Wiedza jest tym czego nikt nam nie odbierze. O tym że ja czytam wszystko co wpadnie mi w ręce pisałam Wam wiele razy i dotyczy to zarówno książek jak i publikacji. Tylko w ten sposób, znając różne opinie, różne punkty widzenia, wyrabiamy sobie własne zdanie na dany temat. Książki i publikacje o zdrowiu są moim zdaniem najlepszą inwestycją w siebie teraz, i w siebie za lat kilka.
Na rynku jest pismo o zdrowym odżywianiu które mogę i chcę Wam zarekomendować.
Jestem na diecie, a nie chudnę
Na pewno niejedna osoba doświadczyła tego przykrego zdarzenia w swoim życiu, kiedy wskazówka na wadze ani drgnie albo zatrzyma się i nie chce ruszyć. Ograniczenia dietetyczne, trening, kosmetyki i masaże wyszczuplające, suplementy – i nic. Jak to możliwe? Jak temu zaradzić?
Kontrowersje wokół czerwonego mięsa
Food Forum jest na bieżąco! Wielu konsumentów, w tym również tych na rynku polskim, stanęło przed trudnym wyborem, czy w ogóle spożywać produkty mięsne, a jeżeli tak, to w jakich ilościach i jakiej postaci? Redakcja zapytała ekspertów i czytelników o ich opinie- znajdziecie je w specjalnie przygotowanym raporcie dotyczącym mięsa czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych, który powstał w odpowiedzi na doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia.
Remanent w lodówce
Miejsce, do którego przeciętny Polak zagląda kilka razy dziennie, miejsce, które gromadzi produkty dające energię na kolejne dni, miejsce, które… zwie się lodówką. Niezależnie od marki, wyglądu czy wielkości, jedna rzecz łączy Polaków – jej zawartość. W dobie nieustannego pośpiechu naszą lodówkę wypełniają wciąż te same produkty – bo tak wygodniej, bo to już znamy, bo nie mieliśmy czasu pomyśleć, czy może dany produkt będzie korzystny dla naszego zdrowia. Czas na zmiany!
Dieta dla dziecka z ADHD
Liczne wyniki badań naukowych wskazują, iż mózg najintensywniej rozwija się w pierwszych trzech latach życia człowieka. W tym okresie szczególnie powinno zadbać się o dietę dziecka, która odgrywa jedną z pierwszorzędowych ról mających na celu zapewnienie odpowiednich warunków do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jaką zastosować? Które produkty wybrać do codziennej diety dziecka? W artykule znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.
Jak skutecznie przyjmować leki ?
Żywność może potęgować lub osłabiać działanie leków- nie wszyscy o tym wiedzą! Warto znać podstawowe zasady dotyczące przyjmowania leków i pamiętać o tych produktach spożywczych, które oddziałują z lekami w celu stworzenia najlepszych warunków do zapewnienia skuteczności leczenia. O czym należy pamiętać i jak powinno się postępować?
Dietoterapia dny moczanowej
Szacuje się, że dna moczanowa dotyka 1-2% populacji. W ostatniej dekadzie zaobserwowano wzrost liczby zachorowań o ponad 200%. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się m.in. zmiany stylu życia oraz coraz częstsze występowanie chorób metabolicznych predysponujących do wystąpienia dny moczanowej. Jednym z najważniejszym elementów terapii tego schorzenia jest odpowiednie postępowanie dietetyczne.
Przepisy
Dział „15 minut po pracy” to nowość w czasopiśmie. Tym razem znaleźć w nim można między innymi przepis na kurczaka w maśle orzechowym z brokułami, a także przepisy na bezglutenowe dania wigilijne.
Aby zamówić taką prenumeratę należy wejść tutaj i przy zamówieniu, w polu na kod rabatowy
wpisać hasło: qchenne10
Kod rabatowy ważny do 20 grudnia.
Ania
Ostatnio jestem zdezorientowana wpisami, że to co uważałam za zdrowe może przyczynić się do choroby nowotworowej np. siemię lniane. Jestem Hasimotką i po ostatniej wizycie u Pani profesor kiedy zapytałam czy muszę stosować jakąś specjalną dietę odpowiedziała mi że nie. Ileż mądrości trzeba, aby z ogromu wiadomości w internecie czasopismach czy tv wybrać to co dla danej osoby jest najlepsze. Mimo to dziękuję,że jesteś i nadal będę śledziła twoją pracę i czerpała z twoich wiadomości. Pozdrawiam
Jestem osobą borykającą się z anoreksją.. Czy mogłabyś mi doradzić jak komponować posiłki, na co zwrócić uwagę, żeby wrócić do formy? staram się przytyć już od lipca, bez efektów.. Musze nabrać min. 10kg. Czytałam Twój jadłospis na 2300kcal, ale nie wiem czy bedzie odpowiedni dla mnie. Czy musze "wrzucić" do jadłospisu majonez, śmietanę, pszenną mąkę, ziemniaki, masło/margaryne? teraz używam oliwy/oleju rzepakowego, jem orzechy, kasze, ryże, makarony (pełnoziarniste), mięso drobiowe, twarogi,jogurty naturalne, owoce + warzywa (kocham, jem tonami <3 ) lubie przyprawiać, ale nie używam soli. Potrawy gotuje/ piekę/ podduszam. Nie jadam słodyczy, ketchup, majonez, śmietana, unikam ziemniaków, mąki pszennej, nie przepadam za pieczywem..
Czy jestem w stanie "nabrać ciała" nie dodając tych produktów do diety?
Ja jestem typem skanera. Zawsze wiem kto oszukuje lub coś kręci.
Dietę do każdej osoby wychodzącej z anoreksji trzeba dopasować indywidualnie i ja nie daję majonezów, parówek etc. bo dieta ma ODŻYWIĆ a nie zaśmiecić.
Anorektyk ma zniszczony organizm i jak mało kto potrzebuje odżywczej petardy a nie buły z parówką i majonezem.
Ale tak niestety leczą a tych szpitalach "tuczniach" jak ja to nazywam. Prowadziłam osobę która była po takim szpitalu. Dramat co tam się dzieje. I jeszcze to ubezwłasnowolnienie.
Znajdź dobrego dietetyka w Twojej okolicy który będzie z Tobą pracował. Musisz zrobić badania i powtarzać je co 2 miesiące. Wtedy widać efekty i badania pokazują czego jeszcze trzeba dorzucić do diety a co już wypracowaliśmy.
tytułem wstępu to Małgosiu czytam Twój blog od dawna, inspiruje się przepisami.
Ale tez niestety jestem osobą, która boryka się z zaburzeniami odżywiania - mam anoreksję. Niestety jest to bardzo trudna do pokonania choroba, i podobnie jak alkoholik zostaje alkoholikiem już do końca mimo, ze nie pije tak anorektyk zostaje anorektykiem. Czasami wystarczy jakiś impuls i to się zaczyna od nowa.
Wiem, że nie pracujesz z anorektykami albo robisz to bardzo rzadko, w drodze wyjątku. W sumie nie dziwie się bo to mega wykańczające i trudne.
Ale jako osoba chora chciałam zwrócić na jedno uwagę... spora część dietetyków odsuwa się od "nas", nie chce z nami pracować przez co naprawdę bardzo trudno znałeś dietetyka, który tobą pokieruje. Jestem pod opieka psychologa, z tym nie ma problemu, są terapię ale żeby odbudować ciało, organizm potrzebna jest pomoc dietetyka i tu zaczynają się schody... Jestem na terapii od 3 miesięcy, z "głową" już sobie radze ale do tej pory nie znalazłam dietetyka, który pomógł by mi wyleczyć organizm. Jak byśmy byli trędowaci :)Trochę to smutne bo my naprawdę potrzebujemy pomocy żeby wyleczyć ciało.
Ale też rozumiem druga stronę bo praca z "nami" jest trudna :)
Tak tylko chciałam wyrazić swoja opinię.
Pozdrawiam ciepło
Pomogłam kilku anorektykom ale to były osoby które pięknie współpracowały. One chciały dać sobie pomóc. Ja się cieszyłam z ich postępów i one z tego że wracają do zdrowia. Ale miałam też kilka osób które oczekiwały że wyzdrowieją ale bez przybierania na wadze. Jakbym była wróżką która klik zaczaruje je i będą zdrowe ale nadal takie chude. Oszukiwały mnie że stosują dietą a nie stosowały. Ja to widziałam w badaniach. Badań wymagałam i po otrzymaniu wyników widziałam jak na dłoni że robią mnie w balona.
Anoreksja to poważna choroba, ja się tymi osobami bardzo przejmowałam, mąż się na mnie wkurzał że nie potrafię się od tego zdystansować. I moment w którym dostaję wyniki badań i widzę że dziewczyna na wadze nie przybrała i badania ani drgnęły i ona przyciśnięta przeze mnie przyznawała się że nadal nie je był jak szpadlem po głowie. Mnie to w pewnym momencie zaczęło psychicznie ciągnąć w dół.Chcesz pomóc, przejmujesz się, dajesz z siebie wszystko, a ktoś cię oszukuje.
W końcu dałam sobie spokój i teraz piętnaście razy się zastanowię zanim wezmę kogoś z anoreksją.
Przypuszczam że inni dietetycy mają podobne doświadczenia stąd taka reakcja i brak chęci leczenia z anoreksji.
Ale albo mam wrażenie albo ostatnio sporo pojawiło się komentarzy od osób, które borykają się z zaburzeniami odżywiania, mając chyba ten sam problem co ja czyli brak pomocy/opieki ze strony dietetyka bo ogólnie panuje niechęć do nas. Trochę to smutne i przykre ale cóż każdy ma prawo do własnego zdania, podejścia i trzeba to uszanować. Ja szukam dalej kogoś kto by zechciał mi pomóc.
Pozdrawiam
Pani Małgosiu czy da się obniżyć TSH bez leków (hormonów) samym jedzeniem?
Sok jabłkowy pomieszaj z selerem naciowym, natką pietruszki i 2 łyżkami kaszy jaglanej ugotowanej.
1. Gotowałaś ją może Gosiu w multicookerze, czy w zwykłym garnku do gotowania na parze?
2. Jakiej firmy jest Twoja cieciorka? Może to też ma znaczenie. Ją mam wymieszana dwóch firm (nie pamiętam jakich) i zauważyła m że jedną zrobiła się idealnie po ok 2h a ta druga niestety jest cały czas twarda.
Pozdrawia Ania
2 - oj nie pamiętam bo ja po zakupie przesypuję wszystko do pojemników
Pozdrawiam Dorota
byłam u dietetyka, zapłaciłam za diete 250 zł, przy czym dostałam rozpiske na 2400kcal: po 10 przykładów śniadanie, IIśniadanie, obiad, kolacja. i tak np. śniadanie: 1. 3 kromki pieczywa, 3 plasterki wędliny, pomidor i rzodkiewka, a przykład 2. 3 kromki pieczywa, 3 plasterki wędliny, ogórek, sałata. Dieta monotonna, wg nie wziął pod uwagę moich preferencji smakowych. byłam bardzo rozczarowana. Z kolei dietetyk w szpitalu powiedział: prosze jeść co pani chce, ile chce, kiedy chce, jak najwięcej, jak najbardziej kalorycznie. Teraz czekam na przyjęcie do kliniki leczenia zabużeń odżywiania, ale terminy są odległe, chciałabym do tego czasu iść do przodu, ale nie wiem co zrobić.. Czy mogłabym Cię prosić o jakieś wskazówki?
Rozumiem, że nie pracujesz z takimi osobami online, bardzo mi przykro, bo Twoje podejście, przepisy i praca jaką wykonujesz zrobiła na mnie wrażenie i chciałabym być pod Twoją opieką. Szanuje jednak Twoje zdanie w pełni. :)
Jestem pod stałą opieką lekarzy, robie badania podstawowe raz na miesiąc, inne 2-3 miesiące. Moje wyniki niestety się pogorszyły. Stąd szukam innej drogi, bo widzę, że to nie zmierza ku lepszemu narazie.. A już nie mogę sobie pozwolić na kolejne straty.
Bardzo prosiłabym Cię o jakieś wskazówki, rady, cokolwiek na czym mogłabym się "oprzeć" chociażby do czasu przyjęcia na oddział.
Pozdrawiam serdecznie
To ważne bo chodzi o poziom leptyny i odbudowę hormonów.
masło/ margaryna: 15g (3 małe łyżeczki)
orzechy/ pestki: 20g
+ informacja, że jedna łyżkę oliwy można wymienić na 25g sosu pesto
to zalecenia na jeden dzień.
ta dieta tak jak pisałam - 2400kcal. Lekarz mówił, że wymagałoby 3500kcal.
czyli ta dieta jest bezwartościowa dla mnie.. znów jestem w martwym punkcie.
mogłabyś mi napisać jak powinny się rozkładać białka i węgle i w jakich proporcjach na poszczególne posiłki dla anorektyka.?
zniszczonego organizmu. Nie mam dobrych skojarzeń co do współpracy, zupełny brak zrozumienia, a przecież zdrowe jest dla mnie teraz najważniejsze, nawet jeśli muszę przytyc te 15 kilo by jakość funkcjonowac to zróbie to. Tylko w zdrowy sposób i by odzyskać okres. Ostatnio tutaj komentuje sporo osób dotkniętych anoreksja i wierzę, ze wreszcie się otrząsna i zrozumieja ze to nie prowadzi do niczego dobrego. Ja chcialam jeść zdrowo, niestety coraz zbyt ubogo kalorycznie, w koncu coraz mniej, brak okresu zaczęły się zaparcia, problemy z sercem niedoborami witamin i gdy było krytycznie otrzasnelam się i od 3 miesięcy jem normalnie. Wsparcie rodziny wiele mi pomogło i wiem ze mając zdrowa wagę tez będę szczęśliwa, szkoda ze zrozumieniałam to dopiero gdy nabawiłam się problemow zdrowotnych i choć nie jest łatwo zaparlam się i walczę -21 latka. Nie, nie jesteście e stanie tego kontrolowac szybko można w to popaść i trzeba wiele energii by z tego wyjść. Nigdy nie sądziłam ze będzie to dotyczyc mnie ale wiem nigdy więcej. Od nowego roku ide do szkoły policealnej na dietetyke. Wiem, ze robię to dla siebie i jestem dumna ze moja waga wzrasta i udowodnie ze mogę pokonać chorobę i żyć szczęśliwie mając pasję nie skupiając się czy zjeść 4 czy 5lyzke owisianki :) pozdrawiam
Bez owoców to trochę ciężko by było
Pozdrawiam!
Owoce zostają, nabiał też. Miód, ksylitol, stewia w bardzo ograniczonej ilości. Łyżeczka dziennie max.
Proszę o cierpliwość.
Będziesz jeszcze coś pisać o kobietach w ciąży, o tym jak bywa,że odrzuca od wielu produktów, że ciężko jeść zdrowo i co wtedy robić?