fbpx
Przykładowy jadłospis dla kobiety w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży
Img
Jestem mamą dwójki dzieci. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej ciąży słyszałam dookoła, że to czas kiedy mam się rozpieszczać, dogadzać, folgować. Że ciąża to nie czas na ograniczenia, diety czy nie daj Boże jakiekolwiek odchudzanie. Że kobieta w ciąży ma jeść za dwoje.

Z całym szacunkiem dla starszego pokolenia, ale to nieprawda i jeśli dziś ktokolwiek Wam tak powie, to nie dajcie sobie wmówić że ciąża rozgrzesza trzeci kawałek ciasta, czy dokładkę schabowego.
Kobieta w ciąży ma jeść dla dwojga, a nie za dwoje. W ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta nieznacznie. Wzrasta natomiast zapotrzebowanie na składniki odżywcze bo potrzeba ich już nie dla jednej osoby, a dla dwóch.
W pierwszym trymestrze ciąży kaloryczność dzienna powinna być taka sama jak przed ciążą. W większości przypadków jest jednak tak, że ze względu na mdłości jemy mniej. Jeśli męczą Cię poranne mdłości, nie zmuszaj się do jedzenia. Organizm wie co robi i jeśli nie masz ochoty na jedzenie, nie obawiaj się, że zaszkodzi to dziecku. Zaszkodzi jak będziesz się zmuszała, bo mdłości spotęgują torsje, a to jest szkodliwe dla przewodu pokarmowego i przyswajalności składników odżywczych.
Według Instytutu Żywności i Żywienia w drugim trymestrze ciąży kaloryczność należy zwiększyć o ok. 360 kcal, a w trzecim o kolejne 475 kcal.
To oczywiście dotyczy osób które przed zajściem w ciążę miały prawidłową masę ciała.
Jeśli masz nadwagę należy bardzo dokładnie przyjrzeć się Twojej masie ciała, stylowi odżywiania i wykonać szczegółowe badania. O przyroście masy ciała powinien zdecydować lekarz i jeśli Twój ginekolog bagatelizuje kwestię Twojej wagi, warto zastanowić się nad zmianą lekarza. Masa ciała w ciąży to bardzo istotna kwestia. Zbyt duża to bóle kręgosłupa, obrzęki, żylaki, hemoroidy i cellulit. To także zwiększone ryzyko cukrzycy ciężarnych, która jeśli minie, bardzo często wraca po 40-tce. Jeśli w ciąży przytyjesz za dużo, będzie Ci także trudniej wrócić do prawidłowej wagi po urodzeniu malucha.
Mam pod swoją opieką 5 kobiet w ciąży które zaszły w ciążę mając dużą nadwagę. Jedna z nich przy wzroście 165 cm w 6 tygodniu ciąży ważyła 104 kg. Wiadomym jest, że w tym przypadku jedzenie za dwoje absolutnie nie wchodzi w grę. Jakiekolwiek podwójne serniczki, zachciewajki czy inne słodkie przyjemności także. Stwierdzenie, że kobieta w ciąży nie może być na diecie także w tym przypadku nie jest uzasadnione.Taka kobieta musi być na ścisłej diecie i pod zwiększoną opieką lekarza bo ma to zasadniczy związek z jej zdrowiem.
Institute of Medicine w Stanach Zjednoczonych opracował zalecenia dotyczące optymalnego przyrostu masy ciała w ciąży według których:
  • jeśli przed zajściem w ciąże miałaś niedowagę (BMI poniżej 18,5), powinnaś przytyć  między 12,5 a 18 kg;
  • jeśli miałaś prawidłową masę ciała (BMI w granicach 18,5-24,9), powinnaś przytyć od 11,5 – do16 kg;
  • mając nadwagę (BMI 25-29,9), wolno Ci przytyć w granicach 7-11,5 kg;
  • przy otyłości (BMI powyżej 30), nie możesz przytyć więcej nić 5-9 kg czyli mniej więcej tyle ile waży dziecko, wody płodowe, łożysko + lekka nadwyżka;
Dieta kobiety w ciąży jest bardzo istotna.
Obecnie mamy zimę i niestety dostęp do warzyw i owoców mocno ograniczony.
Trzeba korzystać z tego co jest dostępne, oraz szczególnie o tej porze roku z mrożonek.
Warzywa i owoce mają działanie alkalizujace, a zakwaszony organizm nie służy nikomu, a już w szczególności kobiecie w ciąży i rosnącemu dzieciątku.  Zakwaszenie spowalnia także przemianę materii dlatego równowaga kwasowo – zasadowa jest tak ważna.
Co wybierać?
  • z uwagi na kwas foliowy należy włączyć do diety szpinak (mrożony), zieloną pietruszkę (najlepiej mrożoną), brokuły, brukselkę, zielony groszek czy fasolkę.
  • z uwagi na mający działanie oczyszczające chlorofil wszystko co zielone. Dania posypujcie natką pietruszki, koperkiem lub szczypiorkiem. Dodawajcie kiełki do potraw.
  • kiszona kapusta czy kiszone ogórki to doskonałe źródło witaminy C i bakterii probiotycznych. Bakterie probiotyczne pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit co zapobiega zaparciom i sprzyja prawidłowemu trawieniu. Kupując kapustę uważajcie aby nie kupić kwaszonej ! Taka niestety bakterii probiotycznych nie ma.
  • witamina C zwiększa przyswajanie żelaza więc komponując posiłek, produkty bogate w żelazo łączcie z produktami bogatymi w witaminę C np. do jajecznicy wypijcie sok pomarańczowy, do obiadu zawierającego mięso dodajcie surówkę z kiszonej kapusty lub papryki z natką pietruszki.
  • korzystajcie z dobrodziejstw koktajli, szczególnie w pierwszym trymestrze kiedy problemem są stałe posiłki. Przy mdłościach i torsjach koktajle są z reguły dobrze tolerowane.
  • likopen działa przeciwzapalnie więc warto pić sok pomidorowy, oraz przyrządzać potrawy na bazie pomidorów np. zupę pomidorową, leczo, sosy.
  • przygotowując owocowo – warzywne surówki czy koktajle, pamiętajcie aby dodawać do nich otręby.  Błonnik reguluje metabolizm glukozy i zapobiega tak powszechnym w ciąży zaparciom.
    Ja jestem generalnie ogromną zwolenniczką dosypywania otrębów gdzie się da.

Oprócz witamin i minerałów z warzyw i owoców niezbędny w ciąży jest także wapń. Dziecko musi zbudować sobie kości, więc jeśli nie dostarczysz go z zewnątrz, maleństwo pociągnie go z Twoich zębów, kości i chrząstek stawowych.
Czym to grozi ? Artrozą, osteoporozą i problemami zdrowotnymi w przyszłości. Doskonałe źródło łatwo przyswajalnego wapnia to mleko i mleczne przetwory. Wiem że wiele osób myśli inaczej. Są teorie, które głoszą, że mleko podobno kości odwapnia. Dlaczego zatem dzisiejsi 80-latkowie jeszcze nie połamali sobie kości ? Dlaczego są zdrowi niż 50-latkowie ? Dlaczego w pokoleniu 70 plus bardzo rzadko występuje osteoporoza?  Przecież dawna dieta opierała się głównie na mleku bo było najtańsze ? Szkoda że osoby głoszące teorie jakoby mleko to było samo zło nie biorą tego pod uwagę. Teorie teoriami, a fakty mówią same za siebie. Takie jest moje zdanie, ale oczywiście każdy robi jak uważa.
Jeśli jednak w wyniku alergii czy nietolerancji nie możesz spożywać przetworów mlecznych, doskonałym źródłem wapnia będą migdały (także mleko migdałowe), szprotki, strączki, kiełki i wszelkiej maści orzechy.

Kolejnym ważnym składnikiem diety kobiet w ciąży jest białko. Białko to budulec, a w ciąży mamy co budować 😉 Zapotrzebowanie na białko wzrasta w ciąży o ok. 0,3 g na kilogram.
Dobre źródła białka to mięso, ryby, strączki, kiełki oraz nabiał np. mozzarella która w 100 gramach ma prawie tyle samo białka co kurczak.
Pamiętajmy o żelazie którego zapotrzebowanie w ciąży wzrasta o 50%. Żelazo jest potrzebne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. To niezmiernie ważne, ponieważ niedobór żelaza prowadzi do anemii, obniżenia koncentracji, zmęczenia, osłabienia , a także powoduje, że dzieciątko w łonie mamy nie rośnie prawidłowo.
Jak już pisałam, komponując posiłek, zawsze łączymy źródła żelaza ze źródłami witaminy C, aby ułatwić wchłanianie. Nie pijemy natomiast czarnej, czerwonej i zielonej herbaty do posiłku ponieważ utrudniają przyswajanie żelaza. Herbatką porelaksujcie się między posiłkami.

Kluczowe w ciąży są kwasy Omega 3 a szczególnie DHA który korzystanie wpływają na rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka. Pamiętajmy że kora mózgowa człowieka w 40 % składa się właśnie z DHA.
Źródła Omega 3 to oleje, orzechy, pestki, ryby czy awokado.
Witaminy A, D, E i K to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach dlatego surówki warzywne warto skrapiać oliwą lub posypywać np. ziarnami słonecznika czy migdałami.

Do obiadu zamiast ziemniaków, kobieta w ciąży powinna wybierać kasze, brązowy ryż czy pełnoziarniste makarony. Węglowodany złożone to źródło witamin z grupy B, magnezu, cynku, manganu u wielu innych minerałów.

No i wreszcie woda ! Właściwa podaż płynów w ciąży jest niezwykle ważna. Wraz ze wzrostem masy ciała i objętości krwi w ciąży dodatkowo wzrasta zapotrzebowanie na płyny, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie.
Pamiętaj też, że im więcej pijesz, tym Twoja skóra jest bardziej nawilżona i mniej podatna na popękanie (rozstępy).
Powinnaś wypijać ok. 2-2,5 litra płynów wliczając w to wodę, soki, mleko, jogurty, maślankę, kefir czy zupy.

Przykładowy dzienny jadłospis dla kobiety w ciąży w I trymestrze.
1800 kcal, 18 % białka, 30 % tłuszczu. 

Dwa jajka na miękko.
śniadanie
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Jaja kurze całe 100 2*sztuka (kl. wagowa M) 139.0 12.5 9.7 0.6
Sok pomarańczowy 250 szklanka 107.5 1.5 0.3 24.8
Chleb żytni razowy 70 2*kromka 149.1 4.1 1.2 35.8
Pesto 10 łyżeczka 34.0 0.4 3.5 0.6
suma: 430   429.6 18.5 14.7 61.8
Sałatka ze startej marchewki, pokrojonego w kostkę jabłka i granata. Całość posypana otrębami.
II śniadanie
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Marchew 105 średnia sztuka 28.4 1.1 0.2 9.1
Jabłko 188 średnia sztuka 86.5 0.8 0.8 22.7
Granat – nasiona 50 Połówa 41.5 0.9 0.6 9.4
Otręby pszenne 6 łyżka 11.1 1.0 0.3 3.7
Wafel ryżowy 10 sztuka 39.0 0.8 0.3 8.1
suma: 359   206.5 4.6 2.2 53.0
Dorsz po grecku : Warzywa ścieramy na grubej tarce, podsmażamy na oleju, zalewamy przecierem pomidorowym, doprawiamy solą, koprem i szczyptą curry i dusimy ok. 15 – 20 minut. Do sosu wkładamy dorsza i dusimy jeszcze ok. 7-8 minut.
Podajemy z makaronem. Posypujemy ziarnami słonecznika podprażonymi na suchej patelni.
obiad
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Dorsz, świeży, filety bez skóry 100 porcja 70.0 16.5 0.3 0.0
Marchew 105 średnia sztuka 28.4 1.1 0.2 9.1
Pietruszka, korzeń 27 mała sztuka 10.3 0.7 0.1 2.8
Seler korzeniowy 62 mały kawałek na zupę 13.0 1.0 0.2 4.8
Przecier pomidorowy 240 szklanka 60.0 2.9 0.2 10.8
Koper ogrodowy 8 łyżka 2.1 0.2 0.0 0.5
Makaron penne pełnoziarnisty 70 szklanka 241.5 10.6 0.9 47.6
Ogórek kiszony 60 sztuka 6.6 0.6 0.1 1.1
Słonecznik, nasiona 15 łyżka 84.2 3.7 6.6 3.7
Olej rzepakowy uniwersalny 8 łyżka 70.7 0.0 8.0 0.0
suma: 695   586.8 37.3 16.6 80.4
Koktajl jaglany
podwieczorek
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Maślanka 300   111.0 10.2 1.5 14.1
Kiwi 162 2*mała sztuka 90.7 1.5 0.8 22.5
Płatki jaglane 10 łyżka 34.6 1.1 0.3 6.8
suma: 472   236.3 12.8 2.6 43.4
Paprykę pieczemy w piekarniku – zdejmujemy skórę i kroimy w paseczki.
kolacja
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Sałata – mix sałat 75 pół opakowania 10.5 1.0 0.2 2.2
Sos winegret 20 2*łyżka 100.0 0.0 11.0 0.3
Papryka czerwona 150 średnia sztuka 42.0 2.0 0.8 9.9
Migdały – płatki 20 2*łyżka 114.4 4.0 10.4 4.1
Chleb żytni razowy 35 kromka 74.6 2.1 0.6 17.9
Pesto 5 pół łyżeczki 17.0 0.2 1.7 0.3
suma: 305   358.5 9.3 24.7 34.7

Suma

produkt lub potrawa ilość [g] energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
śniadanie 430 429.6 18.5 14.7 61.8
II śniadanie 359 206.5 4.6 2.2 53.0
obiad 695 586.8 37.3 16.6 80.4
podwieczorek 472 236.3 12.8 2.6 43.4
kolacja 305 358.5 9.3 24.7 34.7
Łącznie 2261 1817.7 82.5 60.8 273.3

Przykładowy dzienny jadłospis dla kobiety w ciąży w II trymestrze.
Ok. 2100 kcal, 18 % białka, 30 % tłuszczu.

Owsianka na mleku 2% z jabłkiem, orzechami, rodzynkami i cynamonem
śniadanie
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Mleko spożywcze, 2% tłuszczu 300   153.0 10.2 6.0 14.7
Płatki owsiane 40 4*łyżka (górskie, błyskawiczne) 146.4 4.8 2.9 27.7
Jabłko 100 mała sztuka 46.0 0.4 0.4 12.1
Orzechy laskowe 6 6*sztuka 38.4 0.9 3.8 0.9
Rodzynki, suszone 18 łyżka 49.9 0.4 0.1 12.8
suma: 464   433.7 16.7 13.2 68.2
Kanapka i sok
II śniadanie
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Chleb żytni razowy 70 2*kromka 149.1 4.1 1.2 35.8
Masło ekstra 10 łyżeczka 73.5 0.1 8.3 0.1
Sałata 5 liść 0.7 0.1 0.0 0.1
Szynka z piersi kurczaka 30 2*plasterek 29.4 6.4 0.4 0.1
Sok marchwiowo- jabłkowo – burakowy 250 szklanka 110.0 1.3 0.5 30.3
suma: 365   362.7 12.0 10.4 66.4
Gulasz wołowy z dynią http://qchenne-inspiracje.pl/gulasz-dyniowo-wolowy-i-pare-slow-na-temat-miesa-wolowego/: http://qchenne-inspiracje.pl/gulasz-dyniowo-wolowy-i-pare-slow-na-temat-miesa-wolowego/
Marchew pokrojona w półtalarki z groszkiem, gotowana na parze.
Całość posypujemy natką pietruszki.
obiad
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Gulasz wołowy z dynią 300 Porcja 199.0 22.7 8.7 10.4
Kasza gryczana 100 woreczek 336.0 12.6 3.1 69.3
Marchew 210 2*średnia sztuka 56.7 2.1 0.4 18.3
Groszek zielony, mrożony 45 3*łyżka 32.4 2.9 0.2 7.3
Pietruszka, liście 4 łyżka 1.6 0.2 0.0 0.4
suma: 659   625.7 40.5 12.4 105.7
Koktajl z awokado i natką pietruszki
podwieczorek
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Kefir, 2% tłuszczu 400   204.0 13.6 8.0 18.8
Awokado 141 sztuka 225.6 2.8 21.6 10.4
Pietruszka, liście 4 łyżka 1.6 0.2 0.0 0.4
Otręby pszenne 6 łyżka 11.1 1.0 0.3 3.7
suma: 551   442.3 17.6 29.9 33.3
Zupa na wywarze z jarzyn, niezabielana.
kolacja
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Krem z pieczonych pomidorów i pieczonej papryki 300 Porcja 249.0 9.0 10.2 30.0
suma: 300   249.0 9.0 10.2 30.0

Suma

produkt lub potrawa ilość [g] energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
śniadanie 464 433.7 16.7 13.2 68.2
II śniadanie 365 362.7 12.0 10.4 66.4
obiad 659 625.7 40.5 12.4 105.7
podwieczorek 551 442.3 17.6 29.9 33.3
kolacja 300 249.0 9.0 10.2 30.0
Łącznie 2339 2113.4 95.8 76.1 303.6

Przykładowy dzienny jadłospis dla kobiety w ciąży w III trymestrze.
Ok. 2500 kcal, 18 % białka, 30 % tłuszczu.

 
śniadanie
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Jogurt naturalny, 2% tłuszczu 250 kubek 150.0 10.8 5.0 15.5
Granola 40 5*łyżka 164.8 3.7 2.6 27.6
Granat – nasiona 50 Połówa 41.5 0.9 0.6 9.4
suma: 340   356.3 15.4 8.2 52.5
Koktajl z natką pietruszki + kanapki z pesto i jajkiem na twardo
II śniadanie
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Sok marchwiowy 300   129.0 1.2 0.3 33.9
Banan 115 średnia sztuka 109.3 1.2 0.3 27.0
Otręby pszenne 6 łyżka 11.1 1.0 0.3 3.7
Pietruszka, liście 4 łyżka 1.6 0.2 0.0 0.4
Chleb żytni razowy 70 2*kromka 149.1 4.1 1.2 35.8
Pesto 10 łyżeczka 34.0 0.4 3.5 0.6
Jaja kurze całe 50 sztuka (kl. wagowa M) 69.5 6.3 4.9 0.3
suma: 555   503.6 14.4 10.5 101.7
Kasza gryczana z mozzarellą, bazylią i winegretem : Ugotowaną kaszę gryczaną mieszamy z pokrojoną w kostkę mozzarellą, poszarpanymi listkami bazylii i sosem winegret.
Całość posypujemy płatkami migdałów.
obiad
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Kasza gryczana 100   336.0 12.6 3.1 69.3
Ser mozzarella 125 kulka 310.0 14.4 15.3 29.6
Bazylia 10 garść 0.0 0.0 0.0 0.0
Sos winegret 20 2*łyżka 100.0 0.0 11.0 0.3
Migdały – płatki 10 łyżka 57.2 2.0 5.2 2.1
suma: 265   803.2 29.0 34.6 101.3
 
podwieczorek
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Serek twarogowy, ziarnisty 200 kubek 202.0 24.6 8.6 6.6
Kiełki 10 porcja 11.9 0.9 0.1 2.2
Wafel ryżowy 20 2*sztuka 78.0 1.6 0.6 16.2
suma: 230   291.9 27.1 9.3 25.0
Leczo: Warzywa kroimy w talarki, szklimy na maśle klarowanym, zalewamy przecierem, dusimy na małym ogniu. Doprawiamy solą, olejem, koperkiem i szczyptą curry.
Mieszamy z makaronem penne, posypujemy fetą .
kolacja
produkt lub potrawa ilość [g] miara domowa energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
Marchew 210 2*średnia sztuka 56.7 2.1 0.4 18.3
Pietruszka, korzeń 27 mała sztuka 10.3 0.7 0.1 2.8
Pieczarka uprawna, świeża 54 3*średnia sztuka 9.2 1.5 0.2 1.4
Przecier pomidorowy 240 szklanka 60.0 2.9 0.2 10.8
Olej rzepakowy uniwersalny 8 łyżka 70.7 0.0 8.0 0.0
Koper ogrodowy 8 łyżka 2.1 0.2 0.0 0.5
Masło klarowane 10 łyżeczka 73.5 0.1 8.3 0.1
Makaron penne pełnoziarnisty 40   138.0 6.1 0.5 27.2
Ser typu „Feta” 60   129.0 10.2 9.6 0.6
suma: 657   549.5 23.8 27.3 61.7

Suma

produkt lub potrawa ilość [g] energia [kcal] białko [g] tłuszcze [g] węglow. og.[g]
śniadanie 340 356.3 15.4 8.2 52.5
II śniadanie 555 503.6 14.4 10.5 101.7
obiad 265 803.2 29.0 34.6 101.3
podwieczorek 230 291.9 27.1 9.3 25.0
kolacja 657 549.5 23.8 27.3 61.7
Łącznie 2047 2504.5 109.7 89.9 342.2
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Melisa do celów kosmetycznych. Polecam mającym cerę tłustą lub mieszaną
melisa na skórę

Pozostając w temacie twarzy i nawiązując trochę do wczorajszego posta o trądziku  chciałam Wam polecić coś co sama stosuję z Czytaj dalej

Spektakularna metamorfoza Sandry

Od dziecka inspirowały mnie kobiety. Były dla mnie wzorem i motorem do działania. Dziś w moje urodziny chcę Wam przedstawić Czytaj dalej

Tłuszcz to wróg czy jednak przyjaciel ?
tłuszcz w diecie

Temat tłuszczu to temat bardzo kontrowersyjny. Są teorie, że osoby chcące osiągnąć i zachować szczupłą sylwetkę powinny go mocno ograniczyć, Czytaj dalej

Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu „Zadaj pytanie lekarzowi”
Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu „Zadaj pytanie lekarzowi”

Zadaj pytanie lekarzowi to cykl, w którym za moim pośrednictwem możecie zupełnie anonimowo, zapytać lekarza o nurtującą Was kwestię.   Czytaj dalej

182 komentarze

AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 10:30
Czy ta kasza gryczana z mozarellą nie będzie trochę bez smaku?
Dodano:  12 styczeń 2015 - 10:56
możesz ją dowolnie doprawić np. curry ale mi osobiście taka smakuje
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 10:43
Obecnie jestem w 17tc :-)
Odżywiam się zgodnie z tym jak piszesz Małgosiu jeszcze zanim zaszłam w ciążę.
Ile jajek mogę jeść tygodniowo? Nie ukrywam, że bardzo lubię i czasami to jest 6szt. L tygodniowo, w różnej postaci, czy to nie za dużo?
Wszystkim ciężarnym Mamom, które mają zaparcia polecam błonnik witalny, wypity rano na czczo i popity minimum 1 szklanką wody lub soku z pomarańczy naprawdę działa :-) a poza tym tak jak Małgosia pisze otręby, warzywa, owoce, produkty zawierające błonnik i oczywiście codzienny spacer chociaż 30minut.
Pozdrawiam wszystkie Mamy spodziewające się Szczęścia :-)
Dodano:  12 styczeń 2015 - 10:56
WHO mówi o 10 jajkach,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 12:01
Dziękuje Ci bardzo za ten wpis :) czytasz w myślach - dziękuje :)
Odpowiedz
Anna BrandykDodano:  12 styczeń 2015 - 12:12
Hahahaa ale numer :) I tak będę Cię prosiła o indywidualny jadłospis ze względu na grożąca mi cukrzycę ciążową. Cos w tym wszystkim jest, organizm się dopomina o pewne składniki. Mój np. (początek ciąży) błaga o mleko i to ciepłe :), nie jadłam wędlin, a teraz owszem i mięso czerwone chętniej. Ale tez płata mi figle... Nie chce wody, staram się pic małymi łykami, inaczej mnie mdli. I takie tam inne.
A no i jajka, ale to zawsze lubiłam.
Małgosiu super! :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 12:30
Małgosiu,nasze babcie i dziadkowie nie mieli także do czynienia z pszenicą pod taką postacią jak jest teraz i produktami GMO.
Wszystko się zgadza o mleku, pod warunkiem,ze jest prosto od krowy(kozy).
Magda
Dodano:  12 styczeń 2015 - 14:23
nie ma znaczenie czy jest prosto od krowy
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 14:55
Tu sie nie zgodzę, chociaz wiem co Gosia miała na myśli.
Mleko prosto o krowy czy kozy jest niebadane, wiec moze być skażone mikrobiologiczne, a jak wiadomo od tego nietrudno o poważne choroby.
Sfera komfortu, AniaDodano:  12 styczeń 2015 - 21:44
Mleko prosto od krowy ma zdecydowanie wyższą wartość odżywczą od mleka sklepowego, które poddawane jest procesom sterylizacji i homogenizacji. Dodatkowo powstające w procesie homogenizacji mikrocząsteczki wchłaniane bezpośrednio do krwi mogą uszkadzać naczynia krwionośne.
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 10:22
Dodam, że chodzi o przegotowane mleko. Magda
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 13:05
Gosiu a powiedz mi proszę w prawdzie to odbiega troszkę od tematu, ile czasu może stać zakwaszenie w lodówce? Jak postoi kolo 2 tygodni to nic mu nie będzie?
Dodano:  12 styczeń 2015 - 13:24
zakwas najdłużej trzymałam 3 tygodnie, - nic mu nie było
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 13:33
Dziękuję Kochana za odpowiedz. :)
Odpowiedz
maykowoDodano:  12 styczeń 2015 - 13:37
Super wpis Małogosiu!
Obecnie jestem w 40tygodniu ciąży. Moje jadłospisy składały się często z Twoich przepisów. Jako wegetarianka oczywiście kontynuowałam swoją dietę w ciąży bez żadnego namysłu. Niestety przez całą ciąże zmagałam się z negatywnymi opiniami jak to głodzę i szkodzę swojemu dziecku. Jednak całą ciąże mam idealne wyniki, mała przybrała prawidłowo, a ja (pomimo wielu obaw) przybrałam 13kg, czyli prawidłowo (-; Najważniejszy jest chyba zdrowy rozsądek. Trzeba wiedzieć na co organizm ma zapotrzebowanie i co dostarczyć w jak najlepiej, naturalnie przyswajalnej formie. Nie mam żadnych wątpliwości co do prawidłowości swojego wyboru "dietetycznego".
Odnośnie kwasów Omega3 polecam stosowanie oleju lnianego-w naszym jadłospisie był i jest stosowany codziennie.
Polecam Małgosiu Twojego bloga komu się da!
Pozdrawiam serdecznie z Trójmiasta!
Gosia
Dodano:  12 styczeń 2015 - 14:20
Kochana bardzo się cieszę i życzę Ci szczęśliwego rozwiązania bo to już lada chwila :)
Anna BrandykDodano:  12 styczeń 2015 - 21:20
Maykowo a jak stosowalas olej lniany? Mnie to zalecił ginekolog, ale jakoś nie mogę się przemoc i póki co łykam tabletki omega.
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 15:52
Ja spożywam olej lniany łącznie z posiłkami. Dodaję 1-2 łyżki do gotowego obiadu, kolacji czy śniadania (w zależności od tego, co akurat jem). Olej dodaję do posiłków ciepłych, letnich, nigdy gorących. Olej lniany wymieszany z kaszą czy ryżem smakuje bardzo dobrze! Polecam spróbować, jeśli ktoś szuka sposobu na przemycenie oleju lnianego do diety. :-) Ja łyżką nie jestem w stanie pić, bo niestety mam odruchy wymiotne.

Oczywiście nie smażę na oleju lnianym i w ogóle go nie podgrzewam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 15:30
Gosiu, czy napisz coś w przyszłości o żywieniu osób z candida?
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:16
tak
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 20:37
to poproszę i na inne grzyby - zakaziłam paznokcie na basenie 12 lat temu i to badziewie lubi wracac... w ciązy miałam pazury jak akrylowe, a już 3 tyg po porodzie grzyb mi je zjadał ..... używam różnych mazideł zewnętrznych, ale mysle, że grzyb lubi moja skłonnośc do słodyczy i rozkwita jak ja się nimi obżeram. co jeszcze może go podkarmiać ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 17:07
Dzień dobry. Przepraszam, ze tutaj piszę, ale kiedy można spodziewać się odpowiedzi odnośnie diety? (formularz wysłany 28.12.204)

Kacper
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:15
jutro lub jeszcze dziś wieczorem
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 17:07
Zdrowo się odżywiałam przed ciążą, od około 10 tygodnia ciąży a jestem w 16, nie smakuje mi prawie nic z tego co jadłam przed ciążą i wszystko to rozumiem o czym piszesz Małgosiu tylko nie potrafię się zmusić, robie owsiankę- mdli, na samą myśl o sałatce tez- nie wiem dlaczego tak jest. Najchętniej jadła bym wszystko co ostre, z ketchupem itp. Zauważyłam też ze mam większą ochotę na słodycze i gotowe dania i martwie się ze wszystko co wypracowałam przed ciążą pójdzie na marne. A nie mogę biegać i ćwiczyć jak przed ciążą bo nawet nie mam siły robić ćwiczeń dla kobiet w ciąży... do tego wyniki mam nie najlepsze- Hemoglobina 11,8. Gosiu co robić w takiej sytuacji kiedy praktycznie nic z tego co zdrowe i co jadłam przed ciążą nie smakuje? I jakie jest twoje zdanie na temat brania witamin w ciąży ponieważ lekarz mi zalecił brać? Pozdrawiam serdecznie.
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:14
Jeśli jesz mało witamin w postaci warzyw i owoców warto brać witaminy syntetyczne. Coś tam się zawsze przyswoi.
Ketchup możesz jeść. To likopen. Skoro masz chęć na gotowe dania to rób sobie pikantne, wyraziste w smaku bo widocznie potrzeba Ci zdecydowanych smaków.
Unikaj fast foodów, mimo iż masz smaka. Tym bardziej że masz badania kiepskie.
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 21:06
To przynajmniej wiem, że nie jestem sama, przed ciążą same zdrowe produkty, w ciąży mam tak jak Ty niestety :( weszłam już w II trymestr a poprawy nie widać mam nadzieję, że jednak wkrótce coś się zmieni bo bardzo lubiłam zdrowy tryb życia
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 21:23
Mam to samo...
a już myślałam, że to tylko mój problem.
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 16:50
Eh ciąża to jednak wyjątkowy czas, Gosiu co w takim razie radzisz, jednak zjeść to coś niekoniecznie zdrowego na co mamy ochotę, czy lepiej jednak nie jeść nic? Wiadomo, że jakiekolwiek próby wmuszenia sobie czegoś na co nie mamy ochoty i tak na nic się zdadzą :(
Dodano:  13 styczeń 2015 - 21:45
zjeść coś nie coś żeby ślina nie wisiała do kolan a potem się ogarnąć i starać jeść smacznie ale zdrowo
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 22:36
Miałam tak samo! I trymest mdłości, brak chęci na jedzenie, odrzut totalny od słodkiego i kawy (to akurat dobre) żyłam na sokach, zupach i frytkach z piekarnika, nieraz ryczałam do męża, ze głodna jestem i nie mam na nic ochoty, zabierał mnie na miasto gdzie jadłam.....frytki i surówkę ( moją i jego porcję), poprawiło się ok. 5-6 miesiąca dopiero, ale wtedy spowrotem ciągoty na słodkie wróciły ehhhh
A też były plany zdrowego odżywiania się
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 22:04
Jak dobrze ze nie jestem sama:) ale smuci mnie to że nie odzywiam się zdrowo tak jak przed ciążą, zakładałam ze się nie roztyje, że będę cwiczyc, a o ćwiczeniach mogę pomarzyć bo na nic siły nie mam. Zmuszam się do zdrowego jedzenia gdzie wcześniej sprawiało mi to tyle radości. Ach aby do lipca ... ;)pozdrawiam wszystkie ciezarme :)
AnonimowyDodano:  23 marzec 2015 - 10:08
Mam identycznie. Przed ciążą zdrowe jedzenie, przygotowywanie zdrowych posiłków było niemal moją pasją. Teraz skończyłam pierwszy trymestr i jestem załamana. Mam wstręt do wszystkiego, co jadłam przed ciążą. Mdli mnie nawet na widok chleba razowego...:( Nie mogę jeść mięsa, produktów mlecznych, strączków, ani większości warzyw... Jadę na biszkoptach, białym pieczywie, jem niektóre owoce (banany, cytrusy), soki owocowe, zupy na samych warzywach. Schudłam już 3 kg i jestem przerażona, bo nic mi nie mija:( Wiem jaka ważna jest dieta w ciąży i boję się o zdrowie mojego dziecka...
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 17:22
Droga Małgosiu, odbiegam tutaj od tematu, jednak pytanie to mnie dręczy: często będąc w rossmanie zaglądam od czasu do czasu na stoisko ze zrową żywnoscią, czego tam nie ma :) Od suszonych owoców, otrębów, płątków mieszanek musli eko, eko batoniki, batoniki, płątki kokosowe, migdałowe, orzechy, chipsy z warzyw i owoców, batony, mieszanki rzechowe, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, wafle ryżowe, pieczywo chrupkie, ziarna, pestki, zboża, różnorodne napoje roślinne, proteiny, odżywki białkowe ze wszystkich stron świata i większość jak zdążyłąm sprawdzić, szanujace się fimry ze zdrową żywnoscią, z ekologicznych gospodarstw, eko. Najbardziej zaciekawił mnie taki oto produkt: "Chrupiąca pszenica z melasą i migdałąmi" oraz w wersji z miodem, kupiłam i rzeczywiscia bardzo smaczen, jak dla mnie świetny dodatek do śniadan w towarzystwie serkawiejkieog i owoców, jednak co ty o tym sądzisz? Czy taki dodatek moze być naprawdę zdrowy? Czy można sobie coś nieraz z tego stoiska wybrać? Nie mam tutaj na myśli oczywiście zdrowych rzeczy jak suszone owowce czy orzechy w czystej postaci, jednak coś typu taka pszenica, czy jakiś owsiany batonik? Co sądzisz? Może gdy byłąś w rossmannie zerkałąś na to stoisko? co o nim sądzisz? bardzo proszę o twoją opinię ;)
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:27
widziałam to,
jako dodatek do jogurtu czemu nie,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 17:23
Małgosiu, czy jagody goji naprawdę są takie zdrowe za jakie wszyscy je uważają? ;)
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:11
same cudów nie zdziałają ale owszem, warto je jeść,
polecam dosypać do owsianki czy granoli
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 17:26
Pani Gosiu czy jeśli ćwiczę 20 min ok 18.00 - 19.00 np. ćwiczenia z Mel B, moze miałąś okazję zobaczyć ;) to mogę do kolacji dodać owowce, wiem, ze pisałąś już o tej zasadzie jednak zastanawiam się czy taka ilość ćwiczen nie jest zbyt mała żeby jeść owoce? Czy mogłabym np. zjesć twaróg z jabłkiem i cynamonem i rodzynkami lub bananem? Albo ryż z jabłkiem? Czy na kolację nadawałoby się także wtedy kakao i bananem i wiórkami kokosowymi ;)?
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:25
przy 20 minutowych ćwiczeniach owoce na kolację odpadają
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 21:57
Też tak właśnie myślałąm Gosiu :) I dziękuję za potwierdzenie ;) w takim razie jak duży, jak długi musi być wieczorny wisiłek,a by na kolację można było zjeść owoc?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 8:59
tętno musi wzrosnąć pow. 130 uderzeń czyli ćwiczenia muszą być intensywne
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 17:56
Racja. Ja przy jednej z ciąż folgowalam sobie i po porodzie płakałam, bo zostało mi 10 kg do zrzucenia! Przy kolejnej pilnowalam się.
Mam pytanie - czy owoce, np.jablko lubgruszke można jeść do kolacji?
Gosia
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:07
raczej nie na kolację, najpóźniej na podwieczorek,
Odpowiedz
Magdalena MadiDodano:  12 styczeń 2015 - 18:06
A co z podjadaniem? Mnie np non stop mdli i musze cos gryzc bo wtedy mi lepiej. Wybieram orzechy i migdaly
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:06
bardzo dobrze wybierasz bo zdrowo :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 18:30
Dzień dobry, lekarz przepisał mi żelazo w tabletkach gdyż mam lekką anemię. Żelazo mam brać codziennie przed śniadaniem a ja na śniadanie jadłam do tej pory mleko z płatkami owsianymi. Gdzieś wyczytałam, że mleko utrudnia wchłanianie się żelaza, czy to jest prawda? Czy muszę odstawić owsiankę na mleku na czas brania tabletek?
Pozdrawiam i proszę o odp.
Dodano:  12 styczeń 2015 - 19:05
dobrze czytałaś, kazeina utrudnia przyswajanie żelaza więc biorąc żelazo rano musisz zrezygnować z mleka i mlecznych przetworów rano
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 13:04
Hmmm... Czyli marynować kurczaka w jogurcie też się nie powinno? Od czasu do czasu tak robię. :-(
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 19:47
dziękuję za odpowiedź, w takim bądź razie ile godzin od wziętej tabletki musi upłynąć abym mogła zjeść owsiankę na mleku? czy mogę jeść ją codziennie?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 9:01
około godziny,
jak bardzo lubisz owsiankę rób ją sobie np. na mleku migdałowym
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 11:06
a czy to mleko jest dostępne w Biedronce lub w innych większych super marketach?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 13:11
w biedronce jest chyba tylko sojowe ale nie powiem dokładnie,
w innych marketach np. auchan migdałowe dostaniesz bez problemu
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 20:39
ja barałam żelazo wieczorem, bo inaczej powodowało mdłości których bez brania żelaza nie miałam .... a tak to przesypiałam najgorsze momenty
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 20:43
Gosiu czy jadłospis jaki podałaś na pierwszy trymestr ciąży to taki jaki powinny stosować osoby na diecie normokalorycznej, czyli już dla utrzymania wagi - po odchudzeniu?
Dodano:  12 styczeń 2015 - 21:10
zdrowy, normalny,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 21:54
Witaj Gosiu. Mam takie pytanie, w jakim odstępie czasu, przed lub po posiłku, pić herbatę czerwona i zieloną?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 9:00
pół godziny przed lub ok. godzinę po
Odpowiedz
Gabi MDodano:  12 styczeń 2015 - 22:32
Zajmujesz się dietetyką, a nie masz podstawowej wiedzy na temat tego do czego służy krowie mleko. Krowie mleko służy dla małego cielaka, a nie dla człowieka. Żaden inny ssak na ziemi nie piję mleka od innego gatunku. Mleko jest bardzo ciężko strawne dla człowieka ze względu na to, że w wieku dziecięcym zaczynają zanikać dwa kluczowe enzymy : laktaza i renina, które biorą odpowiednio udział w trawieniu laktozy i kazeiny czyli cukru i białka znajdującego się w mleku krowim. Ponadto jest bardzo silnym alergenerem. Poczytaj trochę zanim zaczniesz wypowiadać się na jakiś temat.
Dodano:  13 styczeń 2015 - 8:55
No i po co od razu te pazurki wystawiasz ;)
Laktaza nie zanika, renina także.
Procent osób nie mających laktazy jest znikomy w porównaniu z ilością osób które krowie mleko trawią bez najmniejszych problemów, to samo tyczy się osób z alergią czy nietolerancją na białka mleka.
Masz swoje zdanie, ok, masz do tego prawo,ja mam swoje.
Spór zwolenników i przeciwników mleka trwa i trwać zapewne będzie jeszcze długo. Tak samo ja spór zwolenników masła i margaryny.
Od setek lat podstawą żywienia człowieka był nabiał i jakoś świat trwa do dziś,
owszem są osoby które mleka nie trawią ale to mały procent w stosunku do tych którzy bez problemu mogą jeść produkty mleczne.
Wieki temu ludzie jedni głownie mleko z uwagi na cenę i dostępność.
Gdyby było taką trucizną ani Ciebie nie byłoby na świecie, ani mnie.
Luz kochana. Jeszcze trochę pożyjemy a tymczasem na obiad mam dziś zapiekaną paprykę z mozzarellą.
Smacznego ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 styczeń 2015 - 22:55
Witam serdecznie :) obserwuje Pani blog od jakiegoś czasu i jestem zauroczona :) dziś miałam wiecej czasu na przejrzenie przepisów i Pani porad i naprawde gratuluje Pani :) świetnie ciekawe zdrowe i nie trudne przepisy :) od jutra zaczynam gotować razem z Panią ;) Mam dwóch wspanialych synków i również ich chce nauczyć pozytywnych nawyków zywieniowych. Pozdrawiam ciepło i zyczę wiele sukcesów i dużo dużo zdrówka i pozytywnej energii na ten rok
Ania
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 9:20
Witam,
Jaki rozmiar w tej chwili Pani nosi?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 10:29
generalnie 36, czasem 38, zależy jakiej firmy ciuch
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 10:37
Małgosiu - mam 2 pytania:
1. owsianka na mleku roslinnym - nie gęstnieje mi wcale - tak samo jak budyń nie chce wyjść - co może tego przyczyną? na mleku krowim ma swoją konsystencję...
2. Kiedyś gdzieś wspomniałas jakiego producenta sera żołtego preferujesz? możesz przypomnieć?- nie mogę nigdzie znaleźć
Pozdrawiam ciepło
Dodano:  13 styczeń 2015 - 13:13
2 - sierpc królewski
1 - nie wiem
MartaSDodano:  13 styczeń 2015 - 18:18
Gdzies przeczytałam ze gotujac budyń na mleku roślinnym trzeba wlać zawiesinę mączną na gotujące sie mleko.Proporcje mleka ulegają zmianie np na jeden budyń trzeba zużyć 300 ml mleka zamiast 500( mam alergika wiec ta metoda jest sprawdzona). Jesli chodzi o owsiankę to mi gęstnieje.Czesto robię dla mojego syna i siebie.moje proporcje to np 4 lyzki owsianki na 400 ml mleka lub 7 lyzek na 700ml( dorzucam zawsze lyzke siemienia lnianego).Zauwazylam ze owsianka gęstnieje po kilku minutach od wylaczenia gazu(gotuje 10-15 minut)
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 1:50
Małgosiu, a sery z Sierpca nie zawierają annato? Nie lepszy jest chlorek wapnia? Wzoruję się na aplikacji "Chemia w żywności", która jest świetna i bardzo pomaga przy zakupach :) Jakie Ty masz zdanie na ten temat? Czy przy średnich ilościach sera żółtego annato nie jest złe?

Dziękuję za świetnego bloga! Zdecydowałaś się już, czy wystartujesz w Blog Roku? Szczerze Cię zachęcam! :)
Dodano:  14 styczeń 2015 - 9:24
przy ilości 2 plasterki w tygodniu jest ok.
ja często jem ser raz na dwa tygodnie,

tak, chyba się zdecyduję, dziś startuje Blog Roku o 15-tej
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 10:43
http://www.doz.pl/apteka/p24798-Agelimit_kapsulki_preparat_przeciwzmarszczkowy_30_szt. Małgosiu co sądzisz o tym suplemencie. Tak na Twoje oko może być? Czy ilość spiruliny wniesie coś do organizmu czy lepiej łykać samą spirulinę?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 13:12
fajny skład, możesz łykać
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 13:14
no dzięki :) tylko Twoje zdanie się dla mnie liczy ;) pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 11:03
A czy niedogotowane jajko (na miekko) nie jest niewskazane przy ciązy?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 13:10
można jeść
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 12:04
Witam
Kiedy mogę spodziewać się jadłospisu jeśli wysłałam formularz 6.01?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 13:09
No jeszcze troszkę. Jestem zasypana pracą. Aktualnie piszę diety osobom które wysłały formularze do 27 grudnia.
Jutro wyślę wyceny z formularzy do 31 stycznia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 12:22
Dzień dobry, mam bardzo słabe wyniki krwi w ciąży, lekarz przepisał mi suplementy diety a ja dodatkowo chciałabym wzbogacić swoją dietę w soki robione w domu, zazwyczaj robię z buraków,marchwi, pomarańczy, czasami zamieniam pomarańczę na jabłko. Z jakich warzyw mogłabym robić jeszcze soki aby poprawić wyniki krwi? Czy to ma wogóle sens??
Dodano:  13 styczeń 2015 - 13:19
no pewnie że ma sens,
rób z wszystkiego co zielone i dodawaj natkę pietruszki,
pij taki sok zawsze jak jesz coś co ma żelazo
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 10:59
Dodaj kiwi, avokado, mango i zrob koktajl. Pozdrawiam. N.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 19:07
Gosiu. Mam pytanie jaki ser najlepszy jest do zapiekanek wg Ciebie? Chodzi mi o taki co w czasie zapiekania nie twardnieje a rozpływa się po zapiekance. Dodam że mój mąż akurat nie przepada za mozzarella.
Dodano:  13 styczeń 2015 - 21:42
jak nie mozzarella to ewentualnie emmentaler ale dobrej jakości
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 19:32
Pani Małgosiu, gdzieś przeczytałam, że orzechy, migdały nie tuczą ( oczywiście nie mam na myśli hurtowych ilości :D ) czy to znaczy, że mogę czasem dodać te kilka łyżek orzechów, pestek, migdałów więcej do mojego śniadania, i przekroczę nieco moją codzienną dawkę kcal jaką dotychczas starałam się dostarczać, to nic się nie stanie złego z wagą, dodam, że jestem młoda, zmagam się z problemami hormonalnymi i dążę do przywrócenia sobie miesiaczki z powwodu tych zaburzeń, biorę tabletki, jednocześnie na miesiączkę i trądzik, dużo wody, ziolona herbata, pokrzywa, aktywnosć, zero słodyczy, zdrowy tryb życia, mimo to informacja na ulotkach lekó zaniepokoiła mnie, i dlatego zastanawiam się czy te zdrowe tłuszcze mogą coś mi zepsuć w figurze, proszę o radę, czy aby wspomóc stosowane przeze mnie preparaty poprzez dietę ze zwiększoną ilością tłuszczów powinnam zwiększyć kalorycznosć, czy też więcej orzechó i wgl? I szczególnie mi zależy na I pytaniu, czy od taiej ilości więcej mogę nagle przytyć?? prosze o odp ;)
Dodano:  13 styczeń 2015 - 21:40
dawaj migdałów ile wlezie i pij mleko sojowe i jedz awokado! najpierw musi Ci miesiączka wrócić a dopiero potem jeśli waga pójdzie w górę możesz myśleć o mądrym odchudzaniu,
zakładam że przyjdzie taki czas że będziesz chciała mieć dzieci więc powalcz o powrót równowagi hormonalnej,
nie wiem jaka jest Twoja aktualna waga, wzrost i kaloryczność więc ciężko mi powiedzieć czy powinnaś kaloryczność zwiększyć ale w ciemno powiem ze tak bo miesiączka z powietrza nie zanikła, np chyba że katowałaś się na ćwiczeniach
jedz migdały ! :)
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 7:28
Nie chcę sie odchudzać :) nigdy nie miałam problemów z waga i wszydstko jest ok, te nieregulności wynikają z zaburzeń oormonalnych z powodu problemów z tarczycą :( ktos powiedział mi nawe o Hashimoto ale odrzucona to dostałąm tabletki aby miesiaczka się pojawiła i żeby zbadać hormony i stwierdzić co z tą tarczycą.. Fakt, ćwiczę, ale nie katuję się jak jakiś sportowiec, ot, tak sobie godzinka powolnego rozciągania i jakichś trening z you tube, po za tym spacerki, tryb życia raczej siedzący ze względu na naukę, chciałąbym jednak spytać czy informacja do jakiej dodtarłam, że podgryzanie orzechów czy migdałów nie powoduje wzrostu wagi, że one nie tuczą jest prawdziwa? Mają one dużo kalorii, i nawet gdyby osoba nie majaca kłopotó z miesiaczką chciałaby np. zjesć ich nieraz troszkę więcej musiałąbyby ogranizyć normalną kalorycznosć innych posiłków, czy to znaczy, że gdy je tak sobie chrupiemy to z naszą figurą wszystko będzie w porządku? mam na myśli np. 3 łyżki więcej a tym samym wiadomo wiecej kcal, czy to może spowodowac jakieś przybranie na wadze na dłuższą metę? Oczywiście teraz to będę wcinać, ale na przyszłosć chciałąbym wiedzieć ;) mam nadzieję, ze moje chaotyczne nieco pytanie można zrozumieć ;) Dziękuję Panj bardzo za odpowiedź, a czy adwokado nadaje się na kolację?? niewiele miałąm doświadczeń z tym owocem i stąd moje wątpliwości, bardzo ci dziekuję, nigdy nie spotkałam tak życzliwej i pomocnej ososby jak Pani ;) Dziękuję Pani za to co dla nas wszystkich tutaj Pani robi, piękny gest ;]
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 19:25
a przy niedoczynności tarczycy nie można mleka sojowego, prawda ? czym zastapić, zwykle będzie ok ?
Dodano:  14 styczeń 2015 - 22:28
możesz użyć np. migdałowe
Odpowiedz
AnvarielDodano:  13 styczeń 2015 - 19:37
Piszesz Małgosiu, że w pierwszym trymestrze powinno się jeść tyle co przed ciążą. A co z kobietami które dużo ćwiczą. Nie interesowałam się jeszcze tym tematem, ale wydaje mi się, że treningi z obciąźeniem czy crossfit to nie jest dobry pomysł dla ciężarnej. Jak w związku z tym przeliczyć zapotrzebowanie jeśli ograniczy się aktywność?
Dodano:  13 styczeń 2015 - 21:30
O aktywności w ciąży powinien decydować lekarz.
Jeśli dużo ćwiczysz i nagle z uwagi na ciążę przestajesz ogranicz kalorie o ok. 400.
AnvarielDodano:  13 styczeń 2015 - 22:12
Uuuu... to u mnie będzie jakieś1500 kcal... chyba muszę popracować nad poprawą metabolizmu zanim "zajdę" :/
Odpowiedz
Nata ConteDodano:  13 styczeń 2015 - 21:01
Gosiu, chylę czoła za takie dokładne rozpisanie wartości odżywczych ... i pamiętaj , że mój tata położnik słuzy pomocą, jeśli bys miała pytania. też jst miłośnikiem zdrowego jedzenia i gnębi pacjentki jedzącę za dwóch ...
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 styczeń 2015 - 21:53
http://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Chleb-zytnio-pszenny-Roggenvollkornbrot-Rivercote.html czy moge jesc ten chleb?
Dodano:  14 styczeń 2015 - 9:31
tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 9:33
Gosiu, mam pytanie, czy można się spodziewać w przyszłości jakiegoś wpisu na temat żywienia kobiet które karmią piersią? Wszędzie jest tyle sprzecznych informacji na ten temat że można się pogubić co można jeść, tak żeby nie zabrakło niczego dla maluszka no i dla mamy, szczególnie teraz kiedy jest deficyt na świeże warzywa i owoce. Byłoby super gdyby coś takiego się pojawiło, jestem mamą miesięcznej córeczki i obie Cie pozdrawiamy serdecznie:) czytam Twój blog od dawna, gratuluję ,,dzieła'' :)
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 9:49
Ja też sie pod tym podpisuję - karmię piersią i też chciałabym poczytać coś mądrego od Ciebie Gosiu! Pozdrawiam!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 11:18
Pani Małgosiu, dziękuję za ten artykuł. Jestem w 24 tygodniu ciąży i na pewno skorzystam. Przy okazji mam pytanie, trochę w innym temacie. Jakie jest Pani podejście do szczepień? Czy szczepi Pani swoje dzieci normalnie wg kalendarza szczepień? Tyle teraz jest różnych głosów potępiających szczepienia, że sama się w tym gubię. Moje pierwsze dziecko miało alergię objawiającą się głównie zmianami skórnymi (na szczęście to było w pierwszym roku życia i minęło). Zastanawiam się, na ile szczepienia mogą tu mieć znaczenie i nie wiem co zrobić tym razem. Pozdrawiam serdecznie! Joanna
Dodano:  14 styczeń 2015 - 12:06
Dwoje dzieci szczepiłam bo moja świadomość wtedy była inna. Fakt faktem że akurat szczepiliśmy skojarzonymi szczepionkami bez rtęci. Dziś już bym nie szczepiła.
W ogóle temat rtęci w tych szczepionkach, zwłaszcza w tych refundowanych przez NFZ to kuriozum.
W XXI wieku żeby dodawać rtęć jako składnik bakteriobójczy. To jak cofanie się.
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 13:24
Dziękuję za odpowiedź. Tzn. nie szczepiłabyś w ogóle, czy np. tylko na wybrane choroby i w jakichś innych niż w kalendarzu odstępach czasu? Ach, ale mamy dylematy jako rodzice do rozstrzygnięcia, a czasem idealnego wyjścia nie ma. I jeszcze mam pytanie, czy w związku z modą na nie-gluten robiłabyś dzieciom lub sobie jakieś testy na nietolerancję lub celiakię, jeśli nie byłoby konkretnych objawów sugerujących (bo jakieś wzdęcia czy biegunka sporadycznie zdarzy się, wiadomo, ale mówię o takich dokuczliwych, systematycznych objawach). Można się pogubić w tym wszystkim co mówią i piszę. Ciebie cenię za zdroworozsądkowe i wyważone, nieskrajne podejście. Dzięki za Twój blog!
Dodano:  14 styczeń 2015 - 22:47
jeśli nie ma objawów to nie ma potrzeby robić testów,
jak coś jest nie tak, organizm da sygnał,

co do szczepień, nie szczepiłabym wcale,
AnonimowyDodano:  15 styczeń 2015 - 10:49
Małgosiu, a co sądzisz o odczulaniu? To przecież też szczepienia... Mam bardzo silną alergię na kurz, leki przestają pomagać i alergolog zalecił mi odczulanie.
Dodano:  15 styczeń 2015 - 12:47
odczulanie to co innego i odczulanie polecam,
w szczepieniach chodzi o szkodliwą rtęć która jest przyczyn ą coraz szerzej postępującego zespołu Aspergera i autyzmu
AnonimowyDodano:  18 styczeń 2015 - 13:08
Nie miałam o tym pojęcia. Czy to dotyczy szczepionek, które podaje się dzieciom, czy wszystkich, w tym także np. na grypę? Co ze szczepieniami przed podróżą do krajów tropikalnych?

Wybacz, Gosiu, że "odgrzewam" temat sprzed tygodnia, ale niezmiernie nurtują mnie te pytania. Będę wdzięczna za odpowiedź. :-)
Dodano:  18 styczeń 2015 - 15:40
trzeba patrzeć na skład tych szczepionek, nie wiem czy akurat te które wymieniłaś mają rtęć,
AnonimowyDodano:  8 marzec 2015 - 8:11
obecnie to nieprawda ,że szczeppienia wywołują autyzm i jego pochodne jak zesp. Aspergra. Takie teorie wywołują wiele szkody zarówno dzieciom jak i rodzicom.
Dodano:  9 marzec 2015 - 10:30
dlaczego uważasz że to nieprawda ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 styczeń 2015 - 11:26
A czy w kobiety w ciąży mogą pić napar z czystka?
Dodano:  14 styczeń 2015 - 12:02
tak
AnonimowyDodano:  23 styczeń 2015 - 21:34
Kobiety karmiące też?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 styczeń 2015 - 13:48
Niestety nie mogę nigdzie znaleźć kapusty kiszonej, wszędzie tylko kwaszona! Ktoś mi podpowie w jakim sklepie szukać?
AnonimowyDodano:  18 styczeń 2015 - 15:34
Podpinam się pod pytanie...
Dopiero niedawno odkryłam różne nazewnictwo kapusty...
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 styczeń 2015 - 16:22
Małgosiu jaki tran polecasz kupić?podasz nazwę?
Dodano:  18 styczeń 2015 - 17:43
nie piję tranu,
do jego produkcji degeneruje się środowisko naturalne,
Odpowiedz
Paula WiśniowskaDodano:  19 styczeń 2015 - 8:35
Małgosiu, a jak należy popijać witaminy dla ciężarnych? W ulotce opisują że podczas największego posiłku należy „popić dużą ilością wody” dwie kapsuły. Jak więc pogodzić posiłek z wodą mineralną? Czy może odczekać pół godziny/godzinę po posiłku i dopiero spożyć witaminki sztuczne? Pozdrawiam
Dodano:  19 styczeń 2015 - 8:46
popij w czasie posiłku, tu chodzi o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
AnonimowyDodano:  25 styczeń 2015 - 11:43
Czy dodatkowe witaminy w ciąży są potrzebne skoro kobieta np odżywia się prawidłowo, wyniki ma poprawne i lekarz nie zaleci łykanie ich? Słyszałam różne opinie, niektórzy lekarze stanowczo odradzają witaminy a kobiety, które w poprzednich ciążach zażywały je twierdzą iż brzuch po nich rośnie większy, dziecko również. Jestem ciekawa Twojej opinii na ten temat?
Pozdrawiam,
Żaneta
Dodano:  25 styczeń 2015 - 22:09
Nie są potrzebne.
Jeśli odżywiasz się zróżnicowanie nie potrzebujesz pastylek.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 styczeń 2015 - 14:34
Czy w ciąży można jeść serek wiejski i czy jest zdrowy ,z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 styczeń 2015 - 13:13
niestety nie doczekałam tego jadłospisu, urodziłam i teraz bardzo potrzebuję jadłospisu dla matki karmiącej....może pojawi się na blogu ;-)
AnonimowyDodano:  23 styczeń 2015 - 21:33
O tak, ja też bardzo proszę :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  24 styczeń 2015 - 7:52
Małgosiu czy można jeść fetę w ciąży???
Dodano:  24 styczeń 2015 - 8:27
jeśli jest z mleka pasteryzowanego (a większość jest) to tak
AnonimowyDodano:  1 luty 2015 - 21:32
Dziękuję za odpowiedź. Niestety na opakowaniach, w składzie, jest tylko: "Mleko" - bez podania czy pasteryzowane czy nie ;/
Odpowiedz
AnnaDodano:  26 styczeń 2015 - 21:08
A dieta dla mam karmiacych? Ja np w obu ciazach nie mialam problemu, przytylam raz 8 kg, a teraz 12 kg, w trzy tygodnie po porodach mialam zaledwie 3 kg na plusie. Ale pozniej, masakra! Waga pnie sie w gore, bo ciagle bym jadla. Za pierwszym razem po zaprzestaniu karmienia jakos tak samo ze mnie zeszlo. Ale teraz w 4 mc przybralam 4 kg :( jem na potege, czuje sie zle, boje sie ze tym razem nie wroce do formy zprzed ciaz :( o co chodzi z tym moim apetytem przy karmieniu piersia? Czy mogę stosować Twoje jadłospisy? Bo wydaja mi sie ciut restrykcyjne przy karmieniu 1500 kcl to malo chyba? Czy powinnam zaczekac do zakonczenia laktacji?
Dodano:  26 styczeń 2015 - 21:25
wszystko zależy od tego co jesz,
jeśli same kanapki i mięso to źle,
jeśli zupy, lecza, dania z z kaszą i warzywami to ok.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 styczeń 2015 - 12:48
Małgosiu czy używałaś w ciąży jakiegoś kremu przeciw rozstępom, polecasz jakiś?
Asia
Dodano:  28 styczeń 2015 - 13:01
Używałam Mammamia Ziaja i dzięki Bogu 2 ciąże i nawet jednego rozstępa.
Ale myślę że to też kwestia genów bo ani mama nie ma ani moja siostra.
No i dużo pij bo to ważne dla nawilżenia skóry.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  31 styczeń 2015 - 17:15
Pani Małgosiu, jestem w 6 tc, a mam bardzo duży zapas mrożonych malin i truskawek, a truskawki hodowane przez teściową na wsi, czy mogę raz czy dwa razy w tygodniu zrobić z nich koktajl, czy lepiej zrezygnować? Wiele słyszałam przesądów na temat malin, że powodują poronienie , z góry dziękuję za odpowiedź,
Dodano:  2 luty 2015 - 10:13
Rób !!! Nie słuchaj starych zabobonów.
Ja urodziłam córkę w lipcu. jadłam przed porodem tony truskawek i mali i córce nic nie było i nie jest.
piescikDodano:  10 luty 2015 - 20:53
Owoce są bezpieczne, to liście malin mają właściwości poronne i należy ich unikać. Chyba, że ktoś chce przyspieszyć poród.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 luty 2015 - 12:40
Małgosiu,
mam od Ciebie jadłospis ciążowy, czy mogę zastąpić maślankę kefirem, czy ilość np. wapnia będzie zachowana?
Jaszcze mam pytanie dotyczące granata, czy te pestki bez soku mają jakieś wartości odżywcze?, bo jakoś wolę je tylko obgryść z soku
Asia
Dodano:  4 luty 2015 - 13:47
Tak.
Pestka będzie miała też błonnik. Wypluwając pestkę zmniejszasz ilość błonnika.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 luty 2015 - 14:42
Czy we wczesnej ciąży można zjeść pastę z wędzonej makreli z ogóreczkiem, jajkiem, cebulką, szczypiorkiem itp, czy wszystkie wędzone ryby w ciąży są zakazane? do tego przy skórze głowy znowu zawitało azs... :(
Dodano:  18 luty 2015 - 18:33
przy azs nie jedz bo może zaostrzyć Ci objawy
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 luty 2015 - 19:00
Witaj Małgosiu, jestem w drugim trymestrze ciąży i mam ogromną ochotę na słodkości. W pierwszym trymestrze i przed ciążą nie miałam z tym problemów, tzn jadłam słodkie raz w miesiącu, nie słodzę od kilku lat, ogólnie nie miałam problemów z unikaniem słodyczy. Próbuję robić w domu tzw zdrowe deserki na bazie jogurtu/ serka waniliowego+ świeże owoce + kakao +suszone owoce. Możesz zaproponować jakieś zdrowe,słodkie przekąski?

Pozdrawiam,

Żaneta
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 luty 2015 - 13:11
Małgosiu, czy masz jakieś sprawdzone sposoby na mdłości?
U większości ciężarnych to chyba nieuniknione, ale co jeść aby je złagodzić? Pomożesz?
W internecie jest mnóstwo jakiś rad, ale pytanie czy to tylko powielane mity, czy skuteczne sposoby.
Na forach dla odmiany większość wpisów jest bardzo dołująca np: "u mnie mdłości i wymioty trwały nie tylko kilka tygodni, ale przez całą ciążę, i nic nie pomagało..."
Dodano:  27 luty 2015 - 19:29
oj tu nie pomogę,
na mnie działał imbir ale z kolei na moją koleżankę nie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 marzec 2015 - 10:58
Małgosiu, jeszcze jedno pytanie. Słyszałam, że kobiety w ciąży nie powinny przyjmować z byt dużej dawki witaminy A, czy w związku z tym jak bardzo lubię codziennie chrupać marchewkę czy na czas ciąży powinnam z niej zrezygnować, żeby nie zaszkodzić maluszkowi?
Dodano:  2 marzec 2015 - 11:06
jak schrupiesz 2 średnie dziennie, nic sie nie stanie
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds