fbpx
Dieta low FODMAP – poradnik pacjenta cz. 2
Img

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu „żołądkowo – jelitowego”.
Jeśli z jakichś przyczyn pominęliście poprzednie wpisy, aby uzyskać pełnię informacji (w tym wpisie nie będę wracać do tego co już zostało powiedziane) zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym roli i znaczenia probiotyków oraz prebiotyków (czytaj więcej)  ,a jeśli zmagacie się z dokuczliwymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, obszernego artykułu dotyczącego charakterystyki, przyczyn oraz objawów zespołu jelita nadwrażliwego (czytaj więcej).

Skuteczność diety low FODMAP

Dieta uboga w słabo absorbowane, ulegające fermentacji węglowodany o krótkim łańcuchu (FODMAP) jest obecnie uznaną międzynarodową strategią w zaburzeniach dyspeptycznych i czynnościowych przewodu pokarmowego min. przy zespole jelita nadwrażliwego (IBS), oraz współistniejącym zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).  FODMAP mogą nasilać objawy jelitowe (o ich przyczynie pisałam w poprzednim wpisie) poprzez zwiększenie objętości wody w jelicie cienkim, wytwarzanie gazów w okrężnicy i wpływ na motorykę jelit.

W badaniach dotyczących wpływu diety o niskiej zawartości FODMAP zaobserwowano poprawę tj. złagodzenie lub całkowitą eliminację objawów już po 3 -4 tygodniach stosowania co potwierdza także i moja praktyka z pacjentami.
Obserwowano także wpływ diety na aktywację immunologiczną, skład mikroflory jelitowej i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA). Zaobserwowano obniżenie w surowicy krwi cytokin prozapalnych (IL-6, IL-8) ale też zmniejszenie ilości bakterii probiotycznych ponieważ fruktooligosaharydy oraz galaktooligosaharydy są substratem fermentacyjnym dla tych bakterii.
Co to oznacza?
Długoterminowe stosowanie diety low FODMAP wpływa na mikrobiom jelitowy co w dłuższej perspektywnie nie jest korzystne. Obniżenie cytokin prozapalnych jest istotne dla pacjentów zmagających się ze stanami zapalnymi, ale celem długoterminowym dietoterapii jest znalezienie równowagi dlatego po okresie eliminacji objawów należy wprowadzać do diety małe ilości FODMAP cały czas obserwując reakcję organizmu aby wypracować indywidualny schemat żywieniowy dla danego pacjenta. 

Dieta low FODMAP

Dla laika (osoby nie mającej wiedzy z zakresu dietetyki) nie jest to łatwa do ułożenia dieta ponieważ jeśli wykluczamy z diety produkt lub określoną grupę produktów musimy zapewnić podaż składników alternatywnych zaspokajających zapotrzebowanie organizmu na mikro i makroskładniki. Nieumiejętne poprowadzenie diety eliminacyjnej będzie skutkować niedoborami które w dłuższej perspektywie są zawsze szkodliwe dla organizmu. Na ogół są to niedobory wapnia, żelaza, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B, oraz naturalnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów).

Najpopularniejsze produkty bogate w FODMAP

W diecie low FODMAP ograniczamy wszystko co wzdyma i fermentuje czyli oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. 
Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych produktów z każdej z grup.

Oligosacharydy:

  • pszenica (choć u wielu pacjentów bywa dobrze tolerowana)
  • cebula,
  • czosnek,
  • por,
  • arbuz,
  • brzoskwinia,
  • kaki,
  • śliwka,
  • nasiona roślin strączkowych,

Disacharydy:

  • nabiał

Monosacharydy:

  • jabłka,
  • gruszki,
  • arbuz,
  • mango,
  • wiśnia,
  • malina,
  • miód

Poliole:

  • awokado,
  • morela,
  • nektarynka,
  • kalafior,

W oparciu o:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27747984
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31103370
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27725652
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28668539
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28300773
  • Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych;
    Krystian Radych, Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Qin HY, Cheng CW, Tang XD, et al. Impact of psychological stress on irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol. 2014; 20(39): 14126–14131, doi: 10.3748/wjg.v20.i39.14126, indexed in Pubmed: 25339801.
  • Rola mikrobioty jelitowej w zespole jelita nadwrażliwego;
    Tomasz Dworzański, Rafał Fornal, Łukasz Koźba, Krzysztof Celiński, Ewa Dworzańska;
    Katedra i Klinika Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Oddział Dziecięcy, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Klinika Neurologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  •  
  • Rola bakterii jelitowych w patofizjologii i leczeniu zespołu jelita drażliwego;
    Władysław Januszewicz;
    Klinika Gastroenterologii Onkologicznej, Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dla kogo olej lniany, a dla kogo siemię lniane, czyli jaka jest różnica i o czym trzeba wiedzieć kupując
olej lniany tłoczony na zimno

Siemię lniane! Maleńkie brązowe ziarenka o wielkich właściwościach. O siemieniu lnianym pisałam już na blogu przy okazji akcji regeneracji na Czytaj dalej

Selen – dlaczego jest tak bardzo ważny, a tak rzadko badany?
Selen – dlaczego jest tak bardzo ważny, a tak rzadko badany?

Selen to pierwiastek badany bardzo rzadko. U osób zdrowych, nie mających żadnych niepokojących, nietypowych objawów, nie ma potrzeby profilaktycznej weryfikacji Czytaj dalej

Jak kupić dobry magnez? Co to jest biodostępność? Jak nie dać się oszukać reklamie i nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
Jak kupić dobry magnez? Co to jest biodostępność? Jak nie dać się oszukać reklamie i nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Nazywany pierwiastkiem życia, aktywizuje ponad 300 enzymów, uczestniczy w przemianie białek, lipidów, kwasów nukleinowych, transporcie elektrolitów przez błony komórkowe, czy Czytaj dalej

48 komentarzy

JustynaDodano:  12 czerwiec 2019 - 9:12
To co właściwie je taka osoba ? np. ?
Odpowiedz
Kosmetolog Marta Majszyk-ŚwiątekDodano:  12 czerwiec 2019 - 9:20
Potwierdzam, że dieta low FODMAP to ratunek dla osób zmagających się z zaburzaniami jelitowymi. Mi ta dieta osobiście pomogła uporać się z wzdęciami, gazami i uczuciem ciągłego wypełnienia i przelewania w brzuchu, nawet pomimo dopiero krótkiego stosowania diety.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 9:24
Bardzo się cieszę Marta.
Odpowiedz
AnikaDodano:  12 czerwiec 2019 - 9:57
Mam wrażenie, że niedokonczony ten artykuł... Chyba że będzie kolejna część o FODMAP?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 11:00
Dlaczego niedokończony? Czego mu brakuje?
IziDodano:  12 czerwiec 2019 - 12:25
Tez odniosłam takie wrażenie. Tak jakby wstęp o tej diecie, który jest w każdym artykule w necie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 12:56
Iza dietę się stosuje i ustala indywidualnie. Zapraszam na konsultację.
IziDodano:  12 czerwiec 2019 - 13:33
Masz rację Małgosiu i chyba w tej diecie, bez dobrego dietetyka to ani rusz :)
Odpowiedz
KasiaDodano:  12 czerwiec 2019 - 10:21
Czy Ty ukladasz takie diety?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 11:00
Oczywiście.
Odpowiedz
JustynaDodano:  12 czerwiec 2019 - 10:49
Czy taką dietę mogą stosować kobiety karmiące?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 11:00
Tak.
Odpowiedz
OlaDodano:  12 czerwiec 2019 - 11:49
przepraszam, że nie na temat... Małgosiu, drogie czytelniczki pomóżcie proszę: poszukuję \"książki kucharskiej\" (o ile taka oczywiście istnieje), ale nie z konkretnymi przepisami tylko taki zbiór złotych rad dla początkujących, takie podstawy podstaw, np. że do ubijania białek dobrze dodać szczyptę soli, że wołowina nie lubi solenia przed smażeniem itd. Pomożecie?
EmilkaDodano:  12 czerwiec 2019 - 21:38
Olu zacznij gotować z przepisów nawet w Internecie, nie potrzebujesz książki. Wszystkiego nauczysz się w trakcie, czasem jak Ci coś nie wyjdzie nie przejmuj się i próbuj dalej ;)
OlaDodano:  14 czerwiec 2019 - 11:44
Emilko, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Przykro jak prośba/komentarz zostaje bez echa... Dzięki :)
Odpowiedz
anonimDodano:  12 czerwiec 2019 - 12:18
Jakie należy wykonać badania przy objawach: -wzdęcia -gazy -uczucie pełności
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 12:53
Ale o tym pisałam w poprzednim wpisie. Diagnostyka opiera się o kryteria Rzymskie a od diagnozy i zlecenia potrzebnych/niezbędnych w danym przypadku badań jest lekarz.
Odpowiedz
BeataDodano:  12 czerwiec 2019 - 12:30
Małgosu, bardzo zaciekawiłaś mnie dietą low fodmap, którą możesz przygotować. Powiedz mi proszę, przy tej diecie niektóre produkty nabiałowe są dozwolone w odpowiedniej ilości (również te bez laktozy). Czy układając dietę low foodmap, wykluczasz całkowiecie nabiał, czy dodajesz go zachowując odpowiednią ilość? I kolejne pytanie, wspominiałaś, że taką dietę nie należy stostować długotrwale. Czy Twoja dieta na to pozwala?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 12:52
W pierwszym etapie odstawiamy nabiał całkowicie. Charakter diety ustalany jest indywidualnie dla każdego. Cała strategia ustalana jest indywidualnie.
BeataDodano:  12 czerwiec 2019 - 13:15
Dziękuję za odpowiedź, w takim wypadku czy jest inny formularz dla diety low food czy zamawiając ją mam wypełnić formluarz z tej strony qchenne-inspiracje.pl/dieta-indywidualna/ ?
Odpowiedz
AleksandraDodano:  12 czerwiec 2019 - 13:37
Jestem osoba u której stwierdzono ibs. Myślałam o wdrożeniu tej diety ale szczerze mówiąc moje dolegliwości pojawiają się raz na ok 3 mce i trwaja ok 3 dni. A jeśli nie mam ataku funkcjonuje normalnie i nic mi nie szkodzi, nawet produkty uznawane za wzdymajace jak fasola. Stwierdziłam zatem że póki co nie ma chyba sensu odmawiać sobie tych wszystkich zakazanych w diecie produktów. Pano Małgosiu prosze o rade: co proponuje Pani wziac na kilkigodzinny wyjazd nad wode w sensie jaki posilek czy przekaske aby wytrzymala w cieple... czy ktorys z Pani lunchboxow by sie tu sprawdzil? Myslalam np o tej salatcr z brokulem, makaronem i pestkami...ewentualnie jakies propozycje?:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 15:01
Jeśli to ma być wyjazd w plener na kilka godzin to przy obecnych temperaturach bez przenośnej lodówki z wkładamy chłodzącymi nie ma się co porywać. Jeśli jest lodówka to pole do popisu jest ogromne. Przy temperaturach ponad 30 stopni w cieniu bez lodówki sprawdzą się tylko owoce i to też nie wszystkie.
goscDodano:  13 czerwiec 2019 - 8:36
Jajka i orzechy sobie zabierz. Warzywa do chrupania - marchewka, kalarepa; owoce.
Odpowiedz
OlaDodano:  12 czerwiec 2019 - 14:04
Bardzo króciutki ten wpis. Myślałam, że to wstęp do artykułu
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 czerwiec 2019 - 14:57
Są w nim wszystkie ważne informacje. Dietę ustala się indywidualnie dla konkretnego przypadku.
Odpowiedz
KasiaDodano:  12 czerwiec 2019 - 19:54
Obecnie stosuje dietę i jest duuuuuza poprawa. Koniec ze wzdetym brzuchem i innymi zaburzeniami. Nie byłam na poczatku do niej przekonana ale to naprawdę działa !!
Odpowiedz
AniaDodano:  12 czerwiec 2019 - 19:55
A co z odżywką białkową (WPC) - może pozostać w diecie FODMAP? I jeszcze drugie pytanie: mam mnóstwo zaskórników na twarzy. Odstawiałam nabiał, gluten i nic. Próbowałam już różnych metod a one dalej są. Czy odżywka białkowa może powodować zaskórniki na twarzy i wypryski?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 czerwiec 2019 - 8:05
Aniu po każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Zapraszam do zgłoszenia się do mnie. Wszystko ustalimy.
goscDodano:  13 czerwiec 2019 - 8:34
Odżywka białkowa jeśli jest sojowa rozwali Ci hormony i stąd wypryski na twarzy.
Odpowiedz
KasiaDodano:  13 czerwiec 2019 - 9:43
Małgosiu, pytanie trochę z innego tematu ale brakuje mi pomysłu jak sobie z tym poradzić. Od jakiś 3 miesięcy notorycznie drżą mi powieki (górna i dolna, obu oczu). Jak tylko pojawiły się drżenia zaczęłam stosować magnez z wit. B6, bo zazwyczaj po kilku dniach mijało, natomiast tym razem nie podziało. Pijam dziennie max 2 filiżanki kawy. Pytałam lekarza ogólnego i okulisty i niestety rozkładają ręce mówiąc że przyczyn może być dużo. A to jest uciążliwe i doprowadza do białej gorączki. Będę wdzięczna za jakąś radę Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 czerwiec 2019 - 15:02
Zbadaj poziom potasu. Włącz także suplementację witamin z grupy B (B Complex).
Odpowiedz
MarlenaDodano:  14 czerwiec 2019 - 17:39
Z innej beczki - czy możesz umieścić Małgosiu wpisy o: 1) dieta a pękające naczynia krwionośne na nogach 2) dieta a przebarwieniach skóry od słońca - jeśli nie, to czy książka \"Dieta w chorobach skóry\" porusza te tematy (trudno jest ją dostać)
Odpowiedz
Krysia Dodano:  16 czerwiec 2019 - 7:26
Witaj i Witajcie Mam pytanie odnośnie produktu Pasta Tom Kha,przyprawa jakiej firmy najlepiej wybrać bo nigdy nie używałam a nowej książce są przepisy które chce mi się wypróbować. Dziękuję
Odpowiedz
AsiaDodano:  17 czerwiec 2019 - 10:41
Małgosiu bardzo proszę o artykuł dotyczący nietolerancji histaminy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 czerwiec 2019 - 13:12
Będzie.
Odpowiedz
AniaDodano:  20 czerwiec 2019 - 21:15
Czy na diecie fodmap (I faza) można jeść taki chleb orkiszowo-pszenny domowej roboty na zakwasie: 1kg mąki orkiszowej; 0,5kg mąki pszennej; szklanka mąki żytniej do zaczynu i do chleba dodana jest łyżka miodu i trochę drożdży? Czy raczej powinnam go wyeliminować?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 czerwiec 2019 - 9:35
To zależy jak jest tolerowany ale ja mąki żytniej bym nie zalecała.
Odpowiedz
MajkaDodano:  20 czerwiec 2019 - 21:50
Pani Małgosiu,bardzo dziękuję za ten artykuł. Liczę, że wykluczenia produktów, o ktorych Pani pisze,pomoże mi uporać się z moimi dolegliwosciami. Napisałam do Pani juz maila z prośbą o indywidualna dietę,ale zanim cierpliwie odczekam na swoją kolej,napisz prosze czy calkowite wykluczenie nabiału przy staraniu sie o dziecko jest wskazane lub czym moglabym zastapic je innymi produktami. Jesli tak to jakimi.Z góry dziękuję.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 czerwiec 2019 - 9:34
Na początku w diecie low fodmap wykluczamy nabiał. Później może się pojawiać ale w małych ilościach i właściwej częstotliwości. Nie ma to związku ze staraniami o dziecko bo pracujemy nad jelitami i całym przewodem pokarmowym. Nabiał zastępujemy innymi produktami bogatymi w wapń. Pisałam o tym na blogu w poście o wapniu na diecie bezmlecznej.
Odpowiedz
AgataDodano:  24 czerwiec 2019 - 17:12
Pani Małgosiu,czy przy IBS postać zaparciowa można używać mąki pszennej pełnoziarnistej? Dziękuję za informacje.Pozdrawiam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 czerwiec 2019 - 17:30
Tak.
Odpowiedz
irenaDodano:  4 lipiec 2019 - 13:41
Witaj Małgosiu, czy istnieje szansa na artykuł z przykładowym jadłospisem diety FODMAP , ewentualnie przepisy odpowiednie dla tej diety?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 lipiec 2019 - 19:45
Nie. Przykładowego jadłospisu nie planuję dodawać.
Odpowiedz
MajkaDodano:  21 sierpień 2019 - 19:55
Cześć,w czerwcu wysłałam zgłoszenie z prosba o diete. Niedługo powinnam dostać wskazowki :) Zalaczylam ogóle badania krwi oraz testy na nietolerancje pokarmowe,które robiłam. Mam problem z produktami FODMAP,nie mogę zajść w ciążę oraz mam problemy ze skórą (azs). Czy powinnam jeszcze jakieś badania zrobic zanim dostane od Ciebie diete? Nie chce schudnąć-od lipca (odkąd poznalam Twoje artykuly) odstawilam produkty,które mi szkodza oraz caly nabiał. Czuje się o niebo lepiej! Dzięki za wszystkie artykuły!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2019 - 7:44
Muszę przeanalizować formularz. Czekaj cierpliwie na swoją kolej na konsultację a jak będę potrzebowała coś jeszcze oprócz tego co przesłałaś to napiszę ;)
Odpowiedz
AsiaDodano:  24 listopad 2019 - 20:04
Jestem na diecie 2 tygodnie I czuję sie o wiele lepiej. Zapisuje sobie codziennie co zjadlam I od razu wyłapuję co mi nie służy.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej