fbpx
Akcja Regeneracja – punkt II – kuracja siemieniem lnianym
Img

Picie koktajlu z pietruszki (klik) idzie mi bardzo dobrze. Jest tak smaczny, że mogłabym go pić nawet trzy razy dziennie.
Od 4 dni piję także inny koktajl. Mniej smaczny i mniej ładny 😉 Koktajl z siemienia lnianego.

Akcja Regeneracja odsłona druga
 
 Co leczę ? Przeczytaj TU (klik)

O zaletach siemienia lnianego wiem od dawna. Temat zarówno samych ziarenek, jak i tłoczonego z nich na zimno oleju lnianego, przewijał się w wielu książkach, które miałam przyjemność czytać.
Dotychczas mielone ziarenka dodawałam do jogurtu, sera wiejskiego, czy koktajli mleczno – owocowych, całe ziarenka do chleba, a olejem lnianym skrapiałam sałatki, lub dodawałam do dressingów. Rzeczywiście od ponad 2 lat nie miałam problemów z włosami. Były mocne i lśniące. Co 2 miesiące zmniejszałam ilość lnu w mojej diecie (powinno się robić przerwy) na rzecz przeróżnych pestek, dyni, słonecznika, czy płatków migdałowych. Siemię lniane w ziarenkach okrągły rok dodaję jedynie do chleba.
Obecnie przyszła pora na powrót do lnu, ale nie ze względu na to, że skończyła się „lniana” przerwa, ale ze względu na fakt, że moje włosy mocno ucierpiały w wyniku zatrucia, które przeszłam. Cały czas się zastanawiam co było w tym ogórku, że mój organizm zareagował tak gwałtownie. W zasadzie od ponad 2 lat, nie wiedziałam co to wypadające włosy, a teraz na grzebieniu widzę ich całą masę. Aż płakać się chce.
Siemię to mój jedyny ratunek i z uwagi na fakt, że zależy mi na czasie, stawiam na siemię w wersji najbardziej skutecznej, czyli na koktajl z gotowanych ziarenek. Taki koktajl w niczym nie przypomina tego pietruszkowego. Odstrasza konsystencją i wyglądem, ale jest skuteczny, więc zamykam oczy i piję ;). Maluteńkie lniane ziarenka, mają wielką moc. 

Siemię lniane obfituje w:
* lignany (I TO JEST HIT !!! ) – nasiona lnu mają najwięcej lignanów ze wszystkich znanych roślin, występujących na naszej planecie. Lignany regulują poziom estrogenów. Osoby z przewagą lub niedoborem żeńskich hormonów muszą koniecznie włączyć do diety nasiona lnu !!! Lignany zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory hormonozależne, czyli piersi i  jajników. Dziewczyny, dla nas to jest wiadomość najważniejsza !!
* kwasy Omega 3 i Omega 6 (nasiona lnu w ok. 40 % składają się z tłuszczu roślinnego) – nasiona lnu mają 6 razy więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) niż ryby np. tak zachwalany ze względu na wysoką ilość WNKT tuńczyk. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe  w naszym organizmie pełnią rolę wzmacniającą, odżywczą, regenerującą  i przeciwzapalną. Przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Nasze babcie i prababcie problemy hormonalne leczyły właśnie siemieniem lnianym. Dodatkowo WNKT w diecie obniżają poziom złego cholesterolu i przyczyniają się do prawidłowej pracy serca.
* witaminę B1 i B6 , które oprócz tego, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego, regulują spalanie tłuszczów, białek i węglowodanów.
* żelazo i kwas foliowy, uczestniczące  w tworzeniu czerwonych krwinek. Niezbędne szczególnie kobietom w ciąży i po porodzie.
* witaminę E, jedną z najsilniejszych antyoksydantów, zwaną witaminą młodości (odżywia skórę, włosy, paznokcie).
* cynk , działający regenerująco na skórę, leczący stany zapalne i problemy z cerą.
* magnez, pozytywnie działający na układ nerwowy.  Magnez uspokaja, koi nerwy, wspomaga koncentrację.
* lecytynę, wspomagającą koncentrację i pamięć. Dodatkowo normalizującą poziom cholesterolu we krwi i zapobiegającą osadzaniu się płytek cholesterolowych na ściankach naczyń.
* błonnik zarówno rozpuszczalny jaki i nierozpuszczalny w wodzie (ciężko znaleźć produkt mający obie frakcje błonnika). Błonnik reguluję przemianę materii, pomaga w stabilizacji poziomu cukru we krwi, zapewnia prawidłową pracę jelit i żołądka, usuwa z organizmu toksyny.
* śluzy kojące i leczące problemy układu pokarmowego takie jak, biegunki, zaparcia, wrzody, czy nadkwasotę, ze względu na włókna które powlekając ściany przewodu pokarmowego, żołądka, czy dwunastnicy chronią je przed działaniem kwasu solnego. Siemię lniane przywraca prawidłową pracę jelit i nawilża śluzówkę przez co polecane jest osobom  pracującym głosem, lub jako lek na suchy kaszel.

Znajoma kosmetyczna poleciła mi koktajl z gotowanych ziarenek siemienia lnianego także jako maseczkę na włosy, jednak nie mam do tego przekonania, oraz jako miksturę do maczania paznokci, lub maseczkę na dłonie (trzeba nasmarować ciepłym kisielem dłonie, zawinąć w folię spożywczą i ręcznik i trzymać pół godziny). Jako maseczkę na dłonie z pewnością wypróbuję, jako maseczkę na włosy niekoniecznie, już wolę te glutki wypić.

Ja będę piła swój koktajl przez miesiąc. O efektach napiszę. W czasie kuracji nie będę stosowała siemienia dodatkowo do potraw.
Najlepiej wypić jak jest jeszcze ciepły 😉 Zimny ciężko przechodzi przez gardło 😉

Jak przygotować koktajl ?

Należy zagotować szklankę wody i na gotującą się wodę wsypać łyżkę ziarenek. Gotujemy ok. 5 minut, aż ziarenka się rozkleją.
Ziarenka można odsączyć, lub wypić razem z nimi. Ja je blenduję.
Wiem, nie wygląda to dobrze, ale działa. Czego się nie robi dla urody 😉

Parę cennych informacji na temat samego siemienia:

  1. Siemię przechowujemy w pojemniku w temperaturze pokojowej. Nie wymaga chłodzenia.
  2. Nie kupuj siemienia lnianego mielonego. Tłuszcze w nim zawarte szybo jełczeją, a związki łatwo się utleniają. Skorupka ziarenka jest swego rodzaju pancerzem ochronnym. Siemię mielimy bezpośrednio przez spożyciem w zwykłym młynku do kawy.
  3. Jeśli chcesz dodawać siemię do potraw, optymalna dzienna ilość do 2-3 łyżki zmielonych ziarenek. Pamiętaj aby po 2 miesiącach zrobić sobie 1-2 miesiące przerwy.
  4. Nie jedz ziarenek na sucho bo zatkasz przewód pokarmowy !!! Słyszałam o osobach, które łyżkę siemienia sypią do ust i popijają wodą. Nie róbcie tak !

Pisząc ten artykuł, wiedzę czerpałam z następujących publikacji:
* Siegfried Gurshe. Naturalna Ochrona przeciw chorobom cywilizacyjnym – Stosujemy siemię lniane 
* Ewa Dąbrowska. Ciało i ducha ratować żywieniem 
* Jadwiga Kempisty, Urszula Chorzępa. Leczenie żywieniem 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Łysienie androgenowe u kobiet. Przyczyny, diagnostyka, leczenie
Łysienie androgenowe u kobiet. Przyczyny, diagnostyka, leczenie

Lśniące, zdrowe, bujne, odżywione włosy dodają uroku i seksapilu. Są jednym z symboli kobiecości dlatego moment w którym zauważamy wzmożone Czytaj dalej

Karob – dietetyczna alternatywa kakao, czy marketingowa ściema?
Karob składnik zdrowej diety

Do napisania tego tekstu skłonił mnie popularnonaukowy program telewizyjny, na który przez przypadek natknęłam się w poniedziałek wieczorem. Pani zajadającą Czytaj dalej

Lato wersja 2 – gotowe, dobrze zbilansowane plany dietetyczne

Po nieprawdopodobnym sukcesie diety gotowej lato wersja 1, z uwagi na ogromne bogactwo letnich warzyw i owoców obiecałam Wam szybkie Czytaj dalej

NZP: Miejsce kakao i czekolady w codziennym odżywianiu. Ile, jak często ? A może modny ostatnio karob? Cóż to takiego ?
kakao i czekolady w codziennym odżywianiu

Któż z nas nie kocha czekolady. Słabość do niej mają zarówno dzieci jak i dorośli. Poprawia nastrój, odpędza złe duchy, Czytaj dalej

246 komentarzy

AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 11:40
Małgosiu a czy mix śniadaniowy można jeść z siemieniem bez przerw?
Dodano:  20 maj 2014 - 11:57
tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 11:46
Czy jest to bardzo gesta masa?
Dodano:  20 maj 2014 - 11:56
taki trochę rzadszy kisiel
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 11:47
Rozumiem że koktajl to tylko woda i ziarna, można coś dorzucić dla zmiany smaku, czy da się to przełknąć :) ?
Dodano:  20 maj 2014 - 11:55
można np. jakiś sok
da się przełknąć, barierą jest własny umysł i wyobraźnia - trzeba się przez to przebić ;)
no i trzeba wypić ciepły - zimny źle mi się kojarzy
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:06
Dokladnie...barierą jest umysł...nie mam aż tyle siły żeby go wypić...niestety :-(
MonikaDodano:  20 maj 2014 - 14:09
W ciąży bardzo pomaga na zgagę i zaparcia-sama stosowałam.
AnonimowyDodano:  29 październik 2014 - 22:14
Ja dodawałam świeży sok marchewkowy i pomarańczowy, ale najlepiej sprawdził się jabłkowy! Blenduję kisielek z sokiem, żeby dobrze się rozmieszał i jest nawet smaczny :)
Ciekawa jestem rezultatów :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 11:55
Małgosiu a czy w ciązy można sobie zafundować taką kurację??? Pozdrawiam
Dodano:  20 maj 2014 - 12:03
no pewnie, zwłaszcza ze względu na żelazo i kwas foliowy
MonikaDodano:  20 maj 2014 - 14:10
W ciąży piłam na zgage i zaparcia....pomagało
MultikasiaDodano:  22 czerwiec 2014 - 17:02
ponoc można też przy karmieniu piersią - zapobiega kolką u dziecka :)
Odpowiedz
K.Dodano:  20 maj 2014 - 11:57
A ja polecam jako maseczkę na włosy właśnie ;) włoski są po niej błyszczące sypkie i gładkie ;) a na wypadanie polecam też wcierac w skórę głowy kozieradke ;) pozdrawiam !?
Stretchy BarbaraDodano:  28 maj 2014 - 11:14
A jak robic ta maseczke???
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 11:58
Ja nie byłam w stanie wypić tego koktajlu o konsystencji krochmalu, bez dodatku smakowego. Dodawałam odrobinę soku malinowego i wtedy był kisiel. U mnie podziałał dobroczynnie na wrażliwe jelita.
Odpowiedz
setterkaDodano:  20 maj 2014 - 11:59
A co myślisz o lnie mielonym jak np. ten http://bezrecepty.doz.pl/produkty/p19851-Len_mielony_odtluszczony_Oleofarm_200_g?gclid=COu6u-2eur4CFc6WtAodeXcA6A
Dodano:  20 maj 2014 - 12:04
mielony po otwarciu bardzo szybko traci właściwości bo związki szybko się utleniają - polecam ziarenka i młynek
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:00
Świetny artykuł Gosiu! Mam problemy z wypadaniem włosów i hormonami idę robić koktajl :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:18
Koktajl pijemy rano na czczo czy można wieczorem?
Dodano:  20 maj 2014 - 13:03
można w dowolnej porze dnia,
Aleksandra WalczakDodano:  20 maj 2014 - 14:29
na czczo pije sie go przy chorobie wrzodowej zoladka, dziala zbawiennie na podraznione blony sluzowe.
Aleksandra WalczakDodano:  20 maj 2014 - 14:32
na czczo pije sie go przy chorobie wrzodowej zoladka, dziala zbawiennie i lagodzaco na podraznione blony sluzowe. od dziecka babcia mnie nim przed sniadaniem katowala ale dalo rade sie przyzwyczaic;)
AnonimowyDodano:  21 maj 2014 - 9:59
No wlasnie po przeczytaniu skojarzylam, ze jest to prosty przepis naszych babc, ale wtedy nie interesowalam sie na co pomaga itd. Mnie bardzo odpowiada mix sniadaniowy, ktory dobrze wplywa na prace jelit. Nie odnotowuje wplywu siemienia na poziom cholesterolu (rowniez oleju lnianego), a niestety jestem dziedzicznie tym obciazona.
Malgosiu czekam na Twoje informacje o oleju kokoswym. Stosuje go na wlosy, ale nie widze rezultatow.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:20
Cz można zalać gorącą wodą, poczekać aż temperatura będzie odpowiednia i wypić, czy trzeba gotować?M
Dodano:  20 maj 2014 - 13:00
jak zalejesz wrzątkiem i przykryjesz też się rozkleją, ale bardziej podczas gotowania
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:23
jem mix sniadaniowy z siemieniem codziennie. tam siemie jest w ziarenkach, zostawic tak czy zaczac mielic? i czy nie bedzie za duzo siemienia jak dodam taki koktajl?
Dodano:  20 maj 2014 - 13:01
dodaj koktajl, nie będzie za dużo,
w mixie tego siemienia wcale tak dużo nie jest
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:23
a ziarenka jedzone tak po prostu jako dodatek np do owsianki/koktajli owocowych - tez maja jakies dobre wplywy ?
Dodano:  20 maj 2014 - 12:59
no pewnie
Odpowiedz
mostuniaDodano:  20 maj 2014 - 12:27
Ty to zawsze trafisz z postem?. Byłam ostatnio u lekarza m.in też dlatego że strasznie mi wlosy lecą. Pobrali krew, wyniki super i dalej niewiem jaka przyczyna. Więc wypróbuję napewno! Moja 6 letnia córka też ma ten sam problem. Czy też mogę podawać jej ten koktajl?
Dodano:  20 maj 2014 - 12:57
jak najbardziej tylko wiesz, on ma wygląd odstraszający, dorosły wypije bo wie że pomaga a z dzieckiem już gorzej ;)
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 14:16
Mi okropnie wypadają włosy, ponieważ mam niedoczynność tarczycy, czy krew była badana również pod względem ilości TSH? Polecam wszystkim sprawdzić zawartość TSH, ponieważ mój endokrynolog twierdzi, że przez Czarnobyl dużo osób (w szczególności młodych kobiet) ma problemy z tarczycą. Małgosiu przepis super, zaczynam pić od dziś (w koktailu pietruszkowym się zakochałam!).
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:39
Witaj Małgosiu. Od dzisiaj zaczynam pić:) Razem raźniej. I jeszcze pytanko. Dzisiaj robię pierwszy chleb. Zakwasu mam dużo. Ile mam dodać tego zakwasu w przeliczeniu np. na łyżki? Czy może cały?
Dodano:  20 maj 2014 - 12:45
na pierwszy chleb ilość wielkości litrowego słoika
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:44
Pani Małgosiu a ja mam pytanie co do przygotowania takiego "koktajlu". Sama zaczęłam kurację siemieniem, ale ja go po prostu zalewam wieczorem szklanką wrzącej wody i wypijam rano przed śniadaniem. Czy w taki sposób przygotowane siemie lniane nie traci jakoś na wartości? Czy jednak najlepiej je gotować według Pani przepisu, czy wystarczy tylko zalać ? ps. 1 Te 'glutki' wcale nie są takie złe;) Sama na początku naczytałam się jakie to niesmaczne i nieprzyjemne, ale w końcu postanowiłam spróbować. I co się okazało? Że nie warto często bazować na opinii innych i od razu nastawić się jakoś negatywnie. Ja nie mam problemu z tym 'kisielem' nawet na zimno :) Ale fakt- wszystko zależy od nastawienia :) ps. 2 śledzę Pani bloga już od dłuższego czasu. Jest świetny, często korzystam z przepisów. Jednak co najbardziej mnie do Niego przekonuje to Pani zakres wiedzy - każdy artykuł jest wyczerpujący, bardzo przydatny i nie budzi żadnych wątpliwości. Widać, że jest Pani bardzo zaangażowana w to co Pani robi a dietetyka to Pani pasja :) Profesjonalność w 100% ! pozdrawiam!
Dodano:  20 maj 2014 - 13:08
można w taki sposób jak Ty i nie traci się właściwości, ale mi ciężko wypić zimny, ciepły jakoś lepiej wchodzi ;)
AnonimowyDodano:  15 luty 2016 - 19:11
Można zalać wodą o temperaturze pokojowej na noc (8h)i rano wypić taki sposób podawał naturopata
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:51
Przyznam, że czekałam na ten wpis. Chodziło mi dokładnie o sposób przygotowania. Przeczytałam gdzieś, że wystarczy zalać 2 łyżki ziaren szklanką ciepłej wody.
No i zalewałam najpierw gorącą, potem ciepłą i chłodniejszą i za każdym razem kisiel sie nie zrobił :( aż kupiłam inne siemię, myśląc, że te niedobre :P
Widocznie nie obędzie się bez gotowania.
Dzięki, pozdrawiam
Odpowiedz
Sylwia KućDodano:  20 maj 2014 - 12:51
Nie wiem czy to prawda ale slyszalam o kaszy jaglanej, że ma bardzo dobry wplyw na włosy i paznokcie. Oczywiscie spróbuję koktajlu z siemienia:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 12:59
Małgosiu, literówka Ci się zakradła- len zawiera lignany a nie ligany
Dodano:  20 maj 2014 - 13:05
oj, dziękuję Ci bardzo
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:02
można pić ten koktajl poza posiłkami? tzn. nie traktować tego jako przekąski ?
Dodano:  20 maj 2014 - 13:04
nie wliczaj tego do bilansu kalorycznego - pij w dowolnej porze dnia, poza posiłkami
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:20
Czy mielone ziarenka można jeść "na sucho"? albo dodać do owsianki? Koktajl niestety nie przechodzi mi przez gardło :(
Dodano:  20 maj 2014 - 14:10
na sucho tzn. bezpośrednio do ust nie,a ale do owsianki, jogurtu, serka etc. tak
AnonimowyDodano:  16 wrzesień 2014 - 22:14
Witam, ja nie do końca rozumiem jak jest z tymi mielonymi ziarenkami, codziennie dosypuje mielone ziarenka do owsianki, ale ja owsiankę robię na wodzie.Czytałam ostatnio że mielonych ziarenek nie należy zalewać zimna wodą, ja je dosypuje do płatków z wodą, więc właściwie wychodzi na to samo, owsianka nie jest zimna ale też nie jest gorąca. Jednak polecasz dodawać do owsianki, do jogurtu, czy do soku. Więc jak to właściwie jest?
Dodano:  17 wrzesień 2014 - 10:18
oczywiście że polecam, ja dosypuję do owsianki, koktajli, jogurtu,
nie ma to znaczenia
Odpowiedz
Dominika KrDodano:  20 maj 2014 - 13:21
a jak sobie wsypię całe ziarenka do jogurtu np. to też mają takie fajne działanie i tyle wartości odżywczych? Bo tego kisielu żadną mocą nie jestem w stanie wypić :P
Dodano:  20 maj 2014 - 14:02
rozklejone działają lepiej i szybciej
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:22
A ile razy dziennie najlepiej pic ten koktajl, raz z jednej lyzki wystarczy? Koktajl z pietruszka uwielbiam! I cala moja rodzina tez, a moja 1,5 roczna Zosia jak sie dorwala do szklanki, to skonczyla dopiero jak dno zobaczyla :) i podsumowala mniamniu :) Dziekuje! Swietny blog, zdecydowanie zrobilas Malgosiu rewolucje w naszym domu.
Dodano:  20 maj 2014 - 14:09
raz dziennie :)
cieszę się z rewolucji !!!! ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:23
Czytałam, że jeśli zalejemy siemię wrzątkiem, bądź go gotujemy to traci on swoje zbawienne kwasy omega...Czy zgadzasz się z tym??? Jak to jest na prawdę?
Dodano:  20 maj 2014 - 14:07
to nie prawda,
kwasy Omega wytrzymują wysokie temperatury stąd siemię dodane np. do chleba zachowuje swoje wartości,
poczytaj o samym kwasie omega 3 i w ogóle o WNKT
AnonimowyDodano:  14 sierpień 2014 - 0:45
A jeśli piję codziennie, od 3 miesięcy koktajl z natki, do tego codziennie 3 łyżki oleju lnianego budwingowego, na obniżenie cholesterolu (jest już poprawa), to czy picie kolejnego koktajlu jakim będzie koktajl z siemienia lnianego- to już przesyt? Zależy mi na poprawie cery (małe zmiany już widzę) oraz lepszej kondycji włosów i paznokci. Dziękuję za ten post. Ania
Dodano:  14 sierpień 2014 - 7:34
Olej lniany ma to co siemię więc nie ma potrzeby żebyś piła koktajl z siemienia
AnonimowyDodano:  14 sierpień 2014 - 9:27
dziękuję za odpowiedz Ania
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:38
Gdy zalejemy nasionka zimną wodą też wytworzy się nam kisiel, tylko czy ma takie same wartości/działanie? czy ta ciepła woda cos daje poza walorami smakowymi??
i Jeszcze jedno pytanie Gosiu, dlaczego należy zrobić przerwę w kuracji? Siemię lniane staram się spożywać reguralnie jako dodatek do codziennej owsianki, chleba czy sałatek. Czy to źle?
Dodano:  20 maj 2014 - 14:06
jak zalejesz zimną wodą nie zrobi się kisiel, musi być wrzątek

powinno się robić przerwy aby organizm się nie przyzwyczaił do wspomagania,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:56
Piję siemię lniane od 4 tygodni, ziarenka mielę w młynku, zalewam wrzątkiem i wypijam, Nie jest to takie straszne. Bardzo ważne aby taki koktajl wypijać na czczo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:56
Kochana Gosiu, jesteś wielka a Twoje jadłospisy ratują mi życie, ale o tym kiedys napiszę o tym więcej, na ten czas proszę o info czy to cudo jest bardzo kaloryczne, czy może zastąpić np. podwieczorek, czy raczej traktować je jako dodatek?
Dodano:  20 maj 2014 - 14:03
łyżka siemienia ma 50 kcal, ale nie licz tego jako posiłek - to lekarstwo
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 13:57
witam, ja trochę z innej beczki, czytam od paru tygodni Twojego bloga i jest naprawdę super. Ogólnie interesuje się zdrowym odżywianiem, czytam literaturę na ten temat ale jestem tak zabiegana że nigdy nie starcza mi motywacji żeby wprowadzić to wszystko w życie. Mam problem z określeniem godzin posiłków. Śniadanie jem ok. 6:30, wychodzę do pracy, w której nie mam możliwości podgrzać obiadu, w domu jestem na 17. Małgosiu, pomóż jak to ogarnąć
Dodano:  20 maj 2014 - 14:04
to proste:
6:30 śniadanie
10 przekąska
13-14 - obiad na zimno w pracy lub przekąska
17- obiad na ciepło lub przekąska
20 - kolacja
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 14:00
pamiętam jak byłam mała babcia zawsze na kaszel gotowała mi siemię na mleku. Co sądzisz o takiej wersji ??
Dodano:  20 maj 2014 - 14:01
jeśli Ci smakuje na mleku to tak ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 14:02
Małgosiu pić koktajl codziennie? Przez jaki czas?
Odpowiedz
AntalajaDodano:  20 maj 2014 - 14:04
Uwielbiam siemię lniane, zazwyczaj dodaję łyżkę do owsianki czy jogurtu. Ale zdarza mi się też chrupać siemię uprażone na patelni . I tutaj pojawia się pytanie czy prażenie pozbawia siemię jego właściwości?
Dodano:  20 maj 2014 - 14:10
nie pozbawia !
AnonimowyDodano:  28 maj 2015 - 14:22
Hmm, w takim wypadku o co chodzi z niesmażeniem na olejach roślinnych, co motywowane jest tym, że nnkt przez wysoką temperaturę zmieniają swoją konfigurację z cis na trans, a trans jest szkodliwa? Olej lniany nie nadaje się do smażenia, można go używać tylko na zimno, z siemieniem nie powinno być adekwatnie?
Dodano:  28 maj 2015 - 18:39
W zakładce trochę zdrowia masz post o olejach. Tam wszystko wyjaśniam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 14:06
A po co robi się przerwę od siemienia? Ostatnio Pani Agnieszka Maciąg podała przepis na "koktajl długowieczności wg książki "Plan wypłukiwania tłuszczu". Jedną łyżkę siemienia lnianego miesza się z 2 łyżkami soku z żurawiny (bez cukru) i zalewa szklanką ciepłej wody. Polecam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 14:26
Mma pytanie, bo napisalaś, zeby nie jeść siemia lnianego w postaci ziarenek. Więc czy można 1-2 lyżeczki siemia lnianego dadać do jogurtu, ale w postaci ziarenek a nie zmielonej? Czy to jest szkodliwe?

Cikunia
Dodano:  20 maj 2014 - 16:17
w postaci ziarenek można, nie można zmielonego od razu do ust bo zakleja przewód pokarmowy
Odpowiedz
fynnDodano:  20 maj 2014 - 14:38
Ja odkąd na śniadanie jadam mix śniadaniowy wg Małgosi (ok miesiąca) widzę ogromną różnicę w stanie włosów. Kiedyś przy myciu wypadały jak szalone. Teraz jest o niebo lepiej. I pożegnałam się z poblemami z wypróżnianiem :-). Dzięki Gosiu, że jesteś :-*.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 14:44
Gosia, mam pytanie z innej beczki. Od kilku tygodni piekę chleb z twojego przepisu i jest taki zdrowy i pyszny, że zaczęłam jeść go codziennie, na śniadanie albo np. do sałatki do lunchu - oczywiście nie przekraczając 'zalecanej' ilości kromek do posiłku, dawki kalorii itd. Mimo tego waga nagle stanęła w miejscu (a wcześniej systematycznie spadała) i mój brzuch wygląda gorzej. Żadnych innych zmian nie było. I nie jestem przed okresem, więc 'winię' chleb.. Czy chleb można jeść codziennie? Czy ty jesz codziennie??
Dodano:  20 maj 2014 - 16:14
ja jem codziennie, nie wiem skąd ten brzuch ?
może to nie chleb a coś innego ....
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 16:24
Dzięki za szybką odpowiedź! Jeszcze tylko stres przychodzi mi do głowy, ostatnio bardzo stresująco w pracy... że stres zatrzymałby spadek wagi to jeszcze jakoś mi się kalkuluje, ale ten brzuch..?
Dodano:  20 maj 2014 - 16:27
stres bardzo przyblokowuje przemianę materii bo działa na nadnercza a te z kolei sterują hormonami odpowiedzialnymi za spalanie i odkładanie,
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 16:39
Czyli mamy odpowiedź, dziękuję ci bardzo! Przepraszam za posądzenia, mój chlebusiu ;) ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 15:40
Ja nie dam rady wypic tych glutow i rano do owsianki daje siemie lniane ktore wczesniej miele w mlynku do kawy. Moim zdnaiem to dobre rozwiazanie, zamiast pic te gluty. Jak myslisz Malgosiu?
Dodano:  20 maj 2014 - 16:06
gluty są skuteczniejsze, stąd zamierzam się przemęczyć ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 15:45
Malgosiu byc moze znajdziesz jakis sposob na moja chorobe
http://chorujenatmau.bloog.pl/
Ja i jeszcze jakies pare tysiecy osob dumamy jak wyleczyc sie tej ciezkiej choroby i nikt z nas jeszcze nic nie wymyslil. :(
Moze Ty?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 15:47
Witam! Ja również trochę z innej beczki. Co sądzisz o "koktajlu" z drożdzy? ;) Kawałeczek drożdzy zalany szklanką wrzątku. Ponoć świetne źródło witamin z grupy B, dobrze wpływa na włosy i paznokcie, jak również na przemianę materii. Oczywiście smak mikstury drożdzowej pozostawia wiele do życzenia, ale można się po kilku razach przyzwyczaić ;)
Dodano:  20 maj 2014 - 16:05
pod warunkiem że nie masz żadnych kłopotów żołądkowo -jelitowych,
jakiekolwiek dyskwalifikują bo drożdże pracują, mogą powodować gazy, wzdęcia, odbijanie,
AnonimowyDodano:  21 maj 2014 - 8:17
Drożdże zalane wrzątkiem obumierają i nie pracują - więc spokojnie :) Tylko zlane ciepłą wodą ok. 25-30st. C zaczną pracować - przecież pieczecie ciasta drożdżowe to powinnyście wiedzieć :)
Dodano:  21 maj 2014 - 8:49
nie nie, nadal pracuję ;)
są osoby które cierpią z powodu chleba na drożdżach lub drożdżowego ciasta właśnie przez pracujące drożdże ;)
Odpowiedz
amatrisDodano:  20 maj 2014 - 16:11
Z nieba mi spadłaś z tym postem! :) włosy ostatnio lecą mi niesamowicie, a i jak czytam ile plusów jest z zażywania siemienia wiem że jak najszybciej się zaopatrzę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 16:16
Małgosiu, a czy dużą stratą wartości odżywczych będzie dodanie do owsianki ziarenek bez zmielenia? Dopóki się nie zaopatrzę w młynek :)
Ps. Świetny blog - przeglądam od dawna, ale piszę po raz pierwszy :) Magda
Dodano:  20 maj 2014 - 16:19
dodaj,
Odpowiedz
Anna BrandykDodano:  20 maj 2014 - 16:16
Kapalam w tym dziecko, ma AZS. A teraz mam to wypić?
Hmm czemu nie, życie uczy pokory :-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 17:10
Witam, ja bardzo lubie te gluciki, dodaję trochę mleka i słodzę czymś zdrowym. Mam pytanie na inny temat. Powiedziano mi, że popołudniu nie jeść owoców lepiej przedpołudniem. Staram się zrzucić jeszcze 5kg dobrze mi idzie ale kuszą mnie truskawki taki sezon. Pozdro.
Dodano:  20 maj 2014 - 22:49
spokojnie do 18-tej możesz zjeść, no chyba że spać chodzisz o 20-tej ;)
jeśli ćwiczysz wieczorem możesz zjeść nawet wieczorem przed ćwiczeniami,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 17:59
A ja zblendowałam z mrożonymi owocami i wygląda o wiele lepiej i smak tez się zmienił:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 18:11
Małgosiu jesteś cudowna !!!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 18:20
Podczas II wojny swiatowej moja babcia taka kuracja uratowala sobie watrobe, a lekarze nie dawali jej szans! Ja daje mojemu 5-latkowi jak tylko zaczyna sie choroba to bardzo dobrze hamuje rozwoj infekcji ale on sam dopomina sie ziarenek do chrupania i ja gotuje 10 min wtedy jest typowy kisiel. Pozdrawiam
AnonimowyDodano:  21 maj 2014 - 10:12
dzięki za tę informację :) M
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 18:35
Gosiu zaraz umrę haha! Tragedia nue wiem co dziś na mnie naszlo ale jak wróciłam do domu o 13 zaczęłam rzucać sue na jedzenie ! Przez 5 godzin zjadlam zupe, 3 porcje lodow, sernik, ciastko milka, batona, banana, kanapke z szynka, i cala paczkę talarkow brzuch mi zaraz eksploduje a kalorii to chyba będzie z 5000! Pomocy! :((
Dodano:  20 maj 2014 - 22:40
ło matko, aleś poszalała ;))))
zapomnij o tym, tak się czasem zdarza, też tak miałam jak odstawiłam ponad tydzień temu te leki sterydowe na uczulenie - konia z kopytami bym zjadła, na szczęście ograniczyłam się do jabłek i jak mnie napadał głód to jadłam jabłko :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 21:30
A czy mozna zrobic tak, ze do wrzatku wsypie sie zmielone ziarna ? (zmielone w mlynku )Moj tata tak pije i jestem ciekawa czy to tak samo skuteczne bedzie:)
Dodano:  20 maj 2014 - 22:28
jak najbardziej, trzeba tylko uważać żeby się klucha nie zrobiła
AnonimowyDodano:  21 maj 2014 - 8:57
A mozna pic rano i wieczorem, czy to juz przesada :)?
Dodano:  21 maj 2014 - 12:52
na pewno nie zaszkodzi, ale podziwiam że dwa razy dziennie dasz radę ;)
AnonimowyDodano:  21 maj 2014 - 17:01
W sumie dzis wypilam bez zastanawiania sie nad tym i bez wiekszego problemu mi to przyszlo :)
Odpowiedz
FabellaSinistraDodano:  20 maj 2014 - 21:48
Siemię lniane zawiera związki cyjanogenne, należy pamiętać żeby takie zmielone siemię lniane zalać wrzątkiem, wtedy nastepuje denaturacja enzymów aktywujących przemiany i nie ma czego się obawiać. Jeśli chodzi o zalanie nienaruszonego (niezmielonego) ziarna to nie ma większego znaczenia bo w takim stanie glikozydy nie mają styczności z enzymami (to te glikozydy pod wpływem enzymów przekształcają się w cyjanowodór).
Oczywiście człowiek ma pewną odporność na takie związki, ale piszę to tak dla ostrzeżenia, bo sobie wyobrażam że ludzie czasem robią dziwne rzeczy i jedzą za duże ilości pewnych specyfików, szczególnie gdy się źle czują, a nawet takie niepozorne ziarenka mogą mieć efekty uboczne :)
Pozdrawiam :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 maj 2014 - 22:32
z łyżeczką miodu PYCHA wersja 2 z mlekiem i miodem :)
Odpowiedz
AgaFeDodano:  20 maj 2014 - 23:17
Małgosiu, czy wypijasz tą szklankę kisielku na raz? czy masz to na kilka dni?
Dodano:  21 maj 2014 - 8:50
na raz, codziennie piję szklankę
Odpowiedz
fitdevangelDodano:  21 maj 2014 - 9:23
Wspaniały koktajl !!!!
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds