fbpx
Japońska dieta wodna i specjalny rytuał picia wody – o co w tym chodzi? Cóż w tym odkrywczego?
Img

Japońska dieta wodna staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularna. Świadczy o tym chociażby ilość pytań i próśb o komentarz jakie ostatnimi czasy otrzymuję od Was w tej sprawie. Zwolennicy japońskiej diety wodnej, a w zasadzie pewnego określonego rytuału/sposobu codziennego picia wody przypisują mu wyjątkowe prozdrowotne właściwości. Czy to ma sens? Czy mowa o czymś nowatorskim? Innym? Odkrywczym?

Zanim opowiem o zasadach japońskiej diety wodnej przypomnijmy sobie znane od dawna fakty dotyczące wody i nawodnienia.

Fakty dotyczące wody i picia wody 

Woda stanowi ok. 50 % masy ciała kobiet i ok. 60% masy ciała mężczyzn. Jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała. Jest kluczowa do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze czy hormony trafiły tam gdzie trzeba.
Jest także niezbędna do prawidłowej perystaltyki jelit, trawienia, wchłaniania oraz wydalania.

Najwięcej wody znajduje się w płynach ustrojowych.
Płyn mózgowo rdzeniowy i szpik kostny w 99% składają się z wody, osocze krwi w 85%, mózg w 75%, skóra w 80%, a płuca w aż 90%.

Woda jest nam niezbędna w procesie:

  • regulacji temperatury ciała,
  • trawienia,
  • wchłaniania składników odżywczych,
  • regulacji gospodarki kwasowo – zasadowej,
  • regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej,
  • wydalania toksyn i produktów przemiany materii.

Zapotrzebowanie na płyny jest kwestią indywidualną zależną od wieku, stylu życia, temperatury otoczenia oraz aktywności fizycznej. Wzrasta przy podwyższonej temperaturze, obniżonej wilgotności powietrza, dużej aktywności fizycznej oraz u osób spożywających dużo białka (zwiększona diureza) i błonnika.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne nawodnienie w ilości 30 ml na każdy kilogram masy ciała co oznacza że kobieta ważąca 60 kilogramów powinna wypić dziennie 1800 ml wody.
Według norm Instytutu Żywności i Żywienia dzienna ilość wody z napojów i produktów spożywczych (np. warzyw i owoców) dla kobiet powinna wynosić dziennie 2000 ml, w ciąży 2300, a w okresie laktacji 2700. Dla mężczyzn 2500 ml. 
Pić należy regularnie, o czym notorycznie zapominamy. Nie wtedy kiedy odczuwamy pragnienie bo wówczas jest to objaw odwodnienia .

Charakterystyczne objawy odwodnienia to:

  • uczucie zmęczenia,
  • ospałość,
  • senność,
  • spadek koncentracji,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • uczucie gorąca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • suchość śluzówek,

Jaka woda jest najlepszym wyborem?

To zależy.
Od czego?
Od stylu życia i stanu zdrowia.

Dla dzieci i osób starszych najlepszą do codziennego nawadniania jest woda niskozmineralizowana (źródlana), taka w której ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/dm3.
Taką wodę może pic każdy. I małe dziecko, i osoba starsza, i kobieta w ciąży, i mama karmiąca, i osoba chora. Można na niej gotować, czy parzyć herbatę.  Nie ma schorzenia które wykluczałoby wodę źródlaną.
Ilość minerałów w wodzie źródlanej odpowiada wodzie kranowej. W zasadzie te dwie wody różnią się od siebie tym, że źródlana od razu z ujęcia trafia do butelek, a kranówa dociera do nas w rurach.

Jeśli są upały, intensywnie się pocimy, lub intensywnie ćwiczymy, warto sięgnąć po wodę mineralną średnio lub wysokozmineralizowaną ponieważ razem z potem tracimy cenne minerały. Woda mineralna jest też dobrym, codziennym sposobem suplementacji magnezu, żelaza, wapnia i cynku.

Minerały w wodzie występują w formie zjonizowanej – organizm błyskawicznie je przyswaja.

Jeśli chodzi o klasyfikację pod względem ilości minerałów powszechnie przyjmuje się że:

– woda bardzo niskozmineralizowana ma nie więcej niż 50 mg/l 
– niskozmineralizowana nie więcej niż 500 mg/l 
– średniozmineralizowana od 500 do 1500 mg/l 
– wysokozmineralizowana powyżej 1500 mg/l

Wody butelkowane dostępne w sprzedaży to wody które płyną sobie głęboko pod ziemią i smyrając to przez co przepływają pozyskują naturalne minerały. Im woda płynie głębiej, tym tych minerałów jest więcej. Na butelce zawsze powinna znajdować się informacja gdzie znajduje się ujęcie z którego woda jest czerpana, oraz suma i rodzaj składników mineralnych.

Japońska dieta wodna  – zasady

Na japońską dietę wodną składają się zalecenia dietetyczne oraz tzw. rytuał picia wody.
Na czym ów rytuał polega?
Dzień zaczynamy od wypicia określonej ilości wody i tu różne źródła podają że ma to być od 250 ml do nawet 600 ml na pusty żołądek. Do wody można dodać sok z cytryny lub miętę.  Po 45 minutach można spożyć śniadanie.
Do posiłków wody nie pijemy. Wypić można dopiero 1,5 godziny po posiłku.
Co ważne: szklankę wody pijemy pół godziny przed kolejnym posiłkiem i 1,5 godziny po posiłku. Następnie pół godziny przed pójściem spać.  

Czy fakt picia wody to coś nowatorskiego? Absolutnie NIE.
90% moich pacjentów podczas konsultacji zwraca uwagę na problemy z piciem wody. Z nawodnieniem generalnie mamy problem. Pacjenci zapominają o tym że pić trzeba, że nawodnienie jest ważne, a odwodnienie powoduje szereg objawów w tym dolegliwości trawienne. 
Jeśli podoba Ci się nazwa „japoński rytuał picia wody” i sprawi on że po prostu zaczniesz o piciu wody pamiętać to ja jestem na TAK. Nazywaj to wówczas jak chcesz.
Gdybyśmy jednak wszyscy pili tyle ile wynosi zapotrzebowanie, żadne japońskie rytuały nie byłyby potrzebne.

Co z zaleceniami dietetycznymi?
Do japońskiego rytuały picia wody należy dołączyć niskoprzetworzoną dietę zawierającą świeże warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru, chude mięso, ryby, jaka, nabiał i pełnoziarniste kasze. Do tego unikać żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, i produktów z wysoką zawartością sodu.
Czyż nie tak wygląda po prostu zdrowa dieta?
Zdrowa nisko przetworzona dieta + nawodnienie.  Cóż w tym nowego?

Jeśli nazwa japońska dieta wodna, japoński rytuał picia wody doda Ci motywacji to jestem na TAK, ale proszę nie dorabiaj do tego ideologii bo to nic nowego. Dietetyka zna to od lat. 

A teraz internetowe mity.

W internecie piszą że:

  • Nie ważne ile wody pijesz, ważne jak?

Ważne jest ile wody pijesz i ważne jak. To że trzeba nawadniać się regularnie nie jest niczym odkrywczym. 

  • Jeśli pijesz wodę w trakcie jedzenia to enzymy trawienne przestają działać. Soki trawienne nie działają. Obciążamy w ten sposób pracę układu pokarmowego.

To ciekawe bo dieta płynna i półpłynna stosowana jest u pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Forma płynna lub półpłynna zapewnia lepszą strawność i przyswajalność składników odżywczych. Gdyby dodatek wody powodował dezaktywację enzymów trawiennych dieta płynna i półpłynna byłaby zaliczana do diet ciężkostrawnych i nie byłaby zalecana chociażby pacjentom po zabiegach operacyjnych.
Wypicie soku warzywnego, smoothie, zjedzenie zupy czy rozgrzewającego leczo powodowałoby dolegliwości trawienne i niestrawność. Po niedzielnym rosole dostalibyście skrętu kiszek.
Wolno pić do posiłku, a trawienie zachodzi w środowisku wodnym. Nikt nie sugeruje że do obiadu masz wypić litr czy pół litra płynów, ale popicie posiłku kilkoma łykami wody to nie zbrodnia jak twierdzą niektórzy.

Kochani filtrujcie to co piszą w internecie. Nie powielajcie mitów dietetycznych bo dietetyka to nauka, a nie czyjaś opinia.
Pijcie wodę. Po prostu. 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Systematycznie w ciągu dnia. 

Źródła:
Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski,
Mizera J., Mizera K., Dietetyka sportowa,
Pitchford P., Odżywianie dla zdrowia,
Adamski Z., Andrzejewska M., Bogdański P., i in. Dietetyka Kliniczna
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Witamina B17, zwana także amigdaliną. Skuteczne oręże do walki z komórkami nowotworowymi!
witamina b17 amigdalina

Znacie mnie i wiecie, że moja praca (tu na blogu i z pacjentami/klientami), ma za zadanie uświadamiać, że nasze zdrowie Czytaj dalej

Lekka po świętach, czyli jak pozbyć się obrzęków, wzdęć i nadprogramowych kilogramów które przybyły w święta

Święta Wielkanocne to czas radosnego biesiadowania. Spotykamy się z rodziną, gawędzimy i spożywamy świąteczne smakołyki. Na stołach królują babki, mazurki, Czytaj dalej

Wakacyjni mistrzowie detoksu! Co bezwzględnie włączyć do diety w okresie letnim?
koktail oczyszczający

Okres letni sprzyja oczyszczaniu. Jest ciepło, mamy dostęp do świeżych warzyw, owoców i ziół pełnych oczyszczających antyoksydantów. Grzech z nich Czytaj dalej

6 – stopniowa kuracja na wypadające włosy do stosowania przez 6 tygodni
6 – stopniowa kuracja na wypadające włosy do stosowania przez 6 tygodni

Każdego dnia tracimy ok. 80 - 100 włosów. To normalny, fizjologiczny proces i nie powinien budzić niepokoju. Na miejscu utraconego Czytaj dalej

15 komentarzy

barbaraDodano:  19 październik 2020 - 10:12
PAni Gosiu a ja chce zapytac o diete najnowszą. mam ogólnie jadłospis indywidualny od dietetyka klinicznego (kupiłam zanim poznałam panią...) i zapłaciłam sporo pieniędzy i ogólnie są potrawy ktore lubię. ale kupiłam też pani dietę gotową no bo przecież trzeba spróbować i ufam pani 1000%... czy mogę te dwie diety stosować naprzemiennie? np aby mieć większy wybór posiłków i ciągnąć to długo? czy to nie ma sensu? co Pani sądzi... albo miesiąc/miesiąc
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2020 - 10:26
Ciężko mi powiedzieć ponieważ nie wiem co ma Pani w tamtej diecie, ale jeśli tamte potrawy Pani smakują, może Pani łączyć diety.
Odpowiedz
KlaraDodano:  19 październik 2020 - 14:40
Małgosiu, tak jak Ty staram sie filtrować informacje powszechnie dostępne w różnych mediach. I piję regularnie filtrowaną wodę :) Taka moim zdaniem jest najlepsza. Kupowanie wody w butelkach nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne, ani lepsze jakościowo, chyba, że czasem najdzie mnie ochota na którąś z wysoko zmineralizowanych wód, najlepiej naturalnie nasyconą CO2. I tu mam pytanie, czy gaz w wodzie jest z punktu widzenia dietetyka bez znaczenia, czy nie jest zalecany?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 październik 2020 - 16:05
Gaz jest ok. Polecam zakup soda stream.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  20 październik 2020 - 8:33
Małgosiu, a dlaczego nie możemy do posiłku wypić pół litra wody/napoju bez cukru? Co złego się wtedy dzieje?
Odpowiedz
JoannaDodano:  20 październik 2020 - 9:11
Jako osoba z refluksem mam ogromny problem z piciem wody. Nigdy nie jestem w stanie wypić 1.5l. Jeśli zjem więcej to muszę dłużej odczekać z piciem wody. Jeśli jem mało a częściej to nie jestem w stanie wypić więcej niż kilka łyczków między posiłkami, tak aby odstępy się zgadzały i nie rozpychało mi żołądka. Dla mnie to niestety kolejne zalecenie, które nie ma racji bytu- próba przystosowania się szkodzi, nie pomaga.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  20 październik 2020 - 10:03
Osoba z refluksem musi pić bardzo często i bardzo mało. Nie ma zaleceń jednych dla wszystkich.
Odpowiedz
OlaDodano:  20 październik 2020 - 19:17
A ja piję dużo, mam wrażenie że im więcej tym bardziej chce mi się pić... Spotkała się Pani kiedyś z czymś takim? Cukier w normie, nie mam pomysłu z czego mi się bierze takie pragnienie.
Odpowiedz
MagdaDodano:  22 październik 2020 - 14:50
Czy kobiety w ciąży i później karmiące mogą pić wodę z kranu przefiltrowaną?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 październik 2020 - 11:06
Tak.
Odpowiedz
buDodano:  23 październik 2020 - 8:27
haaa! nawet z tak prostego tematu... Pani potrafi napisać super i mega interesujący tekst niczym naukowy. super!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 październik 2020 - 11:05
Dziękuję :)
Odpowiedz
KasiekDodano:  23 październik 2020 - 15:33
Mam 2 pytanka do Ciebie Gosiu? 1. czy ma sens picie wody z kranu przefiltrowanej dzbankami z filtrem, bo słyszałam, że taka woda jest całkowicie pozbawiona minerałów i że zdecydowanie lepiej kupić wodę np. źródlaną? 2. czy prawda, że lepiej dla organizmu pić wodę z dodatkiem czegoś np. cytryny, mięty niż samą? Z góry dziękuję za odp.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2020 - 9:52
1- woda źródlana niskozmineralizowana to ta sama woda co w kranie. 2- nieprawda.
Odpowiedz
MagdaDodano:  17 styczeń 2021 - 15:51
Dziwne... od dwdziestu lat nie piję do posiłków i przestalam mieć wzdęcia. Nie rozwala mi brzucha.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds