fbpx
Być szczęśliwym ……
Img

Za chwilę wpadniemy w wir świątecznych obowiązków. Pozwólcie że powiem kilka słów.

 Kochani na ten świąteczny czas życzę Wam spokoju, radości i zwolnienia tempa. Mimo czasem dzielących Was różnic, cieszcie się sobą nawzajem, biesiadujcie, rozmawiajcie. Bądźcie ze sobą i dla siebie. 

A na ten nowy rok życzę Wam także abyście potrafili dostrzegać i cieszyć się małymi rzeczami, drobiazgami, pięknem każdego dnia.
Abyście zawsze z nadzieją i wiarą patrzyli w przyszłość oraz potrafili odnaleźć szczęście w każdym, nawet i tym trudnym momencie życia.

Pozwólcie że zacytuję słowa Papieża Franciszka, które w punkt oddają to co mam na myśli.

Możesz mieć wady, być lękliwy i czasem poirytowany, ale nie zapominaj, że Twoje życie jest największym przedsiębiorstwem świata. Tylko Ty możesz zapobiec jego fiasku. Wielu Cię ceni, podziwia Cię i Cię kocha. Chciałbym, żebyś pamiętał, że być szczęśliwym, to nie znaczy mieć niebo bez burzy, drogę bez wypadków drogowych, pracę bez wysiłku, relacje bez rozczarowań.

Być szczęśliwym to znaleźć siłę w przebaczaniu, nadzieję w walkach, bezpieczeństwo na scenie strachu, miłość w niezgodzie.
Być szczęśliwym nie znaczy tylko doceniać uśmiech, ale też zastanawiać się nad smutkiem. To nie tylko świętowanie sukcesów, lecz także uczenie się na błędach. To nie tylko czucie radości pośród aplauzów, ale bycie radosnym anonimowo.
Być szczęśliwym to uznać, że warto żyć, pomimo wszelakich wyzwań, nieporozumień i kryzysów.
Być szczęśliwym to nie fatum losu, ale zdobywanie przez tych, którzy potrafią podróżować wewnątrz siebie samego.
Być szczęśliwym to przestać czuć się ofiarą problemów, a stać się bohaterem własnej historii. To przemierzać pustynie w głębi siebie, umiejąc jednak odnaleźć oazę w zakamarkach swojej duszy.
To każdego ranka dziękować Bogu za cud życia.
Być szczęśliwym to nie bać się własnych uczuć.
To potrafić mówić o sobie.
To mieć odwagę usłyszeć „Nie”.
To czuć się bezpiecznie, przyjmując krytykę, nawet jeśli niesłuszną.
To całować dzieci, przytulać rodziców, przeżywać poetyckie chwile z przyjaciółmi, nawet jeśli nas ranią.
Być szczęśliwym to pozwolić, by stworzenie, które jest wewnątrz nas, żyło w wolności, radości i prostocie.
To być tak dojrzałym, by móc powiedzieć: „Pomyliłem się”.
To być tak odważnym, by powiedzieć: „Przebacz mi”.
To mieć taką wrażliwość, by wyznać: „Potrzebuję cię”.
To potrafić mówić: „Kocham cię”.
Niech Twoje życie stanie się ogrodem okazji, by być szczęśliwym…
Abyś w Twoich wiosnach był miłośnikiem radości.
Abyś w Twoich zimach był przyjacielem mądrości.
A kiedy pomylisz drogę, abyś zaczynał od nowa.
Bo tak będziesz miał większą pasję życia.
I odkryjesz, że być szczęśliwym to nie znaczy mieć perfekcyjne życie.
Ale używać łez, by nawadniać tolerancję.
Używać przegranych, by doskonalić cierpliwość.
Używać błędów, by rzeźbić duchowy pokój.
Używać bólu, by kamienować upodobanie.
Używać przeszkód, by otwierać okna intelektu.
Nigdy nie przestawaj…
Nigdy nie rezygnuj z ludzi, których kochasz.
Nigdy nie rezygnuj ze szczęścia, bo życie jest niewiarygodnym spektaklem! 
 

PS: A 27 grudnia zapraszam na poświąteczne oczyszczanie. Opublikuję 3 dniową dietę dzięki której stracicie wszystko to, co przybyło Wam w święta.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Nie widzisz moich postów na Facebook’u? Włącz subskrypcję!
Nie widzisz moich postów na Facebook’u? Włącz subskrypcję!

Kochani, w wyniku wprowadzonych przez Facebook zmian, na Waszych tablicach częściej będą się wyświetlały posty/aktywności użytkowników prywatnych (np. znajomych), a Czytaj dalej

Wypróbuj zwycięski przepis! Ogłoszenie wyników konkursu, w którym do wygrania był multicooker Redmond RMC-M90E ?
redmond multicooker

Wybór był bardzo ciężki. Poziom bardzo wysoki. Zgłoszeń przyszło baaaardzo dużo i gdyby nie pomoc mojego męża, który zajął się Czytaj dalej

Tydzień 57 – jadłospis
Tydzień 57 – jadłospis

Jak korzystać z jadłospisów? Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły : Odchudzanie zaczyna Czytaj dalej

Jadłospis nr 18
Jadłospis nr 18

Jak korzystać z jadłospisów? Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły : Odchudzanie zaczyna Czytaj dalej

76 komentarzy

AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 8:36
Przede wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt :)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 19:59
Dziękuję ślicznie ;)
Odpowiedz
Katarzyna DzierżanowskaDodano:  23 grudzień 2016 - 8:38
Dziekujemyyyyyyyyyy !!!!!!! Nic nie przebije tych pięknych słów wiec powiem jedno: WZAJEMNIE Gosiu;)
Ps. Czekam na oczyszczanie hihi.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 19:59
Dziękuję ślicznie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 8:38
Piękne słowa Małgosiu ? wesołych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Wiele miłości, spokoju i pięknych chwil przy choince i koledach.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 19:59
Dziękuję ślicznie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 8:46
Gosiu zrobiłam wczoraj ciasto na pierniki tradycyjne. Wyszlo az tak kruche ze nie da sie rozwalkowac i wycinac. Trzymam w lodowce. Myslisz ze nada sie na spód do sernika? Czy nie bedzie za twarde po upieczeniu? To tak z tytułu "świątecznych klap" :) Gosiu a na zbliżające się święta również dla całej Twojej Rodziny zdrowia i szczęścia w każdym wymiarze, niezapomnianych ciepłych chwil z bliskimi.WESOŁYCH ŚWIĄT!!! ?
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 10:34
Moje z przepisu Gosi tez takie byly... Po upieczeniu mega kruchutkie -'palce lizać, okruchy zbierać... ;)
Wesołych swiat Wam wszystkim :*
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 11:24
Dodaj śmietany. Pewnie zdobione na mące tortowej? :)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:00
Dziękuję ślicznie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 8:55
Małgosiu kochana cudne słowa. Dziękuję Ci, że jesteś, że masz cierpliwość do Nas i naszych pytań:). Życzę Ci wesołych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia. Niech chwile spędzone w gronie najbliższych dostarczą wielu wzruszeń. Bo takie momenty są w życiu najważniejsze. Pozdrawiam - stała czytelniczka, po diecie redukcyjnej od Ciebie - wyniki świetne.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:00
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 8:56
Wesołych Świat, Małgosiu! Dziękuję za piękne życzenia i te mądre słowa :)

Ange76
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:01
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 8:59
Małgosiu, bardzo dziękuję Ci za te słowa. I za wszystkie inne, które tu piszesz... Dzięki Tobie uwierzyłam, że mogę schudnąć w zdrowy sposób nie chodząc głodna. Życzę Ci wspaniałych Świąt, wszystkiego dobrego w Nowym Roku i nowej książki z poradami zdrowotnymi, bo czytam Twój blog na okrągło.
A na koniec się pochwalę - na ułożonej przez Ciebie diecie -2,6 kg w 2 tygodnie. :)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:01
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:11
Kochana Gosiu Wesołych Świąt życzy wierna czytelniczka :)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:01
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:15
Piękne, cudownie kojące słowa Papieża!
Dziękuję za życzenia i wzajemnie życzę ciepłych, rodzinnych, spokojnych Świąt!
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:02
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:23
Piękne...aż łzy lecą;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:25
Tobie również dobrych Świąt Małgosiu ! Wierna czytelniczka Wiesia K.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:05
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AvreaDodano:  23 grudzień 2016 - 9:31
Wesołych świat
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:05
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:55
Bardzo piękne słowa. Tobie i Twojej rodzinie również życzę Wesołych, spokojnych, pełnych uśmiechu i radości świąt.Na Nowy Rok z kolei dużo sił i pozywnej energii dla dalszej realizacji pasji.
Dziękuję, że jesteś, choć to brzmi nieco anonimowo tu w komentarzach naprawdę mam wrażenie, że stworzyłaś tu mini społeczność osób, które darzą Cię zaufaniem większym niż do niejednego lekarza. Jestem w tym gronie i bardzo Ci za to dziękuję.
Jeszcze raz wszystkiego dobrego :*
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:06
Dziękuję kochana ;)
AnonimowyDodano:  27 grudzień 2016 - 14:43
Podpisuje się pod komentarzem przedmówcy:) a do tego Małgosiu dajesz poczucie bezpieczeństwa tzn wiem ze jak coś się dzieje z moim zdrowiem to napisze do Ciebie i uzyskam poradę bez chodzenia po lekarzach, chociaż tez pisze tu anonimowo to czuje jak byś była moja przyjaciółką i bardzo bardzo Cię cenię, jesteś wspaniałą osobą i życzę Ci wszystkiego co najlepsze!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:56
Wesolych Świat Gosiu :) Ania
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:06
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 9:56
Przepiękne słowa!
Dziękuję za życzenia i życzę Tobie Gosiu i Twoim bliskim wszystkiego najlepszego na Święta i nowy rok. Iza
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:06
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 10:17
Przepiękne słowa i mądre przesłanie więc nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć Ci tego samego, i abyś była z nami jak najdłużej :) wesołych świąt !
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:07
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 10:34
Najpiękniejszych Świąt i radosnego Świętowania dla Małgosi od Renaty :)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:07
Dziękuję kochana ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 10:46
Piekne i maddre slowa:) Wesolych Swiat dla Ciebie i Twojej rodziny. Aneta
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:07
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 10:47
Gosiu chcę odchudzić swojego chłopaka. Czy on ma jeść to samo co ja tylko zwiększyć mu odpowiednio porcje?
Na zbliżające się święta życzę Ci zdrowych, pogodnych świąt a na nowy rok samych sukcesów zawodowych oraz prywatnych. ;)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:08
Tak.
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 10:56
Piekne...wzruszajace... Tobie tez i Twojej Rodzinei blogoslawionych Swiat!!!
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:08
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 11:07
Wspaniałe słowa....są wyrazem wielkiego ducha, doświadczenia życiowego i serca pełnego miłości... a prawdzie mądrym jest człowiek, który podąży drogami wskazanymi przez takich ludzi. Dziękuję Ci Małgosiu za wszystko. Gościsz w naszych w domach dzięki tym smakołykom, które robimy dzięki Tobie. Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:09
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 11:10
Dla Ciebie Gosiu również wszystkiego najlepszego.
Cytat Papieża Franciszka - idealny :-)

Twoja książka dotarła....cudowna
Pozdrawiam Kasia
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:09
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 11:15
Dzięki Pani można z mniejszym stresem pokonywać choroby.Życzę dużo siły i wiary .Rodzinnych spokojnych świąt od `wdzięcznej Małgosi.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:09
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 12:09
Wesołych Świąt Małgosiu :-) Dziękuję, że jesteś <3
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:10
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 13:40
Spokojnych, zdrowych, rodzinnych świąt, Małgosiu! :*
Dziękuję za całoroczną Twoją pracę i wszystko, czego mnie nauczyłaś. Jesteś motywacją, inspiracją i kopalnią wiedzy...Wszystkiego dobrego!
Kasia
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:10
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AgataDodano:  23 grudzień 2016 - 14:53
Wesołych Świąt Małgosiu dla Ciebie i całej Twojej rodzinki :) Zdrowych, spokojnych i pogodnych!
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:11
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
MARTADodano:  23 grudzień 2016 - 14:55
Małgosiu piękne życzenia.
Tobie także wesołych, spokojnych świąt spędzonych w rodzinnym gronie. Wypoczywaj i wracaj do Nas O:-)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:11
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
Dominika RauDodano:  23 grudzień 2016 - 15:04
Piękne słowa...
Również życzę wesołych, pogodnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:12
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 16:29
Małgosiu, serdecznie dziękuję za piękne życzenia. Życzę Pani i Pani bliskim wspaniałych Świąt pełnych miłości i radości. Dziękuję za wszystkie przepisy i porady. Na świątecznym stole w moim domu zagości w tym roku wiele potraw przygotowanych wg. Pani przepisów, także tych z Pani pięknie wydanej książki.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:12
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
Jolanta PawłowskaDodano:  23 grudzień 2016 - 20:24
Małgosiu życzę Ci zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt w gronie najbliższych :)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:12
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 23:12
Dziękuję i Wesołych Świąt
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:13
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 grudzień 2016 - 23:43
Małgosiu, Tobie i Twoim najbliższym również wszystkiego co najlepsze, dużo radości i SZCZĘŚCIA na Świąteczne Dni i cały Nowy Rok, życzy Monika
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:13
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
Joanna BachtiakDodano:  24 grudzień 2016 - 14:13
Zdrowych, spokojnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia dla Ciebie Gosiu i całej Twojej rodziny a także dla wszystkich Czytelniczek i Czytelników Twojego bloga.
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:13
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
krzywa kromeczkaDodano:  25 grudzień 2016 - 0:11
Merry Christmas :-)
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:14
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 grudzień 2016 - 19:45
Gosiu a czy do zupy typu rosol , pomidorowa uzywasz zwyklego makaronu nitki czy jakiegos pelnoziarnistego?
Dodano:  26 grudzień 2016 - 20:14
Zwykłego.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 grudzień 2016 - 23:20
zwyczajnie, banalnie...wszystkiego najlepszego Małgosiu :)
a poza tym...błogosławieństwa Bożego !
Dodano:  27 grudzień 2016 - 8:33
Dziękuję ślicznie.
Odpowiedz
SalieDodano:  29 grudzień 2016 - 21:49
Dziękuję za te słowa. :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  31 styczeń 2017 - 13:57
Gosiu,
Gdzie mogę znaleźć ten powyższy cytat Papieża ? Jakieś przemówienie ? Chciałabym go skopiować do Word'a. Z bloga to niemożliwe. A drukowanie i przepisywanie jakoś mi się nie uśmiecha ;)
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Zabiegi estetyczne, retinoidy w pielęgnacji (krem) czy lasery mają udowodnione działanie stymulujące przebudowę skóry i produkcję kolagenu. To nie budzi wątpliwości i wiele kobiet korzysta z tego typu interwencji. Warto jednak pamiętać, że sam sygnał do produkcji kolagenu to tylko jeden element całego procesu.

Synteza i dojrzewanie włókien kolagenowych wymagają odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz obecności kofaktorów uczestniczących w reakcjach enzymatycznych. Jednym z nich jest żelazo, które bierze udział w działaniu hydroksylazy prolinowej i lizylowej, enzymów niezbędnych do prawidłowego dojrzewania i stabilizacji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C.

Nie oznacza to, że niski poziom żelaza przekreśla efekty zabiegów ani że suplementacja żelaza poprawi rezultaty u każdej osoby. Oznacza natomiast, że stan odżywienia organizmu jest jednym z czynników wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry i w pogoni za urodą warto mieć to na uwadze ☺️ .

...

518 22
Aż mnie zmroziło, gdy przeczytałam komentarze, jakie dostała Julia @jools_piton 

I za każdym razem robi mi się niedobrze, gdy widzę w internecie nagonki, wyśmiewanie i ocenianie wyglądu kobiet przez tych wszystkich „idealnych ludzi”.

A prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Pamiętajcie, że każdy patrzy przez własną soczewkę, przez własne doświadczenia, kompleksy i przekonania i zasadniczo najwięcej do powiedzenia mają często ci, którzy sami mają najwięcej do przepracowania.

Trzeba mówić o tym głośno! Każdy z nas ma prawo być takim jakim chce i wyglądać tak jak chce. I mówię to zarówno jako kobieta jak i dietetyk kliniczna pracująca z kobietami.

...

989 62
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. To jednak nie oznacza, że każde przypisywane jej działanie zostało równie dobrze potwierdzone ☺️.

W nauce istnieje ogromna różnica między „są badania sugerujące efekt” a „mamy wystarczająco mocne dowody, by uznać efekt za potwierdzony”.
To ważne z punktu widzenia konsumenta, którego budżet na suplementy nie jest nieograniczony i niestety często jest tak, że ludzie łapią się na to co gdzieś ktoś obiecuje zupełnie pomijając podstawy, którymi jeżeli chodzi o pamięć, koncentrację czy kwestie poznawcze są niewątpliwie sen, dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna i szeroko pojęty styl życia. Później kasa wydana i wielkie rozczarowanie, że miało być tak super a nie jest 🤷‍♀️. 

Właśnie dlatego w Unii Europejskiej producenci mogą komunikować tylko te oświadczenia zdrowotne, które przeszły ocenę naukową i zostały oficjalnie zatwierdzone.

To nie jest argument przeciwko kreatynie. To przypomnienie, że w nauce warto oddzielać to, co jest dobrze udokumentowane, od tego, co dopiero jest przedmiotem badań.

...

348 6
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej skuteczność w kontekście zwiększania wydolności podczas krótkotrwałych wysiłków o wysokiej intensywności oraz wspierania przyrostu masy i siły mięśniowej jest dobrze udokumentowana (zapraszam do mojego posta na ten temat). Jednak warto oddzielać to, co wiemy na pewno, od tego, co nadal jest przedmiotem badań.

Dużo się słyszy, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze takie jak chociażby pamięć. Niestety na podstawie badań nie można tego jednoznacznie stwierdzić i na tej podstawie każdemu rekomendować. Choć część badań sugeruje możliwe korzyści dla pamięci czy innych funkcji poznawczych, wyniki są niespójne, a obserwowane efekty najczęściej dotyczą konkretnych grup, takich jak osoby starsze, wegetarianie czy osoby pozbawione snu.
To nie oznacza, że kreatyna nie wpływa na mózg. Oznacza jedynie, że obecne dowody nie są na tyle mocne, aby taki efekt uznać za dobrze potwierdzony i komunikować go jako pewnik dla ogółu populacji.

Warto wiedzieć, że jeden z producentów kreatyny wystąpił o możliwość stosowania oświadczenia zdrowotnego: „Codzienne spożywanie kreatyny może poprawiać funkcje poznawcze”. Po ocenie dostępnych badań EFSA nie uznała dowodów za wystarczające, a Komisja Europejska nie dopuściła tego oświadczenia do stosowania (Rozporządzenie UE 2026/1118).
To dobry przykład różnicy między „istnieją badania sugerujące efekt” a „efekt został jednoznacznie potwierdzony”.

Piszę o tym po to, żebyście mieli świadomość iż suplementują kreatynę „na pamięć” możecie zauważyć, bądź nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.

...

1048 54

DIETA WYSOKOBIAŁKOWA
Dla kobiet aktywnych i po 40-tym roku życia, w okresie perimenopauzy i po menopauzie
Czytaj więcej