fbpx
Zalecenia dietetyczne w atopowym zapaleniu skóry (AZS) oraz innych chorobach skóry typu: łuszczyca, wysypki, pokrzywki idiopatyczne, trądzik dorosłych itp.
Img

Na problemy skórne cierpi coraz więcej osób i nie mówię tego, bo przeczytałam jakieś tam czyjeś statystyki. Mówię, bazując na mojej dwuletniej praktyce zawodowej.
Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, różnego typu plamy czy w końcu idiopatyczna pokrzywka pojawiająca się ni stąd ni zowąd. Z takimi problemami zmagają się zarówno dzieci jak i dorośli.
Ktoś, kto z tego typu dolegliwościami nigdy nie miał do czynienia, nie jest sobie nawet w stanie wyobrazić co czuje osoba, którą swędzi całe ciało, zwłaszcza w nocy. Ma na skórze czerwone, łuszczące się, często piekące wybroczyny, a akurat jest lato i, aby uniknąć pytań „co pani jest” i „czy to jest zaraźliwe”, woli założyć długi rękaw lub bluzkę pod samą szyję. Gorzej, gdy izoluje się i zaszywa w domu, bo i o takich sytuacjach mi mówiono.
Dokładnie pierwszego maja 2014 roku silnie zatrułam się skórką z zielonego szklarniowego ogórka, a mówiąc konkretniej, tym co w tej skórce było. Nie będę się rozpisywała. Szczegóły znajdziecie TU a następnie TU. Miałam potworną, czerwoną, swędzącą wysypkę na całym ciele. Od opuszek palców stóp, po czoło. Dwa tygodnie męki, nieprzespane noce …… Swędzenie jest po stokroć gorsze niż ból. Jest nie do zniesienia.
To co przeżyłam pozwala mi teraz w pełni zrozumieć, co czują osoby, które zmagają się ze zmianami skórnymi całe życie. Ja zmagałam się dwa tygodnie mając świadomość, że to minie, bo znam przyczynę.
Mój organizm musiał po prostu pozbyć się toksyny. Osoby z AZS walczą z tym całe życie, bo choroba ma podłoże genetyczne i jest przewlekła. Wiele osób zmaga się ze zmianami idiopatycznymi czyli takimi o niejasnym, nie do końca określonym podłożu. Takimi, których z medycznego punktu widzenia nie da się wyleczyć. Pacjenci z chorobami skórnymi leczeni są w przeróżny sposób. Od leków przeciwhistaminowych, neurotropowych, psychotropowych na sterydach kończąc jeśli nie ma poprawy. Takie leczenie jednak niewiele daje, bo cały czas leczymy tylko objawy, całkowicie pomijając kwestie przyczyny, a konkretnie tego, co chorobę nasila, zaostrza. Zmiany nawracają, więc to taka walka z wiatrakami, na dodatek mocno wyniszczająca organizm. Ta nierówna walka mocno odbija się na psychice pacjenta. Odbiera radość życia i nierzadko wpędza w depresję.
Jak moi pacjenci mówią mi, że usłyszeli od lekarza, że AZS leczy się tylko lekami i maściami, to robi mi się słabo. Robi mi się słabo dlatego, że wiem, co czuje osoba, którą swędzi całe ciało i ma na całym ciele wysypkę. Na przykładzie moich pacjentów i mojej praktyki mogę powiedzieć, że wszelkie choroby skórne są ściśle związane z tym, co jemy. Dieta powinna być podstawą leczenia i zmiana żywienia skutkuje znaczną poprawą stanu zdrowia.
Skóra to największy organ pozostający w ścisłej korelacji z układem pokarmowym. Pomijając nawet choroby skórne. To, czy nasza skóra jest szara, ziemista, promienna, błyszcząca, czy pojawiają się na niej różnego rodzaju wypryski, zależy od tego, co jemy.
Dopóki nie przestaniemy drażnić skóry jedzeniem, na nic drogie maści i kolejne serie sterydów.
AZS nie da się całkowicie wyleczyć więc zmiana żywienia musi być na stałe. Na całe życie. Cały czas musimy być czujni i obserwować, co nam służy, a co szkodzi.
Zalecenia dietetyczne w chorobach skórnych są takie same i nie ma znaczenia czy mówimy o AZS, łuszczycy czy innych, dlatego nie będę rozgraniczać tych schorzeń. To, na czym musimy się skupić najbardziej, to na wsłuchaniu się w swój własny organizm i wyłapaniu, co konkretnie nam nie służy. Leczenie chorób skóry nie jest leczeniem typowym. To, co szkodzi jednej osobie, wcale nie musi szkodzić drugiej i podczas pracy z moimi pacjentami spotkałam się z tym nie raz.
Są jednak pewne filary.

To, co musicie wiedzieć to to, że:

Dieta w chorobach skórnych jest dietą jak najbardziej naturalną. Gotujecie sami. Nie wolno Wam jeść żadnych półproduktów, paczkowanych gotowców i w zasadzie niczego, co nie pochodzi z waszej własnej kuchni i nie zostało zrobione ze składników, które znacie. Tylko gotując samemu macie pewność, że nic podejrzanego nie znajdzie się na Waszym talerzu. Zwracacie także uwagę na pochodzenie produktów, czyli kupujecie raczej na bazarku niż w supermarkecie. Jedzenie ma wyglądać i pachnieć. Jeśli kupujesz marchewkę, to ma być ładna i zdrowa. Nie wolno jeść produktów podgniłych, z plamami, podsuszonych. Kupując paprykę czy brokuły wąchaj je. Nie kupuj jeśli nie pachną. Wszystko dokładnie myj.
Dieta w chorobach skóry opiera się na warzywach, owocach, kaszach, olejach i ziarnach. To filary, swego rodzaju bezpieczna baza.
Należy ograniczyć mięso z uwagi na kwas arachidonowy, który stymuluje produkcję pochodnych prozapalnych. Mięso możesz zjeść maksymalnie dwa razy w tygodniu i raz rybę. Wędliny tylko pieczone w domu i to w minimalnej ilości.
Kluczowa we wszelkich schorzeniach skóry jest masa ciała. Każdy nadprogramowy kilogram będzie zaostrzał objawy, ponieważ tkanka tłuszczowa produkuje substancje wywołujące stan zapalny.
Redukcja masy ciała powinna w 80% opierać się na diecie. Z aktywnością fizyczną należy bardzo uważać, ponieważ pot i rozgrzanie skóry mogą powodować i nasilać świąd.

Produkty absolutnie zakazane:
  • wszelakie zawierające sztuczne barwniki, aromaty, konserwanty, środki pleśniobójcze, grzybobójcze, przeciwzbrylające, przedłużające trwałość etc.  Czyli nie jesz niczego, co jest paczkowane i gotowe do spożycia po otwarciu. Musisz zapomnieć o gotowych deserach, ciastkach, kolorowych napojach itp.
  • nabiał,
  • czekolada,
  • cukier i słodycze,
  • kawa,
  • alkohol,
  • czarna herbata,
  • owoce morza,
  • ketchupy, musztardy, gotowe dipy, sosy, dressingi itp.
  • soja
  • fasola,
  • soczewica,
  • bób,
  • orzechy arachidowe i ziemne,
  • wszystkie orzechy solone czy z jakąkolwiek posypką,
  • uwaga na siarkowane suszone owoce – należy je przed spożyciem namoczyć i umyć w ciepłej wodzie,
  • przetwory mięsne typu parówki, wędliny, pasztety itp.
  • czerwone mięso,
  • łosoś norweski – kupujecie tylko atlantyckiego,

Jeśli chodzi o owoce, to trzeba obserwować. Na każdego podziała co innego. Miałam pacjentkę, która reagowała wysypką na jabłka, a nie reagowała na maliny. Owoce pestkowe najbezpieczniej jest przetrzeć przez sito i jeść w formie musu bez pestek. Uważać też trzeba na orzechy. Z moich obserwacji wynika, że najbezpieczniejsze są migdały i orzechy nerkowca.
Mam pacjentów, którzy po 2 miesięcznej rezygnacji z nabiału wprowadzili jogurty i twarożek ale raz, dwa razy w tygodniu, nie więcej niż 200 gramów na raz. Nic się nie dzieje.
Generalnie chodzi o wyprowadzenie skóry. O remisję choroby. Wtedy możemy wprowadzać nowe produkty i obserwować reakcję.
Osoby z chorobami skóry bezwzględnie muszą przestać palić papierosy.

Co koniecznie musi się znaleźć w jadłospisie osoby mającej problemy skórne?
  • roślinne oleje, pestki (zmielone), awokado, czyli źródła kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3, które wpływają na zmniejszenie leukotrienu B4 biorącego udział w procesie zapalnym,
  • olej z czarnuszki z uwagi na działanie przeciwzapalne. Olej z czarnuszki to absolutna konieczność w każdym skórnym probolemie. Dawkowanie to łyżeczka rano i łyżeczka wieczorem.
    Szczegółowe informacje o czarnuszce znajdziecie TU.
  • dwa kubki (250 ml) czystka dziennie z uwagi na działanie moczopędne i oczyszczające. Więcej o działaniu czystka TU.
  • warto pić napar z pokrzywy, która działa oczyszczająco i przeciwzapalnie.
  • probiotyki ( konkretnie bakterie Lactobacillus casei ŁOCK 0908, Lactobacillus casei ŁOCK 0900 i Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919) ponieważ mają kluczowy wpływ na stan mikroflory bakteryjnej jelit.
  • siemię lniane mielone w postaci „glutka” pite rano na czczo. Płaską łyżkę siemienia zalewamy 200 ml gorącej, ale nie wrzącej wody. Mieszamy do momentu, aż powstanie kisiel. Pijemy lekko wystudzony. To poprawia szczelność jelit.
  • olej z wiesiołka z uwagi na zawartość działającego łagodząco i likwidującego stan zapalny kwasu gamma – linolenowego. Polecam też picie naparu. Wystarczy 250 ml dziennie.
  • witaminy z grupy B i magnez z uwagi na wpływ na układ nerwowy. Zmiany skórne bardzo często nasilają się pod wpływem stresu dlatego sprawne funkcjonowanie układu nerwowego ma tu kluczowe znaczenie.

Jedzenie ma być delikatne. Unikacie ostrych przypraw, smażenia, mocnego grillowania. Generalnie dieta osoby z AZS musi być jak dieta osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) oraz dieta dziecka.
Nie będę pisała o kwestiach higieny i stosowania kosmetyków, bo to zapewne jest Wam dobrze znane.

Warto poczytać:
* Agnieszka Kądziołka – Oswoić Atopowe Zapalenie Skóry
* Waldemar Placek – Dieta w chorobach skóry
* D. Wasiluk, L.Ostrowska, E.Stefańska – Czy odpowiednia dieta może być pomocna w leczeniu łuszczycy zwykłej,
* H. Bojarowicz, B. Woźniak – Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie, nie tylko w Twojej własnej lodówce?
Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie, nie tylko w Twojej własnej lodówce?

Tak jak obiecałam wczoraj na facebooku dziś postraszę 😉 . Kochani to żart oczywiście, nikogo nie chcę wprowadzać w stan Czytaj dalej

Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu „Zadaj pytanie lekarzowi”
Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu „Zadaj pytanie lekarzowi”

Zadaj pytanie lekarzowi to cykl, w którym za moim pośrednictwem możecie zupełnie anonimowo, zapytać lekarza o nurtującą Was kwestię.   Czytaj dalej

Przyprawa do drobiu i ryb ! Bez glutaminianu sodu i innych niespodzianek. 100 % naturalnych składników ! Plus przepis na fajnego, pieczonego kurczaka.
domowa Przyprawa do drobiu i ryb

"Sposób na ..... ", "pomysł na ......" i inne fixy, mixy zajmują w przeciętnym supermarkecie więcej miejsca niż przyprawy, nazwijmy Czytaj dalej

Przykładowy bezglutenowy jadłospis dla dziecka w wieku szkolnym i dla dorosłego na redukcji
bezglutenowy jadłospis

Dziś podaję przykładowy bezglutenowy jadłospis dla dziecka w wieku szkolnym, oraz miał być jeden, a będą dwa, przykładowe jadłospisy dla Czytaj dalej

299 komentarzy

AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:10
Kochana Małgosiu,powiedz co zrobić od kilku tygodni jem okolo1500-1600 kalorii, schudłam 3 ale jeszcze mi przynajmniej 4 zostały.Po jakim czasie organizm się przyzwyczaja do ciągłego podobnego jedzenia i powtarzających się ćwiczeń? mimo ze zmieniam na bieżnia,orbitrek,basen.Waga stoi jak zaklęta.Co wtedy zrobić?
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:22
Od kilku tygodni tzn. od ilu?
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:24
Od dokładnie 5 tygodni ,teraz jest 6 tydzień
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:27
To schudłaś dobrze. Ja wiem że chciałabyś pewnie z 7 ale odchudzanie to nie wyścig. Chudnąć powinno się powoli aby dać organizmowi czas na dostosowanie się. Skórze na kurczenie etc.
Pamiętaj że im szybciej chudniesz tym większe ryzyko efektu jojo.
Waga teraz stanęła i tak się często dzieje. Musisz to przeczekać.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:32
Czy mam wprowadzić jakie zmiany w jadłospisie?Jem codziennie podobny schemat: owsianka, kanapka +sałatka,jogurt z owocami, obiad,oczywiście rożne produkty, ale często powtarzają się.Czy coś zmienić?Wpadałam w podobny rytm i rutynę ćwiczeń tez.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 23:26
Ćwiczysz to pamiętaj, że rosną mięśnie one też mają swoją wagę. Zacznij robić interwały np. 0,5min na maksa biegniesz a później trucht przez 1 min. Polecam też treningi siłowe aby wzmocnić mięśnie. Samo cardio nie da tak dobrych efektów jak z połączeniem z treningiem siłowym.
No i czy mierzyłaś się bo waga może stać a cm mogą ulegać zmianie.
Kasia MurawskaDodano:  25 październik 2016 - 8:26
Mój syn ma AZS i niestety ale orzechów nerkowca nie może jeść. Zjadł jednego orzeszka i dostał natychmiastowej reakcji. Wylądowaliśmy na SORZE, były wymioty, problemy z oddychaniem. Podali adrenalinę i wystąpiła natychmiastowa wysypka na całym ciele. Cholerstwo strasznie go swędziało.byliśmy dwa dni na oddziale w celu obserwacji
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:12
Dzień dobry ..
Pani Małgosiu, jak najlepiej spożywać olej z wiesiołka?
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:22
Przy ostrych zmianach łyżka dziennie. Przy profilaktyce łyżeczka.
Nie obawiaj się też że tu olej z wiesiołka, tu czarnuszka i tyle tego oleju. Przy AZS czy łuszczycy to składniki kluczowe.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:33
Witam Moja córka od 16 roku życia walczy z trądzikiem przeszła różne kuracje,tabletki, maści, raz było lepiej później znów wracała. Dzisiaj ma 22 lata a trądzik dalej się pojawia już nie wie czy kiedykolwiek zginie z jej z twarzy.Tak się zastanawiam czy ten artykuł nie jest dla niej. Pozdrawiam
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:54
Koniecznie dieta + cytohormony i USG jajników aby określić czy nie są androgenne.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:56
U mnie tez tak bylo tyle ze ja jestem po 30. Alergia na mleko. Nawet sera nie moge powachac.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 20:13
A co jesli sa androgenne? Ja takie mam. Czy jest możliwość wyregulować wszystko bez tabletek?
Dodano:  3 marzec 2016 - 7:53
Oj temat jest rozległy i nie da się powiedzieć wszystkiego w komentarzu. Androgeny powodują trądzik. Produkcję androgenów w jajnikach stymuluje także insulina a jak wiesz wyrzuty insuliny są wtedy kiedy jesz słodko i dużo węglowodanów prostych.
AnonimowyDodano:  3 marzec 2016 - 7:55
Koniecznie trzeba się wybrać do ginekologa. Taki uporczywy trądzik może być objawem jak wyżej wspomniane jajniki androgenne lub guzów, torbieli min potworniak produkuje androgeny i może się tak objawiać. Walczylam lata cale z cera a po wizycie u ginekologa wyszlo na USG ze guz. Usunięty, niestety razem z jajnikiem
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:36
Pani Malgosiu a dlaczego soczewica i bob sa niedozwolone? Nadmienie ze moj syn 12 lat ma AZS pije lyzeczke oleju z czarnuszki, czy to za malo?
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:53
U 90% moich pacjentów strączki (poza fasolką szparagową i zielonym groszkiem) zaostrzały reakcje. Stąd ja odradzam.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:09
Dziękuje
Justyna ŚwistekDodano:  3 marzec 2016 - 9:21
A to prawa warzywa strączkowe to wróg nr 1 uwielbiam fasolkę zieloną / szparagową a potem swędzi mnie twarz.
Wróg nr 2 migdały i orzeszki ziemne, dla mnie są dobre orzechy brazylijskie i nerkowe. Mnie atakuje skóra twarzy i szyi to jest problem jak jestem w pracy wyglądam strasznie.
AnonimowyDodano:  4 marzec 2016 - 12:37
czy ciecierzyca tez jest w grupie tych niedozwolonych?
Odpowiedz
Marta SalamuchaDodano:  2 marzec 2016 - 9:37
Gosiu a przy karmieniu piersią dziecko ma już rok mogę chociaż łyżeczkę oleju z czarnuszki przy łuszczycy?
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:53
3-4 krople. Smaruj maluszkowi zmiany skórne czarnuszką.
Sylwia MilaszewskaDodano:  3 marzec 2016 - 9:26
Małgosiu, ale przy karmieniu piersią dziecko 6 mc , dziecko nie ma zmian skórnych ale ja mam , mogę stosować wszystkie oleje i napary??
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:40
Witaj Małgosiu. Dziękuję za cenne wskazówki. Gosiu jestem na Twojej diecie redukcyjnej 5 tydzień, czy na kolację mogę zastąpić zupę ogórkową Twoją zupę jarzynową ? Serdecznie pozdrawiam
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:55
Tak.
Odpowiedz
Marta SalamuchaDodano:  2 marzec 2016 - 9:42
Gosiu a jeszcze czy olejem z wiesiołka czy z czarnuszki można smarować te zmiany łuszczycowe? ??
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:52
Olejem z czarnuszki tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:43
Małgosiu a ja mam pytanie o czystka i pokrzywę. Piłam czystka przez rok i zaczęłam mieć problemy skórne. Później u Ciebie w komentarzach wyczytałam że czasami tak się dzieje. Zauważyłam też to po yerba mate. Teraz zaczęłam pić herbatę z pokrzywy i po tygodniu picia zaczyna powoli być to samo. Czy w tych wszystkich herbatach występuje jakiś wspólny składnik, który akurat działa na moją niekorzyść? Czy herbaty ziołowe mogą faktycznie uczulać?
Dodano:  2 marzec 2016 - 9:51
Tak jak pisałam. Nie u każdego będą te same reakcje. Ty musisz odstawić wszystkie herbaty i zostać przy wodzie. Musisz położyć nacisk na oleje, zwłaszcza wiesiołka i czarnuszkę.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:02
Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź. Dobrze że po zielonej herbacie nic mi nie wychodzi.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:21
Ja mam to samo. Jakie badania mogę zrobić w celu sprawdzenia czy mam alergie/nietolerancje na pokrzywe? U mnie to jest dość ważne. Będę wdzięczna za odpowiedź.
KDodano:  2 marzec 2016 - 11:47
Wydaje mi sie ze u mnie czystek albo ostropest spowodowaly wykwity skorne. Zauwazylam gdy przez ponad tydzien ich nie pilam- skora sie unormowala. Teraz robie test :)
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:13
Potrzebne by były szczegółowe testy akurat na pokrzywę. Ale czy jest sens? Jeśli szkodzi to odstawiasz.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:54
Zastanawiam się co w tych herbatach jest że uczulają? I czy akurat zielona herbata tego owego składnika nie ma?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:50
Malgosiu wczoraj wieczorem wzielam na noc lek na odrobaczaniea dzisiaj po przebudzeniu zle sie czulam i stracilam przytomnosc, juz jest ok dobrze sie czuje, reka troche mnie boli upadajac uderzylam sie o wanne :( mam pytanko czy to jest naturalny ojaw znaczy ze lek dziala? dodam ze wczoraj ginekolog przepisala mi bromergon i euthyrox, wczoraj na noc wzielam bromergon i teraz zastanawiam sie czy to oslabienie moze wynikac z tego ze przyjelam naraz te dwa leki? bardzo prosze o odpowiedz
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:17
A jaki lek na odrobaczanie brałaś?

AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:47
chcialam vermox ale doktor przepisala mi zentel, stwierdzila ze w smaku jest lepszy, w aptece nie bylo tabletek zentel wiec dostalam w plynie, do wypicia na raz. ze mna odrobaczaly sie 3 inne osoby i im nic nie jest i tak sie zastanawiam czy to moze byc zwiazek z podwyzszonym tsh, prolaktyna i progesteronem
Dodano:  2 marzec 2016 - 13:09
Znam wiele przypadków, i w necie na forach też o tym przeczytasz, że jeśli są robaki to osoba jest senna, słaba, rozdrażniona więc albo to lek tak na Ciebie podziałał w interakcji z pozostałymi, albo robactwo się wybija.
A teraz już lepiej się czujesz?
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 13:59
Tak juz duzo lepiej, tylko troszke w glowie sie kreci. dziekuje za cenne porady
cytrynka880Dodano:  2 marzec 2016 - 15:10
Miałam to samo,tyle,że brałam vermox.lekarka popatrzyla na mnie jak na wariata jak do niej poszłam. Z tym,ze miałam tylko raz w zyciu,potem brałam i zentel i vermox i bylo ok.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 15:13
Ja się tak fatalnie czułam po bromergonie w zasadzie od pierwszej tabletki. W trakcie zażywania też kilka razy zasłabłam. Na dodatek prolaktyna po nim się rozszalała na dobre
Monika WDodano:  3 marzec 2016 - 11:25
Ja po odrobaczeniu Vermoksem, przy ostatniej tabletce (bo bierze się przez trzy dni) złapałam przeziębienie. Najpierw silny ból krtani (dwa dni), który przeszedł w katar 1,5 dniowy i następnie pozostał kaszel. Zastanawiało mnie czy to po lekach, czy jakieś osłabienie...?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:57
Pani Małgosiu, czy trzeba zrezygnować każdego rodzaju nabiału? Czytałam , że jogurty naturalne mają bardzo mało laktozy, i nie powoduje uczuleń. Czy to prawda? Bardzo lubię nabiał, więc pytanie, czy muszę zrezygnować z niego całkowicie? Mam problem z wypryskami ( ale nie mam typowego trądziku).
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:16
To jest kwestia indywidualna. Jeśli masz tylko trądzik to jogurty zostaw ale uważaj na ilości nabiału. I jeśli w jednym dniu masz jogurt, to już tego dnia nie jedz nic z nabiału. No i nie codziennie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 9:57
Czy glutek z siemienia i pokrzywę olej z wiesiołka mogą używać kobiety w ciąży?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:14
No pewnie.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 15:15
A czy olej z wiesiołek nie powoduje skurczów macicy? Zaleca się go brać w okolicy terminu porodu
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:07
W dużych ilościach.
Odpowiedz
Joanna GajdzińskaDodano:  2 marzec 2016 - 10:03
Pani Małgosiu czy można liczyć na post o mące? O co chodzi z tą pszenną czemu taka zła, i jaką jest dobra? A drugie pytanie to kiedy Pani książka? Czy będzie w marcu jak to było kiedyś planowana?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:12
Termin wydania książki przesunie się. Jeszcze nad nią pracuję.
Odpowiedz
Aśka98Dodano:  2 marzec 2016 - 10:16
Jakimi produktami wypełniać zapotrzebowanie na białko?
Czy gluten nie ma złego wpływu na skórę?
Bardzo przydatny i mądry post, pozdrawiam :)
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:11
Nie spotkałam się w swojej praktyce aby odstawienie glutenu przynosiło poprawę. Owszem jeśli w testach wychodzi nietolerancja to oczywiście trzeba, ale u osób które nietolerancji nie mają, odstawienie glutenu nie przynosiło poprawy.
AnonimowyDodano:  20 wrzesień 2016 - 10:49
Ja odstawiłam pszenicę całkowicie, a chleb jem tylko z samych ziaren na zakwasie żytnim razowym i to rzadko, moje AZS na twarzy już nie występuje tak silnie jak było to kiedyś, zazwyczaj wysusza mi się bardziej skóra na brodzie i jest zaczerwieniona i złuszczona ale nie robią się już bąble i nie występuje na całej twarzy jak kiedyś i nie puchną już oczy. Oczywiście odstawiłam już wszystkie przetworzone produkty.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:22
Małgosiu, a jak przechowujemy orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce itp? W lodówce, czy poza nią?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:14
Jeśli otworzysz paczkę i wiesz że zjesz w tydzień to w szafce. Jak kupiłaś większą ilość to w lodówce.
Mielone zawsze w lodówce.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:28
Małgosiu, uwielbiam Twojego bloga i jestem wierną czytelniczką:) Wpis świetny jak zawsze, jest tylko jeden problem: skąd wziąć te dobrej jakości warzywa? Nie zgodzę się z tym, że lepiej kupować na bazarku, znam producentów tych warzyw i wiem, że nie żałują oprysków. Nawet sami tych warzyw nie jedzą - dla siebie i swoich rodzin mają osobne małe plantacje. Warzywa w supermarketach przynajmniej są badane, a na bazarkach możemy tylko wierzyć sprzedawcy na słowo. Nie zgodzę się też z tym, że warzywa muszą być ładne - marchew czy pomidory z przydomowego ogródka wcale nie są ładne, mają różne plamki i nieregularne kształty, ale faktycznie muszą pachnieć:)
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:10
Trzeba testować. Jeśli kupiłaś marchew np. w Lidlu i nic Ci nie jest, kupuj. Jeśli coś jest nie tak, szukaj gdzie indziej.
Odpowiedz
Joanna gaDodano:  2 marzec 2016 - 10:29
A jak będzie w przypadku pojawiających się plam bielaczych na skórze lub 'spływającej' melaniny? Jak wtedy jeść?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:40
Świetny temat poruszony wyżej,rutyna, schemat jedzenia i ćwiczeń, w tym zatrzymanie wagi...Jak dalej sobie radzić? Co zmienić? Czy jeść inaczej? Czy ćwiczyć więcej?
Małgosiu czy możesz o tym napisać więcej?
Jestem twoją najwierniejszą fanką i bez twojego bloga nie umiem już żyć!!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:52
Jest tyle cudownych ziół, a większość i tak tylko czystka pije. Nie mówię, że jest zły, ale po prosty szkoda nie skorzystać z darów natury... Polecam książki Stefanii Korżawskiej do zapoznania się z tematem :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:53
Pani Asiu, a czy taką samą dietę powinnam stosować przy karmieniu piersią niemowlaka (4,5 miesiąca) z AZS? Pozdrawiam i dziękuję za kolejny bardzo wartościowy artykuł! Marta K.
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:08
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 10:59
Ja mam pytanie o czarną herbatę. Piję min. 3 kubki dziennie, ale...
No właśnie - nie lubię mocnych herbat, więc i czarną "parzę" z góra 15 sek, co by się raczej woda zabarwiła i był lekki aromat. Czy taką herbatę mogę wciąż pić?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:17
Taką lurkę tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 11:01
Pani Małgosiu, moje 5-miesięczne dziecko karmione wyłącznie piersią ma AZS. Czy powinnam stosować powyższe zalecenia dietetyczne aby zmniejszyć u niego objawy AZS(oprócz oleju z czarnuszki, bo podczas karmienia pisała Pani, że nie można)? Napisała Pani, że olejem z czarnuszki można smarować zmiany skórne - jak często?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:08
Tak. Karmiąc powinnaś stosować tę dietę.
Zmiany smarujesz 2 -3 razy dziennie cienką warstwą. Ale nie pocierasz. Tak jakby wklepujesz.
Odpowiedz
UnknownDodano:  2 marzec 2016 - 11:05
Małgosiu, czy czarnuszka i czystek osłabiają działanie środków antykoncepcyjnych ? Trochę boję się ziół od kiedy je zażywam, a na pewno przydałoby mi się takie oczyszczenie.
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:06
Nie wydaje mi się ;)
Ewa BąkDodano:  2 marzec 2016 - 13:27
No to super, zapytam jeszcze lekarza przy najbliższej wizycie ;) Trzymaj się :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 11:09
Małgosiu, czy olejem z czarnuszki mogę smarować całe ciało 4 letniej córki ?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:06
A jest potrzeba? Ma zmiany na całym ciele?
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:59
ma czasami suchą skórę
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 11:16
A Pani Gosiu od kwietnia mam problemy z.nogami. wyskoczyly mi krosty niektóre się połączyły i leci z nich jakiś płyn. Byłam u 5 dermatologów którzy tak naprawdę to pomogli mi na chwile. Wszystko wraca.miałam testy chemiczne nic nie wykazały w maju mam pokarmowe i skórne. A na dodatek od 2 miesięcy mam egzema na prawej ręce. Która została wyłączona na 2 tygodnie. Po tym czasie wraca z powrotem. Juz nie mam siły. Wszystko strasznie swędzi. Co mam robić?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:05
Dieta + smarowanie tego czarnuszką.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:12
Czy kawę tez odstawić całkowicie? Czy jedna mi nie zaszkodzi?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 11:19
Małgosiu, piszesz wyżej o smarowaniu zmian skórnych u dziecka czarnuszką. Czy smarować olejem czy naparem z nasion czarnuszki?
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:05
Olejem.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 11:22
Gosiu, a czy przy bielactwie tez sa podobne zalecenia? Jest jakis sposob na zatrzymanie tej choroby?
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 14:28
Gosiu moglabym prosic o odpowiedz, prosze...
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:06
Tak
Odpowiedz
KDodano:  2 marzec 2016 - 11:35
Malgosiu pytanie odnosnie warzyw... kupilam papryke- organic? Przynajmniej tak sklep twierdzi (maly warzywniak). Po przekrojeniu uderzyl mnie smrod plastiku, a jak polezala w lodowce 1dzuen to wszystko tak smierdzialo! Czyzby nawozy?
Gall Anonim
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:04
O matko! Wyrzucić!
Ja na te organiki wszystkie patrzę z przymrużeniem oka.
Biorę wszystko na węch. Jak nie pachnie to nie kupuję. Teraz polecam paprykę Ramiro. To taka długa i wąska. Jest z Hiszpanii i jest mega słodka i pachnie bosko.
Odpowiedz
UnknownDodano:  2 marzec 2016 - 11:44
Dzień dobry. Jakie źródło białka w diecie w takim razie Pani proponuje? Jestem osobą bardzo aktywną, staram się zrzucić tkankę tłuszczową, nietracąc przy tym mięśniowej, współpracuję z trenerem personalnym i w mojej diecie ograniczam węglowodany (jem tylko w 3 posiłkach, porcja 50g ryzu/kaszy/makaronu), a podstawą jedzenia jest białko i tłuszcz (we wszystkich 5 posiłkach). Napisala Pani, że mięsa, ryb, roślin strączkowych i nabiału nie można jeść przy problemach skórnych... Proszę o pomoc
Dodano:  2 marzec 2016 - 12:02
W twoim przypadku dobrym rozwiązaniem będą odżywki białkowe. Białko roślinne będziesz czerpała z kasz, orzechów, ziaren i 3 razy w tygodniu z mięsa i ryb. W dni treningowe warto posiłkować się odżywką. W przypadkach takich jak Twój nie widzę innego rozwiązania.
Odpowiedz
Kasia M.Dodano:  2 marzec 2016 - 11:46
Wydaje mi się, że wszystko, co się dzieje w naszym organizmie, ma związek z tym, co jemy. Jak wrzucamy w siebie śmieci to nie powinniśmy się dziwić, że mamy bóle brzucha, boli nas głowa czy nawet słabo się czujemy.
Mój ma ostry trądzik, jakaś specjalna odmiana. Nie przejmuje się tym i ja go nie ganiam po dermatologach, bo zaczyna sam przechodzić. A wiesz dlaczego? Bo odkąd zaczęliśmy się spotykać to zmieniliśmy oboje dietę na zdrowszą, ograniczyliśmy alkohol i rzuciliśmy palenie. Nic go już nie swędzi i nic nie rozdrapuje – wobec czego nie ma już nowych blizn :)
Odpowiedz
Marta Ż.Dodano:  2 marzec 2016 - 11:53
Witam
Pytanie nie na temat, wiem ale nie mam nikogo by o to zapytać :)
Chcę zrobić sałatkę owocową (dokładniej to dwie gruszki plus otręby) i wziąść na uczelnię.
Pytanie moje brzmi: jak długo taką obraną i pokrojoną gruszką może sobie czekać aż ja zjem ? ;)
Dodano:  2 marzec 2016 - 11:59
3-4 godziny max.
Marta Ż.Dodano:  2 marzec 2016 - 12:06
Ok. Dziękuję :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 11:56
Pytanie z innej 'beczki'. Uwielbiam pić bawarkę / czarna herbata, nie dużo mleka, zero cukru/zwłaszcza po obiedzie. Jakie jest twoje zdanie na ten temat Małgosiu?
Odpowiedz
Maria BatorDodano:  2 marzec 2016 - 12:20
Ogromne znaczenie przy leczeniu skory z AZS ma woda. Zarówna ta, jaką się myjemy, jak i ta, którą pijemy (a pić powinniśmy dużo, więcej, niż osoby ze zdrową skórą. Ani woda z plastikowych butelek, ani kranówka nigdy nie będą najczystszym rozwiązaniem. Tematem wody filtrowanej zajęłam się zawodowo, a doprowadziło mnie do niej... leczenie AZS u siebie i dzieci. I efekty są niesamowite.
KasiaGDodano:  2 kwiecień 2016 - 22:16
Pani Mario, mieszkam w Irlandii, od ok 6-8 tygodni moj syn ma zmiany pod kolanami, na lydkach, w okolicach stop i na plecach. Ma skonnosci do egzemy bo mial jak byl nemowlakiem a potem pojawialo sie tylko jak byl chory. Nie mielismy wiekszych problemow. A teraz to wyglada okropnie. Mowi ze go boli pod kolankami. Myslalam wlasnie o wodzie. Nie chce go sterydami smarowac bo po co? Chce znac przyczyne. Ide na rozmowe do przedszkola, sprobuje wyszarpac dokladna liste produktow ktorych uzywaja do gotowania i bede po kolei robic eliminacje.
Ale wracajac do wody. Byla kiedys dobra ale od jakichs 6 miesiecy woda mi smierdzi chlorem. Pewnie tez ma mase fluoru. Zastanawiam sie powaznie nad filtrem takim na glowna rure zeby cala woda zasilajaca dom byla filtrowana. JA tez mam wrazliwa skore.
Jakie filtry Pani poleca?
AnonimowyDodano:  20 sierpień 2016 - 14:33
Mam azs na rękach i stopach,myślałam żeby kupić jonizator do wody domowy przenośny,żeby pić zdrową wodę,czy to dobre rozwiązanie
AnonimowyDodano:  7 luty 2017 - 23:02
Bardzo proszę, czy mogłaby Pani napisać coś więcej w tym temacie. czy chodzi może o filtry na zasadzie odwróconej osmozy?
Odpowiedz
Dominika SzzDodano:  2 marzec 2016 - 12:23
W tamtym tygodniu po wynikach testów płatkowych dowiedziałam się, że mam nietorelancję pokarmów, które zawierają aminy biogenne. Szukałam informacji "z czym to się je", a tu znajduję odpowiedź na moje pytania. Małgosiu czy teraz muszę odstawić wszystkie produkty z listy, a potem mogę wprowadzać je małymi kroczkami by zobaczyć co dokładniej mogę jeść ? I skoro jestem uczulona też na Priminę, to herbaty ziołowe odpadają ? Stosowałam Twoją dietę spersonalizowaną na regulację hormonów/trądzik zanim dowiedziałam się o nietorelancji. Chyba czas ją odstawić i produkty, które mi szkodzą :( Pozdrawiam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:42
Pani Małgosiu, a jak z tranem w kapsułkach?
Dodano:  2 marzec 2016 - 13:11
Ja podchodzę do tego sceptycznie. Widziałam filmy i czytałam jak hodowane są ryby na tran. Jakie jest przy tym zanieczyszczenie środowiska i jakie kłopoty skórne mają ludzie pracujący przy tym biznesie.
Uważam że nic dobrego w tranie z takiej ryby nie ma.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:45
A co myśli pani o mlekach roślinnych? Czy można zamienić mleko krowie np. na mleko migdałowe? Czy też będą występowały problemy skórne?
Dodano:  2 marzec 2016 - 13:12
Można zamienić. Jeśli jednak masz silne zmiany to radziłabym zrobić mleko samemu. To bardzo proste a masz 100 % pewność co tam masz. No i miazgę orzechową możesz zjeść.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 12:54
Dieta niemal identyczna jak przy autyzmie i zespole Aspergera. Ja dodatkowo przeszlam na kosmetyki naturalne, organiczne. Mam jeden krem do twarzy, a do ciala oleje kokosowy i oliwe z oliwek. Ostre zaczerwienienia u dzieci lagodzilam oliwa I kapielami z platkami owsianymi. Platki wsadza sie do woreczka z cieniutkiego muslinu I takim zwitkiem myje sie cialo, bez mydla. Platki puszczaja taka kleista substancje ktora bosko nawilza chore miejsca.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 13:12
Małgosiu, czy przy rogowaceniu okołomieszkowym, postępującym też można spróbować?

P.S. Czy to prawda, że przy insulinooporności dieta powinna być przede wszystkim tłuszczowa, by nie dopuszczać do ciągłych skoków insuliny? Nie powinno się pić nawet herbat owocowych, jeść owoców? Przeczytałam to przypadkiem na blogu dietetyka i przyznam, że jestem zdezorientowana.
Dodano:  2 marzec 2016 - 13:32
Bez przesady. Najlepiej tylko na wodzie być.
Można owoce, ale trzeba umieć tak je połączyć z dodatkami aby te dodatki regulowały metabolizm glukozy.

W rogowaceniu okołomieszkowym - tak.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 16:41
Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że uproszczę (za co z góry przepraszam), ale skoro należy odstawić i nabiał i wędliny, to z czym jeść kanapki? ;]
AnonimowyDodano:  3 marzec 2016 - 7:23
są przepisy na pesto i inne rzeczy na blogu:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 13:22
Jak długo trzeba czekać na odpowiedź na e-mail w sprawie zamówienia testu na nietolerancje pokarmowe ?
Dodano:  2 marzec 2016 - 13:32
Moja pracownica była teraz na wyjeździe, stąd opóźnienia ale dziś odpowie na e-maile.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 13:45
Pani Małgosiu, czy układa Pani dietę na przepustowość jelita?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 13:39
Kolejny ulubieniec wśród Twoich postów. Naprawdę to, co robisz ma sens. Ja dużo czytam o żywieniu, ale są rzeczy o których nie mam pojęcia. Wyjaśniasz wszystko świetnie. Odnoszę wrażenie, że nawet dzieciaki by zrozumiały.
Jeśli chodzi o mnie kwestia nadal się nie rozwiązuje. Mam problemy z trądzikiem- mimo wieku 23 lata. Badania hormonalne nie były w normie, ale jakiś drastycznych wahań też nie wykryło. Zaobserwowałam jednak, że po odstawieniu nabiału- szczególnie mleka które uwielbiam i zawsze piłam dużo, problem jest mniejszy. Nie mam nietolerancji, ale boję się napić, że znów problem powróci. Tak samo z mięsem szczególnie kurczakiem- po Twoim poście odstawiłam (nie mam dostępu do ekologicznego mięsa) i problem się zmniejszył
Wcześniej ten trądzik kumulował się wokół kości policzkowych. Myślisz, że może to być wina samego nabiału i mięsa naszpikowanego hormonami, czy może zakwaszenia jeśli jadłam dużo nabiału - np owsianki na mleku, kaszy manny, jogurtów itp.?
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:10
Wszystko do spółki. Odstaw całkiem nabiał na 4 tygodnie i sama zaobserwujesz efekt. Ale i wszelakie słodycze w tym czasie odstaw.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 13:45
Małgosiu czasami na skórze twarzy pojawiają mi się wysuszone, lekko łuszczące się placki o średnicy ok 2 cm, najczęściej w okolicach brody. Smaruję różnymi kremami i przez kilka tygodni nie mogę tego zwalczyć. Wiesz co może pomóc na taką dolegliwość?
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:11
Smaruj czarnuszką. Wklepując. Najlepiej na noc.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 14:06
Małgosiu, to czerwone cudo Twoje to mikser czy robot planetarny ?
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:07
Robot planetarny Kitchen Aid.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 14:07
Witam
Małgosiu czy pieczesz warzywa w swoim multicookerze ?
jeśli tak to jak długo i ma jakim programie np. buraki, lub mix papryka bakłażan cukinia .
pozdrawiam
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:08
Piekę w piekarniku.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 14:19
Gosiu a co sądzisz o diecie 80/10/10?
Kinga SiweckaDodano:  2 marzec 2016 - 20:57
Ja również chciałabym poznać Twoje zdanie na temat diety wysoko węglowodanowej,row u osób z problemami skórnymi (trądzik) widziałam już wiele przemian dziewczyn na tej diecie :))
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 14:22
Od listopada mam pokrzywke. Myslalam ze jest to na tle nerwowym. Ale towarzyszy mi non stop raz wiecej raz mniej plam. Po wizycie u dermatologa dowiedzialam sie ze nabial moze mnie uczulac. Ale nie zrobilam jeszcze testow. Jednak fakt jest taki ze po zjedzeniu zoltego sera plamy sie nasilaja. :-(
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 14:38
Małgosiu,czy olej można stosować na plamy bielacze czy bardziej dietę.
Odpowiedz
Bike By LifeDodano:  2 marzec 2016 - 14:54
idealne dla mnie, tylko jak odrzucić nabiał, orzechy, ukochane espresso?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 15:20
Dziecko z AZS karmione nutramigenem Czy mogę się stosować do pani zaleceń w przypadku tak małego dziecka a dziecko ma 5 miesięcy czy też mogę podawać ten olej do picia i smarować ciało
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:05
Olejem ciałko jak najbardziej. Do picia dosłownie kropelkę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 15:59
Małgosiu, mam dość głupi i wstydliwy problem. Wydaje mi się, że jestem uzależniona od środków poprawiających perystaltykę jelit. Nie są to jakieś bardzo mocne preparaty, ale codziennie od roku do dwóch, sama już nie wiem, zażywam błonnik, w kapsułkach lub proszku, czasami do tego nasiona babki jajowatej. Ostatnio coraz częściej używam też czopków, które coraz słabiej działają. Kiedyś przy tym wszystkim cudownie mnie czyściło i zawsze czułam się pusta i lekka, teraz mam zaparcia, zatrzymanie wody, czuję się bardzo niekomfortowo. Najgorzej jest przy zmianie zegara biologicznego, na przykład po dłuższym wolnym. Moja dieta jest bardzo bogata w błonnik, jem dużo warzyw, owoców, jeśli makarony to tylko pełnoziarniste, z pieczywa praktycznie zrezygnowałam już dawno. Dużo płatków owsianych, otrębów, siemię lniane, amarantus, no po prostu praktycznie wszystkie cuda jakie są dostępne. No i oczywiście jogurt naturalny, maślanka. Kompletnie nie wiem co mam robić, źle się czuję, jestem załamana, kiedy czuję się pełna obsesyjnie ćwiczę, ale tak nie zlikwiduję uczucia pełności, dodatkowo pojawiły mi się hemoroidy, już jakiś czas temu, ale jest coraz gorzej, wydaje mi się że to właśnie od tych preparatów. Gosiu, co powinnam zrobić, aby odzwyczaić się od tych środków, chociaż trochę? Piszę o tym tutaj bo już kompletnie nie wiem co mam ze sobą zrobić.
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:13
Jelita lubią takie wspomagacze i na dłuższą metę przestaną pracować same. Spotkałam się z tym już nie raz.
Konieczna będzie zmiana diety ale od mocno lekkostrawnej przez 6 tygodniu po rozszerzanie po tym czasie, zwiększając ilość błonnika.
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 20:07
Bardzo dziękuję, ale czy na diecie lekkostrawnej nie przytyję? Jestem na diecie, dodatkowo mam problemy z miesiączką. Z czym powinnam walczyć najpierw, jajnikami, wagą czy jelitami?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 16:24
Gosiu Mogałabyś rozwiać mojej wątpiliwości, jestem na redukcji czy dwie kawki rozpuszczalne dziennie mogę wypić a dosłownie odrobinką mleka?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2016 - 16:47
Mam trądzik na plecach od wielu lat. Po odstawieniu nabiału i słodyczy jest o wiele lepiej. Ale jem straczki, bo to moje jedyne źródło białka. Mięsa tez nie jem. Czy soczewica, fasolą itp., też nasila tradzik czy tylko AZS?
Dodano:  2 marzec 2016 - 18:04
Trądziku nie powinny nasilać.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds