- Szukasz sprawdzonych rozwiązań dietetycznych w chorobach dietozależnych, takich jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, celiakia, nadciśnienie tętnicze i wiele innych?
- Chcesz komponować posiłki zgodnie z aktualnymi zaleceniami dla całej swojej rodziny?
- Potrzebujesz wskazówek dotyczących żywienia Twojego dziecka, zarówno w zdrowiu jak i chorobie?
- Zależy Ci na wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych?
- Jesteś w ciąży i właściwe odżywianie ma dla Ciebie duże znaczenie?
- Oczekujesz rzetelnych informacji w odpowiedzi na pytanie: jaka dieta i suplementacja będzie dla najwłaściwsza podczas aktywności fizycznej?
- Borykasz się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi?
- Interesujesz się naturalnym wzmacnianiem odporności?
Jeśli, na któreś z powyższych pytań odpowiedź była twierdząca oznacza to, że czasopismo Food Forum jest również dla Ciebie.
Dlaczego o tym piszę? Bo kolejne wydanie Food Forum – numer czerwiec/lipiec już niedługo będzie miało swoją premierę w salonach Empik. Ja jednak już teraz chciałabym przybliżyć Wam tematy, z którymi spotkacie się w tym letnim wydaniu.
Najpierw jednak niespodzianka!
Wraz z Food Forum przygotowaliśmy dla Was promocję.
Zamawiając prenumeratę za pośrednictwem mojego bloga, do swojego zamówienia otrzymacie 80-stronnicowy casebook, w którym znajdują się sprawdzone schematy żywieniowe w chorobach tarczycy, celiakii, nadwadze i otyłości wprost z wiodących gabinetów dietetycznych.
Oferta aktywna jest przez najbliższe dwa tygodnie, do 26 czerwca. Wystarczy przejść na tą stronę i w miejsce na kod rabatowy wpisać hasło qchenne-inspiracje.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące prenumeraty lub promocji śmiało piszcie na adres ffprenumerata@fmp.pl.
A teraz do rzeczy.
Ospałość, ból i zawroty głowy, nudności, ogólne poczucie znużenia, brak apetytu, problemy z koncentracją… Objawy te mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Szczególnie niebezpiecznym u dzieci i osób starszych.
Na niedobór wody bardzo wrażliwe są dzieci, a szczególnie niemowlęta, gdyż w ich przypadku jej dzienna utrata może stanowić nawet 15% ich całkowitej masy ciała. Należy na to przede wszystkim zwrócić uwagę w letnim, wakacyjnym czasie.
Woda stanowi ok. 60% masy ciała człowieka, jednak wartość ta zmienia się w różnych okresach życia. Jest najważniejszym składnikiem ludzkiego organizmu oraz środkiem transportu pożywienia, hormonów, enzymów. Wspomaga usuwanie toksyn oraz reguluje procesy przemiany materii. Sygnałem alarmowym, że należy po nią sięgnąć, jest pragnienie, ale nie jest to pożądany objaw. Organizm należy nawadniać stale, małymi porcjami.
Doskonałym sposobem na utratę wody jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i obserwowanie barwy moczu. Pożądany jest kolor bladożółty. Badacze z Uniwersytetu w Connecticut odkryli, że kolor moczu jest nierozerwalnie związany ze stanem nawodnienia organizmu.
Utrata potu w trakcie upałów lub podejmowanej aktywności fizycznej zmniejsza rezerwy płynów w organizmie. Jeżeli jest pozostawiona bez kontroli, przyczynia się do odwodnienia. Gdy ubytek płynów jest względnie duży, mechanizm utraty ciepła ulega zahamowaniu, aby zachować wodę w organizmie. Następstwem tego zjawiska jest podwyższenie temperatury ciała powyżej poziomu bezpieczeństwa, co może prowadzić do udaru cieplnego.
To obszerny materiał na temat odwodnienia i tego jak zapobiegać lub jeśli już nastąpi jak sobie z nim radzić, dlatego zachęcam Was do zapoznania się z artykułem w całości.
W Food Forum znaczącą rolę odgrywają warzywa sezonowe i ich wpływ na organizm ludzki. Dzięki temu nie przegapicie momentu, w którym warto wspomóc się naturalnymi produktami dostępnymi na regionalnym rynku.
W tym wydaniu szparagi, które są źródłem cennych dla organizmu witamin i związków mineralnych, zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wspomagają kobiety karmiące piersią, odchudzają, a także są jednym z najsilniejszych afrodyzjaków. Związki chemiczne znajdujące się w szparagach działają pobudzająco na pracę nerek i regulują gospodarkę wodną organizmu ludzkiego. Jednocześnie mogą negatywnie wpływać na organizm, dlatego warto sprawdzić, kiedy powinno ograniczyć się ich spożycie.
Dodatkowo w numerze przepis na letnią sałatkę ze szparagami, truskawkami i miętą. Nie do końca oczywiste połączenie warte wypróbowania.
Czy wiecie, że zdrowe jedzenie nie musi być drogie? Z artykułu o tym samym tytule dowiecie się z jakich kilku podstawowych zasad warto korzystać, aby dobrze gospodarować swoim czasem, pieniędzmi, a także zadbać o sylwetkę i zdrowie. Organizm człowieka to nie śmietnik, dlatego by prawidłowo funkcjonować, należy utrzymywać zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Autorka zwraca uwagę na kwestię planowania, a także sezonowość produktów i aktualną modę.
Food Forum to miejsce, w którym znajdziesz aktualne zalecenia poparte najnowszymi badaniami. Ma to miejsce i w tym numerze, w którym spotkacie się z artykułem pt. „Najnowsze schematy żywieniowe przy nietolerancji glutenu”.
Według aktualnego stanu wiedzy nieprawidłowe reakcje na gluten występują pod postacią: celiakii, choroby Dühringa, enteropatii pozapalnej, IgE-zależnej bądź IgE-niezależnej alergii pokarmowej względem produktów zawierających gluten czy nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Obecnie gluten uznaje się za drugi (po mleku) najczęstszy alergen pokarmowy, a „ponowne odkrycie” nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten doprowadziło do częstszego uwzględniania jej w procesie diagnostycznym zakładającym obserwację stanu pacjenta po wyeliminowaniu go z diety. W konsekwencji powstają coraz nowsze diety i schematy żywieniowe wykluczające produkty zawierające ten składnik. Czy warto korzystać z tych innowacji? Czy dieta bezglutenowa, będąca standardem terapii żywieniowej u pacjentów z diagnozą nietolerancji glutenu, wymaga żywieniowej korekty?
W wydaniu także:
- neofobia żywieniowa u dzieci – jak odróżnić zwykłe grymaszenie od zaburzenia?
- problem nadwagi i otyłości u dzieci – okiem dietetyka i trenera
- suplementacja i probiotyki w sporcie
- wskazówki diagnostyczno-żywieniowe w atopowym zapaleniu skóry
- żywienie w zaburzeniach neurodegeneracyjnych
- znaczenie stresu oksydacyjnego i wolnych rodników w rozwoju chorób cywilizacyjnych
- dietetyczny ring: pestki moreli