Aby zacząć mówić cokolwiek o czystku i jego „niezwykłych” właściwościach, trzeba powiedzieć o wolnych rodnikach i przeciwutleniaczach.
To klucz do zrozumienia zasad działania czystka, ponieważ nie jest to magiczna różdżka, która likwiduje problemy. To czysta biologia, a w zasadzie chemia 😉
To wysoka zawartość polifenoli, będących silnymi przeciwutleniaczami, czyni to niepozorne ziółko takim wyjątkowym.
Polifenole to związki występujące w świecie roślin (najwięcej w skórce), mające za zadanie chronić je przed grzybami, wirusami, czy owadami. Znajdziemy je min. w jagodach, winogronach, aronii, orzechach, kakao, oliwie z oliwek, yerba mate, zielonej herbacie, kawie czy czerwonym winie. Jeśli chodzi o warzywa liderem jest czosnek, kapusta, oraz nasiona zbóż i strączki.
Do grupy polifenoli zaliczamy min. resweratrol, lignany, katechiny, flawonoidy, izoflawonoidy, kwasy organiczne pochodne kwasu dihydroksybenzoesowego i dihydroksycynamonowego, pochodne flawonu, kumaryny, antocyjany, ligniny.
Związki polifenolowe doskonale rozprawiają się z wolnymi rodnikami i na tym polega ich niezwykła moc, a tym samym niezwykła moc czystka.
Podam kilka przykładów:
* hyperozyd – obniża ciśnienie krwi,
* kwercetyna – poprzez hamowanie uwalniania histaminy działa przeciwalergicznie, przeciwświądowo, przeciwobrzękowo,
* katechiny i flawonoidy działają przeciwwirusowo, ochronnie na komórki wątroby, hamują wytwarzanie glukozy w wątrobie co tym samym obniża stężenie cukru we krwi. Zapobiegają utlenianiu się cholesterolu frakcji LDL dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej.
Niezwykle istotne jest to że katechiny sprzyjają rozwojowi bifidobakterii i bakterii kwasu mlekowego.
To istotna informacja dla osób z candidą, helicobacter pylori, lub jakimikolwiek zaburzeniami flory bakteryjnej jelit.
* resweratrol – zapobiega mutacji komórek tym samym przedłużając ich życie.
David Sinclair, biolog z Harvard Medical School podając resweratrol myszom dowiódł że substancja ta przedłuża życie i samym osobnikom i komórkom które samodzielnie poddano badaniu.
Czym jest wolny rodnik ?
Wolny rodnik to niesparowany atom tlenu, który niszczy na swojej drodze wszystko co napotka.
Aby znaleźć sobie parę, niszczy organelle komórkowe doprowadzając albo do obumarcia komórki, albo jej niewłaściwego przekształcenia.
Wolne rodniki uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, zaburzają transport tlenu i składników odżywczych do komórek co przyspiesza starzenie się skóry. Uszkadzają ściany naczyń krwionośnych (do tych uszkodzeń przykleja się sacharoza, wapń i cholesterol tworząc blaszkę miażdżycową), nasilają łuszczycę, egzemy, wrzody i inne problemy skórne, problemy z układem pokarmowym, zwyrodnienia stawów i szereg innych chorób właśnie dlatego że uszkadzają komórki.
Duża ilość wolnych rodników jest w stanie zaatakować nasze DNA zmieniając strukturę kodu genetycznego i doprowadzając do mutacji. Zmutowane komórki mnożą się w niekontrolowany sposób, a namnażanie się komórek bez kontroli to prosta droga do rozwoju nowotworu.
I teraz polifenol to taki rycerz sprzątacz, który unieszkodliwia i usuwa wolne rodniki tym samym wzmacniając nasz układ immunologiczny.
A skoro polifenol to rycerz, to nasz niepozorny, mały czystek, bogaty w polifenole, to nasz duży sprzymierzeniec.
Moglibyśmy jeść hurtowe ilości warzyw i owoców bogatych w polifenole. Jedne mają ich więcej, inne mniej. Ale nasz żołądek na swoją pojemność i w którymś momencie powie dość.
I tu warto wykorzystać bogatego w polifenole czystka, który doskonale rozprawi się z wolnymi rodnikami.
Polecam w każdym schorzeniu, także jako element detoksu.
Zalecana dawka to dwie herbatki dziennie.
Łyżeczkę czystka zalewamy 250 ml wrzącej wody i zaparzamy w imbryczku ok. 8-10 minut.
W smaku czystek przypomina zieloną herbatę. Jest delikatny, bardzo smaczny.
UWAGA ! Jest moczopędny, więc nie polecam picia go rano przed wyjściem do pracy 😉
Sylwia
Dziękuję Małgosiu :o)
Co do sklepu, który polecasz - i ja jestem gorącym orędownikiem ludzi z pasją. Postaram się wesprzeć ich pasję swoim gadulstwem :o)
Pozdrawiam serdecznie
to źródło polifenoli, antyoksydantów, nie osłabi Cię, wręcz przeciwnie ;)
Opryszczkę wywołuje wirus.
2 razy dziennie,
Pewnie byłoby więcej gdybym pozostała na dawnym słodyczowo-przetworzonym jedzeniu niemniej frustruje mnie i budzi bezsilną złość fakt, że tyję i nawet na cerze czy włosach nie ma efektów.
Kleik z siemienia pity przez m-c (teraz zalecana przerwa) zielona pietruszka, olej lniany codziennie, czystek właśnie, dużo pestek dyni słonecznika, otręby, mnóstwo wody nie gazowanej ok.3 litry. sport 2-3 razy w tyg. Co więcej badania krwi w normie.
Nie rozumiem :(((
Czy to ta kaloryczność może być przyczyną? (powinno być 1900, jest 2300-2600 z czego ok 800 na kolację...)
u Ciebie powinna być dieta duża objętościowo ale niskokaloryczna,
ośrodek głodu i sytości trzeba u Ciebie ogarnąć
No cóż kończę wypełniać formularz do indywidualnej diety i to moja ostatnia nadzieja;)
Aha lat mam 34 w tym roku
1.stosuje się do zaleceń poza ilością bo mam problem z głodem i zastanawiam się tudzież dopytuje co może być przyczyną - nie mam do Małgosi pretensji bo niby czemu?
2. Robię reklamę blogowi i bynajmniej nie starsze antyreklamą szukam przyczyny tego że poza mówieniem dobrze o blogu nie mogę na sobie pokazać że to działa
3. Polecam czytanie ze zrozumieniem bez doszukiwania się ukrytych intencji tam gdzie ich absolutnie brak
czarno widzę efekty, no chyba zamiast paczki chipsów i wielgachnego batona, ktoś sobie wbije igłę w język
Pozdrawiam ciepło
Stała czytelniczka bloga
Ania
Pozdrawiam
jednemu coś służy, innemu nie,
widocznie na Ciebie źle działa
Gosiu, powiedz mi proszę ile kosztowałaby u Ciebie dieta dla kobiety 25 lat z endometriozą, która próbuje się odchudzać, ale ciągle jej to nie wychodzi, nie może schudnąć tak jak by chciała? Podejrzewam, że mam rozregulowany organizm, może to wina hormonów, tabletek anty, nie wiem... W każdym razie chciałabym schudnąć jakieś 6-7 kg a sama nie dam rady... :(
Ja niestety czasu nie mam :( No i nie mam tej maszyny do makaronu a bez tego, samym wałkiem to ja się nie podejmuje.
Pozdrawiam
Miałam już takich klientów. Najpierw się przerazili że 1800 kcal tylko a potem pisali Małgosiu czy jak nie jestem w stanie zjeść obiadu to jeść mimo wszystko czy zostawić ;)))
Co do czystka też mam pytanie, mój mąż odżywia się bardzo niezdrowo, minimalna ilość warzyw, owoców, jedynie to co podam do obiadu lub jak robię kanapki z warzywami. Jego menu to parówki, wędliny, konserwy, ziemniaki z sosami, majonez, pizze i zapiekanki, nawet z czasu czyli raz na tydzień czasami częściej robi sobie zupki chińskie, bo jak twierdzi lubi i czasami go "nachodzi" na zupkę chińską. W domu jest rzadko, bo pracuje często w rozjazdach. Mam ochotę go zmusić do picia chociażby tego czystka ale mam obawy, bo jeżeli ktoś się odżywia bardzo zdrowo to organizm i wtedy potrafi reagować a ja boję się co będzie z organizmem, który dostaje prawie same śmieci. Czy jeżeli zaczną się jakieś powiedzmy opryszczki, bulgotania w żołądku itp to uparcie pić dalej czy automatycznie przestać? Ja wiem, że tutaj trzeba zmienić jadłospis itd ale niestety nie mogę go przekonać. Pisałaś kiedyś Gosiu, że Twój mąż też marudził nad owsianką aż się w końcu przyzwyczaił, ale mój to absolutnie do ust tego wziąć nie chce tak jak i innych "dziwadeł", które mu podaje. Mój mąż nie ma jeszcze trzydziestu lat i boję się, że lada moment nabawi się jakichś konsekwencji zdrowotnych.
Swietny post ,wielu osobom sie przyda. Mam pytanie czy mozna pic mietę czyli wlaczyc ja do dziennego menu ??? Mam duzooo suszonej miety i nieraz ja pije , bo pomaga na zoladek i czuje sie po niej lekko , ale slyszalam tez ,ze pobudza apetyt. Czy mozna ja sparzyc z herbata. Zamiast pic herbatke z mieta lacze herbate z mieno i ja zaparzam. Jak lepiej ja pic z herbata czy sama ?????
Pij samą miętę, bez dodatku innych herbat.
Mam jeszcze prośbę jakbys mogła napisac co sądzisz o poniższych - bo chłonę informację a chciałabym oddzielać wartościowe rzeczy od mniej wartościowaych. Chodzi mi o krótką informację tak lub nie :)
1. Aloes - warto kupić i pić codziennie?
2 Spirulina przy odchudzaniu, a może w ogóle?
3. Ocet jabłkowy jako wspomaganie odchudzania - warto spróbować?
4. Nasiona Chia - znowu czy warto?
5. Jagody acai - jako wspomaganie odchudzania?
6.Yerbamate - na odchudzanie?
7. Czy karob jest bardziej wartościowy niż kakao wg Ciebie?
Ja nie mam dużo kg do zgubienia - obecnie ok 3 kg ale zalega mi trochę tłuszczu na brzuchu - problem też z nadmiarem skóry - i na udach i chciałabym jakoś wspomóc tę redukcję tłuszczu
Ćwiczę 6 razy w tygodniu z Chodakowską plus ok 25-30 minut biegania w zmiennym tempie (nie jakoś forsownie) i przysiady z obciążeniem ( 2 kg )
Pozdrawiam
Kamila
2 - tak (doskonałe źródło żelaza, białka i masa innych wartości - pisałam o spirulinie)
3 - nie każdy, jak masz wrzody albo nadżerki to absolutnie nie bo zaszkodzisz sobie
4- tak
5- jako źródło antyoksydantów, odchudzania jako takiego nie wspomogą ,
6- nie odchudzi
7- na jedno wychodzi
osobiście polecam te helatowe magnezy
Bardzo proszę Ciebie o opinię;
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
jak na jeden dzień to trochę za duża rozrzutność,
podziel sobie te ziółka na dni, jednego dnia to, innego co innego,