Menopauza to umowna nazwa ostatniej miesiączki po której przez kolejnych dwanaście miesięcy nie ma następnej. Ma to miejsce między czterdziestym piątym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Poprzedza ją klimakterium, okres w którym organizm daje wyraźne sygnały że zdolność do poczęcia dziecka powoli dobiega końca. Dzieje się to między czterdziestym, a czterdziestym siódmym rokiem życia.
Na czym polega klimakterium?
Jajniki produkują coraz mniej estrogenu i progesteronu, cykle stają nieregularne, miesiączki inne niż zazwyczaj, aż w końcu produkcja jajeczek ustaje. To bardzo ciężko moment, zarówno fizycznie jak i psychicznie, ponieważ zmiany hormonalne powodują szereg przykrych dolegliwości m.in. :
- uderzenia gorąca,
- nagłe oblewanie tzw. zimnym potem,
- drażliwość,
- nerwowość,
- zaburzenia koncentracji,
- kłopoty z pamięcią,
- skłonność do stanów depresyjnych,
- bóle głowy,
- kołatanie serca,
- zaburzenia snu,
- częste oddawanie moczu,
- suchość pochwy ponieważ estrogen działa na błony śluzowe i w sytuacji w której jest go mało, dochodzi do zmian zanikowych błony śluzowej,
- osteoporozy,
- cukrzycy,
- otyłości brzusznej,
- miażdżycy,
- nadciśnienia,
- choroby wieńcowej,
- zwapniania naczyń,
Połączmy zatem w całość objawy czysto fizyczne i emocjonalne biorąc oczywiście pod uwagę fakt, iż każdy odczuwa je inaczej (silniej, lub słabiej), z ryzykiem chorób o których wspomniałam powyżej. Bilans nie wychodzi najlepiej dlatego zamiast walczyć ze sobą i z otoczeniem, trzeba dać sobie pomóc.
I tu ratunkiem jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ).
Bardzo wiele kobiet boi się hormonów. Czy słusznie? I tak i nie. Hormonalna terapia zastępcza ma sens wtedy, kiedy dobrana jest indywidualnie do pacjentki. Jest bezpieczna wtedy, kiedy ilość syntetycznych hormonów dobrana jest pod kątem ilości jakiej kobiecie brakuje. Przygotowując się do napisania tego tekstu przeprowadziłam rozmowy z częścią moich klientek będących w trakcie klimakterium i po menopauzie. Większość z nich stosuje HTZ ale nie miała wykonywanych badań hormonalnych. Rozmawiałam o tym z moją znajomą ginekolog i okazało się że zdania na temat badań hormonalnych przed przepisaniem kobiecie HTZ są podzielone. Jedni lekarze nie wyobrażają sobie inaczej, inni uważają że to nie ma takiej potrzeby. Ja osobiście uważam że przepisanie jakiegokolwiek leku, a zwłaszcza hormonalnego, powinno być przemyślane, i skrupulatnie dostosowane do potrzeb pacjenta.
Po co kobiecie HTZ?
W tym miejscu mogłabym także zapytać „a po co kobiecie tabletka na ból głowy”? Pytanie banalne, ale w tym przypadku jakże zasadne. Odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną i ból z którym jedni bez problemu przetrwają merytoryczne spotkanie z szefem, innym nie pozwoli wyjść do warzywniaka po marchewkę. Jedni nie wytrzymają bez tabletki, inni zastosują masaż skroni i akupunkturę. Może nie zniwelują bólu w stu procentach, ale znacznie złagodzą dolegliwości. Jak widzicie, rodzaj zastosowanej terapii powinien być uzależniony od stopnia nasilenia dolegliwości i ma to miejsce zarówno w przypadku bólu głowy, jak i łagodzenia objawów menopauzy. Jeśli jesteś nerwowa, trudno Ci się skoncentrować, masz problemy z wytrzymaniem sama ze sobą, a i otoczenie sugeruje Ci żebyś w końcu coś ze sobą zrobiła, rozważ zastosowanie HTZ. Wyrównanie niedoboru estrogenu oprócz efektu czysto psycho – emocjonalnego zapobiega ubytkowi masy kostnej, poprawia metabolizm, zmniejsz ryzyko infekcji układu moczowego, korzystnie działa na naczynia krwionośne i stan skóry opóźniając procesy starzenia.
Oczywiście nie wszystkie Panie w okresie menopauzy wymagają zastosowania HTZ! Tę ilość szacuje się na około 20% dlatego warto wsłuchać się w siebie i znaleźć dobrego lekarza który swoją wiedzą i doświadczeniem przeprowadzi Cię przez ten trudny czas.
Na czym polega HTZ?
Hormonalna terapia zastępcza polega na uzupełnieniu niedoborów hormonów produkowanych przez wygasające jajniki. W tym celu podaje się preparaty z estrogenem i gestagenem. Sposób podania jest bardzo różny. Od tabletek, po plastry, żele czy zastrzyki domięśniowe. Najbezpieczniejsze są niskie dawki hormonów i stopniowe ich zmniejszanie. Należy mieć świadomość że HTZ nie ma na celu odwrócenia kijem Wisły czyli działania wbrew naturze. Nie chodzi o to aby kobiecie która ma czterdzieści osiem lat, podać teraz taką ilość hormonów jaką wytwarzają jajniki dwudziestopięciolatki. Ilość podawanych hormonów oscyluje na poziomie dwie trzecie niższym niż u kobiety w kwiecie wielu rozrodczego. Ważne jest także aby przed rozpoczęciem HTZ należy poddać się szeregowi badań.
Konieczne jest:
- badanie poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy,
- badanie wątroby,
- ocena profilu lipidowego,
- badanie densytometryczne (ocena ryzyka osteoporozy),
- mammografia,
- cytologia,
- USG narządu rodnego,
- badanie poziomu cukru we krwi,
Na podstawie tych wyników lekarz dobierze odpowiedni pod względem ilości i rodzaju preparat. Jeśli np. kobieta jest otyła i badania wątroby nie wyszły dobrze, nie można jej przepisać preparatów stosowanych doustnie.
Kiedy najlepiej?
Nie powinno się czekać do momentu aż hormony gwałtownie spadną. Najlepiej rozpocząć HTZ w momencie, w którym objawy menopauzy zaczną być bardzo uciążliwe. Spokojnie, organizm sam da znać że nie jest dobrze i nie chodzi tu tylko o uderzenia gorąca czy nerwowość. Organizm może zamanifestować spadek estrogenów także bólami stawów, kołataniem serca, bolesnymi kurczami mięśni czy infekcjami w obrębie układu moczowo – płciowego.
Przeciwwskazania do zastosowania HTZ:
Nie każda kobieta, której objawy menopauzy przeszkadzają w codziennym życiu, może zastosować hormonalne wspomaganie.
Przeciwwskazaniem do terapii są:
- choroby wątroby
- choroba zakrzepowa
- nowotwór,
- choroba wieńcowa,
- mięśniaki macicy,
- kamica żółciowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia lipidowe,
- przebyty udar,
- astma,
- uczucie ciężkości nóg,
- obrzęki łydek i kostek,
- problemy z cerą,
- nudności,
- wzdęcia,
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- bóle piersi,
- bóle głowy,
- ból brzucha,
- krwawienia z dróg rodnych,
należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dawka leku może być za silna lub niedostosowana do Waszych potrzeb. Nie wolno przerywać terapii na własną rękę i gwałtowanie odstawiać hormonów.
Pozostałe posty o menopauzie znajdziecie w zakładce Trochę Zdrowia/Sprawy kobiece.
W następnym poście opowiem o alternatywach dla HTZ i odpowiem na najczęściej zadawane pytania.
Pozdraiam
Xx
Sulfataza to enzym produkowany przez bakterie jelitowe. Bez sulfatazy konwersja nie zajdzie.
Wracając jeszcze do cholesterolu. Niepokojące jest to że HDL jest tak nisko przy tak wysokiej reszcie. Przeanalizuj rodzaj węglowodanów jakie spożywasz i ilość cukru.
Przepraszam za obszernosc - proszę o przeczytanie
mój przypadek
od okresu dojrzewania do teraz a mam 31 lat - borykam się z krostami na twarzy, raz wiecej ich raz mnie rozszerzone pory, buzia sucha a jednak skłonna do przetłuszczania i zapychania. Skóra ciała sucha, owłosienie jak u meżczyzny na ogach i pachwinach - czarne sztywne i mega widoczne, male piersi, liche włosy, paznokcie nie możliwe do zapuszczenia. Antywzorzec kobiecości - lekarze do których chodziłam na przestrzeni lat lekceważyli mnie (myślę, że traktowali moje odczucia jak oawy nastolatki że ładna nie jest ot co) i komentowali "taka pani uroda" sic!
Zaszłam w ciążę - jedną i drugą bez problemu - w ciąży pierwszej któres nie pamięta czy atpo czy atg miałam 108,brałam eutyrox potem już nie, zresztą lekarz się zmienił wyjechał i już nie było kontynuacji podejscia.Po ciażach mając dzieci 4 i 2 lata czuję i widzę ze wreszcie muszę o siebie zadbać. Sama zrobiłam sobie usg prywatnie tarczycy, tsh ft3 i ft4 zapłąciłam za took 200 zł i zaczełam chodzić po endokrynologach na jakąś konsultację z już gotowymi danymi, żeby szybciej. Panstwowo czekałam z 4 miesiące -- po to by się dowiedzięć, że "moje wyniki nie są złe a na usg tylko napsano, że podejrzenie hashimoto"a prywatnie zapłaciłam 200 zł za wizytę i babka na moje delikatne przemycianie wiedzy zdobytej na pani blogu (któego czytam od 1,5 roku ) stwierdziła, że chcę się leczyć sama, nie jestm lekrzem i jej pouczać nie będę, że moje tsh jest ok i ft3 i ft4 tez i ona na siłę hormonów dawac mi nie będzie. No sorry jak są ok jak tsh 2,69 ( podobno norma) a procentowe ft3 37 % przy wyniku ft3 3,26 a ft4 25,97 % przy wyniku 1,13. Dodatkowo spac mi się chce juz od 14 godziny, a od 3 miesięcy zaczęły mi bardzo puchnac górne powieki.
Płakać się chce, bo gdybym była ignorantem, ale ja czuję, że jest cos nie tak, próbuje diagnozować się na własną rękę ale i tak konsultacje leki musi dać lekarz a na takiego nie trafiłam który , tak kal pani napisała wie, że tarczyca do optymalnej działalnosci potrzebuje ponizej 2 tsh.
Mój mąż nawet twierdzi ze wymyślam - ż hipochondryk ze mnie i pewnie leń.
rece mi opadają z bezradnosci, a ciało sypie się z miesiaca na miescic, psychika jakos sie trzyma bo wiem ze nie wymyślam,że nie symuluję- własnie oczy mi sie otwozryły dzięki Pani wpisom tarczycowym.
od pazdziernika czekam na badanie jakies 1 fazy w szpitalu na karowej gdzie badaja hormony przez 3 dni -z tym wiazałam nadziję, ale już pół roku czekam a potem jeszcze czy trafie na lekarza który te wyniku zinterpretuje w stosunku do mojej osoby dobrze.
dlatego po tym wszystkim po tych rajdach do endokrynologó, po tym czekaniu które zdaje się nie konczyc - pisze do pani z błaganiem o pomoc ( mój formularz dietowy czeka w kolejce wysłany)- zna Pani jakiegos endo gdzie obojetne - jestem z warszawy, o ptaktu do endokrynolog, podanie kontaktu do endokrynologa znanego Pani, który jest doswiadczony i nie zbagatelizuje moich ogólnie w normie wyników - dodam że żaden z endo u których byłam o procentowym stosunku ft3 i 4 nawet nie wspomniał a u mnie to wlasnie jest słabe.
przepraszam za długi list, ale naprwdę prosze mi wierzyc juz nie mam do kogo się udać a do Pani mam zaufanie
justyna
To co mogę powiedzieć od razu to to że jesteś typem androgennym. Masz pewnie za dużo androgenów i testosteronu - masz wykonane?. Nie wiem czy miałaś wykonywane USG jajników ale z opisu jaki zamieściłaś jest duże prawdopodobieństwo PCOS. Ciebie trzeba leczyć na tarczycę, ale i na PCOS łącznie dokładając do tego też unormowanie metabolizmu glukozy.
w komentarzu to na analizę nawet nie liczę, dlatego złożyłam formularz i czekam w kolejce.
Teraz chciała prosić tylko o kontakt do dobrego endo, który wie ze tsh nawet 2,69 nie koniecznie musi byc ok.
co do wyników w formularzu nie zawarłam danych o których wspomninasz, testosteron androgeny -poprosu aktualnych tych wyników nie mam - bo ja już nie mam cierpliwosci chodzic do
byle lekarzy z plikiem prywatnie zrobonyh badan, gdy oni nie kuszą sie nawet by to przeanalizować gruntownie.
oczywisci na potrzeby twojej wyceny zrobię i doślę w mailu - tylko możesz mi dac znać co?
- usg jajników mam regularnie robione - lekarz niestwierdzził nigdy pcos w usg
- testosteron zawsze w normie - ale wiem ze pewnie tak jak z tsh norma moze byc lepsza i gorsza
- androgeny to co właściwie?
cholesterol, żelaza, ferrytyna
tylko nie wiem, czy ja to mam teraz juz robic i ci dosłac czy potem - bo moje zgłoszenie w formularzu wysłałam już 16 marca chyba.
no i ponawia prośbę o kontakt do dobrego endo, bo nie ukrywam ze bedąc pod twoją opieką i tak do jakiegos endo muszę chodzić po ewentaulne leki no i ogólnie chciałabym wreszcie poznać lekarza, którego ty mozesz polecić.
Zrób testosteron, USG jajników nie trzeba jak lekarz mówi ze ok,
Masz problemy jelitowe. Zaparcia są dowodem na to że układ pokarmowy jest zblokowany. Najprawdopodobniej masz jakąś nietolerancję pokarmową i bez diety eliminacyjnej zaparcia nie miną bo cały czas jest stan zapalny w jelitach a to zaburza wytwarzanie sulfatazy, enzymu produkowanego przez bakterie jelitowe. Enzymu który jest niezbędny do tego aby zaszła konwersja T4 do T3. Bez tego choćbyś dostała trzy razy większą dawkę, nic to nie da.
Pozdrawiam :)
a ja mama ft-4 57%,a ft-3 124% biorę eutyrox,co mogę jeszcze zrobić?
Nie masz skurczy nocnych?
Konieczne jest przy żylakach pilnowanie prawidłowego poziomu triglicerydów i cholesterolu.
Pozdrawiam!
Moj przypadek jest dosyc specyficzny bo doswiadczylam bardzo brutalnej menopauzy ale chcialam potwierdzc, ze HTZ bardzo mi pomogla.
Gosiu, dziekuje za rade i za posty
a! Dzieki tez kolezance z UK za komentarz :)
Pozdrawiam wszystkie kobitki walczace z menopauza!
2 - tak
stosuje od Ciebie dietę na candide. Jakiś czas temu przed dietą kupiłam zielony jęczmień w proszku. Czy mogę go pić podczas stosowania diety? Jeśli tak to w jakiej ilości.
dziękuje
Mam bardzo rozjechane hormony i sama dieta niestety nie pomaga :(
Ginekolog to by chyba nawet kotu hormony przepisał ..... no masakra. I dziwić się że tyle kobiet ma złe tabletki przepisane jak tu lekarz mówi że przy wysokiej bilirubinie nie ma przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej.
Dlatego nie zgadzam się z koncepcją niektórych lekarzy którzy twierdzą że jak pacjentka ma hashimoto i prawidłowe TSH to nie trzeba robić nic idziałać dopiero jak TSH podskoczy. Wówczas jest już za późno.
A czy w takim razie niedoczynność też można wyleczyć czy żyje się z nią (jak to zabrzmi) już do śmierci?
Wszystkiego dobrego :-)
Układam diety na endometriozę.
2- tak
3- urozmaicone dania
Nie po to aby się odmłodzić o 20 lat.
O naturalnych metodach będę pisała, a każda kobieta sama zdecyduje w którym kierunku pójdzie.
Ilość Pań które kwalifikują się do zastosowania HTZ lekarze szacują na około 20% (pisałam o tym w poście)więc to nie jest metoda powszechna i zadużywana. Większość osób przechodzi klimakterium dość spokojnie i wystarczają im metody naturalne. Pracuję jednak z wieloma Paniami w trakcie klimakterium i niektóre z nich nie mają wyboru. Objawy są tak silne, że nie są w stanie iść do pracy i skupić się na czymkolwiek. Ten post jest dla takich osób, aby wiedziały że jest dla nich pomoc. Że nie trzeba żyć z głową w nogach. Można się wyprostować.
HTZ aby było skuteczne i bezpieczne musi być dostosowane indywidualnie. Także wychodzenie z HTZ musi być stopniowe aby organizm stopniowo przyzwyczaił się do zmniejszonej dawki hormonów.
Dlatego też odpisując Ci prosiłam abyś raz jeszcze przeczytała post bo wtedy zrozumiałabyś co miałam na myśli poruszając temat HTZ.
Mojej koleżanki córka ma robaki,jutro idzie do lekarza, jaki lek zawsze polecałaś, tyle razy ten temat był w komentarzach ale nie mogę znaleźć ;-///
Dziękuję za odp.
Anita
ft3 2,77 tj. 32,08%. Lekarz mnie zbywa :( wyniki morfologii mam ok, poza bazofilami (poniżej normy) oraz żelazem (też poniżej).
Myślisz, że powinnam drążyć temat tarczycy czy szukać przyczyn gdzie indziej?
Pozdrawiam,
Aga