fbpx
Trądzik u młodzieży. Psychosomatyka, przyczyny, dieta. Jak pomóc młodemu człowiekowi?

Nie jest łatwo być nastolatkiem w tych czasach. Czasach instagrama, internetu i kolorowych czasopism. Wszyscy są tam wystylizowani, modni, atrakcyjni, wygładzeni, szczupli, piękni, po prostu idealni.
Pryszcze, zaczerwienienia, niedoskonałości …… nie są trendy. Taki wizerunek nie sprzeda się w sieci. Nie przysporzy fanów i dodatkowych lajków.
Mam córkę która wkroczyła w wiek lat „nastu”. Ma ulubione youtuberki i kilka muzycznych idolek, ale wie też czym różni się wizerunek medialny (strój, fryzura), od wizerunku na co dzień. Na czym polega praca grafika komputerowego podczas sesji do gazety i jak działają instagramowe filtry.

Psychosomatyka

Jakiś czas temu jedna z topowych blogerek modowych przefarbowała włosy na blady róż. Po pewnym czasie spotkałyśmy z córką na ulicy dwie dziewczyny z taką fryzurą. To samo z bakłażanowymi ustami. Są w sieci i ……. pojawiają się na ulicach. Młodzi ludzie nie widzą tej granicy. Granicy między wizerunkiem scenicznym, medialnym,
a tym codziennym, na życie. Być może nie mają wokół siebie dorosłych którzy im o tej granicy powiedzą.
Gubią się w wielorakości otrzymywanego przekazu. Chcą być akceptowani, modni, trendy. To normalne i zupełnie zrozumiałe ponieważ jedną z głównych potrzeb człowieka jest potrzeba akceptacji. Młodzi nie rozumieją jednak (może nie wiedzą) że mają prawo do bycia sobą, do bycia nieidealnym, ponieważ ludzi idealnych po prostu nie ma. Mają prawo wstać lewą nogą i mieć gorszy dzień. Mają prawo mieć pryszcza na czole i wcale nie muszą farbować włosów na blady róż i malować ust bakłażanową pomadką aby być postrzeganym jako fajna, ciekawa osoba. I jeśli myślą inaczej niż nakazują trendy, nie muszą się tego wstydzić.
I teraz pojawia się pytanie? Co trzeba zrobić aby pozwolić sobie na bycie nieidealnym?
Do tego potrzeba silnego poczucia własnej wartości. Silnych domowych korzeni. Bezwarunkowej akceptacji i ogromu miłości wyniesionej z domu. Poczucia że największą wartość stanowi „to co w głowie, a nie to co na głowie”. Ludzie mający ciekawą osobowość zawsze się obronią dlatego ważnym aspektem w wychowaniu nastolatka jest rozbudzanie w nim pasji. To przykre jeśli jedyną rzeczą jaką młody człowiek może zaoferować innym jest kolor włosów i modny ciuch. W starciu z ciekawą osobowością innego nastolatka który zabłyśnie byciem po prostu sobą i tym co ma do powiedzenia, na dłuższą metę jest bez szans. Ludzie pełni pasji i zainteresowań są po prostu ciekawi. To ogromna wartość, a w perspektywie potrzeby akceptacji kapitał nie do przecenienia.
Choroby psychosomatyczne to choroby w których istotną rolę odgrywa podłoże psychogenne. Sytuacja w której stres nasila objawy choroby (skóra jest ściśle powiązana z układem nerwowym, a stres wzmaga produkcję androgenów odpowiadających za wzmożoną produkcję łoju i nadmierne złuszczanie się naskórka). Dla młodego człowieka pogoń za byciem idealnym/idealną, za akceptacją grupy rówieśników jest niezwykle stresująca. Nastolatek mocno przejmuje się tym jak wygląda. Jak zostanie oceniony przez grupę. Czy trzy nowe pryszcze będą powodem do drwin. Opinia kolegów bywa w tym wieku ważniejsza niż opinia rodziców. Piszę bywa ponieważ akceptacja rodziny, poczucie bezpieczeństwa w domu, oraz pasje i zainteresowania w grupie która czerpie radość z czegoś więcej niż tylko ciuchy i wygląd, ma znaczenie kluczowe. W tym miejscu ogromne zadanie do wykonania mamy my rodzice.
Być może przegapiliście moment. Być może wiele jest do zrobienia. Jeśli wasze dziecko stresuje się wyglądem, najgorsze co możecie zrobić to zbagatelizować problem. Mówienie że każdy przez to przechodził, że to minie, nie przesadzaj etc. to najgorszy błąd jaki możesz zrobić jako rodzic. Mówiąc tak budujesz mur. Nie pomagasz. Szkodzisz. Nastolatek ma w nosie że też miałaś trądzik, ma w nosie to że trądzik ma też córka twojej koleżanki z pracy. Jego obchodzi tylko to, że trądzik ma on sam. I Twoim obowiązkiem jako rodzica jest mu w tym pomóc.

Co jest przyczyną trądziku?

Ponad 90% polskich nastolatków ma trądzik. Winowajcą jest burza hormonów.
Pierwszym sygnałem że trzeba mieć się na baczności jest pojawienie się na skórze zaskórników czyli małych czarnych kropek/gulek. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna praca gruczołów łojowych (wydzielanie łoju/sebum) i zaczopowanie/zatkanie ujścia mieszka łojowo – włosowego przez zlepek złuszczonych komórek naskórka. Zarówno za wzmożone wydzielanie sebum/łoju jak i zwiększone złuszczanie się naskórka odpowiadają androgeny których poziom wzrasta w okresie dojrzewania. Korek blokujący możliwości wydostania się łoju na zewnątrz to idealne środowisko dla bakterii Propionibacterium acne i prosta droga do powstania stanu zapalnego i bolącej czerwonej wypełnionej ropą guli. Jeśli dodatkowo młody człowiek mocno stresuje się tym co ma na twarzy, sebum jest jeszcze więcej, a naskórek złuszcza się jeszcze intensywniej. To swego rodzaju błędne koło i samo nakręcająca się machina.

Postacie trądziku

Postaci trądziku jest kilka. Najlżejszą jest trądzik zaskórnikowy charakteryzujący się głównie występowaniem zaskórników. Dość rzadko rozwijają się z nich bolące krosty. Najbardziej popularną postacią trądziku jest trądzik grudkowo-krostkowy. W tej postaci z zaskórników dość często powstaje boląca, zaczerwieniona, ropna grudka. Trądzik guzkowo-cystowy charakteryzuje się występowaniem głębokich wypełnionych ropą i krwią bolących podskórnych gul. Zmiany utrzymują się długo i pozostawiają po sobie blizny.

Najważniejsze kwestie!

Jeśli masz z nastolatkiem dobrą relację przekaż mu to o czym piszę poniżej. Jeśli jest typem „co Ty tam wiesz” wydrukuj i daj mu do przeczytania to co napisałam. Młodzi często bardziej posłuchają obcego niż własnego rodzica 😉

Nastolatku!

  • Jeśli na skórze zobaczysz zaskórniki to znaczy że musisz zacząć szczególnie dbać o higienę tej części ciała. Nie ma na co czekać.
  • Higiena to podstawa. Dwa razy dziennie myj skórę żelem oczyszczającym przeznaczonym dla Twojej grupy wiekowej. UWAŻAJ! Nie kupuj preparatów z alkoholem bo tylko podrażnisz skórę. Czytaj skład. Jeśli w składzie jest Alkohol Denat (w wielu popularnych, zwłaszcza reklamowanych jest), to ten środek nadaje się tylko do mycia toalety. Nie Twojej twarzy! Zwróć uwagę aby w składzie kosmetyku był cynk. Przyspiesza gojenie się ran. Na dzień i na noc stosuj kremy o lekkiej konsystencji zawierające retinol. Działa leczniczo i przyspiesza gojenie się ran.
  • Niech Ci nie przyjdzie do głowy wyciskać zmian! Trądzik minie, wyrośniesz z tego, ale blizny i doły jakie zostaną w wyniku uszkodzonego naskórna zostaną na lata. Potem będziesz się główkować jak by je tu zatuszować.
  • Tona korektora (dziewczyny) wcale nie sprawia że pryszcza nie widać a skóra nie oddycha. Nie nakładaj na twarz tapety. Tylko pogorszysz sprawę.
  • Jeśli używasz sypkiego pudru (dziewczyny) raz w tygodniu myj pędzle. To siedlisko bakterii.
  • Dwa razy w tygodniu rób delikatny peeling twarzy. Najlepiej enzymatyczny. Zrezygnuj z peelingu jeśli masz ropne, bolące gule.
  • Dwa razy w tygodniu rób maseczkę z zielonej glinki. Cudownie zwęża pory.   
  • Nie gmeraj przy twarzy. Oducz się dłubania przy brodzie, gładzenia po policzkach. Twarzy NIE WOLNO DOTYKAĆ. Bakterie kochają martwy naskórek, a androgeny nadmiernie złuszczają Twój. Dotykasz klamek, ławek, plecaka, pieniędzy etc. Tam są miliony bakterii. Chcesz je żywić naskórkiem z Twojej twarzy? One będą Ci wdzięczne, ale Twoja skóra zareaguje histerią.
  • Nie wolno ci jeść słodyczy! Wiem, to trudne. Mówisz że niewykonalne? Uwierz że tak. Chcesz być traktowany jak dorosły? Bądź zadaniowy. Ludzie mają większe problemy. Naprawdę. Chcesz, opowiem Ci czego nie mogą jeść moi pacjenci bo mają potem ciężkie dolegliwości. Przy ich problemach Twoja eliminacja batonika to pikuś. Dasz radę. Cukier podnosi poziom insuliny we krwi, a ta stymuluje jajniki do produkcji androgenów (męskie hormony). W okresie dojrzewania androgenów odpowiedzialnych za trądzik i tak masz dużo. Po co dodatkowo zwiększać ich ilość?  
  • Odstaw nabiał. Efekty na skórze zobaczysz bardzo szybko. Zawarty w nabiale insulinopodobny czynnik wzrostu  IGF-1 wzmaga produkcje łoju w gruczołach łojowych. Po wyciszeniu zmian, możesz sobie pozwolić na jeden posiłek z nabiałem raz na 3 – 4 dni. Najgorsze co możesz sobie zafundować to nabiał i słodycze razem czyli słodkie serki i jogurty. Masz wówczas mieszankę IGF-1 i wzrost androgenów stymulowany wysoką insuliną.
  • Ogranicz spożycie kurczaków, chyba że rodzice mają dostęp do ekologicznych. 
  • Jedz dużo zielonych warzyw bogatych w działający oczyszczająco chlorofil.
  • Jedz dużo czerwonych warzyw i owoców (marchew, papryka, pomidory, truskawki, maliny – zimą mrożone).  
  • Jedz produkty bogate w działające przeciwzapalnie kwasy tłuszczowe z rodziny Omega3 np. awokado, pesto na bazie tłoczonych na zimno olejów roślinnych.
  • Błonnik to Twój sprzymierzeniec. Nie wolno Ci dopuszczać do zaparć ponieważ toksyny przedostając się ponownie do krwiobiegu będą Cię zanieczyszczać i wzmagać trądzik. Błonnik oprócz tego że zbiera wszystkie „syfy” z jelit, poprawia ich perystaltykę i zapobiega zaparciom. 
  • Jedz dużo bogatych w cynk, witaminy z grupy B i magnez kasz.
  • Pij 2 litry czystej źródlanej wody dziennie.
  • Każdego dnia wypij 250 ml naparu z działającego oczyszczająco i przeciwzapalnie czystka.   
  • Suplementu witaminy z grupy B, cynk i witaminę D3.
  • Jedz dużo orzechów bogatych w magnez. Oprócz cery skorzysta też Twoja zdolność koncentracji i logicznego myślenia. 
  • Nie jedz białego pieczywa i mącznych potraw (klusek, kopytek). Wysoki indeks glikemiczny podniesie poziom insuliny a ta poziom androgenów odpowiedzialnych za Twoje problemy. 
  • 2-3 razy w tygodniu rób sobie maseczki z drożdży spożywczych.
  • Na noc delikatnie smaruj zmiany olejem z czarnuszki.

Leczenie izotretynoiną

Izotretynoina (Aknenormin, Izotek, Tretinex) to silny, bardzo skuteczny lek. Potrafi wyleczyć nawet najcięższą postać trądziku, ale wysokim kosztem. Izotretynoina bardzo niszczy wątrobę i co za tym idzie nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę lipidową. Nie zapominajmy że wątroba to nasza wewnętrzna fabryka detoksykacyjna. Przyjmując preparaty na bazie izotretynoiny należy co 4 tygodnie sprawdzić poziom cholesterolu i enzymów wydzielanych przez wątrobę (jeśli dermatolog Ci o tym nie powiedział, na następnej wizycie zadaj mu pytanie dlaczego tego nie zrobił). Konieczne jest także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ponieważ izotretynoina uszkadza płód więc nawet nastolatki które nie wpółżyją muszą te leki przyjmować (takie są przepisy i zgodę na podanie tabletek podpisują rodzice). Kochani. Podanie tabletek antykoncepcyjnych (wyciszenie/uśpienie jajników) wtedy kiedy wszystko się rozwija? Pomyślcie logicznie. Podanie leku który niszczy wątrobę, podbija cholesterol? Pozostawiam pod rozwagę. Owszem są ciężkie postacie trądziku, ale nie dajcie się namówić na podanie izotretynoiny nastolatce z kilkoma pryszczami bo ta chce mieć ładne zdjęcia na instagramie. Wasza córka za kilka lat będzie chciała być matką. Nie twierdzę że ten lek to uniemożliwi, ale wywrze ogromny wpływ na cały układ hormonalny. Nie będę opisywała jak działają poszczególne preparaty na trądzik. Nie o to chodzi w tym poście.  Podstawą leczenia jest higiena i dieta (bez cukru, nabiału, fast foodów, białej mąki) o niskim indeksie glikemicznym, zawierająca duże ilości działających przeciwzapalnie kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3, antyoksydantów, cynku, selenu i magnezu. Działać trzeba od środka. 
Co istotne, po odstawieniu izotretynoiny, problem wraca. W pakiecie dostajesz też rozchwiany totalnie układ hormonalny. Cena za czasowo gładką buzię jest więc wysoka.

Podsumowując

Właściwa dieta i higiena to dwa potężne oręża w walce z trądzikiem. Wiedz też że stresowanie się pryszczem na czole nie pomaga. Wręcz szkodzi bo stres wzmaga produkcję androgenów odpowiadających za wzmożoną produkcję łoju i nadmierne złuszczanie się naskórka. Nie napiszę Ci „nie przejmuj się tym jak wyglądasz”. Napiszę ”wyluzuj”. 90% Twoich rówieśników ma z tym problem. Nie goń za ideałem. Szkoda Twojego czasu. Ideałów po prostu nie ma.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Analogi GLP-1 – czy rozwiążą problem cukrzycy typu 2 i otyłości?

 W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób dorosłych z cukrzycą na świecie wzrosła ponad trzykrotnie!Przewiduje się, że do 2045 r. Czytaj dalej

NZP: Jak mądrze i trwale schudnąć oraz jak obliczyć ilość kalorii na redukcji

Dziś w Najczęściej Zadawane Pytania temat nurtujący wiele osób planujących w końcu coś zrobić ze swoją wagą i sylwetką. Ile Czytaj dalej

Inulina. Co to za substancja i na jakiej zasadzie działa? Dlaczego warto ją poznać jeśli masz cukrzycę, insulinooporność, niedoczynność tarczycy i/lub jesteś na diecie redukcynej?
Inulina. Co to za substancja i na jakiej zasadzie działa? Dlaczego warto ją poznać jeśli masz cukrzycę, insulinooporność, niedoczynność tarczycy i/lub jesteś na diecie redukcynej?

Hipokrates mawiał „Niech żywność będzie waszym lekarstwem, a lekarstwo waszą żywnością”. Oczywiście w dzisiejszych czasach to duże uproszczenie ponieważ są Czytaj dalej

Do czego niezbędny nam cholesterol? Ile go tak naprawdę potrzebujemy? Dlaczego odpowiada za choroby układu krążenia i jak go obniżyć właściwym odżywianiem?
cholesterol a serce

Prawie połowa osób umierających każdego roku w naszym kraju, umiera na choroby układu krążenia. Nie nowotwory, nie wypadki samochodowe, a Czytaj dalej

127 komentarzy

AgaDodano:  18 październik 2017 - 9:16
od lat zmagałam się z tradzikiem i pomogło mi coś czego NIKT mi nie polecił i co jest wbrew wspolczesnym teoriom dietetycznym. Jesli i Wam nie pomaga juz nic, nawet polecane na tym blogu wskazowki, wyprobujcie spozwania rzadszych posilkow! U mnie szokujaca poprawa jest, gdy przerwy wynosza 4 h. Moze i Wam to pomoze, jesli Malhosia pozwoli to zostawie tu kontakt do siebie. Pozdrawiam!
Odpowiedz
MonikaDodano:  18 październik 2017 - 9:18
Super artykuł, u nas właśnie na czasie. Małgosiu czy polecasz jakieś konkretne kosmetyki?
Odpowiedz
Aśka Dodano:  18 październik 2017 - 9:31
Czy uważa Pani że media i kreowany wizerunek idealnego ciała ma też wpływ na dorosłe kobiety? Mam 25 lat i dopiero uczę się, że nic nie szkodzi, jeśli nie jestem wysoka i chuda jak modelka, że mam czasem pryszcze, worki pod oczami i gorszy dzień. Że tak nas stworzyła natura. Oczywiście dbam o siebie, ale zatrważające jest jak bardzo oczekiwania społeczne i przekaz mediów potrafią nam, kobietom, zrobić wodę z mózgu. To chyba, niestety, jest kolejna presja kulturowa wobec kobiet: Bądź zawsze piękna, wypoczęta, z pasjami, z pieniędzmi. Chociaż mężczyzn powoli też dotyka już ten szalony pęd idealnego wizerunku.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 9:43
Zauważam to również w przypadku kobiet dorosłych. To straszne jak bardzo dążymy do ideału którego nie ma a nie cieszymy się tym co tu i teraz. Myślę że wynika to z tego że nie doceniamy siebie, nie widzimy u siebie pozytywów, a tylko co co nam samym się nie podoba. Nie umiemy też zaakceptować tego czego zmienić nie możemy.
Odpowiedz
ADodano:  18 październik 2017 - 9:35
Małgosiu co sądzisz o inulinie?? Można je ją jesć.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 9:48
Zbieram się do napisania posta o inulinie. Tak. Warto.
ADodano:  18 październik 2017 - 10:31
to w takim razie czekam :)
Ania K.Dodano:  18 październik 2017 - 10:44
I ja tez czekam z niecierpliwościa ☺
Odpowiedz
AgataDodano:  18 październik 2017 - 9:36
Świetny artykuł, przyda sie za kilka lat !!
Odpowiedz
DominikaDodano:  18 październik 2017 - 9:49
Witam Dzięki Gosiu za odpowiedź od dzisiaj do posiłków tylko woda a można czasami pić sok jabłkowy domowy sam robiony albo pomarańczowy świeżo wyciskany ? Chciałabym pić twój sok z pietruszki ale ze względu na mieszkańców wstaje o 5rano mogę go pić po obiedzie o16 obiad jem o 15 albo na kolacje niestety wieczorami nie ćwiczę tylko rano.Miłego dnia Gosiu
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 9:50
Tak. Sok polecam zwłaszcza do śniadań z jajkiem ponieważ zawarta w soku witamina C ułatwi wchłanianie żelaza.
Odpowiedz
PaulaDodano:  18 październik 2017 - 9:54
Witam. Mam 29 lat. Z tradzikiem walcze juz napewno 12 lat. Niestyty higiena i dieta to nie wszystko. 6Owszem 3 pryszcze przed okresem to jeszcze nie problem ale nawracajace fale wysypow i wiecznie mega zanieczyszczone pory i blizny juz staja sie problemem. Tym bardzoej gdy wraz z wiekiem cera zamiast sie poprawiac caly czas jeszcze bardziej sie zanieczyszcza. A uwierz mi ze dbam i o higiene i o odzywianie, przeszlam mase kuracji detmatologicznych opartych na masciach i antybiotykach. Obecnie jestem w drugiej ciazy i nadal cera wyglada zle. Jakbym wiedziala ze ten stan bedzie tyle trwal juz dawno temu zdecydowala bym soe na izo. Przepraszam ze to powiem ale widac ze ten post pisze osoba ktora nie ma problemow z cera. Miec problemy z cera i nie wykonac makijazu? Niemozliwe dla mlodej zadbanej dziewczyny- sa podkladny i korektory mineralne ktore dzialaja cuda. A izo to nie samo zlo. To lek ktory daje ludziom szanse.I sama tez planuje kuracje po urodzeniu dziecka. Niestety o 12 lat zapozno
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 10:09
Paula mam bardzo dużo pacjentek z takimi problemami jak Twój. Nie wiem jaką dietę stosowałaś i czy komponowałaś ją sama czy specjalista mający w tym doświadczenie (to kluczowe!!!), ale wiedz że trądzik ma podłoże hormonalne i dopóki nie uspokoisz układu hormonalnego problemu nie rozwiążesz. Mam pacjentki po izoteku, zsypane na nowo. Po 6 tygodniach diety mówią WOW. Są pewne parametry nad którymi trzeba popracować, składniki które trzeba włączyć a inne wyrzucić. To daje świetne rezultaty. Izotek to droga na skróty po której wracasz do punktu wyjścia jak odstawisz. Moje pacjentki mówią Gosia, tyle maści od dermatologa, antybiotyków, a tu zmiana żywienia i jest poprawa. Skóra to barometr tego co dzieje się wewnątrz. Bywa że problemem jest PCOS bo organizm produkuje za mało progesteronu w II fazie cyklu i włączyć trzeba progesteron po jajeczkowaniu. Są też inne przyczyny hormonalne których nie trzeba leczyć izotekiem a znaleźć przyczynę. Skóra pokaże Ci to co dzieje się z układem nerwowym, hormonalnym i pokarmowym. Są specjaliści którzy na podstawie wyglądu skóry potrafią powiedzieć w jakim kierunku wykonać badania. Dieta na trądzik nie jest łatwa ale skuteczna. Dodatkowo mocno odżywcza więc jeśli ktoś ma zamiar truć się tabletkami, powinien najpierw spróbować metod prostych, choć wymagających sporych wyrzeczeń.
DagaDodano:  18 październik 2017 - 10:50
Trądzik nie ma zawsze podłoża hormonalnego. Ja nie miałam jakichś szczególnych problemów z cerą aż do momentu kiedy się mocno przeziębiłam. Dostałam najmocniejszą postać trądziku, który jedynie był do wyleczenia izo. Przy tym podkreślam, że normalnie się żywiłam. Izo trądzik wyleczyła, nawrotu nie miałam - to jest kwestia też leku ponieważ wszystkie leki mimo, że zawierają izo różnią się między sobą. Ogólnie podawanie tabletek anty nastolatkom niewspółżyjącym jest bez sensu - to, że takie są przepisy to nie znaczy, że po przepisaniu należy je podawać - tak jak w wielu innych przypadkach gdzie przepisy i logika jest sprzeczna. Wątroba u mnie jest w porządku, podczas brania izo jedynie cholesterol był podniesiony ale też nie był w jakimś niesamowitym stopniu - a zapomniałabym, że był podniesiony przede wszystkim ten \"dobry\"
AgatsonDodano:  18 październik 2017 - 11:03
Cześć! Taki chroniczny trądzik może być spowodowany przez pasożyty. Trzeba się odrobaczać! Plus dieta o której mówi Małgosia.
Odpowiedz
DoraDodano:  18 październik 2017 - 9:56
A powiedz proszę co z poceniem się rąk? Jak można ten problem wyeliminować?
AnetaDodano:  18 październik 2017 - 10:40
Dora walczę z tym problemem prawie 25 lat, pocenie się rąk i nóg, mnóstwo maści, badań i niestety dalej się pocą i nie ma rady - znaczy jest botoks ale to toksyna nie chce jej do organizmu wkładać... zresztą efekt jest tylko na pół roku. Po pierwsze zbadaj tarczyce, hormony kobiece, jesli coś w tym kierunku nie bedzie ok polecam diete od Gosi jeśli będziesz miała w normie trzeba szukać dalej przyczyny, czasem jest to przyczyna psychologiczna - warto pogadać z psychologiem. Jesli chodzi o maści, kremy płyny warto próbowac bo np. mnie nie pomógł a mojej znajomej całkowicie wyleczył potliwość pedipur, szałwia albo tabletki ziołowe antyperpirant....
AnetaDodano:  18 październik 2017 - 10:42
A jeszcze jedno 8 lat temu odstawiłam całkowicie cukier biały, wszelkie batony, ciasta, cukierki, nie jem niczego co ma biały cukier - potliwosc zmiejszyła sie o połowe bez białego cukru da sie żyć, niestety jest wszedzie takze musisz uwazać... jogurty, biełbasa itp...
MartaDodano:  18 październik 2017 - 19:31
Gosia ma rację. Jeśli trzymam się diety to wszystko jest ok. A jeśli nie dbam o to to niestety- gulowate cysty,które goją się miesiącami.mi też proponowano izotek ale nie zdecydowałam się. Na jedno pomaga a na drugie szkodzi. Żeby jeszcze pomógł na stałe ale po odstawieniu dalej to samo. Chodziłam do dermatologów i każdy przepisywał to samo.tez bym chciała żeby to było takie proste. Wziąć tabletki i trądzik znika. Niestety..
Odpowiedz
AniaDodano:  18 październik 2017 - 10:13
Malgosiu polecalad ostatnio oliwe basso.Czy mozna używać jej do smazenia czy tylko na zimno?i jeszcze jedno.Mozr podpowiesz jsk podniesv plytki krwi,leukocyty po chemii bardzo spadają
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 10:38
Aniu tylko na zimno. Płytki podniesiesz wzmacniając układ odpornościowy. Pij oliwy zimnotłoczone na zimno, jedz awokado, dużo warzyw bogatych w antyoksydanty, chlorellę, pyłek pszczeli.
RilkaDodano:  20 październik 2017 - 23:07
Po chemii na układ odpornosciowy wyciągi z grzybów np shiitake są bardzo polecane. A na potliwość polecam olejek z rośliny Palmarosa, jest na prawdę bardzo skuteczny.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  18 październik 2017 - 10:23
Małgosiu może wiesz jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym? Pielęgnacja (złuszczanie i natłuszczanie) trochę pomaga ale chciałam podpytać o dietę
MagdaDodano:  19 październik 2017 - 16:10
Też poproszę o informację!
Odpowiedz
AniaDodano:  18 październik 2017 - 10:25
Kochana Gosiu czy napisałabyś post o endometriozie i odżywianiu przy tej chorobie? Jak sobie pomóc? Bardzo na to czekam i ściskam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 10:37
Tak.
Ania KDodano:  18 październik 2017 - 11:22
mojej mamie na dolegliwości związane z endometriozą pomógł krwawnik.
Odpowiedz
Asia92Dodano:  18 październik 2017 - 10:32
Pani Małgosiu jestem pod wrażeniem Pani podejścia do każdego opisywanego tematu, pełen profesjonalizm. Czapki z głów.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 10:37
Bardzo dziękuję.
Odpowiedz
AniaDodano:  18 październik 2017 - 10:40
Czy osoby dorosłe z trądzikiem mogą stosować odżywki białkowe a dokładnie koncentrat białak serwatki z mleka? Jest to dobre źródło białka ale czy nie wzmaga trądziku?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 11:05
Do tego potrzebne są indywidualne obserwacje. Białka nie czerpiemy tylko z mleka. Jest we wszystkim co jemy.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  18 październik 2017 - 10:41
To nie prawda,że po odstawieniu izo problem wraca, proszę nie pisać takich rzeczy. Dobrze przeprowadzona kuracja, wysycenie dawką leku i oczywiście włączenie izo wtedy kiedy przyczyna zmian leży w zaburzeniach ,które izo leczy daje efekty na zawsze. Mój brat miał b.ciężką postać trądziku, pomogła mu tylko izo. Jest 15 lat po leczebniu i nie ma pryszczy.
GosiaDodano:  25 październik 2017 - 12:26
Zgodzę się, Mi Izotretynoina też pomogła. W wieku 23 lat rozpoczęłam kuracje i spokój mam od 3 lat
Odpowiedz
Ania K.Dodano:  18 październik 2017 - 10:42
Małgosiu, a miod i ksylitol z brzozy można jeść przy tradziku? Moja siostrzenica nie przeżyje bez odrobiny słodkiego ( tak mówi) .
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 11:05
Ksylitol tak.
AnonimDodano:  19 październik 2017 - 9:48
To widocznie nie ma aż takiego problemu z trądzikiem skoro twierdzi że nie przeżyje bez cukru.
Odpowiedz
MamaDodano:  18 październik 2017 - 10:56
Czy jogurt naturalny jest dozwolony? Planuję odstawić synowi nabiał. Mimo urozmaiconej diety, ziarna, strączki, orzechy, trochę się boję odstawienia bo to jednak intensywny wzrost. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 11:02
Jogurt naturalny może zostać. Niech syn pije zielone koktajle np. banan, kiwi, mleko roślinne + 2 łyżki bogatego w wapń sezamu. Koktajl zyska fajny smak który z pewnością podpasuje synowi a On sam sporą dawkę wapnia.
Odpowiedz
KDodano:  18 październik 2017 - 11:12
1. Jakie masz zdanie o założeniach paleo, że przy trądziku trzeba wykluczyć zboża, bo węglowodany nasilają łojotok? 2. Jak suplementować witaminy B, czy robić to non-stop, czy co jakiś czas przerwa? Podobno jak się przesadzi to występuje rumień. Podobno kluczowe są B6, B5, B3? * ja mam 22l
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 11:52
1- to nieprawda i kluczowy jest rodzaj węglowodanów. Białe tak, pełnoziarniste z wagi na zwarte minerały nie. 2- ja zawsze zalecam miesiąc suplementacji i miesiąc przerwy.
Odpowiedz
WiolaDodano:  18 październik 2017 - 11:45
Gosiu,a czy dieta, np wykluczenie nabiału,może pomóc przy rogowaceniu okolomeszkowym? Bo rogowacenie jest uwarunkowane genetycznie,ale może...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 11:51
Odstawienie nabiału pomaga przy każdej chorobie skórnej.
KatarzynaDodano:  18 październik 2017 - 18:13
jak odstawić nabiał u małego dziecka? Przecież on potrzebuje tego nabiału, jak go zastąpić?
GosiaDodano:  19 październik 2017 - 20:17
Moje dzieci są od urodzenia na diecie bezmlecznej, bezmlecznej z powodu alergii. Jest teraz wiele przepisów ułatwiających gotowanie. Na blogu jest artykuł czym można uzupełniać niedobory.
Odpowiedz
Kasia WDodano:  18 październik 2017 - 11:53
moje chłopaki maja dopiero 7 i 4 lata więc dojrzewanie jeszcze przed nami ale na pewno jak się pojawi taki problem to skorzystamy z tych rad. Trochę nie na temat Gosiu czy dobrze robie że po posiłku czekam ok 5 min i piję wodę albo herbatkę czy to powinna być dłuższa przerwa?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:36
Wystarczy ale nie pij tej wody jakoś strasznie dużo .
Kasia WDodano:  18 październik 2017 - 20:24
piję ok 400 ml.To w takim razie po jakim czasie najlepiej pić herbatki?czy to nie będzie tak ze cały czas \'wrzucamy\'do tego brzuszka to znaczy albo jedzenie albo picie.Do tej pory robiłam np. tak jadłam śniadanie po ok 5 min 400 herbaty czekam 3 godz(przez te 3 godz nic nie jem i nie piję) jem 2 sniadanie i znów 400 ml herbatki..czyli robię błąd?
Kasia WDodano:  19 październik 2017 - 8:41
Gosiu podpowiesz?Czy ja robie dobrze czy żle
Odpowiedz
AniaDodano:  18 październik 2017 - 11:55
A czy przyczyną trądziku może być okres po urodzeniu dziecka? Jestem 6 miesięcy po urodzeniu dziecka a od 3 miesięcy cera Masakra, czy to wina hormonów?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:35
Tak, to burza hormonalna. Jak hormony wrócą do normy, i skóra się wyciszy. Wiele kobiet boryka się z tym problemem po porodzie.
Odpowiedz
Gosia KulakinDodano:  18 październik 2017 - 11:55
Gosiu,bardzo Ci dziękuję za ten artykuł, kilka razy zwracałam się pod innymi postami z tym problemem i jest artykuł :) Czy mogłabyś w komentarzach lub pod tym artykułem podać konkretne nazwy/firmy kosmetyków do pielęgnacji, które kupujesz dla swojej córki? Mam córkę w podobnym wieku (11 lat) i bardzo by mi to ułatwiło wybór. Chodzi mi także o maseczki, peeling. Bardzo bym Cię prosiła również o plecenie antyprespirantu- moja córka dużo trenuje i mocno się poci i nie chciałabym nieodpowiednim wyborem jej zaszkodzić (byt mocna kulka do jej wieku. Mamy również duży problem z włosami- bardzo się jej przetłuszczają i czasami miewa łupież- tu również prosiłabym o polecenie szamponu/odżywki/maski do włosów. Dieta jest - staram się przemycić jak najwięcej kasz, warzyw, owoców, nie kupować słodyczy, biały cukier i mąka już odstawione. Jeszcze do ograniczenia pozostał nabiał, moja rodzina dużo go spożywa. Serdecznie pozdrawiam!
Odpowiedz
HaniaDodano:  18 październik 2017 - 12:28
Witam, nigdy nie miałam trądziku na twarzy ale odkąd tylko pamiętam mam krosty na ramionach (są przez to takie chropowate i często bardziej zaczerwienione). Czy to również jest trądzik? Jak się ich pozbyć?
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  18 październik 2017 - 12:35
Małgosiu, ja mam z tym duży problem. Mam prawie 32 lata, w czasach nastoletnich było względnie dobrze, a potem się zaczęło... Dodam, mze chodzi też o wypadanie włosów, przerzedzanie się ich na głowie i w ogóle. Ostatnio trafiłam do dobrego i ogólnie bardzo polecanego dermatologa, kazał porobić tyle badań, że inni łapali się za głowę, a ja dzięki temu bardziej zaufałam, bo podszedł \"holistycznie\", że tak powiem. Diagnoza: łojotokowe zapalenie skóry. Podobno skłonność genetyczna. I problem taki, że właśnie TEN-JEDEN-LEK, o którym piszesz może mi pomóc, odmówiłam z powodu planów powiększenia rodziny, rzecz jasna. Jakaś kuracja zastępcza, mnóstwo kasy wydanej na ileś-tam mazideł, ale doszliśmy wspólnie do wniosku, że to bez sensu. Powiedział też, że owszem, dieta cukrzycowa coś by złagodziła, ale nie wyleczyła, że w moim przypadku sprawdzenie nietolerancji pokarmowych też nic nie da. Serio to możliwe? Jestem ciekawa Twojego zdania, bo póki co obstaję przy tym, że czekam na cud ;-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:44
Agnieszko a badałaś się ginekologicznie. Robiłaś cytohormony aby wykluczyć androgenne jajniki?
AgnieszkaDodano:  18 październik 2017 - 23:23
Poczytałam co to i stwierdziłam, że nie, tych badańa nie miałam. A w sumie może powinnam, nie tylko ze względu na skórę. Jak do tej pory było tak: co badania okazywało się, że wszystko ok, i tylko nie wiedzieć czemu nie jest ok. Tylko, o, ciekawa rzecz, 2,5 roku temu robione badanie na żelazo wyszło w normie (jak zawsze), a w tym roku na wiosnę stan krytyczny. Teraz już w normie, ale muszę sprawdzać, czy opada. Dziwne. Czyżby krwiodawstwo? albo to i stes? No nic, póki co hormony przede mną. Dziękuję Ci.
ADodano:  19 październik 2017 - 8:56
Polecam przebadać się w tym kierunku. U mnie leki od dermatologa na trądzik nie pomagały, a wcierki do włosów tylko w trakcie używania. Wtedy jeszcze nie miałam pojęcia o hiperandrogeniźmie, który był przyczyną.
Odpowiedz
WiolaDodano:  18 październik 2017 - 12:38
Gosiu,a czy dieta, np wykluczenie nabiału,może pomóc przy rogowaceniu okolomeszkowym? Bo rogowacenie jest uwarunkowane genetycznie,ale może...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:34
Tak, złagodzi objawy.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  18 październik 2017 - 12:46
Małgosiu może wiesz jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym? Pielęgnacja (złuszczanie i natłuszczanie) trochę pomaga ale chciałam podpytać o dietę
Odpowiedz
SylwiaDodano:  18 październik 2017 - 12:56
Czy krem z retinolem polecasz dla 12latki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:34
Powyżej 12 lat .
Odpowiedz
ADodano:  18 październik 2017 - 14:11
Małgosiu co sadzisz o kosmetykach z magnezem do wcierania tak jak te ponziej?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:34
Magnez nie wchłania się przez skórę. Odsyłam do posta o magnezie.
ADodano:  19 październik 2017 - 8:35
Podobno są nowe badania z 2017 roku, które mówią ze magnez transdermalny się wchłania...
Odpowiedz
ADodano:  18 październik 2017 - 14:23
Małgosiu, czy odstawienie soli ma jakieś konsekwencje dla nas? W diecie mam napisane max.10g, ale często nie mam potrzeby z tego korzystać, ponieważ wolę przyprawy. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:33
Sól to mikroelement. Nawet jeśli użyjesz 5 gramów soli, nic złego się nie stanie.
Odpowiedz
MMMDodano:  18 październik 2017 - 16:26
Witam, przeczytałam cały wpis, jednym słowem świetny! Walczę z trądzikiem juz dobrych parę lat, raz jest lepiej, raz gorzej... Czytałam juz kiedyś o produktach które nasilają trądzik, lecz nigdy nie stosowalam diety, ktora mogłaby mi pomóc. Czy mogłaby Pani mi pomóc w takiej diecie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:43
Oczywiście.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  18 październik 2017 - 16:31
Temat, który mnie dotyczy właściwie całe życie (niestety). Obecnie mam 27 lat. Byłam leczona izo - jedna kuracja. Pomogła ale trądzik wrócił tylko w mniejszym stopniu. U mnie trądzik ma podłoże genetyczne - jest pewna mała grupa ludzi, u której trądzik ma podłoże genetyczne. Wtedy z trądzikiem trzeba się borykać całe życie - dobrze, że nie mam dzieci. Oszalałabym gdyby moje dziecko musiało przechodzić przez to samo co ja. Swoje czasy nastoletnie i wczesną młodość wspominam koszmarnie - problem z doborem odzieży (trądzik był także na plecach i dekolcie) po problemy społeczne - brak akceptacji wśród rówieśników, brak poczucia własnej wartości - nie tylko przez poczucie bycia brzydszą ale też przez nie najlepsze relacje z płcią przeciwną. Dieta pomaga - to prawda ale prawdziwego trądziku nie wyleczy, chyba tylko ten wywołany nietolerancją pokarmową.
Odpowiedz
AsiaDodano:  18 październik 2017 - 16:57
Witaj Małgosiu. Korzystam z wielu Twoich porad i bardzo liczę się z Twoim zdaniem, w związku z tym mam pytanie: czy mogłabyś napisać post o tak modnych ostatnio Colostrum i Laktoferynie w kontekście wzmacniania odporności u dzieci? Byłabym mocno wdzięczna. Pozdrawiam
Odpowiedz
MagdaDodano:  18 październik 2017 - 17:06
nie wiem czy mogę tak publicznie na blogu, ale super jeśli chodzi o mycie buzi są - żel do mycia twarzy z serii Ziaja Med kuracja antybakteryjna i ANIDA emulsja micelarna do mycia twarzy MEDI SOFT - rewelacyjne produkty, nie wysuszają, super krótkie składy i kosztują w granicach 10zł a są dość mało znane, większość osób sięga niestety po drogie zagraniczne produkty o niekoniecznie korzystnych składach... A jeśli chodzi o peeling enzymatyczny - VIS PLANTIS papaja i kamelia albo droższy CLARENA AHA max forte peeling :)
Odpowiedz
Karolina B. Dodano:  18 październik 2017 - 17:46
Z góry przepraszam, że nie na temat ale nie mam się kogo poradzić a możliwe, iż pani będzie miała dla mnie jakąś odpowiedź. Kilka tygodni temu przy badaniu krwi wyszło, iż mam FBC (full blood count) poniżej normy. Gdy rozmawiałam z lekarzem wytłumaczył mi jedynie, iż problem polega na tym, że mam za niską liczbę białych krwinek (neutrophils / neutrofile). Gdzie normy są od 2.0 moój wynik wynosił 1.7. Mieszkam za granicą i gdy zapytałam co w takim wypadku mam zrobić i czym to grozi to jedyna odpowiedź jaką usłyszałam to ta, że mam wrócić za 6 tygodni na kolejne badania i wtedy zobaczymy jak z ich poziomem - jednocześnie zapewniając mnie, iż jestem absolutnie bezpieczna i nie mogę nic zrobić w obecnej sytuacji. Pani Małgosiu, jeżeli oczywiście pani wie coś na ten temat - prosze mi powiedzieć co dokładnie się dzieje? Czy powinnam się czegoś obawiać? Jakie mogą być przyczyny takich wyników i czy rzeczywiście mam się niczym nie przejmować? Z góry dziękuje za pomoc
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 październik 2017 - 19:42
Nie można stawiać diagnozy od której nota bene jest lekarz na podstawie jednego parametru. Obniżony poziom neurofili może świadczyć o wielu rzeczach i ten wynik trzeba zestawić z pozostałymi parametrami krwi i wykonać dodatkowe badania. Nie będę tu wymieniać bo nie o straszenie Pani chodzi ale proszę nie czekać pół roku tylko zmienić lekarza. Powinna Pani dostać skierowanie do hematologa który określi przyczynę.
Karolina B Dodano:  18 październik 2017 - 23:33
Dokładnie, szukając porady w internecie natknęłam sie na cała listę możliwych skutków obniżonych wyników - wolałabym jednak nie zakładać najgorszego dlatego chciałam ewentualnie podpytać o pani zdanie. Dziękuje za odpowiedz :)
Odpowiedz
KasiaDodano:  18 październik 2017 - 18:10
Małgosiu, a co przy trądziku różowatym w wieku dorosłym? podobne zalecenia?
Odpowiedz
KasiaDodano:  18 październik 2017 - 18:11
Małgosiu, może poradzisz czy jakąś specjalną dietę można stosować przy zapaleniu mieszków włosowych u małych dzieci (3 lata)
Odpowiedz
EwaDodano:  18 październik 2017 - 22:04
Małgosiu, mam ważne pytanie i szukam odpowiedzi. Od kilku miesięcy zmagam się z bakterią paciorkowca w pochwie. Pomimo leczenia antybiotykiem (sugerowanym z antybiogramu) bakteria nadal jest:( Gin odsyła mnie do poszukiwań źródła zakażenia w innym miejscu organizmu, ale lekarz rodzinny umywa ręce :( Co byś mi radziła? Próbuję na własną rękę podnieść odporność organizmu (wit. D, chlorella, probiotyki, olej z czarnuszki i czystek) ale czy to wystarczy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 7:49
Jeśli antybiotyk nie pomaga to znaczy że po wybiciu bakterii dalej jesteś gdzieś zarażana. Zastanów się czy podczas kuracji nie jesz cukru który odżywia przetrwałe patogeny, czy np. nie siadasz na desce w toalecie w pracy.
Odpowiedz
AgaDodano:  19 październik 2017 - 7:15
Małgosiu od początku roku brałam z krótkimi przerwami VIGANTOLETTEN 2000 j.m. Zrobiła kontrolnie badanie witaminy D i wynik to tylko 32. Małgosiu ile powinnam brać tej witaminy? Mam insulinooporność i z Twoich postów wiem jak ona jest ważna. Dziękuję.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 7:46
Przejdź na Solgar. Jest droższy ale ma lepszą wchłanialność.
Odpowiedz
AsiaDodano:  19 październik 2017 - 7:41
Małgosiu z innej beczki-czy jeśli rano dodam gorącej wody do odstanej przez noc wody z miodem to czy straci swoje właściwości?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 7:45
Tak. Miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza.
Odpowiedz
KingaDodano:  19 październik 2017 - 8:32
Malgosiu, przepraszam ze nie na temat, ale cos mnie martwi. Syn-6latek trzeci tydzien dostaje witamine D 1000j.m. i ma problem z wyproznieniem. Podaje mu witamine w kapsulkach z olejem sojowym. Czy to moze byc od witaminy D, czy od skladnikow jakichs w kapsulce? Jak inaczej podawac mu te witamine, jesli to od twgo, bo meczy sie strasznie, a nic innego sie nie zmienilo i w poprzednim okresie jesienno-zimowym bylo podobnie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 20:42
Synek może nie tolerować jakiegoś składnika z otoczki. Jeśli oczywiście nie zmieniło się nic oprócz podania witaminy to warto zmienić ją na inną, najlepiej w tym przypadku w kropelkach.
Odpowiedz
AniaDodano:  19 październik 2017 - 8:34
Malgosiu doradz proszę zakup dobrego mleka migdalowego.Chce wzmocnic odporność u Mamy.W biedronce lidlu i tesco nie ma
Odpowiedz
MartaDodano:  19 październik 2017 - 9:07
Co Ty o tym myślisz, Małgosiu, żeby na Twojej stronie było forum? Tu tak wielu ludzi zagląda, mądrych, doświadczonych, chorych. I oczywiście Ty, nasza Guru! Można by było porozmawiać, wymienić zdanie, poradzić się. Przepraszam za śmiałość. Od dawna o tym myślę i dziś się odważyłam :) Nie wiem czy to jest w ogóle możliwe. Oczywiście, to Twoja strona i Ty tu rządzisz. Pozdrawiam, Marta
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 20:40
Przyznam że nie zastanawiałam się nad tym. Forum potrzebuje moderatora a ja nie znajdę na to czasu :(
Odpowiedz
IzabellaDodano:  19 październik 2017 - 9:25
Gosiu, mam 40 lat od dłuższego czasu źle się czuje tzn mam takie nagłe spadki energii w ciągu dnia,czesto muszę się położyć.Ogólnie szybko się mecze,drzą mi mięśnie przy wysiłku,jestem ciągle zmęczona i senna albo dziwnie nerwowa rozdrażniona bez powodu,zwłaszcza rano zanim coś zjem .Robiłam badania i poza monocytami(wysokie) wyszły ok.tsh tez, ale glukoza od 2 lat jest 97-98 a zdrowo się odżywiam,unikam słodyczy, nadmiaru tłuszczu i owoców.Jem chleb żytni razowy.Słodyczy unikam bo jest mi po nich niedobrze mam mdłości.W rodzinie taty(rodzice,rodzeństwo) wszyscy mieli cukrzyce włącznie z nim,moja mama tez miała.Czy uważasz ze moje dolegliwości mogą właśnie mieć z tym związek?lekarz nie widzi powodu mojego samopoczucia...a jest coraz gorzej.Co powinnam zrobić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 październik 2017 - 10:22
Iza powinnaś wykonać badania krwi oraz poziom witaminy D3.
Odpowiedz
AsiaDodano:  19 październik 2017 - 12:11
Bardzo rzeczowy post. Moja córka lada moment wkroczy w wiek dojrzewania i spodziewam się, ze z takimi problemami też będziemy mieć do czynienia, będę wiedziała, gdzie szukać informacji. z innej beczki: zrobiłam syrop z aronii z Twojego przepisu, po 2 tygodniach otwarłam słoik i aronia miała lekko alkoholowy zapach, jakby sfermentowała. Chyba tylko ta wierzchnia warstwa, bo po wrzuceniu do garnka i zagotowaniu nie było już tego czuć (smak też był ok). Czy to jest normalne, czy faktycznie mogło się sfermentować i nie należy już tego pić?
Odpowiedz
kasia wDodano:  19 październik 2017 - 12:41
A tak się jeszcze chce dopytać czy przyczyna wzdętego brzucha jest min to ze pije do posiłku?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 20:38
Nie udzielę jednoznacznej odpowiedzi ponieważ przyczyn może być kilka i konieczny jest wywiad ale picie do posiłku ma w tym przypadku znaczenie.
Odpowiedz
JotkaDodano:  19 październik 2017 - 16:51
Małgosiu, mam pytanie. Od kilku tygodniu zdrowo się odżywiam, jem 5 regularnych posiłków inspirowanych Twoimi przepisami. Staram się wypijać ok. 1l wody dziennie, do tego kawa, czystek, zielona herbata. Niestety, bardzo często dokuczają mi gazy. Jak temu zaradzić? Uwielbiam Twojego bloga i wiedz, że robisz kawał dobrej roboty! Pozdrawiam!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 październik 2017 - 10:21
Warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe aby sprawdzić czy przyczyną gazów nie jest coś co jemy a jeść nie powinniśmy. Warto też przyjrzeć się temu co jemy i poobserwować po czym się wzdęcia i gazy pojawiają.
Odpowiedz
PaulaDodano:  19 październik 2017 - 18:06
od wielu lat zmagam się z trądzikiem, wiele leków i maści na nie nie działa, w tym roku rozpoczęłam drugi raz leczenie izotretynoiną. Chciałabym zrezygnować z nabiału, który często jest moim głównym składnikiem (rzadko jem mięso i strączki), co by pani w takiej sytuacji polecała, dostarczać bardzo niewielkie ilości białka (chodzę 3x w tygodniu na siłownię) czy spożywać ten nabiał? A drugie pytanie co poleca pani na wielgaśny brzuch, dostaję go już 2 tygodnie przed miesiączką?
Odpowiedz
AgaDodano:  19 październik 2017 - 18:24
Nie do końca się zgodzę z tobą Małgosiu mam 2 córki każda inna. Są w wieku nastolatków 15 i prawie 18 lat.Obie miały dużo zainteresowań jak były młodsze niestety starsza zrezygnowała stopniowo ze wszystkich dodatkowych zajęć troche z nadmiaru zajęć, trochę z wpływu koleżanek a trochę z lenistwa. Nie ma trądziku ma za to kompleks nadwrażliwej cery i to próbuje a raczej tuszuje często pod mocnym makijażem. Walczę czasami z tym ale wiem że to przejdzie.Z czasem nie zechce sie jej tak dużo czasu poświęcać na makijaż. A teraz jest już taka specjalistka w makijażu ze co poniektóra kosmetyczka może się od niej uczyć. Tak więc czasem ten makijaż pomaga ukryć jakiś kompleks. A sama wiem że w tym wieku zdanie dorosłych nie liczy się tak jak rówieśników.
Odpowiedz
ulaDodano:  19 październik 2017 - 18:28
Witam Małgosiu :) Piszę aby dopytać się o diete trądzikową. cZY przy trądziku ważne jest wykluczenie pewnych składników i stosowanie się do nich czy również specjalne proporcje diety ? Czyli czy muszę mieć rozpisaną dietę aby uporać się z trądzikiem czy wystaczy zastosowanie się do Twoich rad?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2017 - 20:37
Proporcje warzyw, do mięsa i węglowodanów są istotne. Ale spróbuj najpierw zastosować się do zasad.
Odpowiedz
AniaDodano:  19 październik 2017 - 21:38
Przy okazji tematu cery chciałam zapytać co z kaszakami (35lat)? Jak się ich pozbyć, jak zapobiegać, co jest ich przyczyną? Z góry dziękuję za pomoc.
AniaDodano:  19 październik 2017 - 21:50
Jednak pomyliłam pojęcia :( Chodziło mi o pojawiające się na twarzy szczególnie na policzkach takie podskórne białe chrostki, z których po wyduszeniu wychodzi dużo białej mazi lub biała grudka (nie bolącą) co to możne być, jak zapobiegać jak leczyć?
ADodano:  20 październik 2017 - 11:06
Może chodzi o brodawki płaskie? U mnie takie coś pojawiło się na policzku w wieku 20 lat. Miałam też trądzik, z którym wybrałam się do dermatologa, ale dowiedziałam się, że miałam też i to. 6 razy miałam robione mrożenie, ale nic nie pomagało, więc się poddałam. Później było jeszcze gorzej, bo poroznosiło się to po twarzy. Po 4 latach nagle zniknęło, nie wiem jakim cudem. Polecałabym nie dotykać tych miejsc, bo łatwo się rozprzestrzenia, chyba że nie chodzi o to.
Odpowiedz
KASIADodano:  20 październik 2017 - 8:13
Małgosiu kochana może Ty będziesz w stanie mi pomóc. Moja mama - lat 49 ostatnio budzi się z opuchniętymi dłoniami.I zamiast pójść do lekarza sama wymyśla co jej dolega np.dziś powiedziała że to na pewno od tego że ostatnio zaczęła używać więcej soli . Czy mogłabyś coś poradzić na jej problem albo ewentualnie do jakiego lekarza się z tym udać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 październik 2017 - 10:18
Trzeba zbadać nerki i ciśnienie. Koniecznie namów mamę na wizytę u lekarza.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds