fbpx
Przedwczesna menopauza. Co ją powoduje? Jaki ma to związek z chorobami z autoagresji? Jakie badania należy wykonać?
Img

Menopauza dotyka kobiet między czterdziestym piątym, a pięćdziesiątym rokiem życia. To umowna nazwa ostatniej miesiączki po której przez kolejnych dwanaście miesięcy nie ma następnej. 

Poprzedza ją okres klimakterium czyli przygotowania do tego momentu. To czas w którym organizm daje sygnały że nasza zdolność do prokreacji powoli dobiega końca. Ma to miejsce na ogół między czterdziestym a czterdziestym siódmym rokiem życia. Jajniki produkują coraz mniej hormonów, cykle stają nieregularne, a miesiączki inne niż zazwyczaj. W końcu jajniki „gaszą światło” i przestają produkować jajeczka. To fizycznie, psychicznie i emocjonalnie ciężki czas dla kobiety ponieważ zmiany hormonalne objawiają się szeregiem odczuć psycho – fizycznych o których pisałam w poprzednim poście.

Dzisiejszy post jest kontynuacją cyklu o menopauzie. Pierwszy post poruszający sedno, oraz emocjonalny aspekt menopauzy i klimakterium znajdziecie TU.

Są jednak sytuacje, kiedy menopauza przychodzi zdecydowanie za wcześnie, podstępnie i bez ostrzeżenia. Nie ma zimnych potów czy uderzeń gorąca. Jest po prostu nagłe zatrzymanie miesiączki. To nie są częste przypadki (szacuje się że problem dotyczy 1 na 10 000 kobiet przed trzydziestką i nawet jednej na 100 przed czterdziestką), ale z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań na schorzenia z autoagresji, nie mogę o ty mnie wspomnieć. O tym po prostu musicie wiedzieć.

Przyczyny przedwczesnej menopauzy

Do zwiększonego ryzyka przedwczesnej menopauzy przyczyniają się choroby zaburzające pracę układu immunologicznego czyli choroby z autoagresji. Podstawowym zadaniem układu immunologicznego (odpornościowego) jest chronienie nas przed bakteriami, wirusami, toksynami i wszelkimi innymi czynnikami mogącymi wyrządzić nam szkodę. Po rozpoznaniu intruza układ immunologiczny uruchamia armię przeciwciał i specyficznych komórek po to, aby go unicestwić. Zdarzają się jednak sytuacje, będące zaburzeniami układu immunologicznego w których zaczyna on atakować i niszczyć własne komórki. 
Nigdy nie wiadomo co stanie się celem, bywa że jako gruczoł dokrewny są nim jajniki.

Schorzeniami zwiększąjącymi ryzyko przedwczesnej menopauzy są:
  • świnka, ospa, różyczka i odra przechodzone w wieku dorosłym (schorzenia te zaburzają pracę układu immunologicznego),
  • choroba Hashimoto – przeciwciała mogą niszczyć jajniki,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przeciwciała mogą niszczyć jajniki,
  • toczeń – przeciwciała mogą niszczyć jajniki,
  • mistenia, 
  • cukrzyca, 
  • anoreksja, 
  • palenie papierosów,
  • geny – nieprawidłowość chromosomów X,
  • terapie przeciwnowotworowe – radioterapia i chemioterapia upośledzają funkcje jajników,  
  • zabiegi chirurgiczne – usunięcie torbieli z jajnika, usunięcie jajnika,

Diagnostyka 
Jeśli jesteś młodą kobietą w wieku rozrodczym i od kilku miesięcy nie masz miesiączki, powinnaś mieć wykonaną pełną diagnostykę. Zawsze! Zwłaszcza jeśli miesiączki nie masz ponad rok.

Pełna diagnostyka oznacza:
  • USG jajników,
  • oznaczenie poziomu estrogenu i progesteronu czyli hormonów produkowanych przez jajniki,
  • oznaczenie poziomu produkowanego przez przysadkę mózgową FSH (folikulostymulina) która odpowiada za dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach,
  • oznaczenie poziomu prolaktyny,
  • oznaczenie TSH i hormonów tarczycy (FT4 i FT3),

Badanie FSH pokazuje czy produkcja estrogenu jest prawidłowa i czy pęcherzyki dojrzewają normalnie. Podstawą do zdiagnozowania przedwczesnej menopauzy jest wysokie FSH (powyżej 40 IU/I) i niski estrogen i progesteron przy dobrych wynikach TSH, FT3, FT4 i prolaktyny. To dowodzi że jajniki są stymulowane do produkcji jajeczek, ale niska wartość estrogenu i progesteronu ewidentnie pokazuje że nie udało się namówić ich do podjęcia pracy. Pamiętajcie że zawsze należy zestawić te wyniki z TSH, FT3, FT4 i poziomem prolaktyny ponieważ miesiączka może zaniknąć jeśli prolaktyny jest za dużo (już powyżej 25 ng/ml) i za mało progesteronu (mnij niż 10 ng/ml) lub jeśli hormonów tarczycy jest za mało. Ale od diagnozy jest lekarz więc znajdźcie dobrego, weźcie skierowanie na komplet badań i działajcie.
Brak miesiączki może być też spowodowany przez zespół policystycznych jajników, zbyt wysoki poziom testosteronu, zbyt wysoki poziom hormonu luteinizującego (LH), za wysoki poziom kortyzolu, zbyt niski poziom leptyny dlatego jeśli nie masz miesiączki to zamiast wmawiać sobie że pewnie masz menopauzę idź do lekarza i zrób badania.

W następnym wpisie opowiem o hormonalnej terapii zastępczej. Zapraszam.

Pozostałe posty o menopauzie znajdziecie w zakładce Trochę Zdrowia/Sprawy kobiece.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dieta anti-aging. Część 3 + przykładowy jadłospis

Dzisiejszy wpis jest kolejnym, trzecim już wpisem w cyklu Dieta anti-aging. Jeśli nie czytałaś poprzednich wpisów, zapoznaj się z nimi Czytaj dalej

LAKTOFERYNA – inteligentna glikoproteina o szerokim spektrum działania

Laktoferyna to glikoproteina obecna w ziarnistościach neutrofili (granulocytów obojętnochłonnych z których uwalniana jest w razie potrzeby) oraz we wszystkich wydzielinach Czytaj dalej

Jak przyjmować leki na tarczycę, aby zapewnić ich optymalną przyswajalność i tym samym lepsze efekty terapeutyczne?
Jak przyjmować leki na tarczycę, aby zapewnić ich optymalną przyswajalność i tym samym lepsze efekty terapeutyczne?

Przy okazji porad dotyczących picia rano na czczo wody z cytryną, wody z miodem i cytryną, pyłku pszczelego czy glutka Czytaj dalej

134 komentarze

AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 8:53
Małgosiu czy możesz mi powiedzieć czy przy Hashi można jeść strączki, jeśli nie mam na nie nietolerancji,pozdrawiam serdecznie
Dodano:  20 marzec 2017 - 8:59
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 8:58
Jak zwykle super wpis:) Myślę,że przyda się każdej kobiecie, w każdym wieku.
Pani Małgosiu, przepraszam za pytanie nie w temacie.
Czy korzeń lukrecji można stosować w terapii przeciw candidzie? Słyszałam różne opinie, a tylko do Pani mam bezgraniczne zaufanie:)
Pozdrawiam:)
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:00
Można ale też jak ja to mówię "bez rozrzutności".
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:09
Filizanka dziennie będzie ok?
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:23
Napar nie. Mam na myśli mały dodatek lukrecji np, do herbaty.
CarollaDodano:  20 marzec 2017 - 9:50
Witam, czy moglabym Malgosiu cos Tutaj mi rozjasnic. Dlaczego nie napar?
Lukrecja jest swietna bo wspomaga prace nadnerczy, z Tego co sie orientuje Nadnercza maja mnostwo zadan w Naszym organizmie, miedzy inny I zarzadzaja utylizacja cukrow - czyli wysylaja odpowiednie wiadomosci tam gdzie trzeba ze nadchodzi dostawa cukru. Bardzo czesto osoby ktore maja 'duze' problemy z candida maja bardzo 'zmeczone' Nadnercza a wiec taka informcja Nie jest przez nie wyslana. Przy nieodpowiedniej diecie, braku odpowiedniej flory, antybitykoterapi, prowadzi to do powaznych problemow. Na zachodzie czesto wprowadza sie Wyciag z Lukrecji w czasie diet I terapi przeciwko Candidzie... Dlaczego wiec napar nie jest odpowiednia forma suplementacji?
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:19
Lukrecja jest słodka a to ograniczamy maksymalnie przy candidzie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:00
Czy sam niski progesteron może świadczyć o zatrzymaniu miesiączki? Wynosi 0,84 ng/ml...
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:13
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:04
Małgosiu, czy picie soku z buraka/kiszonych buraków jest dobre dla osób po chorobach nowotworowych? Dokładnie chodzi o raka jelita grubego i białaczkę osób dorosłych. W internecie znajduję sprzeczne informacje. Jedni rekomendują i to bardzo, a inni odradzają z powodu azotanów...powiedz proszę co o tym myślisz?
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:24
Jeśli to jest kiszona kapusta którą kisisz sama lub ktoś z rodziny/znajomych, taka prawdziwa, a buraki są ze sprawdzonego źródła, ekologiczne to tak.
Po chorobie nowotworowej trzeba zwracać ogromną uwagę na pochodzenie produktów.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 10:50
Bardzo Ci dziękuję.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:05
WITAM cieplutko. Dziękuje za kontynuację tematu. Jak zwykle prosto, jasno, zrozumiale, mądrze. Serdeczności. Mocno ściskam. JO
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:13
Pani Małgosiu mam takie pytanie..karmie piersią 9miesiecznego synka.w grudniu dostałam pierwsza po ciazy miesiączke ale do tej pory nie dostałam kolejnej.przyznam szczerze że myślałam że to normalne aż do dzisiaj kiedy przeczytałam Pani(Jak zawsze świetny) artykuł. Czy powinnam zacząć się martwić? Mam 27lat. Pozdrawiam
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:25
Podczas karmienia to normalne. Jak często w ciągu dnia karmisz?
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:37
W ciagu dnia zazwyczaj tylko raz..czasem w ogóle ale czasem np.2 razy-zależy od synka i jego samopoczucia.Za to w nocy bardzo często..syn potrafi się budzić nawet co godzinę i domagać się cyca..?
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 12:04
Małgosiu,ja również karmię piersią, synek w lutym skończył rok,a po miesiączce ani śladu, czy powinnam się martwić? Karmię kilka razy dziennie i w nocy, mam 35 lat.
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:18
Karmisz kilka razy dziennie i w nocy więc poziom prolaktyny masz wysoki. Ja bym się jeszcze wstrzymała z jakimkolwiek stresem z powodu braku miesiączki.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 16:16
Też po drugiej ciąży (nadal karmię piersią 20miesiąc)dostałam miesiączkę po 13 m-cu, w pierszej ciąży jakoś po pół roku.
AnonimowyDodano:  23 marzec 2017 - 17:31
to zupełnie normale, że podczas karmienia można nie mieć miesiączki. znam kobiety, które nie miesiączkowały lub miesiączkowały bardzo nieregularnie podczas laktacji. proszę się nie martwić.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:15
Małgosiu niestety nie na temat, ale ostatnio coraz wiecej "gotuję z Tobą" i nurtuje mnie czy podczas dodawania ziemniakow do zup obierasz je i wtedy pokrojone wrzucasz czy raczej wystarczy ze ziemniaki dokladnie umyje sie i w skorce mozna dac?
Chodzi mi zwlaszcza o ziemniak w obecnym okresie, kiedy no są stare i ta skorka jest niezwykle gruba

drugie pytanie : moje dziecko jest chyba uzaleznione od masla/margaryny.. uwielbia kanapki i godzi sie aby przemycac w nich warzywa, ale tam tego masla to musi byc warstwa grubosci kromki...
zastanawia mnie czy moze on nie ma jakichs niedoborow, ze tak walczy o to maslo? probowalam dac awokado w zamian ale poleglam, nie wiem czy nie panikuje wymyslajac bitwe o maslo bo moze to normalne ;)
pozdrawiam
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:29
1 - bez skórki zwłaszcza teraz z uwagi na solaninę bo ziemniaki kiełkują.
2- małym dzieciom masło jak najbardziej i wybieraj masło prawdziwe, nie margarynę!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:18
Mam 33 lata i jestem 3 lata po chemioterapii z powodu raka piersi.
Moim problemem są niekończące się miesiączki.Tylko czyszczenie macicy raz na pół roku daje efekty.
Czy dietą można byłoby je jakoś wyregulować ?
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:30
Niestety dietą nie.
CarollaDodano:  20 marzec 2017 - 10:01
Prosze wspomagac prace nerek
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 16:09
Zioła zatrzymujące krwawienie:

bylica pospolita
krwawnik
serdecznik

Zioła zwęglić na stalowej patelni (każdy gatunek oddzielnie). Mają się zmienić w coś w rodzaju czarnego żużlu.
Odmierzyć:
2 łyżeczki bylicy
1 krwawnika
1 serdecznika

Wrzucić do 1/2 szklanki wrzącej wody i gotować 5 min. Wypić. Taką porcję można powtarzać 3 razy dziennie.

Zwęglone zioła na zapas można trzymać w szklanych słoikach lub torebkach papierowych (oddzielnie).

***
Bardzo je polecam - ja od wielu lat cierpię na endometriozę z bolesnymi, krwotocznymi miesiączkami. Dzięki tym ziołom nigdy nie musiałam robić czyszczenia macicy, one naprawdę działają.
Przepis dostałam od lekarki, która zajmuje się ziołolecznictwem.

Zioła można pić od trzeciego dnia miesiączki, wyjątkowo - od 2 dnia (chodzi o to, żeby nie zatrzymywać od razu krwawienia, bo to, co ma wylecieć - musi wylecieć ;)

Jest to bardzo bezpieczny sposób, sama stosuję od lat i nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych, ale ponieważ jest pani po chemioterapii to radziłabym jeszcze przed zastosowaniem poradzić się onkologa lub ginekologa.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
+
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 16:31
I jeszcze jedno.
Te zioła zatrzymujące krwawienie pije się doraźnie tzn. wtedy, kiedy to krwawienie chcemy zatrzymać, nie - stale.
Kiedy krwawienie się zatrzymało - zioła odstawiamy i czekamy do następnego razu.
Z czasem zresztą może się okazać, że te "następne razy" nie będą już takie częste - u mnie właśnie tak było, w tej chwili stosuję je bardzo rzadko, a prawie 15 lat temu, kiedy zaczynałam - używałam ich prawie przy każdej miesiączce.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:23
Małgosiu będąc na diecie od Ciebie niestety przez 3 dni ,,odpuściłam" tzn jadłam produkty z diety ale w dużo większej ilości i nieregularnie. Czy powinnam rozpoczynać od nowa czy to już nie ma sensu. Mam okropne wyrzuty sumienia. (np. zaraz po śniadaniu chce mi się jeść i przykładowo wypiłam caały ogromny sok warzywny z buraka), albo do kolacji kilka wafli ryżowych z pesto, owoce....:(
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:31
Zacznij od nowa.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:54
Czyli cofnąć się do 1 dnia diety?
Dodano:  20 marzec 2017 - 12:49
tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:29
Hej Gosiu, według Ciebie po jakim okresie bez miesiączki powinno się udać do lekarza? I czy brak miesiączki po odstawieniu leków antykoncepcyjnych jest normalny? Po odstawieniu miesiączka pojawiła się raz po ok 40 dniach i od tego czasu (ponad 2 miesiące) nie ma już, nie wiem ile powinnam czekać na tę kolejną :D
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:32
1 - po 6 miesiącach powinna się zapalić lampka ostrzegawcza.
2- nie jest, bywa ale nie jest.
3- hormony są rozregulowane ale po 3-4 miesiącach powinno wszystko wrócić do normy
Odpowiedz
Jolanta J.Dodano:  20 marzec 2017 - 9:36
Czy będzie cos dla kobiet 50 + , borykam się z objawami przekwitania, co robic jezeli sie ma lat 51 miesiączkuję ale mam juz objawy gorąca,bole brzucha,podłe nastroje itp.? ginekolog kazała zrobic jedynie TSH,glukoza,FSH i na tej podstawie stwierdziła hormony w normie.
Dodano:  20 marzec 2017 - 9:44
W temacie menopauzy będzie cały cyk. W pierwszym poście opisałam jakie tematy poruszę, także radzenie sobie w okresie klimakterium.
Jolanta J.Dodano:  20 marzec 2017 - 9:49
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Jolanta J.Dodano:  20 marzec 2017 - 9:53
Dziękuję! Czekam z niecierpliwoscią aby sobie ulżyć :-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 9:48
Małgosiu..przepraszam że pytanie nie na temat..ale od dłuższego czasu podejrzewam u siebie przerost candida.niestety lekarz gdy mu o tym powiedziałam zbył mnie..wrecz powiem że mnie wysmial? prosze czy mogłabyś napisać mi jakie dokładnie badania muszę zrobić aby to potwierdzić na własną rękę? Będę Ci bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dodano:  20 marzec 2017 - 12:56
IgA, IgG,IgE przeciw Candidzie.
Odpowiedz
Dorota KDodano:  20 marzec 2017 - 10:03
Też miałam przedwczesną menopauzę, moja siostra tak samo. Ona po radioterapii, a ja w wyniku niedoczynności tarczycy.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 10:05
Czy badania Tsh ft3 i 4 i to anty robimy w konkretnym dniu cyklu. Czy jest to obojętne? Chodzi mi o diagnostykę pracy tarczycy.
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:03
Obojętnie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 10:23
Małgosia chciałabym teraz przeprowadzić kurację chlorellą lub spiruliną w tabletkach. Mogłabyś podpowiedzieć co lepiej teraz wybrać? Nigdy nie stosowałam jeszcze tych alg. Jak długo taka kuracja powinna trwać? Polecisz jakiś konkretny produkt? Dziękuję
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:05
Nie ma większego znaczenia którą algę wybierzesz. Polecam Pacifica.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 13:19
A solgar dobry? bo tej firmy nie znam:( wrzucić zdjecie na insta?
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:21
Solgar super.
Odpowiedz
Sylwia KałużnaDodano:  20 marzec 2017 - 10:23
Pani Małgosiu, błagam o więcej info :( od 15lat mam hashimoto, mam lat 25. Dwa lata bralam tabletki antykoncepcyjne i jak zdecydowałam przestać, tak zanikla mmiesiączka.dostawalam od ginekologow luteine. Jeden ginekolog tylko wskazal na powiązanie hashi z nieaktywnymi jajnikami.luteina jednorazowo pomaga ale potem juz nic sie nie dzieje. Przed braniem antykoncepcji mialam okres praktycznie regularnie. Na diecie dr dąbrowskiej dostalam okres ale potem znów nic..Czy to znaczy ze auroagresja juz wykończyla moje jajniki? Pani Małgosiu o dobrego lekarza bardzo trudno, dlatego pisze do Pani..
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:06
Sylwia musisz wykonać komplet badań.Wtedy mogę cokolwiek powiedzieć. Ważny u Ciebie jest też poziom anty TPO.
Sylwia KałużnaDodano:  21 marzec 2017 - 9:30
Poszukam wynikow ale mialam robione i pamietam ze testosteron byl w gornej granicy normy a prolaktyna w dolnej a lekarka stwierdzila ze skoro miesci sie w normie (doslownie jedną dziesiątą) to wszystko jest ok...powiedziala ze jedyne co moze mi zaproponowac to tabletki antykoncepcyjne.....no makabra. Anty Tpo mam swiezo robione. 263 przy normie 0-34 ale kiedyś mialam 600 wiec i tak jest niezle...TSH od 15,5 trzy lata temu przez 2,5 jakis czas temu a teraz 9 ale to przez moj eksperyment, wiem ze to brzmi głupio. Jednak biore letrox i nawet z nizszym tsh nie mialam miesiaczki :( nie wiem czy autoagresja juz zniszczyla mi te jajniki...
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 10:39
Często dokładnych przyczyn przedwczesnego wygasania czynności jajników nie udaje się do konca wyjaśnić. Poza diagnostyka o ktorej pisałaś badalam także poziom AMH (rezerwa jajnikowa), to bardzo ważne badanie w diagnostyce PWCJ. Poza tym robilam tez badania genetyczne (kariotyp i badanie w kierunku zespołu lamliwego chromosomu X). Co ważne choroba ta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie własnej wartości, jest to temat bardzo delikatny dla kobiet dotkniętych tą przypadłością. Dodam jeszcze, że przy PWCJ nasze szanse na poczęcie dziecka są bardzo małe i wynoszą ok 5%, zdarza się bowiem że jajniki zaskoczą na chwilę i zaczną pracować choćby tymczasowo. Jeśli tak się nie stanie to zostaje nam adopcja komórki jajowej i IV, adopcja dziecka lub nowa metoda leczenia IVA, dostępna od tego roku w Krakowie. Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej to proszę pytać pod komentarzem. Niestety mam doświadczenie w temacie przedwczesnego wygasania czynności jajników.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 16:47
A czy przy AMH 4.5 bardzo małych jajnikach i zaburzeniach miesiączkowania też można mówić o PWCJ?
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 18:43
Skąd czerpać informacje? Niestety lekarze niewiele wiedzą. Ja miałam dużo szczęścia bo dość szybko zdiagnozowano u mnie pwcj. 5 lat brałam htz ale nie czułam się sobą - wyniki miałam super, okres był ale mnie brakowało Energi i byłam napuchnieta. Od 3 lat już nic nie biorę, czyje się świetnie, niestety nadal nie potrafię zrzucić wagi, żaden dietetyk sobie nie poradził z tematem. Niestety od Gosi nie dostałam odpowiedzi na maila. Szukałam informacji o fitoestrogenach. Chciałbym zrobić coś więcej dla siebie puki mogę mieć wpływ na zdrowie. O ciąży już nie wspomnę od 9 lat ciągle mam nadzieję, a lat mam już 32. Czy jest jeszcze coś co może pomóc bez inwazyjnych metod? Jak się odżywiać?
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:17
Pisałaś do mnie na diety@qchenne-inspiracje.pl ?
OlaDodano:  21 marzec 2017 - 13:13
Przy AMH 4.5 to raczej PCOS, ja przy pwcj mam 0.01 ? tak źle i tak niedobrze. Informacje mozna czerpac np. z forum bocian. Nie branie hormonow przy pwcj jest bardzo ryzykowne. Po pierwsze powinnas zrobic densytometrie kregoslupa i kosci biodrowej, bo przy dlugotrwalym braku estrogenow jest duza szansa osteoporozy. Ja nie bralam niecaly rok, bo lekarze za dlugo stawiali diagnoze mimo ze wszystkie wyniki wskazywaly na pwcj i mam osteoporoze kregoslupa i ostwopenie kosci biodrowej. Biorę wit d i k razem z tranem i 500 mg wapnia. Poza tym skora wiotczeje i szybko sie organizm starzeje jak sie nie dostarcza hormonów. Moim zdaniem najlepsze co mozesz zrobic dla siebie to znalezc dobrego ginekologa i engokrynologa i wykonac pelna diagnostykę no i wrocic do htz chyba, ze nie zalezy Ci na aspektach, o ktorych napisalam wyżej.
OlaDodano:  21 marzec 2017 - 13:15
A forum to dokladniej www.nasz-bocian.pl jest tam duzo watkow zwiazanych z nieplodnoscia. Mozna tez zadac pytanie ekspertowi.
OlaDodano:  21 marzec 2017 - 14:09
Zapomniałam jeszcze dodać że przy niedobrze hormonów często cierpialam na nawracajace infekcje okolic intymnych, ktore byly zmorą i przyczynialy sie do parszywego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Nie pomagaly ani antybiotyki ani dobre bakterie, jedynie dieta nieco wyciszala te stany. Dopiero htz mi pomogla trwale i wszystko zniknelo jak ręką odjął.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 10:44
Czy warto jeść komosę ryżową?
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:08
Tak/
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 10:52
Moja mama miała zawsze problemy z brakiem okresu i szybko zaczęli go wyłowywać. Do tego stopnia, że obecnie zauważyli że jest w ciąży. zorientowali się w piątym miesiącu kiedy dostała silnego krwotoku.
Odpowiedz
Gosia2Dodano:  20 marzec 2017 - 11:16
Gosiu! Przede wszystkim chciałam podziękować Ci za uświadamianie nas, że jedzenie to nie tylko zaspokajanie głodu, ale istotny element naszego życia. Zawsze byłam szczupła, dlatego jadłam co chciałam. Mam 25 lat, 170 wzrostu i 56kg wagi. Prowadzę aktywny tryb życia, choć pracę mam przy komputerze. Od 12 lat leczę niedoczynność tarczycy, wole Hashimoto. Obecnie letrox 125 mg. Zgodnie z Twoimi wskazówkami wykonałam testy nietoleracji pokarmowej i wyszła mi na zboża, kukurydzę, gluten, mleko, jajka, drożdże, grzyby. Stosuję od miesiąca dietę eliminacyjną. Czy jeszcze konieczne jest wdrożenie protokołu autoimmunologicznego? Nie wyobrażam tego sobie i boję się że wyniszczę sobie organizm. Ciągle jestem senna, śpię po 12 godzin. Do tego depresja, wypadające włosy. TSH obecnie to 0,565 przy normie 0,350-4,780, FT3 4,25 pmol/l (3,53-6,45), FT4 17,8 (11,46- 22,65), ATG 97,3 U/ml (0-60), ATPO 1560 U/ml (0-60). Staram się o dziecko i boję się. Jutro idę do endokrynologa-ginekologa i nie wiem, o co go spytać, o co się poradzić. Pomożesz Gosiu? Z góry dziękuję, jesteś niezwykła!
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:10
Póki co nie. Zrób ponowne badania po 8 tygodniach diety. Warto też sprawdzić poziom D3 i u Ciebie musi być minimum 50.
Gosia2Dodano:  20 marzec 2017 - 13:47
Gosiu,dziękuję. Zgodnie z Twoimi radami na blogu biorę Wit d3,jem orzechy brazylijskie. Mam nadzieje ze wszystko będzie ok. Czyli tsh ok,nie ma się co martwić? W pazdzierniku mialam tsh 0.8,w grudniu prawie 3,Nie zmieniłam dawki leku a teraz 0.5! Nie mogę tego zrozumieć.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 11:24
Gosiu dobrze myśle:jezeli jem ok 1530 kalorii dziennie i ćwicze 4 razy w tyg tak ok 45,to czy nie jem za mało w stosunku do spalanych kalorii?bo ostatnio nic nie chudnę waga i obwody stoją jak zaczarowane w miejscu.
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:11
Musisz wyliczyć sobie CPM>
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 15:02
ppm ok 1240
nie wiem przez jaki przelicznik pomnożyć czy 1,4 ?
jeżeli tak to CPM 1736
TO dlatego nie chudnę?bo za bardzo obniżyłam?
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 15:35
ppm ok 1240
i teraz pomnozyc przez ile?przez 1,4?
1240 razy 1,4=ok 1780
czyli jem za mało?
Dodano:  20 marzec 2017 - 15:47
Obniż do 1600.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 19:24
dziękuję;-)
a czy przy takiej aktywności dobrze zrobiłam jak pomnożyłam przez 1,4?
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 19:28
Gosiu gdy uda mi się zgubić pare kg to żeby utrzymać wage będę musiała jeść te 1600 kalorii czy 1736?
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:15
Tak.
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:16
Anonim z 19:28 - 1800 kcal
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 8:36
Dziękuję;-)
Jesteś moim Aniołem Strużem dietetycznym;-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 11:34
Małgosia proszę o pomoc czy przy IO mogę zjadać np połowę grachamki 100 gr na drugie śniadanie z wędlina a na obiad np 50 gr ryżu parabolicznego
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:11
Zależy z czym jesz tą bułkę i z czym ryż. Musisz dodać dużo warzyw i składnik tłuszczowy.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 11:35
Temat podsyłam znajomej bo jest w moim wieku lat 35 a objawy wypisz wymaluj pasują do niej .
Gosiu czy w IO taki puding jaglany może być ewentualnie co zmienić i ile razy w tyg ? :
-50 gr.suchej kaszy jaglanej
-1 kostka czekolady gorzkiej 70% i waga 20 gr.
-gruszka 100-120 gr.
-2 szt.orzech brazylijski pokrojony
Pyszny na ciepło :) ale czy zgrzeszyłam

Krysia
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:12
Przy IO traktowałabym taki pudding jako deser raz w tygodniu.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 13:19
Dziękuje na Niedziele przed długim spacerem jak znalazł :) Syty i ok 4h spokój z głodem ;-)
Pozdrawiam Krysia
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 13:12
Gosiu a dlaczego powinno to byc traktowane jak deser? Wszystko wydaje się Ok w tym posiłku.
Dodano:  22 marzec 2017 - 9:12
Cały posiłek ma wysokie IG więc przy IO traktowany powinien być jak deser.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 11:44
Gosiu jakie probiotyki jeśli chodzi o wzmocnienie odporności u dziecka 20 m-cy są najlepsze ? Jeśli możesz podać nazwę byłabym wdzięczna...
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:12
Polecam Dicoflor.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 15:59
Dziękuje :* na Ciebie zawsze można liczyć :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 12:41
Kiedy rusza nowa strona ?
Dodano:  20 marzec 2017 - 12:49
Wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią że 31 marca ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 12:53
Czy przy hashimoto to, że cykle trwają np raz 28, raz 22 a potem 32 dni powinno być niepokojące? Pozdrawiam
Dodano:  20 marzec 2017 - 13:22
Nie powinno.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 13:23
Cześć Małgosiu,
z góry bardzo przepraszam, ale mam pytanie z innej beczki.
Masz bardzo ładnie zrobione brwi. Czy zdradziłabyś miejsce, w którym je robiłaś?

Pozdrawiam
Basia
Dodano:  20 marzec 2017 - 15:32
Jeśli jestem z Warszawy napisz do mnie na qchenneinspiracje@gmail.com ale w tytule wpisz BRWI
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 13:52
Szkoda, że nie przeczytałam takiego właśnie artykułu jakieś dwa lata temu, kiedy mój ginekolog faszerował mnie lekami wywołującymi miesiączkę przez ponad rok, uspokajając, że wszystko jest w porządku. Gdy w końcu poszłam do kliniki leczenia niepłodności, bo staraliśmy się o rodzeństwo dla córki,było już za późno. Jajniki nie pracują, jestem na Hzt, bo nocne poty i uderzenia gorąca, które się pojawiły, nie dawały mi żyć i nie mam już szansy na rodzeństwo dla mojej córki. Przyczyny u mnie nie znaleziono. Mam niedoczynność tarczycy i insulinooporność. Hashimoto nie stwierdzono. O pierwszą ciążę starałam się 3 lata, udało mi się w nią zajść, gdy schudłam 20 kg i odkryłam problemy z tarczycą. Dobrane leki pomogły mi mieć upragnione dziecko. Takie artykuły są potrzebne i dobrze, że poruszasz takie tematy. Może komuś pomogą, tak jak i my mogłyby pomóc jakiś czas temu. Wcześniej zrobiłabym badania (AMH, FSH) i może zamroziła jajeczka, kto wie. Pozdrawiam :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 14:11
Małgosiu, czy siemię lniane leczy mięśniaki macicy? Jeżeli tak, to w jakich ilościach go spożywać? Czy picie siemienia powoduje brak menopauzy w wieku 53 lat, a co za tym idzie utrzymujące się mięśniaki, bo czytałam, że po menopauzie mięśniaki się wchłaniają?
Dodano:  20 marzec 2017 - 15:45
Niestety samo w sobie cudów nie zdziała. Zależy też jak duże są mięśniaki.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 14:27
Gosiu, codziennie od ok 21 do rana mam napuchnięte kostki u rąk (nie zdejmę pierścionków) mimo iż zmieniłam dietę na zdrową, nie jem słodyczy i więcej piję. Co może być przyczyna? Czy to zatrzymanie wody w organizmie, reumatologiczne zapalenie stawów? Nerki źle pracują (mam niską kreatyninę poniżej normy)...?
Dodano:  20 marzec 2017 - 15:46
Musiałabyś zrobić badania.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 21:41
Jakie badania na początek, Gosiu?
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:14
Badanie moczu,poziom kreatyniny.
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 17:31
Kreatynina poniżej normy - 0,45 (normy od 0,6 - 1,1). CO to oznacza i jak sobie pomóc??
Odpowiedz
MaciekDodano:  20 marzec 2017 - 14:44
Muszę ten artykuł podsunąć mojej mamie, która całe życie ma rewolucje żołądkowe, plus w ostatnim czasie stwierdziła, że chyba ma przedwczesną menopauzę (44lata). Dzięki za ten tekst!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 15:52
a ja mając 30 lat !mam w normie LH i FSH, a estradiol prawie poniżej normy dla kobiet w wieku menopauzalnym! tsh już unormowane, jeszcze w takim razie prolaktynę zbadam i kortyzol. W jakich dniach cyklu badać? Dziękuję za odpowiedź
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:09
Po 16-tym. Do 25-tego.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 16:37
Mam 2male miesniaki i jedna dwukomorowa torbiel endometrialnaj,badania hormonalne w normie.dieta pomoze?
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:22
To zależy od wielkości zmian.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 17:20
Gosiu, trochę offtop, ale właśnie się dowiedziałam, że istnieje coś takiego jak płatki drożdżowe ;) Lubią je złaszacza wegetarianie. Jestem ciekawa czy TY je znasz i stosujesz, co o nich myślisz? Czy będąc na redukcji od Ciebie (oprócz zbicia wagi jest też insulinooporność i niedoczynność tarczycy) można je stosować? Np. dodając do warzyw?

Beata
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:20
Oczywiście, możesz je dodawać, pewnie. Fajnie wzbogacają i podbijają smak.
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 22:21
Dziękuję :) znajdę je gdzieś stacjonarnie i będę próbować :)

Beata
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 17:45
Małgosiu mój mąż wysłał Ci dietę do wyceny 14lutego, ja z kolei 27 lutego, teraz przeczytałam że czasem można połączyć te diety. On w związku z łuszczyca a ja odchudzającą. Nie ukrywam że łatwiej by nam było gotować to samo lub podobnie.Anna
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:19
Aniu jak mąż otrzyma wycenę niech napisze do nie że formularz wysłała też żona i z jakiego adresu i podziałamy wspólnie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 20:04
Malgosiu, czy to mozliwe ze po zjedzeniu ostrego jedzenia mam wysyp krostek? Podobne objawy zauwazylam po zjedzeniu ciecierzycy. Lubie indyjskie jedzenie i doprawiam duza ilością chili...
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:10
Ostre jedzenie bardzo często przyczynia się do powstania krostek czy zaczerwienień. Ma to związek min. z wątrobą.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 21:20
Gosiu mam 27 lat hasi i pcos podobno.... bo co lekarz to co innego mówi a co sądzisz o takich wynikach prolaktyna 12,79 ,po obciazeniu 90,03 shbg-64,80,testosteron 63,08 insulina 5,12 17 oh progesteron 1,20 jeden lekarz mówił,żę ok drugi że prolaktyna po obciążeniu za wysoko i shbg też hmmm
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:11
Jak dla mnie jest dobrze.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 0:11
Gosiu, od kwietnia bede dojezdzala do pracy rowerem, lacznie zrobie dziennie 30 km. O ile powinnam zwiekszyc kalorycznosc posilkow, zeby miec energie? Czy moze dodac jeden posilek lub zjesc wiecej na sniadanie i obiad? Czy moglabys napisac jak powinien wygladac stosunek węglowodanów, bialek i tłuszczy? Mam podejrzenie niedoczynnosci tarczycy. Pozdrawiam Agnieszka
Dodano:  21 marzec 2017 - 8:12
Proporcje to kwestia indywidualna a ja Cię nie znam. Jeśli chodzi o posiłek to albo dodaj jeden więcej o kaloryczności ok.250 kcal lub proporcjonalnie o tyle zwiększ dzienną kaloryczność.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 8:59
Małgosiu, dziękuję za cudownego bloga i wielką wiedzę jaką się z nami dzielisz :)

W listopadzie 2016 - w 10 tyg ciąży serduszko mojego dzieciątka przestało bić. Dziękuję Bogu, że mam dwoje dzieci, bo pewnie bym zwariowała...
Ale do rzeczy. Zaczęłam robić wszystkie badania, i już wiem że będę u Ciebie zamawiała dietę. Proszę, abyś spojrzała na moje wyniki i ewentualnie nakierowała co mam dalej robić ;)

tsh - 2,3
ft3 4,92( 3,13-6,76) - 49,31 %
ft4 14,5 ( 12-22) - 75%
Atpo - 82,8 (<34)
Atg - 256 ( <115)

glukoza :
na czczo - 81,7
po godz. - 91,3
po 2 godz - 80,5

insulina:
na czczo 7,38
po 1 godz - 26,95 (2,6-24,9)
po 2 godz - 29,66 ( 2,6-24,9)

wit d3 -22,2

ASAT - 17,8 (<=31). ALAT(<=32), ggt7,8(7,0-32), Chol.cał. 182,5(<=200); HDL-51,7(>=50); LDL -115 (<=115), trójglicerydy - 78,4( <=150), kreatynina - 0,92( 0,60-1,10). Morfologia i mocz dobre.

Czy to już Hashimoto i insulinooporność?
Chciałabym już dziś wysłać zamówienie na dietę - i w trakcie oczekiwania zrobić jeszcze ewentualane badania. Jakie? Jestem śpiąca, nie mogę się dobudzić, problem z koncentracją, wiecznie mam zimne dłonie i stopy, głód słodyczowy... Masakra

Dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam
Agnieszka P-G
Dodano:  22 marzec 2017 - 8:59
Z wyników tarczycy widać że jest problem z konwersją i nad tym trzeba popracować. Ponieważ przeciwciała są wysoko konieczne będzie też zbadanie nietolerancji pokarmowej. To mogą być początki Hashimoto i jeśli jesz coś czego nie tolerujesz a to wzmaga stan zapalny, trzeba to wyeliminować. Wówczas przeciwciała spadną.
Glukoza ok. Insulina do małej korekty bo po 2 godzinach nie spada do poziomu na czczo. Dietą to spokojnie naprawimy ale już widać związek między tarczycą a cukrem.
Witamina D biegiem do suplementacji!!!
Formularz wyślij od razu a badania doślesz jak otrzymasz wycenę.
AnonimowyDodano:  22 marzec 2017 - 9:40
Kocham Cię Małgosiu ☺. Dziękuję za odpowiedź, jesteś Wielka!!! Formularz wysłałam wczoraj, endokrynolog 4 kwietnia i czekam na dietę od Ciebie.
A i jeszcze nietolerancja, na pewno jest, bo z obserwacji to widzę. Zamowie u Ciebie testy na początku kwietnia.
Buziaki ☺
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 9:14
Odkad zaczelam pic mleko roslinne - ryzowe, wyskakuja mi ropne krosty. Czy to moze byc przyczyna? Nie jem nabialu od trzech tygodni
Dodano:  22 marzec 2017 - 9:00
Być może masz nietolerancję na ryż lub kupiłaś mleko z tablicą Mendelejewa (np. alpro).
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 11:10
Pani Gosiu, nie w temacie, ale proszę o pomoc. Synek (2,5 roku) niedawno zaczał chodzić do przedszkola, ma zaczerwienione gardło, kaszel (nie bardzo męczący), biały katar, w nocy 37,3. Byłam u pediatry, ma powiększone węzły chłonne na szyi. I wg. pani doktor idzie w kierunku anginy. Póki co, gardło zaczerwienione. Odmówiłam antybiotyku, pani doktor podkreśliła, że na moją odpowiedzialność, obstawiła go przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Co mogę podać prócz oleju z czarnuszki i wody z miodem, żeby pomóc mu walczyć? Załamie się chyba kolejnym antybiotykiem :( Prócz leków p.zapalnych i p.wirusowych planuję podawać probiotyk.
Dodano:  22 marzec 2017 - 9:04
Jeśli to rzeczywiście angina to antybiotyk niestety będzie konieczny.
Najważniejsze aby nie przegapić momentu. Jeśli bardzo gardło boli tak że nie można przełykać to antybiotyk trzeba włączyć.
AnonimowyDodano:  22 marzec 2017 - 22:05
Dziękuję za odpowiedź. Synek twierdzi, że już nic go nie boli (choć psikamy jeszcze argentinem), ładnie je i pije. Męczyło mnie to jednak, że sprzeciwiłam się pani doktor i wykonałam dziś prywatnie w laboratorium badanie crp i wynik jest w normie, co (ponoć) świadczy o tym, że nie ma procesu zapalnego. U pediatry jeszcze nie byliśmy, bo wyniki były wieczorem, ale chyba się uda bez antybiotyku :))
Pozdrawiam ciepło :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 12:26
Dziewczyny pomóżcie. Mój półrocznym synek karmione piersią od miesiąca pięknie zjadal jako urozmaicenie owoce i warzywa że słoiczków i kaszkę. 2 tygodnie temu rozchorował się i dostał antybiotyk. Teraz już jest zdrowy ale nic poza piersią nie chce jeść. Miałyście też może taki problem? Próbować mu dawać codziennie sloiczki czy zaczekać kilka dni?
Dodano:  21 marzec 2017 - 12:51
Nie ma powodów do obaw. To częsty objaw u dzieci po antybiotyku. Jest jeszcze bardzo maleńki.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 13:33
Ja tak niestety mialam.Jak mial 4miesiace i rozszerzalismy diete trafilismy do szpitala na 3tyg.Od tamtej pory byl karmionu do roku tylko piersia, a po tym etapie jadl tylko kaszki z nestle.nic innego nie chcial.dopiero w wieku dwoch lata zaczal jesc wiecej.Niestety z tego powodu ze malo jadl mial problemy z gryzieniem i mowa bo slabo rozwiniety aparat mowy.teraz ma 2,5 roku i juz wszystko w normie-zaczal ladnie jesc i z mowa tez nadgonil☺ale stresu bylo bardzo duzo
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 13:34
Gosiu a kojarzysz jakies leki, ziola na brodawki albo klykciny?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 17:21
Gosiu ja również nie w temacie ale może będziesz w stanie doradzić. Jestem po wycięciu woreczka żółciowego odżywiam się w miarę zdrowo nic smażonego dużo warzyw owoce głównie w postaci smoothie. Wczoraj miałam gastroskopie ktora wykazala trochę żółci w żołądku. Poza tym blona sluzowa ok. Wybieram się oczywiście do gastrologa ale zanim zdecyduje się na branie leków które pewnie dostanę w dużych ilościach to chciałabym zapytać jak mogę sobie jeszcze tu pomoc naturalnie czy są jakies sposoby żeby się tej zolci pozbyć z żołądka poza oczywiście dietą lekkostrawna? Bardzo dziękuję.
Dodano:  22 marzec 2017 - 9:09
Dieta lekkostrawna, mało mięsa, mało tłuszczu, zero nabiału.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 18:21
Dzien dobry Pani Małgosiu, mam pytanie nie w temacie ale mam nadzieję że Pani odpowie. Czy taka 'rozgotowana' kasza która gotuje 25 min ma tyle samo wartości co taka al dente? Bardzo lubię takie miękkie kaszę natomiast 'twardsze' ciężko mi przechodzą przez gardło:) pozdrawiam!!
Dodano:  22 marzec 2017 - 9:09
Ma wyższe Ig z uwagi na rozmiękczony już błonnik.
Odpowiedz
JutiDodano:  21 marzec 2017 - 19:41
Istotne jest też badanie AMH (rezerwy jajnikowej). Pozdrawiam.
Odpowiedz
Ila S.Dodano:  21 marzec 2017 - 19:56
Małgosiu - własnie jestem po szpitalnym badaniu hormonalnym ale coś mi tu nie pasuje . Otóż dotychczas brałam codziennie Euthyrox 75. Byłam w szptalu na badaniach hormonalnych i takie mam wyniki:

FSH 15,59 mlU/ml
LH 59,45 mlU/ml
Estradiol 182,30 pg/ml
PRL 19,35 ng/ml
testosteron 0,39 ng/ml
Dhea Soa 2,83 umol/L
kortyzol ( 6-10 godz) 277,70 nmol/L
TSH 3,29 3,29 ulU/ml
FT 4 1,88 ng/dl
insulina 7,29 uU/ml
Kortyzo badany rano na czczo po pdaniu wieczornym Dexamethazon 16,14 nmol/l

Przy wypisie usłyszałam że mam za wysokie TSH na swój wiek 46 lat - i zmniejszono mi do Euthyrox 50 codziennie.

Czy to prawidłowo ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 marzec 2017 - 12:07
Razi mnie w artykule jedna kluczowa rzecz. Badanie progesteronu robi się 7 dni po owulacji ( tej informacji brak w artykule a jest kluczowa!) aby ocenić jak pracuje ciałko żółte i jak wygląda faza lutealna, czy nie ma niedomogi. Robienie progesteronu w innym dniu cyklu nie ma żadnego znaczenia. Co ma wspólnego poziom progesteronu z dojrzewaniem jajeczek? Wg mojego lekarza ginekologa nic. Pani Małgosiu bardzo proszę o wytłumaczenie mi co ma wspólnego niski progesteron z przedwczesną menopauzą? Pytam poważnie bo może jestem niedoinformowana a temat jest mi bliski, gdyż mam owulacje a ciepię na niedomogę lutealną. A po przeczytaniu artykułu już się wystraszyłam czy nie grozi mi przedwczesna menopauza.
Dodano:  27 marzec 2017 - 9:08
Przy diagnozie trzeba zestawić poziom progesteronu z estrogenem. Wtedy widać jak pracują jajniki. To nie jest tak że jeżeli masz niski progesteron to masz przedwczesną menopauzę. Niski progesteron będzie przy np. PCOS.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 marzec 2017 - 10:57
Rozumiem. A w którym dniu cyklu zrobić badanie estradiolu razem z progesteronem?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds