Ostatnimi czasy dostaję zarówno mnóstwo pytań, jak i mnóstwo zamówień na dietę lekkostrawną.
Taki rodzaj diety zaleca Wam lekarz. Zaleca, i z reguły na tym jego rola się kończy. Niby każdy wie co znaczy lekkostrawnie, bo „cóż to za filozofia”, ale jak przyjdzie co do czego to okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste.
Co mogę jeść, a czego nie mogę, jak to przyrządzić aby było dobrze, jakie proporcje. No i w końcu czy gotowany kurczak z marchewką od teraz będzie mi się śnił po nocach, a na jego widok w ogóle odechce mi się jeść cokolwiek……
Większości z nas dieta lekkostrawna kojarzy się z jedzeniem bez smaku i wyglądu, a tak naprawdę taka dieta może, a nawet powinna być smaczna i atrakcyjna, bo wiele osób jest na nią skazanych do końca życia. W tym tygodniu zamierzam odczarować dietę lekkostrawną.
Niestety dieta lekkostrawna ma to do siebie, że nie jest dietą jednoznaczną. Nie ma tu sztywnych wytycznych dla każdego schorzenia, a jej szczegółowy skład zależy w dużej mierze od konkretnej choroby i objawów konkretnej osoby. Dwie osoby chore na tę samą chorobę mogą inaczej reagować na ten sam produkt. Owszem są podstawy, taki żelazny szkielet, ale jak każdą dietę, szczególnie tę należy dobrać indywidualnie do pacjenta.
- w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
- przy przepuklinie rozworu przełykowego
- przy refluksie
- przy nieżycie żołądka
- w zespole jelita drażliwego
- w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit
- w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie
- po zabiegach operacyjnych,
- w czasie grypy, anginy i innych chorób w których trawienie nie powinno stanowić obciążenia
- w podeszłym wieku
- u osób które muszą leżeć
- u osób mających wzdęcia i gazy
- u osób u których chcemy wyregulować pracę żołądka i jelit
- przy zaparciach spastycznych, czyli powstających w wyniku nadmiernej perystaltyki jelita grubego lub nieskoordynowanych skurczów różnych jego odcinków. W tym przypadku często pojawia się ból i wzdęcia.
- w chorobie uchyłkowej jelit przy stanach zapalnych (występują zaparcia, bóle brzucha)
- w innych schorzeniach przewodu pokarmowego
- Wykluczenie produktów i substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i mechanicznie drażniących błonę śluzową żołądka, czyli razowego pieczywa z mąki z grubego przemiału, grubych kasz (np. gryczana), twardych surowych warzyw i owoców jedzonych w całości (np. chrupanie marchewki lub jabłka w całości). Z reguły dobrze tolerowane są warzywa tarte na drobnej tarce ponieważ nie drażnią mechanicznie żołądka, a włókna błonnika są „pocięte” i lżej strawne. Miękkie owoce tak, ale bez skórki. Owoce drobnopestkowe tak, ale pozbawione drobnych pestek (przeciśnięte przez sitko). Miękkie warzywa np. pomidor, tak, ale bez skórki. Wszelkie warzywa i owoce gotowane, w formie leczo, musów, zup. Koktajle owocowe oraz soki owocowo – warzywne z otrębami, które w diecie lekkostrawnej są bardzo dobrze tolerowane i stanowią dobre źródło błonnika, który w tej diecie musi być ograniczany, ale nie może zostać wykluczony ponieważ spowoduje zaparcia i kłopoty trawienne. Kluczowe jest właściwe przygotowanie potrawy.
Nie wolno jeść wędzonek, kiszonek, dań w puszkach z długim terminem przydatności, w zalewach octowych, fast foodów, tłustych, zawiesistych sosów, dań wzdymających, potraw i napojów ze sztucznymi słodzikami (np. aspartamem), mocnej kawy i herbaty. Kawa jest dozwolona, ale z mlekiem i tylko w okresie remisji.
Dozwolonym, dobrze tolerowanym chlebem jest biały, orkiszowy i graham i te dwa ostatnie polecam. Biały zapycha i będzie wzmagał zaparcia. - Unikanie posiłków o skrajnych temperaturach np. zbyt gorących i zbyt zimnych (prosto z lodówki).
- Białko wzmaga co prawda wydzielanie soku żołądkowego, ale neutralizuje kwas solny, więc jest dobrze tolerowane. Ilość należy dobrać indywidualnie do osoby. Jako podstawę przyjmuje się 1 – 1,5 g na kilogram masy ciała, ale nie jest to sztywna reguła i ilość białka należy dobrać indywidualnie.
- Tłuszcze hamują wydzielanie soku żołądkowego, aczkolwiek proszę się tego punktu nie trzymać sztywno 😉 Tłuszczu nie powinno być więcej niż 30 %. Ilość zależy dobrać indywidualnie do osoby i schorzenia ponieważ np. osoby z problemami z woreczkiem żółciowym będą musiały mieć tego tłuszczu znacznie mniej.
Polecam zdrowe niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie u osób u których dieta lekkostrawna musi być stosowana przy cukrzycy). Z orzechów dobrze tolerowana są migdały, ale też w formie zmiksowanej. - Dieta powinna być bogata w witaminę A, która działa ochronnie na śluzówkę żołądka oraz w witaminę C, B12, kwas foliowy i żelazo.
- Sól należy ograniczyć do 1 łyżeczki dziennie ( 6 gramów)
- Nie wolno pić gazowanych napoi ponieważ zwiększają ciśnienie w żołądku.
- Osoby cierpiące na refluks muszą pamiętać o tym, aby nie popijać posiłków ponieważ większa objętość porcji będzie powodowała cofanie się pokarmu. Przy refluksie należy wstać od stołu z lekkim niedosytem.
- Osoby mające Helicobacter Pylori muszą pamiętać o suplementacji probiotyków i unikanie potraw z dodatkiem drożdży!
- Nie wolno się przejadać !
- Cukrzyca, niedoczynność tarczycy i nadnerczy oraz kamica żółciowa upośledzają motorykę jelita grubego dlatego osoby cierpiące na te schorzenia muszą szczególnie uważać. Jesteście narażeni na zaparcia (które niestety są początkiem wielu chorób) i jeśli macie zalecenia stosowania diety lekkostrawnej błonnika u Was musi być więcej, ale musi zostać odpowiednio „obrobiony” tzn, być lżej strawny.
- Unikać słodyczy, które wzmagają zaparcia.
O potrawach i sposobie przygotowania opowiem przy okazji publikacji dziennego jadłospisu.
Zapraszam już niebawem 😉
pilnuj aby nie kładł się po jedzeniu np. przed telewizorem no i aby nie popijał do posiłku
Wykluczyłabym ser jeśli chodzi o ser żółty.
Uważaj na cebulę, nawet tę do dań.
Tak mój chleb wyjdzie z samej orkiszowej.
czy przejściowy ? bardzo prawdopodobne że z tego wyrośnie,
Myślę, że taka dieta mi nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.
Małgosiu, czy chleb z mąki graham jest tak samo wartościowy jak ten z mąki żytniej? W końcu mąka graham, to mąką pszenna.
Czy na takiej diecie wskazane jest spożywanie płatków owsianych górskich czy mają za dużo błonnika?
Mam chłopaka z refluksem, do tej pory udało mi oduczyć go (prawie) jedzenia na wpółleżąco i kładzenia się po jedzeniu. Ale ciągle nie potrafi zjeść posiłku nie popijając go... Stary chłop, a jak z małym dzieckiem... Do swoich małych sukcesów mogę też zaliczyć odstawienie napojów gazowanych i słodzonych :) Nawet herbaty już nie słodzi.
Mam kilka pytań jeszcze, co do tej diety. Przetarte owoce można, a jak jest z sokami? Pewnie wszystkie cytrusowe odpadają ( i bardzo dobrze, bo ma uczulenie^^). A kompociki?
Jeśli nie kasze, to ryż? Ale czy tylko biały, czy brązowy też może być? Z mięsa oprócz cielęciny i drobiu, można wołowinę podawać?
soki można, cytrusowe o ile nie ma zaostrzenia choroby i uczulenia też można, kompoty też,
kasze można ale drobne, ryż tak,
wołowinę też można,
za opóźnienia przepraszam,
to że niektóre pokarmy "da się wyróżnić" ;) oznacza że pokarm przesuwa się w jelitach bardzo szybo i niektóre pokarmy nie są do końca strawione,
w takiej sytuacji polecam mielić ziarna a warzywa bardziej przeżuwać
zjeść i wypić coś minimum pół godziny po posiłku
Przyczyną mogą być tak zwane "leniwe jelita" lub zaburzona flora bakteryjna. Warto wybrać się do lekarza i zbadać przyczynę.
Mam ogromną nadzieję że po pomożesz,
Pozdrawiam,
stała czytelniczka :)
Morwę polecam, tego drugiego nie znam.
co oznacza o"soby mające Helicobacter Pylori muszą pamiętać o suplementacji probiotyków i unikanie potraw z dodatkiem drożdży!" ja własnie mam tą bakerię. Często boli mnie żałądek. Jaką dietę powinnam stosować, co jeść aby pozbyć się dolegliwości?
gorąco pozdrawiam
+ probiotyki w suplementacji
Nadmienię, że nie jadłam owsianki codziennie (szybciej by mi zbrzydła).
takie koktajle są dobre wtedy kiedy jesteś np. wyniszczona chorobą i potrzebujesz składników odżywczych a z racji stanu zdrowia nie jesteś w stanie zjeść normalnej porcji,
wtedy tak, ale jako odżywianie czy sposób odchudzania zdrowej osoby odradzam,
Osoby z IBS powinny też robić owsiankę taką "rozklejoną".
Niekoniecznie się wykluczają potrawy dla jelitowców i tarczycowców. Wręcz przeciwnie.
dobrym sposobem jest też zrobienie owsianki na wieczór i zjedzenie rano - trzeba tylko dolać trochę mleka bo robi się gęsta
Niemal dwa tygodnie temu miałam usuwany wyrostek robaczkowy. Wcześniej przez prawie dwa miesiące niemal całkowicie wyeliminowałam z diety gluten. Choć testy skórne i przeciwciała z krwi wyszły ujemne, to jednak zdecydowałam się na dietę eliminacyjną, ot tak dla sprawdzenia efektów (miałam dużo objawów wskazujących na nietolerancję na gluten). Rezultatem było wyeliminowanie bólu głowy, sporadycznego bólu brzucha, spadek wagi oraz niewielka poprawa stanu skóry, więc na chłopski rozum uznałam, że tędy droga. Z perspektywy czasu nie wiem jednak, czy taka dieta nie przyczyniła się do zapalenia wyrostka z powodu małej ilości błonnika. Lekarze mówili, że dieta nie ma na niego wpływu, ale nie jestem tego taka pewna. Oczywiście jadłam owoce i warzywa, więc nie wiem, czy ten błonnik to dobry trop. Teraz, gdy muszę być na diecie lekkostrawnej - wróciło do niej jasne pieczywo, choć staram się nim nie objadać. Mam też trochę więcej nabiału, który w większej ilości nie działa na mnie zbyt dobrze. Przez niemal tydzień diety lekkostrawnej wszystko było w porządku, ale jednego dnia dostałam biegunkę, mam też podrażnioną śluzówkę w ustach. Z tego, co wyczytałam może być to skutek dochodzenia do siebie jelit po przebytym stanie zapalnym. Martwię się jednak, bo nie wiem, czy to nie z powodu ponownej zmiany diety,a po operacji jestem dość przewrażliwiona. Przyznam szczerze, że już się w tym pogubiłam i nie wiem, co powinnam jeść. Wykluczając gluten wykluczyłam też z diety słodycze, więc ciężko jednoznacznie stwierdzić, co było zasługą pozytywnych rezultatów - brak glutenu/słodyczy, a może jednego i drugiego? Teraz nie wiem też, czy warto być na diecie bezglutenowej jeśli nie wykryto ani celiakii, ani alergii, ale są przecież nietolerancje...Nie wiem też, czy u mnie nie podziałało po prostu placebo, bo i tak się zdarza. Do głowy przyszedł mi jeszcze pomysł pieczenia chleba samodzielnie, bo pomyślałam, że może nie szkodzi mi stricte gluten, ale te wszystkie ulepszacze. Czuje się totalnie pogubiona i już nie wiem na jakiej diecie powinnam być: lekkostrawnej, bezglutenowej, czy lekkostrawnej bezglutenowej :( Czy mogłabyś mi coś poradzić? Będę ogromnie wdzięczna za każdą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie i z góry bardzo dziękuję.
Mam takie pytanie jesli chodzi o jedzenie lekkostrawne W jaki sposob przy takiej diecie nie doprowadzic do zaparc jesli ktos ma sklonnosci do tego ? Czy picie siemienia lnianego mielonego i mlodego jecznienia jest dobrym pomyslem ? Moze cos doradzisz Z gory serdecznie dziekuje. Pozdrawiam Ania
Mam pytanie odnośnie płatków jest ich tyle, że nie wiadomo co wybrać (orkiszowe, jaglane, ryżowe, owsiane etc), zwłaszcza przy zespole jelita drażliwego (zaparcia spastyczne), i tutaj zwracam się do Pani z prośbą, jakie płatki można jeść i nie pogorszą sprawy a jakich zdecydowanie unikać?
Pozdrawiam
Pani Małgosiu potrzebuje rady. Najpewniej mam wrzody na jelicie grubym - jednak jestem jeszcze przed ostatecznymi badaniami. Zalecono mi dietę lekkostrawną, jednak nie do końca mam pomysł czego powinna unikać, bo zdaje mi się, że w szpitalu podawali mi jedzenie normalnie. Proszę serdecznie o kilka wskazówek czego unikać poza smażony i tłusty oczywiście. Jakiś kiełków, owoców, warzyw, mięs?
Pozdrawiam