fbpx
Z puszki czy z kartonu? Jakie mleko kokosowe będzie najlepsze dla Ciebie? Co z gumą guar w składzie?
Img

Kochani, nie ma dnia, aby ktoś nie zapytał mnie o to, jakie mleko kokosowe kupić. Które będzie najlepsze do tego, czy tamtego dania? „Gęste z puszki, czy rzadkie z kartonu”?

Zacznijmy od tego:

Czy mleko kokosowe można w ogóle nazwać mlekiem?

Jak najbardziej tak. I mimo iż, zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1237/2007 z dnia 22 października 2007 roku nazwą „mleko” można określić produkt pochodzący wyłącznie od krowy, a śmietanką, jogurtem, masłem, serwatką, maślanką, serem czy kefirem wyłączenie produkt z mleka krowiego, to wyjątek stanowi właśnie mleko kokosowe, zaraz obok mleka migdałowego oraz masła orzechowego.
Białych płynów z innych roślin nie można określić mianem mleka, dlatego więc, jeśli na sklepowej półce znajdziecie np. napój ryżowy, nie obawiajcie się, że jest to coś innego niż poszukiwane przez Was mleko ryżowe. Mlekiem nazywamy je potocznie, ponieważ jest białe i zastępuje mleko krowie, jednak od 2007 roku zgodnie z w/w rozporządzeniem takiego produktu oficjalnie mlekiem nazwać nie możemy.
Może jednak zdarzyć się, że w sklepie spotkacie produkt z napisem np. mleko ryżowe, co będzie znaczyło, że produkt ten jest importowany z USA lub innego kraju, którego rozporządzenie UE nie obowiązuje.

Z kartonu czy z puszki?

Nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, ponieważ przy wyborze należy kierować się zawartością kokosa w produkcie. Minimalna ilość to 60%. Na filmikach Instastory które dla Was nakręcam wielokrotnie Wam takie mleka pokazywałam.
Jak czytam o rzadkich mlekach z kartonu, to od razu przed oczami stają mi mleka pewnej najbardziej dostępnej marki na literę A. Tę markę omijajcie szerokim łukiem. Mleko, które ma w składzie kilka procent kokosa i ogrom chemicznych dodatków nie jest produktem, przy którym warto się zatrzymać, a co dopiero zakupić.
Ja kupuję dwa rodzaje mleka kokosowego. Jedno ma w składzie 60% kokosa i wodę, inne 85% kokosa i wodę.
Nic więcej. Tylko te dwa składniki. To, jaką procentową ilość kokosa wybiorę, zależne jest od tego, jak intensywnego smaku kokosa oczekuję w konkretnym daniu.

Czy strach przed gumą guar jest uzasadniony?

No właśnie. Są na rynku mleka, które mają w składzie oprócz kokosa rownież wodę i gumę guar. Bardzo często pytacie mnie czy takie mleko można spożywać bez obaw?  Zaskoczę Was teraz, ale guma guar to substancja w 100% naturalna. Pozyskiwana jest z bielma, czyli wewnętrznej części nasion rośliny o intrygującej nazwie Cyamopsis tetragonoloba. Ta potocznie nazywana guarem roślina, rośnie głównie w Indiach i wyglądem przypomina nasze polskie strąki zielonego groszku.
Sama guma guar to złożony wielocukier (polisacharyd) będący rozpuszczalną w wodzie frakcją błonnika. Ma postać białego proszku nie mającego ani zapachu, ani smaku, ani koloru. Nie ma też kalorii. Doskonale rozpuszcza się zarówno w zimnej, jak i ciepłej wodzie tworząc lepki, gęsty roztwór. Te właściwości sprawiają, że jest doskonałą substancją żelującą, stabilizującą, zagęszczającą i wiążącą wodę stosowaną zarówno w przemyśle spożywczym, kosmetycznym jak i farmaceutycznym. Doskonałą jej zaletą jest to, że nie barwi produktu. Nie nadaje mu też smaku i zapachu.
W przemyśle spożywczym dodawana jest wszędzie tam, gdzie ma coś zagęścić, zapobiec rozwarstwieniu (jogurty smakowe, majonezy), nadać zwartą konsystencję (produkty z mięsa) oraz zastąpić właściwości tłuszczu (produkty light). Jest składnikiem pierwszej potrzeby w gotowych produktach bezglutenowych, gdzie zastępuje naturalną właściwość glutenu czyli żelowanie, zagęszczanie i zwiększanie objętości.
W przemyśle farmaceutycznym ma za zadanie spowolnić uwalnianie substancji czynnej leku do krwiobiegu.
W kosmetyce zapewnia jednolitą, zwartą konsystencję wszelkim smarowidłom (kremom, maściom, szamponom). Zazwyczaj stosuje się 1 g gumy na 100 g docelowego produktu.
Na opakowaniach gotowych produktów, gumę guar znajdziecie pod symbolem E412. Bardzo wiele osób boi się symboli E, myśląc że każde E oznacza chemiczny, sztuczny dodatek. Nic bardziej mylnego. „E” oznacza, że produkt został dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej, a wszystkie E od 400 do 499 oznaczają substancje naturalne. 
Co istotne, gumę guar możecie kupić saute, w formie proszku. Ponieważ jest nierozpuszczalną frakcją błonnika i w większej ilości daje efekt przeczyszczający, są osoby, które stosują ją celem szybszej redukcji masy ciała.
Nie popieram tych praktyk i zdecydowanie je odradzam. Stosowana w nadmiarze może powodować wzdęcia, zaostrzać objawy alergii oraz powodować problemy skórne.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1129/2011 z dnia 11 listopada 2011 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 poprzez ustanowienie unijnego wykazu dodatków do żywności określa jaka maksymalna ilość gumy guar jest dopuszczalna do osiągnięcia zamierzonego efektu w danym rodzaju produktu. Nie określono jednak jaka ilość jest szkodliwa więc odradzam używanie gumy jako sypany dodatek.
Osobiście, mimo iż guma guar nie jest szkodliwa, unikam mleka kokosowego z jej dodatkiem, ponieważ konsystencją przypomina rzadki kisiel, a mi taka konsystencja przeszkadza.

Czy mleko z puszki jest bezpieczne i co z BPA?

Bardzo wiele osób pyta mnie także, czy żywność z puszki jest bezpieczna dla zdrowia. Absolutnie najlepsza dla zdrowia i to nie ulega żadnej wątpliwości, jest żywność świeża, dostarczona „z ręki do ręki”. Bez jakiegokolwiek opakowania, zakupiona u sprawdzonego dostawcy, np. na bazarku. Niestety jako konsumenci na opakowania, chcąc nie chcąc, jesteśmy narażeni, choć te będące puszką budzą chyba najwięcej kontrowersji.
Głównym składnikiem puszek jest aluminium czyli czysty technicznie glin. Powiedzmy sobie otwarcie, pewne ilości aluminium przenikają do jedzenia (w większej ilości, jeśli jest to produkt kwaśny, lub puszka jest w jakiś sposób uszkodzona), jednak nie jest to jedyne źródło naszej codziennej ekspozycji na ten pierwiastek? Glin znajdziemy w kosmetykach (chociażby antyperspirantach) czy niektórych lekach i tych ilości obawiałabym się najbardziej.
Aby aluminium przyjęte z żywności mogło nam zaszkodzić, musielibyśmy żywić się żywnością z puszek każdego dnia. Okazjonalne spożycie produktu z puszki nie przyniesie nam szkody, tym bardziej, że osoby zdrowe, nie mające problemów z układem wydalniczym, bez problemu usuną go z moczem.
Bardziej niż glinu obawiałaby się bisfenolu A (BPA). W wewnętrznej powłoce puszki (jeśli takowa jest) ma on zapobiec uwalnianiu glinu do produktu, ale znajdziemy go niestety w bardzo wielu innych, powszechnie stosowanych opakowaniach z tworzyw sztucznych, m.in.:
  • na plastikowych opakowaniach jogurtów, śmietany czy serków,
  • w woreczkach, w które pakowana jest kasza czy ryż, a ponieważ BPA przenika do żywności szybciej jeśli produkt jest podgrzewamy wyobraźcie sobie jak przenika jeśli kupujecie kaszę w woreczku i z tym plastikiem gotujecie w wodzie. Oprócz straty rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B w zamian otrzymujecie zupełnie gratis solidną porcję BPA.
  • w foliowych workach, w które wędliny pakowane są w marketach (mnóstwo osób w domu pakuje produkty z tymi workami do lodówki),
Jeśli chodzi o żywność, długo by wymieniać.
Oprócz tego w szczoteczkach do zębów z których BPA przenika do wnętrza organizmu poprzez kontakt ze skórą, czy dentystycznych wypełnieniach, a także plastikowych opakowaniach wielu kosmetyków.
Byłam wczoraj w drogerii. Ogrom dostępnych tam kosmetyków pakowane jest w opakowania z BPA i tak jak ostatnio przez media przetoczyła się wojna o kosmetyki testowane na zwierzętach podczas gdy w jednej z najpopularniejszych drogerii prawie wszystkie dostępne kosmetyki zostały na zwierzętach przetestowane, tak powinna się przetoczyć kolejna. O opakowania. Temat jest poważny. Jeden i drugi. 
BPA przedostaje się do organizmu przez skórę, płuca i układ pokarmowy. Genialnie rozpuszcza się w tłuszczu i cukrach. Bardzo negatywnie wpływa na pracę układu hormonalnego i nerwowego. Wpływa na płodność, libido i erekcję u panów. Zaburza też pracę tarczycy.
W Kanadzie, Korei, Japonii oraz części USA wprowadzono zakaz stosowania BPA w produkcji opakowań. W UE nie można go stosować do produkcji butelek i opakowań dla niemowląt i dzieci. I na tym koniec. Nie wprowadzono powszechnego zakazu stosowania, a bezpieczna dzienna dawka BPA wynosząca 0,05 mg/kg masy ciała jest dla mnie nieporozumieniem bo niby jak ja jako konsument mam sobie to wyliczać? Jak ja mam to zmierzyć?  
Nie trzeba być lekarzem czy dietetykiem, aby zauważyć, że problemy z układem hormonalnym ma coraz więcej ludzi. Z problemami z płodnością boryka się co piąta para. Niemniej jednak rezygnujemy z papieru czy szkła, a żywność z radością pakujemy w plastik. Jak o tym myślę, para idzie mi z uszu, ale cóż my małe żuczki możemy zrobić. Kluczem jest więc wyważenie. Znalezienie złotego środka i wybór mniejszego zła. Poszukiwane produktów i uczciwych producentów, którzy zadają sobie trud aby mimo wyższej ceny wypuścić na rynek produkt opakowany w tworzywo wolne od BPA i liczyć na to że znajdą się ludzie (konsumenci) którzy to docenią.  
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Olejowanie włosów, czyli z kuchni do kosmetyczki
Olejowanie włosów, czyli z kuchni do kosmetyczki

Pytań o włosy otrzymuję od Was bardzo dużo nieprzerwanie od zeszłego roku, kiedy właśnie w lipcu zdradziłam na blogu, jak Czytaj dalej

Jej wysokość gruszka! Tyle cennych wartości, a tak rzadko po nią sięgamy. Koniecznie trzeba to zmienić!
gruszka wartości właściwości odżywcze

Sezon na truskawki, maliny czy borówki dawno już za nami. W sklepach, oprócz przybyszów z dalekich krajów, znajdziemy rodzime jabłka, Czytaj dalej

Dieta low FODMAP – poradnik pacjenta cz. 2
dieta low fodmap

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu "żołądkowo - jelitowego". Jeśli z jakichś przyczyn pominęliście poprzednie wpisy, aby uzyskać pełnię informacji (w Czytaj dalej

Wszystko co powinnaś wiedzieć o biotynie nie tylko w kontekście skóry, włosów i paznokci
Wszystko co powinnaś wiedzieć o biotynie nie tylko w kontekście skóry, włosów i paznokci

O witaminach z grupy B pisałam Wam w piątek. Wiecie już jak są ważne i dlaczego należy zwracać na nie Czytaj dalej

96 komentarzy

GertrudaDodano:  10 październik 2018 - 9:27
Pani Małgosiu,chcę wzmocnić odporność, zaczęłam pić wodę z miodem i cytryną oraz czarnuszkę na noc.Mam również pokrzywę ale jako suszone liście mogą one zastąpić sok z pokrzywy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 9:29
Suszone nie do końca zastąpią świeżą, choć na pewno sporo wartości dostarczą.
Odpowiedz
AsiaDodano:  10 październik 2018 - 9:28
Małgosiu, bardzo dziękuję za dzisiejszy post <3 Ostatnio się głowiłam nad tą gumą guar A Ty rozwiałaś wszelkie wątpliwości:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 9:29
Cieszę się ;)
Odpowiedz
AnnaDodano:  10 październik 2018 - 9:39
Małgosiu świetny artykuł jak zawsze. A mam pytanie czy będziesz kontynuowała temat dietoterapii w insulinooporności? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 10:04
Tak. W przyszłym tygodniu będzie wpis o berberynie.
Odpowiedz
MaDodano:  10 październik 2018 - 9:59
Gosiu, mam od roku insulinoopornosc, ale od 3 lat cierpię na obfite, skrzepowe miesiączki. Lekarze mówią że to taka moja uroda (!!!!) Wątpię:) ostatnio, kiedy poprosiłam o skierowanie na badania które by pomogły wykryć, co jest przyczyną, usłyszałam że najlepiej, jakbym się udała do hematologa, bo ginekolog nie wie, co może być przyczyną (!) Morfologię mam w normie, nieco ponad normę PDW, MPV, P-LCR, a czasy krzepnięcia są bliżej górnej granicy normy. Czy to się leczy dietą? Czy mogę coś zbadać na własną rękę? Przecież musi być przyczyna takiego stanu:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 10:06
Obfite miesiączki mogą być niestety "taką urodą" choć ja osobiście nie znoszę tego określenia. Bardzo wiele kobiet tak po prostu ma. To fizjologia. Niepokojące są jednak te skrzepy i tu ginekolog powinien pomóc a nie umywać ręce.
MaDodano:  10 październik 2018 - 10:29
Dzięki za odpowiedź. Nie mam takiej \"urody\", to kwestia ostatnich 3 lat dopiero, po wahaniach hormonalnych. Co ciekawe, jestem pod opieką poradni endogin, tu też mówią o \"urodzie\":) Czyli dieta i suplementacja nic tu nie pomoże?
EDodano:  10 październik 2018 - 11:23
A USG transwaginalne miałaś robione? Przyczyną mogą być mięśniaki (ja tak miałam) Pozdrawiam
MaDodano:  10 październik 2018 - 11:39
Miałam, kilkakrotnie w ciągu 3 lat - mięśniaków nie stwierdzono, było podejrzenie polipa endometrialnego który w histeroskopii okazał się być po prostu zrostem. Więc to nie to:)
EDodano:  10 październik 2018 - 14:11
A USG transwaginalne miałaś robione? Przyczyną mogą być mięśniaki (ja tak miałam) Pozdrawiam
SoniaDodano:  10 październik 2018 - 14:30
MA Takie miesiączki często występują przy endometriozie ! U mnie ponad 2 lata szukano przyczyn aż w końcu okazało się, że to właśnie endometrioza. Takie skrzepy to u mnie była norma aż w końcu nabawiłam się anemii. Niestety bardzo trudno endometriozę zdiagnozować.
KingaDodano:  10 październik 2018 - 15:55
Podpisuje się pod tym co napisała Sonia. Chociaż Ty trzeba wziąć pod uwagę też inne objawy. Warto wybrać się do ginekologa, który się w tej chorobie specjalizuje, będzie w stanie na podstawie badania i rzetelnego wywiadu więcej powiedzieć. Niestety diagnostyka tej choroby kuleje bardzo i jest ona diagnozowania średnio po 8 latach (!). Warto też przebadać się w kierunku zakrzepicy, tak dla własnego spokoju. Ja mam akurat endometriozę i strzępy przestały się pojawiać po przejściu na przeciwzapalną dietę i dobranie suplementacji, ale to już jest kwestia indywidualna. Napewno warto trochę pogrążyć.
SoniaDodano:  10 październik 2018 - 15:58
MA Takie miesiączki często występują przy endometriozie ! U mnie ponad 2 lata szukano przyczyn aż w końcu okazało się, że to właśnie endometrioza. Takie skrzepy to u mnie była norma aż w końcu nabawiłam się anemii. Niestety bardzo trudno endometriozę zdiagnozować.
MaDodano:  10 październik 2018 - 18:50
Dzięki dziewczyny za pomoc:) Ja mam totalnie niebolesne miesiączki, to nie pasuje do endometriozy...
Odpowiedz
AniaDodano:  10 październik 2018 - 10:06
Gosiu, zgadasz się ze mną,że mając selen na poziomie 54 mikrogramów/l gdzie norma to 50-120 należy suplementować, bo z pożywienia to za mało?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 10:57
Przy tej wartości włączyłabym suplementację przez miesiąc 100 mikrogramami co drugi dzień. Potem stop. Reszta z diety.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  10 październik 2018 - 10:25
Małgoś, zakupiłam z rodzinnej olejarni olej z czarnuszki i lniany. Choruję na łuszczycę. Jak mogę je suplementować? Czy na czczo łyżka oleju lnianego i z czarnuszki? Proszę dopomóż :=)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 10:48
Paula czarnuszka rano po śniadaniu, olej lniany na noc. Lniany jest liderem jeśli chodzi o Omega 3 i kwas ALA a te mają najwyższą wchłanialność na noc.
Odpowiedz
iwonaDodano:  10 październik 2018 - 10:27
Czy robiłaś mleko z wiórków kokosowych? Jesli tak, to podziel sie instrukcją jak to robiłaś i czy w ogóle warto sie w to bawic, czy lepiej kupić gotowe mleko?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 10:48
Lepiej kupić gotowe. Raz robiłam.
Odpowiedz
IwonaDodano:  10 październik 2018 - 11:13
Cześć! Jeśli w badaniu na nietolerancję pokarmową III stopnia (opóźnioną) wyszło mi, że na gumę guar mam stopień \"podwyższone\". Powinnam jej w 100% unikać?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 11:26
Tak.
Odpowiedz
MonikaDodano:  10 październik 2018 - 12:22
Gosiu, dziś światowy dzień owsianki. Zaczęłam poranek od Twojej owsianki :) Dziękuję, że jesteś z nami. Jestem uzależniona od Twojego bloga - zaglądam tu codziennie. Ale to zdecydowanie najzdrowsze uzależnienie na świecie :) Miłego dnia!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 12:30
Ogromnie się cieszę ;)
Odpowiedz
AnetaDodano:  10 październik 2018 - 12:43
Małgosiu, zaczełam pić zakwas buraczany - dziękuję za posta z maja - wyszedł super z twojego przepisu - już widzę że cera jest w lepszej kondycji także na czczo pije :) teraz tylko nie wiem co z odstanym miodem kiedy pić czy w ogole pić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 14:36
Pij zamiennie. Jeden dzień jedno, jeden drugie.
AnetaDodano:  11 październik 2018 - 9:23
A to wtedy taki 30 dniowy detox bedzie trwał 60 tak?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 październik 2018 - 11:49
Tak, ale nie nazwałabym go detoksem a pracą nad poprawą odporności ponieważ włączamy też miód.
Odpowiedz
AniaDodano:  10 październik 2018 - 14:03
Małgosiu w ostatnim wpisie pytałam o skład kaszki dla niemowlaków, odpisałaś że Ty byś o takim składzie kaszki nie podała,więc proszę podpowiedź co dziecku podać? Małgosiu przerażające jest to, że wszędzie mówią o zdrowym odżywianiu dla dorosłych co jeść,a o takich małych dzieciach prawie się nie mówi.Nawet nie ma dobrych książek,aby czerpać informacje,może Ty byś o tym pomyślała mający taki ogrom wiedzy? Myśl do refleksji...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 14:38
Zbieram się za cykl o żywieniu dzieci. Wydawało mi się że raczej mało osób będzie tym tematem zainteresowanych. Muszę się zatem zmotywować bardziej do podjęcia tego tematu ;)
Dodano:  10 październik 2018 - 15:45
Polecam kaszki firmy Holle
KaSIADodano:  10 październik 2018 - 20:54
Mam sprawdzone i polecam kaszki helpa. 100% naturalne. Czyste bez dziwnych dodatkow.
KorneliaDodano:  11 październik 2018 - 8:31
witam, przyznaje, że ja nie podawałam córeczce gotowych kaszek. Kupowałam jaglaną, dodawałam odrobinę mleka modyfikowanego i do tego np. starte jabłko. Nie wiem co na to specjaliści, ale moja córka do drugiego roku życia jadła ogrom kaszy jaglanej. Do dzisiaj, ma 4 lata nie miała antybiotyku ani żadnej poważniejszej infekcji, nie łapie rotawirusów. Mimo, że piersią karmiłam ją zaledwie 4 tygodnie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 październik 2018 - 9:03
Kornelia kasza jaglana działa odśluzowująco. Jest genialna przy przeziębieniach jak już jest infekcja, ale też doskonała jako profilaktyka. Dałaś więc córce spaniały żywieniowy prezent ;)
Odpowiedz
OlaDodano:  10 październik 2018 - 14:48
Małgosiu, a może post o szkodliwych składnikach w kosmetykach? Czego unikać a jak wybierać właściwe? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 15:37
Oooooo Ola, temat rzeka.
GosiaDodano:  10 październik 2018 - 18:09
Jest masa naturalnych kosmetykow. I bardzo dużo polskich producentów. Ja tylko z takich korzystam. Naturalnych środków czystosci tez coraz wiecej na rynku. Polecam targi Ecocuda. Dzieki Gosiu z ten wpis.
Odpowiedz
LauraDodano:  10 październik 2018 - 14:54
Witaj Małgosiu, jeszcze nigdy nic tu nie pisałam :-) a chciałabym Cię zapytać o jedną rzecz - jeśli chodzi o kurczaka to kupuje tylko BIO. 1- A jak to jest w kwestii reszty mięsa? W dzisiejszych czasach jakie mięso jest \"najzdrowsze\"? 2- Wieprzowina czy wołowina? CO LEPSZE? 3. CO MYŚLISZ O STEKACH? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, życzę Ci miłego dnia :-)
Odpowiedz
EwaDodano:  10 październik 2018 - 14:55
Gosiu, chcialabym zrobic test na nietolerancje pokarmowe. Zalezy mi na czasie, czy moglabys polecic jakis do samodzielnego wykonania w domu? Bede wdzieczna za odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 15:37
Zrobisz w każdym laboratorium np. Dagnostyki. Food Detective nie robi już niestety testów do samodzielnego wykonania w domu.
EwaDodano:  10 październik 2018 - 19:09
Ok dziekuje za odpowiedz. Lepiej wybrac IgG czy IgG4?
Odpowiedz
Martita Dodano:  10 październik 2018 - 15:10
Małgosiu a czy możemy gdzieś sprawdzić czy dana woda mineralna jest pakowana w opakowania zawierające bpa? Kupuje wodę w Lidlu, a mam problem z zajściem w ciąże...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 15:42
Jest znaczek na dole butelki.
Odpowiedz
IrenaDodano:  10 październik 2018 - 15:39
Gosiu, nie wiem czemu zniknął mój komentarz z zapytaniem. Doradź mi czy nastolatka z IO może spokojnie stosować dietę polegającą na jedzeniu 6 razy dziennie różnych zup? to jedzenie jest urozmaicone i wieloskładnikowe, ale martwię się.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 15:42
Odpowiadałam na ten komentarz ......pisałaś że córka stosuje taką dietę ponieważ gdzieś w TV o tym usłyszała. Pisałaś o zupach i owocach. Odradzam jedzenie tylko zup i owoców przy IO. W ogóle odradzam takie mono diety przy chorobach. Odsyłam do posta o diecie w IO. Podsuń go córce.
Odpowiedz
K.Dodano:  10 październik 2018 - 17:42
Malgosiu a taki karton w ktorym jest woda komosowa czy mleka roslinne wypelniony czyms srebrnym w srodku nie wiem jak to sie fachowo nazywa czy takie kartony tez sa szkidliwe dla nas? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 19:20
Nie wiem co jest tam w składzie. Nie zagłębiałam się w to. To już myślę pytanie do producenta bo na opakowaniu nie mamy składu surowcowego opakowania.
Odpowiedz
K.Dodano:  10 październik 2018 - 18:03
Malgosiu czy robiac sobie badania w laboratorium na alergie pokarmowe plesnie, warzywa,ziarna,owoce to odczytujemy to tak samo jako nietolerancje pokarmowe? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 19:19
Odsyłam do posta o symptomatologii nietolerancji pokarmowej. Tam piszę też jaka jest różnica między nietolerancją a alergią.
Odpowiedz
GosiaDodano:  10 październik 2018 - 18:12
Zabraklo mi w poście informacji jak czytac info na opakowaniu, ze jest wolne od BPA? Znaczek trójkąta z literą P ?
Odpowiedz
Joanna Dodano:  10 październik 2018 - 18:34
Puszki aluminiowe to te, w których sprzedawane są napoje, typu piwo, cola. Wg tego, co podawała sortowania śmieci w Warszawie, puszki, w jakie pakowane są groszek, kukurydza, a w moim sklepie też mleko kokosowe to puszki cynowe.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 październik 2018 - 19:16
Muszę to sprawdzić.
Odpowiedz
MartynaDodano:  10 październik 2018 - 20:39
Dobry wieczór Małgosiu, jestem nowa u Ciebie. Jak i nowa w kuchni. Przepraszam jeśli pytanie jest męczące, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na Twoim blogu a odkąd zaczęłam go czytać wolę znać Twoją opinię niż czytać bzdury w internecie. Do sedna - jaki jest najzdrowszy olej do smażenia? Oprócz masła klarowanego. Co sądzisz o oleju słonecznikowym? I czy oliwa extra virgin nadaje się do obsmażania czy tylko na zimno? Będę bardzo wdzięczna za Twoją odpowiedź, miłego wieczoru i pozdrowienia z Wrocławia :*
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 październik 2018 - 9:08
Martynko odsyłam na bloga. Znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi na zadane pytania. O olejach, rodzajach tłuszczów, jaki do smażenia, jaki nie etc. pisałam bardzo obszernie.
MartynaDodano:  11 październik 2018 - 13:31
Małgosiu dziękuję więc będę szukać na blogu, dopiero co odkryłam Twój blog I JESTEŚ WSPANIAŁA, mam 20 lat zaczęłam studia i gotowanie sama i dopiero kilka dni temu poznałam Twój blog dzięki koleżance, zostaję u Ciebie buziaki pozdrawiam :***
Odpowiedz
MartaDodano:  10 październik 2018 - 21:18
Gosiu czycwctakim razie dziecku lepiej dawać wodę przefiltrowana i przegotowaną z kranu czy z butelki ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 październik 2018 - 9:07
Jeśli jest to butelka bez bisfenolu to nie ma obaw. Jeśli masz dobrej jakości wodę w kranie (bez chloru i fluoru) i dodatkowo nałożony filtr to także nie ma obaw. Możesz podać wodę z kranu.
MartaDodano:  11 październik 2018 - 15:49
W kranie filtru nie mam. Tylko dzbanek. I myślałam żeby najpierw do tego dzbanka i potem przygotować . Czy może być ?
MartaDodano:  11 październik 2018 - 15:53
No i jak mogę sprawdzić czy jest ten chlor i fluor ?
ankaDodano:  15 październik 2018 - 13:22
A nie prościej przegotować wodę (schłodzić) i podać dziecku?
Odpowiedz
Katarzyna Dodano:  11 październik 2018 - 1:05
Droga Małgosiu, jak lub czym oczyszczać organizm z BPA? Plomb nie usunę (a są liczne) i tak się składa, że pracuje przy kasie i mam kontakt z paragonem....Co byś mi doradzila? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 październik 2018 - 9:05
Musisz ograniczyć kontakt ze źródłami BPA. Wiadomo, że w Twojej pracy nie będzie to możliwe, ale podczas indywidualnych zakupów już tak. Zwracaj uwagę na opakowania także podczas zakupów kosmetyków. Warto przeprowadzać sobie także oczyszczanie sokowo - kaszowe raz w miesiącu. Kasza jaglana + przeróżne owocowo -warzywne soki.
KatarzynaDodano:  11 październik 2018 - 13:59
Dziekuje
Odpowiedz
AnetDodano:  11 październik 2018 - 8:35
Gosia, ratuj nie moge nigdzie znalezc na Twoim blogu posta o zgadze/refluksie zoladka, a pamietam ze kiedys o tym pisalas. Podpowiedz, co mam wpisac w wyszukiwarke u Ciebie. Pozdrawiam goraco.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 październik 2018 - 8:59
Anet w zakładce Układ Pokarmowy (Trochę zdrowia).
Odpowiedz
MagdaDodano:  11 październik 2018 - 12:42
Małgosiu co sądzisz o szkodliwości butelek PET na wodę mineralną/soki ? W przypadku opakowań plastikowych BPA FREE są w internecie informacje o ich szkodliwości. Bisfenol A został zamieniony na inny składnik ( niby nieszkodliwy) a teraz są informacje że ten zamiennik również jest szkodliwy . Co o tym wszystkim myśleć?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 październik 2018 - 9:03
Ech..... mnie to przeraża wszystko. Zwłaszcza jak widzę jakie to ma skutki jeśli chodzi o układ hormonalny.
NinaDodano:  13 październik 2018 - 0:09
Super artykul, jak zawsze. Mnie tez to przeraza. Ja czesto uzywam fasoli, cieciorki, groszku itd z puszki i dzis stwierdzilam ze zaczne kupowac suche.
Odpowiedz
AnkaDodano:  11 październik 2018 - 15:17
Małgosiu robisz czasem popcorn??? Nie jem chipsów ani słodyczy ale popcorn UWIELBIAM, co uważasz o częstym jedzeniu popcornu? Na jakim oleju go robisz (jeśli robisz). Pozdrawiam :-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 październik 2018 - 9:01
Robię. Na oleju ryżowym. Wówczas smak pozostaje niezmieniony.
AniaDodano:  15 październik 2018 - 10:49
A zdradzisz Gosiu w jaki sposób robisz taki popcorn? 😊
Odpowiedz
Anonimowy Dodano:  11 październik 2018 - 19:06
Małgosiu a co myślisz o kwasie fitynowym. Czy mając chorobę autoimmunologiczną trzeba na niego tak bardzo uważać i moczyć wszystkie kasze, płatki i ziarna oraz orzechy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 październik 2018 - 9:03
Nie ma powodów do niepokoju i niebawem będę o tym pisała.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  12 październik 2018 - 5:56
Witaj.Lubię zaglądać do przepisów archiwalnych tych tutaj i na facebooku .Wczoraj wygrzebałam na facebooku koktajle właśnie na bazie mleczka kokosowego -piszesz ,że ma być 60 % kokosa i poleciłaś Aroy-d. To miałaś na myśli te małe 400 ml? Przepis na ten koktajl był mega ciekawy;-) Gosiu do koktajli jakiego Ty używasz mleka tego małego 400 ml z puszki czy 1 litr z kartonu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 październik 2018 - 8:46
Pojemność nie ma znaczenia.
Kasia Dodano:  12 październik 2018 - 8:57
bardziej mi chodziło czy to ma być takie gęste z puszki czy takie rzadsze z kartonu?
AniaDodano:  22 październik 2018 - 15:04
hahaha nie mogę, a o czym jest post?
Odpowiedz
Kasia Dodano:  12 październik 2018 - 8:15
dzień dobry, przepraszam, że tak trochę nie w temacie. Mam pytanie, czy planuje Pani wpis o diecie dla osób 50+? Wiadomo każda osoba jest inna, ale myślę, że takie ogólne porady mogłyby się przydać. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 październik 2018 - 8:46
Nie myślałam o tym, ale jeśli jest takie zapotrzebowanie to tak.
KasiaDodano:  12 październik 2018 - 9:38
O tak bardzo proszę :) Moi Rodzice są w takim wieku i chciałabym, żeby zaczęli bardziej dbać o siebie. A na pewno będzie im łatwiej jak będą wiedzieli na co zwracać uwagę.
HaniaDodano:  30 październik 2018 - 16:16
Ja też poproszę !!! Jest nas wiele, choć się nie ujawniamy. A poza tym Gosiu, jesteś wspaniała. Dziękuje
Odpowiedz
jutiDodano:  14 październik 2018 - 13:41
A ja bym z gumą guar uważała. W testach alergicznych (immunopro complete) wyszła mi bardzo wysoko, najwyżej niemal ze wszystkiego... Dodam, że wielu moim znajomym także. Bardo żałuję, że jest w tylu produktach.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 październik 2018 - 9:45
Dokładnie to napisałam w tekście.
Odpowiedz
LuizaDodano:  15 październik 2018 - 17:03
Gosia, a jak to jest z olejem kokosowym? Ty go używasz w swoich przepisach, a tymczasem w sieci można wiele przeczytac, ze olej kokosowy wcale nie jest taki zdrowy, jest nie lepszy od smalcu wieprzowego czy masła.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 październik 2018 - 18:57
Odsyłam do posta o oleju kokosowym. Pisałam już o tym na blogu.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds