
Kochani już za moment, już za chwilę, a konkretnie już pod koniec miesiąca w sprzedaży pojawi się pierwsze w tym roku wydanie dwumiesięcznika Food Forum.
Co znajdzie się na pendrive, który otrzymasz do swojego zamówienia?
Wszystkie numery czasopisma Food Forum, które pojawiły się w 2016 roku oraz dodatki Food Forum EXTRA będące case study wybranych jednostek chorobowych – choroby tarczycy, celiakia i inne nieceliakalne nietolerancje glutenu oraz nadwaga i otyłość dzieci. Dodatkowo, na pendrive znajdzie się dodatek Zdrowe Święta, który wszyscy prenumeratorzy otrzymali wraz z grudniowym wydaniem czasopisma. W dodatku znajdziecie przepisy na świąteczne dania w ich dietetycznej wersji wraz z piktogramami – wolne od glutenu, laktozy, cukru, wege.
Dr Regina Wierzejska z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia przygotowała artykuł na temat kawy zadając sobie pytanie czy jest używką czy produktem prozdrowotnym. Analizuje wpływ kawy na zdrowie przy cukrzycy, chorobach serca, nowotworach, chorobach neurodegeneracyjnych, w osteoporozie, chorobach przewodu pokarmowego, a także w trakcie ciąży. Kawa, obok herbaty, jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Nic dziwnego zatem, że wpływ picia kawy na zdrowie jest od wielu lat przedmiotem dyskusji wśród konsumentów i żywieniowców.
Po wielu latach panowania poglądu, że picie kawy prowadzi do nadciśnienia i chorób serca, ostatnie dziesięciolecie dostarczyło wielu przeciwstawnych danych naukowych. Aktualne badania nie tylko nie potwierdzają wcześniejszych obaw, ale wręcz sugerują pozytywny wpływ kawy na zdrowie. W światowym piśmiennictwie naukowym lawinowo przybywa publikacji o takich tytułach, jak: Kawa może chronić przed rozwojem chorób, Picie kawy a terapia demencji, Czy to już czas wypisywać receptę na kawę. Może to tym bardziej zaskakiwać, ponieważ kawa powszechnie uważana jest za używkę, czyli produkt niekojarzący się z wartościami odżywczymi.
Ryby – zmiennocieplne kręgowce występujące we wszystkich typach zbiorników wodnych na Ziemi.
Część z nich, jako gatunki jadalne, poławiana jest i hodowana przez człowieka w celach konsumpcyjnych.
W obrocie handlowym znajdują się w postaci świeżej, mrożonej, solonej, wędzonej, marynowanej, jako konserwy lub prezerwy (o krótkim terminie przydatności do spożycia, w hermetycznie zamkniętym opakowaniu, bez obróbki termicznej, często solone i/lub z dodatkiem substancji konserwujących).
W sprzedaży można również spotkać oleje lecznicze, techniczne oraz mączkę rybną.
Doradca żywieniowy Ilona Otawska w swoim artykule „Czy warto jeść ryby?” zwróciła uwagę na zawartość witamin w rybach, skuteczność kwasów tłuszczowych, a także występowanie w nich diotoksyn i zanieczyszczeń.
Dwie dietetyczki mgr Karolina Gruszecka i mgr Aleksandra Chołody swoją uwagę skupiły na dietach oczyszczających i głodówkach popularnych i często stosowanych w okresie poświątecznym i wiosennym.
Mgr Wiktoria Kreft przygotowała natomiast materiał dotyczący diety samuraja i wszystkiego co na jej temat powinno się wiedzieć.
W numerze także powiązania pomiędzy mikroflorą jelitową a otyłością, tajemnice i zastosowanie ksylitolu, przepisy i pomysły na pasty kanapkowe oraz węglowodany w diecie sportowca.
W ramach działu superfoods – czystek.
Wczoraj obejrzałam dokument o rybach hodowlanych i się przeraził,a prędzej na kolację zjadłam łososia wędzonego na ciepło:)
Małgosiu, jakie ryby mamy jeść,gdzie kupować? Doradźcie proszę.
Pozdrawiam
Wierna czytelniczka
1. nie jemy ryb hodowlanych
2. nie jemy ryb z Bałtyku - żadnych
Pozostaje chyba tylko czytanie etykiet i szukanie ryb złowionych w oceanach, tj. dorsz atlantycki czy dziki łosoś czy śledź.
Małgosiu oglądaołaś ten program? Możesz coś od siebie powiedzieć, jakie ryby jeść?
Składniki: olej lniany tłoczony na zimno wysokolinolenowy, żelatyna (składnik otoczki), cholekalcyferol (witamina D3), emulgator: monolaurynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 20)
Strasznie dużo jest "tych witamin D3" i juz się gubię, która dobra.
Z kolei Vigantoletten to lek a nie suplement - tak piszą.
A jak silną masz alergię na laktozę? To alergia czy nietolerancja?
1. czy żelazo na poziomie 22 przy zakresie referencyjnym 6,6 - 26 jest prawidłowym wynikiem?
2. Czy taki wyniki wymaga wprowadzenia zmian w diecie?
3. Czy sąsiedztwo z górną granicą jest jakimś znakiem ostrzegawczym?
4. Czy fakt, że przez ostatni miesiąc codziennie włączałam dobre tłuszcze (migdały, pistacje, makrela, awokado, olej kokosowy plus owoce, warzywa, kasze) może mieć wpływ na wysokie żelazo?
5. Czy podatność na infekcje może być związana z takim wynikiem? Lekarz podejrzewał anemię (tu szukał źródła częstych infekcji), a wyszło inaczej.
2 - nie
3- nie
4- nie
5- nie
Przepraszam ze nie w temacie posta ale chciałam zapytać jak długo stosować kuracje miodem odstanym przez noc z dodatkiem soku z cytryny rano
Pijemy z mężem już od jesieni i zastanawiam się czy jeszcze pociągnąć powiedzmy do końca marca czy skończyć z końcem lutego?
Jak sobie poradzic z opuchlizna w czasie ciazy? Jestem w polowie drogi i nie czuje abym puchla ale widze to po sladzie od skartetki na kostce (szczegolnie lewej). Czy sa jakies naturalne sposoby zeby zapobiec temu, tym bardziej ze zaczyna sie robic coraz cieplej i pewnie bedzie gorzej. Mam prace siedzaca ale co 40min.-godz. staram sie przejsc kawalek.
Z gory dziekuje za odpowiedz
I za prace jaka wkladasz w tego bloga i choc wiele problemow zdrowotnych ktore poruszasz mnie nie dotycza z checia czytam kazdy nowy artykul.
Moge pic czystka i pokrzywe naprzemniennie?
W grudniu wiadomo troszkę sobie pozwoliłam i zauważyłam nagły wzrost wagi z 61 na 63. Teraz jest coraz gorzej, mam potworna ochotę na słodycze i jedzenie "normalnych" obiadów tzn. kotletów, kapusty zasmażanej,ziemniaków a nie kaszy,warzyw i mięsa pieczonego...powiedz proszę jak sobie z tym teraz poradzić bo potrzebuje nie tyć więcej a nawet chciałabym zrzucić te 2 kg.
Twoja wierna czytelniczka .
Chciałam zrobić sobie test na nietolerancję pokarmową. Jak powinnłam przygotować się do tego badania, co jeść a czego unikać. Czy takie badanie zobrazuje mi na co mam nietolerancję będąc weganką - chyba jedynie gluten lub pewne warzywa, ziarna lub owoce? Czy w moim przypadku żywiąc się wegańsko warto robić takie testy?
Rozumiem, że u Ciebie również mogę zrobić takie badanie, jak to wygląda?
Dziękuję za odpowiedź.
Małgosiu oglądałaś?
Jakie ryby jeść i gdzie kupować?
Gosiu, razem z mężem zaczynamy się odchudzać i mogłabyś nam podpowiedzieć przez co pomnożyć ppm?ja ćwiczę dywanówki 40min 5x w tyg a mój mąż biega na bieżni w domu 15 min tez 5x w tygodniu.I nie wiem czy w naszym przypadku to 1,2 czy 1,4.Bardzo prosimy o radę i pozdrawiamy serdecznie.
Renia
1.Vigantoletten czy
2.Kropelki takie dla dzieci, oczywiście w odpowiedniej dawce
3.Czy to prawda, że niedobór witaminy D3przyczynia się do powstawania mięśniaków macicy, gdyż witamina D3 działa jako hormon? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
3- nie
Szok!
Ilona