Zbliża się weekend. Według prognoz ma być ciepło i słonecznie. Mam więc dziś dla Was coś eleganckiego. Coś na uroczysty obiad lub wykwintną kolację, być może nawet w plenerze, jeśli jest taka możliwość.
Pozostając w temacie grzybów przygotowałam polędwiczkę z sosem grzybowo – koperkowym.
Grzyby są leśne, konkretnie podgrzybki i z leśnych sos wyjdzie najlepszy. Suszone grzyby na noc zalewamy wodą i ta woda zostaje użyta do sosu. Znaczenie tej wody jest kluczowe. Jeśli używamy pieczarek, już tej wody nie mamy, a to mocno odbije się na smaku.
Do sosu dodany jest koperek, który nadaje świeżości i 12 % śmietana. Pojawią się pewnie pytania, czy można użyć jogurtu greckiego? Jogurt grecki ma 10 % tłuszczu. Różnica 2 %. Czy to dużo ? To ilość śladowa, od której nie utyjecie. Jogurt sprawi, że sos będzie lekko kwaskowaty, a tego chcemy uniknąć. Poza tym jogurt zupełnie inaczej zachowuje się dodany do ciepłej potrawy niż śmietana (jest duże ryzyko, że się zważy). Dodajemy więc śmietanę. Od łyżki śmietany na sos dla 4 osób nikt jeszcze nie utył.
Polędwiczka jest na rauszu, ponieważ została zamarynowana w alkoholu. Alkohol to stary jak świat sposób zmiękczania mięsa. Mięsko jest wtedy kruche, soczyste i delikatne.
Tylko uwaga. Jeśli masz w domu jakieś wino, które Ci nie smakuje, nie dodawaj go do gotowania. Wiele osób tak robi, ale jeśli wino jest niedobre to i potrawa z jego dodatkiem będzie niesmaczna.
Jakość składników = smak potrawy.
PS: Polędwiczki podałam z kluseczkami śląskimi i maślanymi warzywami ze zmielonymi płatkami jaglanymi zamiast bułeczki.
Jeśli zostanie Wam sos, polecam dodać go do tagliatelle. Pycha 🙂
Łyżka sosu grzybowo – koperkowego ma ok. 15 kcal
Jeden kawałek polędwiczki o wadze ok. 20 gramów ma ok. 25 kcal
Jedna kluseczka śląska o wadze ok. 20 gramów ma ok. 25 kcal
- 1,5 szklanki suszonych grzybów
- 2 szklanki wody
- 2 łyżeczki mąki orkiszowej
- czubata łyżka śmietany 12 %
- łyżeczka klarowanego masła
- pół cebuli
- sól
- pieprz (odrobina)
- Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy na noc (nie wylewamy wody z moczenia!). Namoczone grzyby kroimy w małe kawałki.
- W wysokim naczyniu (patelni) rozgrzewamy klarowane masło, wrzucamy pokrojoną w kosteczkę cebulę, a jak się zeszkli – pokrojone grzyby. Smażymy 2-3 minuty.
- Na patelnię dodajemy mąkę i zasmażamy, po czym stopniowo wlewamy wodę, w której moczyły się grzyby. Wodę dolewamy do momentu, aż sos osiągnie aksamitną, dość gęstą konsystencję. Gotujemy 2-3 minuty.
- Sos doprawiamy solą i czarnym pieprzem. Śmietanę hartujemy odrobiną sosu i wlewamy do reszty. Całość mieszamy z koperkiem.
- jedna polędwiczka wieprzowa
- sól
- biały pieprz
- whishy (ok. 5 łyżek) lub białe półwytrawne lub wytrawne wino
- łyżeczka klarowanego masła
- Polędwiczkę kroimy w talarki, solimy, nacieramy białym pieprzem i skrapiamy whishy.
Odstawiamy na godzinę. Po 30 minutach przewracamy polędwiczki na drugą stronę. - Na patelni rozgrzewamy klarowane masło, smażymy polędwiczki po 1 minucie z każdej strony.
- Podsmażone polędwiczki podlewamy odrobiną wody, przykrywamy pokrywką i jak woda zacznie się gotować wyłączamy i odstawiamy na ok. 5 minut.
Gotowe polędwiczki polewamy sosem.
Czy moje były twarde, bo za długo smazyłam/dusiłam?
No i tu ta marynata w alkoholu dużo daje.
A te płatki jaglane to zrobiłaś tak jak bułkę tartą na masełku?
Przepis na kluski chcecie ? To klasyka ;)
I mam jeszcze jedno pytanko. W Biedronce są takie soki wyciskane w dużych 5 czy 3 litrowych kartonach. Takie w worku z kranikiem. Są jabłkowe, brzoskwiniowo-jabłkowe i jakieś z miętą. Czy warto takie soki kupić? Maja 14 dniowy okres ważności, są z przecierów i są pasteryzowane.
2- Są ok. Jeśli nie masz sokowirówki są świetną alternatywą.
No to już mam zadanie dla męża na dzisiaj:)) przytarga ten sok....:))
Zamień go jednak z drugim śniadaniem lub co najmniej z podwieczorkiem.
Dzieki, ze ci sie chce odpowiadac na pytania :)
- Błyskawicznie uzupełnia energię
- Węglowodany o różnych łańcuchach
- Odnawia glikogen
CARBSfd to preparat węglowodanowy zawierający maltodekstryny o różnej długości łańcucha oraz najwyższej jakości glukozę. Składniki preparatu są tak dobrane by zapewnić szybki dopływ energii do komórek mięśniowych, umożliwić kontynuację wysiłku, odsunąć w czasie objawy zmęczenia i przyspieszyć regenerację po zakończeniu aktywności fizycznej.
Glukoza jest podstawowym związkiem energetycznym, nie wymaga trawienia i wchłania się błyskawicznie z przewodu pokarmowego, dlatego zaleca się jej przyjmowanie w porze około wysiłkowej. Podawana jednak w dużych dawkach, może zalegać na żołądku powodując dyskomfort, stąd też spożywanie hipertonicznych napojów opartych jedynie o ten cukier prosty nie jest najlepszym pomysłem.
Skład:
kompleks węglowodanów,aromat i smak identyczny z naturalnym, acesulfam k.
Jaką śmietanę dodajesz do sosów? Kwaśna, słodką? Możesz polecić jakąs firmę?
Ja używam Łowicza.
PS. A waży to się na wadze, w sosie jogurt może się zwarzyć (od "waru" czyli gorącego). :)
Słyszałam ze nawet skrapiają tym hormonem warzywa marketowe?
Nie mam możliwości by kupować gdzie indziej.........rynek czynny w godzinach mojej pracy, ale i tam sprzedawcy maja warzywa z tzw. giełdy czyli niewiadomego pochodzenia.
Gdzie kupować w takim razie?
pozdrawiam
Małgosi czy do tej marynaty można użyć czystej wódki?
Pozdrawiam
Moja córka nie je grzybów, bo nie lubi:((
Odezwa do Anonimowych:
Anonimowi, bardzo proszę zapytajcie jeszcze Małgosię, czy można dodać: koniaku, armaniaku, brandy, ginu, grappy, starki, bourbona, tequili, albo wina.
Małgosiu, korzystając z okazji po raz kolejny gratuluję Ci pasji, bloga, pomysłów i cierpliwości do nas! Serdecznie Cię pozdrawiam:)
nic w pojedynkę cudów nie zdziała
Czy polędwiczki można zrobić wcześniej a potem odgrzać (chodzi mi o to żeby nie były twarde).
?
mam pytanie. Jak robię polędwiczki, po wrzuceniu na pataelni wydziela sie z nich woda. Pytanie czy czas minuty liczę od włożenia mięsa na patelnię, czy po odparowaniu wody (smażenie)?
Pozdrawiam,