fbpx
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) – poradnik pacjenta cz.1
Img

Zauważyłam, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zgłosiło się do mnie dwukrotnie więcej osób zmagających się z dolegliwościami związanymi z zespołem jelita nadwrażliwego niż w ciągu wcześniejszych 4 lat.
Zastanawiałam się jaka jest tego przyczyna. Czy pacjenci są bardziej świadomi i szukają pomocy lekarskiej co przekłada się na częstsze diagnozowanie IBS? Czy może ilość zachorowań wzrosła? Faktem jest, że pacjenci nie chcą już biernie godzić się z przykrymi dolegliwościami które utrudniają im codzienne funkcjonowanie, chcą czuć się lepiej, wiedzą że mogą czuć się lepiej i szukają pomocy .

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie zespół jelita nadwrażliwego przeanalizuj to jak żyjesz, jak się odżywiasz oraz jakie zażywasz leki (ile, w jakiej częstotliwości). Rezultat tej analizy może być kluczowy elementem który pozwoli Ci wyciągnąć wnioski i pomoże w dojściu do zdrowia.

Czym jest IBS?       

Zespół jelita nadwrażliwego (drażliwego) z ang. Irritable Bowel Syndrome , w skrócie IBS,  to zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego mające swoją przyczynę w zaburzeniach interakcji
jelitowo – mózgowej. Konkretnie chodzi o nieprawidłowości w transmisji sygnałów nerwowych i biochemicznych związane z zaburzeniami mikrobioty jelitowej, stanami zapalnymi błony śluzowej i podśluzowej jelita oraz nieprawidłowym funkcjonowaniem układu GALT. W efekcie dochodzi do nadwrażliwości trzewnej i zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.
Przyczyny w/w zaburzeń są złożone i nie do końca wyjaśnione. Choroba dotyka ludzi na całym świecie choć występuje częściej w krajach wysokorozwiniętych, u osób w trzeciej i czwartej dekadzie życia oraz dwukrotnie częściej u kobiet.

Charakterystyczne objawy IBS to:

 • przewlekły nawracający ból brzucha, bardzo często pojawiający się rano, 
 • uczucie przelewania w jamie brzusznej,
 • uczucie pełności w żołądku,  
 • wzdęcia,
 • nadmierne gazy,
 • zmiana rytmu wypróżnień,
 • problemy z wypróżnianiem,

Dodatkowe objawy niezwiązane z układem pokarmowym to:

 • stany depresyjne,
 • lęki,
 • uczucie drażliwości,
 • bóle głowy,

Co istotne u zdecydowanej większości osób zmagających się z IBS dolegliwości ustępują lub ulegają wyraźnemu złagodzeniu w weekendy, wakacje, dni wolne od pracy, oraz nie występują w nocy. Badania kliniczne potwierdzają, że u ok. 50–80% osób z zespołem jelita nadwrażliwego istnieje zależność pomiędzy stresem a wystąpieniem i stopniem nasilenia objawów. Dolegliwości nasila także nieprawidłowa dieta bogata w produkty przetworzone obfitujące w cukier, tłuszcze nasycone, konserwanty, barwniki czy sól, oraz długotrwałe przyjmowanie leków (IPP, NLPZ, antybiotyków).

Rozpoznanie

Ponieważ objawom nie zawsze towarzyszą zmiany patologiczne w przewodzie pokarmowym bywa iż zgłaszane przez pacjenta objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz towarzyszące objawy dodatkowe są bagatelizowane, a pacjent odsyłany do psychiatry lub psychologa. Terapia psychologiczna mająca na celu wypracowanie mechnizmów radzenia sobie ze stresem oraz wyciszająca jest istotna, jednak nie stanowi panaceum na utrudniające normalne funkcjonowanie dolegliwości.

Rozpoznanie IBS opiera się na Kryteriach Rzymskich IV z 2016 roku sklasyfikowanych w kategorii C1 ale nie będę o tym pisała szerzej ponieważ diagnozę zawsze stawia lekarz.
Nadmienię tylko iż ważnymi cechami niezbędnymi do rozpoznania są:

 • przewlekłość (początek objawów od co najmniej sześciu miesięcy),
 • aktywność choroby (występowanie objawów w ciągu ostatnich trzech miesięcy),
 • częstotliwość (objawy co najmniej raz w tygodniu),
 • niewystępowanie schorzeń organicznych,

Wyróżniamy cztery postacie IBS:

 • biegunkową (IBS-D),
 • zaparciową (IBS-C),
 • mieszaną (zaparcia i biegunki występują naprzemiennie) (IBS-M)
 • niesklasyfikowaną (IBS-U)

Profilaktyka i leczenie

W profilaktyce i leczeniu IBS kluczowe znaczenie ma mikroflora jelitowa ponieważ obecność bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium w początkowym odcinku jelita cienkiego wpływa na trawienie pokarmów, zmniejsza immunogenność oraz odpowiada za zachowanie homeostazy. Ponadto w regulowaniu interakcji jelitowo-mózgowych biorą udział mechanizmy neurogenne, endokrynne, immunologiczne, które mogą być modyfikowane przez mikrobiotę jelitową. Dysbioza jelitowa czyli zaburzenie równowagi ilościowej i jakościowej w obrębie mikrobioty odgrywa więc znaczącą rolę w patogenezie IBS.
Ważną częścią leczenia powinna być więc odpowiednio dobrana dieta bogata w prebiotyki i naturalne źródła probiotyków, a jeśli lekarz uzna że jest to konieczne także dodatkowa suplementacja ściśle określonymi szczepami bakterii (terapia celowana). Odpowiednie probiotyki dopasowuje się po uprzednim wykonaniu badania profilu mikrobioty i przesiąkliwości jelitowej. O szczegóły należy pytać lekarza. Nie ma jednego uniwersalnego preparatu dla wszystkich (działanie probiotyków jest szczepozależne – efekty najczęściej po miesiącu stosowania) dlatego suplementacja powinna być dobrana indywidualnie.

O probiotykach pisałam Wam TU. Ich zadaniem jest stabilizacja bariery jelitowej, odpowiednia reakcja na stan zapalny, hamowanie wzrostu flory patologicznej (dzięki obniżeniu ph jelit) oraz modulowanie odpowiedzi immunologicznej co przekłada się na eliminację dolegliwości pacjenta. Produkowane przez nie krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe SCFAs działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwkancerogennie.  

Dietoterapia

W dietoterapii zasadniczo stosuje się dietę lekkostrawną ale z doświadczenia mogę powiedzieć że nie zawsze to wystarcza. Zazwyczaj trzeba pójść o krok dalej i wykluczyć z diety wszystko co wzdyma i fermentuje czyli oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole czyli FODMAP.

To nie jest dieta łatwa do ułożenia bo wklucza wiele produktów. Jest jednak bardzo skuteczna i poprawia komfort życia chorego DIAMETRALNIE!
95% moich pacjentów uzyskało kolosalną poprawę jakości życia po wprowadzeniu tego sposobu żywienia.
Leczenie zawsze rozpoczynamy od zmiany diety i stylu życia. Kluczowa jest także praca nad emocjami choć pacjent nie zawsze jest w stanie poradzić sobie sam oraz umiarkowany wysiłek fizyczny.

O szczegółach diety low FODMAP napiszę w kolejnym wpisie 😉
Będę także pisała o SIBO czyli o zespole rozrostu bakteryjnego który w zależności od badanej populacji może występować u 30–85% osób z IBS.

W oparciu o:

 • Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych;
  Krystian Radych, Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Qin HY, Cheng CW, Tang XD, et al. Impact of psychological stress on irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol. 2014; 20(39): 14126–14131, doi: 10.3748/wjg.v20.i39.14126, indexed in Pubmed: 25339801.
 • Rola mikrobioty jelitowej w zespole jelita nadwrażliwego;
  Tomasz Dworzański, Rafał Fornal, Łukasz Koźba, Krzysztof Celiński, Ewa Dworzańska;
  Katedra i Klinika Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Oddział Dziecięcy, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Klinika Neurologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 • Rola bakterii jelitowych w patofizjologii i leczeniu zespołu jelita drażliwego;
  Władysław Januszewicz;
  Klinika Gastroenterologii Onkologicznej, Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dieta low FODMAP – poradnik pacjenta cz. 2
dieta low fodmap

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu "żołądkowo - jelitowego". Jeśli z jakichś przyczyn pominęliście poprzednie wpisy, aby uzyskać pełnię informacji (w Czytaj dalej

Dietoterapia w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych

Decydując się na publikowanie w sklepie gotowych diet o niskim indeksie glikemicznym miałam w myślach osoby z nadwagą, otyłością, zaburzeniami Czytaj dalej

Inulina w insulinooporności i cukrzycy typu II

Prebiotyki - obecne w żywności fruktooligosacharydy oraz oligosacharydy nieulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym, ulegające procesowi fermentacji w okrężnicy i stymulujące Czytaj dalej

Popularne leki wykazujące niekorzystny wpływ na mikrobiom jelitowy i mogące wpływać na rozszczelnienie bariery jelitowej 

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu dotyczącego bariery jelitowej. Jeśli nie czytałaś/czytałeś pierwszego wpisu, zapraszam do lektury - Nieszczelne, dziurawe jelito. Czytaj dalej

56 komentarzy

AsiaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 9:10
Świetny artykuł Gosiu. A mam pytanie co sądzisz o diecie niełączenia tak zwanej rozdzielnej? Wiem, że ma wiele dobrych opinii i jestem ciekawa Twojego zdania.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 9:25
Jest na blogu artykuł na ten temat. Zapraszam do lektury.
Odpowiedz
AniaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 9:28
Gosiu, cieszę się że poruszylaś tem temat!!Mój 11 syn ma zdiagnozowane SIBO i masz racje dieta lekkostrawna nie dała rady i leki przepisane przez gastrologa też nie. Dopiero dieta low FODMAP pomogła!Jak przeczytałam wytyczne do diety to byłam przerażona że syn nie wytrzyma(szkoda że nie układasz diety dla dzieci) tak mi się wydawało ale znalazłam dobrą dietetyczkę w Szczecinie i różnica jest kolosalna!! Teraz wprowadzam nabiał i jest wszystko dobrze!! Czekam na artykuł.
Odpowiedz
Ewelina Dodano:  5 Czerwiec 2019 - 9:40
Świetny artykuł, jak zawsze! Mam pytanie. Mam problem z jedzeniem jajek. Gdy zjem jajko na miękko lub jajecznicę, omleta, czasami nawet naleśnika to mam straszny ból żołądka, który przechodzi później do jelit i po ok 4h ustępuje. Gdy zjem jajko na twardo wszystko jest ok. Zrobiłam gastroskopie, która nic nie wykazała, leki nazywane przed spożywanie jajka również nie. Ma Pani jakiś pomyśl, co to może być albo do jakiego lekarza się udać? Ż góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 10:08
Ewelina od diagnozy jest lekarz więc nie będę strzelać jaki mam na to pomysł bo przyczyn może być dużo i potrzebny jest wywiad. Jeśli jajka w jakiejś konkretnej formie powodują dolegliwości, a w innej problem nie występuje to należy jeść tylko w takiej.
Odpowiedz
MartaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 9:40
Gosiu A jak odróżnić ibs od candida ? Jest jakaś cecha która bardzo odróżnia ? Bo mnie dotyczy problem przelewania, biegnę do toalety zaraz po spożyciu mleka( wcześniej tego nie miałam ) nie mam silnych bóli brzucha . Jestem po kilku seriach antybiotyków, 1 i 2 po usunięciu ósemek, 3 silna infekcja bakteryjna, i po 3 miesiącach kolejny bardzo silny antybiotyk na h.pylori
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 10:09
Trzeba wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwko Candida z krwi i sprawa jasna.
Odpowiedz
IwonaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 9:50
Pani Gosiu, nie wiem czy to ta tematyka, ale zapytam... Cały czas odżywiam się zdrowo, bez cukru, soli, przetworzonych rzeczy. chociaż jestem chuda to mój brzuch jest cały czas okrągły jak balon. Głównie od pępka w dół. Ostatnie dni spędziłam w szpitalu a tam wiadomo, tylko biały chleb, biały makaron, ryż i masło. Zauważyłam, że już po pierwszym dniu brzuch się wyłaszczył. Co więcej, po dwóch kromkach byłam bardziej najedzona niż po solidnej owsiance. Wróciłam do domu, zaczęłam jeść swoje i brzuch wrócił. Czy to mogą być objawy jakiegoś zaburzenia? Czy przez to mogę sobie pozwolić na bardzie \'oczyszczone\' produkty i mieszać je z tym wartościowymi?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 10:04
Powinnaś spróbować diety FODMAP.
JustynaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 12:26
A może masz słabe mięśnie brzucha, tzn. poprzeczny. Ja miałam taki wypukły brzuch na dole przed porodem, a po pierwszym porodzie tragedia.. Teraz jestem pod opieką fizjoterapeutki i właśnie wzmacniam poprzeczny brzucha, bo on trzyma jelita. Dodatkowo jak się garbisz to go oslabiasz, bo ciśnienie w jamie brzusznej idzie w dół i robi taki brzuszek na dole. Możesz spróbować przejść się do jakiegoś dobrego fizjoterapeuty to to oceni, a ćwiczenia są bardzo proste i nie zajmują dużo czasu :)
IwonaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 14:01
Staram się ćwiczyć mięśnie brzucha i jak je zepnę to nawet czuję, że są dość twarde. Ale po rozluźnieniu znowu pokazuje się taka okrągła piłka. Na pewno popróbuję jeszcze z dietą. Zobaczę czy po nich poczuję się lepiej. Ale zaskoczyło mnie, że po oczyszczonym chlebie z samym masłem, bez warzyw czy owoców, nie byłam głodna przez 4 godziny. A tu w domu śniadanie na ok. 500-600 kcal i głodna po dwóch...
KasiaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 22:43
Nie wiem na czym to polega, ale mam podobnie jak Iwona - choruję na IBS i najlepiej czuję się jedząc biały chleb z chudą wędliną, kurczaka, ziemniaki, rosół i parówki. Zjedzenie jakichkolwiek warzyw i owoców, płatków owsianych, pełnoziarnistych chlebów, makaronów, sosów, soków owocowych skutkuje ogromnymi wzdęciami. Brzuch jak balon. I też jestem po tych produktach szybko głodna, natomiast po białym makaronie/pieczywie jestem syta długi czas. Szkoda, że takie jedzenie jest mało odżywcze i żeby być zdrowa muszę tak cierpieć...
szaakiDodano:  2 Lipiec 2019 - 20:19
Rany mam to samo. Nawet dziś mówiłam mamie że jak nie zjem do posiłku kromki chleba, makaronu, kaszy czy coś takiego czyli np. same owoce czy sama sałatka to strasznie się źle czuje mam taki przykurcz żołądka wtedy dość bolesny i czuję się bardzo bardzo głodna do tego czuję lekkie mdłości jak osoba która się przegłodzi. Wiecie pewnie o co mi chodzi ;) Niedawno zjadłam sałatkę i znów mnie boli. Do tego bez powodu mam straszne wzdęcia. Najgorsze jest to że byłam już u koło 10 gastrologów i każdy mnie olewa z badań kazali robić tylko gastroskopię miałam 3 - stwierdzili zaburzenia czynnościowe żoładka i przypisali controloc. Jedna Pani dr ( a wtedy jadłam źle to było parę lat temu) na pytanie czy może powinnam zmienić dietę na zdrowszą powiedziała że nie absolutnie nie ma po co. Także ja wiem że lekarz jest od diagnozwania ale albo jestem przypadkiem beznadziejnym albo no umówmy się cos jest z tymi lekarzami nie halo :/
Odpowiedz
MartaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 10:36
Dzień dobry Małgosiu, wróciłam do Twoich przepisów (kiedyś wykupiłam u Ciebie dietę, i postanowiłam dalej z nich korzystać zanim przyjdzie moja kolej na nową) Wszystkie warzywa i mięso gotuję na parze, ale ostatnio dostałam taki grill elektryczny (z pojemnikiem na wypływający tłuszcz). Czy uważasz, że można na nim grillować bez zmiany indeksu glikemicznego warzyw? pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 13:41
Tak.
Odpowiedz
Ania G.Dodano:  5 Czerwiec 2019 - 12:20
Gosiu czy układasz diety dla matki KP a dziecko ma skaze białkowa ?Czy Twoja nowa książka z przepisami będzie dla mnie dobra ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 13:41
Przepisy z książki nie zawierają nabiału więc TAK. Diety układam. TAK ;)
Odpowiedz
AgaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 12:54
To jest niesamowite, że jelita potrafią tak mocno wpłynąć na psychikę.....przeraziłam się. Bardzo ciekawy artykuł, czekam na kolejne. Dobrze, że dzielisz się z nami swoją całkiem sporą wiedzą.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 13:39
Ten wpływ jest ogromny choć mało doceniany.
Odpowiedz
Bez tarczycyDodano:  5 Czerwiec 2019 - 12:56
Małgosiu, czy magnez poniżej normy ma wpływ na wielkość ft3? Odebrałam wyniki i jest poniżej normy. Kupiłam już dobry magnez. Jestem od 16 lat bez tarczycy i cały czas, od początku walczę z niskim ft3. Tsh i ft4 procentoeo dobrze.Pozdrawiam.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 13:40
Sam magnez nie wpłynie na niskie ft3. To zlożona sprawa.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 Czerwiec 2019 - 14:06
Gosiu poradz W sobote zapraszam gosci na kolacje chce zrobic Twoje canneloni w sosie pomidorowo beszamelowym i nie wiem z czym mogłabym to podac? Jakas salatka?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 17:47
Polecam sałatkę z ogórków małosolnych.
Odpowiedz
MaLenaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 14:28
Małgosiu, mam tak jak piszesz...ciągłe problemy z jelitami-głownie wzdęcia, okrutnie cuchnące gazy, ból w okolicy żołądka, często nieświeży oddech. Mam swiadomość, ze problemy neurologiczne, ktore rowniez mam (od 5 lat jestem pod opieką psychiatry z uwagi na stany lękowe i depresyjne, mialam tez dwuletnią psychoterapię)są związane z jelitami wlasnie. Mialam dietę od Ciebie, ktorą stosowalam ale nie bylam konsekwentna, pracuję w kuchni w zywieniu masowym i niestety podjadam, bo nie mam na tyle silnej woli, by tego nie robić. Dodatkowo nowotwór w rodzinie i nie jest łatwo. Jakos sobie radzę chyba dzieki jodze. Wiem jednak , ze to sprawa jelit, a sama nie umiem sobie pomóc.
EmilkaDodano:  6 Czerwiec 2019 - 10:47
Te gazy to koszmar! Wstyd gdziekolwiek pójść.. czasem przed spotkaniem wieczorem wolałam nic nie jeść cały dzień..
Odpowiedz
anonimDodano:  5 Czerwiec 2019 - 14:58
Jeżeli korzystam z tyg got jadłospisu u mam wiecznie wzdęcia to tez oznacza Ibs?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 17:46
Po diagnozę proszę udać się do lekarza.
Odpowiedz
KlaudiaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 17:22
Małgosiu, ŚWIETNY ARTYKUŁ! Nie mam żadnego pytania, tylko chcę Ci powiedzieć, że napisałaś naprawdę dobry artykuł i czekam na kolejne :) Ja co prawda (odpukać) nie mam z tym problemu, ale mój chłopak tak i zaczęło się to właśnie od ogromnego stresu w pracy :( Pozdrawiam Cię Kochana serdecznie i dziękuję za świetny artykuł.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  5 Czerwiec 2019 - 17:46
Bardzo dziękuję ;)
Odpowiedz
KasiaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 18:13
Moja nastoletnia córka jest na diecie low-FODMAP od paru tygodni i widzimy naprawdę dużą różnicę! Dieta jest rzeczywiście dość restrykcyjna i z początku wydaje się skomplikowana, ale z pomocą dietetyka dość szybko można to ogarnąć.
Odpowiedz
KasiaDodano:  5 Czerwiec 2019 - 23:57
Chciałam zapytać o kwestię niezwiązaną z tematem postu. Wiadomo, że przy Hashimoto nie wolno spożywać soi. Ale co z soją w kosmetykach? Konkretnie chodzi mi o wcierkę do włosów zawierającą gdzieś w połowie składu hydrolizowane proteiny sojowe. Znalazłam taką z b. dobrymi opiniami i chciałabym spróbować. Jednak czy kosmetyk będzie bezpieczny da osób z Hashi, czy lepiej z niego zrezygnować?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  6 Czerwiec 2019 - 8:28
Nie ma się czego obawiać.
KasiaDodano:  6 Czerwiec 2019 - 12:52
Bardzo dziękuję za odpowiedź. To świetna wiadomość, bo jednak w wielu dobrych kosmetykach pojawia się ten składnik i dotychczas z nich rezygnowałam. Przy okazji chciałam dodać, że choć nie udzielam się często, to czytam prawie każdy artykuł. Stworzyłaś bardzo przyjazne miejsce w internecie. Dziękuję za to.
Odpowiedz
EmilkaDodano:  6 Czerwiec 2019 - 10:36
Chcialabym zwrocic uwage na stres. Wiem Malgosiu jak czesto o tym powtarzasz, ale ludzie to baaaardzo bagatelizuja! Byłam przekonana że mam ibs. Dopóki nie uwolniłam się z toksycznego związku. Wszystkie dolegliwości przeszły jak ręka odjal.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  6 Czerwiec 2019 - 14:28
A widzisz.
Odpowiedz
anonimDodano:  6 Czerwiec 2019 - 11:48
W nowej książce podałaś przepis na domowe mleka roślinne;-) czy one mają podobną kaloryczność do tych ze sklepu?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  6 Czerwiec 2019 - 14:28
Nie mają cukru więc mniejszą.
Anonimowy Dodano:  6 Czerwiec 2019 - 18:36
Robiąc identycznie jak w ksiazce ile kalorii bedzie w 100 ml
Odpowiedz
BeataDodano:  6 Czerwiec 2019 - 16:37
Dzięki za wszystkie wpisy o układzie trawienia :) Czy w swojej pracy spotykasz pacjentki z niepłodnością i skrajnie niskim AMH - czy z Twojego doświadczenia/wiedzy dietą lub suplementacją można podnieść rezerwy jajnikowe? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź lub pokierowanie :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Czerwiec 2019 - 10:37
To jest proces. Żywienie i styl życia ma wpływ ale reakcja organizmu bywa różna.
BeataDodano:  9 Czerwiec 2019 - 23:26
Dziękuję za odpowiedź :) zdaję sobie sprawę, że to nie jest ani łatwe, ani szybkie.
Odpowiedz
Magda .S.Dodano:  6 Czerwiec 2019 - 18:16
Bardzo mądry artykuł.U mnie wystarczy stres i zaraz ląduje tam gdzie król chodzi piechotą..I zawsze to jest silniejsze od tego że staram się nie stresować i myśleć pozytywnie...i nie martwić się za zapas...bo nigdy nie wiadomo czy finał będzie taki jak moja głowa sobie wymyśliła...:(
JadziaDodano:  7 Czerwiec 2019 - 8:41
Jak ja Cię rozumiem.. Jakby człowiek sobie nie tłumaczył że kryzys chwilowy, że bez nerwów, ze to nic nie da.. Dupa i tak swoje.. Przy porzadnym stresie niestety logika nie ma szans..
Odpowiedz
anonimDodano:  7 Czerwiec 2019 - 7:24
Robiąc pieczony kalafior w stylu indyjskim na obiad dodajemy coś jeszcze do niego czy wystarczy? danie ma 411 kal 2- zielone warzywa z czosnkiem i czarnym sezamem - co dodać żeby wuszedł fajny obiad?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  7 Czerwiec 2019 - 8:33
To samodzielne danie ale możesz zaserwować je z ryżem.
Odpowiedz
DankaDodano:  8 Czerwiec 2019 - 6:45
Cześć Małgosiu ja z innej beczki kurczak w przyprawie grama masala. Jest napisane szklimy cebulę ,czosnek, dodajemy kurczaka smażymy. Czy ta cebula z czosnkiem nie spali się.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  10 Czerwiec 2019 - 9:11
Bez obaw. Gdyby było takie ryzyko nie polecałabym tego na blogu.
Odpowiedz
olaDodano:  9 Czerwiec 2019 - 22:48
Czy zespół jelita nadwrażliwego to to samo co nieszczelność jelit? Czy dieta powinna wyglądać podobnie? Bardzo proszę o odpowiedź
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  10 Czerwiec 2019 - 9:09
To nie jest to samo ale objawy są zbliżone.
Odpowiedz
MoniaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 6:23
Witaj Małgosiu. Jak się wykrywa zespół jelita drażliwego? Wybieram się do lekarza,a nie wiem o co prosić.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 8:28
Kryteria Rzymskie - pisałam w tekście.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  13 Wrzesień 2019 - 12:08
Męczyłam się z tym długo, przebadałam się, lekarze mieli mi do zaoferowania jedynie leki na stałe, w wieku 22 lat... O dietę zadbałam na własną rękę i dopiero po kilku latach mi zasugerowano konsultację z psychiatrą. Źródło problemu najwyraźniej nie siedziało w jelitach, a jak się dowiedziałam w trakcie terapii, z powodu zaburzeń psychicznych można mieć mnóstwo dolegliwości fizycznych, których źródła próżno szukać u innych specjalistów. I rzeczywiście, u mnie tak jest, że objawy IBS wracają u mnie w okresach wzmożonego stresu. Cóż, warto było zadbać o swoją głowę :)
Odpowiedz
AsiaDodano:  3 Maj 2020 - 18:38
Małgosiu, do jakiego specjalisty należy się udać z problemami jelitowo-żołądkowymi?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  4 Maj 2020 - 9:48
Do gastrologa.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Wypadanie włosów. Live z @trycholog_warszawa

Wypadanie włosów. Live z @trycholog_warszawa ...

196 19

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej