fbpx
Wypadające włosy. Badania od których absolutnie należy zacząć, aby znaleźć przyczynę?

Bardzo wiele moich pacjentek ma problem z wypadającymi włosami. Bardzo wiele z nich nie pisze o tym w ankiecie, a ja wnioskuję to po analizie wyników ich badań. Wówczas kiedy pytam „czy czasem włosy nie lecą Ci garściami”, ze zdziwieniem odpowiadają „ są wszędzie, skąd wiesz”.  

Każdego dnia tracimy około 80 – 100 włosów. To normalny, fizjologiczny proces ich wymiany i nie powinien budzić niepokoju. Na miejscu utraconego włosa wyrasta nowy. Nikt wypadających włosów nie zlicza, ale z pewnością każdy zauważy jeśli w pewnym momencie zacznie tracić ich więcej. W panikę wpadamy wtedy, kiedy garście włosów zbieramy z wanny po myciu, kiedy są wszędzie w łazience podczas suszenia, oraz kiedy zauważamy mocno przerzedzony przedziałek. Pędzimy wówczas do apteki i kupujemy to co znamy z reklamy. Skrzyp, biotynę czasem drożdże. W większości sytuacji tego typu suplementacja nie przynosi jednak oczekiwanych rezultatów. Również szampon na wypadające włosy sam w sobie cudów nie zdziała.

Aby poznać prawdziwą przyczynę wypadania włosów należy wykonać badania krwi o których powiem za chwilę. Należy też wprowadzić szereg zmian w diecie, aby dostarczyć sobie niezbędnych witamin i minerałów. Aby się odżywiać, a nie tylko jeść.  

Poniżej przedstawiam schorzenia i czynniki które mogą przyczynić się do nadmiernej utraty włosów.

Najczęstsze przyczyny nadmiernej utraty włosów

Choroby:

  • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • choroba Gravesa i Basedova,
  • zespół policystycznych jajników,
  • androgenizm, 
  • cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,
  • niedobór cynku,
  • zbyt wysoki poziom prolaktyny,
  • choroba Wernera i Addisona- Biermera,
  • zaburzenia hormonalne (zbyt mała ilość estrogenów),
  • nadmiar witaminy A,
  • toczeń układowy,
  • choroby autoimmunologiczne,

Stosowane leki:

  • obniżające krzepliwość krwi,
  • hormonalne,
  • przeciwdrgawkowe,
  • obniżające poziom lipidów,
  • hamujące wytwarzanie kwasu solnego w żołądku,
  • cytostatyczne,
  • obniżające ciśnienie krwi,

Inne czynniki:

  • odstawienie antykoncepcji hormonalnej,
  • stres,
  • karmienie piersią,
  • czas tuż po porodzie,

Diagnostyka

Nie szukamy po omacku. Badamy się.
Badania które należy wykonać bezwzględnie na starcie to:

  • morfologia krwi,
  • oznaczenie poziomu żelaza,
  • oznaczenie poziomu ferrytyny !!!,
  • oznaczenie poziomu cynku,
  • TSH, ft3, ft4,
  • poziom glukozy i insuliny na czczo, 

Powyższe badania to absolutna podstawa i punkt wyjścia do dalszej diagnostyki jeśli tu wszystko okaże się w porządku. Z mojego doświadczenia wynika że ogromny problem jest z niedokrwistością z niedoboru żelaza.
Ale, ale. Jeśli spojrzymy wyłącznie na poziom żelaza oraz erytrocyty, hematokryt i hemoglobinę, wszystko może okazać się w porządku. Jeśli jednak zerkniemy na te wyniki łącznie z wynikami ferrytyny, może się okazać, że mówiąc kolokwialnie „lecimy na zapasach”. Mam ogrom pacjentek z żelazem w normie, a bardzo niską ferrytyną (poniżej 30), oraz z żelazem w dolnej granicy normy (poniżej 60) i ferrytyną poniżej normy. Włosy będą wówczas leciały na potęgę i żadna biotyna, skrzypy, drogie szampony czy inne cuda nie pomogą.
Aby włosy nie wypadały ferrytyna musi być przynajmniej na poziomie 50 ng/ml. Zwłaszcza przy niedoczynności tarczycy (tu najlepiej aby wynosiła minimum 70).
Przyczyną zbyt niskiego poziomu żelaza i ferrytyny najczęściej jest wadliwie skonstruowana dieta. Jeśli ograniczamy bądź wykluczamy mięso, nie możemy zapomnieć o strączkach w diecie. Bardzo wiele osób eliminując z różnych powodów mięso przerzuca się na makarony, kasze, sałatki, całkowicie zapominając o strączkach będących zarówno źródłem żelaza jak i białka. My Polacy bardzo boimy się strączków. Niepotrzebnie. Prawda jest też taka, że nie potrafimy ich przyrządzać. Przewód pokarmowy naprawdę można do nich przyzwyczaić (tak samo jak do zwiększonej ilości błonnika). Trzeba je dobrze wymoczyć i ugotować w świeżej wodzie (nigdy w tej w której się moczyły). Zaczynamy też od małych ilości.
Przyczyną niskiego poziomu żelaza są także inne błędy dietetyczne, a mianowicie tak popularne w naszym kraju popijanie posiłków herbatą (kawą także). Wówczas mimo właściwej podaży tego pierwiastka, organizm zwyczajnie go nie przyswoi. Zbyt duża ilość nabiału w diecie także zaburza wchłanianie żelaza.
Mogłabym wspomnieć też o niedkwaszeniu żołądka, ale mimo iż to aktualnie modny temat, naprawdę bardzo rzadki. Jeśli nie masz wzdęć czy innych problemów trawiennych, są małe szanse że masz za wysokie pH żołądka.

U osób z pozoru zdrowych kluczowy jest na początku poziom żelaza i ferrytyny. Zaraz za nim poziom ft4. Za niski będzie powodował utratę włosów. Zaraz za nim poziom cukru i insuliny we krwi ponieważ ta stymuluje jajniki do produkcji androgenów oraz zwiększa aktywność II 5-alfa reduktazy.
II 5-alfa reduktaza przekształca testosteron (kobiety też go mają) w aktywną cząsteczkę dihydrotestosteronu (DHT).  DHT doprowadza do zmniejszenia i w dalszej konsekwencji niszczenia mieszków włosowych. Włosy wypadają, a na ich miejsce nie rosną nowe, lub rosną słabe. Za wysoki poziom glukozy i insuliny we krwi będzie też nasilał łojotok który także przyczynia się do utraty włosów.

Przeczytaj także: Łysienie androgenowe. Przyczyny, diagnostyka, leczenie.

Skóra głowy

Kolejna istotna kwestia to stan skóry głowy. Jeśli masz przetłuszczające się włosy musisz myć je tak często, aby skóra była sucha (włosy mają odstawać od skóry głowy). Nadmiar sebum zapycha ujście mieszka włosowego.
Nie mając jak się wydostać spływa na dół i „oblepia” cebulkę utrudniając jej korzystanie ze składników odżywczych dostępnych we krwi. Następnie jeśli nie myjemy porządnie skóry głowy czyli nie oczyszczamy mieszków, wypchnie cebulkę i stracimy włos. 
Tak jak napisałam powyżej. Wysoki poziom cukru we krwi będzie nasilał łojotok. Jeśli chcesz sprawdzić czy już powinnaś umyć głowę potrzyj ją palcem umytym spirytusem (suchym). Jeśli będzie tłusty, głowa powinna zostać umyta.
Pamiętajcie że odżywki nakładamy wyłącznie na włosy, nigdy na skórę. Szampon dobieramy do skóry głowy, a odżywkę do włosów. Możesz mieć nadmiernie przetłuszczającą się skórę głowy i suche włosy.  
Nie mycie włosów ponieważ wypadają podczas mycia to pułapka. Genialnym sposobem na oczyszczenie i poprawę ukrwienia skory głowy są peelingi które wykonujemy raz w tygodniu.  

Aby zobaczyć w jakim stanie jest skóra głowy, czy mamy problem z nadmiarem sebum, zapchanymi sebum mieszkami warto wybrać się do trychologa który za pomocą trychoskopu oceni sytuację.

Budowa włosa

Włos w 80% składa się z keratyny. Reszta to woda i tłuszcz. Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko zbudowane głównie z aminokwasów siarkowych. Bez siarki nie ma więc mowy o mocnych włosach.  

UWAGA! Niedobór siarki powoduje też zaburzenia w przyswajaniu magnezu, żelaza, krzemu, wapnia, potasu i manganu.

Dieta dla włosów, czyli gdzie znajdziemy produkty bogate w siarkę?

Produkty bogate w siarkę to produkty wysokobiałkowe czyli ryby, mięso i jaja.
Ale znajdziemy ją także w cebuli, czosnku, kapuście, jarmużu, brokułach, kalafiorze, owsie, grochu, fasoli, soczewicy, awokado, morelach, truskawkach, algach (spirulina, chlorella) a także nabiale.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Ostropest ! Absolutna konieczność dla cukrzyków, osób z insulinoopornością i pracujących w warunkach szkodliwych! Dlaczego tak ważna jest normalizacja poziomu cukru we krwi i co ma z tym wspólnego wątroba?
ostropest

Funkcjonowanie organizmu człowieka zawsze mnie fascynowało. Organy, które wzajemnie ze sobą współpracują. Jeden nie może się obyć bez drugiego. Współdziałają, Czytaj dalej

40 % tłuszczu w diecie 1600 kcal czyli wspieramy układ hormonalny i pomagamy mu „wyjść na prostą”
avokado zdrowy tłuszcz w diecie

Kontynuując temat tłuszczów, zgodnie z Waszymi prośbami publikuję przykładowy dzienny jadłospis ze zwiększoną ilością tłuszczu. Przyznam się szczerze, że ilość Czytaj dalej

NZP: Jak sobie poradzić ze zmniejszoną kalorycznością posiłków, burczeniem w brzuchu i ciągłym obsesyjnym myśleniem o jedzeniu ?

W cyklu Najczęściej Zadawane Pytania: Jak sobie poradzić ze zmniejszoną kalorycznością, burczeniem w brzuchu i ciągłym, obsesyjnym myśleniem o jedzeniu? Czytaj dalej

Dieta lekkostrawna – podstawowe zasady
Dieta lekkostrawna - podstawowe zasady

Ostatnimi czasy dostaję zarówno mnóstwo pytań, jak i mnóstwo zamówień na dietę lekkostrawną. Taki rodzaj diety zaleca Wam lekarz. Zaleca, Czytaj dalej

203 komentarze

EwaDodano:  31 styczeń 2018 - 8:56
Dzień dobry Małgosiu, co myślisz o diecie Dąrowskiej. Wiem, że po dłuższym stosowaniu tej diety wychodzą włosy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:23
Dlatego powtórzę po raz setny. Dieta Dąbrowskiej to post!!! To nie jest dieta odchudzająca. Nie nadaje się do długiego stosowania i dlaczego ten post powinien być konsultowany zawsze z lekarzem? Ponieważ aktualne wyniki badań mogą go całkowicie dyskwalifikować.
MagdaDodano:  1 luty 2018 - 15:44
Podziwiam Małgosiu Twoja cierpliwość. Czytam bloga regularnie i mam wrażenie, że to milionowe pytanie o post p.Dąbrowskiej. Za każdym razem udzielasz odpowiedzi, zawsze tej samej. Ludzie czytajcie posty!
Odpowiedz
EvelinaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:06
Jak zawsze trafiony temat :)
Odpowiedz
LenkaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:07
Witaj Małgosiu. A jak wykonuje się pilingi skóry głowy. Jakimi preparatami?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:26
Są specjalne peelingi do skóry głowy. Nanosisz je na przedziałek, potem odczesujesz włosy o 1 cm i nakładasz na kolejny przedziałek itd. Następnie masujesz delikatnie i zmywasz. Są peelingi trychologiczne które zostawia się po naniesieniu na 15 minut. Są enzymatyczne które nie wymagają masowania. Bardzo różne są preparaty.
ewaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:38
Ja polecam peeling z cukru- 4 lyzki cukru , 2 lyzki szamponu i lyzeczka odzywki do wlosow . Wymieszac to wszytsko i tym wymasować mokra skore glowy i wlosy. Czynność powtórzyć 2x. Można tez uzywc glinki białej , również super oczyszcza.
Odpowiedz
jagienkaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:11
Fajny post, ja mam łysienie androgenowe, po 1.5 miesiąca stosowania leków po myciu wypada około 20 włosów. Nie ma włosów w łazience na podłodze. Myję włosy i skórę głowy dwa razy i masuję, żeby pobudzić mieszki. Włosy zaczęły sterczeć! Dziewczyny, apeluję do was, żeby zamiast inwestować w suplementy, zainwestować właśnie w badania i ustalić przyczynę wypadania. Trichoskopię i dobrego dermatologa. Mi przy łysieniu androgenowym nie pomagały wcierki, szampony, biotebale itp. Pieniądze wyrzucone w błoto. Małgosiu, a jeżeli mam nisko ferrytynę 29 i żelazo ponad normę? Czy to tzn utajony niedobór żelaza? Mam też niedoczynność. I czy masz pacjentów z łysieniem androgenowym, którym włosy odrastają? Zastanawiam się nad wykupieniem diety u Ciebie, nawet kiedyś dostałam wycenę, ale to było przed umówionymi wizytami u lekarzy i chciałam wstrzymać się z dietą, aż mnie zdiagnozują. Dermatolog powiedział, że włosy mi odrosną, ja czytam w internecie opinie innych dziewczyn, że to wielka ściema
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:22
Powinnaś zdecydować się na mezoterapię osoczem. To pobudzi porost włosów. Zbadaj poziom transferryny.
jagienkaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:35
Dziękuję, zbadam i pokażę endokrynologowi, bo on nie ignoruje tego tematu jak inni lekarze.
AnnaDodano:  8 czerwiec 2019 - 21:36
A jakie leki bierzesz które Ci pomogły? Bardzo jestem ciekawa...
Odpowiedz
MagdaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:17
Małgosiu, Jakie badania powinnam wykonać 3-latce jeśli zauważyłam przy czesaniu, że zostaja włosy na grzebieniu? Dodam, że jest niejadkiem, waga w normie, choć jest drobnej budowy. Dodatkowo w ciąży miałam cukrzycę ciążową z insuliną, mam hasimoto oraz niedoczynność tarczycy. Dziękuję za odpowiedź.
Magda2Dodano:  31 styczeń 2018 - 23:30
Również proszę o odpowiedź na powyższe pytanie. Zauważyłam, że córce (2,5 roku) wychodzi więcej włosków. W zeszłym roku pod koniec zimy było podobnie. Po jakimś czasie się to skończyło. Moja z kolei je wszystko co Jej podamy (chleb żytni na zakwasie, kiszonki, warzywa, owoce, zupy), praktycznie nie je słodyczy. Ciąża \"książkowa\".
Magda2Dodano:  1 luty 2018 - 9:54
Również proszę o odpowiedź na powyższe pytanie. Zauważyłam, że córce (2,5 roku) wychodzi więcej włosków. W zeszłym roku pod koniec zimy było podobnie. Po jakimś czasie się to skończyło. Moja z kolei je wszystko co Jej podamy (chleb żytni na zakwasie, kiszonki, warzywa, owoce, zupy), praktycznie nie je słodyczy. Ciąża \"książkowa\".
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  1 luty 2018 - 11:19
Dziewczyny przecież napisałam w tekście jakie badania należy wykonać w początkowej diagnostyce.
Odpowiedz
MonikaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:18
A poziom Dht też badamy? Tak ostatnio mi polecono
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:26
To w dalszym etapie diagnostyki. Na pewno koniecznie jeśli insulina i glukoza na czczo wyjdą za wysokie.
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:27
Pani Małgosi jak ja czekałam na taki artykuł! Nie jadłam mięsa przez trzy lata, myślałam, że bardzo zdrowo się odżywiam (jadłam przecież dużo warzyw, owoców, kasz!) aż ty nagle włosy z dnia na dzień zaczęły mi garściami wypadać. Był to dla mnie prawdziwy dramat. Włosy zawsze były moją wizytówką, miałam je do pasa i były bardzo, bardzo gęste. Zaczęły się pielgrzymki do lekarzy (dermatolog, ginekolog, lekarz ogólny, endokrynolog) wyniki nie były najgorsze, lekarze rozkładali ręce. Ile ja dni przepłakałam... miałam aż prześwity na głowie i zdiagnozowaną depresję. Któregoś dnia odwiedziłam trychologa (ostatniego z czterech) i Pani zleciła zbadanie ferrytyny. I bingo! wynik 17. Zaczęłam suplementować żelazo, całkiem zmieniłam sposób odżywiania, wprowadziłam mięso do diety i w ogóle więcej białka. Minęło od tego czasu półtora roku. Ferrytyna powolutku wzrastała (u mnie ten proces przebiega powoli). Na obecną chwilę ferrytyna jest na poziomie 60. Włosy odrastają i wypada ich normalna ilość :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:19
Kasiu cudnie. I co na to Pani Monika twierdząca że żelazo i ferrytyna nie spada w wyniku diety i że specjaliści powinni się takimi sprawami zajmować. No wkurzyłam mnie Pani Monika na maxa ... wrrrrrrrr Ja codziennie się z takimi sytuacjami spotykam.
martaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:02
Prawda leży po środku. Częściowo ferrytyna/zelazo spada od diety, ale czasem tez z innych przyczyn, naprawdę poważnych. A wtedy żadne natki i pokrzywy, w które tak wierzyłam, nie pomogą.Ja mimo stosowania diety od Ciebie bogatej w żelazo też zaczęłam mieć problem z wypadaniem włosów. Niestety, potrzebna jest czasem interwencja lekarzy. Częściowo problem zdiagnozowany, ale nadal szukamy, bo na pewno nie wszystkie przyczyny ucieczki żelaza znaleźliśmy. Mam nadzieję szybko znaleźć reszte przyczyn, bo sie powoli wykańczam i fizycznie, i psychicznie.
AnetaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:08
Co to za Monika?
AsiaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:14
Małgosiu, A co jeśli jem mięso często 4-5 razy w tyg.,(lubię i czuję, że organizm go potrzebuje), jem kasze, buraki, pestki, orzechy, oleje, staram się odżywiać zdrowo uwzględniając wszystkie Twoje porady i... żelazo mam:25,0, ferrytyna: 7,17. Wprawdzie włosy może mi nie lecą garściami ale skąd ten niski poziom w/w? Nawet jeśli będę suplementować żelazo aby je podnieść do normy, to pewnie, po odstawieniu, znów mi spadnie :(. Gdzie szukać przyczyny? Mam hashimoto, wyniki TSH pod kontrolą, za to poziom wit D: 25,7, kortyzol: 339 rano. O innych chorobach nie wiem.
aniaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:51
Generalnie Gosiu źle znosisz wszelka krytykę - nawet konstruktywną.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:19
Aniu odniosłam się do zarzutu. Czy to że zabrałam głos oznacza że źle znoszę krytykę? Nie myl pojęć. Jeśli się z czymś nie zgadzam (o jakiej konstruktywnej krytyce mówimy) bo ktoś nie czyta ze zrozumieniem to jasno o tym mówię.
Odpowiedz
JustynaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:43
Jestem Małgosiu jedną z takich pacjentek, o których piszesz... wkrótce mam nadzieję wdrożyć w życie Twoją diete na 100% - na razie czerpię z niej garściami + suplementacja pokrzywą + chlorellą i... ciekawa jestem najbliższych wyników.
Odpowiedz
AgaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:44
A jak to jest z wypadanie po narkozie. Czy mam przeczekać? W październiku miałam zabieg wycięcia pęcherzyka żółciowego. Po trzech tygodniach byłam u fryzjera farbowac włosy a około miesiąc po zabiegu zaczęły mi strasznie wypadac. Trochę poczytałam i okazało się że faktycznie po narkozie włosy mogą wypadac ale nie myślałam że aż tak, czy można jakoś temu zaradzić czy to tak jak po ciąży co ma wypaść to wypadnie. Mimo stosowania różnych wcierkek oraz brania witamin nic nie jest lepiej a to już dwa miesiące odkąd włosy lecą mi na potęgę.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:32
Zrób sobie mezoterapię osoczem. Włosy po narkozie wypadają ale warto to zatrzymać.
Odpowiedz
p.Dodano:  31 styczeń 2018 - 9:49
Gosiu, Co jeśli zelazo mam ponad norme 190 przy normie max 160, (a go nie suplementuje) a ferrytyna nisko? I drugie pytanie podwyzszona prolaktyna (hiperprolaktynemia czynnosciowa) da sie jakos obnizyc naturalnie? Stosowalam bromergon i chodzilam po podlodze od skutków ubocznych i odstawilam. Inny lekarz powiedzial, ze to sie leczy tylko jesli mam w planach ciaze, bo po odstawieniu tabletek i tak podwyzszona prolaktyna wroci, wiec nie ma to sensu. Sa jakies naturalne sposoby?
JolaDodano:  1 luty 2018 - 8:28
Jak to Cię zostawił z wysoką prolaktyną??? Ja 15 lat przyjmuję Bromergon właśnie, a w ciążę nie zamierzałam zajść. Na szczęście bardzo dobrze go znoszę. Ale! Kiedyś mi lek. gin.-endo. też proponował leki ziołowe Castagnus lub Cyclodynon na obniżenie prolaktyny. Są b/recepty. Ostatecznie z różnych powodów nie zrezygnowałam z Bromergonu, ale może dla Ciebie to jakieś rozwiązanie? Może porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Pozdrawiam.
JolaDodano:  1 luty 2018 - 13:55
Ja przyjmuję już od wielu lat Bromergon, mimo iż ciąży nie planowałam. Jeśli jednak źle reagujesz na ten lek, to są inne. Mnie lekarz gin.-endo. proponował ziołowy Castangus lub Cyclodynon również obniżający prolaktynę. Może to dla ciebie jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam.
PaulinaDodano:  4 luty 2018 - 11:32
Gosiu wypowiesz sie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 luty 2018 - 8:55
Jeśli chodzi o wysokie żelazo i niską ferrytynę to przyczynę bada hematolog analizując cała morfologię w tym kwas foliowy, witaminę b12 etc. Jeśli chodzi o wysoką prolaktynę to podstawą jest badanie poziomu kortyozlu. Jeśli wyjdzie wysoki i to należy wykonać testy na nietolerancje pokarmowe (testy immunologiczne). W swojej pracy spotkałam się już z setkami sytuacji w których to właśnie nietolerancje podbijały kortyzol, a ten prolaktynę. Zastosowana dieta eliminacyjna rozwiązała problem. Bez leków. Nie mówię że tak jest zawsze, ale sprawdzić trzeba.
Odpowiedz
KorneliaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:53
A co ze strączkami, jeśli ktoś ma Hashimoto? można swobodnie spożywać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:14
Kluczowe są ilości. Ja nie wykluczam strączków całkowicie no chyba że ma się nietolerancję pokarmową. Wówczas tak. Jeśli jednak ktoś ma nietolerancję na roślinny strączkowe i niskie żelazo i ferrytynę to ja diety wegetariańskiej takiej osobie nie napiszę.
KorneliaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:27
akurat na szczęście na to nie mam nietolerancji. Czyli jak zjem raz na tydzień zupę fasolową to się nic nie stanie? :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:30
Nawet dwa razy w tygodniu 😉
Odpowiedz
MagdalenaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:54
Dzień dobry, 3letniej córce ostatnio bardzo zaczeły wypadać włosy, aż zrobiły sie prawie zakola. Zaobserwowałam to po tym jak chorowała, przez jakieś 2 tygodnie męczył ją wirus (intensywnie biegunka, wymioty). Czy to moze byc powod czy szukac dalej, robić badania?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:29
To może być powód ponieważ włosy odreagują każdą infekcję. Każdy stan zapalny w organizmie.
Odpowiedz
MartaDodano:  31 styczeń 2018 - 9:55
Jakieś rady, jak zwiększyć poziom ferrytyny? Pozdrawiam serdeczne!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:13
Żywność bogata w białko i żelazo jednocześnie. Taką żywność jemy w towarzystwie witaminy C, zawsze.
Odpowiedz
MonikaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:00
Bardzo lubię Twojego bloga, ale myślę, że pewne tematy powinnaś sobie darować albo skonsultować ze specjalistą. Sama jestem diagnostą i absolutnie nie mogę się zgodzić, że np. Niedobory ferrytyny i żelaza wynikają ze złej diety i małej ilości strączkow. Wybacz, ale nie doczytałam całości, bo ten wpis nie jest dla mnie podstawny.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 10:11
Moniko widać że nie czytasz wnikliwie. Albo (przepraszam) bez zrozumienia. Niedobory żelaza i ferrytyny wynikają ze źle skonstruowanej diety wykluczającej bądź ograniczającej mięso jeśli na miejsce mięsa nie ma innych źródeł żelaza np. strączków. Mówię o POCZĄTKOWEJ diagnostyce. Nie rozszerzonej kiedy np. mogą być krwawienia z przewodu pokarmowego. Proszę czytaj co jest napisane. DIAGNOSTYKA POCZĄTKOWA. Ta od której zaczynami szukając przyczyn problemów. O jakich specjalistach Moniko mówisz? O tych którzy olewają ludzi którzy w akcie desperacji szukają pomocy na własną rękę? Bo ja takie osoby przyjmuję codziennie.Zostawione bez pomocy. Których problem jest przez lekarzy bagatelizowany. Rozmawiałaś kiedyś z taką osobą? Jak płacze bo ma połowę włosów. Wstydzi się iść do pracy. Unika ludzi. Boi się iść do fryzjeraw obawie że ten modelując wyrwie jej wszystkie włosy.
agnieszkaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:31
Małgosiu od kilku postów odnoszę wrażenie, że Cię podkopuje konkurencja. I na fb i na blogu. Ja się bardzo cieszę, że są osoby jak Małgosia, które pomagają ludziom. Mój internista mi powiedział, że ferrytyny nie da się podnieść, a zresztą po co bo żelazo w normie. \"A na włosy pani sobie kupi seboradin w aptece na dole. A i witaminę D pani łyka, przecież łykam 4000 jednostek, a po co tak dużo, 1000 wystarczy?\" Są też tacy diagności trycholodzy, którzy przejadą kamerą po głowie i wciskają zdesperowanym ludziom mezoterapie albo drogie kosmetyki. Wykorzystują to, że dla kobiety ilość włosów na głowie jest bardzo ważna.
AsiaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:48
Moniko, to że jesteś diagnostą jeszcze o niczym nie świadczy. Lekarzy i specjalistów jest na pęczki, ale niestety większość z nich nie oferuje zbyt wiele. Małgosia ma ogromną wiedzę i doświadczenie, więc wie co mówi. Twój komentarz jest złośliwy i arogancki, więc zachowaj swoje racje dla siebie i nie obrażaj Małgosi.
AnnDodano:  31 styczeń 2018 - 11:21
To prawda co mówi Małgosia, byłam u lekarza ponieważ sama sobie zrobiłam ferrytyne i okazało się że mam poziom 16! a co powiedział lekarz? Ze wszystko w normie i absolutnie nie muszę suplementować żelaza a mi włosy lecą na potęgę i zataczam się od zawrotów głowy, więc z całym szacunkiem mi lekarz nie pomógł, nie dość że sama sobie prywatnie zrobiłam wynik to jeszcze nie zdiagnozował mnie wcale i zostawił! ps. Małgosiu przy suplementacji żelaza pojawiły się zaparcia, jak sobie z nimi poradzić?
aniaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:54
A dlaczego tak wszyscy uważacie, że tylko po stronie Małgosi leży 100% racji? Dlaczego nie dopuszczacie mozliwości, że racja jest \"gdzieś po środku\" i że Ktoś inny poza Małgosia tez ma rację???
DomiknikaDodano:  31 styczeń 2018 - 13:37
A ja się zgadzam z Anią... Oczywiście Małgosia jest kopalnią wiedzy ale jak każdy człowiek nie jest nieomylna. A ludzie tutaj przepraszam, traktują ją jak guru, wystarczy spojrzeć jakiego typu są niektóre komentarze...
IZADodano:  2 luty 2018 - 13:09
Myślę, że dla kogoś tak jak dla Moniki artykuły nie są merytoryczne, a dla Domikniki komentarze traktujące Małgosię jak guru są nie na miejscu WYSTARCZY nie czytać bloga i nie szukać pomocy i informacji tutaj. Zawsze można zajrzeć na inne strony i blogi albo nawet mieć SWOJEGO BLOGA i diagnozować i pisać artykuły poparte SUPER konsultacjami. Widzę tu Małgosiu zwykłą zazdrość i chyba się zgodzę ze stwierdzeniem agnieszki, że konkurencja Cię podkopuje. Ja jeśli bym tylko szukała pomocy u takich diagnostów i lekarzy którzy tylko umieją powiedzieć \"no jeśli pani wie lepiej\" i z zemsty nie wypisać skierowania na badania, to miałabym dzisiaj wystawiony pomnik na cmentarzu. Każdy niech wyciągnie wnioski sam, czy Małgosia jest potrzebna.
Odpowiedz
Elwira Dodano:  31 styczeń 2018 - 10:06
Mam hashimoto, ale od dłuższego czasu ma poziom żelaza za wysokie 248gdy górna granica to 145ug, ferrytyny nigdy nie badałam, lekarz stwierdził że to nic takiego.
Odpowiedz
MartaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:22
Małgosia, a co myślisz o niedokwaśności żołądka? Czy test z sodą jest wiarygodny? Jakie badania należy wykonać i jakiego lekarza szukać: gastrologa czy dietetyka?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:28
Do gastrologa.
Odpowiedz
KorneliaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:37
Gosiu,mam 3 pytania: 1.Dlaczego po wypiciu kawy szybko robię się głodna,po posiłku jak się jej napije.Od jakiegoś czasu zauważyłam ze tak mi się dzieje,dziennie pije 2-3 kawy 2.Czy jeśli jem ryby w postaci konserw,tuńczyk do sałatki 2-3 razy w tygodniu plus czasem jakieś opiekane czy marynowane śledzie,makrela wędzona to wystarczy w diecie?czy muszę jeść tez świeże jeszcze? 3.Syn ma alergie na ryby.Czym mu je zastąpić, żeby w diecie nie brakowało mu składników,które ryby dostarczają.Dodam że ćwiczy na siłowni i ma 17 lat,instruktor nalega na zdrowe odżywianie, bo ma niedowagę.
Odpowiedz
zuzaDodano:  31 styczeń 2018 - 10:48
miłego dnia Pani Małgosiu, niech się Pani nie przejmuje głupimi komentarzami....to zapewne z zazdrości pozdrawiam i ciepłego dnia życzę:)
Odpowiedz
zuzaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:09
mam pytanie z innej beczki, u mojego 4latka zaobserwowałam zgrzytanie zębami w nocy, zdarza się to 1, 2 razy w tygodniu, czy powinno mnie to niepokoić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:27
Tak. Należy wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko pasożytom - test immunologiczny.
Odpowiedz
KamilaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:11
Małgosia a jak podnieść ft4, bo mój wynik jest przy dolnej granicy? I faktycznie włosy mi trochę wypadają. Żelazo trochę ponad normę, a ferrytyna też przy dolnej granicy. TSH ok i ft3 blisko 50%.
Odpowiedz
LilaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:13
Witaj Małgosiu! Trafiłaś w sedno, bo ostatnio zaczęłam się martwić większą ilością wypadających włosów. Zrobiłam badania, niestety nie zbadałam ferrytyny, żelazo mam w górnej granicy (142,9 przy normie 145), morfologia też bardzo ładnie. Martwi mnie natomiast tarczyca, niby też w normie, ale wszędzie piszesz, że procentowy udział w ft3 i ft4 powinien być do siebie zbliżony i powyżej 50%. U mnie natomiast to TSH 1,13 a ft3 43,78% i ft4 32,5%, czyli dużo poniżej 50 i wcale nie są do siebie zbliżone. Dla porównania rok temu TSH 0,64, ft3 29,17%, ft4 33,33%. W związku z tym Gosiu mam pytania: 1. czy takie wyniki mogą świadczyć o problemach z tarczycą? 2. czy może to być nadczynność lub hashimoto? 3. czy należy się martwić wzrostem TSH i udziału procentowego w ft3 i ft4 na przestrzeni roku? Dziękuję za wszystko co robisz.
Odpowiedz
Paulina Dodano:  31 styczeń 2018 - 11:15
Małgosiu, czy pijąc codziennie szklankę świeżo wyciskanego soku z marchwi można doprowadzić do nadmiaru witaminy A?
Odpowiedz
AnonikmaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:19
Malgosiu. Czekalam na taki wpis!! Bardzo Ci dziekuje. Ja od roku mam problem z zelazem i ferrytyna. Mialam nawet proby zelazowe w szpitalu robione i rzeczywiscie to zekazo wolno sie wchlania w moim organizmie. Do tego hasimoto i od polroku nadcisnienie.A mam 34 lata :( W styczniu ferrytyne mialam 12.6.wczesniek nawet 6.9. Lekarze przepisuja kolej e preparaty.zelazo 36 w czerwcu. Czy to moze byc np zw z nietolerancja glutenu? I Malgosiu jeszcze pytanko. Coreczka 7.5 roku hasimoto. I od 2 roku zycia wlasnie łysienie plackowate :( corka ma zelazo 200 a ferrytyne 16.29. Byla na diecie bezglutenowej 5 mcy. Bez zadnych efektow. Boje sie jej podawac nabialu przy tych ch. Autoimminologicznych. Naczytalam sie ze zaflegmienie powoduje. Mieso niby je. Co moge dawac coreczce by jej pomoc przy tych ch. Autoimnunologicznych i lysieniu. By ODZYWIC ja. Podawalam glutka z siemienia ale zaraz poten musieli zwiekszyc hormony euthyroks i czy to po glitku moze sie zle wchlaniala tabletka.
AnonikmaDodano:  31 styczeń 2018 - 15:00
Malgosiu prosze odpowiedz na moj wpis
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 15:41
Miałaś badanie kału na krew utajoną? W łysieniu plackowatym nie pomogę ale choroby autoimmunologiczne są bardzo częstą przyczyną łysienia. Powinna jeść dużo omega3, chlorofilu, błonnika. Mało nabiału.
Odpowiedz
AnnDodano:  31 styczeń 2018 - 11:23
Małgosiu mam ferrytynę na poziomie 16!, suplementuję żelazo i wit. C, pojawiły się zaparcia mimo zwiększonej ilości płynów, jak sobie z nim poradzić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:24
Niestety zaparcia to częsty efekt przyjmowania syntetycznego żelaza. Dieta przy takim leczeniu powinna być bogata w warzywa i owoce oraz kasze i płyny. No i białko. Aby podnieść ferrytynę potrzebujemy białka w diecie.
Odpowiedz
SoniaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:24
Małgosiu , czy to jest źle jak się je mniej węglowodanów : czyli białko , tłuszcze warzywa i mniej węgli ( mam na myśli kaszę ryże itp ) na rzecz o wiele większej ilości warzyw . Warzywa również posiadają węglowodany ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:23
Warzywa to także węglowodany, zwłaszcza te korzeniowe.
Odpowiedz
JDodano:  31 styczeń 2018 - 11:30
Małgosiu to ja też napiszę swoją historię dot. włosów. Otóż ćwiczę siłowo ok 5 razy w tyg. Mięso jadłam raz lub dwa razy na tydzień!!! Dużo nabiału itd. Były momenty, że prawie mdlałam na siłowni więc zrobiłam wszystkie badania. Badania ok wprost idealne choć ferrytyny nie miałam sprawdzanej. Ale zakupiłam u Ciebie test i wyszła silna nietolerancja na białko i jajka. Odrzucone produkty od 3 miesięcy i włączenie mięsa i strączków żeby radzić sobie z białkiem. I teraz najważniejsze!!! Włosy, które leciały garściami ale oczywiście myślałam że tak ma być bo mam ich nawet dużo więc się tym nie przejmowałam, nagle w cudowny sposób nie lecą ... może trochę po umyciu, głowa nie swędzi i wszystkie problemy zniknęły. A teraz mam jeszcze pytanie do Ciebie Małgosiu. Czy układasz diety stricte pod trening siłowy aby nie chudnąć ale też nie tracić mięśni tylko je lepiej wyrzeźbić? Nie znam się na proporcjach i nie wiem ile jeść tego białka aby efekty były lepsze??
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:22
Układałam diety pod treningi ale bardziej kręci mnie dietoterapia i pomaganie ludziom w chorobach.
JDodano:  31 styczeń 2018 - 14:58
Małgosiu dziękuję za odpoowiedź. Zamawiałam już u Ciebie dietę ok 2 lat temu i czy w związku z tym wysyłając formularz na nową dietę bo treningową to czekam w kolejce?
Odpowiedz
Anna Dodano:  31 styczeń 2018 - 11:31
Małgosiu :) jak podnieść poziom ferrytyny ? dla czego żelazo jest w normie a ferrytyna za niska ? Czy to się nie kłóci ze sobą? Tak na chłopski rozum pomyślała bym że najpierw spada żelazo a potem ferrytyna ??
Odpowiedz
AsiaDodano:  31 styczeń 2018 - 11:34
A gdzie szukać przyczyny w tak niskich poziomach żelaza (25,0) i ferrytyny 7,17)? Jem sporo mięsa (4-6 razy w tygodniu), dużo buraków, kasz, orzechów, nasion, zbóż. Odstawiłam nabiał. Stosuję Twoje rady żywieniowe, bo mam hashimoto. Włosy mi nie lecą ale nie wiem dlaczego mam takie wyniki. Zaczęłam suplementować żelazo i wit. D ale pewnie, jak dojdzie do normy, i je odstawię - pewnie będzie niskie więc zastanawiam się co jeszcze może być nie tak. Innych chorób, póki co, nie zdiagnozowano. TSH pod kontrolą, ogólne wyniki badania krwi tez OK, ale kortyzol rano: 339, wit D: 25,7.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:21
Tu już potrzebna jest szeroka diagnostyka u lekarza gastrologa.
Odpowiedz
MDodano:  31 styczeń 2018 - 11:35
Bardzo przydatny wpis! Spotkałam się też z zaleceniem wykonania takich badań przy wypadaniu włosów. Czy któreś z nich też można wykonać przy \"startowych\" badaniach, czy wszystkie wynikają z dalszej diagnostyki i są sprawdzane dopiero jak któreś z podstawowych nie wyjdą dobrze? fsh, lh, cholesterol, LDL, HDL, trójglicerydy, homocysteina AST, ALT, ALP, GGTP, bilirubina całkowita kreatynina, białko całkowite wit. B12 wit. D progesteron, wolny, związany testosteron androstendion estrogeny dhea-s i dhea, prolaktyna kortyzol, estradiol, SHBG
Odpowiedz
AniaDodano:  31 styczeń 2018 - 12:02
Gosiu, jak zwykle ciekawy i profesjonalny post. Mi pomaga siemie lniane no i dieta. Pije rano 2 tyzki zmielonego siemienia i zalewam ciepla woda, po 15 min wypijam. DZiala!!!! Nie tylko na wlosy:)
Odpowiedz
Ewelina Dodano:  31 styczeń 2018 - 12:24
A jak podnieść poziom ft4 jeśli jest w dolnej granicy tzw normy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:29
Odsyłam do postów o tarczycy do zakładki tarczyca.
Odpowiedz
KarinaDodano:  31 styczeń 2018 - 12:41
Wszystkie posiłki popijam gorącą czarną herbatą z cytryną! Nie jestem w stanie zjeść \"na sucho\". Czym ciepłym w takim razie mogę popijać jedzenie? I kiedy pić herbatę, którą uwielbiam? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 12:44
Proszę popijać herbatami owocowymi np. z hibiskusa.
Odpowiedz
AlicjaDodano:  31 styczeń 2018 - 12:56
dzień dobry, a ja wygląda sytuacja u kobiet w okresie menopauzy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 13:26
W każdym przypadku zaczynamy od diagnostyki laboratoryjnej oraz oceny stanu skóry głowy.
Odpowiedz
JustynaDodano:  31 styczeń 2018 - 13:41
Cześć Gosiu.Czy możesz coś polecić na wzmocnienie włosów po ciąży ? Jakaś specjalna dieta, odżywki, szampony ? Pozdrawiam, wdzięczna Mamusia ;)
Odpowiedz
ewaDodano:  31 styczeń 2018 - 14:23
Jak zwykle rzeczowo na temat. Malgosiu uzywam tabletek antykoncepcyjnych i mam wysoki poziom prolaktyny ( ok 86 norma 26) czy ozna go obnizyc diet czy wymagane jest leczenie farmakologiczne ? dziekuej
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 styczeń 2018 - 15:37
Trzeba sprawdzić kortyzol najpierw. Bardzo często jego wysoki poziom podbija prolaktynę.
Odpowiedz
EdytaDodano:  31 styczeń 2018 - 14:41
Gosiu, a ja mam łysienie androgenowe już 10 lat. Po wielu latach walki poddałam się. Ale u mnie ferrytyna, żelazo zawsze były w normie (przykładowo żelazo 23 a ferrytyna 49). Cynku nigdy nie robiłam ale TSH ogólne (około 1,2) i szczegółowe dobrze, glukoza też. Jedyne złe wyniki to za niski HDL choloesterol, progesteron 44 (przy max 4,3), prolaktyna 25 (max 23) i lutropina podwójnie. Lekarze nigdy nie widzieli problemu i zawsze słyszałam że nic się nie da zrobić. Jedynie trycholog zasugerował pielęgnację i peeling. Wydałam masę kasy i nic nie pomogło. Mam 3,5cm w kucyku, bardzo przerzedzone włosy, przetłuszczające się i szczerze nie sadzę że przy tej chorobie da sie włosy odzyskać. Odżywiam się zdrowo, stosuję peelingi, szampony dla ŁZS i sumplementuję witaminy. Kontroluję wypadanie i lecą tylko sezonowo, myślę jednak, że nie ma się co łudzić.
AnonDodano:  31 styczeń 2018 - 15:52
Dokładnie. Masa kasy na specyfiki, które działają tylko w trakcie brania. Wylałam morze łez, ale nauczyłam się udawać, że mnie to już nie rusza, bo otoczenie ma dość moich humorów. A w połączeniu z hirsutyzmem nie czuję się kobietą. :(
Odpowiedz
AniaDodano:  31 styczeń 2018 - 15:19
Małgosiu a czy kawa zbożowa ma wysokie IG? Czy można pić ją bezkarnie jak herbatę czy wodę?
Odpowiedz
DariaDodano:  31 styczeń 2018 - 15:33
Malgosiu, a jak sie pozbyc bakterii gnilnych, mecza mnie cuchnace gazy. Robilam sobie nietolerancje ale poza bananem i grzybami nic nie wyszlo.
Odpowiedz
urszulkaDodano:  31 styczeń 2018 - 15:42
Super temat wszystko jasne i zrozumiałe :) dziękuje
Odpowiedz
agaDodano:  31 styczeń 2018 - 16:04
Mam pytanie z innej beczki. Mojemu mezowi od jakiegos czasu czasami rano leci krew z nosa. Morfologie ma ok. Jest zdrowy.Lekarz zalecil suplementacje wit. A i C i stwierdzil,ze widocznie taka uroda.Moze cos innego mozesz Malgosiu poradzic na to?
Odpowiedz
ASIADodano:  31 styczeń 2018 - 17:20
Gosiu a czemu już nie umieszczasz zdjec life style na instagramie? Czasem były fajne paznokcie, ubrania lub kosmetyki. Była to fajna inspiracją.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  31 styczeń 2018 - 18:13
Małgosiu pisałaś, że produkty bogate w żelazo należy spożywać w obecności witaminy C. Co to dokładnie oznacza? Mam pić np. sok pomarańczowy czy zażywać tabletki? Nie wiem dokładnie o co chodzi. Wyjaśnij proszę. Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 luty 2018 - 12:33
Jeśli jesz jajecznicę, popij ja sokiem z pomarańczy. Jeśli mięso do obiadu, zjedz w towarzystwie sałatki z papryki.
Odpowiedz
MaryDodano:  31 styczeń 2018 - 19:29
Mi włosy lecą garściami jak podejmuje aktywność fizyczną. Pełne garście już po około miesiącu niezbyt intensywnych ćwiczeń czy chociażby codziennej jazdy rowerem do pracy :( Mam świeżo zdiagnozowane hashi... Gosiu, jakieś rady by móc się trochę poruszać i nie wyłysieć? Wiem, że odradzasz przy hashi ćwiczenia, ale np. taki rower (2x 8 km) to nie katorga ;<
Odpowiedz
SylwiaDodano:  31 styczeń 2018 - 20:03
Małgosiu! Rewelacyjnie że poruszyłas ten temat. Od 2 miesiecy wypadają mi włosy i nie przesadzam wypadła mi z połowa włosów! Czuje się strasznie bo jestem prawie łysa. Kiedy byłam u lekarza rzucił diagnozę że karnie piersią i jestem po porodzie i jest to normalne. I poki co nie moge przyjmowac suplementow. Tylko mój synek ma 5 miesięcy i chciałabym jeszcze karmić naturalnie. Czy w moim przypadku jest sens robić te badania? Czy karmienie piersia rzeczywiście wyjaśnia. I rozwiązanie to tylko szampony i odżywki?
Odpowiedz
OlaDodano:  31 styczeń 2018 - 20:48
Małgosiu, ze względu na częste choroby synka (najczęściej zapaleniu oskrzeli lub górnych dróg oddechowych) pediatra kazała nam odstawić mleko krowie i produkty pochodne, bo podobno zaśluzowują organizm. Słyszałaś coś o tym? chodzi o jakiś konkretny składnik mleka? czy w takim przypadku możemy np mleko kozie? czy zostaje nam tylko mleko roślinne? Wiem, że nie w temacie, ale będę wdzięczna za odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję.
OlaDodano:  4 luty 2018 - 20:38
Małgosiu, można liczyć na Twoją odpowiedź? to dla mnie bardzo ważne.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 luty 2018 - 8:51
Nabiał mocno zaśluzowuje. Ja swoim dzieciom przy jakiejkolwiek infekcji od razu odstawiam nabiał na czas choroby. Swoim pacjentom odstawiam zawsze przy astmie, czy innych chorobach związanych z drogami oddechowymi.
Odpowiedz
MagdaDodano:  31 styczeń 2018 - 21:47
Witam, niedawno otrzymałam książkę Qchenne Inspiracje - jest super!! :) Dziękuję bardzo :) Pani Małgosiu, chciałabym zamówić w najbliższym czasie dietę u Pani, jednak podejrzewam u siebie niedoczynność tarczycy. W związku z tym planuję zrobić badania: TSH, FT3 I FT4. Jednak czy jest sens robić te badania, będąc 4,5 miesiąca po porodzie (i karmiąc piersią)? Czy wynik będzie miarodajny? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 luty 2018 - 12:38
Nie ma sensu na ten moment.
MagdaDodano:  7 luty 2018 - 8:45
Pani Małgosiu, po jakim czasie od porodu można zrobić te badania? Czy należy zakończyć karmienie piersią i dopiero wtedy, czy można wcześniej? I czy można robić takie badania biorąc minipigułki? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
Odpowiedz
NinaDodano:  31 styczeń 2018 - 22:30
Pani Małgosiu, bardzo proszę o poradę. Mam 24 lata, ale cały czas wyskakują mi pryszcze na twarzy. Nie mam cery trądzikowej, która cała jest usiana małymi krostkami czy kaszakami. Są to duże, czerwone, twarde krosty w okolicy kości policzkowych, czasem na brodzie i przy linii czoła z włosami, które pojawiają się i znikają. Wydawało mi się, że może jest to spowodowane jedzeniem nabiału (jako małe dziecko miałam skazę białkową) i jajek (jadłam ich dużo, 2 dziennie). Obecnie staram się nie jeść żadnego nabiału (serów, jogurtów, twarogu i jajek) jednak czasem zdarza mi się jeść je w postaci ukrytej np. pasztet. Jednak krosty czasem rzadziej, czasem częściej, ale cały czas się pojawiają. Czy takie krosty mogą wskazywać na inną chorobę, nie związaną z układem pokarmowym? Jakie badania powinnam wykonać na alergię, nietolerancję, nadwrażliwość? IgE czy IgG? Niestety nie znam się na tym i nie rozróżniam tych rodzajów badań. Czy powinnam wykonać jakieś inne badania? Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam
agnieszkaDodano:  4 luty 2018 - 12:44
najlepiej iść do dermatologa, który oceni zmiany na twarzy. Też mi wyskakiwały podobne krosty i byłam przekonana, że od jedzenia, a okazało się, że to trądzik różowaty. Teraz jem prawie wszystko (oprócz nabiału), dużo jajek i cera ładna po leczeniu u dermatologa.
Odpowiedz
MartaDodano:  1 luty 2018 - 7:25
Witaj Gosiu! mam dwa pytania 1.czy mogę pić czystek codziennie (250ml) 2.rano piję glutek z siemienia a potem kawę z mlekiem i dopiero za jakąś godzinę jem śniadanie czy taka kawa na czczo wpływa jakoś na żołądek?
Odpowiedz
KalaDodano:  1 luty 2018 - 8:17
Bardzo przydatny post. A jaki KOMPLET badań wykonać w przypadku anemii? Żeby nie latać co chwilę do laboratorium. Morfologia z rozmawem, żelazo, ferrytyna, transferyna, B12, coś jeszcze?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 luty 2018 - 12:31
Tyle wystarczy.
Odpowiedz
ewa Dodano:  1 luty 2018 - 8:20
dzien dobry Gosiu. mam wysoki poziom prolaktyny ok 86 biore leki antykoncepcyjne. lekarz zaproponowal odstawienei tabletek i sparwdzenie pozoimu hormonu mylisz ze to jest dobre rozwiazanie ? nie hce rozlegulowac sobie gospodarki hormonalnej zeby np po miesiau znowu wrocic tabletek ? czy wysoka prolaktyna moze byc spowodowana tabetkami , stresem ? czy wymagane jest leczenie farmakologiczne co radzisz ?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds