fbpx
Jadłospis nr 21 – rozpoczynamy IV miesiąc

Jak korzystać z jadłospisów?

Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły :
Odchudzanie zaczyna się w głowie ! Jak zdrowo chudnąć i jak ja wyglądałam zanim schudłam ?  (klik)
Im mniej jesz tym bardziej utyjesz. Zasady funkcjonowania naszego metabolizmu (klik) 
Oblicz także swoją optymalną kaloryczność dzienną przy obecnych wymiarach i zweryfikuj, ile powinnaś/powinieneś jeść, aby schudnąć Czym jest metabolizm i dlaczego niektórzy tyją „z powietrza” ? I dla motywacji moje nogi „przed” i „po”(klik)
Proszę także o zapoznanie się z zakładką Bądź FIT (klik)

Prezentowany tu jadłospis nie jest dietą odchudzającą. Opiera się na podstawowych zasadach zdrowego odżywiania i służy jako inspiracja.

Jeżeli zależy Ci na idealnie zbilansowanej diecie, dzięki której poczujesz się lekka i pełna energii, uwzględniającej wszystkie niezbędne mikroelementy i w kaloryczności bardziej dopasowanej do Ciebie, koniecznie skorzystaj z moich gotowych diet LOW CARB i Niski IG. Diet przeciwzapalnych, turboszybkich, budżetowych, przygotowanych w oparciu o kuchnię polską czy też inspirowanych moimi zagranicznymi podróżami. A wszystko to w książkowej wersji elektronicznej, wzbogaconej zdjęciami i sporą dawką wiedzy.

Cały jadłospis możesz sobie wydrukować, korzystając z funkcji dostępnej na końcu jadłospisu.

No i dużo pijemy (woda, herbaty ziołowe, owocowe) i ruszamy się jak najwięcej !!! 30 minut dziennie to minimum !!!

JADŁOSPIS 
na wtorek, środę, czwartek, piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek

wtorek– łącznie ok. 1440 kcal 
śniadanie:ok.  431 kcal
* serek naturalny Bieluch – ok. 191 kcal
* 2 kromki razowego chleba z masłem osełkowym – ok. 200 kcal
* łyżeczka miodu do posmarowania chleba – ok. 40 kcal 

 

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 45 kcal
* 10 rzodkiewek – ok. 20 kcal
* 2 marchewki pokrojone w słupki – ok. 25 kcal

 

W dowolnym momencie dnia,  kawa  :ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 224 kcal
* 4 połówki kanapeczek z grillowanym bakłażanem (jedna połówka ma ok. 56 kcal) czyli dwie podwójne kanapki – ok. 224 kcal
* szklanka soku pomarańczowego – ok. 100 kcal 

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 210 kcal
* 300 gram białych winogron – ok. 210 kcal

Obiadokolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 360 kcal
* Dorada z podwójną porcją fasolki szparagowej i glazurowaną marchewką. Bez ziemniaków !!!!
– ok. 360 kcal

 
 

środa – łącznie ok. 1487 kcal
śniadanie: ok. 350  kcal
* ryż na mleku z bananem i malinami – ok. 350 kcal

 

 

W dowolnym momencie dnia,  kawa  :ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal 

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 260 kcal
* kanapka z 2 kromek razowego chleba posmarowanych masłem osełkowym z sałatą, chudą szynką, plasterkiem pomidora i 3 plasterkami ogórka – ok. 260 kcal

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 242 kcal
Sałatka z papryki:
* 1 czerwona papryka – ok. 60 kcal
* 1 żółta papryka – ok. 60 kcal
* 1 pomarańczowa papryka – ok. 60kcal
* 2 pomidory – ok. 52 kcal
* pół malutkiej cebuli -ok. 10 kcal
* kilka listków bazylii
* sól, pieprz 

Wszystkie składniki pokroić w drobną kosteczkę. Doprawić do smaku solą i pieprzem,

 

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 70 kcal
* 1 jabłko – ok. 70 kcal

 

Obiadokolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 495 kcal
* pieczona udko z kurczaka – ok. 250 kcal
Zapiekanka słodko – kwaśna: 
* pół czerwonej papryki pokrojonej w paski – ok. 30 kcal 
* 4 łyżki kukurydzy z puszki – ok. 60 kcal
* 1 duża cebula – ok. 30 kcal
* 5 plasterków ananasa z puszki pokrojonego w kawałki – ok. 125 kcal

Zapiekankę lekko solimy. Wkładamy do piekarnika w trakcie pieczenia się kurczaka.
Zapiekankę pieczemy 20 minut w temperaturze 180 stopni.

 
 

czwartek – łącznie ok. 1482 kcal
śniadanie: ok. 500 kcal
* jajecznica z 2 jajek na łyżeczce masła – ok. 200 kcal
* 2 kromki razowego chleba z masłem osełkowym – ok. 200 kcal
* szklanka soku pomarańczowego – ok. 100 kcal

 

W dowolnym momencie dnia,  kawa  :ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 70 kcal
* jedno jabłko – ok. 70 kcal

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 262 kcal
Sałatka grecka :
* pół główki sałaty lodowej – ok. 20 kcal
* 10 czarnych oliwek – ok. 40 kcal
* pół kulki sera mozzarella niskotłuszczowego pokrojonego w kostkę – ok. 100 kcal
* 2 pomidory – ok. 52 kcal 
* garść liści bazylii
* 1 łyżka sosu winegret – ok. 50 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 100 kcal
* jeden banan – ok. 100 kcal

 

Obiadokolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 480 kcal
Tagliatelle ze szpinakiem i szynką serrano-  ok. 480 kcal

 

 

Piątek – łącznie ok. 1467 kcal 
Śniadanie: ok. 450 kcal
* 3 kromki razowego chleba (bez masła !!) – ok. 240 kcal
* 2 łyżki pasty z wędzonej makreli ( pół makreli mieszamy z jednym jajkiem na twardo ) – ok. 210 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 70 kcal
* jedno jabłko – ok. 70 kcal

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 307 kcal
* pokrojone w słupki 3 marchewki ugotowane al dente, 2 zblanszowane łodygi selera naciowego – ok. 47 kcal
* cały kubeczek Tzatziki ze świeżymi ogórkami i czosnkiem Zott – ok. 260 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 80 kcal
* 2 brzoskwinie  – ok. 80 kcal

Kolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 450 kcal       
Łososiowe kąski w miseczce z ciasta francuskiego –  dwie miseczki ok. 560 kcal

 

 

Sobota – łącznie ok. 1470 kcal 
śniadanie: ok. 400 kcal
* herbata owocowa lub czarna z cytryną bez cukru
* dwie bruschetty z jajkiem – ok. 400 kcal (jedna ok. 200 kcal )

Przekąska (2-gie śniadanie): ok. 80 kcal
* jedno jabłko – ok. 80 kcal

W międzyczasie kawa :ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Obiad: ok. 200 kcal

* krem z porów i łososia norweskiego z grzankami – porcja widoczna na zdjęciu ok. 200 kcal

 


Przekąska – ok. 140 kcal
* 2 jabłka pokrojone w ósemki – ok. 140  kcal

Obiadokolacja  : ok. 192 kcal
* 4 tortille (czyli zrobione z 2 całych placków ) – ok. 580 kcal

Niedziela – łącznie ok. 1485 kcal
śniadanie: ok. 340 kcal 
* 2 łyżki mixu śniadaniowego – ok. 90 kcal
* jogurt naturalny z wapniem Tola 250 gram – ok. 150 kcal
* jeden banan – ok. 100 kcal 

 

Wszystkie składniki miksujemy w blenderze na koktajl. 

 

Przekąska: ok. 130 kcal
* sałatka z 4 pomidorów z połową małej cebulki i łyżką jogurtu naturalnego. Oczywiście doprawiamy solą i pieprzem – ok. 130 kcal

Obiad: ok. 450 kcal
* Pierś kurczaka pieczona, podana z sosem grzybowym, brokułami i pure ziemniaczanym
– porcja widoczna na zdjęciu ma ok. 450 kcal

 
 

Popołudniowe słodkości: ok. 360  kcal
*cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal
* kawałek tarty sernikowej amaretto – ok. 290 kcal

 

Kolacja : ok. 205 kcal 
* pół główki sałaty lodowej – ok. 30 kcal
* garść liści bazylii
* 2 zielone ogórki gruntowe – ok. 15 kcal
* 10 rzodkiewek – ok. 20 kcal
* 10 czarnych oliwek – ok. 40 kcal
* 2 łyżki sosu winegret – ok. 100 kcal

Poniedziałek – łącznie ok. 1418 kcal
śniadanie:ok. 394 kcal
*1 bułka grahamka przekrojona na pół i posmarowana masłem osełkowym – ok. 260 kcal
* 150 gram twarożku chudego – ok. 120 kcal
* 7 rzodkiewek – ok. 14 kcal
* szczypiorek

 

W międzyczasie kawa: ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 100 kcal
* jeden banan – ok. 100 kcal  

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 314 kcal
* szklanka ugotowanego pełnoziarnistego makaronu penne – ok. 173 kcal
* 2 łyżki kukurydzy z puszki – ok. 30 kcal
* 6 plasterków szynki z indyka pokrojonej w cienkie paseczki – ok. 105 kcal
* 1 łodyga selera naciowego drobniutko pokrojone – ok. 6 kcal
* sos: 2 łyżki jogurtu greckiego, sól, odrobina cukru, świeży koperek, kilka kropel soku z cytryny – ok. 50 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 80 kcal
* 1 jabłko – ok. 80  kcal

Obiadokolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 460 kcal
* Naleśniki z fetą i szpinakiem  – 2 całe naleśniki z farszem – ok. 460 kcal

 
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Kwas gamma-linolenowy (GLA) w dietoterapii dermatoz

Badania ostatnich 20 lat potwierdzają pozytywny wpływ niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w terapii dermatoz. Czym są NNKT? Niezbędne nienasycone Czytaj dalej

Arbuzowe smoothie ! Tylko dla dorosłych !!!
arbuzowe smoothie

Tak się ostatnio składało, że będąc na mieście często odwiedzałam kafejki i miejsca serwujące przeróżne koktajle. Sezon w pełni wiec Czytaj dalej

Tydzień 15 – jadłospis
Tydzień 15 – jadłospis

Jak korzystać z jadłospisów? Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły : Odchudzanie zaczyna Czytaj dalej

Stop kradzieży w sieci !
Stop kradzieży w sieci !

Na dziś planowałam inny tekst, ale doszłam do wniosku , że powinnam o tym napisać. Jest mi niezmiernie miło, że Czytaj dalej

8 komentarzy

AnonimowyDodano:  14 październik 2013 - 9:36
Witaj Małgosiu. Ja odnośnie brownie z orzechami. Pychota, polecam. Smak samej czekolady jest intensywniejszy ale i słodszy. Jednak przy owocach czuć kwaskowatość. Następnym razem dodam trochę mniej cukru. Teraz czas na Twój sernik. Specjalnie do tego zaopatrzyłam się w wiśnie z nalewki:) Dziękuję za świetne przepisy i pozdrawiam.
Dodano:  14 październik 2013 - 9:50
No właśnie ciekawa byłam jak Ci wyjdzie z orzechami. Zmieliłam w weekend orzechy włoskie i też się szykuję na wypróbowanie.
A orzechy mieliłaś czy kruszyłaś na kawałki ?
AnonimowyDodano:  14 październik 2013 - 10:00
Orzechy włoskie miałam w kawałkach, ok szklankę. Ale zdecydowanie mogłoby być ich więcej, niestety nie miałam aż tyle.
Odpowiedz
AsiaDodano:  16 październik 2013 - 21:10
i nie powinnam się bać chleba ciemnego? a jaki Ty polecasz ? chciałabymw końcu schudnąć :( ale ciągnie mnie do słodkiego;(
Dodano:  16 październik 2013 - 21:25
Ja jadam głównie ciemny, razowy. Czasem pozwalam sobie na bagietkę, od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi :)
Do słodkiego ciągnie,wiem :) Organizm odzwyczaja się od słodkiego smaku około 3 miesięcy. Potrzeba czasu i determinacji aby zwalczyć pokusę ale da się to zrobić. Ja jadam słodycze w niedzielę i powiem Ci że rzadko kiedy ciągnie mnie w tygodniu.
Odpowiedz
AsiaDodano:  16 październik 2013 - 21:30
POKAZUJESZ , że można jeść dużo i nie przekraczać 1500 kcl.. a ja mam wrażenie, ze owsianka rano z bananem i na drugie śniadanie dwie kromki chleba to już mega dużo;/
Dodano:  16 październik 2013 - 21:52
Na moim jedzonku głodka chodzić nie będziesz :))
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 marzec 2015 - 9:38
Czy ta kawe moge czyms zastapic? I co moge zjesc przed spaniem jesli ide spac kolo polnocy? Pozdrawiam
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Zabiegi estetyczne, retinoidy w pielęgnacji (krem) czy lasery mają udowodnione działanie stymulujące przebudowę skóry i produkcję kolagenu. To nie budzi wątpliwości i wiele kobiet korzysta z tego typu interwencji. Warto jednak pamiętać, że sam sygnał do produkcji kolagenu to tylko jeden element całego procesu.

Synteza i dojrzewanie włókien kolagenowych wymagają odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz obecności kofaktorów uczestniczących w reakcjach enzymatycznych. Jednym z nich jest żelazo, które bierze udział w działaniu hydroksylazy prolinowej i lizylowej, enzymów niezbędnych do prawidłowego dojrzewania i stabilizacji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C.

Nie oznacza to, że niski poziom żelaza przekreśla efekty zabiegów ani że suplementacja żelaza poprawi rezultaty u każdej osoby. Oznacza natomiast, że stan odżywienia organizmu jest jednym z czynników wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry i w pogoni za urodą warto mieć to na uwadze ☺️ .

...

304 11
Aż mnie zmroziło, gdy przeczytałam komentarze, jakie dostała Julia @jools_piton 

I za każdym razem robi mi się niedobrze, gdy widzę w internecie nagonki, wyśmiewanie i ocenianie wyglądu kobiet przez tych wszystkich „idealnych ludzi”.

A prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Pamiętajcie, że każdy patrzy przez własną soczewkę, przez własne doświadczenia, kompleksy i przekonania i zasadniczo najwięcej do powiedzenia mają często ci, którzy sami mają najwięcej do przepracowania.

Trzeba mówić o tym głośno! Każdy z nas ma prawo być takim jakim chce i wyglądać tak jak chce. I mówię to zarówno jako kobieta jak i dietetyk kliniczna pracująca z kobietami.

...

969 62
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. To jednak nie oznacza, że każde przypisywane jej działanie zostało równie dobrze potwierdzone ☺️.

W nauce istnieje ogromna różnica między „są badania sugerujące efekt” a „mamy wystarczająco mocne dowody, by uznać efekt za potwierdzony”.
To ważne z punktu widzenia konsumenta, którego budżet na suplementy nie jest nieograniczony i niestety często jest tak, że ludzie łapią się na to co gdzieś ktoś obiecuje zupełnie pomijając podstawy, którymi jeżeli chodzi o pamięć, koncentrację czy kwestie poznawcze są niewątpliwie sen, dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna i szeroko pojęty styl życia. Później kasa wydana i wielkie rozczarowanie, że miało być tak super a nie jest 🤷‍♀️. 

Właśnie dlatego w Unii Europejskiej producenci mogą komunikować tylko te oświadczenia zdrowotne, które przeszły ocenę naukową i zostały oficjalnie zatwierdzone.

To nie jest argument przeciwko kreatynie. To przypomnienie, że w nauce warto oddzielać to, co jest dobrze udokumentowane, od tego, co dopiero jest przedmiotem badań.

...

320 4
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej skuteczność w kontekście zwiększania wydolności podczas krótkotrwałych wysiłków o wysokiej intensywności oraz wspierania przyrostu masy i siły mięśniowej jest dobrze udokumentowana (zapraszam do mojego posta na ten temat). Jednak warto oddzielać to, co wiemy na pewno, od tego, co nadal jest przedmiotem badań.

Dużo się słyszy, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze takie jak chociażby pamięć. Niestety na podstawie badań nie można tego jednoznacznie stwierdzić i na tej podstawie każdemu rekomendować. Choć część badań sugeruje możliwe korzyści dla pamięci czy innych funkcji poznawczych, wyniki są niespójne, a obserwowane efekty najczęściej dotyczą konkretnych grup, takich jak osoby starsze, wegetarianie czy osoby pozbawione snu.
To nie oznacza, że kreatyna nie wpływa na mózg. Oznacza jedynie, że obecne dowody nie są na tyle mocne, aby taki efekt uznać za dobrze potwierdzony i komunikować go jako pewnik dla ogółu populacji.

Warto wiedzieć, że jeden z producentów kreatyny wystąpił o możliwość stosowania oświadczenia zdrowotnego: „Codzienne spożywanie kreatyny może poprawiać funkcje poznawcze”. Po ocenie dostępnych badań EFSA nie uznała dowodów za wystarczające, a Komisja Europejska nie dopuściła tego oświadczenia do stosowania (Rozporządzenie UE 2026/1118).
To dobry przykład różnicy między „istnieją badania sugerujące efekt” a „efekt został jednoznacznie potwierdzony”.

Piszę o tym po to, żebyście mieli świadomość iż suplementują kreatynę „na pamięć” możecie zauważyć, bądź nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.

...

1018 53

DIETA WYSOKOBIAŁKOWA
Dla kobiet aktywnych i po 40-tym roku życia, w okresie perimenopauzy i po menopauzie
Czytaj więcej