fbpx
Zaparcia – problem wagi wielkiej. Jak ustalić przyczynę? Gdzie szukać pomocy? Jak rozwiązać problem?
Img

Temat wydawać by się mogło błahy, aczkolwiek potrafiący bardzo uprzykrzyć życie. Jeśli problem polegałby tylko na trudnościach i częstotliwości defekacji to pół biedy. Ale kiedy dochodzą wzdęcia, ból brzucha, konieczność powstrzymywania gazów na ważnym służbowym spotkaniu czy przymus noszenia luźnej odzieży, przestaje być zabawnie. Do tego objawy mogą być zauważalne dla otoczenia, co czyni problem krępującym i wstydliwym.  

Przyczyny zaparć

Problem zaparć dotyczy ok. 30 % populacji przy czym w większości dotyka kobiet.
Jeśli pojawia się nagle i przybiera na sile bez wyraźnej przyczyny (nie zmieniliśmy diety, pracy co wiązałoby się ze stresem, sposobu w jaki żyjemy etc) warto rozważyć konsultację lekarską ponieważ są schorzenia które upośledzają motorykę jelita grubego przyczyniając się do powstania zaparć.
Należy do nich min:

  • choroba uchyłkowa jelit,
  • żylaki odbytu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • neuropatia cukrzycowa,
  • cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niedoczynność przysadki,
  • choroby zapalne jelit,
  • nowotwór jelita grubego,
  • nowotwór jajnika, macicy,
  • endometrioza,
  • zwiększone napięcie ścian jelita grubego w wyniku którego masy kałowe przesuwane są raz do przodu, a raz do tyłu,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,

Czerwona lampka powinna się zapalić kiedy zaparciom towarzyszy nagły spadek masy ciała, niedokrwistość, krew w stolcu, częste bóle brzucha (nawet w nocy) czy dodatni wynik testu na krew utajoną.
Bywa że przyczyną są przyjmowane leki np. preparaty żelaza, antydepresanty, leki na nadciśnienie (blokery kanału wapniowego), leki zobojętniające kwas solny w żołądku zawierające wapń lub glin, leki przeciwskurczowe czy leki moczopędne dlatego jeśli nie zmieniliśmy nic w diecie oraz sposobie w jaki żyjemy, warto skonsultować problem z lekarzem.

U zdecydowanej większości pacjentów z zaparciami przyczyna leży gdzie indziej. Stresująca siedząca praca, kanapowo – telewizyjny styl życia, brak ruchu, spożywanie żywności ubogiej w błonnik a bogatej w cukry proste czy miłość do słodyczy.  
Ktoś może powiedzieć, „takie mamy czasy, w sklepach oferują nam taką a nie inną żywność, rzeczywistość zmusza nas do życia w stresie i pracy do późnych godzin etc.”
Powiem tak: jak chcesz znaleźć wymówkę to ją znajdziesz bo zawsze coś Ci stanie na przeszkodzie. Tymczasem nie wszyscy mają zaparcia, nadwagę czy otyłość, a wszyscy pracujemy, część z nas ma dzieci, psy czy inne obowiązki. Kluczem jak już mówiłam wielokrotnie jest dobra organizacja czasu (dnia, tygodnia, miesiąca) i ustalenie priorytetów. W tym jeśli potrzebujesz wskazówek i konkretnej pomocy pomoże Ci mój planer czasu, a jeśli jesteś zdyscyplinowana tylko potrzebujesz tego żebym tu i teraz powiedziała Ci że masz to zrobić, zwykła kartka i ołówek.
Zmień dietę, zaplanuj aktywność fizyczną, ustal priorytety.

Defekacja – sprawa wagi wielkiej

Ponieważ każdego dnia jemy, każdego dnia powinniśmy się wypróżniać, czyli oczyszczać z niestrawionych resztek pokarmu, toksyn, bakterii gnilnych czy pozostałości przyjmowanych leków.
Nieusunięte toksyny będą nas zatruwać natomiast nieusunięte bakterie gnilne będą powodowały gnicie niestrawionych, zalegających resztek produkując przy tym duże ilości gazów.

W terminologii medycznej o zaparciach mówimy wtedy, kiedy wypróżnianie następuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Do tego pojawia się trudność w zapoczątkowaniu defekacji czy konieczność mocnego parcia.

Leczenie zaparć

Osoby które wykluczyły chorobowe przyczyny zaparć lub u których lekarz stwierdził przyczynę idiopatyczną czyli o nieznanej etiologii szukają pomocy w środkach farmakologicznych lub lewatywie. To ślepy zaułek.
Jelito grube zamieszkują także dobre bakterie, min. produkujące witaminę K, B12, B7 (biotynę), B5 czy kwas foliowy. Lewatywa to reset flory bakteryjnej i o ile raz na jakiś czas szkody wielkiej nie wyrządzi to przeprowadzana systematycznie może doprowadzić do zachwiania naturalnej mikroflory oraz niedoborów pokarmowych.
Środki farmakologiczne, przeczyszczające (leki OTC) na dłuższą metę rozleniwią jelita którym ciężko będzie podjąć pracę jeśli ktoś ją za nie do tej pory wykonywał. Powodują także znaczną utratę wody i potasu którego niski poziom będzie potęgował zaparcia. Błędne koło.

Pamiętaj!
Zaparcie jest objawem, a nie chorobą samą w sobie.
Może być objawem choroby, skutkiem przyjmowanych leków czy efektem złej diety i braku ruchu. 

Postępowanie dietetyczne  

Jeśli zaleceniem lekarza lub dietetyka jest zmiana stylu życia polegająca na zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej oraz zmiana diety, wprowadza się żywienie mające na celu przyspieszenie transportu mas kałowych przez jelito grube. Można wspomóc się także delikatnymi, naturalnymi preparatami roślinnymi zawierającymi nasiona i okrywy nasienne babki płesznik i babki piaskowej, czy aloesu. Absolutnie niezbędne jest picie dużych ilości wody oraz niewstrzymywanie defekacji. 

Jak sobie pomóc

1) Błonnik to podstawa

Za prawidłową perystaltykę jelit odpowiada błonnik. To on zwiększa objętość mas kałowych, a działając drażniąco na ściany jelita, przyspiesza perystaltykę.

Błonnik pokarmowy to włókno roślinne odporne na działanie enzymów trawiennych.
* zmniejsza wchłanianie węglowodanów i zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy we krwi.
* reguluje wydzielanie wewnętrzne trzustki. Poprawia metabolizm u chorych na cukrzycę ponieważ opóźnia wchłanianie glukozy.
* pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości.
* wypełnia jelita, zwiększa perystaltykę i usuwa z nich niestrawione resztki pokarmów, co zapobiega nowotworom jelita grubego, stanom zapalnym jelit, hemoroidom i żylakom podudzia.
* powoduje rozwój pałeczek kwasu mlekowego, które wypierają bakterie gnilne.
* obniża poziom cholesterolu zapobiegając miażdżycy (wiąże cholesterol w wyniku czego jest on wydalany).
* zmniejsza ilość lipidów i triglicerydów we krwi (są wiązane i wydalane).
* działa odtruwająco ponieważ posiada zdolność wiązania substancji toksycznych i jonów metali ciężkich.
* pożywienie bogate w błonnik ma utrudniony kontakt z enzymami trawiennymi i powierzchnią resorpcyjną jelita przez co obniżone jest wykorzystanie energii.

2) Zadbaj o balans

Stres zmniejsza perystaltykę jelit uniemożliwiając przesuwanie się mas kałowych. Szczęśliwy ten kto żyje bezstresowo, ale czy są tacy? 
Kluczem jest sposób w jaki reagujemy, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 
Jeśli czujesz, że pewne sytuacje Cię przerastają, warto szukać pomocy. Są techniki radzenia sobie ze stresem, które warto poznać i stosować.
Nie powstrzymuj także wypróżnień np. będąc w pracy.

3) Pamiętaj o nawodnieniu

Jeśli chodzi o proces trawienia i defekacji odpowiednie nawodnienie jest kwestią kluczową. Jeśli będziemy stosowali dietę bogatoresztkową zapominając przy tym o odpowiedniej ilości płynów, osiągniemy odwrotny skutek.
Błonnik w przewodzie pokarmowym na za zadanie pęcznieć i jak miotełka zbierać po drodze wszystko co szkodliwe po to, aby ostatecznie się tego pozbyć. Jeśli nie pijemy, błonnik i tak napęcznieje, ale naszą nazwijmy to “wilgocią wewnętrzną” zasysając nas jak suszoną morelę. „Zaklejeni” będziemy mieli duże problemy z wypróżnianiem.

4) Alergie i nietolerancje pokarmowe

Alergie i nietolerancje pokarmowe (nietolerancja laktozy, celiakia) bardzo często demonstrują się zaparciami, wzdęciami czy występowaniem gazów. Jeśli stosujemy prawidłową, zdrową dietę, a mamy problemy z wypróżnianiem, warto przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku.

Dieta w zaparciach bez bólu i krwawień

  • Jedz duże ilości warzyw i owoców w postaci surowej przy jednoczesnym picu dużej ilości płynów. 2 litry to absolutna konieczność.  Nawadniaj się systematycznie. Nie może być tak, że nie pijesz 4 godziny, a potem łapiesz się i wypijasz na raz pół litra.
  • Podstawowym źródłem węglowodanów powinny być gruboziarniste kasze i razowe pieczywo.
  • Każdego dnia do potraw dodaj 2-3 łyżki otrębów. Nie dodawaj jednak wszystkiego do jednego dania. Podziel tę ilość na kilka potraw.
  • Ogranicz ilość spożywanego nabiału. Wybierz chudy np. twarożek, jogurt. Nie jedz natomiast serów topionych, pleśniowych, sera żółtego czy serów słonych typu oscypek.
  • Unikaj fasoli, grochu, bobu, cebuli, suszonych owoców, kapusty, potraw ciężkostrawnych, smażonych, tłustych czy słonych.
  • Całkowicie wyeliminuj zaklejające słodycze i cukier.
  • Nie jedz potraw z oczyszczonej białej mąki typu kluski, kopytka, pyzy, biały makaron, chleb, ciasto francuskie, drożdżówki, paczki etc.
  • Wybierz chude mięso np. indyka, kurczaka, królika, całkowicie eliminując wieprzowinę poza polędwiczką od czasu do czasu.
  • Jeśli chodzi o tłuszcz, wskazane są tłuszcze roślinne w postaci niezmienionej czyli oliwa do sałatek lub pesto. Unikaj smalcu, mięsnych wywarów, tłustej śmietany.
  • Nie pij alkoholu i gazowanych słodkich napojów.
  • Jeśli mając zaparcia chorujesz na niedoczynność tarczycy, cukrzycę, nadciśnienie czy inne choroby, dietę, a konkretnie ilość i rodzaj poszczególnych składników pokarmowych, tłuszczów, ziaren, warzyw, kasz, etc. należy dostosować do choroby.
  • Ruszaj się! Wcale nie musisz zapisywać się na siłownię. Idź na spacer, trzy razy w tygodniu poodkurzaj, wysiądź dwa przystanki wcześniej i idź do domu na piechotę, zrezygnuj z windy, ćwicz w domu korzystając z dostępnych w sieci darmowych programów treningowych.

Dieta w zaparciach z bólem i krwawieniami

  • Kupując warzywa i owoce zwracaj uwagę na ich wygląd. Kupuj te dojrzałe ponieważ mają miękkie włókna. Twarde włókna błonnika w warzywach i owocach młodych będą działały drażniąco na przewód pokarmowy. Nie spożywaj warzyw i owoców w postaci surowej, chyba że w formie sałatki, posiekane w drobniutką kosteczkę lub przy użyciu malaksera. Idealną sposobem obróbki warzyw jest gotowanie na parze, a w przypadku owoców lekkie obgotowanie i przetarcie na mus. Polecam także zupy, warzywne sosy, musy czy lecza.
  • Przy zaparciach występujących z bólem i krwawieniami kluczowa jest ilość spożywanego pokarmu. Nie wolno się przejadać! Raczej nie dojadaj, niż najadaj się do syta. Jeśli masz nadwagę, redukcja masy ciała jest absolutną koniecznością.
  • Aby pobudzać perystaltykę jelit jak najwięcej się ruszaj.
  • Pij systematycznie, przez cały dzień. Minimum 2 litry płynów. Polecam ciepłe napary ziołowe.
  • Podstawowym źródłem węglowodanów powinny być drobnoziarniste kasze np. jaglana, jęczmienna. Uważaj na pieczywo. Wystrzegaj się chlebów twardych, gruboziarnistych. Dobrze tolerowane jest pieczywo graham i orkiszowe.
  • Ogranicz ilość spożywanego nabiału. Wybieraj ten chudy np. twarożki, jogurty. Nie jedz serów topionych, pleśniowych, sera żółtego czy serów słonych typu oscypek.
  • Unikaj fasoli, grochu, bobu, cebuli, suszonych owoców, kapusty, potraw ciężkostrawnych, smażonych, tłustych czy słonych.
  • Całkowicie wyeliminuj zaklejające słodycze i cukier.
  • Nie jedz potraw z oczyszczonej białej mąki typu kluski, kopytka, pyzy, biały makaron, chleb, ciasto francuskie, drożdżówki, paczki etc.
  • Wybierz chude mięso np. indyka, kurczaka, królika, całkowicie eliminując wieprzowinę poza polędwiczką od czasu do czasu.
  • Jeśli chodzi o tłuszcz, wskazane są tłuszcze roślinne w postaci niezmienionej czyli oliwa do sałatek lub pesto. Unikaj smalcu, mięsnych wywarów, tłustej śmietany.
  • Nie pij alkoholu i gazowanych słodkich napojów.

Naturalne, delikatne środki wspomagające

Preparaty Colon C mogę uczciwie Wam zarekomendować a wiecie że nie robię tego często. Powiedziałabym nawet że konkrety rekomenduję na blogu bardzo rzadko. Dodatkowo Colon C zdrowe jelita rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Dietetyki w dietoterapii zaparć.

Łupina nasienna babki jajowatej, inulina z cykorii oraz bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis to połączenie które pozytywnie wpływa na pracę jelit, ułatwia wypróżnianie oraz wespół z dietą wypływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
W składzie:

  • łupina nasienna babki jajowatej to włókno roślinne, posiadające zdolność pęcznienia w przewodzie pokarmowym co daje uczucie sytości, przyspiesza pasaż jelitowy oraz ułatwia wypróżnianie. Ponadto jak każde źródło błonnika pomaga obniżać stężenie cholesterolu we krwi oraz stanowi podłoże do rozwoju bakterii acydofilnych.
  • inulina z cykorii ułatwia zachowanie prawidłowego stężenia cukru we krwi co bezpośrednio przekłada się na masę ciała.
  • bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium to bakterie kwasu mlekowego będące naturalnym elementem flory fizjologicznej. Ich obecność w przewodzie pokarmowym zapobiega kolonizacji bakterii patogennych. Biorą one także udział w procesie trawienia, pobudzają motorykę przewodu pokarmowego, stymulują układ odpornościowy oraz uczestniczą w produkcji witamin, głównie z grupy B.

Jeśli dopiero rozpoczynasz zmianę diety i spożywanie kaszy gryczanej, razowego chleba czy surówek powoduje duży opór psychiczny bo dotychczas jadłaś inaczej, tego typu produkt będzie dla Ciebie pomocny. Sprawdzi się także u osób starszych które ciężko namówić na zmiany w diecie a pomóc jakoś trzeba i w kwestii zaparć i w kwestii glikemii czy wysokiego poziomu cholesterolu.  

Colon Slim to moim zdaniem preparat dla miłośników słodyczy i tych, co by chcieli ze wspomaganiem zrzucić wagę. Oni tego wspomagania, powiedzmy sobie szczerze tak naprawdę nie potrzebują, ale jak ono jest, to jest im po prostu łatwiej.
Oprócz babki jajowatej i inuliny z cykorii Colon Slim zawiera także chrom (pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi), dzający uczucie sytości glukomannan,  melonowiec właściwy (redukcja tkanki tłuszczowej) oraz jod, mangan, miedź i żelazo czyli składniki kluczowe dla prawidłowego tempa przemian metabolicznych. Wesprą także pracę tarczycy.

Colon Men to coś dla Panów. Panowie są generalnie oporni w temacie zmian, więc cieszyć się trzeba ze wszystkiego na co dadzą się namówić.
W składzie oprócz babki jajowatej i inuliny z cykorii znajdziemy pestki dyni (na drogi moczowe), selen (wpływa na proces spermatogenezy) ekstrakt z granatu (działa antyoksydacyjnie) oraz oczywiście bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.
Jeśli mamy Pana który ma podwyższony poziom cholesterolu, zaparcia czy zaburzenia glikemii, a nie jest specjalnie skory do drastycznych zmian w diecie (to jest proces wymagający czasu – tym więcej im Pan starszy), warto się wspomóc.

Wpis we współpracy z marką Colon C.
Więcej szczegółów na stronie https://colonc.pl/produkty/
Zachęcam Was do zamówienia bezpłatnych próbek  https://colonc.pl/darmowaprobka/?utm_source=Interia&utm_medium=interia_quchenneinspiracje&utm_campaign=ColonC 

Bibliografia:

  • Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, H. Ciborowska, A. Rudnicka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie,
  • Żywienie człowieka zdrowego i chorego, J. Gawęcki, PWL,
  • Zaparcia, Porady lekarzy i dietetyków, M. Jarosz, J. Dzieniszewski, Instytut żywności i żywienia,
  • Podstawy żywienia człowieka, K. Flis, W. Konaszewska, WSiP
  • Jelita wiedzą lepiej, M. Mosley,
  • Twój drugi mózg, Jak zależność mózg-jelita wpływa na nasz nastrój decyzje i stan zdrowia, E. Mayer,

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Borelioza. Co to za choroba? Jak się objawia? Na co zwrócić uwagę? Jak sobie pomóc? Część 1
Borelioza. Co to za choroba? Jak się objawia? Na co zwrócić uwagę? Jak sobie pomóc? Część 1

Pierwszy raz o boreliozie usłyszałam kilkanaście lat temu. Będąc dzieckiem nie słyszałam o niej wcale. Nie miałam nawet pojęcia, czym Czytaj dalej

Znaczenie cynku w budowaniu odporności

Zapewne od różnych osób wielokrotnie słyszeliście, że nie ma diety na tę czy inną dolegliwość lub chorobę. Nie jest to Czytaj dalej

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Co powinnaś o niej wiedzieć?
hormonalna terapia zastępcza

Menopauza to umowna nazwa ostatniej miesiączki po której przez kolejnych dwanaście miesięcy nie ma następnej. Ma to miejsce między czterdziestym Czytaj dalej

Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie, nie tylko w Twojej własnej lodówce?
Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie, nie tylko w Twojej własnej lodówce?

Tak jak obiecałam wczoraj na facebooku dziś postraszę 😉 . Kochani to żart oczywiście, nikogo nie chcę wprowadzać w stan Czytaj dalej

103 komentarze

asiaDodano:  17 kwiecień 2019 - 9:19
Gosiu a ja mam pytanie troche powiazane, od kilku lat mam duzy problem z pozbyciem sie celultitu zewszad, to nie tylko rozlegly na pupie i udach, ale nawet na kostach czy przedramionach ( 172 cm , 54-57 kg ) , jakie badania powinnam zrobic? zaparcia mam czeste i kilkudniowe, tarczyca niby zdrowa, sport 6x w tyg, biore antykoncpecje ale ten problem byl juz przed nia, jak miesnie mi przybywaja to i tak ta warstwa skory/tluszczu nie maleje i ja rosne w szerz. to kwestia diety? nerek? Pomoz, doradz! cieplo pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 9:30
Co oznacza "tarczyca niby zdrowa"? To zdrowa czy nie? Temat wymaga przeprowadzenia wywiadu, diagnostyki. Nie uda się go rozwiązać w komentarzu na blogu. Być może to kwestia stosowanej antykoncepcji, być może innych leków, sprawa tarczycy też nie jest tu bez znaczenia.
AsiaDodano:  17 kwiecień 2019 - 9:47
badania na tarczyce(tsh, ft3,ft4) sa w normie, podwyzszone ale lekarze mowia ze sa OK antyTPO jedynie 90 IU/ml, ale tez ponoc to jest OK, bo minimalnie poza zakresem ( tak endokrynolog okreslil), niby bo lekarz powiedzial ze jest OK, a objawy mam takie same jak siostra ze zdiagnozowanym hashi i niedoczynnoscia. Lekow zadnych nie biore poza antykonc. Bylam 2 x u endokrynologa i kazdy mowil ze zdrowa jestem z wynikow badan. dlatego zapytalam sie tutaj, z mysla ze moze ze moze zle sie kierowalam :)
PaulaDodano:  17 kwiecień 2019 - 11:32
Pozwolisz, ze ja odpowiem. Jeśli czytasz Gosię od dawna to powinnaś wiedzieć, bo jeśli dopiero zaczęłaś to powiem, że nie ma czegoś takiego jak dobre wyniki jeśli są poza normą. Nie ma, nie funkcjonuje. Ba!! nawet jeśli są w normie laboratoryjnej nie oznacza to,że jest ok. Zmieniamy wówczas lekarza, zwłaszcza jeżli występują objawy niedoczynności itp. Zachęcam do lektury zakładki u Gosi \"trochę zdrowia\", tarczyca. Tam przeczytasz jak przeliczyć badania na % i dopiero Ci to pokaże czy jest ok czy nie. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
KaroDodano:  18 kwiecień 2019 - 15:25
To ja mam chyba podobnie jak Asia, ogólne wyniki są w normie, pani doktor nie zleciła jednak badań na antyTPO, gdyż uznała, że są one mi nie potrzebne. Podczas usg wyszło, że mam guzki na tarczycy. Mam objawy jak przy niedoczynności, ale lekarka to zlekceważyła, twierdząc, że przytycie jest związane ze złym odżywianiem (w zasadzie brakiem regularności no i tym, że jednak za mało jem) a sucha skóra jest wynikiem alergii. Z tą różnicą, że jednak na alergię choruje już od 18 lat i nigdy nie miałam takich problemów ze skórą jak teraz (chociaż na chwilę obecną jest lepiej bo zażywam kolagen). Jak wspomniałam lekarce o zleceniu innych badań, to stwierdziła, że wymyślam i że widać moja tarczyca już tak ma.
Odpowiedz
JolaDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:01
Gosiu prosze Cie o konsultacje w sprawie zazywania spiruliny,a mianowicie jak obliczyc ile jej zazyc skoro mam opakowanie 400tabl po 250mg ? Bede bardzo wdzieczna na opakowaniu pisxe 2×dz po 5 tabl, Cos duzo ! Hmm..
Odpowiedz
AsiaDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:10
A będzie artykuł o odwrotnym problemie?? Wypróżniam się raz dziennie, ale bardzo, bardzo luźno. czasem towarzyszy temu skurcz brzucha. Lekarze twierdza że taka moja uroda
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:51
Tak. Już niebawem.
MartaDodano:  17 kwiecień 2019 - 15:08
Ja mam tak ostatnio, Asiu, zawsze rano, i tez mnie to niepokoi bo wczesniej bylo normalnie czyli o zwartej konsystencji i roznej porze dnia. Usiluje zlokalizowac przyczyne... Faktem jest, ze ostatnio dosc regularnie jadlam pumpernikiel jako pieczywo, hmm, sama nie wiem.
Gość Dodano:  9 maj 2019 - 14:31
Powodem może być nietolerancja pokarmowa lub uczulenie na gluten lub laktozę.
Odpowiedz
marzenaDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:11
Co Pani sądzi na temat jedzenia kapusty kiszonej przy niedoczynności tarczycy (z uwagi na działanie wolotwórcze warzyw kapustnych) czy taka kiszonka jest bezpieczna? czy można ją jeść bez obaw powiedzmy 3-4x w tygodniu? Bardzo lubię kiszonki, mogłabym jeść je praktycznie codziennie ale zastanawiam się czy nie szkodzę sobie w ten sposób.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:52
Kiszona jest bezpieczna.
Odpowiedz
IzaDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:15
Dzięki Małgosiu za ten wpis, Colon men będzie zakupiony;-) Mam jeszcze pytanie do Ciebie, trochę nie na temat, czy z tych składników na kotleciki z cieciorki, zamiast kotletów można do blaszki i zrobić pasztet? czy coś jeszcze dodać? Pozdrawiam i miłego dnia.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:51
Męża mojego też zaopatrzyłam ;) Taaak!!! Pasztet wychodzi genialny. Wszystkie składniki te same!
Odpowiedz
M.Dodano:  17 kwiecień 2019 - 10:28
Małgosiu, chciałam tylko napisać że witamina d polecana przez Ciebie wchłania się super.(4000) Przez 3 miesiące u mnie wzrosła z 16 do 36. Ciśniemy dalej, do co najmniej 55! Pozdrawiam i Wesołych Świąt😇🐣
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 11:01
O taaaak!!! Jest najlepsza.
JolaDodano:  17 kwiecień 2019 - 11:55
Tez zazywam ta D3 za niedlugo kontrola,Malgosiu pytalam o zazywanie spiruliny ,widze ze ominelas moje pytanie ,pliiiissss ja naprawde nie wiem ile jej zazywac boje sie przedobrzyc .
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 13:28
Nie pytałaś o spirulinę.
MniszekDodano:  17 kwiecień 2019 - 13:41
Przypomnij proszę o jaką wit. D chodzi? Jakiej firmy?
AdaDodano:  17 kwiecień 2019 - 13:55
Potwierdzam, że ta witamina D jest świetna! :)
MKDodano:  18 kwiecień 2019 - 8:03
zażywasz tę polecaną przez Małgosię ze sklepu metabolicfood.pl ? 4000 ?
MKDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:59
zażywasz tę polecaną przez Małgosię ze sklepu metabolicfood.pl ? 4000 ?
Odpowiedz
IziDodano:  17 kwiecień 2019 - 10:29
Nie jem słodyczy, słodzonych napoi, tłuszcze tylko roślinne, zero smażenia (chyba,ze warzywa na patelnię), codzienna dawka owoców, warzyw, orzechów, oleju z czarnuszki, zero alkoholu, tylko chude mięso 1-3 razy w tygodniu. 45 minut ruchu codziennie (orbitrek + inne ćwiczenia) i tak od miesiąca. A wzdęcia okropne :( ciężko spać, ciężko funkcjonować :(Brak problemów z wypróżnianiem. Nie wiem już sama, chyba tylko kierunek nietolerancja, ale nie mam pojęcia na co.
IzaDodano:  18 kwiecień 2019 - 20:17
Mam dokładnie tak samo. Zdrowo się odżywiam, nie słodze, nawet kawę odstawiłam. I też ruch prawie codzinnie. A wzdęcia bardzo mnie męczą....
Odpowiedz
AniaDodano:  17 kwiecień 2019 - 11:44
Małgosiu a co może być przyczyną gazów mimo dużej ilości płynów, oraz diety bogatej w błonnik warzywa i owoce? Gdzie szukać przyczyny - czemu przygladać się/zmienić w diecie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 13:30
Aniu przyczyn może być dużo. I choroby tak jak pisałam w tekście, i leki i to wszystko trzeba przedyskutować i przeanalizować aby skierowa pacjenta na właściwe tory. Może jelito drażliwe, może SIBO, naprawdę przyczyn może być dużo.
Odpowiedz
Marzena Dodano:  17 kwiecień 2019 - 12:03
A ja czekam na post o biegunkach :(
Odpowiedz
kasiaDodano:  17 kwiecień 2019 - 12:09
Czy zatwardzenie może być zwiększeniem tłuszczy w diecie? Mowa o tłuszczu- awokado , migdały
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 12:19
Nie sądzę aby było to przyczyną.
Odpowiedz
kasiaDodano:  17 kwiecień 2019 - 12:34
Ilość płynów jest ok? -woda 1500ml -herbaty ziołowe 1200 ml
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 kwiecień 2019 - 13:27
Tak.
Odpowiedz
OlaDodano:  17 kwiecień 2019 - 13:27
Przez większą część dorosłego życia miałam problemy z zaparciami + okresowo biegunki z bólem brzucha. Dopiero wyeliminowanie nietolerancji i cukru i później dieta od Ciebie Gosiu, spowodowały idealne uregulowanie wypróżnień. Rewelacyjnie podziałała też ziemia okrzemkowa,a wyrobiony podczas jej brania nawyk picia odpowiednich ilości na szczęście pozostał :-). Tym którzy mają problem z piciem polecam z własnego doświadczenia wprowadzenie do menu zupy codziennie chociaż na jeden posiłek. W moim przypadku jedzenie lekkostrawnej zupy na kolację spowodowało dodatkowo, że lepiej mi się śpi. Przez cały chłodniejszy okres bardzo sobie chwalę zupę na drugie śniadanie do pracy (termos obiadowy Esbit sprawdza się idealnie). Fantastycznie, że poruszyłaś Małgosiu ten temat. Wiele osób najpierw sięga po tabletki, niestety często polecane przez lekarza, zamiast spojrzeć na to jak jedzą i żyją. Wielu lekarzy nawet jak powie się o problemie nie próbuje znaleźć przyczyny problemów z wypróżnianiem.
Odpowiedz
MartaDodano:  17 kwiecień 2019 - 15:32
W tekście padło bardzo ważne stwierdzenie: że w ciągu dnia należy pić wodę systematycznie, ale w małych ilościach niż rzucać się na raz na pół litra wody. U mnie jest to pół szklanki co godzinę, o pełnej godzinie. W ten sposób 3 godziny między posiłkami płyną niezauważenie... :).
Odpowiedz
S.Dodano:  17 kwiecień 2019 - 16:31
A ja łykam witaminę D 4000 j.m. (dawka zgodnie z zaleceniem Gosi) ale Vigantoletten 1000 j.m. i też się dobrze wchłania. W styczniu wynik 20,67 ng/ml, po trzech miesiącach 46,90 ng/ml.
MDodano:  17 kwiecień 2019 - 19:44
Ja zanim zaczęłam brać tę poleconą przez Małgosię, brałam Vigantolette 2000. I była masakra, wchłanianie zerowe. Dopiero endokrynolog uświadomił mi,że to suplement a nie lek... Eh...
S.Dodano:  18 kwiecień 2019 - 16:07
vigantolette 2000 j.m. to suplement vigantolette 1000 j. m to lek, od dwóch lat dostępny bez recepty
Odpowiedz
MagdaDodano:  17 kwiecień 2019 - 17:37
Problem, z którym niestety nie mogę się uporać od lat. Super Gosiu, że oprócz pysznych przepisów poruszasz tak ważne tematy. O tym preparacie mówiła mi kiedyś kolezanka, ale jeszcze się nie skusiłam. Ona używa go już dobre kilka lat i pozbyła się problemu z zaparciami. I stąd moje pytanie: Czy preparat ten nadaje się do stosowania przez dłuższy okres czasu czy raczej tylko doraźnie np przez kilka miesięcy by uregulować prace jelit? Pozdrawiam ciepło:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:09
Jak zaczniesz go stosować to stopniowo wprowadzasz zmiany w diecie. Z czasem trzeba go odstawić.
justyna Dodano:  19 kwiecień 2019 - 9:49
Maż dostał go własnie na zaparcia miał używać przez 2 tygodnie najpierw co 2-gi dzień potem zmniejszać dawkę aż do 1 i odstawienia. Jak stosował było ładnie jak odstawił tak jak lekarz zalecił problem został.
Odpowiedz
EdytaDodano:  17 kwiecień 2019 - 19:59
Gosiu, bardzo dziękuję za Twój blog. Jest dla mnie niesamowitą inspiracją :-) i w temacie dbania o zdrowie i w przepisach kulinarnych. Czytam go codziennie :-) Mam pytanie dotyczące Colon Slim - jak długo można go stosować, aby nierozleniwić do końca jelit? Dziękuję i pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:07
On nie rozleniwia jelit. To naturalny błonnik. Generalnie stosując Colon z czasem redukujemy jego ilość po to aby wprowadzając mocniejsze zmiany w diecie organizm sam dał sobie radę.
AniaDodano:  29 kwiecień 2019 - 0:29
Małgosiu, Czy można stosować Colon Slim razem z Letroxem (50)? Czy są jakieś przeciwskazania do takiego połączenia? Pozdrawiam
Odpowiedz
GosiaDodano:  17 kwiecień 2019 - 22:08
Baaaardzo przydatny artykuł :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:05
Cieszę się ;)
Odpowiedz
MDodano:  18 kwiecień 2019 - 1:42
Tematy jelitowe są mi bardzo bliskie, dziękuję za ten artykuł. Jak zwykle doskonała dawka wiedzy w przystępny sposób, czekam na więcej treści poświęconych jelitom :) Mam pytanie Gosiu. Czeka mnie po świętach operacja związana z jelitami właśnie (resekcja fragmentu, na którym powstało zwężenie). Czy mogłabyś krótko podpowiedzieć najważniejsze zalecenia dotyczące diety po takiej operacji? Bądź polecić mi jakieś godne zaufania publikacje, które trochę mnie nakierują jak powinnam się odżywiać, by organizm sprawnie się zregenerował i by nie podrażnić jelit po operacji? Najchętniej skorzystałabym z Twojej diety, ale operacja wyniknęła z dnia na dzień, odbędzie się tuż po świętach, a u Ciebie jest bardzo długa kolejka :( za wszelkie wskazówki byłabym bardzo wdzięczna. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:05
Zalecenia po takiej operacji to temat na oddzielny wpis. Nie na komentarz. To rozległy temat. Na pewno dietetyk szpitalny powinien przedstawić zarys i pomóc w tym aspekcie.
Odpowiedz
MDodano:  18 kwiecień 2019 - 1:44
Gosiu, jeszcze odnośnie mojego komentarza dotyczącego żywienia po operacji, zapomniałam o jednym pytaniu. Jakie suplementy / superfoods warto włączyć po takim zabiegu do codziennej diety?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:02
To zależy od tego jaki to zabieg. Nie ma uniwersalnej suplementacji dla każdego.
Odpowiedz
MagdaDodano:  18 kwiecień 2019 - 7:44
Dziękuję Małgosiu, że pewnie mimo wątpliwości, polecasz konkretne produkty. Stosujemy większość Twoich \"perełek\" i zawsze były skuteczne. Także i tym razem Ci w pełni ufam. Jestem na Twojej diecie, myślę, że jak dodam Colon to nie zaszkodzi:)
Odpowiedz
JolaDodano:  18 kwiecień 2019 - 8:53
Szkoda,ze nie otrzymuje odpowiedzi na zadane pytania,no coz ! Nadal nie wiem jak zazywac ,w jakiej ilosci spiruline,moze ktos chetny mi poradzic ? Tabl 10 szt zawieraja 2500mg spiruliny i 45mg jodu
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 9:00
Jolu jakąkolwiek suplementacja dobierana jest indywidualnie. Nie wiem jaki jest Twój stan zdrowia, waga, wzrost etc, w jakim celu ma być stosowana spirulina, więc jak mogę doradzić suplementację? Odnoszę też wrażenie że masz do mnie pretensję że nie udzieliłam odpowiedzi. Tego nie rozumiem bo ja nie pracuję tu na blogu w charakterze osoby udzielającej indywidualnych porad. Na blogu edukuję. Nie świadczę porad indywidualnych.
Odpowiedz
KrystynaDodano:  18 kwiecień 2019 - 10:18
Gosiu wczoraj na ista story mówiłaś ze przy menopauzie TSH moze być wyzsze niż 2, a jaka jest granica, ja mam 4 i jestem po menopauzie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:32
Nie może być wyższe niż 10. TSH 4 po menopauzie jest ok.
Odpowiedz
IlonaDodano:  18 kwiecień 2019 - 10:27
Witam Malgosiu :) Od kilku miesiecy nie odczuwam sytosci po posilkach albo zaczynam ja odczuwac dopiero 1 lub 2 godz po. Moglabym jesc i jesc bez konca :( Odzywiam sie wyokoblonnikowo. Co jeszcze by moglo pomoc?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:31
Przyczyn może być dużo i problem należałoby przedyskutować aby przyczynę ustalić.
IlonaDodano:  18 kwiecień 2019 - 17:25
Dziękuje za odp. Będę się zgłaszać po dietę. Pozdrawiam
Odpowiedz
kasia Dodano:  18 kwiecień 2019 - 12:00
Gosiu jeżeli nie chcę redukować masy ciała co powinnam kupić(od ok 1 mies. mam zaparcia , czasem pojawia się krew , mam 1 hemoroida zewnętrznie)kupić colon zdrowie jelit czy colon slim. Często mam też na zmiane albo biegunki albo zaparcia..
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:30
Najpierw powinnaś wykluczyć zespół jelita drażliwego.
Odpowiedz
MikołajDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:18
Małgosiu czy Colon Slim też pomaga przy zaparciach? czy tylko Colon C?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:29
Slim także.
Odpowiedz
BeataDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:22
Gosiu, a co z SIBO? myślę, że to jest bardzo istotny temat powiązany z zaparciami i wzdęciami a często pommijany. Wspominasz o błonniku, który przy SIBO nie jest wskazany szczególnie w dużych ilościach. Czy mogłabyś poruszyć również ten temat?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 kwiecień 2019 - 13:29
Tak. Temat SIBO poruszę także.
Odpowiedz
BeataDodano:  18 kwiecień 2019 - 16:23
Gosiu, a co z SIBO? myślę, że to jest bardzo istotny temat powiązany z zaparciami i wzdęciami a często pommijany. Wspominasz o błonniku, który przy SIBO nie jest wskazany szczególnie w dużych ilościach. Czy mogłabyś poruszyć również ten temat?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 kwiecień 2019 - 8:55
Temat SIBO to oddzielny temat.
Odpowiedz
Karolina Dodano:  18 kwiecień 2019 - 18:37
Małgosiu, mogłabym Cię prosić o poradę? Od około 2 miesięcy często odczuwam tak jakby ból - kłucie w dolnej części brzucha po lewej stronie. Mam stresującą i fizyczną pracę. Byłam u lekarza, podejrzewa stres kub zespół jelita drażliwego. Wypróżniam się codziennie i bez problemów,a z drażliwym jelitem chyba miałabym zaparcia? Małgosiu, może mogłabyś mnie jakoś ukieronkować? Bardzo Cię proszę i pozdrawiam serdecznie :*
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 kwiecień 2019 - 8:33
Przyczyną może być stres. Przy zespole jelita drażliwego nie musisz mieć zaparć. Możesz mieć nawet biegunki, generalnie stres oddziałuje bardzo negatywnie. Czy możesz powiązać te bóle od 2 miesięcy z czasem od kiedy stres się nasilił ?
Karolina Dodano:  19 kwiecień 2019 - 13:47
Tak, Małgosiu :( stres nasilił się właśnie po Nowym Roku i to bardzo :( Powinnam jeść jak najbardziej lekkostrawnie prawda? I relaks :( Poczytam Twój wpis o jelicie drażliwym. Wesołych Świąt Kochana :*
Gość Dodano:  9 maj 2019 - 14:36
Może to problem ginekologiczny?
Odpowiedz
Mama_OliwiiDodano:  19 kwiecień 2019 - 10:12
Pani Małgosiu jestem pod ogromnym wrazeniem Pani wiedzy, organizacji czasu oraz samego bloga! Czytam Pania regularnie i zawsze z niecierpliwoscia czekam na nowy wpis. Chciałam zapytac czy mogę prosić o analizę wyników badań córki? Mamy problem z zelazem a do tego ostatnio wypadają corce włoski -wiek 6l.(zawsze też słabo rosly). Zrobiłam badania podstawowych pierwiastków i te na tarczyce. Bardzo chciałabym poznać Pani opinie oraz dobrac diete dla corki jesli uzna Pani to za konieczne.Czy moge wyslac badania na email? Pozdrawiam serdecznie i czekam na opd
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 kwiecień 2019 - 11:20
Nie udzielam takich konsultacji. Wyłącznie moim pacjentom. Wyniki córki powinien ocenić lekarz.
Odpowiedz
PaulaDodano:  19 kwiecień 2019 - 11:14
Gosiu! Proszę o post o SIBO, malo jest rzetelnych informacji w internecie na ten temat... ja od kilku miesięcy mam nasilone wzdęcia i zaparcia. Wrocilam właśnie od gastrologa, który powiedział \"może SIBO moze zespol jelita drozliwego\" i zapisal lekow za ponad 500zl.... jak zapytałam o diete to powiedzial, ze przeceniamy znaczenie diety w dzisiejszych czasach. Wtedy zrozumiałam, ze najlepiej nie trafilam... dodam, ze od wielu miesięcy jem ksiazkowo, jesli chodzi o makroskladniki jak i warzywa, ilosc wody itp.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 kwiecień 2019 - 11:20
Będzie. Obiecuję. Lekarz powiedział że dieta w SIBO nie ma znaczenia? Dobrze że siedzę.
PaulaDodano:  19 kwiecień 2019 - 11:53
Ja na szczęście też siedziałam. Dodam, że była to wizyta w prywatnej klinice... od wczoraj szukam w internecie listy low/high fodmap, ale takiej rzetelnej, dokładnej a nie tylko z przykladowymi produktami, mozesz cos polecić? Ps. Zapisał mi preparat Xifaxan, az 3 opakpwania to koszt około 350 zl, myślisz, ze warto?
Odpowiedz
kasiaDodano:  19 kwiecień 2019 - 11:58
Przepraszam z góry , ze pod tym postem ale nie wypada nie złożyć Ci życzeń tym bardziej ze Twoje przepisy i rady goszczą u nas w domku od ok 3-4 lat\'-) Niech Ci jajeczko dobrze smakuje, bogaty zajączek uśmiechem czaruje. Mały kurczaczek spełni marzenia -wiary, radości , miłości, spełnienia. Dla Ciebie i twojej rodzinki śle stała czytelniczka Kasia z mężem i dziećmi Wesołego Alleluja
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 kwiecień 2019 - 9:36
Bardzo dziękuję i ściskam mocno ;)
Odpowiedz
AlicjaDodano:  23 kwiecień 2019 - 12:23
Gosiu,mam niedobór wapnia.W jakiej postaci powinnam kupić suplement żeby się w miarę dobrze przyswoił?:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 kwiecień 2019 - 16:15
Najpierw trzeba określić jaka jest przyczyna niedoboru. Wówczas lekarz wybierze najlepszą formę.
Odpowiedz
MartaDodano:  23 kwiecień 2019 - 22:31
Tak z innej beczki: Gosiu, czy używasz kuchenki mikrofalowej w swojej kuchni?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 kwiecień 2019 - 9:54
Nie.
MartaDodano:  24 kwiecień 2019 - 13:15
Też ostatnio przestałam. Używałam jedynie do podgrzania zimnych potraw, nigdy gotowania od zera.
Odpowiedz
JustynaDodano:  24 kwiecień 2019 - 8:37
Czy ten suplement jest również dla osób, które nie mają zaparć ale problem z wzdęciami i gazami?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 kwiecień 2019 - 9:54
Nie. Wówczas nie. Gazy i wzdęcia mają swoją przyczynę którą należy ustalić.
ElaDodano:  24 kwiecień 2019 - 22:01
Gosiu, jak jest z piciem wody? Czy chodzenie z flaszeczką mineralnej jest modą czy pierwotną potrzebą ludzkiego gatunku? Mam wątpliwości patrząc na ludy pierwotne czy noworodki, które przecież nie sa przyssane do piersi non stop nawet w upał. Karmiłam czworo dzieci na żądanie w sumie 8 lat i nie zauważylam by gatunek ludzki w postaci moich dzieci żądał napoju co chwilę. To jak to jest z tą wodą? Moda czy fizjologia? Czy znasz jakieś badania potwierdzające koniecznośc nawadniania się co chwilę, co pół godziny, godzinę? Mówię o zdrowym człowieku, nie o takim, który potrzebuje kroplówki, by leki lepiej się wchlaniały. Co z uczuciem pragnienia i sygnałem wysyłanym przez organizm? Ignorować? Głodu nie ignoruję. Słucham mojego organizmu, który zgłasza zapotrzebowanie na pokarm co 4-5godzin, na wodę co 2-3. Nie piję 2l dziennie, tylko w upały, pocę się niewiele nawet podczas 10km biegu, zaparć brak. Kogo słuchać? Własnego organizmu czy producentów wody, którzy próbują wlewać ją w nas hektolitrami? Mineralną, ktora stoi na półce w sklepie, a wcześniej w jakimś magazynie rozmraźa się i zamraźa w tych zielonych butelkach (niedaleko pracy męża jest taki magazyn wody, stoi na słońcu). Napiszesz o wodzie i pragnieniu? Bardzo brakuje rzetelnych informacji, a nie wszędzie powtarzanych banałów o 2l dziennie.
MniszekDodano:  5 czerwiec 2019 - 13:36
Bardzo dobry komentarz. Też zastanawiam się, czy to nie producenci wody butelkowanej tworzą mit picia wody co pół godziny. Jakość tej wody też mnie zastanawia.
Odpowiedz
irminaDodano:  25 kwiecień 2019 - 11:01
Ja kiedyś brałam tabletki jednak na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie. Dużą ulgę w tym temacie mam po zamontowaniu deski myjącej. taki biobidet ma funkcję turbo specjalnie do zaparć. Strumień zimnej wody potrafi zdziałać cuda.
Odpowiedz
JustynaDodano:  30 kwiecień 2019 - 16:19
DZIEKUJE!!!
AnkaDodano:  19 maj 2019 - 23:40
Bardzo proszę o pomoc. Ok 10-15 minut po jedzeniu odczuwam ścisk w gardle, krtani i mam pusre odbijanie. W czasie samego jedzenia nic nie boli. Robiłam gastroskopię i w badaniu nie stwierdzono nadżerek lub innych zmian. Zaznaczę że ten ucisk utrzymuje się cały dzień. Dopiero nocą mam ulgę i trochę rano. A potem zaczyna się. Psychicznie jestem już bardzo słaba. Wszyscy mówią że to nerwy. Czy ktoś mi jest w stanie pomóc. Nie wiem co robuć
Odpowiedz
AnkaDodano:  20 maj 2019 - 12:14
Bardzo proszę o pomoc. Ok 10-15 minut po jedzeniu odczuwam ścisk w gardle, krtani i mam puste odbijanie. W czasie samego jedzenia nic mnie nie boli. Wtedy chociaż na moment czuję ulgę. Ale za chwilę znowu wraca to uczucie. Robiłam gastroskopię i w badaniu nie stwierdzono nadżerek lub innych zmian. Natomiast mam refluks, ale nigdy nie objawiał się on w taki sposób, że mnie zatykało. Cofał się pokarm, jeśli zjadłam za dużo, ale jak tylko ograniczałam ilość pokarmu to wszystko było dobrze, nie przeszkadzało mi nic. Zaznaczę że ten ucisk utrzymuje się cały dzień. Dopiero nocą mam ulgę jak śpię i trochę rano, ale jak zaczynam coś jeść to już się to pojawia. Psychicznie jestem już bardzo słaba. Wszyscy mówią że to nerwy. Ale ja miałam w życiu bardziej stresujące sytuacje i nie miałam takiego zatykania, ucisku. Żołądek mnie nie boli, nie mam zaparć. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc, doradzić co to jest lub jak to leczyć. Jestem gotowa na wszystko, oby tylko było lepiej.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 maj 2019 - 14:07
To pytanie do lekarza, nie do mnie.
AnkaDodano:  20 maj 2019 - 18:18
Byłam u gastrologa-kazał brać dexilant 60 mg. Brałam dwa tygodnie i nie odczułam poprawy. Byłam u laryngologa-powiedział że mam przesuszoną śluzówkę gardła-kazał pić tran codziennie. Pomogło trochę-może na tydzień a potem znowu to samo. Teraz jestem w takim punkcie że nie wiem co mam robić. Czy iść do innego lekarza-ale jakiego. Zależy mi na jakimś punkcie zaczepienia, podpowiedzi że ktoś się z takim uczuciem zatykania, ścisku spotkał. Myślałam o ph metrii przełyku. Może to badanie coś wyjaśni. Pozdrawiam
Odpowiedz
JoasiaDodano:  28 maj 2019 - 17:59
Ja też miałam problem z zaparciami i to spory. Okazało się, że mam zespół jelita drażliwego a szkodzi mi głównie białe pieczywo, cukier i stres. Wprowadziłam zmiany do diety problem zniknął :-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  29 maj 2019 - 8:40
Będę pisała szczegółowo o IBS.
Odpowiedz
AnkaDodano:  29 maj 2019 - 16:17
Małgosiu, czy układasz diety dla osób które mają zgagę i refluks? Jakie badania wcześniej trzeba zrobić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2019 - 7:47
Tak układam. Badania podstawowe wyszczególnione w zakładce Zamów dietę + dokładny opis objawów.
Odpowiedz
SylwiuuDodano:  28 listopad 2019 - 1:10
Czy colon c lub slim można przy karmieniu piersią ? Który lepszy przy granicznej ioo i nt ?
Odpowiedz
popestDodano:  7 luty 2020 - 13:10
Miałam to samo - nic nie pomagało. Okazało się, że chodzi o zaparcia, z którymi też walczyłam przez kilka miesięcy. Okazało się, że musiałam zmienić pozycję przy wypróżnianiu - na taką w kucki. A jeszcze lepsze jest to, że potrzebuję do tego Goko, tj. urządzenia. Bez znaczenia - to działa, pomaga, jest normalnie. A temat zaparć? Nikomu tego nie życzę. Strasznie męczące...
Odpowiedz
EwaDodano:  3 lipiec 2020 - 22:52
Jakie ziołowe herbaty pic zamiast zwykłej tak by mogły pic tez dzieci 3-5 lat???
Odpowiedz
DarekDodano:  2 marzec 2023 - 22:54
Małgosiu, u mnie jakość wypróżnień zależy często od pory roku. Gdy jesienią robi się chłodniej, to robię twardą kupę, i dłużej korzystam z toalety. Czy Ty też tak masz, że zimą częściej sikasz, ale rzadziej robisz kupkę?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds