fbpx
Dieta low FODMAP – poradnik pacjenta cz. 2
Img

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją cyklu “żołądkowo – jelitowego”.
Jeśli z jakichś przyczyn pominęliście poprzednie wpisy, aby uzyskać pełnię informacji (w tym wpisie nie będę wracać do tego co już zostało powiedziane) zachęcam do zapoznania się z wpisem dotyczącym roli i znaczenia probiotyków oraz prebiotyków (czytaj więcej)  ,a jeśli zmagacie się z dokuczliwymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, obszernego artykułu dotyczącego charakterystyki, przyczyn oraz objawów zespołu jelita nadwrażliwego (czytaj więcej).

Skuteczność diety low FODMAP

Dieta uboga w słabo absorbowane, ulegające fermentacji węglowodany o krótkim łańcuchu (FODMAP) jest obecnie uznaną międzynarodową strategią w zaburzeniach dyspeptycznych i czynnościowych przewodu pokarmowego min. przy zespole jelita nadwrażliwego (IBS), oraz współistniejącym zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).  FODMAP mogą nasilać objawy jelitowe (o ich przyczynie pisałam w poprzednim wpisie) poprzez zwiększenie objętości wody w jelicie cienkim, wytwarzanie gazów w okrężnicy i wpływ na motorykę jelit.

W badaniach dotyczących wpływu diety o niskiej zawartości FODMAP zaobserwowano poprawę tj. złagodzenie lub całkowitą eliminację objawów już po 3 -4 tygodniach stosowania co potwierdza także i moja praktyka z pacjentami.
Obserwowano także wpływ diety na aktywację immunologiczną, skład mikroflory jelitowej i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA). Zaobserwowano obniżenie w surowicy krwi cytokin prozapalnych (IL-6, IL-8) ale też zmniejszenie ilości bakterii probiotycznych ponieważ fruktooligosaharydy oraz galaktooligosaharydy są substratem fermentacyjnym dla tych bakterii.
Co to oznacza?
Długoterminowe stosowanie diety low FODMAP wpływa na mikrobiom jelitowy co w dłuższej perspektywnie nie jest korzystne. Obniżenie cytokin prozapalnych jest istotne dla pacjentów zmagających się ze stanami zapalnymi, ale celem długoterminowym dietoterapii jest znalezienie równowagi dlatego po okresie eliminacji objawów należy wprowadzać do diety małe ilości FODMAP cały czas obserwując reakcję organizmu aby wypracować indywidualny schemat żywieniowy dla danego pacjenta. 

Dieta low FODMAP

Dla laika (osoby nie mającej wiedzy z zakresu dietetyki) nie jest to łatwa do ułożenia dieta ponieważ jeśli wykluczamy z diety produkt lub określoną grupę produktów musimy zapewnić podaż składników alternatywnych zaspokajających zapotrzebowanie organizmu na mikro i makroskładniki. Nieumiejętne poprowadzenie diety eliminacyjnej będzie skutkować niedoborami które w dłuższej perspektywie są zawsze szkodliwe dla organizmu. Na ogół są to niedobory wapnia, żelaza, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B, oraz naturalnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów).

Najpopularniejsze produkty bogate w FODMAP

W diecie low FODMAP ograniczamy wszystko co wzdyma i fermentuje czyli oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. 
Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych produktów z każdej z grup.

Oligosacharydy:

 • pszenica (choć u wielu pacjentów bywa dobrze tolerowana)
 • cebula,
 • czosnek,
 • por,
 • arbuz,
 • brzoskwinia,
 • kaki,
 • śliwka,
 • nasiona roślin strączkowych,

Disacharydy:

 • nabiał

Monosacharydy:

 • jabłka,
 • gruszki,
 • arbuz,
 • mango,
 • wiśnia,
 • malina,
 • miód

Poliole:

 • awokado,
 • morela,
 • nektarynka,
 • kalafior,

W oparciu o:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27747984
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31103370
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27725652
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28668539
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28300773
 • Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych;
  Krystian Radych, Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Qin HY, Cheng CW, Tang XD, et al. Impact of psychological stress on irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol. 2014; 20(39): 14126–14131, doi: 10.3748/wjg.v20.i39.14126, indexed in Pubmed: 25339801.
 • Rola mikrobioty jelitowej w zespole jelita nadwrażliwego;
  Tomasz Dworzański, Rafał Fornal, Łukasz Koźba, Krzysztof Celiński, Ewa Dworzańska;
  Katedra i Klinika Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Oddział Dziecięcy, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Klinika Neurologii Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 •  
 • Rola bakterii jelitowych w patofizjologii i leczeniu zespołu jelita drażliwego;
  Władysław Januszewicz;
  Klinika Gastroenterologii Onkologicznej, Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Warszawa
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

Dietoterapia w zaburzeniach żołądkowo – jelitowych

Decydując się na publikowanie w sklepie gotowych diet o niskim indeksie glikemicznym miałam w myślach osoby z nadwagą, otyłością, zaburzeniami Czytaj dalej

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – najczęstsze przyczyny

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii na świecie i jednym z najczęstszych niedoborów żywieniowych mimo dużej dostępności żywności i przerażających Czytaj dalej

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) – poradnik pacjenta cz.1
Zespół jelita drażliwego

Zauważyłam, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zgłosiło się do mnie dwukrotnie więcej osób zmagających się z dolegliwościami związanymi z Czytaj dalej

48 komentarzy

JustynaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 9:12
To co właściwie je taka osoba ? np. ?
Odpowiedz
Kosmetolog Marta Majszyk-ŚwiątekDodano:  12 Czerwiec 2019 - 9:20
Potwierdzam, że dieta low FODMAP to ratunek dla osób zmagających się z zaburzaniami jelitowymi. Mi ta dieta osobiście pomogła uporać się z wzdęciami, gazami i uczuciem ciągłego wypełnienia i przelewania w brzuchu, nawet pomimo dopiero krótkiego stosowania diety.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 9:24
Bardzo się cieszę Marta.
Odpowiedz
AnikaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 9:57
Mam wrażenie, że niedokonczony ten artykuł... Chyba że będzie kolejna część o FODMAP?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 11:00
Dlaczego niedokończony? Czego mu brakuje?
IziDodano:  12 Czerwiec 2019 - 12:25
Tez odniosłam takie wrażenie. Tak jakby wstęp o tej diecie, który jest w każdym artykule w necie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 12:56
Iza dietę się stosuje i ustala indywidualnie. Zapraszam na konsultację.
IziDodano:  12 Czerwiec 2019 - 13:33
Masz rację Małgosiu i chyba w tej diecie, bez dobrego dietetyka to ani rusz :)
Odpowiedz
KasiaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 10:21
Czy Ty ukladasz takie diety?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 11:00
Oczywiście.
Odpowiedz
JustynaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 10:49
Czy taką dietę mogą stosować kobiety karmiące?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 11:00
Tak.
Odpowiedz
OlaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 11:49
przepraszam, że nie na temat... Małgosiu, drogie czytelniczki pomóżcie proszę: poszukuję \"książki kucharskiej\" (o ile taka oczywiście istnieje), ale nie z konkretnymi przepisami tylko taki zbiór złotych rad dla początkujących, takie podstawy podstaw, np. że do ubijania białek dobrze dodać szczyptę soli, że wołowina nie lubi solenia przed smażeniem itd. Pomożecie?
EmilkaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 21:38
Olu zacznij gotować z przepisów nawet w Internecie, nie potrzebujesz książki. Wszystkiego nauczysz się w trakcie, czasem jak Ci coś nie wyjdzie nie przejmuj się i próbuj dalej ;)
OlaDodano:  14 Czerwiec 2019 - 11:44
Emilko, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Przykro jak prośba/komentarz zostaje bez echa... Dzięki :)
Odpowiedz
anonimDodano:  12 Czerwiec 2019 - 12:18
Jakie należy wykonać badania przy objawach: -wzdęcia -gazy -uczucie pełności
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 12:53
Ale o tym pisałam w poprzednim wpisie. Diagnostyka opiera się o kryteria Rzymskie a od diagnozy i zlecenia potrzebnych/niezbędnych w danym przypadku badań jest lekarz.
Odpowiedz
BeataDodano:  12 Czerwiec 2019 - 12:30
Małgosu, bardzo zaciekawiłaś mnie dietą low fodmap, którą możesz przygotować. Powiedz mi proszę, przy tej diecie niektóre produkty nabiałowe są dozwolone w odpowiedniej ilości (również te bez laktozy). Czy układając dietę low foodmap, wykluczasz całkowiecie nabiał, czy dodajesz go zachowując odpowiednią ilość? I kolejne pytanie, wspominiałaś, że taką dietę nie należy stostować długotrwale. Czy Twoja dieta na to pozwala?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 12:52
W pierwszym etapie odstawiamy nabiał całkowicie. Charakter diety ustalany jest indywidualnie dla każdego. Cała strategia ustalana jest indywidualnie.
BeataDodano:  12 Czerwiec 2019 - 13:15
Dziękuję za odpowiedź, w takim wypadku czy jest inny formularz dla diety low food czy zamawiając ją mam wypełnić formluarz z tej strony qchenne-inspiracje.pl/dieta-indywidualna/ ?
Odpowiedz
AleksandraDodano:  12 Czerwiec 2019 - 13:37
Jestem osoba u której stwierdzono ibs. Myślałam o wdrożeniu tej diety ale szczerze mówiąc moje dolegliwości pojawiają się raz na ok 3 mce i trwaja ok 3 dni. A jeśli nie mam ataku funkcjonuje normalnie i nic mi nie szkodzi, nawet produkty uznawane za wzdymajace jak fasola. Stwierdziłam zatem że póki co nie ma chyba sensu odmawiać sobie tych wszystkich zakazanych w diecie produktów. Pano Małgosiu prosze o rade: co proponuje Pani wziac na kilkigodzinny wyjazd nad wode w sensie jaki posilek czy przekaske aby wytrzymala w cieple... czy ktorys z Pani lunchboxow by sie tu sprawdzil? Myslalam np o tej salatcr z brokulem, makaronem i pestkami...ewentualnie jakies propozycje?:)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 15:01
Jeśli to ma być wyjazd w plener na kilka godzin to przy obecnych temperaturach bez przenośnej lodówki z wkładamy chłodzącymi nie ma się co porywać. Jeśli jest lodówka to pole do popisu jest ogromne. Przy temperaturach ponad 30 stopni w cieniu bez lodówki sprawdzą się tylko owoce i to też nie wszystkie.
goscDodano:  13 Czerwiec 2019 - 8:36
Jajka i orzechy sobie zabierz. Warzywa do chrupania - marchewka, kalarepa; owoce.
Odpowiedz
OlaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 14:04
Bardzo króciutki ten wpis. Myślałam, że to wstęp do artykułu
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Czerwiec 2019 - 14:57
Są w nim wszystkie ważne informacje. Dietę ustala się indywidualnie dla konkretnego przypadku.
Odpowiedz
KasiaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 19:54
Obecnie stosuje dietę i jest duuuuuza poprawa. Koniec ze wzdetym brzuchem i innymi zaburzeniami. Nie byłam na poczatku do niej przekonana ale to naprawdę działa !!
Odpowiedz
AniaDodano:  12 Czerwiec 2019 - 19:55
A co z odżywką białkową (WPC) - może pozostać w diecie FODMAP? I jeszcze drugie pytanie: mam mnóstwo zaskórników na twarzy. Odstawiałam nabiał, gluten i nic. Próbowałam już różnych metod a one dalej są. Czy odżywka białkowa może powodować zaskórniki na twarzy i wypryski?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  13 Czerwiec 2019 - 8:05
Aniu po każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Zapraszam do zgłoszenia się do mnie. Wszystko ustalimy.
goscDodano:  13 Czerwiec 2019 - 8:34
Odżywka białkowa jeśli jest sojowa rozwali Ci hormony i stąd wypryski na twarzy.
Odpowiedz
KasiaDodano:  13 Czerwiec 2019 - 9:43
Małgosiu, pytanie trochę z innego tematu ale brakuje mi pomysłu jak sobie z tym poradzić. Od jakiś 3 miesięcy notorycznie drżą mi powieki (górna i dolna, obu oczu). Jak tylko pojawiły się drżenia zaczęłam stosować magnez z wit. B6, bo zazwyczaj po kilku dniach mijało, natomiast tym razem nie podziało. Pijam dziennie max 2 filiżanki kawy. Pytałam lekarza ogólnego i okulisty i niestety rozkładają ręce mówiąc że przyczyn może być dużo. A to jest uciążliwe i doprowadza do białej gorączki. Będę wdzięczna za jakąś radę Pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  13 Czerwiec 2019 - 15:02
Zbadaj poziom potasu. Włącz także suplementację witamin z grupy B (B Complex).
Odpowiedz
MarlenaDodano:  14 Czerwiec 2019 - 17:39
Z innej beczki - czy możesz umieścić Małgosiu wpisy o: 1) dieta a pękające naczynia krwionośne na nogach 2) dieta a przebarwieniach skóry od słońca - jeśli nie, to czy książka \"Dieta w chorobach skóry\" porusza te tematy (trudno jest ją dostać)
Odpowiedz
Krysia Dodano:  16 Czerwiec 2019 - 7:26
Witaj i Witajcie Mam pytanie odnośnie produktu Pasta Tom Kha,przyprawa jakiej firmy najlepiej wybrać bo nigdy nie używałam a nowej książce są przepisy które chce mi się wypróbować. Dziękuję
Odpowiedz
AsiaDodano:  17 Czerwiec 2019 - 10:41
Małgosiu bardzo proszę o artykuł dotyczący nietolerancji histaminy.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Czerwiec 2019 - 13:12
Będzie.
Odpowiedz
AniaDodano:  20 Czerwiec 2019 - 21:15
Czy na diecie fodmap (I faza) można jeść taki chleb orkiszowo-pszenny domowej roboty na zakwasie: 1kg mąki orkiszowej; 0,5kg mąki pszennej; szklanka mąki żytniej do zaczynu i do chleba dodana jest łyżka miodu i trochę drożdży? Czy raczej powinnam go wyeliminować?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  24 Czerwiec 2019 - 9:35
To zależy jak jest tolerowany ale ja mąki żytniej bym nie zalecała.
Odpowiedz
MajkaDodano:  20 Czerwiec 2019 - 21:50
Pani Małgosiu,bardzo dziękuję za ten artykuł. Liczę, że wykluczenia produktów, o ktorych Pani pisze,pomoże mi uporać się z moimi dolegliwosciami. Napisałam do Pani juz maila z prośbą o indywidualna dietę,ale zanim cierpliwie odczekam na swoją kolej,napisz prosze czy calkowite wykluczenie nabiału przy staraniu sie o dziecko jest wskazane lub czym moglabym zastapic je innymi produktami. Jesli tak to jakimi.Z góry dziękuję.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  24 Czerwiec 2019 - 9:34
Na początku w diecie low fodmap wykluczamy nabiał. Później może się pojawiać ale w małych ilościach i właściwej częstotliwości. Nie ma to związku ze staraniami o dziecko bo pracujemy nad jelitami i całym przewodem pokarmowym. Nabiał zastępujemy innymi produktami bogatymi w wapń. Pisałam o tym na blogu w poście o wapniu na diecie bezmlecznej.
Odpowiedz
AgataDodano:  24 Czerwiec 2019 - 17:12
Pani Małgosiu,czy przy IBS postać zaparciowa można używać mąki pszennej pełnoziarnistej? Dziękuję za informacje.Pozdrawiam :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  24 Czerwiec 2019 - 17:30
Tak.
Odpowiedz
irenaDodano:  4 Lipiec 2019 - 13:41
Witaj Małgosiu, czy istnieje szansa na artykuł z przykładowym jadłospisem diety FODMAP , ewentualnie przepisy odpowiednie dla tej diety?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Lipiec 2019 - 19:45
Nie. Przykładowego jadłospisu nie planuję dodawać.
Odpowiedz
MajkaDodano:  21 Sierpień 2019 - 19:55
Cześć,w czerwcu wysłałam zgłoszenie z prosba o diete. Niedługo powinnam dostać wskazowki :) Zalaczylam ogóle badania krwi oraz testy na nietolerancje pokarmowe,które robiłam. Mam problem z produktami FODMAP,nie mogę zajść w ciążę oraz mam problemy ze skórą (azs). Czy powinnam jeszcze jakieś badania zrobic zanim dostane od Ciebie diete? Nie chce schudnąć-od lipca (odkąd poznalam Twoje artykuly) odstawilam produkty,które mi szkodza oraz caly nabiał. Czuje się o niebo lepiej! Dzięki za wszystkie artykuły!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  22 Sierpień 2019 - 7:44
Muszę przeanalizować formularz. Czekaj cierpliwie na swoją kolej na konsultację a jak będę potrzebowała coś jeszcze oprócz tego co przesłałaś to napiszę ;)
Odpowiedz
AsiaDodano:  24 Listopad 2019 - 20:04
Jestem na diecie 2 tygodnie I czuję sie o wiele lepiej. Zapisuje sobie codziennie co zjadlam I od razu wyłapuję co mi nie służy.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Used for the like, share, comment, and reaction icons

Można przyjmować Euthyrox w dawce 150 µg i mieć TSH ponad 9 na zmianę z ponad 6.
Objawy takiego poziomu TSH mogą być bardzo różne. U tej pacjentki były związane z układem sercowo - naczyniowym.
Pani chciała udać się na wizytę do endokrynologa celem zwiększenia dawki leku. Udało mi się przekonać ją że będzie to błąd, że przyczyna wysokiego TSH leży gdzie indziej.
Jak pacjentka przyjmowała lek? 30 minut przed posiłkiem czyli zgodnie z zaleceniami na ulotce 🤷‍♀️🤷‍♀️
W jej przypadku z uwagi na stan jelit był to odstęp za krótki.
Jak przyjmować leki na tarczycę aby zapewni im optymalną przyswajalność - zapraszam do tekstu na blogu - https://qchenne-inspiracje.pl/jak-przyjmowac-leki-…
... Zobacz więcejZobacz mniej

Można przyjmować Euthyrox w dawce 150 µg i mieć TSH ponad 9 na zmianę z ponad 6. 
Objawy takiego poziomu TSH mogą być bardzo różne. U tej pacjentki były związane z układem sercowo - naczyniowym. 
Pani chciała udać się na wizytę do endokrynologa celem zwiększenia dawki leku. Udało mi się przekonać ją że będzie to błąd, że przyczyna wysokiego TSH leży gdzie indziej. 
Jak pacjentka przyjmowała lek? 30 minut przed posiłkiem czyli zgodnie z zaleceniami na ulotce 🤷‍♀️🤷‍♀️
W jej przypadku z uwagi na stan jelit był to odstęp za krótki. 
Jak przyjmować leki na tarczycę aby zapewni im optymalną przyswajalność - zapraszam do tekstu na blogu - https://qchenne-inspiracje.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-aby-zapewnic-ich-optymalna-przyswajalnosc-i-tym-samym-lepsze-efekty-terapeutyczne/

Skomentuj na Facebooku

Zażywałam euthyrox razem z żelazem bardzo długo i miałam TSH na poziomie 0,25 ale fakt późno wtedy jadłam pierwszy posiłek. Później przez pewien czas zażywałam go na noc i to w ogóle nie dla mnie 🙄 TSH skoczyło do 2,76. Teraz znów przyjmuje rano z żelazem, ale jem wcześniej śniadanie więc muszę zbadać poziom niedługo 🤦

A jakie to dokładnie objawy ze strony serca? U mnie wraz ze zmianą dawki na 150 zwiększyło się tętno. Czy to może być ze sobą powiązane? :O

Ja miałam problem z Letroxem- przy dawcę 150, TSH utrzymywało się na poziomie 5,5. Zmiana na Euthyrox w tej samej dawce i po 2 miesiącach spadło do 0,17 czyli aż za nisko. Teraz zmniejszona dawka i o wiele lepsze samopoczucie.

Robiłam to intuicyjnie 😅 Gdy brałam tsh w ciąży mąż przynosił mi lek, a ja wstawałam dopiero godzinę lub dwie później ;)

Też miałam problem z wchłanianiem..po przejściu z euthyroxu 100 na torisnt sol 88 problem zniknął.. Prawdopodobną przyczyną u mnie jest celiakia, ale jestem jeszcze przed testami, więc.. nic nie wiadomo na 100%

Czyli, że odstęp ma.byc większy niż 30 minut?

A jakie są normy TSH dla kobiet po 50 ? Czy 0,6 to nie za mało ?

Ja też miałam tak, zmieniłam porę przyjmowania euthyroksu na wieczorną prze snem.

A czy stosował ktoś kwas kaprylowy na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego?

Można przyjmować 200 i mieć zmianę z 0.5 na 13 ...

Mam podobnie. Czy należy zgłosić się do kardiologa ?

Gosiu - na poczatku mojej drogi walki z tarczyca wlasnie uslyszalam 30 min przed posilkiem. Nie czulam roznicy. Chwile potem znalazlam gdzies u Ciebie na blogu wlasnie wskazowke o porannym braniu hormonu i powrotu do lozka. Wstaje i tak ma ranem nakarmic zwierzaczki takze zaczelam praktykowac ten sposob. Poki co tsh systematycznie spada takze na mnie dziala ten sposob ❤️ (nietolerancja na laktoze gluten jaja)

Potwierdzam, miałam tak samo. Letrox 50 nic nie pomógł, endo zwiększyła dawkę do 75, a ja przezornie (i nawet ze zwykłej ciekawości) olałam zalecenia ulotkowe i jem śniadanie godzinę po zażyciu tabletki. Wyniki mi się poprawiły i obecnie mam tarczycę w normie! Gdyby nie post Gosi na ten temat pewnie lek dalej by się nie wchłaniał i funkcjonowałabym niepotrzebnie na coraz wyższych dawkach.

Czyli Miałam szczęście, że widząc, że sie nie przyswaja to lekarka kazała mi zwiekszyć czas pomiędzy tabletką, a jedzeniem :)

Ja zawsze budze sie w nocy spoglądam na zegarek i jeśli godzina jest ,,dobra,, to biore swoje leki.

Bywają kobiety co muszą 200 lewotyroksyny brać ja jadę na 125 i biorę przed snem

View more comments

Pokaż poprzedni wpis
Instagram
Dolegliwości żołądkowo -jelitowe bardzo częst Dolegliwości żołądkowo -jelitowe bardzo często są bagatelizowane. 
Cóż tam wzdęcia, zgaga, gazy ...... da się z tym żyć 🤷‍♀️ Najwyżej weźmie się „jakąś” tabletkę. 
Sytuacja staje się poważna kiedy do kolekcji objawów dołączą utrudniające normalne funkcjonowanie dolegliwości bólowe, oraz u kobiet problemy z gospodarką żelazem, wypadającymi włosami, skórą czy zaburzeniami koncentracji 😔. 
Wtedy zaczyna się poszukiwanie. 
Często w prywatnych wiadomościach jestem pytana w jaki sposób podnieść poziom ferrytyny, dlaczego mimo leczenia SIBO nawraca, jak znaleźć przyczynę wypadających włosów, skąd zaparcia, jak pozbyć się dokuczliwych gazów. 
Czy da się odpowiedzieć w instagramowej wiadomości. NIE!
Dlaczego to nie takie proste? 
Odpowiedź jest prosta i trudna zarazem. 
Prosta ponieważ wystarczy dobrze zaadresować przyczynę. 
Trudna ponieważ wymaga wywiadu oraz z reguły rozszerzonej diagnostyki. Tego w wiadomości na instagramie zrobić się nie da 🤷‍♀️

Po więcej informacji dotyczących zakażenia Helicobacter pylori, diagnostyki, leczenia, ważnych kwestii zapraszam do najnowszego wpisu na blogu. 

________________________________________________________#dietetyk #dietetyka #dietoterapia #dietaonline #hashimoto #insulinooporność #niedoczynnosctarczycy #zdrowegotowanie #zdrowadieta #zdroweprzepisy #healthyfoods #zdroweodżywianie #zdroweodzywianie #qchenneinspiracje #dietoterapialenartowicz #helicobacterpylori #sibo

Dolegliwości żołądkowo -jelitowe bardzo często są bagatelizowane.
Cóż tam wzdęcia, zgaga, gazy ...... da się z tym żyć 🤷‍♀️ Najwyżej weźmie się „jakąś” tabletkę.
Sytuacja staje się poważna kiedy do kolekcji objawów dołączą utrudniające normalne funkcjonowanie dolegliwości bólowe, oraz u kobiet problemy z gospodarką żelazem, wypadającymi włosami, skórą czy zaburzeniami koncentracji 😔.
Wtedy zaczyna się poszukiwanie.
Często w prywatnych wiadomościach jestem pytana w jaki sposób podnieść poziom ferrytyny, dlaczego mimo leczenia SIBO nawraca, jak znaleźć przyczynę wypadających włosów, skąd zaparcia, jak pozbyć się dokuczliwych gazów.
Czy da się odpowiedzieć w instagramowej wiadomości. NIE!
Dlaczego to nie takie proste?
Odpowiedź jest prosta i trudna zarazem.
Prosta ponieważ wystarczy dobrze zaadresować przyczynę.
Trudna ponieważ wymaga wywiadu oraz z reguły rozszerzonej diagnostyki. Tego w wiadomości na instagramie zrobić się nie da 🤷‍♀️

Po więcej informacji dotyczących zakażenia Helicobacter pylori, diagnostyki, leczenia, ważnych kwestii zapraszam do najnowszego wpisu na blogu.

________________________________________________________#dietetyk #dietetyka #dietoterapia #dietaonline #hashimoto #insulinooporność #niedoczynnosctarczycy #zdrowegotowanie #zdrowadieta #zdroweprzepisy #healthyfoods #zdroweodżywianie #zdroweodzywianie #qchenneinspiracje #dietoterapialenartowicz #helicobacterpylori #sibo
...

569 20

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej