Wczoraj przedstawiłam podstawowe założenia diety lekkostrawnej. Szkielet, który stanowi bazę do tworzenia diety uwzględniającej potrzeby konkretnej jednostki chorobowej.
Dieta lekkostrawna jak już powiedziałam wczoraj nie jest dietą jednoznaczną, i nie ma tu sztywnych reguł dla każdego, ponieważ zarówno każda choroba stawia swoje wymagania, jak i dwóch pacjentów może inaczej reagować na ten sam produkt.
Na podstawie dwóch jadłospisów przedstawionych poniżej, omówię zasady przygotowania potraw.
Pierwszy jadłospis zawiera 86 g białka, czyli dla osoby o prawidłowej masie ciała więcej niż gram na kilogram masy ciała, oraz 30 % tłuszczu.
1. Na śniadanie mamy pastę jajeczną.
W diecie lekkostrawnej dobrze tolerowane są jajka na miękko. Wykluczone sadzone smażone na tłuszczu i gotowane na twardo, ALE jajko ugotowane na tzw. 3/4 czyli z półmiękkim żółtkiem jest dobrze tolerowane. Osoby będące na diecie lekkostrawnej nie muszą wiec rezygnować z pasty jajecznej. Wystarczy ją odpowiednio przygotować.
W wielu przypadkach dobrze tolerowana jest także delikatnie ścięta jajecznica.
2. Na drugie śniadanie mamy mus owocowo – warzywny.
Musy są nieodzownym elementem diety lekkostrawnej. Zawierają lekkostrawny błonnik, karotenoidy, które nie tracą swoich właściwości podczas gotowania, oraz wiele witamin i minerałów. Nie obciążają żołądka i fantastycznie regulują pracę jelit. Zawartość oleju lnianego gwarantuje dobre przyswojenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Moglibyśmy dodać tu także siemię lniane lub zmielone migdały.
3. Na obiad udko z kurczaka w sosie koperkowym. Wszystko jest gotowane, nic nie podsmażamy. Nie ma tu warzyw mających działanie wzdymające, a koperek dodatkowo działa rozluźniająco.
Wybierajmy mięsa chude. Można je piec w folii lub naczyniu żaroodpornym w towarzystwie warzyw.
4. Na podwieczorek koktajl owocowy z witaminą C z natki pietruszki, oraz soku z pomarańczy.
Soki w diecie lekkostrawnej są dobrze tolerowane i bardzo pożądane ponieważ w ograniczonych ilościach występują w niej surowe warzywa, a jak wiemy witamina C jest witaminą bardzo nietrwałą.
Soki pozbawione są błonnika, który uzupełniamy dobrze tolerowanymi otrębami, które dodatkowo regulują metabolizm glukozy i zapobiegają gwałtownym skokom poziomu cukru.
Cukrzycy zapewne doskonale zdają sobie sprawę że inny poziom cukru mamy po zjedzeniu pomarańczy w całości, a inny po wypiciu soku z tejże pomarańczy. Stąd niezbędna jest zawartość otrąb.
Pamiętajmy tylko aby po przygotowaniu odstawić koktajl na ok. 5 minut, aby otręby zdążyły „namięknąć”.
5. Serek z pieczywem i koperkiem na kolację.
Koperek jak wiemy działa rozluźniająco. Chleb graham jest dobrze tolerowany. Oprócz niego polecam także orkiszowy. Biały i białe bułki odradzam z wiadomych względów.
Drugi jadłospis jest dla osoby, która łącznie ze stosowaniem diety lekkostrawnej musi ograniczać tłuszcz np. ma kamicę woreczka żółciowego.
Mamy tu 25 % tłuszczu.
1. Na śniadanie kasza jaglana na mleku z owocem.
Wszelkie kasze drognoziarniste są bardzo dobrze tolerowane. Kasza jaglana, manna, jęczmienna drobna, perłowa. Jaglana dodatkowo ma działanie odśluzowujące, więc jeśli tylko lubimy i możemy warto po nią sięgać. Kasze i owsianki są świetnym sposobem na przemycenie dodatkowej porcji owoców.
2. O musach już wspominałam, ale chcę dodać, że przygotowując musy owocowe zawsze obieramy owoce ze skórki i dodajemy coś z tłuszczem, aby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach dobrze się przyswoiły. Może to być masło, migdały zmielone lub w płatkach, olej lub siemię lniane. Osoby które muszą ograniczać tłuszcz niech wybierają tłuszcz jak najwyższej jakości !
3. Na obiad chuda ryba również duszona, bez podsmażania i bez dodatku wzdymających i ciężkostrawnych warzyw.
4. Do kanapek na podwieczorek jest sałata, która jest źródłem chorofilu o którym już pisałam wielokrotnie.
5. Na kolację jajko na miękko i pomidor oczywiście bez skórki.
Jak widać dieta lekkostrawna to nie męka i ani nie zaczyna, ani nie kończy się na gotowanej piersi z kurczaka z marchewką.
czy planujesz się jeszcze szkolić?
pozdrawiam!!
aż nie chce mi się wierzyć, że blog dał Ci takie możliwości jakie dał, ale widać "nigdy nie mów nigdy" :) gratuluję i trzymam mocno kciuki :))
czyli że coś mi z nieba spadło pod nogi fuksem?
chodzi o to, że "rynek blogowy" o ile można to tak nazwać jest tak ogromny, że ciężko się wybić i zdobyć taką popularność jaką Twój blog ma. chyba źle mnie zrozumiałaś - naprawdę dobrze Ci życzę i kibicuję - widzę jak dużo pracy i energii wkładasz w prowadzenie tej strony :)
wiem, że Polska to kraj, w którym się hejtuje i zazdrości, ale nie to mój wpis miał na myśli, jeśli tak to odebrałaś - uważam, że zapracowałaś na swój sukces.
Aneta P.
Wlasnie jestem w pracy i zerkamco nowego na blogu
Dorota
Agata
Magdalena Sobejko
kupne mielone mają mniej wartości ponieważ dochodzi już do procesu utleniania ale nie znaczy to że zupełnie nie mają wartości, jeśli musisz stosować dietę lekkostrawną a nie możesz sama mielić ziaren, kupuj zmielone,przesyp do słoika i trzymaj w lodówce
dają wartości, spoko,
po pomidorowej mogło Cię boleć jeśli była na wywarze mięsnym i ze śmietaną,
za 2 tygodnie mogłabyś zjeść ale nie teraz
jak ze słodkosciami i np ja waze 55,9 i mogłabym tak zostac jak to utrzymac ?
Bedzie wiecej tego typu jadłospisów,jak przygotowac posiłki i czego unikac ?
Słodycze racjonalnie co dla mnie oznacza raz, góra dwa razy w tygodniu ;)
Pozdrawiam :)
nie dodawaj płatków i ziaren
Trzymam kciuki :-)
słodycze codziennie zepsują wszystko, chodzi o metabolizm tego cukru,
mamy złe i dobre bakterie i jeśli jest przewaga tych złych to nasz organizm nie działa tak jak powinien, niestety złe bakterie uwielbiają cukier i dzięki niemu pięknie się namnażają.
jesteś po zabiegu więc do miesiąca powinnaś stosować ścisłą dietę lekkostrawną,
unikaj drożdzy i wszystkiego w czym są, serów pleśniowych, unikaj jedzenia zwiędłego (warzywa), nadpsutego,
suplementuj probiotyki, jedz produkty bogate w omega 3, wit. A,C,E,
temat bardzo ciekawy, zapisuję do rozwinięcia
mają sacharozę żeby dzieci wypiły,
Pytam ponieważ błonnik jest przy wszelkich schorzeniach pęcherzyka żółciowego kluczowy a jest go w płatkach owsianych dużo, także w zbożach.
Lekkostrawna i delikatna cukinia nie ma nic wspólnego z pęcherzykiem.
Nie rozumiem kompletnie tych zaleceń które dostałaś.
większość osób może,
testem jest kasza gryczana i chleb razowy - jeśli dobrze się po tym czujesz możesz jeść i ciemne makarony i ryż
Bardzo dziękuję i pozdrawiam Urszula Klonowska
Super, dzięki :)
Jedz musy owocowe np. z jabłka z cynamonem.
Ugotuj krupnik z kaszy jaglanej na samych warzywach bez wywaru. Kanapki jedz w te dni bez masła, tylko z chudą wędliną.
biały zakleja,
białe, wczorajsze pieczywo to stary dietetyczny zabobon
Proszek ten nie ułatwia trawienia potraw ciężkostrawnych.
blog obserwuję od dość dawna, ale teraz wpadłam z konieczności : prawie 2 tyg temu miałam operację wycięcia wyrostka i częściowa resekcje jelita cienkiego. Ze szpitala dostałam niejasne zalecenia dot diety lekkostrawnej. Dobrze ze trafiłam na info dot musów warzywno -owocowych. Mam nadzieję że nie jest za wcześnie na to.mysle też nad zmianą pieczywa (w szpitalu dawano białe i w domu też tak jem) na graham i orkisz. Dziękuję za artykuł, będą inne przykłady posiłków? Pozdrawiam ☺
niestety dopadła mnie dyspepsja. Dostałam leki, przez 4 dni jadłam kleiki ryżowe na wodzie i piłam wodę mineralną. od 2 dni, same suche suchary. Zastanawiam się co powinnam jeść, żeby się nie nawróciło.
Wiem, że przy owrzodzeniu żołądka powinnam być ( staram się zresztą ) na diecie lekkostrawnej, ale w każdej z nich wiele posiłków zawiera jajka, których niestety mój układ pokarmowy nie toleruje i po najmniejszej ilości zwijam się z bólu ładnych kilka godzin. Co w takim razie zamiast jaj ?
Ale jeśli ktos chce świadomie i wie, ze da radę, to czy dieta lekkostrawna może być sposobem odżywiania na zawsze? Albo z jakimiś modyfikacjami?
Przy uchyłkach możesz surowe owoce ale przetarte i pozbawione pestek (np. w malinach).