fbpx
Kawa o poranku + lewotyroksyna? UWAŻAJ! Ten duet nie gra do jednej bramki!
Img

Jednym z głównych, zauważalnych objawów niedoczynności tarczycy jest uczucie zmęczenia, senności, apatii czy permanentnego braku energii. Zamiast wstać rano wypoczęta i pełna energii, wstajesz z poczuciem jakbyś zarwała noc. I tak każdego dnia.
Jedyny sposób aby się obudzić i w miarę normalnie zacząć dzień to poranna kawka.
Łykasz więc lewotyroksynę, idziesz pod prysznic, aby po 30 – 60 minutach zjeść śniadanie i wypić kawę lub wypić samą kawę, a śniadanie zjeść dopiero w pracy.
Brzmi znajomo?

Czy kawa o poranku, tuż po zażyciu lewotyroksyny to dobry pomysł?

Bazując na pięcioletnim doświadczeniu w pracy z pacjentami z chorobami tarczycy na temat związku między czasem przyjmowania leku, a jego efektami terapeutycznymi mogę powiedzieć bardzo dużo.
Również na studiach, na przedmiocie o nazwie farmakologia, jesteśmy uczeni o tym jak powinno się przyjmować leki aby dobrze się wchłaniały i jakie są ich interakcje z żywnością.  
Odłóżmy jednak na bok wiedzę ze studiów i moją praktykę zawodową. Aby udowodnić Wam w jaki sposób kawa wpływa na wchłanianie lewotyroksyny posłużę się wiarygodnymi wynikami badań 😉

W omawianym badaniu pacjentów podzielono na trzy grupy i podano tyroksynę w dawce 100 mikrogramów.
Jedna grupa popijała lek kawą, druga wodą, trzecia również popijała lek wodą, ale po 60 minutach od przyjęciu leku wypijała kawę.
Woda nie wpłynęła na jelitowe wchłanianie leku, natomiast w obydwu przypadkach z kawą wchłanianie leku obniżyło się o 30 %.
To bardzo dużo biorąc pod uwagę że u pacjentów z :

 • celiakią,
 • nietolerancją laktozy,
 • zakażeniem Helicobacter pylori,
 • zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka,

oraz stosujących leki:

 • wiążące kwasy żółciowe,
 • preparaty żelaza,
 • zawiarające sukralfat,
 • zawierające węglan wapnia,
 • zobojętniające zawierające glin,
 • środki wiążące fosforany,
 • zawiarające raloksifen,
 • inhibitory pompy protonowej,
 • metforminę,
 • tabletki antykoncepcyjne,
 • preparaty na bazie estrogenów stosowane w hormonalnej terapii zastępczej,
 • fibraty stosowane w leczeniu choroby wieńcowej, podwyższonego poziomu cholesterolu, triglicerydów oraz zbyt niskiego poziomu cholesterolu frakcji HDL,
 • niektóre leki przeciwpadaczkowe,

wchłanianie lewotyroksyny jest również zaburzone. Jeśli dołączymy do tego kawkę procent zaburzenia wchłaniania rośnie. Jak bardzo? Tego nie wiadomo bo to kwestia indywidualna.
Co się wówczas dzieje?
Otrzymujesz coraz wyższe dawki leków, czujesz się coraz gorzej, a wyniki badań albo znacząco się nie zmieniają, albo wręcz pogarszają.   
Czy lekarz w gabinecie kiedykolwiek zapytał Cię o kawę?
Czy zapytał jakie leki dodatkowo obok lewotyroksyny przyjmujesz?
A co jeśli mając niedoczynność tarczycy masz również insulinooporność (bardzo często idą w parze) i po 30 minutach od przyjęcia lewotyroksyny do posiłku przyjmujesz także metforminę?
Czy lekarz rozmawiał z Tobą na ten temat?  

Wchłanianie + konwersja = efekt!

Lewotyroksyna jest lekiem o wąskim indeksie terapeutycznym stosowanym w małych ilościach (mikrogramach), co sprawia, że ​​interakcje w fazie absorpcji (ta występuje głównie w dwunastnicy i jelicie czczym) mają znaczenie kliniczne. Nie ma tu dowolności i jak w przypadku każdego leku, nie powinno być przypadku.
Sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny jest hormonem nieaktywnym. Aktywną postacią hormonu tarczycy jest trójjodotyronina więc aby tarczyca pracowała prawidłowo musi zajść konwersja tyroksyny w trójjodotyroninę. O konwersji i jej zaburzeniach pisałam TU.
Krok pierwszy: lewotyroksyna musi się wchłonąć.
Krok drugi: konwersja.
Tylko wtedy będziesz czuć się dobrze.

Złodziejska kawa

Jeśli kawę pijesz do posiłku lub tuż po nim, oprócz zaburzonego wchłaniania leku zmniejszasz także  przyswajanie składników mineralnych i witamin kluczowych do wytwarzania hormonów (do wytworzenia hormonów potrzebujemy białek i enzymów w skład których wchodzą niektóre witaminy i minerały). Nadużywając kawy w ciągu reszty dnia”wypłukujesz” tak potrzebne Ci magnez, cynk i żelazo Ponadto podnosisz poziom kortyzolu który zaburza konwersję hormonów tarczycy, czyli tyroksyny do trójjodotyroniny.  Zwężają się naczynia krwionośne co podwyższa ciśnienie krwi. Zaczyna Cię boleć głowa. Brzmi znajomo?

Zanim więc sięgniesz po kolejną filiżankę kawy, przejdź na dietę (rozumianą jako sposób odżywiania w Twojej chorobie), która dostarczy Ci takich witamin i minerałów, których potrzebuje Twoja tarczyca do wytworzenia aktywnych biologicznie hormonów. Pisałam o tym TU.
Wówczas po 4 tygodniach diety okaże się że wcale nie potrzebujesz kawy do tego aby się obudzić i nie potrzebujesz kolejnej w ciągu dnia aby normalnie funkcjonować. Masz energię, siłę do działania, jesteś skoncentrowana i w końcu wesoła.

Na jaką ilość kawy możesz sobie pozwolić i kiedy?

Jedna kawa dziennie jest oczywiście jak najbardziej dozwolona. Absolutnie jednak nie do posiłku zawierającego żelazo, minimum godzinę przed takim posiłkiem, dwie godziny po posiłku, oraz nie do śniadania jeśli lek na tarczycę został przyjęty 3 godziny wcześniej. Kawa utrudnia przyswajanie leków więc jeśli masz dodatkowo zaleconą jakąkolwiek suplementację po śniadaniu, nie będzie ona efektywna.

Najlepszym czasem na wypicie kawy jest godzina między 10-tą a 11-tą. Wówczas poziom kortyzolu fizjologicznie spada więc przyda się podniesienie. Ponadto śniadanie zjedzone rano zdążyło się już strawić, a witaminy i składniki mineralne wchłonąć.

W oparciu o:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6022974/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18341376
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19942153
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28153426
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21149757
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Młody jęczmień ! Odchudza, detoksykuje, odmładza, działa przeciwnowotworowo ! Czy to prawda i na czym polega jego fenomen ?
Młody jęczmień

Młody jęczmień to hit ostatnich czasów. Głośno o nim wszędzie i bez cienia przesady, możemy powiedzieć że ma dziś swoje Czytaj dalej

W pogoni za czasem, czyli jak ogarnąć rzeczywistość wokół nas?
W pogoni za czasem, czyli jak ogarnąć rzeczywistość wokół nas?

O życie prywatne jestem pytana w mailach bardzo często. O dzieci, męża, psy, wyjazdy, studia etc. Jednym z najczęściej pojawiających Czytaj dalej

Niedoczynność tarczycy. Dlaczego mimo wysokiej dawki leków wciąż tyjesz, TSH nie spada, a fizyczne objawy niedoczynności nie ustępują? Sprawdź czy nie masz zaburzeń konwersji!
Euthyrox i Letrox leki przy niedoczynności tarczycy

Jak wiecie, dietoterapia niedoczynności tarczycy to moja specjalność, głównie dlatego, że sama na nią choruję, ale i dlatego, że 60% Czytaj dalej

Kasze na diecie bezglutenowej. Co mamy do wyboru?
kasza gryczana, kasza owsiana, kasza jaglana, amarantus, komosa ryżowa, kasza kukurydziana

Dieta bezglutenowa na pierwszy rzut oka wydaje się być dietą trudną, przynajmniej takie panuje przekonanie. Owszem, w razie głodu, nie Czytaj dalej

92 komentarze

AniaDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:25
Dziękujemy za ten artykuł <3
Odpowiedz
KasiaDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:30
Gosiu, czy ten tekst dotyczy każdej kawy, tzn. rozpuszczalnej też?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:36
Oczywiście. Każdej kawy oprócz zbożowej.
Odpowiedz
MarysiaDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:53
Kiedy zatem najlepiej napić się kawy, jeśli mam niedoczynność tarczycy - Euthyrox na noc i io - metformina 2 x dziennie do śniadania i obiadu? Bo do śniadania pewnie odpada:/
MarysiaDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:57
Dodam, że chodzi mi o kawę z mlekiem, bo taką piję. Wg diety w io taką powinno pić się z posiłkiem, bo przez mleko organizm potraktuje ją jako posiłek
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:18
Jest napisane w tekście.
MarysiaDodano:  26 czerwiec 2019 - 19:58
O tym czy kawę z mlekiem pić z posiłkiem czy osobno akurat nic nie ma. A że mam i nt i io jest to dla mnie szalenie ważne
Odpowiedz
DorotaDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:55
Brawo! Tak przystepnie wyjasnione! Nie przyjmuje lekow ale pije kawe do sniadania, chyba czas na zmiany.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:18
Zdecydowanie!
Odpowiedz
MMDodano:  26 czerwiec 2019 - 9:58
Absolutna prawda. Sprawdziłam na sobie. Od kiedy po raz pierwszy przeczytałam u Ciebie o odpowiednim wchłanianie leku, zaczęłam wprowadzać zmiany. Biorę lek w nocy albo nad ranem jak się przebudzę. Przestałam pić kawę do śniadania i przede wszystkom dzięki zmianom w diecie nie łykam już IPP, które lekarz kazał mi brać UWAGA! JEDNOCZEŚNIE Z EUTHYROKSEM. Zeszłam z dawki 175 do 125. Wprawdzie konwersja jeszcze kuleje ale jestem dobrej myśli. Dziękuję i pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:16
Super !!!
Odpowiedz
SylwiaDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:02
Bardzo przydatny artykuł 👍 Mam tylko jedno pytanie : Po 40 minutach od przyjecia Letroxu 225 (100+125) biore Siofor 850. Czy oslabiam tym dzialanie Letroxu? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:16
Tak, osłabiasz.
KasiaDodano:  16 lipiec 2019 - 15:12
W takim razie jaki bezpieczny odstęp pomiędzy Euthurox 75 i Siofor 1000? I po jakim czasie od Euthyroxu woda z cytryną?
Odpowiedz
AniaDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:08
Czy yerba mate równiez to dotyczy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:28
Tak. I herbaty także.
MagdaDodano:  26 czerwiec 2019 - 11:26
Herbata typu mięta, rumianek także?
PaulinaDodano:  27 czerwiec 2019 - 7:53
Mięta, rumianek to zioła :)
Odpowiedz
anonimDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:12
Jem sniadanie o 6 natomiast 2 śniadanko o 9.Czy pijąc kawę i godz 8 bedzie ok(nie biorę lekarstw)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:27
Tak. Możesz godzinę przed śniadaniem.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  26 czerwiec 2019 - 10:20
Wiecznie zmęczona,tak jak piszesz jak bym zarwała noc mimo 8 godz snu,brak entuzjazmu,rozdrażnienie.....chyba pora ustawić się w kolejkę po dietkę 😌
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 10:27
Zapraszam.
Kasia Dodano:  26 czerwiec 2019 - 11:33
Robiłam badania i tarczyca ok.Czy dieta bez lekarstw przywrocimy mnie do żywych?
Odpowiedz
Marzena Dodano:  26 czerwiec 2019 - 10:39
Małgosiu co najlepiej pić do śniadania. Czy to prawda że posiłek powinien być popijany pod koniec aby nie rozrzedzic kwasów ? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 12:04
Woda. Tylko woda.
Marzena Dodano:  26 czerwiec 2019 - 23:01
Dziękuję
Odpowiedz
Ewelina Dodano:  26 czerwiec 2019 - 11:39
No to ja zgupialam teraz, mam gravesa w nadczynmosc tarczycy, biore thryzol po sniadaniu, do sniadania zaczelam pic kawe z mlekiem po zaleceniach dietetyka gdyz doszla mi hiperinsulinemia, a zatem powinnam sue trzymac okteslpnej ilosci posilkow w ciagu dnia by zmiejszyc te skoki insulinowe.Kawa z mlekiem to jest juz posilek, wczesniej pijalam miedzy posilkami a tej pory kazano mi sie nauczyc do posilku, a kiedy jak nie rano do sniadania,bo do obiadu nie a o kolacje nie wspomne....zgupialam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 12:03
Ja Ci mówię jakie są wyniki badań a nie co komu się wydaje.
JoannaDodano:  26 czerwiec 2019 - 22:19
Ewelina, Thyrozol to nie tyroksyna! Nadczynność tarczycy w chorobie Gravesa to zupełnie inna bajka, artykuł dotyczy suplementacji tyroksyny (Letrox, Euthyrox, Eltroxin itp) w NIEDOCZYNNOŚCI tarczycy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 czerwiec 2019 - 9:39
Kawa zaburzy absorpcję każdego leku.
Odpowiedz
MonikaDodano:  26 czerwiec 2019 - 14:18
Bardzo dziękuję za artykuł i przydatne informacje. Wiem po sobie, że to naprawdę działa bo od jakiegoś czasu stosuję dietę od Ciebie, bez kawy i czuję się BOSKO! Nurtuje mnie tylko jedna rzecz - dlaczego żaden endokrynolog przez ostatnie 6 lat (średnio 4 wizyty w roku) nie powiedział mi tego?
Odpowiedz
KamilaDodano:  26 czerwiec 2019 - 14:26
czy to się dotyczy też kawy i herbaty bezkofeinowej?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 20:21
Tak.
Odpowiedz
Gościu biorę Euthyrox rano a po półgodziny pije kawę śniadanie jem za jakieś 2 godziny To źleDodano:  26 czerwiec 2019 - 14:38
Odpowiedz
OlaDodano:  26 czerwiec 2019 - 15:40
Małgosiu, czy od codziennego jedzenia nabiału (przeważnie serek wiejski, czasami dwa posiłki z nabiałem w ciągu dnia) można \"puchnąć\", zbierać wodę lub tyć? Czy od nabiału może pojawić się oponka na dole brzucha? czy od nadmiaru nabiału mogą przerzedzić się włosy? po jakim czasie od odstawienia produktów mlecznych można się ewentualnie pozbyć takich objawów (jeżeli to od tego)? dodam, że nie jem słodyczy, nie piję gazowanych napojów, bardzo rzadko albo w ogóle jakiś fast food
kasiaDodano:  27 czerwiec 2019 - 8:42
Olu coś w tym musi być bo przez ostatnie 2 mies miałam podobne objawy- puchłam, czułam się taka zlana- pełna. od tyg zmniejszyłam nabiał i pomału objawy ustępują a czułam się jak bym przytyła 5 kg
Odpowiedz
MalgorzataDodano:  26 czerwiec 2019 - 17:04
Ja troszkę nie w temacie, ale też związany z tarczycą. Jaki powinien być obszar badania- usg tarczycy? Regularnie robię usg tarczycy (niedoczynność) i po raz pierwszy lekarz sprawdził slinianki przyuszne, niestety znalazł małego guzka.A co gdyby nie sprawdził tych śliniaki? Nigdy do tej pory nikt nie sprawdzał mi ślinianek przyusznych tylko podżuchwowe. A jak u Ciebie Małgosiu wygląda badanie usg tarczycy? Pozdrawiam
Odpowiedz
AnimeDodano:  26 czerwiec 2019 - 17:15
Letroks brać na noc czy rano? Czy to ma jakieś znaczenie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 20:20
Napiszę o tym bo są oddzielne badania na ten temat. Bardzo ciekawe ;)
AnkaDodano:  28 czerwiec 2019 - 13:36
Super pomysł :) czekamy
Odpowiedz
Paula M.Dodano:  26 czerwiec 2019 - 18:41
Gosiu, chcialam spytac... Podjelabys sie napisania diety bez przeprowadzania badan krwi? Jest to dla mnie bariera nie do przeskoczenia na dzien dzisiejszy, a coraz poważniej mysle o skorzystaniu z Twojej wiedzy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 czerwiec 2019 - 20:20
Niestety nie. Nie napiszę diety bez nadań bo jeśli jest nadwaga to ma swoją przyczynę. Muszę więc zobaczyć lipidogram, glukozę i insulinę na czczo. Jeśli na coś chorujesz to wyniki są niezbędne.
KlaudiaDodano:  27 czerwiec 2019 - 9:48
\"jest to dla mnie bariera nie do przeskoczenia\" ... Paula SERIO??? To tylko badanie krwi, BOISZ SIĘ IGŁY? Serio? Nie wierzę w to co czytam. Chcesz dietę bez wcześniejszych badań krwi? Nie robisz badań krwi, bo boisz się igły. Przepraszam, ale serio dawno takiej głupoty nie czytałam :( Dużo ludzi boi się różnych badań, ale jednak trzeba robić, ale badań krwi się bać Paula, ZAMKNIJ OCZY, ODWRÓĆ GŁOWĘ I niech pobierają krew, głowa do góry i nie gadaj takich głupot :))) P.S. rano na czczo przed badaniem wypij pół szklanki wody, ja nic nie piłam na wszelki wypadek a pielęgniarka powiedziała mi, że trzeba bo wtedy lepiej się krew pobiera i mniej boli ALE TAK CZY SIAK W OGÓLE NIE BOLI PAULA SPOKOJNIE !!! :)
Paula M.Dodano:  27 czerwiec 2019 - 16:17
Ja za to nie rozumiem po co w ogóle mi to piszesz, zadałam Gosi pytanie, nikogo nie prosiłam o analizowanie mojego przypadku. No i od razu zakładasz, że boję się igły, a skąd taki pomysł? Wyobraź sobie, że jest dużo innych powodów, dla których pobranie krwi może być barierą, także no... Gosi dziękuję za odpowiedź, a Tobie za... No nie wiem... Dobre chęci? Bo jeżeli je miałaś, to cóż, bardziej wyszła próba ośmieszenia mnie, ale darujmy sobie dalsze dyskusje.
KlaudiaDodano:  28 czerwiec 2019 - 10:01
Ośmieszenia Cię?? PRZECZYTAŁAŚ MÓJ KOMENTARZ???? A co tam się będę TOBĄ \"MARTWIĆ\" ;) Boisz się igiełki, to nie rób badań, zachoruj i NIE PROŚ NASZEJ MAŁGOSI O DIETĘ BO TO DIETY DLA MĄDRYCH I ODPOWIEDZIALNYCH LUDZI. Nie odpisuj, już Ci nie odpiszę ;)
MDodano:  28 czerwiec 2019 - 14:16
Czasem przekonania religijne wchodzą w grę.
XRDodano:  28 czerwiec 2019 - 20:43
Błagam, hold your horses:). A co jeśli dziewczyna jest za granicą i nie może tych badań zrobić póki co? To jej sprawa i ewentualne konsekwencje przecież. Żyj i daj żyć innym:)
E.Dodano:  29 czerwiec 2019 - 11:04
A czasami poważne, trwałe lub przejściowe przeciwwskazania 😐😐😐
Odpowiedz
EwaDodano:  26 czerwiec 2019 - 19:02
Czytam o sobie, bardzo rzadko udaje mi się zostać przy jednej kawie, ciśnienie mam bardzo niskie i często ratuje się kawą ... samopoczucie kiepskie, wykupiłam u Ciebie dietę, ale też postanowiłam zgłosić się do endokrynologa, ostatnio będąc u lekarza rodzinnego dał mi skierowanie na wyniki również pod kątem wizyty u endokrynologa, kiedy do Ciebie się zgłaszałam TSH był powyżej 3, a teraz 1,8 ... nie wiem co mam o tym myśleć, wezmę oba wyniki na wizytę, jestem bardzo ciekawa tej wizyty, po wizycie startuje z dietą, bo inaczej to nie będę dała rady podnieść się niedługo z łóżka. Pozdrawiam :)
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  26 czerwiec 2019 - 20:37
Dziękuję za artykuł, mam szczęście, bo mój lekarz nie jest kompletnym ignorantem i o łączeniu z innymi lekami wspomniał, natomiast o kawie zapomniał. Albo ja, kto wie, tyle informacji ;) Tak, czy siak, bardzo pomocne, zwłaszcza podanie godzin w jakich można kawę pić w miarę bezkarnie.
Odpowiedz
DanutaDodano:  27 czerwiec 2019 - 7:50
Dzień dobry Małgosiu to artykuł o mnie rano na czczo kawa i tak 30 lat.Jak to zmienić ale jesteś naszym autorytetem już wprowadziłam duże zmiany w żywieniu w domu .Dziękuję. Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 czerwiec 2019 - 9:38
Trzymam kciuki Danusiu ;)
Odpowiedz
MarzenaDodano:  27 czerwiec 2019 - 10:09
Małgosiu mam pytanie odnośnie przyjmowania euthyroksu 25 przy subklinicznej niedoczynności tarczycy. Euthyrox N 25 przyjmuję wieczorem przed pójściem spać. JODID 200 mcg rano o godz. 6 po śniadaniu razem z selenem i jak pamiętam cynkiem. Godz. 8,30-9,00 kawa z małą ilością mleka około 2 łyżki. 1,Chciałam się Ciebie poradzić czy ten JODID 200 mcg powinnam może przyjmować rano przed jedzeniem? 2. Czy schemat jaki stosuję jest według Ciebie ok? Czy może powinnam dokonać modyfikacji. Będę wdzięczna za podpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 czerwiec 2019 - 13:44
Wszystko przyjmujesz dobrze. Są właściwe odstępy. Od jodu do kawy mamy 2,5 godziny więc nie ma problemu.
MarzenaDodano:  27 czerwiec 2019 - 16:23
Dziękuję :)I chce jeszcze dołączyć olej z czarnuszką i pisałaś o 1 łyżce na noc. To najlepiej od razu po kolacji wziąć, a przed snem euthyrox. Czy lepiej mie brać oleju bo zaburze wchłanianie eutyrokxu?
Odpowiedz
EmiliaDodano:  27 czerwiec 2019 - 11:04
A jak jest z metforminą o powolnym uwalnianiu, biorę raz na noc a po ok 8h biore letrox czy ten pierwszy lek moze powodowac tez zle przyswjanie letroxu nawet po tylu godzinach? Pozdrawiam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 czerwiec 2019 - 13:43
Po 8 godzinach nie.
Odpowiedz
BeaDodano:  28 czerwiec 2019 - 12:30
Witam, Czy biorac Eltroxin rano na czczo i potem (po ok 1godz - ze sniadaniem) biorac vit c, wyciag z mniszka ekarskiego utrudniam lekowi na tarczyce sie wchlonac? a moze biorac vit c z mniszkiem zaburzam wchalnianie sie ich nawzajem?
Odpowiedz
AnkaDodano:  28 czerwiec 2019 - 13:48
Gosiu, piszesz, że kawę najlepiej pić między 10 a 11-stą godziną ze względu na spadek poziomu kortyzolu. W wiele źródeł też tak podaje. Zastanawiam się tylko, jaki wpływ na poziom kortyzolu ma godzina, o której stajemy? Czy kawę powinnam pić zawsze ok. 10-11-tej, niezależnie od tego, czy budzę się o 6-tej czy o 8-ej?
Odpowiedz
AnkaDodano:  28 czerwiec 2019 - 13:52
Aha, jeszcze jedno pytanie :) Gosiu, kiedy najlepiej pić czystek? Podobno picie go do śniadania to nie jest najlepszy pomysł. Jaki odstęp od posiłków należy zachować?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  28 czerwiec 2019 - 19:45
Czystek pozbawia żelaza więc minimalny odstęp to 2 godziny od posiłku.
Odpowiedz
AniaDodano:  28 czerwiec 2019 - 19:55
Gosiu, a co sądzisz o piciu kawy na czczo? Można pić? Oczywiście mówię tu o osobach, które nie biorą leków na tarczycę. Wiele osób stosuje taki schemat, aby np wspomóc się w wypróżnianiu.
HaniaDodano:  5 lipiec 2019 - 14:46
Przyłączam się do pytania...
Odpowiedz
AgataDodano:  29 czerwiec 2019 - 19:25
A można brać letrox przed pójściem spać? Jem kolację zazwyczaj około 19, kłade się 22-23, czy przed snem można wziąć ją, bo rano u mnie z tym ciężko, a czuję, że tabletka ma za mało czasu żeby się wchłonąć mam ogromne problemy z koncentracją i jestem spowolniona :(
Odpowiedz
NataliaDodano:  1 lipiec 2019 - 17:43
Małgosiu a czym pogłabyś polecić dobre probiotyki przy zspole jelita nadwrażliwego i poważnych problemach z zaparciami i dolnym odcinkiem jelit ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 lipiec 2019 - 19:47
Probiotyk przy IBS dobieram indywidualnie do osoby.
Odpowiedz
EwaDodano:  2 lipiec 2019 - 19:54
A ja mam pytanie niezwiązane z tematem postu: co sądzisz o kefirze (oczywiście w składzie tylko mleko i kultury bakterii) - warto go pić codziennie aby poprawić stan jelit oraz cery? :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 lipiec 2019 - 19:46
Warto ale na jelita. Przy problemach z cerą nie.
Odpowiedz
agaDodano:  4 lipiec 2019 - 11:43
Generalnie jaki odstęp między lekiem (biorę euthyrox) a posiłkiem/suplementami jest najlepszy? Trzymam lek przy łóżku i gdy się nad ranem obudzę, to go łykam, żeby zwiększyć czas między śniadaniem a braniem leku- nie wyobrażam sobie wyjścia do pracy bez śniadania. Od jakiegoś czasu biorę DHEA (bardzo mi się samopoczucie po tym poprawiło- jestem grubo po 40tce) i różne witaminy (cynk, selen, witaminy B, ostatnio l-karnitynę (wyczytałam, że wpływa na obniżenie cholesterolu, tran, d3). Jaką sobie przerwę zrobić? Może te suplementy łykać koło południa? Żelaza rano nie biorę.
Odpowiedz
AnonimDodano:  4 lipiec 2019 - 23:22
Gosiu, jaką gofrownice uzywasz/polecasz? Tak zeby wyszly dobre gofry z Twojej książki..bo wiadomo bez pszenicy ...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 lipiec 2019 - 19:44
Ja mam zwykłą Clatronic.Sprawdza się idealnie.
Odpowiedz
Monia Dodano:  5 lipiec 2019 - 23:14
Witaj Małgosiu🙂 Jakie badania muszę wykonać, żeby otrzymać od Ciebie dietę i jaki jest okres oczekiwania na nią?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 lipiec 2019 - 19:44
Wszystkie informacje znajdują się w zakładce Dieta Indywidualna.
Odpowiedz
Monia Dodano:  5 lipiec 2019 - 23:14
Witaj Małgosiu🙂 Jakie badania muszę wykonać, żeby otrzymać od Ciebie dietę i jaki jest okres oczekiwania na nią?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 lipiec 2019 - 9:44
Zapraszam do zakładki Dieta Indywidualna. Tam znajdziesz wszystkie informacje ;)
Odpowiedz
MagdaDodano:  8 lipiec 2019 - 6:21
Kiedyś słyszałam, że kawę należy pić dopiero po 4h od przyjęcia leku. Zastosowałam się do tego i w ciągu okresu między kolejnymi wizytami u endokrynologa wynik TSH znacząco spadł. Niestety lekarze nie mają takiej wiedzy i jak pytałam jaki wpływ ma kawa na przyjmowane leki to mówili, że jeśli jest pita 30 min po przyjęciu tabletki to nie ma żadnego wpływu.
Odpowiedz
AdadadaDodano:  10 lipiec 2019 - 23:50
Bardzo dziękuje Pani za artykuły tutaj umieszczane. Otwierają oczy. Mam pytanie, czy napisze Pani artykuł o obniżaniu DHT? Jest to temat na który nie mogę znaleźć odpowiedzi a lekarze mówią mi \"nie da się\" i troche mnie to martwi gdyż chciałabym jakoś to zatrzymać. Pozdrawiam
Odpowiedz
Ewelina Dodano:  11 sierpień 2019 - 8:09
Dzień dobry,chciałam zapytać czy pijąc kawę na czczo nie biorąc żadnych leków ,natomiast ograniczam w ten sposób nawracające bóle głowy też powinnam przestawić się na picie kawy między 10-11?
Odpowiedz
AlicjaDodano:  8 wrzesień 2019 - 8:38
Pani Małgosiu, proszę o podpowiedź. W badaniach wyszło mi żelazo w surowicy ponad normę 173 (norma max 145). Ferrytyna 68,4 TSH 3,28. Pozostałe wszystkie badania książkowo. Co może być nie tak z tym żelazem? Błąd w laboratorium? Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
MegiDodano:  8 wrzesień 2019 - 11:29
Mądra osoba. Dziękuje
Odpowiedz
EmilkaDodano:  16 listopad 2019 - 21:28
Dzień dobry. Bardzo proszę o informację o której mam brać Euthyrox N 25 oraz Entocort 3mg. Proszę o odpowiedz o której mocę wypić kawę z dużą ilością mleka, a kiedy kawę zbożową z mlekiem. Powinnam brać także ostropest oraz siemię lniane.Bardzo proszę o odpowiedz gdyż jest to dla mnie bardzo ważne.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  18 listopad 2019 - 8:32
Emilio, proszę zadać takie pytanie lekarzowi który zlecił Entocort.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  26 luty 2020 - 11:37
Witam, mam pytanie: czy opcja, ze najpierw piję kawę jak wstaję, potem dopiero jem euthyrox a potem śniadanie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 luty 2020 - 10:46
Nie. Lewotyroksynę przyjmuje się na czczo.
Odpowiedz
JolkaDodano:  20 kwiecień 2020 - 11:55
Witam, mam niedoczynność tarczycy, aktualnie biorę euthyrox N112. Przyjmuję też tabletki antykoncepcyjne Yasminelle. Oba leki rano. Czy maja one na siebie jakiś wpływ? W jakim odstępie czasu powinnam je zażywać? I drugie pytanie odnośnie śniadania i kawy. Najczęściej na śniadanie jem owsiankę z chudym mlekiem, żurawiną i ziarnami słonecznika. Potem piję kawę, czasami bezpośrednio po śniadaniu a czasami minie pół godziny albo i dłużej zanim ją wypiję. Jak to jest z tą kawą i posiłkami? Pozdrawiam
Odpowiedz
MonikaDodano:  2 czerwiec 2020 - 21:38
A jak/kiedy można stosować colon c przy stosowaniu euthyroxu?
Odpowiedz
AgataDodano:  2 październik 2020 - 19:26
Dzień dobry czy wkładka hormonalna zawierająca levonorgestrelum zaburza pracę tarczycy ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 październik 2020 - 8:26
Każda antykoncepcja hormonalna nie jest obojętna dla tarczycy.
Odpowiedz
J M K Dodano:  13 lipiec 2023 - 15:02
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
AscetaDodano:  16 sierpień 2023 - 22:42
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
AnnaDodano:  31 maj 2024 - 9:30
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds