fbpx
Życie w cieniu koronawirusa – jak nie oszaleć w izolacji? Jaki nowy świat tworzy się na naszych oczach?
Img

Trudny czas przed nami. Rząd ogłosił nowe obostrzenia zgodnie z którymi można wyjść z domu jedynie w ściśle określonych przypadkach. Do pracy, sklepu, lekarza, apteki, z psem lub na samotny spacer.
Zostaliśmy więc uwięzieni w domach, a izolacja z jakiegokolwiek powodu nie jest dobra dla nikogo. Dołóżmy do tego negatywne informacje płynące z radia, telewizji i portali społecznościowych o ilości zakażonych, ofiar, o dramatycznie trudnej sytuacji służby zdrowia i zapaści gospodarki. Okraśmy to wizją Świąt Wielkanocnych bez rodziny, poczuciem osamotnienia i załamanie nerwowe gotowe.

Piszę to ponieważ od kilku dni dostaję od Was moich czytelników i pacjentów bardzo niepokojące wiadomości. Pełne poczucia zagrożenia, strachu, obaw, wyczuwalnego napięcia, stresu, wręcz czarnych wizji podsycanych w sieci przez pseudo specjalistów. Nie jestem w stanie odpowiedzieć każdemu, nie jestem też psychologiem, ale i nie jestem w stanie wziąć na siebie wszystkich Waszych obaw.
Pytacie o radę, o to jak ja sobie radzę w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji dlatego postanowiłam napisać ten tekst.  

Jesteś tym co chłoniesz

Sytuacja jest poważna i nie wolno nam ani ignorować zagrożenia, ani go bagatelizować, ale wiedzie że to co czytamy, oglądamy, słuchamy wywiera na nas ogromny wpływ. Zaczynamy odczuwać napięcie, strach, rozdrażnienie, a to odbija się na naszym zdrowiu i czy jesteśmy tego świadomi czy nie, na funkcjonowaniu całej naszej rodziny.
Aktualnie (nawet we Włoszech) nie ma problemów z zakupem produktów spożywczych, leków czy środków higieny osobistej. Mamy dach nad głową, ciepło w domu, nikt do nas nie strzela (pomyślcie jak wyglądała rzeczywistość w czasie I lub II wojny światowej). Doceńcie to.
Na obecną sytuację, my szarzy obywatele, poza zostaniem w domu nie mamy większego wpływu. Starajcie się więc żyć w miarę możliwości normalnie. Inaczej biorąc pod uwagę prognozy analityków mówiące o tym że sytuacja może potrwać nawet do maja, nerwowo się wykończycie.

Inne spojrzenie

Dostaliśmy czas. Coś czego nam wszystkim od dawna bardzo brakowało. Jego brak sama odczuwam bardzo mocno. Praca, kolejne studia, dwoje dzieci. Często nachodziły mnie myśli o tym jak fajnie by było mieć wolny weekend, taki na leżenie, na robienie NIC. Jestem pewna że wiele z Was także miało takie myśli.
Zaganiani w pracy, w domowych obowiązkach marzyliście o wolnym czasie. Nie o drogim gadżecie, a o czasie. Takim na rzeczy które od dawna chcieliście zrobić. Właśnie go dostaliście.

Od lat powtarzam, że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny i już nie raz się o tym przekonałam. Właśnie dostaliśmy w prezencie dużo wolnego czasu (choć może nie wszyscy bo Ci pracujący zdalnie, w tym ja, mają co robić, a dodatkowo jeśli pracują zdalnie z dziećmi na e-lerningu, w tym ja 🙂 , mają dużo trudniej bo ciężej o skupienie i jeść dzieciom w godzinach pracy dać trzeba).
Wykorzystajcie ten czas mądrze. Zróbcie to na co od dawna nie mieliście czasu. Wysprzątajcie dom, przepatrzcie czy potrzebujecie wszystkiego co macie poupychane w szafach. Zapiszcie się na ciekawą konferencję online (oferta jest aktualnie przebogata), przeczytajcie ciekawe książki, obejrzyjcie ciekawe filmy, programy, koncerty.
Nauczcie się medytować (koi umysł i ciało), może joga, zdrowa dieta (w końcu macie czas gotować), aktywność fizyczna (bogata oferta filmów na youtube).
Za tydzień ma być już ciepło. Co powiecie na poleżenie na słoneczku na balkonie?

Być może pukasz się teraz w czoło i myślisz, że zwariowałam. Mamy pandemię a ja o koncercie online i leżakowaniu na balkonie. Nie zwariowałam. Mimo wszystko musimy postarać się żyć normalnie. Szukać pozytywnych aspektów tej sytuacji. Inaczej dostaniemy domowej wścieklizny.
Pomyślcie o ludziach w czasie I i II wojny światowej. Nie siedzieli i nie płakali. Żyli aby nie zwariować. Apeluję, odrzućcie czarnowidztwo, ograniczcie telewizyjny przekaz do minimum, dobrze wykorzystajcie czas który został Wam dany. Uśmiechajcie się do siebie, odrzućcie lęki i wrogość, a tej ostatnio sporo.

Życie się nie zatrzymało. Toczy się dalej.

Mamo bądź moim oparciem

Patrzą na nas dzieci. Im też nie jest łatwo. E-lerning nie jest prosty tak samo jak praca zdalna. Wymaga samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem. Wie o tym każdy samozatrudniony, pracujący zdalnie na stałe. Osoby oddelegowane do pracy zdalnej mają z tym spory problem, zwłaszcza jeśli za plecami skacze dziecko.
Dzieci też nie mają łatwo ponieważ mają uczyć się w miejscu, które dotychczas kojarzyło im się z relaksem.
Mają same rozplanować naukę. Nie potrafią tego. Potrzebują nas rodziców, a wiedź że nie pomożesz nikomu jeśli nie zadbasz o siebie. O formę zarówno fizyczną jak i psychiczną, emocjonalną.

Na naszych oczach tworzy się nowy świat

Kochani obserwuję otaczający nas świat. Świat w którym od dawna płynął jeden przekaz “kupuj więcej, miej więcej, potrzebujesz więcej”. Nagle okazało się że wcale nie potrzebujemy więcej. Więcej produkowanych w krajach trzeciego świata ciuchów z sieciówek, więcej butów, kosmetyków, gadżetów. Więcej taniej tandety której żywotność jest krótka po to, abyś za niedługi czas kupił coś nowego. 
Nagle okazało się że nie trzeba codziennie biegać po sklepach, a większe zakupy można zrobić raz czy dwa razy w tygodniu.
Pamiętacie niedawny raban o zakaz handlu w niedzielę? Nagle okazuje się że można robić zakupy rzadziej.
Wczoraj otrzymałam SMS od Biedronki, że ich sklep znajdujący się na podanej w wiadomości ulicy będzie pracował w nowych godzinach. Od 7 do 20-tej z techniczną przerwą w godzinach 13:30 – 14:30 i kochani gwarantuję Wam że mimo redukcji godzin pracy każdy zrobi tam potrzebne zakupy. 
Nie trzeba też pielgrzymować bez celu po galeriach handlowych. Da się. Można pograć z dziećmi w planszówki, poczytać książkę, pójść na spacer.

Konsumpcjonizm i chęć zysku sięgnęły już zenitu.

Mam pacjentów pracujących w wielkich korporacjach. Jeśli w tym roku wypracowałeś dla firmy przysłowiową dychę, za rok masz wypracować dwanaście. Więcej, więcej, coraz wyższe plany. Coraz wyższa sprzedaż. A jak wyższe wymagania to i większy system kontroli i nacisku. Mnóstwo ludzi nie jest w stanie tego psychicznie unieść.

Nie możesz dziś kupić pralki która będzie Ci służyła 20 lat bo jakim cudem pracownik te plany wyrobi?
Dziś kupuje się sprzęt “na chwilę” i to jest przykre.

Na naszych oczach upada świat oparty na konsumpcjoniźmie. Tego się już nie da zatrzymać i już nie wrócimy do świata jaki znaliśmy przed koronawirusem.
Pytanie czy Wy chcecie do niego wracać?
Ja nie chcę.

Chcę świata w którym kupujemy to co jest nam potrzebne. W którym firmy akceptują wolniejszy wzrost, może nawet funkcjonowanie na tym samym poziomie po to aby wrócić do korzeni bo tylko to nas uratuje przed katastrofą. Koronawirus to ściana z którą zderzył się rozpędzony samochód z kapitalizmem.
Pracownik ma prawo spędzać wolny czas bez ciągłego bycia on line lub pod telefonem. Ma prawo do płatnego urlopu czy zachorowania i pójścia na L4 bez utraty premii (o tym słyszę od pacjentów bardzo często). Ma prawo do życia poza pracą. To się gdzieś zatarło. Wielu prezesów wielkich firm i szefów małych przedsiębiorstw mając przed oczami tylko wynik finansowy firmy zatraciło szacunek do drugiego człowieka.   

Szanujmy innych i samych siebie. Szanujmy zawody medyczne. Od nich jesteśmy teraz całkowicie zależni, a jeszcze niedawno wiele osób było oburzonych że strajkują i domagają się wyższych płac. 

Stwórzmy tę nową przyszłość bardziej ludzką.
To człowiek, a nie przesadna już chęć zysku powinien być najważniejszy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Ogłoszenie wyników konkursu !

Tadaaammmmm !!!! Druga, gwiazdkowa edycja konkursu "Radość z gotowania, przyjemność z fotografowania" cieszyła się równie dużym zainteresowaniem jak edycja pierwsza.Otrzymałam Czytaj dalej

Stosujesz mój 30 dniowy program odnowy, aby wejść w nowy rok z nową energią? Sprawdź jakie trudności mogą Cię spotkać i jak sobie z nimi poradzić!
Stosujesz mój 30 dniowy program odnowy, aby wejść w nowy rok z nową energią? Sprawdź jakie trudności mogą Cię spotkać i jak sobie z nimi poradzić!

3 stycznia opublikowałam 30 dniowy plan odnowy, po to, aby u progu tego nowego 2018 roku, zachęcić, zaprosić Was, do Czytaj dalej

IBS Zespół jelita drażliwego (e-book) oraz dieta gotowa low FODMAP w IBS i SIBO etap pierwszy

Kochani, troszeczkę przyszło Wam poczekać, ale mogę Was zapewnić że było warto i dziś z ogromną przyjemnością mogę ogłosić premierę Czytaj dalej

Torby na zakupy! Nowe produkty w sklepie!
Torby na zakupy! Nowe produkty w sklepie!

Kochani jest mi niezmiernie miło, przedstawić Wam kolejne "dziecko" Qchennych-inspiracji. Motywacyjną, eko torbę na zakupy. Dlaczego motywacyjną? Bo jak napisała Czytaj dalej

77 komentarzy

AniaDodano:  25 marzec 2020 - 8:35
Gosiu, dziękuje za ten artykuł, tak bardzo wyważony i po prostu potrzebny w tym czasie, poruszałam się ❤️❤️❤️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 8:42
Cieszę się Aniu i pozdrawiam.
Odpowiedz
AlinaDodano:  25 marzec 2020 - 8:37
Jak zawsze w punkt. Pozdrawiam serdecznie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 8:41
Ściskam mocno ;)
Odpowiedz
JaDodano:  25 marzec 2020 - 8:43
Masz racje, Małgosiu. Niestety pracuje w sadzie, wiec muszę iść do pracy codziennie. Ale jakoś mi spokojniej. Wole sobie nie zdawać sprawy z tego, co się dzieje na zewnątrz. Nie zmienię, a oszaleje. Pilnuje swoich obowiązków i swojej rodziny. Jeśli każdy podszedłby w ten sposób, wirus znikłby szybko lub tak się nie rozprzestrzenił. Niestety, nam się wydawało ze bezczelnie jesteśmy Bogiem. Nawet niektórym wydaje się nadal. Nie. Nie jesteśmy. Za to myślenie przyszło nam zapłacić najwyższa cenę.
Odpowiedz
ClaudiaDodano:  25 marzec 2020 - 8:47
Super post Małgosiu, umiesz podnieść na duchu ♥️♥️♥️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:01
Polecam się ♥️♥️♥️
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  25 marzec 2020 - 8:52
Dziękuję za słowa otuchy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:01
Ściskam mocno ;)
Odpowiedz
KornelaDodano:  25 marzec 2020 - 8:57
Małgosiu, Bardzo dziękuję a ten artykuł. Pozwolił mi złapać oddech po tych wszystkich informacjach z tv. Mam jednak małe pytanie-jak przygotowywać warzywa które do tej pory jadłam na surowo? Obawiam sie że może na nich znajdować sie wirus, a np. Twojego pesto nie zrobię z ugotowanej bazylii.
Odpowiedz
MałgosiaDodano:  25 marzec 2020 - 9:02
Małgosiu, świetny artykuł. Mądry, pełen troski i empatii dla innych. Pozwolę sobie przesłać Twój tekst do moich dużych już córek (18 i 15 lat) dla refleksji. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:32
Ściskam mocno ♥️♥️♥️
Odpowiedz
KasiaDodano:  25 marzec 2020 - 9:05
Dziękuję za piękne słowa! Podpisuję się pod słowami: Ja nie chcę wracać do świata przed koronowirusem... Mam nadzieję, że ten CZAS, który dał nam dany, każdego z nas skłoni do refleksji. Że odrzucimy JA i zmienimy nasz wektor widzenia na MY, zauważymy drugiego człowieka... Duużo zdrowia i pozytywnej energii! Pozdrawiam!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:32
♥️♥️♥️
Odpowiedz
OlaDodano:  25 marzec 2020 - 9:06
Dodam jeszcze ze w tej pogoni za dobrami zapomnieliśmy o relacjach z ludźmi, po pogoń za kolejną premia, za \"wyrobieniem\" normy dziennej zabiera dużo więcej czasu niż kiedyś, coraz mniej zostaje czasu dla dzieci, rodziny, przyjaciół. W pogoni za celami, nauczyliśmy się funkcjonować w układzie coś za coś, więcej w nas agresji, przekonania o własnej potędze i niezależności - czasy walki. Liczę na to iż czasy bezmyślnej konsumpcji, niedbania o relacje z ludźmi, środowisko, bezrefleksyjnej wygody wraz z pojawieniem się COVID-19 odejdą.
Odpowiedz
eMKaDodano:  25 marzec 2020 - 9:07
Takiego glosu rozsadku bylo mi trzeba. Ubrałas w słowa moje uczucia. Zyczę zdrowia
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:32
Dziękuję ♥️♥️♥️
Odpowiedz
PaulinaDodano:  25 marzec 2020 - 9:08
Małgosiu, Jak zawsze świetny i mądry artykuł. Nic nie dzieje się bez przyczyny, to prawda. Życzę Ci wytrwałości, spokoju i chwili oddechu😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:32
Dziękuję ♥️♥️♥️
Odpowiedz
JustynaDodano:  25 marzec 2020 - 9:08
Małgosiu, wspaniały artykuł, ja też staram się w tej całej sytuacji szukać pozytywów i choć pracuje zdalnie i mam na głowie 2 dzieci to i tak czerpie z tego czasu maksimum z maksimum.
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  25 marzec 2020 - 9:22
Piękny tekst :) dziękuję za to, że mimo, że masz teraz tego czasu mniej poświęcasz go dla nas :) Miłego dnia kochana!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:31
Ściskam mocno Kasiu ♥️♥️♥️
Odpowiedz
AniaDodano:  25 marzec 2020 - 9:28
Piękne słowa, niestety skierowane tylko do tych, którzy mają oszczędności lub w miarę pewną pracę. Mam wielu znajomych, którzy właśnie potracili wszelkie źródła dochodu. Wolę nawet nie myśleć, co się dzieje u nich w domach. Zamiast wygrzewania się na słonku, zaczyna się walka o byt.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 9:31
Aniu sytuacje życiowe są różne. Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich :(
Odpowiedz
MartaDodano:  25 marzec 2020 - 9:49
Brawo! naprawdę dobrze powiedziane. To jest nasz czas na przemyślenie tego co robiliśmy przed pandemią i co możemy zmienić. Dzięki Gosia!♥️
Odpowiedz
WeronikaDodano:  25 marzec 2020 - 9:50
Ładna wizja, ale nieprawdziwa ;) Wrócimy do tego co było szybciej niż się wydaje. To nie jest pierwsza pandemia, jak na razie nie jest też najgroźniejsza z dotychczasowych. Gospodarka żyje w cyklach. Dajmy temu z 5 lat i wszystko będzie po staremu. A potem znów będzie jakiś kryzys. I tak się toczy...
Odpowiedz
JŁaDodano:  25 marzec 2020 - 10:05
Na co dzień jestem osobą bardzo aktywną i uwielbiam mieć dzień wypełniony po brzegi - mam pracę, którą lubię (choc wymagajacą i angażujacą), do tego treningi, czy wyjscia do kina, częste spotkania ze znajomymi, a z uwagi na fakt, że dojazd do pracy i z powrotem zajmuje mi ponad 3h dziennie to i na czytanie znajdzie sie czas, a i obiad sie sam nie ugotuje. Nie jestem domatorem zdecydowanie, ale nie rozumiem jednak osób, które teraz poswiecaja czas na narzekanie na siedzenie w domu w domu, ja w domu z uwagi na chorobę spedzam juz 5 tydzień (nie, jak wieskzosć drugi) - totalnie bez wyjscia nawet na zakupy, ot tylko lekarz (kiedy jeszcze przyjmowali stacjpnarnie), a przede mną jeszcze trochę. I choc tęsknię za życiem i wiekszosć dnia spedzam sama to jstem dorosłą, rozumiem po co i ten czas umiem sobie zaplanować choc leżę i nie częśc zajeć jest wykluczona typu sprzątanie (czytam, ogladam filmy i spektakle, których udostępnili wiele). Da się!
Odpowiedz
AgaDodano:  25 marzec 2020 - 10:10
Małgosiu, jak zwykle w punkt. Jesteś świetnym obserwatorem i powiem Ci ze również psychologiem ☺ Pozdrawiam Cię serdecznie i zdrowia życzę.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 10:30
Dziękuję ;)
Odpowiedz
JustynaDodano:  25 marzec 2020 - 10:17
Cudowny i bardzo ważny wpis <3
Odpowiedz
GosiaDodano:  25 marzec 2020 - 10:22
Strzał w dziesiątkę Gosiu :) przerażał mnie ten pęd co widziałam... a jednak da radę żyć inaczej!! szkoda tylko że cena za to jest taka duża :( Życzę pogody ducha :)
Odpowiedz
NataliaDodano:  25 marzec 2020 - 10:23
Gosiu, dziekuje za ten artykul! Czy moglabys polecic firme/strone z fajnymi kursami/konferencjami online? Dziekuje!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 10:29
To zależy co kogo interesuje. Szukaj w sieci, wybierz najlepsze dla Ciebie.
Odpowiedz
NDodano:  25 marzec 2020 - 10:31
Pięknie napisane ale myślę, że nie odrobimy nawet tej lekcji i po ustaniu wirusa nadrobimy z nawiązką. I dalej będziemy hejtować (nawet teraz nie zatrzymała się fala szlamu), wyśmiewać, oskarżać. Świat się tylko na chwile zatrzymał, zaraz ruszy z kopyta w swoim kierunku, do zagłady całkowitej - środowiska i ludzkości w konsekwencji.
Odpowiedz
IwonaDodano:  25 marzec 2020 - 10:43
I właśnie w dobie konsumpcjonizmu jak słyszę o hasłach zero waste to jest mi niedobrze. Niech się zabiorą za producentów sprzętu agd rtv, który jest projektowany tak, aby nie wytrzymał dłużej niż np. 5 lat i nie za bardzo da się go naprawić. Dalej - ubrania, kiedyś było tyle kolekcji ile pór roku - 4, a obecnie co 2 tygodnie wymiana asortymentu na półkach sieciówek, a jakość, już dawno tu nie istnieje. Czy ten nasz świat się zmieni? Nie sądzę :( Gdy tylko wszystko ruszy na nowo - na parkingach galerii handlowych będzie przepełnienie a w sklepach wygłodniała dzicz :( Toksycznych ludzi kwarantanna nagle nie zmieni, nie chcę nawet sobie wyobrażać, jakie obecnie dramaty się teraz odbywają w niektórych domach, ile dzieci siedziało w świetlicach szkół do zamknięcia byle nie musieć wracać do domu :( Mimo to trzymam za nas wszystkich kciuki! Doceniajmy to, co mamy, teraz mamy na to najlepszą okazję!
Odpowiedz
MartaDodano:  25 marzec 2020 - 10:56
Witam, to że dotknął nas ten kryzys jest to dla nas wszystkich, i ja tez tak to odbieram , pogrożeniem palca od kogoś z góry. Od ponad roku zajmuję się organizacją szkoleń z sektora Beauty, powiem tak, bolało mnie to jak ze szkoleniowcem z beauty ( np. makijaż permanentny) rozmawiałam na temat stawki za jeden dzień szkolenia ( 8 godzin ) i jedno powiem : nie chciały pracować za mniej niż 3500 tys zł za jeden dzień !!! ( 8 godzin ) oczywiście znalazłam super szkoleniowców , którzy pracowali za mniejsze stawki i zrobiłam z nimi ostatnio dużo szkoleń , więc teraz mogą spać spokojnie ( mają teraz pieniądze ). Niestety ludziom z dobrobytu się poprzewracało w głowie i windowali ceny za usługi bardzo. Ja jestem z tego rocznika , że pamiętam kryzys w roku 2008 , zawsze trzeba mieć oszczędności , teraz inaczej będziemy podchodzili do pieniądza, zanim go wydamy trzy razy się zastanowimy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 16:39
3500 o kurka ......
Odpowiedz
MarzenaDodano:  25 marzec 2020 - 10:56
Gosia, już dwa razy napisałaś, że to niepsrawiedliwe obcinanie osobom premii za zwolnienia lekarskie. Patrzę na ten problem z perspektywy szefa, bo sama stosuję tę praktykę w przypadku długich zwolnień. Miałam pracownika, którego nie było w pracy pół roku ze względu na wypadek. W efekcie dostał bonus w połowie wysokości tego co jego koledzy, którzy pracowali 12 miesięcy. Nie wiem dlaczego jest to niesprawiedliwe. Ze względu na chorobę nie mógł się zaangażować tak samo jak inni, ja to rozumiem. Ale też chcę traktować sprawiedliwie tych, którzy cały rok przyczyniali się do wzrostu firmy (byli dostępni i wypracowali zysk firmy). To nie byłoby fair wobec nich, gdyby każdy dostał tyle samo. To nie jest atak, tylko jestem ciekawa Twojego zdania.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 13:29
Marzeno rozumiem Twój punkt widzenia, ale też będą pracownicy którzy przez 11 miesięcy będą pracowali z oddaniem, a w 12 miesiącu złapią zwykłą grypę. Dlaczego mają być pozbawieni premii. Wiadomo że to jest uzależnione od wewnętrznych regulaminów i w każdej firmie może to wyglądać inaczej. Uważam jednak że należy wypracować takie rozwiązania aby ani pracownik ani pracodawca nie czuł się oszukany.
Odpowiedz
MartaDodano:  25 marzec 2020 - 11:32
Bądźmy przede wszystkim \"ludzkimi\" dla drugiego człowieka. U mnie e mieście jest dużo wrogości obecnie i bagatelizowania sytuacji głównie przez osoby starsze. Patrzę na to co się dzieje z przerażeniem. Twój tekst Małgosiu dodał mi otuchy w tym ciężkim czasie. Dziękuję ❤️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 13:25
Ściskam mocno ♥️♥️♥️
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  25 marzec 2020 - 12:43
Jeżeli jest się lekarzem i mąż również , plus dwójka dzieci w domu to nic się nie zmienia wręcz przeciwnie strach że któreś zostanie na kwarantannie w szpitalu i nie wróci przez dłuższy czas do rodziny . Nadal praca , sprzątanie , gotowanie . Jedynie pseudo \"gwiazdy\" instagrama ucierpiały bo nie pójdą na ściankę, nie pojadą na zakupy do Mediolanu ani nie wygrzeją się na Malediwach .
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 13:30
Też to obserwuję. Nie ma wyścigu sukienek, butów, biżuterii, lansu.
Odpowiedz
Ewa K.Dodano:  25 marzec 2020 - 12:49
To zdecydowanie trudny czas i wyzwanie. Prowadzę własną działalność, jak większość liczę straty, jednak nie martwię się tym co będzie później.Nie martwię się na zapas, będę się zastanawiać nad problemem jak przyjdzie na to czas. Daleko mi do beztroski, jednak od dłuższego czasu praktykuję zasadę \"żyć tu i teraz\". Polecam lekturę książek: Myśli to materia Dawson Church, Życie, piękna katastrofa Jon Kobat-Zin czy Naucz się żyć Mats i Susan Billmark. Takie podejście poza tym, że jest uzasadnione naukowo według mnie wydaje się być jedyną możliwą drogą do szczęśliwego i zdrowego życia. Nie ma w nim miejsca na nadmierny konsumpcjonizm, na nakręcanie się kto ma lepsze, droższe itp... Na początek polecam przestać się porównywać z innymi, bo to rodzi tylko kompleksy i dalsze nakręcanie. Życzę wszystkim zdrowia. Cieszmy się z małych rzeczy. Małgosi dziękuję serdecznie za kolejny bardzo mądry i potrzebny tekst.
Odpowiedz
NataliaDodano:  25 marzec 2020 - 13:56
Super👌👌 Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
Kasia Dodano:  25 marzec 2020 - 14:05
Zgadzam się, że należy ograniczyć czarnowidztwo i oglądanie ciągle tv. Widzę też jak wiele państwowych instytucji ( w tym szkoły) nie są przygotowane do zdalnej pracy, która w 2020 roku wydaje się czymś naturalnym. Tak, uważam że Pracownik Urzędu czy Ratusza powinien móc pracować z domu. Co do zamkniętych sklepów w niedziele - nie zgadzam się z tym. Każdy ma swój rozum i powinien móc robić zakupy kiedy chce :) Jak praca zajmuje 8h, do tego 2h na dojazdy to nie ma cię w domu 7-17 / 8-18. Trochę późno potem lecieć po zakupy. A w sobtę tłumy w sklepach meblowych czy budowlanych. Krótsze godziny pracy popieram, żeby stopniowo wprowadzać zmiany. A u nas jakoś jest \"wszystko, albo nic\" ;)
Odpowiedz
Karo Dodano:  25 marzec 2020 - 14:46
Małgosiu podpisuje się rękoma i nogami :) Czas zwolnić i zastanowić się dokąd zmierza świat, który znamy. Serdecznie polecam do przeczytania „ Świat na rozdrożu\", która zmienia światopogląd i poszerza horyzonty. Pozdrawiam !
Odpowiedz
AmarantineDodano:  25 marzec 2020 - 15:04
Od dawna śledzę Pani bloga dzięki mojej Mamie. Od dawna korzystam z przepisów on line i z książek. I... Od dawna czekałam na coś takiego. Wiedziałam o tym, o czym Pani pisze, ale nie zdawałam sobie sprawy, że nie ja jedna myślę w ten sposób. Okazuje się, że cały świat musiał się zatrzymać, żebym zdała sobie sprawę, że mogę bawić się z dziećmi przez 8 godzin i jeść odgrzewany od wczoraj obiad, że nie muszę prasować o północy i chleb mogę upiec sama. Dziękuję Pani Małgosiu, że wypowiedziała Pani głośno myśli z mojej głowy. Pozdrawiam i życzę zdrowia :)
Odpowiedz
EwaDodano:  25 marzec 2020 - 15:36
Fajnie że to napisałaś, aktualnie nagle przestałam chodzić do pracy i nie mogę wytrzymać w domu z całą rodziną na karku... Jak człowiek jest w rytmie pracy, chodzi codziennie do miejsca pracy, to jakby żyje tym życiem. A tu nagle bum. To jest więc czas żeby nauczyć się do tego podchodzić inaczej, spojrzeć innym okiem! Zacznę gotować, chodzić na spacery, porządkować szafę. Dzięki za pomysły i wsparcie!
Odpowiedz
GośkaDodano:  25 marzec 2020 - 16:12
Masz rację, też nie jestem za konsumpcjonizmem, nie popieram, nie lubię. Ale prowadzę firmę w branży eventowej i jak pisała wyżej jedna z czytelniczek, walka o życie się zaczęła. Mam nadzieję, że sobie poradzę ale pełno osób, firm ma potężny problem. Nie tylko branża eventowa. Cała gospodarka zaraz odczuje skutki koronawirusa, będą zwolnienia, upadłości... Mam wrażenie, że nie zdajesz sobie sprawy z powagi sytuacji, bo Ty pracujesz. Panie ze spożywczaka, drogerii też, a całe rzesze personelu z handlu? Dlatego nie zrozum mnie źle, ale Twój artykuł, choć potrzebny nie do końca jest trafny dla ludzi, którzy z dnia na dzień stracili źródło dochodu, nie dlatego że popierali konsumpcjonizm, czy nie mieli czasu dla swoich rodzin. Nikt z nich nie zawinił. Dramat tych ludzi się już rozpoczął i joga to nie jest to coś, co im teraz najbardziej pomoże. Módlmy się aby jak najszybciej wirus nas opuścił i jak najmniejsze szkody wyrządził..
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 16:37
Małgosiu jasnym jest że nie wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji. Są firmy stojące na skraju bankructwa. Wirus tak szybko się nie skończy i tak jak dziś mówiłam na instastory, żadna gospodarka, nawet na najsilniejsza nie wytrzyma takiego zastoju i przyjdzie moment w którym będzie trzeba się zastanowić co dalej. Czy zatrzymać w domu tylko osoby starsze i chore a młodych, zdrowych wysłać do pracy? Nie wiem. Nie stać nas jako kraj i wielu krajów nie stać również na zastój gospodarczy. Państwo ma pieniądze z naszych podatków. Nie ma wpływów z podatków nie ma kasy na służbę zdrowia, szkolnictwo, emerytury etc.
Odpowiedz
BeataDodano:  25 marzec 2020 - 16:26
A ja zazdroszczę tym ludziom, którzy dostali czas i mogą posiedzieć, odpoczywać w domu, mają czas na porządki, gotowanie, wylegiwanie się na balkonie. Jestem pielęgniarką i w tym czasie pracuję bardzo ciężko, dodatkowe procedury i środki ostrożności itp...Z uwagi na wykonywaną pracę i kraj w którym mieszkam, nie mogę od kilku tygodni pojechać do Polski zobaczyć się z rodziną, Święta też odpadają (za duże ryzyko). Ludzie cieszcie się z tego co macie, z rodziny obok, z domu, z wolnego czasu, z własnego podwórka, ogrodu, balkonu...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 marzec 2020 - 16:32
Beata ściskam Cię mocno. Mam nadzieję że świat, rządy wielu państw w końcu docenią zawody medyczne i będziecie zwłaszcza Wy pielęgniarki, godnie wynagradzane za swoją pracę.
Odpowiedz
marzenaDodano:  25 marzec 2020 - 19:27
To raczej myślenie życzeniowe. Być może na chwilę się coś zmieni, by wkrótce wróciło do poprzedniego stanu. Ci, którzy faktycznie ucierpią finansowo np. stracą pracę, będą zmuszeni do ograniczenia konsumpcji a cała reszta odbije sobie okres ograniczeń.
Odpowiedz
MyślDodano:  25 marzec 2020 - 20:05
Myślę że nam brakuje po prostu odwagi. Odwagi ludzi, którzy w pewnym momencie powiedzieli dość, ludzi którzy postanowili żyć. Być dla siebie i dla innych i czerpać z tego nie tylko zysk ale i satysfakcję. Dzielić się sobą. Budzić się z uśmiechem każdego dnia mimo wszystko. Każdy dostał życie, czystą, niezapisaną kartę. I od nas tylko zależy co z nim zrobimy. Czy będziemy leżeć na kanapie i narzekać na wszystko, czy to co jest teraz będzie nowym początkiem. Tylko od nas zależy gdzie teraz pójdziemy. Bo czy nie jest radością dla żony, która w pocie czoła rehabilituje sparaliżowanego męża jak pewnego dnia on ściska jej dłoń, czy nie jest radością dla pielęgniarki słowo męża \"wiem że masz dla mnie teraz mniej czasu ale wiem, że są inni, którzy teraz Cię potrzebują bardziej.\" Od ludzi zależy kim są i czym dzielą się z innymi. Jeśli straciłeś teraz pieniądze i firmę pomyśl czy masz coś poza rzeczami materialnymi, co mógłbyś podarować najbliższym.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  25 marzec 2020 - 20:52
Gosiu, tobie jest łatwo pisać takie rzeczy.. bo masz pracę zapewnioną na kilka tygodni do przodu.. zapewne masz oszczędności i spokojna głowę.. ja również i śpię spokojniej.. ale wystarczy trochę empatii i oczy się otwierają,ze jednak sa ludzie żyjący oś pierwszego do pierwszego .. ze sa tacy co np nie dostali z mopsu 500+ i robią awantury i szukają winnego bo nie mają na chleb. I gdyby przeczytali twój wpis zapewne popukaliby się po czole.. jestem optymistycznym człowiekiem i staram się myśleć i czynić z pozytywnym zamiarem .. twój tekst jest treściwy Ale uważam że jest pisany właśnie przez osobę która nie do końca rozumie problemy i troski przeciętnego Polaka który czeka aż posypia się zwolnienia .. skończy się przypływ pieniędzy i np pojawia się problemy skąd wziąć na ratę kredytu..pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 marzec 2020 - 15:07
Karolino nie ma sytuacji idealnej i rozwiązania idealnego dla każdego .......
Odpowiedz
AgataDodano:  25 marzec 2020 - 22:07
Dziękuję, bardzo mądre słowa. Oby było nam wszystkim lepiej.
Odpowiedz
ManiaDodano:  25 marzec 2020 - 22:38
Małgosiu, w moim przypadku również,tak jak napisała to już jedna z dziewczyn w komentarzach, tym artykułem wypowiedziałaś głośno moje myśli. Z filozoficznego punktu widzenia - w końcu trzeba się zatrzymać. Od lat nie posiadamy TV, więc nie marnujemy czasu i nie karmimy się na co dzień medialną papką i już nie pierwszy raz wyszło nam to na zdrowie :-) ale w praktyce, no cóż... oboje z mężem jesteśmy teraz na pracy zdalnej. jestem przygwożdżona do komputera kilka godzin dziennie i realnie pracuję więcej niż chodząc do pracy. Jedno z dzieci w wieku szkolnym trzeba przypilnować w realizacji zdalnej nauki, do tego dołączyło się przedszkole drugiego dziecka ze zleconymi wierszykami,piosenkami i pracami plastycznymi, chatę trzeba ogarnąć, obiad ugotować, psa przewietrzyć, dzieci umyć i położyć - dziewczyny, jakim cudem macie jeszcze czas na balkon i czytanie bo mój dzień od tygodnia kończy się o tej porze i czuję się skonana. oświećcie mnie, proszę!!!
Odpowiedz
Karolina010203Dodano:  26 marzec 2020 - 8:37
Zawsze jak czytam Twoje wpisy to płaczę, nie płaczę bo jest mi smutno ale płaczę ze szczęścia! Zawsze w samo sedno! Dajesz mi zawsze nadzieję, wspierasz. Twój sposób patrzenia na pewne sprawy mnie uspokaja... czytając je czytasz w moich myślach, jednak ja nie potrafię tak ubrać tego wszystkiego w piękne słowa. Dziękuje Ci za wszystko! Zdrówka ☺️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 marzec 2020 - 15:06
Ściskam mocno ;)
Odpowiedz
IzaDodano:  26 marzec 2020 - 11:15
Małgosiu, a czy wskazane jest w tym momencie Twoje weekendowe oczyszczanie? Czy raczej będziemy troszkę osłabieni i tym samym bardziej poddatni na koronawirusa?
Odpowiedz
Świete słowa Pani Małgosiu Dodano:  26 marzec 2020 - 20:29
Święte słowa Pani Małgosiu
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  26 marzec 2020 - 22:05
Jejku..pięknie napisane
Odpowiedz
BasiaDodano:  27 marzec 2020 - 21:40
w punkt ! :)
Odpowiedz
DorotaDodano:  28 marzec 2020 - 9:49
Z jednej strony zgadzam się z Tobą, a z drugiej nie. Mój mężczyzna wczoraj stracił pracę. Nie widzę żadnych pozytywów tej sytuacji. Pozdrawiam.
Odpowiedz
Monika Dodano:  28 marzec 2020 - 20:43
Dziękuję❤
Odpowiedz
MagdaDodano:  28 marzec 2020 - 22:02
Małgosiu. Obserwuję twój blog od kilku miesiecy ale pierwszy raz wypowiadam się publicznie. Dziekuje ci za dobre rady i zdrowy rozsądek. Jak zawsże swoim podejściem do spraw nie tylko źywieniowych a teraz to raczej źyciowych, sprowadzasz moje życie i myślenie na dobre tory. Super źe są takie osoby jak ty. Jesyes natchnieniem dla wielu osob. Oby tak dalej
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 marzec 2020 - 15:05
Dziękuję :)
Odpowiedz
AnetaDodano:  29 marzec 2020 - 22:55
Empik ma super ofertę, darmowe ebooki i audiobooki przez 60 dni. Polecam!
Odpowiedz
MamaDodano:  30 marzec 2020 - 9:05
Małgosiu, moje córki mają 1,5 roku i 5,5 lat. Czy mogą pić codziennie po pół kubka czystka?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds