że suplementacja żelaza poprawi rezultaty u każdej osoby. Oznacza natomiast, że stan odżywienia organizmu jest jednym z czynników wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry i w pogoni za urodą warto mieć to na uwadze ☺️ .

...

518 22
Aż mnie zmroziło, gdy przeczytałam komentarze, jakie dostała Julia @jools_piton 

I za każdym razem robi mi się niedobrze, gdy widzę w internecie nagonki, wyśmiewanie i ocenianie wyglądu kobiet przez tych wszystkich „idealnych ludzi”.

A prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Pamiętajcie, że każdy patrzy przez własną soczewkę, przez własne doświadczenia, kompleksy i przekonania i zasadniczo najwięcej do powiedzenia mają często ci, którzy sami mają najwięcej do przepracowania.

Trzeba mówić o tym głośno! Każdy z nas ma prawo być takim jakim chce i wyglądać tak jak chce. I mówię to zarówno jako kobieta jak i dietetyk kliniczna pracująca z kobietami.

...

989 62
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. To jednak nie oznacza, że każde przypisywane jej działanie zostało równie dobrze potwierdzone ☺️.

W nauce istnieje ogromna różnica między „są badania sugerujące efekt” a „mamy wystarczająco mocne dowody, by uznać efekt za potwierdzony”.
To ważne z punktu widzenia konsumenta, którego budżet na suplementy nie jest nieograniczony i niestety często jest tak, że ludzie łapią się na to co gdzieś ktoś obiecuje zupełnie pomijając podstawy, którymi jeżeli chodzi o pamięć, koncentrację czy kwestie poznawcze są niewątpliwie sen, dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna i szeroko pojęty styl życia. Później kasa wydana i wielkie rozczarowanie, że miało być tak super a nie jest 🤷‍♀️. 

Właśnie dlatego w Unii Europejskiej producenci mogą komunikować tylko te oświadczenia zdrowotne, które przeszły ocenę naukową i zostały oficjalnie zatwierdzone.

To nie jest argument przeciwko kreatynie. To przypomnienie, że w nauce warto oddzielać to, co jest dobrze udokumentowane, od tego, co dopiero jest przedmiotem badań.

...

348 6
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej skuteczność w kontekście zwiększania wydolności podczas krótkotrwałych wysiłków o wysokiej intensywności oraz wspierania przyrostu masy i siły mięśniowej jest dobrze udokumentowana (zapraszam do mojego posta na ten temat). Jednak warto oddzielać to, co wiemy na pewno, od tego, co nadal jest przedmiotem badań.

Dużo się słyszy, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze takie jak chociażby pamięć. Niestety na podstawie badań nie można tego jednoznacznie stwierdzić i na tej podstawie każdemu rekomendować. Choć część badań sugeruje możliwe korzyści dla pamięci czy innych funkcji poznawczych, wyniki są niespójne, a obserwowane efekty najczęściej dotyczą konkretnych grup, takich jak osoby starsze, wegetarianie czy osoby pozbawione snu.
To nie oznacza, że kreatyna nie wpływa na mózg. Oznacza jedynie, że obecne dowody nie są na tyle mocne, aby taki efekt uznać za dobrze potwierdzony i komunikować go jako pewnik dla ogółu populacji.

Warto wiedzieć, że jeden z producentów kreatyny wystąpił o możliwość stosowania oświadczenia zdrowotnego: „Codzienne spożywanie kreatyny może poprawiać funkcje poznawcze”. Po ocenie dostępnych badań EFSA nie uznała dowodów za wystarczające, a Komisja Europejska nie dopuściła tego oświadczenia do stosowania (Rozporządzenie UE 2026/1118).
To dobry przykład różnicy między „istnieją badania sugerujące efekt” a „efekt został jednoznacznie potwierdzony”.

Piszę o tym po to, żebyście mieli świadomość iż suplementują kreatynę „na pamięć” możecie zauważyć, bądź nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.

...

1048 54

DIETA WYSOKOBIAŁKOWA
Dla kobiet aktywnych i po 40-tym roku życia, w okresie perimenopauzy i po menopauzie
Czytaj więcej