fbpx
Jak przyrządzić ziemniaki, aby nie stracić wartości odżywczych? Dlaczego większość z nas robi to nieprawidłowo, pozbawiając je tego, co mają najcenniejsze? Na czym polega proces retrogradacji skrobii i dlaczego w przypadku ziemniaków ma to aż tak duże znaczenie?
Img

W ubiegłym roku przeciętny Polak zjadł 103 kilogramy ziemniaków, co daje około 280 gramów dziennie. Ja zjadam 100 gramów raz na dwa tygodnie co oznacza, że 3 kilogramy i 800 gramów ziemniaków ktoś w te dwa tygodnie zjada za mnie.

Generalnie z roku na rok spożycie ziemniaka spada. W 2008 wynosiło 118 kilogramów na głowę. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) prognozuje, że w 2015 roku przeciętny Polak zje „już tylko” 100 kilogramów ziemniaków.
Jak by nie patrzeć, jesteśmy ziemniakożercami i nie ma co mydlić oczu. Ziemniaków jemy dużo, a biorąc pod uwagę fakt, iż niektórzy nie jedzą wcale lub bardzo mało, inni jedzą naprawdę dużo.
Polska ziemniakiem stoi. Czy to dobrze? Co w nich dobrego i czy w ogóle potrafimy je tak przygotować, aby nie stracić wartości? Na te pytania odpowiem Wam dziś.

Na początek trochę ziemniaczanej historii

Historia ziemniaków sięga Ameryki południowej i Inków, którzy uprawiali je w celach spożywczych od stuleci. Do Europy trafiły za sprawą hiszpańskich konkwistadorów, którzy podbijając ziemię Inków w poszukiwaniu złota (którego nota bene nie znaleźli), zabierali ze sobą co ciekawsze. Co może dziś zaskakiwać, ciekawe wydały im się ziemniaczane kwiaty i przez prawie 200 lat ziemniaki były w Europie uprawiane właśnie jako roślina ozdobna. Uprawa w celach spożywczych nastąpiła dopiero w XVIII wieku.
Do Polski sadzonki ziemniaka przywiózł Jan III Sobieski jako podarunek dla żony. I chwała mu za to. Dziś na wielu Polskich stołach dzień bez ziemniaka to dzień stracony!

To dobrze?

Moim zdaniem to nie jest dobrze. Jemy ziemniaki bo to najprostszy dodatek do obiadu. Ciach ciach obierasz i do wody. Na talerzu statystycznego Polaka kaszy nie uświadczysz. No może grycznaną w towarzystwie mięsnego gulaszu raz na jakiś czas. Ryż? No może biały w pomidorowej. A przecież rodzajów kasz i ryżu mamy naprawdę sporo. Ale nie lubimy tego dziubania bo przede wszystkim nie wiemy co z tą kaszą zrobić. Na sucho nie smakuje. A jak ją ciekawie podać? Nie wiadomo .
I tu PR ziemniaka ze swoją ceną i szybkością przygotowania wygrywa.

Jakie wartości ma ziemniak? Tak szczerze!

W sieci mówią, że jest kaloryczny i bezwartościowy. To nieprawda. 100 gramów ziemniaków ma tylko 75 kcal. Owszem dużo skrobi, ale o tym za chwilę.
Ziemniak jest dobrym źródłem witamin z grupy B, potasu i witaminy K. Zawiera także wapń, siarkę, żelazo i magnez, ale te ilości nie są znaczne. Nie ma się czym ekscytować.
Amatorzy ziemniaka mówią, że ma dużo witaminy C. Ma, ale cóż z tego. Zjedzenie go na surowo to prosta droga do toalety i podobno gorączki. Nie wiem, na surowo nie jadłam.
Tak czy inaczej ziemniak nie jest żadnym źródłem witaminy C, bo ta ginie w wysokiej temperaturze, a ziemniaki jemy przecież ugotowane.
Odmian ziemniaków jest całe mnóstwo. Te nasze Polskie są na ogół jasne. Jeśli w jakichś delikatesach uda Wam się kupić kolorowe (żółte, pomarańczowe, fioletowe) bierzcie. Mają mnóstwo karotenoidów i przeciwutleniaczy.

Nie trać wartości czyli jak gotuje się ziemniaki w Polsce?

A cóż to za pytanie? No ciach, ciach skórkę, potem do wody i do miękkości. Następnie wodę chlup do zlewu i ziemniaczki na talerz. Znam jeszcze mistrzów, którzy obierają ziemniaki rano przed pójściem do pracy, a gotują po powrocie. To tak jakby zjeść piach, czyli bez sensu.
Tak się niefortunnie składa, że i potas i witaminy z grupy B, dla których warto jeść ziemniaki, rozpuszczają się w wodzie. W momencie kiedy gotujemy je w wodzie to całe wartości z ziemniaka przenikają do wody.
Tę wodę później wylewamy. Czy taki ziemniak ma jeszcze jakieś wartości czy tylko rozpulchnioną, tucząca skrobię? Ma tylko rozpulchnioną, napęczniałą i tuczącą skrobię.Witaminy rozpuściły się w wodzie, którą wylaliśmy.

Skrobia oporna, czyli na czym polega proces retrogradacji skrobii?

Skrobia oporna powstaje w wyniku poddania skrobi działaniu wysokiej temperatury w małej ilości lub bez udziału wody. W wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia jej struktury i przemiany formy spiralnej w liniową (retrogradacja). Skrobia oporna odporna jest na działanie enzymów trawiennych w związku z czym nie ulega strawieniu do glukozy i wchłonięciu w jelicie cienkim. Podobnie jak błonnik przechodzi do jelita grubego, by tam z pomocą mikroflory ulec fermentacji, wypełnić jelito, poprawić perystaltykę, zebrać co trzeba i pomóc usunąć. Dodatkowo skrobia oporna, podobnie jak błonnik, obniża PH okrężnicy i poziom cholesterolu.

Jak dobrze przyrządzić ziemniaki aby zawierały najwięcej wartości i nie tuczyły?

Aby zaszedł proces retrogradacji skrobi oraz aby nie stracić witamin  z grupy B i potasu, należy gotować ziemniaki na parze lub je zwyczajnie upiec.

Uwaga na solaninę!

Solanina jest toksyczna. Znajduje się w łodydze, kwiatach i liściach, których oczywiście nie jemy, więc nie ma obaw, ale jest także w kiełkach, tzw. ziemniaczanych oczkach, skórce oraz ziemniakach zielonych. Dlaczego ziemniak zielenieje? Ponieważ wystawiony na działanie promieni słonecznych zaczyna wytwarzać zielony chlorofil i solaninę.
A co ze skórką? Któż nie lubi pieczonych ziemniaków w mundurkach? Nie wolno ich zatem jeść?
Paracelsus mawiał „wszystko jest trucizną i nią nie jest, zależy od dawki”. Osobiście uważam, że więcej szkody wyrządzają nam konserwanty i chemiczne dodatki w żywności, wdychane spaliny samochodów na ulicy, niż jak raz na jakiś czas zjemy pieczonego ziemniaka ze skórą.
Wielokrotnie takie jadałam i jeszcze żyję. Nie ma co przesadzać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Wpływ magnezu na organizm człowieka. Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie, także podczas wysiłku fizycznego.
Wpływ magnezu na organizm człowieka. Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie, także podczas wysiłku fizycznego.

Magnez to pierwiastek znajdujący się w każdej komórce naszego ciała, dlatego odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu . Aktywizuje Czytaj dalej

Wszystko co powinnaś wiedzieć o biotynie nie tylko w kontekście skóry, włosów i paznokci
Wszystko co powinnaś wiedzieć o biotynie nie tylko w kontekście skóry, włosów i paznokci

O witaminach z grupy B pisałam Wam w piątek. Wiecie już jak są ważne i dlaczego należy zwracać na nie Czytaj dalej

Łuszczyca – jak się jej pozbyć skutecznie i trwale? O czym bezwzględnie musisz wiedzieć?
Łuszczyca – jak się jej pozbyć skutecznie i trwale? O czym bezwzględnie musisz wiedzieć?

W dniu wczorajszym w programie Dzień Dobry Wakacje w telewizji TVN miała miejsce dyskusja na temat łuszczycy. Osobiście programu nie Czytaj dalej

Tłuszcz to wróg czy jednak przyjaciel ?
tłuszcz w diecie

Temat tłuszczu to temat bardzo kontrowersyjny. Są teorie, że osoby chcące osiągnąć i zachować szczupłą sylwetkę powinny go mocno ograniczyć, Czytaj dalej

135 komentarzy

AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 9:15
No to jak to w końcu jest??? Skoro skrobia oporna powstaje przy wysokiej temperaturze w małej ilości lub bez udziału wody to jak te ziemniaki przygotowywac?? Jeśli są pieczone to moim zdaniem bez wody ale czas pieczenia nie jest krótki i tu skrobia oporna nie powstanie? a co z gotowaniem - podobno po wystudzeniu skrobia sie krystalizuje wiec czy to wtedy powstaje skrobia oporna? Prosze o przykłady jak przygotowyc ziemniaki zeby była w nich skrobia oporna. Z góry dziekuje Gocha
Dodano:  25 listopad 2015 - 10:24
Jak nie powstaje. Przecież piekąc podgrzewasz skrobię. Tak czy nie?
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 10:49
zgadza się, ale sama piszesz ze "w wysokiej temp w małej ilości". Jeśli piekę ziemniaki tak aby nie były surowe to na logike tej wysokiej temperatury jest "duża ilość". Wiec ty powstaje moje pytanie czy przy długim pieczenie skrobia oporna powstanie czy nie? Jęsli czas wysokiej temperatury ma znaczenie to ile tego czasu??
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 11:27
Najlepiej poddać obrobce termiczej, ostudzic i podgrzać
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:22
Powstaje. Pieczesz do miękkości. Czy to ma być 40 czy 50 minut nie wiem. To pytanie do chemika. Ale czy te czasy mają aż takie znaczenie.
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 13:47
Uważam, że w tym przypadku "w małej ilości" odnosi się do ilości wody, a nie ilości czasu pieczenia
Dodano:  25 listopad 2015 - 14:45
Tak. Do ilości wody i jest to napisane w tekście ale do pieczenia także.
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 14:47
Domyślam się, że pytanie Gochy powstało z niezrozumienia cytowanego przez nią fragmentu, a mianowicie, że określenie "w małej ilości" dotyczy wysokiej temperatury ;) stąd zdziwienie, że przecież czas pieczenia nie jest krótki. Otóż Gosia miała na myśli, że "w małej ilości wody" lub "bez udziału wody" ale zawsze w wysokiej temperaturze ta skrobia oporna powstaje.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 9:15
Super napisane!Jadamy ziemniaki od czasu do czasu,czesciej jednak pelnoziarniste makarony,kasze gryczana niepalona i jaglana.Twoje pomysly na kasze Malgosiu sa bardzo pomocne.
Pozdrawiam.
PS:Twoja ksiazka z pewnoscia bedzie sukcesem:P:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 9:19
Świetny artykuł. Jak gotować na parze? W parowarze? A jeśli go nie mam. Posiadam taki garnek niczym durszlak z dziurkami, podobno do gotowania na parze. Masz z czyś takim doświadczenie?
I jeszcze jedno pytanie odbiegające od tematu- na czym smażyć rybę? Olej kujawski, rzepakowy? Czy otręby pszenne smażone tracą swoje wartości odżywcze? Wczoraj usmażyłam rybę obtoczoną w jajku i otrębach pszennych na oleju kujawskim, odsączyłam ręcznikami tłuszcz. Jestem cukrzykiem, co sądzisz o ww. . Dawno nie jadłam ryby smażonej i miałam straszną ochotę.
Dodano:  25 listopad 2015 - 10:25
Rybę najlepiej smażyć na oleju ryżowym, rzepakowym rafinowanym czyli np. Kujawski lub oleju kokosowym. Otręby podczas smażenia nie tracą wartości.
Jako cukrzyk możesz od wielkiego dzwonu usmażyć sobie taką rybę.
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 12:16
A przy temacie ryby... Slyszalam ze najlepiej smazyc na masle klarowanym, ile w tym prawdy?
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:24
W smażeniu chodzi o temperaturę dymienia. I masło klarowane, i olej kokosowy, i rzepakowy rafinowany i ryżowy mają najwyższą.
To który wybierzesz zależy od tego jaki smak lubisz.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 9:25
Malgosiu wyczytalam ze przygotowujesz posilki w multicookerze i osobiscie polecasz go :) i chyba jestem zdecydowana na niego ale jeszcze slyszalam o Termomixie moglabys w skrocie opisac czym roznia sie te dwa sprzety
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 12:27
Ja nie jestem Malgosia ale posiadam thermomix, ktory osobiscie kocham od pierwszego dotkniecia. W multicookerze ugotujesz na pewno wiecej roznych potraw, ktorych nie da sie przyrzadzic w thermomixie i ustawisz go na okreslona godzine, natomiast w thermo rozdrobnisz bardzo twarde rzeczy ( lod, ziarna, orzechy). Kazde z tych urzadzen ma swoje wady i zalety, trzeba dobrze przemyslec i polecam wybrac sie na prezentacje thermomixa, nie kupowac w ciemno.
AnonimowyDodano:  16 luty 2016 - 18:12
Też nie jestem Małgosią, ale co do Thermomixa wypowiem się w ten sposób ... są o wiele tańsze urządzenia na rynku niż Thermomix, który obecnie kosztuje ok. 6000 a zrobisz nim mniej więcej tyle samo co Thermomixem. Nie podam marki by nie być posądzonym o kryptoreklamę. Moim zdaniem, Thermomix jest dobry, ale stanowczo za drogi bo nie aż tak doskonały jak wmawiają nam na prezentacjach.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 9:26
Może jakiś fajny przepis na pieczone ziemniaki
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 23:52
Przepis? Obierasz (lub nie), kroisz np. jak frytki, talarki, ćwiartki czy inne cuda, posypujesz ulubionymi przyprawami i do piekarnika :)
Odpowiedz
SmaczkaDodano:  25 listopad 2015 - 9:30
No to ładnie. Ja juz dawno temu zrezygnowałam z ziemniaków na rzecz kasz, ryżu do obiadu. Kaszy jest całe mnóstwo i jakoś jeszcze sie nie znudziłam, za to jak chce przekonać rodzinę, to mój dziadek mówi, że "kaszy najadł się na wszystkie czasy w wojsku" i ziemniak na stole musi byc, bo obiad bez ziemniaków, to nie obiad. Koniec kropka.
Odpowiedz
MichałDodano:  25 listopad 2015 - 9:37
"Skrobia oporna powstaje w wyniku poddania skrobi działaniu wysokiej temperatury w małej ilości lub bez udziału wody." A to nie jest tak, że skrobia oporna tworzy się po schłodzeniu i że nie powinno się jeść świeżo ugotowanych produktów skrobiowych?
Dodano:  25 listopad 2015 - 10:22
Nie trzeba schładzać.
MichałDodano:  25 listopad 2015 - 13:00
"Podobnie dzieje się kiedy po przygotowaniu, produkt z zawartością skrobi schłodzimy. W wyniku procesu retrogradacji (przemiany formy spiralnej w liniową) ilość strawnej skrobi znacznie się ograniczy." Czyli nie trzeba ale lepiej schłodzic?
Dodano:  25 listopad 2015 - 13:06
Już wyjaśniam. Proces retrogradacji skrobi zachodzi już podczas podgrzewania. Efekt jest mocniejszy w wyniku schłodzenia, owszem, ale bez przesady. Kto gotując na obiad ziemniaki ugotuje je godzinę wcześniej i schłodzi. Ja wolałabym już ich nie jeść bo nie mam tyle czasy aby się w to bawić.
Odpowiedz
mojadrogadopieknaDodano:  25 listopad 2015 - 10:01
Ziemniaki królują chyba w 90% domów, przynajmniej u mnie na wsi. I ludzie nie wyobrażają sobie bez nich obiadu. Na szczęście ja uwielbiam kasze i moglabym je jeść nawet bez dodatków ;) zastanawia mnie tylko roznica miedzy kasza palona i niepalona. Czy ktoras z nich jest zdrowsza ? Pozdrawiam serdecznie!
Dodano:  25 listopad 2015 - 10:11
Nie ma większego znaczenia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 10:20
Bardzo fajny artykuł. Zabrakło tylko jeszcze jakiegoś przepisu z udziałem zdrowo przygotowanych ziemniaczków :P
MartaSDodano:  25 listopad 2015 - 11:11
Przepis Gosi na pieczone ziemniaki z cukinia http://qchenne-inspiracje.blogspot.co.uk/2013/05/dorsz-w-patkach-migdaowych-podany-z.html?m=1
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 21:39
Uwielbiam te ziemniaki z cukinia ;) Ania
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 10:42
Małgosiu, piszesz najpierw że najlepiej gotować na parze lub upiec, a potem że najlepszym sposobem jest ugotowanie ziemniaków w mundurkach. Który zatem sposób, twoim zdaniem, jest najlepszy? I jeśli pieczemy to w mundurkach (np. owinięte w folię aluminiową) czy obrane?
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:20
Aby zachować wartości należy upiec lub gotować na parze. To nie ulega wątpliwości. ALE obróbka termiczna ze skórką jest najlepsza.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 10:52
Małgosiu, ja nie w temacie. Spotkałam się ostatnio z produktem - klarowany tłuszcz kokosowy. Czy możesz się na temat takiego "cuda" wypowiedzieć? Byłabym wdzięczna
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:18
Nie wiem co to takiego.
Odpowiedz
Ange76Dodano:  25 listopad 2015 - 10:52
Jakoś nigdy nie postrzegałam tego, ze trzeba ziemniaki obrać jako ułatwienie. Łatwiej sypnąć jednak kasze czy ryz i ugotować :) Dlatego wciąż karmie rodzinę ryżem lub kaszą, no ale ziemniaki u nas jednak są częściej niż raz na 2 tygodnie. Wszyscy uwielbiamy pieczone, ale to jednak zajmuje troch czasu, chyba będę musiała sobie w końcu sprawi albo uradzenie do gotowania na parze, albo specjalny garnek :)

Bardzo pożyteczny ten wpis :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 11:02
Jakie pokarmy mogłaby pani polecic na uszczelnienie jelit. Szpeci mnie okropny trądzik.
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:17
Na początek trzeba określić czy nie masz nietolerancji. To kluczowe w ustaleniu odpowiedniej diety.
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 22:27
a jeżeli jest nietolerancja i produkty zostały wykluczone?
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:17
Jeśli stosujesz dietę eliminacyjną a trądzik nadal jest, trzeba szukać przyczyny. Niekoniecznie przyczyną muszą być nieszczelne jelita. Mogą być także zaburzenia hormonalne. Jeśli trądzik jest na brodzie i w dolnych partiach policzków to świadczy to o zaburzeniach hormonalnych.
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 17:35
A czy moNa sie spodziewać postu dotyczącego uszczelniania jelit i regentacji jelit ?
Jak długo moZe trwać takiie uszczelnianie ?
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:30
Zapisuję
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 11:47
Ciekawy temat poruszony. Małgosiu czy mogła byś doradzić o jakiej porze dnia najlepiej pic siemie mielone .
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:14
Jeśli w celach ochronnych na żołądek to rano.
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 15:21
A w celu polepszenia stanu wlosow?
Dodano:  25 listopad 2015 - 17:38
To nie ma znaczenia.
Odpowiedz
JustynaDodano:  25 listopad 2015 - 12:04
Złe przygotowanie wynika z tradycyjnego podejścia do gotowania ziemniaków. Od jakiegoś czasu wiadomo jak przyrządzać je prawidłowo, ale stare nawyki długo pozostają w użyciu.
Odpowiedz
mojadrogadopieknaDodano:  25 listopad 2015 - 12:06
Małgosiu, zrobilam sobie dzisiaj kanapke z awokado ale po godzinie "zczerniało". Czy to normalne czy powinno się je zjesc od razu po obraniu ze skórki?
Dodano:  25 listopad 2015 - 12:13
To normalne. Awokado należy zjeść od razu po obraniu ze skórki. Bardzo szybko się utlenia.
Blue BlueDodano:  26 listopad 2015 - 19:05
Czyli trzeba zjeść całe, bo reszta rozrojonego awokado ( przechowywana w lodówce) jest bezwartościowa? Trudno na raz zjeść całe......
redstineDodano:  3 styczeń 2016 - 23:30
Można zostawić awokado razem z pestką w zamkniętym pojemniku. Da radę na parę godzin, ale i tak trzeba zjeść możliwie najszybciej
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 12:41
Hej
Czy słyszałaś może o piperynie?? co o niej myślisz?? ostatnio o niej głośno! Pozdrawiam Magda
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 13:42
Dopisuję się pod tym pytaniem. Lidka
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 13:44
A jak nalezy sprawdzic czy ma sie szczelne badz nie szczelne jelita? Sa jakies badania?
MadziuuDodano:  30 listopad 2015 - 19:02
Jeśli po zjedzeniu buraczków ćwikłowych sikasz na różowo świadczy to o nieszczelnych jelitach
AnonimowyDodano:  1 grudzień 2015 - 1:28
wystarczy wypić sok burakowy i jeśli mocz jest kolorowy, to znaczy,że jelita się nie szczelne. Aby to zmienić ja piłam soki, jabłkowo-marchewkowo-buraczkowe codziennie rano i po tygodniu miałam mocz bez zabarwienia buraczanego, ale nie wiem, czy to norma
Odpowiedz
MarysiaDodano:  25 listopad 2015 - 13:54
Ciekawe podejście do tematu!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 14:02
Małgosiu, znasz jakiś przepis na pasztet z selera ? Mam jeden ale tam idzie aż kpstka margaryny na kg selera, no i kostki grzybowe.
Z niecierpliwością czekam na książkę.
Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 14:17
A jak to wygląda z mikrofalą? ja zwykle jak nie mam czasu na piekarrnik, to po prostu myję ziemniaki, nakłuwam i "piekę" je w mundurkach przez klika minut w kuchence mikrofalowej. Smakuja pysznie, ale jak to się ma do kwesti "odchudzających/tuczących"?
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 15:09
Na jakiej mocy i ile minut?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 15:05
Małgosiu, a czy będąc na diecie 1500 kcal mogę pozwalać sobie na zupy w ramach posiłków - rosół i pomidorowa z makaronem, ogórkowa czy żurek? Oczywiście ugotowane samodzielnie, na udku z kurczaka i dużej ilości warzyw, zaprawione lekko śmietaną 12%. Czy zawsze na obiad musi być to chude mięso i brązowe kasze i ryże i ogólnie wszystko co jest pełnoziarniste, chude i warzywne?
Dodano:  25 listopad 2015 - 17:42
Zupy mogą być, oczywiście jednak ja polecam gotować na wywarach z jarzyn jeśli się jest na redukcji.
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 21:16
Co sądzisz o szybkim pieczeniu ziemniaków w specjalnych workach potato express w mikrofalowce?
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:15
Nie znam tych worków. Staroświecka jestem ;)))
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 15:11
Malgosiu nie moge znalezc na blogu posta o oleju kokosowym a zastanawiam sie jaki kupic do smazenia rafinowany czy nierafinowany?
Dodano:  25 listopad 2015 - 17:39
Jeszcze nie pisałam o oleju kokosowym. Kup nierafinowany.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 15:23
Małgosiu, kiedy jakis przepis na rozgrzewającą zupkę na zimę? Bardzo lubię rosoły na warzywach, aale jakoś mało wartościowe mi się wydają.
Dodano:  25 listopad 2015 - 17:41
Na blogu jest sporo przepisów na rozgrzewające zupy. Zachęcam do lektury zakładki Kategorie przepisów - Obiad.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 15:23
Co sądzisz o brukselce? Bardzo ją lubię, najbardziej pieczoną z miodem i octem balsamicznym.
Dodano:  25 listopad 2015 - 17:39
Jak najbardziej. Brukselkę również bardzo lubię ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 17:11
Małgosiu, jak zwykle super wpis :)
nie ukrywam, że czekam na jakiś przepis na zapiekankę, a dokładniej interesuje mnie jaki zrobić sos, aby wszystkie skłądniki z sobą ładnie złączył. W kuchni jestem strasznym laikiem, ale bardzo mnie inspirujesz i motywujesz do działania. Pomożesz?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 18:13
Witaj Małgosia :) chciałam zapytać, jaki sposób przygotowania ziemniaków będzie najlepszy dla osób z nietolerancją glukozy?
Dodano:  25 listopad 2015 - 19:15
Na parze lub pieczone.
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 13:00
Malgosiu, ale warzywa gotowane na parze maja wyzszy indeks glicemiczny, wiec dla cukrzykow jest to raczej malo wskazana metoda. Teresa
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:35
Mają wyższy z uwagi na "rozmiękczony" błonnik ale IG ziemniaka gotowanego na parze czy pieczonego jest niższe niż gotowanego w wodzie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 18:37
Mam takie pytanie co prawda nie na temat. Chodzę do technikum o profilu gastronomicznym. Dwa dni tygodniowo mamy zajęcia praktyczne i na nich gotujemy. Z reguły są to rożne ciasta i potrawy mniej zdrowe , smażone itd. Po przygotowaniu , cała klasa zasiada do stołu i je to co ugotowała. Ja przełam na zdrowe odżywianie, jem regularnie, ćwiczę, bo chce schudnąć. Nie wiem co mam zrobić na tych lekcjach, patrzyć jak 20 osób razem z nauczycielem je i odmówić? Ciągle tłumaczyć ,że mam swój posiłek w pudełku , jem regularnie i chce schudnąć ? Może to głupie, ale ja kompletnie nie wiem co robić .
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 21:03
nie jestem Małgosią i przepraszam, że się wcinam :)
proponuję jeść swoje pudełeczka i odmówić jedzenia tłustych rzeczy, ja bym tak zrobiła
ps. ciągle muszę się tłumaczyć w pracy czemu nie jem tego, tamtego
kiedyś ktoś w końcu odpuści namawianie :)
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 8:28
Wszystko co robisz w swoim życiu robisz tylko dla siebie. Także odpowiedź jest prosta
JoannaDodano:  1 grudzień 2015 - 13:09
A może zaproponuj na którychś zajęciach wspólne gotowanie czegoś zdrowego? :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 19:47
Witaj Małgosiu mogłabyś powiedzieć coś na temat oleju z konopi pozdrawiam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 20:34
Pani Małgosiu, mam pytanie robiłam analyze składu Ciała I wyszło mi, że mam 6,6 % tkanki tłuszczowej, a mam 27 lat I waze 45 kg.. to nie jest anoreksja podkreślam.. biegam regularnie 6 czasem 7 dni w tygodniu po 10/ 15 km... Zaczely mi się towarzyszyć zaburzenia hormonalne.. :/ Chciałabym przybrać na wadze w zdrowy sposób stąd moje pytanie jakie kategorie produktów poleciłaby Pani, aby wdrożyć do do diety.. Dodam, że jem 5 posiłków dziennie.
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:20
Powinnaś zastosować dietę taką samą jak stosuje się na powrót miesiączki (zakładam że przy tej ilości tłuszczu miesiączki nie masz). W zakładce Trochę Zdrowia masz przykładowy jadłospis i zasady takiej diety.
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 20:26
zgadza się, muszę rezygnować CAŁKOWICIE z ćwiczeń fizycznych? Czy mogę je ograniczyć?
Dodano:  26 listopad 2015 - 21:08
Przy obecnej wadze ja bym sugerowała rezygnację. Mogą zostać ewentualnie dywanówki.
AnonimowyDodano:  28 listopad 2015 - 16:52
czyli np. mało obciążający skalpel lub secret chodakowskiej? Mam pytanie jeszcze odnośnie oleju lnianego ile go max można przyjmować?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 22:28
Małgosiu, co sądzisz o badaniach metodą Volla?
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:21
Nie miałam do czynienia z tego typu diagnostyką ani nikt z moich klientów więc ciężko mi oceniać.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 listopad 2015 - 23:30
Czy gotowanie w szybkowarze jest dobrym sposobem?
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:14
Jest bardzo dobrym sposobem. Zwłaszcza mięs.
Odpowiedz
Olga :)Dodano:  26 listopad 2015 - 8:18
Przepraszam że nie na temat ale nie wiem jak sie z Toba skontaktować a maila nie chce zasmiecac. 16 listopada wyslalam maila z formularzem o dietę redakcyjna, kiedy mozna spodziewać sie odpowiedzi? I drugie pytanie, właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i chcialabym dietę dostosować dla kobiet w ciąży, wyslac nowy formularz?
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:12
W zakładce Zamów dietę masz zawsze aktualne informacje z jakich formularzy robię aktualnie wycenę. Generalnie od momentu wysłania formularza na wycenę czeka się 4 tygodnie więc jeśli formularz wysłałaś 16 listopada to wycenę otrzymasz ok. 16 grudnia więc na 20 grudnia będziesz miała dietę.
Olga :)Dodano:  26 listopad 2015 - 9:19
Dziękuję za odpowiedź, tylko ze właśnie dowiedziałam sie, że jestem w ciazy i chcialabym diete dla ciezarnych :-) w formularzu tylko zaznaczylam ze staramy sie z mezem o dziecko. Nie wiem czy wysyłać nowy formularz?
Dodano:  26 listopad 2015 - 9:23
Nie wysyłaj nowego. Jak otrzymasz wycenę to odpisz mi że jesteś w ciąży. Cena nie zmienia się a ja wprowadzę dane do systemu.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 9:37
Witam
Od jakiegoś czasu obserwuję blog i czytam zamieszczone posty przyznam, że bardzo interesujące. Jednak jednego nie zauważyłam a przyznam, że mi brakuje a mianowicie "żródeł" z których Pani korzysta tj. książki itp. no chyba, że wszystko z głowy to chylę czoła
Pozdrawiam
Dodano:  26 listopad 2015 - 10:08
Przeczytałam i czytam dużo książek, ukończyłam różne kursy i szkolenia. Piszą artykuł piszę z głowy bazując na mojej wiedzy a nie na przepisywaniu książek. Owszem podpieram się książkami ale nie wygląda to tak ze biorę książkę i przepisuję.
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 12:35
Ja doskonale rozumiem, że nie "przepisuje" Pani książek chodziło mi raczej o "wrzucenie" od czasu do czasu właśnie jakiś fajnych tytułów do ewentualnego poszerzenia wiedzy już indywidualnie :) nie zarzuciłam przecież plagiatu! Tylko fajnie byłoby mieć dodatkowo również wiedzę o interesujących tematach bezpośrednio z różnych publikacji, a nie zawsze jest czas na szukanie interesujących tytułów a Pani jako Profesjonalistka ma już tą wiedzę i od tyle :)
Serdecznie Pozdrawiam
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:37
Szykuję się po mału do posta o tytułach które warto przeczytać. Zrobię taki zbiór.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 9:48
Gosia, zdradzisz jak przygotowujesz pieczone warzywa w piekarniku?
Czy dajesz do nich jakąś oliwę i przyprawy? i jak długo mniej więcej pieczesz? Pozdrawiam, Dorota
Dodano:  26 listopad 2015 - 10:06
Jutro wrzucę przepis na bloga.
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 10:37
Super! Dzięki wielkie :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 10:40
A co z batatami? Jest na nie teraz moda, ja osobiście je uwielbiam <3 Tylko pieczone, z dodatkiem gałki muszkatołowej i w towarzystwie pieczonej dyni, a obok sałatka.. mniam. oczywiście w posiłkach traktuje je jak węglowodany i w takich ilościach podaje. Ale czy są jakoś zdrowsze, lepsze, fajnieszje niż normalne ziemniaki? Pozdrawiam!
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:44
Bataty mają dużo cukru więc trzeba uważać z ilością.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 10:42
Ja mam pytanie innej maści, kiedyś w jakimś z komentarzy napisałaś że jadasz mączne rzeczy tj. kluski czy pierogi tylko z dwa razy w miesiącu jeśli oczywiście nic nie poknociłam, w każdym razie rzadko. Moje pytanie jest takie jeśli zrobię kluski a'la śląskie z kaszy jaglanej czy kopytka też kaszy jaglanej z dodatkiem mąki owsianej, kukurydzianej, ryżowej, to takie dania klasyfikuje się tak samo, czy np naleśniki do krokietów tradycyjnie z jajkiem i takimi mąkami, ale przecież można zrobić bez jaja z glutkiem z siemienia lnianego. Jak podejść do takiego typu przepisów. Albo np jeśli robię placki cukinniowe z jajkiem, ale bez mąki i piekę. Czy można takie rzeczy jeść częściej w tyg. A po za tym wszystkim, jakbyś zalecała spożycie takich dodatków węglowodanowych do obiadu w tygodniu, w sensie jak to rozłożyć jeśli chodzi o ziemniaki, kasze, ryż i makaron. Ile razy, i jak rozłożyć takie produkty w tygodniu ?
Będę wdzięczna za fachową odpowiedź :P Pozdrawiam serdecznie Ola
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:44
Tego typu zmodyfikowane dania możesz jeść wcześniej. Kluseczki z kaszy czy pieczone placki różnią się od gotowanych klusek z mąki.
Myślę że raz na dwa tygodnie spokojnie.
Jeśli chodzi o rozłożenie węglowodanów typu kasze, ryż etc. to powinny stanowić ok. 25 % dziennej racji żywieniowej.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 12:14
Droga Gosiu, mój mąż ma zalecony lek na obniżenie cholesterolu, w aptece dowiedział się, że te zalecone mają skład czysto chemiczny i trzeba je będzie łykać już zawsze, a są na rynku dostępne na bazie ziół, które nie koniecznie trzeba przyjmować już na zawsze. Czy mogłabyś nam w tym temacie poradzić co działa lepiej? Myślę, ze taki temat i w ogóle o cholesterolu chętnie poczyta każdy z nas. Zastanawiamy się, czy odpowiednią dietą i ruchem-basen można na tyle obniżyć cholesterol, aby nie przyjmować leków? Dziękuję Ci z góry.
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:46
Nie chcę tu podważać opinii lekarz i odwodzić od leków. Broń Boże.
Powiem tylko tyle że mam ogromne doświadczenie z moimi klientami w temacie zbijania cholesterolu lekami.
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 20:13
Jak mam to rozumieć, czy masz na myśli dietę, czy warto się wstrzymać z lekami na obniżenie cholesterolu? Co radzisz Małgosiu?
Dodano:  26 listopad 2015 - 21:07
Na jakim poziomie masz cholesterol.
Podaj mi całkowity, HDL i LDL
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 22:58
Całkowity 6,30, HDL 1,31,, LDL 4,53., glukoza 5,45.
Dodano:  27 listopad 2015 - 7:40
To nie są mg/dl. Co tam jest napisane przy tych wynikach?
AnonimowyDodano:  13 grudzień 2015 - 19:45
Na swoim przykładzie mogę potwierdzić, że cholesterol można zbić do dobrych wartości tylko dieta,ale pewnie to zależy jak bardzo jest podwyższony. Ja miałam za dużo LDL i trójglicerydów, po ok 2 latach na lepszej diecie wyniki mam wzorowe :D
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 19:08
Małgosiu, jestem załamana... poszłam do lekarza o pomoc.. i usłyszałam że coś takiego jak "cytohormony" nie istnieją i jest to wytwór internetu.. że w medycynie nie ma takiego pojęcia nawet. do tego zostałam nafaszerowana tabletkami hormonalnymi itp.... czy ty Małgosiu masz jakiegoś ginekologa którego polecasz?
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:34
A skąd jesteś?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 19:22
Małgosiu zrobiłam sobie masło orzechowe w taki sposób, ze zmiksowałam orzechy laskowe i olej kokosowy, przechowuję w słoiczku po przecierze w lodówce. Jak myślisz ile mogę je przechowywac?
Dodano:  26 listopad 2015 - 19:34
Myślę ze spokojnie dwa tygodnie wytrzyma.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 20:39
Czy soki jednodniowe ,owocowe lub warzywne ,w szklanych butelkach to dobry wybór? , czy raczej trzeba ich unikać ?
Dodano:  27 listopad 2015 - 7:41
Jeśli nie masz wyciskarki lub czasu na wyciskanie to bardzo dobry wybór.
AnonimowyDodano:  27 listopad 2015 - 10:13
A takie "niejednodniowe" ale 100 % owoców, bez dodatku cukru mogą być?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 20:41
Małgosiu , pieczony burak i 2 jajka ,to dobra kolacja po 40 minutowym wysiłku ? :)
Dodano:  26 listopad 2015 - 21:06
A jakiego typu ten wysiłek?
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 21:28
Trochę skakania na skakance, plus intensywna jazda na rowerku stacjonarnym
Dodano:  27 listopad 2015 - 7:41
Ja bym w takim razie coś tu jeszcze dorzuciła. Trochę mało.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 listopad 2015 - 20:43
Czy masz doświadczenie w układaniu diety dla osób chorych na łuszczycę?
Dodano:  26 listopad 2015 - 21:06
Tak.
AnonimowyDodano:  27 listopad 2015 - 9:13
Świetnie, zatem czekam. Wysłałam już formularz. A mogłabym prosić jakieś zalecenia do czasu otrzymania diety ? Co jeść itd.?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  29 listopad 2015 - 18:40
Może jestem w błędzie, ale naszła mnie pewna myśl. Kiedyś ludzie jedli gotowane ziemniaki, potrawy z pszenicy czy pili mleko i żyli długie lata. Dzisiaj ziemniaki be bo skrobia, pszenica be bo gluten a mleko be bo nagle wszyscy mają nietolerancję laktozy.Mam wrażenie, że im więcej "nowinek" tym bardziej sobie szkodzimy...
Dodano:  30 listopad 2015 - 8:50
Ważny jest umiar. Jeśli czytasz mojego bloga regularnie zapewne wiesz jaki mam stosunek do mleka czy glutenu oraz wszystkich tych śmiesznych dietetycznych teorii które nie raz obalałam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  30 listopad 2015 - 13:48
Mam pytanie o frytki. Mieszkam w Hiszpanii i tu wszyscy lekarze polecaja, zeby dzieci jadly frytki bo sa zdrowe (chodzi o domowe frytki smazone na oliwie z oliwek), co o tym uwazasza?
Tu podkresle, ze w Hiszpanii wszystko sie smazy na oliwie z oliwek i sie uwaza, ze to bardzo zdrowe...Smazone ziemniaki tez traca witaminy?
Dodano:  30 listopad 2015 - 14:54
Oliwa z oliwek nierafinowana nie nadaje się do smażenia. Rafinowana nie ma wartości. Nie rozumiem więc skąd taki pogląd że cokolwiek smażone na oliwie jest zdrowe.
Smażone, nie mylić z podsmażane.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  30 listopad 2015 - 19:20
W Hiszpanii bardzo duzo smazy sie na glebokim tluszczu..Jest to powszednie. Wrecz moje sasiadki nie wyobrazaja sobie kolacji bez smazonego na glebokim tluszczu ( kolacja jest o 22-23:00). Probowalam tlumaczyc ze to nie zdrowe ale mi nikt nie wierzy. U nich to normalne. Tak jak u nas jesc ziemniaki z wody. Do tej pory lapie sie za glowe..no ale zeby lekarze mowili, ze frytki sa zdrowe dla dzieci to porazka.
Dodano:  1 grudzień 2015 - 9:12
Co kraj to obyczaj ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 styczeń 2016 - 12:40
Bardzo podoba mi się ten artykuł :) Kiedyś sama gotowalam ziemniaki w wodzie ale już dosyć długo gotuje je na parze albo pieke i przyznaje że są o wiele smaczniejsze :)
Pozdrawia Cię Gosiu i dziękuje za Twoje artykuły :)

Agnieszka
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  11 marzec 2016 - 21:03
Czy skrobia oporna może być spożywana przez osoby z przerośniętą fakturą?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  31 sierpień 2016 - 15:25
A ja nie na temat,przepraszam
1.czy kiszone buraki mozna jest przy grzybicy?bardzo je lubie ale boje sie ze maja duzo cukru
2.a czy cukier kokosowy mogą osoby z grzybica?
Dodano:  31 sierpień 2016 - 17:16
1 - tak
2 - nie
AnonimowyDodano:  31 sierpień 2016 - 17:55
Bardzo dziekuje za odpowiedz
Odpowiedz
keykumDodano:  17 październik 2017 - 11:38
Małgosiu, a co sądzisz o gotowaniu w szybkowarze, zwłaszcza w kontekście IO? Czy można nim zastąpić gotowanie na parze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 październik 2017 - 16:46
Do szybkowaru musisz wlać wody więc w kontekście IO nie. Poza tym szybkowar polecam całym sercem .Cudowne urządzenie do wołowiny i farszu na pierogi z kapustą i grzybami ;)
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds