Skóra okolic oczu to miejsce o które my kobiety powinnyśmy dbać w sposób szczególny. Bezlitośnie zdradza wiek i styl życia. Można mieć lat trzydzieści i wyglądać na pięćdziesiąt, a można być po czterdziestce i wyglądać na dwadzieścia. Jak pielęgnować okolice oczu aby cieszyć się młodą i jędrną skórą jak najdłużej? Jakich błędów nie popełniać? Co może sygnalizować wygląd skóry pod oczami?
Miejsce specjalnej troski
Skóra wokół oczu to miejsce specjalnej troski. Po pierwsze dlatego że jest bardzo cienka. Ma zaledwie 0,5 mm grubości czyli czterokrotnie mniej niż w pozostałych częściach twarzy. Po drugie pozbawiona jest ujędrniającej warstwy tłuszczowej przez co szybciej traci napięcie. Po trzecie mrugając, uśmiechając się, smucąc czy wyrażając inne emocje oko nieustannie pracuje co w połączeniu z punktami 1 i 2 sprawia że skóra tej okolicy starzeje się zdecydowanie szybciej niż skóra na czole czy policzkach. Kolejną kwestią jest słabsze krążenie krwi i limfy w tym obszarze co przyczynia się do powstania zasinień i obrzęków.
Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, ale na stan i tempo starzenia się skóry okolic oczu wpływają także:
- mimika twarzy,
- fotostarzenie czyli brak ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV,
- zaburzenia hormonalne,
- palenie tytoniu,
- zbyt mała ilość snu,
- stres,
- praca przy sztucznym świetle,
- brak ochrony przed wiatrem i mrozem zimą,
- zanieczyszczenie środowiska,
Najczęstsze problemy skóry pod oczami
- Opuchnięcia tzw. worki pod oczami
Najczęściej są objawem przemęczenia. Manifestują brak snu, przepracowanie, długie przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym światłem czy palenie tytoniu. Jeśli jednak wysypiasz się i prowadzisz higieniczny tryb życia a problem z workami pod oczami nie ustępuje, zwłaszcza po przespanej nocy, trzeba szukać przyczyny.
Bardzo często przyczyną jest zastój limfy w tkankach podskórnych lub zbyt dużą ilość soli w diecie. Jeśli nie pomagają zimne okłady w okolicach oczu oraz ograniczenie spożycia soli, trzeba udać się do lekarza ponieważ worki pod oczami mogą sygnalizować problemy z krążeniem, nerkami, nadnerczami, czy niedoczynność tarczycy. Oczy puchną także przy chorej wątrobie i cukrzycy.
- Cienie
Skóra pod oczami jest bardzo cienka i u wielu osób przebijające naczynia krwionośne będą powodowały mniejsze lub większe zasinienie. W tej sytuacji nie ma powodów do niepokoju, a rozwiązaniem problemu będzie po prostu dobry korektor naniesiony na tę okolicę w trakcie makijażu oka. Cienie pod oczami pojawią się także u osób które mało śpią, żyją w stresie, są przewlekle zmęczone, palą papierosy czy nadużywają alkoholu. Mogą także zwiastować poważniejsze problemy np. brak żelaza i witamin diecie. Towarzyszą także niedoczynności tarczycy, cukrzycy, zakażeniu pasożytami, anemii czy problemom z sercem.
Jeśli macie mocne cienie pod oczami, dla pewności wykonując podstawowe profilaktyczne badania krwi, sprawdźcie poziom żelaza, cukru i TSH. Zwłaszcza jeśli często bywacie zmęczeni, bladzi, senni.
- Przesuszenie i zmarszczki
To problem związany z wiekiem i pielęgnacją.
Krem pod oczy
Przez lata słyszałam że krem pod oczy stosuje się po pięćdziesiątce, albo wtedy kiedy jest taka potrzeba czyli wtedy kiedy któregoś dnia z przerażeniem zobaczysz w lustrze że coś tam się zmarszczyło. To błąd. Kremy pod oczy powinno się zacząć stosować już po ukończeniu dwudziestego roku życia. Azjatki uczą zasad pielęgnacji cery już małe dziewczynki.
Oczywiście inny krem będzie odpowiedni dla młodej dziewczyny, a inny dla dojrzałej kobiety. Dobór preparatu warto skonsultować z dermatologiem lub dobrą kosmetyczką.
Ja jestem kobietą 30 plus i mój krem pod oczy musi zawierać:
- retinol czyli absolutne must have we wszystkich kremach 30 plus (Azjatki stosują retinol od 15-tych urodzin),
- witaminę C która rozjaśnia cienie pod oczami, wygładza zmarszczki oraz stymuluje syntezę kolagenu,
- witaminę E działającą antyoksydacyjnie i wygładzającą zmarszczki,
- witaminę B5 łagodzącą podrażnienia, działającą przeciwzapalnie i ochronnie,
To składniki które być muszą. A zwłaszcza pierwsze trzy.
ABC pielęgnacji skóry pod oczami
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest demakijaż oka. Choćbyście nie wiem jak były zmęczone, po imprezie, nadgodzinach etc … nigdy tego nie pomijajcie. Pójście spać w cieniach do powiek i tuszu do rzęs to pielęgnacyjna zbrodnia. Preparat do demakijażu powinien być delikatny ale i skuteczny aby broń Boże nie trzeba było pocierać oka bo to rozciąga i podrażnia skórę.
Kolejny etap to dostosowany do wieku krem. Aby poprawić mikrokrążenie aplikujemy go delikatnie wklepując. Pilnujcie się aby nie trzeć oczu, nie wyciągać skóry.
Domowe specyfiki na piękne oczy
- Okład z zielonego ogórek – rozjaśnia, nawilża, tonizuje, usuwa zmęczenie, obrzęki, poprawia krążenie limfatyczne. Przed aplikacją należy go dokładnie umyć i chłodzić w lodówce.
- Okład z ziemniaka – usuwa obrzęki. Ziemniaka przed aplikacją należy umyć, osuszyć, pokroić w plasterki i schłodzić w lodówce.
- Okład z herbaty – usuwa zmęczenie, relaksuje, tonizuje. Zaparz herbatę, ostudź i w jeszcze ciepłej zanurzaj waciki które następnie połóż na oczy.
Piszcie jakie kremy pod oczy stosujecie, w jakim wieku i czy polecacie. Jeśli któregoś używałyście i nie polecacie bo nie spełnił Waszych oczekiwań to też piszcie.
PS: Pytacie jak konkretnie wyglądają kremy więc wrzucam fotkę na insta (klik).
Ja oglądałam wiele programów na temat starzenia sie - i co w większości było powtarzane - ze jezeli jakis krem zawiera witaminę C to NIE POWINIEN zawierać ani witaminy A ani E. One sie na wzajem neutralizują. Co mozesz na ten temat powiedzieć? Słyszałam, ze dobrze jest mieć krem pod oczy i dodatkowo np. serum witaminy C.
Dziękuje za odpowiedz!
Ponadto badania wskazują na synergistyczne działanie C i E :)
Ja mam naturalnie dosyć spore cienie (od zawsze), co wiąże się ze stosowaniem dosyć ciężkich korektorów, dlatego wymagam ekstra nawilżenia. Obecnie na dzień stosuję krem BobbiBrown, a na noc pod oczy wklepuję krem do twarzy (z lekkimi kwasami firmy Norel) z 2-3 kropelkami olejku z dzikiej róży. Krem BobbiBrown jest po prostu silnym nawilżaczem i natłuszczaczem, ale do ideału mu trochę brakuje.
A stosowałaś kosmetyki kolorowe z Bobbi Brown? Polecała mi je kiedyś profesjonalna wizażystka ale cena jest powalająca.
Jeszcze jeśli chodzi o olejki dodawane do kremu (widzę, że też tak robisz), to jeszcze jakieś polecasz poza opuncją? Ja stosowałam właśnie z dzikiej róży, awokado i opuncji i wszystkie 3 pod oczy sprawdzają się super
Małgosiu, kiedyś widziałam na Twoim instagramie, że stosujesz serum snailas sesdermy. Jak wrażenia? Czy nakładasz też pod oczy? Właśnie zastanawiam się, czy nie zamówić tego serum :).
Też jestem 30+, więc podziel się informacją, jakiego kremu używasz pod oczy, a jakiego na twarz.
Pozdrawiam cieplutko!
Na twarz serię reti Age z Sesdermy.
A z innej beczki - Gosiu pod koniec września przesłałam Ci prośbę o wycenę diety (PCOS, guzy tarczycy, anemia). Błąd jaki zrobiłam to nie przesłałam wypełnionego formularza tylko moje dolegliwości opisałam w mailu. Zrobiłam tak, ponieważ chcę się do Ciebie zgłosić z całym kompletem badań. Badania hormonalne i morfologię mam. Pyt - czy zrobić test na nietolerancje pokarmową? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp :)
Małgosiu, kremy i pielęgnacja to jedno, a ogromne znaczenia ma dieta, dlatego miałabym do Ciebie prośbę o post na temat diety dla skóry - co jeść, pić, aby ją odżywić, nawilżyć, zwolnić proces starzenia. A może jest już coś podobnego na stronie?
Pozdrawiam i miłego dnia życzę. Kasia
Ange76
Moje corki obie maja cienie pod oczami.Zelazo w normie. Starsza *6lat ma hasimoto
Ostatnio rozmawialam z Koreanką i ona mowila ze to must have codziennego rytualu, nawet zimą. No ale przecież my potrzebujemy słońca i jego dobroczynnego działania, prawda?
Pozdrawiam!
Gosiu a co polecasz do demakijazu oczu?
Mam 30 lat, wypróbowałam wiele kremów droższych i tańszych. Cenię naturalne kosmetyki i nie zawsze cena produktu idzie w parze z jakością. Obecnie używam arganowego kremu pod oczy firmy Nacomi, na noc dodatkowo naturalny olejek arganowy z e-fiore od kilku lat, również na całą twarz i szyję. Na ten moment nie zauważam u siebie pierwszych zmarszczek. Wygląd pięknej skóry to regularna i dobrze dobrana pielęgnacja oraz zdrowa zbilansowana dieta. Bez zdrowego odżywiania ani rusz! Pozdrawiam
Nie masz wzdęć, bulgania w żolądku, gazów?
Wpisywalam ostatnio to, co jem przez kilka dni do internetowej aplikacji cronometer - wyszło mi, że te składniki mam prawie codziennie 'na styk' z normą, a wiadomo, że zapotrzebowanie w rzeczywistości jest wyższe, ponadto nie wszystko z pokarmu wchłaniamy.
PozdrAwiam!
Dziekuje za odp.. Basia
Przy okazji chciałabym się zapytać czy na diecie przeciw candida można jeść orzechy? Jeśli tak to jakie konkretnie? Dziękuję i pozdrawiam:)
Agata
szeroko w okol oczu az do skroni,swietna tez jest na szorstkie lokcie :)
Mam kilka pytań odnośnie Twojego chlebka na zakwasie (jest przepyszny, mniam mniam:D).
1. Czy jako mąka pszenna może być orkiszowa?
2. Czy zamiast słonecznika może być mix ziaren(siemię lniane, sezam, pestki dyni, słonecznik)?
3. Czy sól może być dowolna (zwykła, morska, himalajska)?
Pozdrawiam Asia :-)
2 - tak
3 -tak