fbpx
Dieta w chorobach skóry – metamorfoza pacjentki
Img

Kochani, dziś chciałabym przedstawić Wam jedną z moich pacjentek, która zgłosiła się do mnie przede wszystkim z prośbą o pomoc w redukcji masy ciała, ale też z problemem czysto estetycznym.
Publikuję tę metamorfozę w porozumieniu z pacjentką, aby wielu z Was dodać otuchy i wiary w to że naprawdę może być lepiej.
Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. To zrozumiałe ponieważ bezpośrednio wpływa na naszą samoocenę i pewność siebie, a tym samym na nasze relacje z innymi ludźmi. Określenie „taka Pani uroda” jest w mojej opinii trochę jak dolewanie oliwy do ognia, a wprowadzone agresywne leczenie w wielu przypadkach bywa skuteczne tylko w czasie w którym jest stosowane. Dlaczego? Ponieważ na ogół nie leczy przyczyny.  
Punktem startowym powinno być dotarcie do źródła raz analiza i zmiana diety ponieważ stan skóry jest odbiciem tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. 

Przyczyną problemów skórnych mogą być:

  • zaburzenia hormonalne,
  • nieprawidłowa dieta rozumiana jako sposób odżywiania,
  • stres,
  • problemy jelitowe,

Jedną z najczęstszych przyczyn którą obserwuję w pracy z pacjentami są właśnie zaburzenia hormonalne mające związek z:

  • nadmiarem estrogenów,
  • nadmiarem kortyzolu (stres),
  • nadmiarem wolnego testosteronu (DHT),
  • problemami z tarczycą (brak równowagi hormonalnej),
  • chorobami autoimmunologicznymi,
  • zespołem policystycznych jajników – PCOS,
  • stanami zapalnymi,
  • zaburzeniami glikemii (cukrzyca, insulinooporność)

Przyczyną bardzo wielu zaburzeń hormonalnych jest za wysoki poziom glukozy i insuliny we krwi wynikający ze złej diety, z nadmiernego spożycia węglowodanów niedostosowanego do aktywności fizycznej. To przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej będącej oddzielną fabryką hormonalną.
Oprócz nadmiernego spożycia węglowodanów przyczyną zaburzeń hormonalnych (min. nadmiar estrogenów) jest także nadmierne spożycie mięsa i nabiału.
Panierowany czy mielony kotlet z ziemniakami i surówką to taki nasz polski obiadowy klasyk. Do tego twarożek na śniadanie, słodki owocowy jogurcik na przekąskę, kanapka z szynką/serem na kolację i w podobnej konfiguracji każdego dnia. Zupa też obowiązkowo na mięsnym wywarze.
Trzeba mieć świadomość, że jedząc mięso zwierząt hodowanych przemysłowo oraz spożywając nabiał, spożywamy obce hormony oraz związki prohormonalne.
Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować ze spożycia mięsa? Nie, ale powinniśmy ograniczyć ilość mięsa na talerzu.
Związki prohormonalne obecne są także w kosmetykach, żywności czy plastikowych opakowaniach.
Wpływ na gospodarkę hormonalną ma także nasz styl życia. Ilość snu, oraz tryb pracy.  Produkcję hormonów zaburza np. niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne oraz zbyt mała ilość snu.

Piszcie jeśli chcecie abym szerzej rozwinęła temat każdej z czterech wymienionych przyczyn (która intersuje Was najbardziej?), a tymczasem przeczytajcie to co napisała moja pacjentka (dla zachowania anonimowości nie podaję imienia) oraz obejrzyjcie jak Jej skóra wyglądała przed rozpoczęciem diety, a jak wygląda teraz. 

 

“Może zacznę od tego, ze nigdy nie miałam cery idealnej- zawsze coś „nieładnego” pojawiało się na mojej twarzy. Apogeum nastąpiło jednak ok. 2 lata temu. Trądzik powrócił z pełną mocą. Trochę frustrujące jak dla 28 latki! Z dnia na dzień wyskakiwało na twarzy coraz więcej „paskudztwa”. Napisałam do Ciebie wtedy o rozpisanie diety przed wakacjami, która pomoże mi zrzucić parę kg i może PRZY OKAZJI poprawi trochę cerę. Kiedy zobaczyłam jadłospis, który dla mnie ułożyłaś uświadomiłam sobie kilka rzeczy odnośnie mojego sposobu odżywiania.
1) Pochłaniałam niesamowite ilości mięsa oraz serów
2) Praktycznie w ogóle nie jadłam wtedy warzyw, orzechów i owoców. K
anapka z masłem i szynką zastępowała wszystko.
3) Słodycze nie były mi obce, a nie było lepszego śniadania niż drożdżówka.

Rzeczywiście po 3 tyg stosowania Twojej diety zauważyłam dużą różnicę w postaci spadku wagi i wyglądu buzi na plus. Potem nadeszły wakacje. Nadal było super i efekt się utrzymywał, ale poźniej nastapiła tzw. równia pochyła. Zaprzestałam stosowania diety, wróciły na talerz tony mięsa, kiełbasy, duuuużo słodyczy, drożdźoweczki na śniadanie etc., a wiec powrocił stary styl odżywiania.
Cały czas stosowałam antybiotyki na trądzik, maści z retinoidami itp. i to nie dawało żadnego efektu. Coś, co zaczynało na chwilę działać, przestawalo po ok. miesiącu i tak w kolko.
Dermatolog powiedziała wtedy, że musimy zacząć okolo 9-miesieczne leczenie Retinoidami, bo lekarstwa które do tej pory stosowałam nie przyniosły pożądanych efektów.
Równo rok temu, po majówce, gdzie była totalna „rozpusta żywieniowa” w postaci grillowanych mies, słodyczy i alkoholu, zrobiłam zdjęcie swojej twarzy i prawie dostałam zawalu (wspomniane zdjęcia w załączniku). Wtedy zdecydowałam rozpocząć Twoja dietę jeszcze raz. Wóz albo przewóz.
Albo dieta pomoże albo czeka mnie długie leczenie retinoidami, które wiąże się ze sporymi skutkami ubocznymi dla organizmu i dużym dyskomfortem. Po „zaprzyjaźnieniu się z dietą”, z tygodnia na tydzień twarz wyglądała coraz lepiej. Nawet kiedy zdarzały się dni „rozpusty żywieniowej”,to starałam się wracać na dobre tory. Pani Dermatolog jak mnie zobaczyła po miesiącu powiedziała że jest pod wrażeniem poprawy. Zaleciła kontynuację diety i ograniczyła maści do 1 razu w tyg.
Dała tez bardzo cenną radę, o której niewielu dermatologów mi wcześniej wspomniało (może uważając to za oczywiste), że mając trądzik pod żadnym pozorem NIE WOLNO dotykać rekami/palcami twarzy. Dotykanie twarzy powoduje przenoszenie kolejnych bakterii i cala zabawa rozpoczyna się na nowo. To tez pewnego rodzaju wskazówka dla innych, którzy tak jak ja nie byli tego świadomi. Na początku może się to wydawać ciężkie, ale z czasem można i trzeba to kontrolować.
I tak z tygodnia na tydzień, miesiąca na miesiąc przy przesterowaniu myślenia dotyczącego jedzenia mogę powiedzieć, że zabawa z trądzikiem jest już zakończona, a od 2 miesięcy nie stosuje ŻADNYCH MAŚCI ANI LEKÓW NA TRĄDZIK ! Organizm jakby się „przesterował” i „nauczył”działać poprawnie. Kiedyś po wypiciu alkoholu i zjedzeniu czekolady mogłabym tydzień nie wychodzić z domu i czekać aż się cera poprawi. Teraz nawet pizza, piwo i deser nie powodują żadnych zmian na twarzy – byleby tylko po tych przyjemnościach wrócić na właściwe tory i nie jeść tak przez tydzień w kolko. Aktualnie nie stosuje konkretnej diety , ale mam wydrukowane Twoje przepisy i na przemian coś gotuję. Wprowadziłam na stale kilka ważnych zmian. Zamiast masła używam pesto,hummusu i guacamole, które uwielbiam! Słodkie napoje poszły w odstawkę i w pracy popijałam cały czas różne zioła np. pokrzywę, miętę,czystek. 4 kubki kawy dziennie zastąpił 1. Zniknęły tez tony słodyczy, które zastąpiłam gorzką czekoladą. Kiełbasa i tony szynek tez już są rzadkością w mojej lodówce. Jem natomiast sporo warzyw („chrupie” pocięte w paski warzywa jak mnie nachodzi głupia myśl zeby isc po chipsy ), owoców, orzechów, które zawsze mam w pracy pod ręka. Teraz, kiedy powoli dobijam do 30-stki zdecydowałam się na Twoja dietę anti aging, żeby jeszcze lepiej wyglądać! Lubie mieć rozpisany cały jadłospis dzień po dniu , bo wiem co mam kupić, jedzenie się nie marnuje (bo wiem ile czego mam kupić), a Twoje przepisy są proste, pyszne i nigdy nie jestem po nich głodna. Podsumowując, jeśli chodzi o trądzik, nie pokona się go samymi lekami- to tylko tymczasowe rozwiązanie, a problem będzie wracał jak bumerang. Skóra będzie się uodparniała na kolejne maści, leki etc. Nie da się mieć „pięknej twarzy” jedząc non stop dziadostwo! Nie trzeba być tez cały czas na „diecie” i odmawiać sobie wszystkiego- trzeba po prostu zmienić sposób myślenia o odżywaniu, znaleźć zamienniki pewnych szkodliwych/niedozwolonych produktów, a nawet jak zdarzą się jakieś mniejsze lub większe „grzeszki”, to nie warto robić sobie wyrzutów i się poddawać, tylko z powrotem wrócić na właściwe tory! Walka z trądzikiem to PROCES, to nie zniknie z dnia na dzień, potrzeba na to czasu. Będzie raz lepiej, raz gorzej, ale powoli skora będzie się „uspokajała”, dlatego trzeba DAĆ SOBIE CZAS, być wytrwałym, a efekty na pewno przyjdą.
I ostatnie – NIE DOTYKAMY PALCAMI TWARZY!
Dziękuje jeszcze raz za wszystko Gosiu i czekam na dietę Anti Aging”

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dietoterapia – czy doczekasz efektów?

W swojej pracy mam kontakt z bardzo różnymi osobami i jako psychodietetyk w wolnych chwilach pewne postawy lubię analizować i Czytaj dalej

Zalecenia dietetyczne w niedokwasocie żołądka. Jak skutecznie zakwasić żołądek w trzech krokach.Część 3
Zalecenia dietetyczne w niedokwasocie żołądka. Jak skutecznie zakwasić żołądek w trzech krokach.Część 3

To o czym muszę powiedzieć na starcie to to, że zakwaszamy wyłącznie żołądek ze zdrową śluzówką, bez ubytków! Nie zakwaszamy Czytaj dalej

Olej z czarnuszki – dlaczego warto się przekonać?

Czarnuszka (nigella sativa) to roślina pochodząca z regionu wschodniej części Morza Śródziemnego, północnej Afryki, subkontynentu indyjskiego i Azji Południowo-Zachodniej. Uprawiana Czytaj dalej

Niedobory białkowe na źle prowadzonych dietach eliminacyjnych

Białka - jeden z elementów naszego codziennego menu, choć nie każdy potrafi określić czym de facto są i w jakich Czytaj dalej

130 komentarzy

Kosmetolog Marta MajszykDodano:  13 maj 2019 - 8:39
Jako kosmetolog bardzo popieram takie podejście, że najpierw szukamy przyczyny w środku, a później ewentualnie działamy na skutki zewnętrzne, które czasami pozostają po takich niespodziankach, np. przebarwienia czy blizny. Chciałabym, aby wielu nastolatków mogło uświadomić sobie jaki wielki wpływ ma dieta na ich szalejące hormony oraz na to jak wygląda skóra. Myślę, że wtedy o wiele łatwiej przechodziliby proces \"dorastania\" ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:15
Z nastolatkami jest taaak ciężko. Chipsy, czekolada, lody, słodycze takie dobre. Jak tu zrezygnować?
IwonaDodano:  13 maj 2019 - 13:36
Mam siostrę, 15 lat, która ma duże problemy z trądzikiem. Jestem kosmetyczką, więc wiem o skórze co nieco. Oczywiście hormony hormonami, ale niestety młodzież woli (za przeproszeniem) nażreć się chipsów, czekolad i innej chemii i trądzik zwalić na hormony. Nie patrzą na to, że jedząc mniej śmieci stan skóry mógłby się poprawić. Co tam opinie \'ekspertów\' skoro młodzi wiedzą lepiej :/
AnetaDodano:  13 maj 2019 - 13:38
Małgosiu, a propos nastolatek, czy dla nich również przygotowujesz diety na walkę z trądzikiem?
Odpowiedz
kasiaDodano:  13 maj 2019 - 8:41
Gosiu to w takim razie jeżeli jem zgodnie z tym przykładowym jadłospisem to dobrze jest zamienić mleko(krowie) w owsiance na mleko np. owsiane? W jadłospisach jest np. 400 ml to taka sama ilość roślinnego?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:14
Tak.
Odpowiedz
MagdaDodano:  13 maj 2019 - 8:46
Twoja pacjentka napisała najlepszy! tekst przeciwtrądzikowy jaki w życiu czytałam. A czytałam sporo, bo sama miałam ten ogromny problem. 1 nie dotykać twarzy palcami NIGDY 2 nie biczować się jak sie raz złamie, tylko wrócić na właściwe tory 3 cierpliwość. Efekty przychodzą z czasem. Nie zniechęcać się, jeżeli po 2 dniach diety wyskoczy nam pryszcz ;) 4 dieta przy trądziku jest super ważna, ale MOŻNA robić sobie czasem dyspenzy. Tak po prostu, żeby nie zwariować;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:14
To prawda.
AgataDodano:  13 maj 2019 - 16:00
Dla mnie to jest najtrudniejsze że jak się złamie to od razu się załamuje i z diety nici.
Odpowiedz
JustynaDodano:  13 maj 2019 - 8:46
Ja chętnie poczytam więcej o przyczynach trądziku i jak sobie z nim radzić. Moja 14letnia córka się z nim zmaga. Dałam jej do przeczytania twój artykuł z bloga, były tam wytyczne na temat odżywiania i od ponad miesiąca się do tego stosuje. Żadne maści, płyny nie dają rezultatu. Trzeci m-c przyjmuje antybiotyk, ale poprawy nie ma, więc będziemy z nim kończyć. Dermatolog powiedziała, żeby rozważyć izotretynoinę, ale trochę się obawiam tych leków.
Justyna Dodano:  14 maj 2019 - 11:55
A gdyby pani zdecydowała odstawić mleko ? Byłam u dermatologa w styczniu i lekarz zalecił odstawić maści sterydowe i mleko. Po 2-3 miesiącach stan skóry głowy i twarzy jest zadawalający, co ciekawe obecny lekarz dziwi się że poprzedni mnie leczył na trądzik. Ja odstawiłam nabiał wszystko (masło, margarynę, słodycze, czytam etykiety i muszę sprawdzić czy np. w margarynie jest serwatka czy tak jak w Ramie np. sproszkowana maślanka. ) Jest trudno odstawić nabiał, teraz jestem po konsultacji bo skóra bardzo jest w dobrym stanie mogę wprowadzić nabiał by sprawdzić czy coś mnie uczula ale ja się szczerze boję. Nie zwróciłam uwagi czy ilość mięsa ma wpływ. Dodam, że do tej pory orzechy mnie uczulały np. włoskie teraz mogę je jeść, w weekend majowy jadałam migdały które zawsze mnie uczulały, Dodam że przestawiałam się na mleko sojowe ( a jestem uczulona na nikiel ) czasem czuje, ze po dużej ilości sojowych produktów \"swędzi\" mnie twarz jedynie jak wyjdą mi plamy przy ustach to jest znak że coś mi szkodzi . Pozdrawiam
Odpowiedz
MamaDodano:  13 maj 2019 - 8:46
Potwierdzam. Mój 18 letni wtedy syn przeszedł kilka kuracji antybiotykowych, maści, papki. Ale dopiero dieta, pół roku bez nabiału, i wszystkie Gosi zalecenia dały poprawę. Teraz ma 20 lat i sam widzi że wszystko zależy od tego co je. Aha, zanim zaczęliśmy dietę dałam mu do przeczytania artykuł Gosi o trądziku. Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:12
Ogromnie się cieszę ;)
Odpowiedz
ElaDodano:  13 maj 2019 - 8:48
Moja historia jest podobna, trądzik pojawił się u mnie w wieku 9 i był naprawdę nasilony, lata różnych kuracji, prywatnych lekarzy i nic, tylko chwilowa poprawa i nadwrazliwa skóra. Dodam że przez 13 lat żaden z lekarzy nie zlecił badań, zrobiłam to na własną rękę i co? Początki niedoczynności ( zrobiłam usg tarczycy i okazało się że mam guza) oraz policystyczne jajniki( nieregularne miesiączki i nadmierne owłosienie nie wzbudziło podejrzeń u lekarzy bo byłam w okresie dojrzewania) . Już wcześniej zmieniłam dietę i widziałam poprawę, ale teraz jest ona bogada w owoce, warzywa i kasze , mocno ograniczona w gotowe produkty zbożowe typu kupne chleby, bułki słodkie, ciastka oraz nie spożywam produktów mlecznych. Trądzik zniknął zarówno z twarzy jak i pleców.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:12
Elu bardzo się cieszę i gratuluję !!!
Odpowiedz
MagdaDodano:  13 maj 2019 - 8:48
Pięknie 😀
Odpowiedz
MagdaDodano:  13 maj 2019 - 8:50
Leczenie retinoidami wewnętrznie jest bardzo obciążające dla organizmu i faktycznie należy zrobić wszystko! żeby spróbować tego uniknąć. Przykre jak ktoś mówi ze nie da rady odstawić nabiału i słodyczy, a skazuje się na efekty uboczne. To leczenie to ostatecznosć, choć dla niektórych ostatnia deska ratunku. Retinoidy stosowane zewnętrznie to zupełnie co innego. Polecam całym sercem, ale koniecznie z umiarem ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:11
To prawda Magda, w pełni się zgadzam.
Odpowiedz
DominikaDodano:  13 maj 2019 - 8:53
Ale zmiana, super, zupełnie inna kobieta. Pozdrawiam
Odpowiedz
anonim Dodano:  13 maj 2019 - 8:59
Czy tak jest zawsze . Przez cały kwiecień zwiększyłam ilośc tłuszczy do ok 40 procent zachowując dzienna pule kal ( problemy z okresem)czułam się taka nabrzmiała, pełna i waga ok 1 kg w górę?
Odpowiedz
KasiaDodano:  13 maj 2019 - 9:03
Uwielbiam to naukowe uzasadnienie tematów. Ja mogłabym poczytać o wszystkich potencjalnych przyczynach tych problemów, ale najbardziej interesowałyby mnie zaburzenia gospodarki hormonalnej (mięso, nabiał, opakowania). Pozdrawiam :-)
Odpowiedz
KarolinaDodano:  13 maj 2019 - 9:05
Tak, prosimy o rozwiniecie tematu. Nie wiedzialam, ze problemy jelitowe moga wplywac na stan naszej skory.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:10
Oj mogą i to bardzo.
Marzena Dodano:  13 maj 2019 - 16:16
Jako posiadacza jelita drażliwego z chęcią o tym poczytam. Czekam również na artykuł o biegunkach z niecierpliwością. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
AniaDodano:  13 maj 2019 - 9:19
Potwierdzam jeśli chodzi o AZS. Od \"lejących\" się ran rok temu do pięknej skóry która nawet nie potrzebuje balsamu. Wszystko dzięki Małgosi, która całkowicie odmieniła moje odżywianie zapomniałam co to swędzenie skóry.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:10
Ściskam Aniu mocno ;) Buziaki ;)
Odpowiedz
PatrycjaDodano:  13 maj 2019 - 9:21
Ja poprosiłabym tematykę wpisu dot. wpływu stylu życia na gospodarkę hormonalną i co można z tym zrobić. Czy w ogóle można coś z tym zrobić? Rano pęd, bo trzeba zdążyć do pracy, w pracy wiadomo jak jest, po pracy znowu pęd- odebrac dziecko, zakupy, gotowanie (bo ma byc zdrowo :)) jak tu np. spędzać czas na powietrzu? Zanim wszystko zrobię jest już ciemno...
Odpowiedz
AgaDodano:  13 maj 2019 - 9:24
Dlatego czekam w blokach startowych na Twoją nową książkę, zamawiam i wprowadzam mniej mięsa w diecie. Nabiał udało mi się odstawić, czasem skuszę się na żółty ser ale to rzadkość.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:05
W nowej książce NIE MA NABIAŁU WCALE !!!
AgaDodano:  13 maj 2019 - 13:16
I bardzo dobrze, dlatego czuje, że ta książka będzie dla mnie idealna :)
KDodano:  13 maj 2019 - 15:09
Dobrze, że środa tuż tuż :)
Odpowiedz
ElaDodano:  13 maj 2019 - 9:46
Ja też \"od zawsze\" borykam się z problemami skórnymi na twarzy (zaskórniki zamknięte na brodzie i od czasu do czasu wysyp ropnych krost). Poszłam z rok temu do dermatologa i oczywiście usłyszałam, że powinnam brać tabletki antykoncepcyjne. Powiedziałam, że nie chcę, bo staram się o dziecko. No więc Pani \"doktor\" skończyły się pomysły i stwierdziła, że cytuję: taka moja uroda. Teraz mam trądzik, później będę mieć zmarszczki. Do teraz nie mogę wyjść z podziwu oczywiście w negatywnym sensie. Stosuję od wielu lat zasady zdrowego odżywiania. Pewnie spożywam za dużo nabiału, bo bardzo go lubię, a prawie wcale nie jem wędlin. Może komuś udało się \"zwalczyć\" zaskórniki zamknięte bez farmakologii? Właściwie to już pogodziłam się z tym, że faktycznie taka moja uroda...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:13
Ta antykoncepcja na trądzik to jest jakaś plaga. Od kiedy tabletki anty cokolwiek leczą?
Magda Dodano:  13 maj 2019 - 16:13
Polecam krem skinoren. Od razu rezultatów nie zauważysz ale przy dłuższym stosowaniu na pewno, a poza tym zluszczenie ogólnie. Toniki klasowe np glikolowy
cytrynkaDodano:  14 maj 2019 - 20:43
Ja też mam ponoć taką urodę. Zawsze miałam podskórne, bolące gule - najczęściej na brodzie. Jako nastolatka często, jako młoda kobieta co najmniej raz w miesiącu przed okresem. Takie zmiany długo się goiły i zostawały mi po nich blizny. Trochę pomógł bromergon (miałam lekko podwyższoną prolaktynę), ale nie mogłam go brać z uwagi na skutki uboczne. Odkąd nie jem mięsa, nie piję mleka i ograniczyłam nabiał, nie mam już problemów z cerą. Przed okresem czasem mam jakieś małe krostki, ale są one bezbolesne i goją się w ciągu kilku nocy. Wiem, że są osoby, którym produkty odzwierzęce służą, jedzą ich dużo, a pomimo tego mają ładną skórę. Nie ma co demonizować, jednak jeśli ktoś ma problemy ze skórą to warto spróbować odstawić mięso i nabiał.
Odpowiedz
Jola Dodano:  13 maj 2019 - 9:59
Poprawa w wyglądzie skóry niesamowita, gratuluję Pani ze zdjęcia. Ja najchętniej poczytałabym rozwinięcie i twoje przemyślenia/rady na temat sposobu odżywianie - a dokładniej co robić jak pomóc skórze jeśli te podstawowe kroki w postaci odstawienia nabiału/ ograniczenia mięsa i wprowadzenia dużej ilości warzyw i owoców i kwasów ALA nie są wystarczające ( dodam, że nie mam typowego trądziku hormonalnego, tylko takie pojedyncze raczej płytko umiejscowione niedoskonałości). Czy jeśli szkodzą nam strączki w większej ilości albo na przykład wysoki ig ale pochodzący np. z warzyw m.in dynia, marchew gotowana, burak, u mnie przykładowo szkodzi cerze również gotowana owsianka- zalaną wodą i odstawiona na około 2 minuty do napęcznienia jest okej, ale taka już gotowana na mleku roślinnym powoduje niedoskonałości. Czy należy wtedy szukać przyczyn wewnętrznych czy raczej potraktować to jako sygnał od organizmu, że mu to nie pasuje i to zaakceptować. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:05
Jolu jeśli niedoskonałości są "płytko umiejscowione" warto zastosować odpowiednią pielęgnację. Mam tu na myśli peelingi. Jeśli zaś chodzi o dietę to z opisu wnioskuję że ewidentnie szkodzi Ci wysoki IG posiłków więc tu trzeba pewne kwestie zweryfikować.
Jola Dodano:  13 maj 2019 - 17:31
Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji bardzo pomaga ale nie jest wystarczające w moim przypadku. Nie jestem kosmetologiem ale pielęgnacją skóry bardzo się interesuję od kilku lat i balans pomiędzy złuszczaniem a nawilżaniem mam zachowany. Nawiązując do sposobu odżywiania w kwestii wysokiego ig powinnom coś jednak zrobić, tak, jakieś badania, może polecasz czemuś się przyjrzeć dokładnie a może po prostu liczenie ładunku glikemicznego pomoże ( próbowałam robić jaglankę z przepisu twojego dla cukrzyków ale poprawy na skórze nie było)? Tak jak napisałam wcześniej skłonności do typowego trądziku hormonalnego nie mam, ale jeśli zjem właśnie produkty o wysoki ig np. kaszę jaglaną a o daktylach już nie wspominając to już pojedyncze wypryski a nawet niewielki wysyp się pojawi na czole, brodzie albo policzku. Bardzo więc pilnuję tego co jem i stwarza mi to czasami problem bo mam wrażenie, że jem mało zbilansowanie ze względu na te wszystkie ograniczenia. Byłabym wdzięczna za podpowiedź w jakim kierunku pójść. P.S. Dzięki twojemu planerowi udało mi się wyłapać bardzo wiele składników z pozoru zdrowych po których skóra źle reaguje i wszystkie prócz strączków i nabiału ma wysoki ig. Będę też polować na twoją najnowszą książkę moje to ona będzie moim wybawieniem.
JustynaDodano:  14 maj 2019 - 12:11
Cześć ja tu prawie codziennie zaglądam czy jest już ta książka, i wzdycham tylko. Na chwilę obecną mam jedną pozycję bez mleka \"Kuchnia bez mleka \" Ashley Adams kupiłam za śmieszne pieniądze przez Internet. A może jest Pani uczulona na nikiel?
Jola Dodano:  14 maj 2019 - 18:14
Dziękuję za podpowiedź, sprawdzę czy jest taka możliwość.
Odpowiedz
anonimDodano:  13 maj 2019 - 10:07
Rozwiń proszę temat: stresu i problemów jelitowych.
Odpowiedz
KasiaDodano:  13 maj 2019 - 10:10
Mam właśnie taką cerę jak na pierwszym zdjęciu..dziękuję za wskazówki
Odpowiedz
Ange76Dodano:  13 maj 2019 - 10:11
Nie miałam od Ciebie diety na trądzik, choć myślę, ze dieta, która kiedyś zamawiałam na przytycie pewnie i ten efekt by spowodowała. Niemniej kierując się Twoimi radami tu na blogu i na Instagramie, wieloma artykułami, które zamieściłaś, tez przesterowałam swoje myślenie i cera bardzo mi się poprawiła. Nie miałam może aż takiego problemu jak bohaterka wpisu, ale bywało tak, ze cały policzek miałam w pryszczach, albo czoło. Teraz to się nie zdarza. Gdybym jeszcze przestała dotykać twarzy i szyi i \"miętolić\" zmiany skórne, to osiągnęłabym ideał :) Wpajam teraz te zasady mojej nastoletniej córce, u której zaczęły pojawiać się pierwsze zmiany skórne związane z dorastaniem i mam nadzieje, ze będzie mądrzejsza niż ja kiedyś.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:03
Dotykanie twarzy to straszny nawyk. Przenosimy bakterie z klawiatury komputera, klamek itp. wprost na twarz. Warto pracować nad eliminowaniem tego nawyku.
Odpowiedz
DominikaDodano:  13 maj 2019 - 10:21
Dieta odgrywa bardzo dużą rolę w prawidłowym wyglądzie naszej cery. Artykuł bardzo przydatny i motywujący! Małgosiu a czego unikać/co może pomóc w walce z przetluszczajacymi sie wlosami i nadpotliwoscia stop?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 12:59
Opiszę dietę przy łojotoku. Generalnie kluczowa jest glikemia, indeks glikemiczny potraw, żywność bogata w kwasy ALA, witaminy z grupy B, E, C, magnez, potas etc.
Odpowiedz
KMDodano:  13 maj 2019 - 10:36
Malgosiu czy w ciazy mozna jesc toffu bo czytalam rozne opinie a chcialabym zroznicowac rodzaje bialka.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 12:58
Można.
Odpowiedz
Mama_1Dodano:  13 maj 2019 - 11:05
Dzień dobry, niepokoi mnie nagły przyrost wagi córki( 10 kg przez 2 miesiące ) wraz z pojawieniem się na twarzy wyraźnego trądziku. Sposób odżywiania jest podobny, bez żadnych fast foodów, nadmiaru słodyczy, choć ich nie eliminuje. Warzywa, owoce, mięso, kasze, nabiał,sporo wody,kłopot jest z regularnością spożywania posiłków. Wprowadzane ograniczenia nie skutkują najmniejszą różnicą w wadze. Miała badania hormonów tarczycy, poziomu testosteronu ( w kierunku PCOS ), wszystko w normie. I tutaj mam pytanie, czy nie należałoby zrobić dodatkowych badań, poziom kortyzolu np. ? Albo wszystkich hormonów płciowych ? Nie mam pomysłu jak jej pomóc, a czuję, że coś jest nie tak.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:01
Wszystkie wyniki powinien zobaczyć lekarz, ale i pozostałe hormony też trzeba zrobić oraz glukozę i insulinę na czczo czyli badania w kierunku insulinooporności.
Mama_1Dodano:  13 maj 2019 - 13:46
Glukoza jest prawidłowa, poz.insuliny nie badała, na pewno zrobi. Lekarze widzieli wyniki, tzn. każdy ze specjalistów swoje, endokrynolog, ginekolog, dermatolog. Wyniki nie odbiegają od normy, ale mam wrażenie że nie do końca patrzą na pacjenta całościowo.
AniaDodano:  13 maj 2019 - 21:29
trzeba zrobić krzywą cukrową i insulinową, jeśli była tylko glukoza to za mało. Albo zaburzenia na linii glukoza, insulina, albo coś z tarczycą, albo mała ma bulimię. Samo badanie testosteronu też nie wystarczy, polecam zbadać DHT czy testosteron wolny.
Odpowiedz
Wiktoria Dodano:  13 maj 2019 - 11:08
Mój dermatolog powiedział mi to samo - dieta i jeszcze raz dieta bo nic nie osiągniemy a mam lojotokowe zapalenie skóry. A ja mam pytanie z innej beczki, czy wiadomo kiedy będzie książka?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 12:58
To prawda!!! Kochana sprzedaż książki rusza w najbliższą środę ;)
Wiktoria Dodano:  13 maj 2019 - 16:30
💃 😁
Odpowiedz
AniaDodano:  13 maj 2019 - 12:03
Co zrobić kiedy ma się tak zwane ,,żaby w brzuchu\". Jest to naprawdę wstydliwe kiedy na rozmowie o pracę, na egzaminie czy wykładzie burczy tak głośno, że nawet wykładowca zwraca Ci uwagę przy wszystkich...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 12:57
Przyczyn może być dużo. Trzeba przeprowadzić rozmowę, zadać kilka pytań, wypisać objawy, zweryfikować dietę.
Odpowiedz
AnikaDodano:  13 maj 2019 - 12:04
No, Gosiu, to był strzał w kolano...teraz to już się nie wygrzebiesz spod formularzy z prośbą o dietę :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 12:56
Nie strasz ;)
Odpowiedz
MarzenaDodano:  13 maj 2019 - 12:07
Jest różnica niesamowita! Dieta jednak robi robotę. U mnie zmiany skórne ustąpiły dopiero w 35 roku życia po całkowitym odstawieniu mięsa, cukru, nabiału i papierosów. W sumie to był okres gdzie tylko żywiłam się warzywami surowymi (lato) i wówczas przekonałam się jak dobrze wpływa to na skórę. Teraz jem głównie warzywa, ale jak jestem w nowej restauracji/kraju to próbuje tego na co mam ochotę. Nie wpływa negatywnie na cerę. Mam jeszcze problem z rumieniem na twarzy, ale czy dieta jakoś wpływać na to? Nie zaobserwowałam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 12:56
Oj tak. Wpływ diety na skórę jest ogromny. Mam bardzo dużo takich pacjentek i czasem nawet dermatolodzy są zaskoczeni.
MagdaDodano:  14 maj 2019 - 15:53
I to przeraża najbardziej. Że fachowiec nie zdaje sobie z tego sprawy, a ludzie idą tam po ratunek.. Druga sprawa że wiele osób jak słyszy o zmianie diety to wydaje im się to nie do przejścia i oczekują magicznych tabletek..
Odpowiedz
KasiaDodano:  13 maj 2019 - 13:03
Potwierdzam, że nadmiar nabiału w diecie nie sprzyja ładnej cerze - przetestowałam na sobie, po jego odstawieniu moja cera znacznie się poprawiła. Wędliny i kiełbasy lepiej też sobie odpuścić i przestawić się na odrobinę pieczonego lub parowanego mięsa plus mnóstwo warzyw. Diety Małgosi naprawdę działają. Co do zapytania z tekstu, to najbardziej interesuje mnie temat zaburzeń hormonalnych i odpowiedź na pytanie gdzie kryją się substancje wpływające na nasz układ hormonalny i których lepiej unikać.
Odpowiedz
JagaDodano:  13 maj 2019 - 13:15
Skoro nabiał szkodzi to co w zamian. Czy jogurt naturalny i kefir też zakazany ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 13:19
Odstawiamy nabiał zupełnie i wprowadzamy wapń ze źródeł roślinnych.
Odpowiedz
MonikDodano:  13 maj 2019 - 13:30
Małgosiu, czytam quchenne inspiracje od dawna, są dla mnie cennym źródłem wskazówek i inspiracji żywieniowych i ogromu wiedzy na różne okołożywieniowe tematy. Odżywianie tak aby zachować w miarę akceptowalną sylwetkę mam ogarnięte, ale temat cery trądzikowej z trądzikiem dorosłych (acne tarda) jest u mnie nie do przeskoczenia. Chętnie poczytam więcej na ten temat. U mnie podłoże trądziku jest na pewno hormonalne (typ androgynowy - nasilenie zmian np. w okolicy żuchwy, podbródka), ale dermatolog poza doustnymi retinoidami, które traktuję jak ostateczność i na które na razie się nie zdecydowałam nie ma już dla mnie rad. W skrócie: mam 39 lat, dwójkę dzieci, jako antykoncepcj stosuję Mirenę. Cera z trądzikiem młodzieńczym przeszła u mnie automatycznie w trądzik dorosłych i tak sobie trwa. Retinoidy na skórę i reżim kosmetyczny pomagają, ale tylko łagodzą problem, nie rozwiązują go do końca.
AdiaDodano:  25 maj 2019 - 0:50
Monik. Świadomie zajmujesz się zywieniem. Ale czy zdajesz sobie sprawę jakie szkody wyrzadza Mirena?
Odpowiedz
MonikDodano:  13 maj 2019 - 13:33
Ciąg dalszy mojego wpisu Mięso w diecie ograniczyłam znacznie (czasem jadam trochę wędlin, mięso na obiad około 2 razy w tygodniu, najczęściej drób), nabiał jadam, ale też staram się go ograniczać. Słodycze, słone przekąski, alkohol to rzeczy które spożywam incydentalnie. Przez około 4 miesiące w ubiegłym roku wprowadziłam dietę totalnie bezmleczną licząc na poprawę stanu cery i niestety nie uzyskałam widocznego efektu. Szczerze mówiąc powoli kończą mi się pomysł w jaki sposób dietą mogłabym pomóc mojej cerze i chętnie poczytam artykuły rozwijające wątek i o Twoich doświadczeniach w tym temacie, może jeszcze mnie zainspirują do dalszej walki o lepszą cerę przed 60-tką :)
BeataDodano:  13 maj 2019 - 15:44
U mnie to samo. Dieta bezmleczna, bezmięsna.Słodycze i chipsy nie istnieją u mnie. Warzywa, orzechy, kasze, oliwa z oliwek uwielbiam. Trądzik i łojotok chyba minie po menopauzie. Ma też tę nieszczęsną Mirenę.
AsiaDodano:  25 maj 2019 - 0:42
Skóra sama już nazywasz mirene jako nieszczesna to czemu jej nie wyciagniesz. Przemyśl. Ja też miałam duże problemy skórne przez mirene, po ok 3 latach wyciągnęłam.
Odpowiedz
NatalaDodano:  13 maj 2019 - 14:05
Bardzo wartościowy wpis. Motywujący do działa nia. Z niecierpliwością czekam na tego typu treści.
Odpowiedz
ZoyaDodano:  13 maj 2019 - 14:12
Ja bym poleciła osobom,ktore męczą się z uporczywym łojotokiem spróbować suplementacji witaminą D. Na trądzik uzywalam juz wszystkiego,masci,antybiotyków,izotretinoiny,lekow antyandrogenowych,tabletek anty.Nie powiem - izotretinoina pomogła,ale nie w 100%.Problem wracał i leczylam sie antyandrogenami,ale każdy lek działa głównie tylko w trakcie jego zażywania. Postanowiłam spróbować dietą i suplementami.Zero produktów mlecznych,słodyczy i ograniczenie produktów z wysokim ig.Do tego witaminy i zioła,ale największą różnicę zobaczyłam po suplementacji wit D w dużych dawkach,dzieki ktorej łojotok zmniejszyl się o jakieś 80%.I efekt jest niemalze natychmiastowy takze polecam,nic nie szkodzi sprobowac.Dodam tez,ze mi w badaniach wyszedł niski poziom wit d.
Odpowiedz
dAnkaDodano:  13 maj 2019 - 14:36
rozumiem, że powyższe przyczyny (bez PCOS, oczywiście) tyczą się również mężczyzn?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 18:03
Częściowo tak.
Odpowiedz
AsiaDodano:  13 maj 2019 - 15:15
Gosiu a jeśli dostałam od Ciebie dietę na pcos i nt to cera też zyska jeśli w pełni ja zastosuje? Dieta była przed ciążą a po niestety twarz jest problemowa:(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 18:03
Tak.
Odpowiedz
AlicjaDodano:  13 maj 2019 - 17:10
Dobra robota :) gratulacje dla Pani Pacjentki oraz dla Gosi! Przy okazji chciałam się pochwalić, po roku suplementacji witamina D skoczyła z poziomu 27 do 78! O samopoczuciu nie wspomnę ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  13 maj 2019 - 18:04
Pięknie !!!
AnnaDodano:  14 maj 2019 - 21:40
Nie za wysoki poziom vit.D?
Odpowiedz
Kaśka Dodano:  13 maj 2019 - 17:11
Przechodziłam ostatnio mononukleozę i musiałam przyjmować sterydy. Nigdy nie miałam zbyt wielkich problemów z trądzikiem ( było to do przeżycia i w dość małych jak dla nastolatków ilościach). Po odstawieniu sterydów (choć przyjmowałam je tylko przez około miesiąc), przytyłam 4 kg, a problem z trądzikiem jest okropny. Mam 19 lat i jako dla nastolatki taki wygląd skóry jet uporczywy. Gdy byłam u lekarza, by coś poradził, to powiedział tylko, że samo musi przejść, a jeśli się nasili to mam przyjść z powrotem. Jedyne, co stosuje to mydło siarkowe, ale nie przynosi ono oczekiwanych efektów, a dodatkowo wysusza mi skórę na policzkach. Nie wiem już co może mi pomóc :(
Odpowiedz
VikiDodano:  13 maj 2019 - 19:22
Malgosiu,niedawno byłam na wizycie u dr Jagiełło,która polecałas (w związku z Hashimoto i innymi chorobami,które toczą się rownolegle w moim organizmie powodując szereg objawów takich jak chociażby właśnie bardzo duże problemy z cera). Powiedziałam,ze ze względu na silne problemy skórne,po których zostają mi blizny,odstawiłam zupełnie nabiał. Pani doktor mnie za to skrytykowała i powiedziała,ze jeśli nie mam stwierdzonej nietolerancji to nie powinnam była tego robić...niestety odstawienie nabiału w moim przypadku nie przyniosło rezultatów,chociaż nie zamierzam do niego wrócić ponieważ jak raz wypiłam kawę z mlekiem na wyjezdzie to dostałam ogromnego bólu jelit. Pozostało mi zrobienie ogromnej ilosci badań w celu zdiagnozowania innych chorób,chociaż nie wiem kompletnie co to mogą być za przypadłości :(
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 maj 2019 - 8:02
W odstawieniu nabiału nie chodzi o nietolerancję a o insilinę i IGF-1 które zwiększają produkcję łoju i aktywność bakterii P.acnes. Nie odstawiamy nabiału z uwagi na nietolerancję!!! Nie ma ona nic do rzeczy. Tak samo jak przy problemach z żołądkiem odstawiasz pokarmy które zwiększają wydzielnie kwasu żołądkowego a nie dlatego że masz na nie nietolerancje.
ShamroczekDodano:  14 maj 2019 - 11:07
Małgosiu, powinnam ostawić całkowicie nabiał, podpowiesz czym zastąpić mleko do kawy? I czy jajka również wliczają się do produktów nabiałowych?
AnonimDodano:  14 maj 2019 - 20:06
Do kawy mleko owsiane
Odpowiedz
K. B. Dodano:  14 maj 2019 - 11:11
Gosiu czyli ogolnie jestem za mocnym ograniczeniem nabialu? A co z nabialem w ciazy lepiej sporzywac czy mozna zastapic w inny sposob?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 maj 2019 - 12:09
To są kwestie które ustala się indywidualnie.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  14 maj 2019 - 12:08
Ja też byłam na diecie od Małgosi z ukierunkowaniem na trądzik różowaty. I cóż, efekty są do dziś. Buzia zbladła i jest taka do dzisiaj choć to już dwa lata. Oczywiście to że nie stosuję już diety Malgosi to nie znaczy że jem byle jak, pewne nawyki żywieniowe z diety utrwaliły mi się. Polecam tą ścieżkę postępowania, w łagodnych stanach myślę że może ona się okazać wystarczająca - problem jest tylko taki że trzeba cierpliwości bo efekty nie przychodzą z dnia na dzień. W cięższych przypadkach polecam jako uzupełnienie terapii lekami (same leki u mnie nie przynosiły wcześniej znaczących efektów). Rozpisana przez Małogosię dieta bardzo pomaga utrzymać dyscyplinę. Bez niej nie wiedziałabym ile jesć warzyw, ile tych orzechów, jakie proporcje zachować. Polecam Wam. Tak na marginesie Małgosiu czy ferrytyna na poziomie 23 jest ok?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 maj 2019 - 14:38
Podbij kochana do 40-50.
Odpowiedz
JustynaDodano:  14 maj 2019 - 12:12
Pani Gosiu proszę zdradzić kiedy będzie nowa książka ??
TamiDodano:  14 maj 2019 - 12:35
Dzień dobry, czy Twoim zdaniem na rogowacenie okołomieszkowe (dość mocne) dieta również może mieć wpływ? Mam to odziedziczone. Już się z tym pogodziłam, ale latami chodziłam do lekarzy. W końcu jeden powiedział \"taka pani uroda\" i to zaakceptowałam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 maj 2019 - 14:37
Sprzedaż rusza jutro.
Odpowiedz
OlaDodano:  14 maj 2019 - 18:35
Małgosiu, mąż miał ostatnio kolkę nerkową, teraz czeka na zabieg w szpitalu pod znieczuleniem. Chcielibyśmy zmienić coś w diecie, ale internet nie jest chyba odpowiednim miejscem ponieważ informacje są często sprzeczne ze sobą, a jak widzę np. że przy predyspozycji do jakiegoś rodzaju kamicy należy ograniczyć owoce i warzywa to nie jestem w stanie w to uwierzyć konfrontując to z wiedzą i tym co się od Ciebie nauczyłam i zmieniłam w odżywianiu. Mogłabyś polecić jakieś wiarygodne źródła? Nie widziałam też nic na blogu, może coś przeoczyłam? Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
GabrysiaDodano:  14 maj 2019 - 23:59
A czy jesteś w stanie skomponować dietę osobie z trądzikiem, która odstawiła gluten, nabiał, mięso, słodycze, przetworzone produkty, a mimo to po roku dalej ma trądzik? Do tego badania hormonów, tarczycy, przeciwciał w porządku, cukrzycy brak...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  15 maj 2019 - 9:55
Tak. Proszę do formularza załączyć wyniki badań, opisać problem oraz koniecznie choroby współistniejąc plus przyjmowane leki.
Odpowiedz
KarolaDodano:  15 maj 2019 - 8:15
Gosiu czy mogłabyś na pisać w jakich proporcjach jest Twoje makro- ile procent stanowi tłuszcz, białka i węglowodany. Mam straszny problem z trądzikiem od jakiegoś miesiąca- tzn zawsze mam ale teraz to jakaś masakra. Mam 33 lata. 2 miesiące temu próbowałam diety niskowęglowodanowej, ale chyba nie do końca mi służy, wracam na \"normalne\" odżywianie- zdrowe oczywiście. Czy to mogła być przyczyna zwiększonego trądziku na twarzy? Odpisz Proszę.
KarolaDodano:  15 maj 2019 - 22:09
Edytuję jeszcze- straszne zrobiły mi się te krosty, ok. miesiąca to trwa, wcześniej aż tak strasznie nie miałam. Nie wiem co ma na to wpływ, czy to, że od ok 2-3 tyg podwyższyłam ilość węglowodanów. Biorę też letrox- ale do tej pory nie powodował zmian na twarzy. Te krosty mnie bolą, twarz w dotyku jest jak tarka. Jak możesz to odpisz Gosiu
Odpowiedz
LidiaDodano:  15 maj 2019 - 8:48
Chętnie dowiem się więcej o związki trądziku z zaburzeniami glikemii. Bardzo długo szukałam przyczyn trądziku i okazało się, że problemem jest podwyższony cukier...
Odpowiedz
DagmaraDodano:  16 maj 2019 - 20:58
Mój trądzik właśnie jest od diety, nawet zbadałam w tym kierunku jelita i badanie to potwierdziło. Teraz wiem, że to dieta. Cera się poprawiła ale wciąż mam problemy bo błądzę i potrzebuję fachowej pomocy w ułożeniu diety
Odpowiedz
MonikaDodano:  22 maj 2019 - 12:19
bardzo ciekawy temat ! zastanawia mnie tylko czy taka dieta niweluje również blizny ? Na powyższym zdjęciu widać że po zastosowaniu diety twarz bohaterki jest super gładka i jednolita. Proszę o odpowiedź.
KasiaDodano:  23 maj 2019 - 17:22
Moim zdaniem, jeśli są to blizny ubytkowe, to na pewno nie. Na takie działa tylko stymulowanie skóry czyli głębokie peelingi, dermapen, laser albo wypełnianie blizn kwasem hialuronowym.
MarzenaDodano:  24 maj 2019 - 10:06
Ja jestem w trakcie diety od Małgosi i oprócz zniknięcia krost, zbledły również blizny. Twarz jest promienna, nie ma śladu po stanach zapalnych i zaczerwienieniach ;).
Odpowiedz
MagdaDodano:  28 maj 2019 - 14:21
Dzień dobry, Mam 26 lat i nadal zmagam się z trądzikiem. Od dłuższego czasu obserwuje Pani bloga i interesuje się wpływem diety na stan skóry, staram się nie jeść mięsa i nabiału. Prowadzę zdrowy tryb życia i jestem aktywna fizycznie jednak po przeczytaniu wielu artykułów zauważyłam różne objawy na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Często jestem zmęczona, mam kłopoty z zasypianiem, często zdarza mi się opuchlizna twarzy i dolnych powiek, ciągnie mnie do słodkich produktów. No i trądzik na polikach, żuchwie, szyi i plecach. Od lekarzy (dermatolog, ginekolog) do których trafiłam ciężko jest uzyskać jakiekolwiek informacje mimo szczegółowych pytań które zadaję. Chcę wziąć sprawę w swoje ręce ponieważ problem ze skórą wykańcza mnie psychicznie. Proszę jeśli to możliwe o wskazówkę czy jest się czym niepokoić i w jakim kierunku ruszyć żeby rozwiązać problem. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  28 maj 2019 - 14:28
Objawy masz bardzo tarczycowe dlatego koniecznie zbadaj TSH, ft3, ft4.
MagdaDodano:  29 maj 2019 - 6:24
Dziękuję za odpowiedź. A jakie badania powinnam jeszcze zrobić gdybym chciała zgłosić się do Pani po dietę ukierunkowaną na pozbycie się trądziku (przy założeniu że tarczyca jest ok)?
Odpowiedz
OlaDodano:  30 maj 2019 - 12:26
Czy nabiał kozi lub owczy jest tak samo szkodliwy na cerę tradzikowa jak nabiał krowi?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2019 - 19:05
Tak.
Odpowiedz
AnnaDodano:  5 czerwiec 2019 - 9:23
Czy może Pani rozwinąć temat trądziku związany z brakiem równowagi hormonalnej w organizmie ? Od kilkunastu lat zmagam się z niedoczynnością tarczycy ( moja tarczyca jest zbyt mała i ne produkuje wystarczającej ilości hormonów ) i właśnie uporczywym trądzikiem. Kiedy spytałam swego endokrynologa czy moje problemy skórne mogą mieć związek z niedoczynnością tarczycy, odparł ,że raczej Nie. Ale od kiedy zaczęłam zgłębiać temat swej choroby, doszłam do wniosku ,że Pan doktor jednak się mylił.Teraz kiedy trafiłam na Pani bloga jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu ,że dieta ma kolosalne znaczenie w mojej chorobie. Pytanie moje zatem jest takie, jak połączyć dietę dla niedoczynności tarczycy i problemów z trądzikiem ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 czerwiec 2019 - 10:10
Połączenie jest proste. Zapraszam do mnie ;) Pomogę ;)
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds