fbpx
Nowalijki! Jeść czy unikać? Co musisz wiedzieć o azotanach, jeśli sięgasz po młodą rzodkiewkę czy sałatę?
Img

Dorodna rzodkiewka, zielona sałata, gruntowy ogórek czy malinowe pomidory. Kuszą na wiosennych straganach, a my, zmęczeni monotonią zimowej diety, na ogół mamy duży kłopot, aby im się oprzeć.
Świeża rzodkiewka potrafi przecież odmienić nawet zwyczajną kanapkę, mizeria ze świeżych ogórków jest taka pyszna, a młody pomidorek nadaje sens każdej wiosennej sałatce.
Z jednej strony po zimowych szarugach szukamy odmiany i urozmaicenia, a z drugiej obawiamy się drzemiącej w nowalijkach chemii i możliwego zatrucia.
Jaka jest prawda? Jak to jest z tą chemią? I czy można się jej w jakiś sposób pozbyć?

W sezonie warzywa rosną w gruncie. Mają naturalny dostęp do słońca, deszczówki i występujących w glebie składników mineralnych. Nad tak zwanymi nowalijkami rozciągany jest solidny “parasol ochronny”.
Abyśmy mieli do nich dostęp w kwietniu i maju, rosną bezpiecznie w szklarniach, gdzie nie straszny im silny wiatr, nocne przymrozki czy ulewa. Specjalne torfowe podłoże zapewnia im cały wachlarz potrzebnych składników odżywczych, a sama szklarnia optymalną wilgotność i temperaturę do wzrostu. Czegóż chcieć więcej? Czy jest coś czego im brakuje? A i owszem. Brakuje im solidnej dawki słońca która jest niezbędna, aby warzywo nabrało słodyczy i zapachu, ale też aby urosło zdrowe i dorodne.
Aby zrekompensować roślinie deficyt promieni słonecznych producenci stosują nawozy sztuczne na bazie azotu.

Po co roślinom azot?

Azot to pierwiastek niezbędny do prawidłowego wzrostu rośliny. Sprawia, że jest dorodna, zdrowa i pełna wartości odżywczych (chlorofilu, karotenu, witamin). Natura jest samowystarczalna i jeśli tylko mamy słoneczne lato, nie potrzebne są żadne nawozy sztuczne. Roślina zaczerpnie z gleby i powietrza wszystko czego jej potrzeba.
Jeśli chodzi o nowalijki, problemem jest brak słońca, który producenci rekompensują nawozami azotowymi oraz fakt, iż roślina pobiera je w sposób nieselektywny, czyli nie tyle, ile potrzebuje, a tyle, ile ma dane.
Kluczem jest tu mądrość producentów czyli nawożenie tyle, ile rzeczywiście potrzeba. Niestety w wielu przypadkach chęć zysku przeważa nad zdrowym rozsądkiem i troską o zdrowie nabywców. Producenci chcą, aby to ich produkty były najdorodniejsze i dostępne na sklepowych półkach najwcześniej, ponieważ można na nich wówczas zarobić najwięcej.

Gdzie rośliny kumulują azotany?

Zbyt dużą ilość azotanów rośliny niestety kumulują. Najwięcej w liściach (sałata, szpinak, kapusta) oraz organach spichrzowych (rzodkiewka, marchew, pietruszka, seler). Najmniej w części będącej organem rozmnażania czyli tam, gdzie występują nasiona. Teoretycznie najbezpieczniejszy będzie więc pomidor czy ogórek.
Zjedzenie żywności “bogatej” w azotany może doprowadzić do zatrucia. Objawów może być mnóstwo.
Od wysypki, podrażnienia żołądka czy wątroby, aż po uporczywe bóle głowy czy biegunki.
1 maja minęły dwa lata od mojego sławetnego zatrucia zielonym ogórkiem. 2 tygodnie potwornej wysypki. Można o tym przeczytać TU, oraz TU i TU.

Sposoby na azotany!

Badania wykazały, że nowalijki mają taką samą wartość odżywczą jak warzywa zebrane w sezonie.
Nie jest więc prawdą twierdzenie, że nie mają wartości. Mają.
Odradzam Wam jednak kupowanie ich w supermarketach. Jeszcze mi się nie zdarzyło kupić rzodkiewki, ogórka czy pomidora w markecie. Zawsze wybieram targowiska lub zieleniaki, ale takie co do których mam pewność. Nawet jeśli mieszkacie w dużym mieście, nie macie ani dostępu do sklepów ekologicznych (w których, nie oszukujmy się, ceny przyprawiają o zawrót głowy) ani zaufanych sprzedawców na targowiskach, nie kupujcie w marketach !!! Do supermarketów warzywa przywożone są w foliowych workach. Powstała w takim worku wilgoć powoduje przekształcenie się azotanów w rakotwórcze nitrozoaminy. Rolnicy pakują swoje towary w skrzynki. Nie ma znaczenia czy drewniane czy plastikowe. W skrzynce warzywo “oddycha”.
Małe zieleniaki, nawet te wielkomiejskie, mają swoich dostawców i w obawie przed utratą klientów nie sprowadzą byle czego. Przy ogromnej miejskiej konkurencji dla nich to być albo nie być.
Nie jestem naiwna. Nie wierzę, że sprzedawane w maju rzodkiewki czy sałata są wolne od azotanów. Nawet u moich zaufanych sprzedawców z targu. Dni są krótkie. Słońca mało. Sypią bo inaczej plon będzie lichy, a na liche warzywo nie ma amatora. Ile sypią? Nie wiem.
Warto jednak wiedzieć że azotany są związkami rozpuszczalnymi w wodzie i kumulującymi się w skórce i tuż pod nią. Ta wiedza jest bardzo istotna i bardzo cenna bo sprawia że nie będziesz musiała odwracać głowy przechodząc obok zieleniaka, a na widok mizerii język nie ucieknie Ci do pewnej części ciała.

Do czego potrzebna nam ta wiedza?
Azotany gromadzą się w skórce i tuż pod skórką:
* każde warzywo dokładnie wyszoruj i obierz ze skóry. Ogórka, młodą włoszczyznę czy pomidora.

Azotany to związki rozpuszczalne w wodzie:
* sałatę, nać, szczypior czy inne zielone warzywo wymocz przynajmniej 15 minut w zimnej wodzie.  Rzodkiewkę najpierw dokładnie umyj, potem wymocz.

Uczulenia dostałam 2 lata temu. Odkąd zgłębiłam wiedzę o azotanach i stosuję się do tych zasad nic mi nie jest, a na chemię jestem wyjątkowo wrażliwa.
Warto stosować te zasady nawet w sezonie jeśli mamy pochmurne lato.

Ze swojego doświadczenia radzę:
* kupuj warzywa małe i mizerne. Zbyt duże i dorodne to większe ryzyko zwiększonej ilości azotanów.
* zwracaj uwagę na liście rzodkiewki. Jeśli są żółte to rzodkiewka jest przenawożona. Liście powinny być idealnie zielone.
* kupuj ogórki małe, gruntowe. Unikaj tych dużych, szklarniowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
W jaki sposób nadmiar kawy szkodzi w niedoczynności tarczycy i Hashimoto? Jak funkcjonować bez dwóch czy trzech kubków kawy dziennie?
W jaki sposób nadmiar kawy szkodzi w niedoczynności tarczycy i Hashimoto? Jak funkcjonować bez dwóch czy trzech kubków kawy dziennie?

Ponad 70% moich pacjentów w momencie zgłoszenia się do mnie nie wyobrażało sobie dnia bez wypicia kawy. Dużej ilości kawy. Czytaj dalej

Ziarna konopii. Czy są jadalne? Czy są legalne? Jakie mają wartości i czy warto włączyć je do diety?
ziarna konopii

Temat ziaren konopi zainteresował mnie stosunkowo niedawno, po tym jak o samej konopi zaczęło być głośno za sprawą poprawienia się Czytaj dalej

Przykładowa tygodniowa dieta w cukrzycy typu II
dieta w cukrzycy typu II

Przykładowa dieta w cukrzycy typu II dla kobiety o zapotrzebowaniu energetycznym 1800 kcal zgodnie z zaleceniami dla diety w cukrzycy Czytaj dalej

Dieta bezglutenowa w Hashimoto w świetle aktualnej wiedzy

Zapalenie tarczycy typu Hashimoto, zapalenie tarczycy limfocytarne, przewlekłe zapalenie tarczycy, wole limfoidalne, autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy -  to nazwy określające tę Czytaj dalej

143 komentarze

AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 8:54
A czy warto używać ozonatora do warzyw, owoców i mięsa?Czy w ten sposób faktycznie można się pozbyć pestycydów i szkodliwych substancji?
Dodano:  4 maj 2016 - 9:00
Pozbędziesz się bakterii ale pestycydy są rozpuszczalne w wodzie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 8:58
W mojej wsi jest pare sklepów,w jednym na pewno z Brosnisz przywożą warzywa i owoce, czy ogórki sa foliowane na Broniszach to nie wiem, ale jeśli ktoś wie to chętnie się dowiem.
Dodano:  4 maj 2016 - 8:59
A nie masz na wsi możliwości kupienia bezpośrednio od kogoś?
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:06
To podwarszawska wieś- tu nikt niczego nie uprawia ani nie hoduje ( sama będe dopiero wysiewać warzywa )
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:02
Małgosiu,jestem zachwycona tobą, i twoim blogiem od lutego się odchudzam, w sumie schudłam 8 kg. Jadłam podobnie jak na twoich jadłospisach w kaloriach około 1600.Niestety ,w ostatnim miesiącu schudłam tylko 1 kg ale wiem ze tak się zdarza ,martwi mnie ze obwody tez stanęły. Trener w siłowni poradził mi abym zmniejszyła kaloryczność.Czy to dobre rozwiązanie? Chciałabym zgubić jeszcze 2-3 kg
Dodano:  4 maj 2016 - 12:42
Nie zmniejszaj. To nic nie da na dłuższą metę. Musisz przeczekać, tak bywa. Ruszaj się , pilnuj diety a waga ruszy.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:03
Małgosiu jak majówka u Ciebie? udana? :)
Dodano:  4 maj 2016 - 9:30
Oj tak. Bardzo wypoczęłam. Tego mi było trzeba.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 10:40
To super :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:06
Małgosiu a pomidory importowane np z Hiszpanii? Czy zdjęcie skórki starczy aby były bezpieczne do spożycia?
Dodano:  4 maj 2016 - 9:30
Ja sparzam skórę i ściągam.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:44
Dziękuję.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:14
Hmmm. Czy Lidl i Biedronka to raczej market czy zieleniak???
Dodano:  4 maj 2016 - 9:29
Market dla którego produkcja odbywa się na ogromną skalę i jeśli producent ma dostarczyć tonę rzodkiewki to na głowie stanie aby tak się stało.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:43
Pytam, bo rzeczy takie jak mix salat, awokado, limonki, pomelo, jałmużnę, szpinak trudno dostać w typowym zieleniak.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 12:46
Jałmużnę?! Haha chyba jarmuż?
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 13:36
:)
CeciliaLindDodano:  6 maj 2016 - 16:35
Mam gorącą nadzieję, że to sprawka jakiejś autokorekty... ;)
AnonimowyDodano:  7 maj 2016 - 11:00
Lidl zieleniakiem? Dobre :p
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:30
Małgosiu nie kupujesz lub nie kupiłabyś warzyw w Biedronce?
Drugie pytanie co robić z papryką, tez moczyć?
Dodano:  4 maj 2016 - 9:41
W sezonie kupuję. Nowalijek nie kupuję.
Paprykę moczę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:44
Lidl i Biedronka to nie są małe markety, jakie były kiedyś. Te sklepy mają centralny magazyn, z którego rozwożą do wszystkich sklepów. Produkty są tam tańsze, bo kupowane w dużych ilościach.
Odpowiedz
Renata KozłowskaDodano:  4 maj 2016 - 9:50
Kapitalny artykuł bardzo dziękuję za takie ciekawe wiadomości i pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:55
Malgosiu czy warzywa i owoce przy redukcji wazyc przed czy po obraniu?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:37
Po obraniu.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 14:54
a mi napisałaś Małgosiu, że ważyć przed obraniem (w diecie indywidualnej od Ciebie)???????????
Dodano:  4 maj 2016 - 21:20
i robisz tak jak napisałam ;)

Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:57
A co robić z cukinią? Czy po umyciu obierać dodatkowo skórkę?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:37
Jak kupuję młodą od chłopa to tylko myję porządnie. Gdybym kupowała z zieleniaka to dodatkowo obrałabym ze skóry.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 9:59
nie w temacie, ale..jestem na redukcji i co jeść przed ślubem, żeby wyglądać pięknie?;)Tydzień wcześniej powiedzmy
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 8:30
czy można zastosować oczyszczanie?
Dodano:  5 maj 2016 - 11:29
Tak. Warto zastosować oczyszczanie w weekend przed ślubem a tydzień przed przejść na dietę ze zmniejszoną o 500 kcal wartością energetyczną.
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:15
wielkie dzięki! :) teraz jem 1600, 1500kcal, ale czego się nie robi;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 10:07
Próbowałam znaleźć taki warzywniak w Warszawie i nie jest łatwo. Gdyby ktoś znał jakiś w okolicach Bemowa to dajcie znać! :)
AnonimowyDodano:  12 maj 2016 - 22:12
A bazarek na Wrocławskiej?
Odpowiedz
ninas74Dodano:  4 maj 2016 - 10:11
Małgosiu moze troche nie na temat, ale bardzo intryguje mnie pytanie, co z łączeniem pomidora z ogórkiem? w internecie jest mnóstwo artykułów o tym ze nie powinno sie tych warzyw ze soba laczyc, a jakie jest Twoje zdanie?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:35
Nie łączymy. Sok z ogórka zabija witaminę C z pomidora. Niebawem napiszę więcej o niełączeniu.
ninas74Dodano:  4 maj 2016 - 12:49
Dziękuje za odpowiedz i oczywiście świetne artykuły :*
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 10:38
Super wiedzieć jak spożywać te nowalijki, bo tak jak napisałaś - trudno się im oprzeć po zimie. :) Szczypior na szczęście hoduję na parapecie - uwielbiam dodawać go prawie do wszystkiego! Gosiu, a czy poradziłabyś co zrobić jeśli ktoś często choruje, nawet latem łapie np. zapalenie krtani. Czy te informacje, które zamieściłaś w artykule o odporności mają również zastosowanie gdy jest lato? Czy zasady są inne w lato, a inne na zimę?
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 0:53
Ja też tak mam.dbam o siebie.jem dużo owoców i warzyw.pije zielona herbatę.jestem na redukcji napisanej przez Małgosie która przynosi efekty! Ale rozchorowalam się..5 dni plackiem w łóżku.Nie mam siły na to chorowanie.Małgosiu może coś pomożesz w kwestii odporności?S
Dodano:  6 maj 2016 - 8:26
Odsyłam do posta "Odporność last minute".
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 10:44
Kiedyś przeczytałam o takim sposobie na usuwanie pestycydów:
1. Najpierw płukanie w kwaśnej wodzie 2-3 minuty - 1L wody+ 1/2 szklanki octu lub 2-3 łyżki kwasku cytrynowego
2. Wylewamy poprzednią wodę i robimy płukanie zasadowe - 1L wody + 1 czubata łyżka sody - 2-3 minuty
I tak powinniśmy postępować ze wszystkimi warzywami . Co o tym myślisz Małgosiu?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:38
Super jeśli jesteś alergikiem, masz AZS, łuszczycę czy inne skórne historie. Jeśli nie to wystarczy sama woda.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 11:04
Małgosiu w biedronce dostępne są cukinie pakowane pojedynczo w folii, takich nie kupować? Czy tu kupujesz cukinie poza sezonem?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:35
Nic co zapakowane w filię. Widziałam ostatnio rzodkiewkę gustownie zapakowaną w foliową torebkę w kształcie takiego rożka. Masakra. Ludziom się wydaje że tak jest higienicznie a pod tą folią zachodzą procesy chemiczne.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 12:45
A kiełki? są pakowane :(
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 9:24
Małgosiu a co z mixami sałat? Np. takimi z Biedronki?
Odpowiedz
Kinga SiweckaDodano:  4 maj 2016 - 11:12
Mam pytanie Małgosiu odnośnie mycia warzyw i owoców w roztworze octu i sodu , a mycia ich w wodzie z dodatkiem wody utlenionej. Który z tych sposobów byłby w stanie pozbyć się azotanow?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:32
I jeden i drugi z uwagi na fakt iż azotany rozpuszczają się w wodzie.
Moczenie w roztworze polecam alergikom i osobom np. z łuszczycą, AZS,wszelkimi kłopotami skórnymi. Tak na zasadzie dmuchania na zimne.
Pozostałym osobom wystarczy zwykła woda.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 11:29
Dzień dobry. Jak przechowywać sałatę w lodówce? Czy liście namaczać przed jedzeniem czy całą od razu?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:30
Ja trzymam w szufladzie. Przed spożyciem moczę.
Odpowiedz
Aleksandra KalkaDodano:  4 maj 2016 - 11:43
Witaj, ja też obecnie męczę się z wysypką na plecach i na twarzy ponad dwa tygodnie. Czy oprócz calcium i clatry w tabletkach i Hydrocortizonu do smarowania mogę coś jeszcze stosować aby przyspieszyć pozbycie się tej wysypki?
Dodano:  4 maj 2016 - 12:40
Idź na zastrzyk. Ja gdybym poszła od razu to bym się nie męczyła a tak człowiek głupi i ufny był. Wierzyła lekarce że cóż to takiego takie zatrucie. Szkoda zdrowia i wątroby.
Idź na zastrzyk.
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 14:42
Gosia ma rację.Ostatnio coś mnie uczuliło, męczyłam się strasznie i stosowałam maści, syropy, tabletki, itp., a wystarczyłoby dostać zastrzyk i po kłopocie. A tak to miałam 2 tyg tortur.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 11:52
Gosiu, mam pytanie z innej beczki. W poniedziałek w nocy wróciłam z 10-dniowego wyjazdu do Izraela. Ze względu na inną florę bakteryjną i trochę inne propozycje dań, kilkukrotnie miałam problemy żołądkowe. To samo wczoraj. Podejrzewam, że teraz organizm znowu musi się przystosować do "nowego" środowiska. Tak czy siak, czuje się nie najlepiej. Czy mogłabyś zaproponować jakieś "oczyszczanie"? Może odpowiedni byłby któryś z Twoich detoksów? Z góry dziękuje za pomoc.
Dodano:  4 maj 2016 - 12:41
Ten na zupach z kaszą, który publikowałam po Bożym Narodzeniu. I duuuużo probiotyków.
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 15:07
Chodzi o ten z białkowo-tłuszczowymi śniadaniami i zupami na kolację? Bo ten był publikowany po Bożym Narodzeniu. Krupnik z kasza jaglaną widzę w tym detoksie po Wielkanocy...
Dodano:  4 maj 2016 - 21:19
a tak, o ten po Wielkanocy mi chodzi,
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 11:59
Małgosiu, mam wrażenie, że ten problem nie dotyczy tylko nowalijek. Przecież przez cały rok sprzedawane są warzywa i owoce, które w Polsce rosną sezonowo. Choćby pomidory i ogórki, papryka. W swoich przepisach (też całorocznych przecież) ujmujesz je wszystkie jako podstawę diety. Co w takim razie robić przez cały rok?
Nie zawsze wiemy skąd są warzywa i owoce, nasi mali sprzedawcy poza sezonem, ale też w sezonie kupują z różnych źródeł. Czasem w małych niby sprawdzonych warzywniakach wyciągają warzywa z folii...
Dodano:  4 maj 2016 - 12:33
Tak dlatego dokładne mycie, szorowanie to podstawa.
Pamiętaj jak kiedyś pisałam że myję warzywa płynem do naczyń i śmiały się dziewczyny ale tak jest. Paprykę, cukinię, skórę myję płynem do naczyń i porządnie płuczę.
Odpowiedz
IwonaDodano:  4 maj 2016 - 12:11
Małgosiu, zmieniam trochę temat. Mogłabyś dokładniej opisać suplementacje przy nieszczelnym jelicie? Szukałam na innych stronach, ale ilości które podają są chyba z kosmosu. Mogłabyś podać dawki jakie proponujesz swoim pacjentom?:) z góry bardzo dziękuję za pomoc ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 12:14
Gosiu Kiedy wycena z końca marca???
Dodano:  4 maj 2016 - 12:28
Myślę że w następny czwartek, w przyszłym tygodniu.
Odpowiedz
Wiola SupranowiczDodano:  4 maj 2016 - 13:31
Mam Gosiu pytanie, w jaki sposób takie warzywniaki zdobyły Twoje zaufanie? Bo wiadomo sprzedawca będzie wychwalać swoje produkty więc nie ma sensu go pytać. Po prostu wiesz że sklep jest dobry przez to jak wyglądają produkty? Czy może z polecenia jakiejś innej osoby?
Dodano:  4 maj 2016 - 14:00
Na targowisku mam swoich sprzedawców. Wiem że mają gospodarstwa.
I wiem gdzie wstawiają swoje towary poza dniami kiedy jest targowisko czynne.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 14:18
Super, jak się ma warzywniaki wokól domu czynne do 18. Mi pozostaje tylko Biedronka lub Lidl czy inny market. Bo warzywniak koło mnie czynne jest do 16, a ja niestety pracuję i w ciągu dnia nie wyskoczę na zakupy.....
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 14:20
A na zdjęciu jest połączenie ogórka z pomidorkiem:DDD
Dodano:  4 maj 2016 - 21:20
Są pewne zasady. Wszystko zdradzę w poście ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 14:31
Witaj Małgosiu ja nie w temacie, czy to możliwe że od biegania przytyły mi łydki a może nawet całe nogi? waga bez zmian, dieta też bez zmian, wcześniej ćwiczyłam aerobik a odkąd zaczełam biegać to mam grubsze nogi?
Dodano:  4 maj 2016 - 21:22
Owszem. To efekt pracy mięśni.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 14:31
Pani Małgosiu a czy prawidłowym postępowaniem jest jeśli wyłożę sobie wieczorem z zamrażarki kawałek fileta z kurczaka, rano będzie rozmrożony więc go zamarynuję i po powrocie z pracy około godziny 15.00 go przyrządzę? Moi rodzice są zdania że rozmrożone rzeczy powinno się jeść od razu bo inaczej można się zatruć. Czy jest w tym jakaś prawda?
Dodano:  4 maj 2016 - 21:21
Możesz tak zrobić ale rozmrażasz i potem dalej trzymasz w lodówce. Nie rozmrażasz na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 17:20
Czy mix salat, ktory jest 3 razy wyplukany rowniez nalezy moczyc i plukac?
Dodano:  4 maj 2016 - 21:18
Już nie.
Odpowiedz
pastelovaDodano:  4 maj 2016 - 18:11
Kupiłam ostatnio Płyn do mycia warzyw i owoców firmy Sollux, czy uważasz, że to może zastąpić takie mycie w płynie do naczyń tak jak Ty to robisz?
Dodano:  4 maj 2016 - 21:18
Nie znam tego produktu więc ciężko mi powiedzieć cokolwiek ale skoro w założeniu służy do mycia owoców i warzyw to tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 20:07
A co Pani sądzi o miksach sałat gotowych do spożycia takich w foliowych paczkach? Warto? Czy tam nie zachodzą te reakcje chemiczne? Bo zaczęłam się obawiać ?
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 6:20
w programie Wiem co jem prowadząca źle się wypowiadała o tych mieszankach-ja niestety od czasu do czasu kupuję:/
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 9:25
Wlasnie, mixy salat. Jem je na potege... Gosia ich tez dotyczy ta zasada?
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 9:40
Czy to prawda Małgosiu?
Dodano:  5 maj 2016 - 11:28
Trzeba patrzeć na to aby sałata w tej paczce była sucha.
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:13
no właśnie, te mixy często są tak zaparowane...:/
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 20:27
Gosiu co sądzisz o napojach z aspartamem? Lubię kupować oshee zero kcal, a ostatnio piję je dość często i zastanawiam się nad ich wpływem na moje zdrowie, redukcję, samopoczucie itp.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 20:45
Pani Malgosiu, jestem na diecie wegetarianskiej. ( ze zwierzecych tylko jaja, jogurty i czasem ser) Wit d3 firmy Solgar bralam przez luty, marzec, kwiecien, wczesniej tran mollers w kapsulkach.

Czy mysli Pani, ze jesli bede dalej brac d3 ( maj, czerwiec, lipiec, przerwa sierpien i wrzesien)to zaszkodze sobie?

Wiem, ze najlepiej zdrobic badanie, ale jest ona niestety dla mnie za drogie ;(( a slyszalam ze w Polsce ludzie maja niefobory ale nie wiem jak to do konca jest.

Czy trzeba brac d3 z wit k2? Czy mozna tylko d3?

Bardzo dziekuje za odp. Waham sie czy kupic kolejne opakowanie d3.
Dodano:  4 maj 2016 - 21:24
Teraz na lato możesz przerwać. Jeśli brałaś z solgara przez 3 miesiące to uzupełniłaś niedobory. Sama d3 u Ciebie jak jesteś wegetarianką i jesz dużo zielonych warzyw wystarczy.
Odpowiedz
księżycowa różaDodano:  4 maj 2016 - 21:06
Świetny wpis
Odpowiedz
kkinaaDodano:  4 maj 2016 - 21:42
Gosiu, a myślisz,że w Top Markcie będzie podobnie jak w supermarketach? Mam wrażenie, że tam nie ma takiej masówki i te warzywa są lepsze.
Pozdrawiam
Dodano:  5 maj 2016 - 8:12
Nie sądzę aby do Top Marketu warzywa dostarczał rolnik, ale może się mylę. Może działają jakoś lokalnie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 21:59
Pani Małgorzato, czytałam że na przytyciu można spożyć nawet 2-2,5 g białka na kilogram masy ciała. Jaka jest jednak ilość tłuszczu? Niestety ciężko mi dostarczyć odpowiednią ilość kalorii i chciałabym je podbijać olejem nierafinowanym i orzechami, ale boję się że mogę z tym tłuszczem przesadzić. Są jakieś normy odpowiednie na kilogram czy w przypadku tycia akurat nadmiarem tłuszczu się nie przejmować?
Dodano:  5 maj 2016 - 8:16
Wprowadź 40 % dziennej racji.
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:36
Skoro powinnam jeść jakieś 2000 kcal to ok. 90 g tłuszczu będzie ok.? Przepraszam, że tak dopytuje ale byłam kiedyś u dietetyczki, która przy jadłospisie na przytycie i problemach hormonalnych bazowała na 2 łyżkach oliwy i dużej ilości nabiału. Wydało mi się to już i śmieszne i niewiarygodne.
Dodano:  6 maj 2016 - 8:33
Tak. 90 gramów będzie ok co będzie stanowiło 810 kcal z tłuszczu ale tu wprowadź orzechy, migdały, siemię lniane, awokado, oliwa.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 22:10
Pani Gosiu mam taki problem, od ponad roku zjadam codziennie okolo pol kilo marchewki. nie moge sie tego nawyku pozbyc,w drodze do pracy kupuje marchew i musze rano zjesc dwie potem przerwa a potem przez caly dzien jem i jem,czasem juz mam tego dosyc zeby mnie bola ale to jest silniejsze odemnie.czy moge sobie tym zaszkodzic i czym moze to byc spowodowane ta cizgla chec na marchew,nawet jakto pisze to slinianki zaczynaja mi dzialac. pomocy!
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 8:29
:) dobrze, że to nie chęć na batony! chyba masz jakieś niedobory witamine
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 9:12
Brzmi jak uzależnienie jak każde inne, np. od słodyczy, alkoholu... Po prostu jeśli tak Ci to przeszkadza potrzebna jest silna wola i stopniowe odstawianie.
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 19:06
robilam badania i witaminy ok. ale wlasnie pomyslalam ze jestem uzalezniona od tej nieszczesnej marchwi. martwie sie czy sobie watrobynie uszkodze albo czegos innego. jesli mial ktos podobny problem(w co watpie) to prosze niech cos napisze na ten temat. a co Pani mysli na ten temat Gosiu.?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 maj 2016 - 22:38
Gosiu, pociesz mnie .. To juz okolo 1,5 miesiąca odkąd nie jem jajek oraz mleka z racji nietolerancji... Mam tradzik od dawna totez myslalam ze to przez to.. ale jak na razie nie widze roznicy.. jest podobnie.. Owszem, zdarzylo sie, ze zjadlam np. loda, czy salatke z majonezem, ale staram sie jesc zdrowo i bez tych produktow...
Ponadto smaruje zmiany tradzikowe olejem z czarnuszki.
Smutno, bo myslalam ze bedzie cos lepiej i ze zajme sie wybielaniem tradzikowych blizm ale najpierw pasuje pozbyc sie dziadostwa..
Dodano:  5 maj 2016 - 8:13
Trzeba zrobić badania hormonalne i usg jajników. Bez tego nie ma mowy o diagnozie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 7:20
Gosiu. Mam straszny problem- otóż uciążliwy świąd skóry. Nigdy nie byłam alergikiem. Używam hipoalergicznych płynów do kąpieli i do prania. A ciągle czuję swędzenie skóry- na rękach, nogach, plecach, dosłownie na całym ciele. Nie ciągle i nie zawsze w tym samym miejscu ale jest to bardzo uciążliwe. Otóż czuję świąd skóry, czasami pojawia się w tym miejscu bąbla jak po ukąszeniu komara, swędzi jakiś czas strasznie po czym bąbla znika i swędzenie znika.Gosiu słyszałaś o czymś takim? gdzie się z tym udać i jak się tego pozbyć?
Dodano:  5 maj 2016 - 8:15
Przede wszystkim potrzebna jest szeroka diagnostyka.
Testy na nietolerancje pokarmowe, testy skórne, badania krwi, CRP.
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:42
dziękuję za odpowiedź
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 10:38
Bardzo prosze o odpowiedz ilu kcal dziennie powinnam sie trzymac by schudnac. Schudlam na diecie 1000 kcal 23kg, z czego 5 mi juz wrocilo.
Moje PPM 1321kcal x 1,2 to 1585kcal.
Dodano:  5 maj 2016 - 11:28
Dietą 1000 kcal totalnie rozwaliłaś metabolizm. Odsyłam do tekstu "Im mniej zjesz, tym bardziej utyjesz".
Potrzebujesz gruntownej naprawy metabolizmu i diety kilkuetapowej.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 11:56
Czyli bez zamowienia diety nie bede sobie w stanie poradzic sama?
Dodano:  5 maj 2016 - 12:13
Możesz ale ja nie będę Cię prowadzić pisząc z Tobą w komentarzach. Aby komuś pomóc potrzebna jest analiza danej osoby, wyników badań etc. Dobór właściwego odżywiania, ewentualnej suplementacji jeśli są duże niedobory a po kaloryczności diety wnioskuję że są.
Przy tak deficytowych dietach jeśli miesiączkujesz jeszcze to masz farta i należy biegiem coś robić aby nie stracić miesiączki.
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 21:50
Małgosiu a co sądzisz o piciu niepokalanka? czy można sobie zaszkodzić?zalecane jest picie 3 razy dziennie
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:37
1. Pani Małgorzato, jeśli codziennie jem 4 porcje produktów zbożowych to mogą to być codziennie 2 kasze, płatki owsiane i zamiennie ryż/ziemniaki/produkty mączne? Oczywiście kasze codziennie inne.
2. Zauważyłam, że mniej wartościowe kasze jak manna czy kukurydziana sycą mnie na dłużej niż inne produkty. Czy przy innych wartościowych produktach zbożowych można je jeść codziennie?
Dodano:  6 maj 2016 - 8:35
1 - tak
2- codziennie to nie, ale powiedzmy raz na dwa tygodnie tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:48
Malgosiu a jak to jest z pieczarkami? Przypuszczam ze tez zawieraja pestycydy jak wszystkie inne warzywa ale ponoc grzybow nie powinno moczyc sie w wodzie bo za bazdzo nasiakaja wiec jak sie pozbyc pestycydow z pieczarek?
Pozdrawiam ze Szkocji-Iza
Dodano:  6 maj 2016 - 8:34
Pieczarka jest najmniej sypana ponieważ ona rośnie w ciemności.
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 16:56
Ok. Dzieki. Widzisz jaki to czlowiek niedouczony :-)
Iza
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 12:48
Gosiu, a czy jeśli chodzi o cytrusy (dokładnie cytryny których platerki lubie dodawac do wody) to wystarczy porządnie wyszorować skórkę i sparzyć wrzątkiem?
Dodano:  6 maj 2016 - 8:31
Ja sparzam.
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 15:55
czyli wystarczy przelać wrzątkiem żeby usunąć chemię ze skórki? czy trzymać dłużej w gorącej wodzie?
Dodano:  6 maj 2016 - 21:51
Tak. Wystarczy przelać.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 15:29
Pani Małgosiu,
1 bezpieczniej jest kupić sałatę masłową polską na targowisku czy lodową hiszpańską ofoliowaną (czy tu ma znaczenie gdzie ponieważ zarówno na targowisku jak i w markecie sałata jest ofoliowana)?
2 Taka sałata lodowa ofoliowana czy też brokuł-to warzywa w ogóle bezpieczne dla zdrowia czy lepiej kupić brokuł mrożony?
3 Po jakim czasie od ofoliowania warzywa azotyny przekształcają się w niebezpieczne azotany?
4 Czy bezpiecznie jeść warzywa sprowadzane najczęściej z Hiszpanii/Grecji-chyba że to akurat na plus ponieważ jest tam słońce, czy lepiej wybrać polską nowalijkę?
5 Co Pani myśli o mieszankach różnych sałat już takich gotowych do spożycia, które też są pakowane w worek plastikowy?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 15:29
Gosia, będziesz się śmiała..ale masz jakieś ulubione męskie lekkie i świeże perfumy? Proszę, poradź coś..Twoje wskazówki są bezcenne:)Chcę kupić mężowi w prezencie, a mam totalny mętlik..jakieś
Dodano:  6 maj 2016 - 8:29
Ja lubię CK One.
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 17:00
Oj ja tez! :-)
Iza
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 17:03
Oj ja tez! :-)
Iza
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 15:56
Gosiu, poradź proszę, bo sama już nie wiem co myśleć. Od 8 miesięcy nie jem nabiału, pszenicy, kukurydzy i jajek (nietolerancja). Nigdy nie miałam większych problemów ze stawami, a od 3 miesięcy dosłownie plaga: zerwane ścięgno, naderwane więzadło (nadgarstki), okresowo silne bóle łokci, kolana, uraz stawu skokowego. Mało ważę, od zawsze dużo się ruszam, czy może to być efekt niedoborów? Jakie badania zrobić? Martwię się...
Dodano:  6 maj 2016 - 8:29
A czym zastępujesz wapń nie jedząc nabiału?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 maj 2016 - 17:53
Małgosiu ostatnio odczuwam dziwne czucie tętna w górnej części klatki piersiowej i jakby zatykanie oddechu to tak jakby był oddech niecałościowy..poza tym nieraz czuję tętno jakby w głowie co to może być? (badałam sobie tętno i mam tak do 90 a ciśnienie jest ok ..raczej niskie) dodam że poza tym czuje się bardzo dobrze nie choruję w ogóle od półtora roku, odżywiam sie zdrowo i prowadzę zdrowy tryb życia
Dodano:  6 maj 2016 - 8:30
Zrób echo serca.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 7:10
Czy warzywa wystarczy wymoczyc zalecane 15min,czy po wymoczeniu jeszcze raz przepłukać świeżą wodą?a jak się obchodzić z ziołami w doniczkach,np. Bazylia?
Dodano:  6 maj 2016 - 8:26
Wystarczy wymoczyć, nie trzeba płukać.
AnonimowyDodano:  6 maj 2016 - 11:18
Dziękuję:)
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds