Ryby w Polsce wciąż traktowane są po macoszemu. Jak na talerzu nie leży kawał mięcha z ziemniakami to nie ma obiadu. Nie oszukujmy się, ale tak jest w wielu polskich domach.
Fakt, ryba jest dość droga, ale jedzenie to inwestycja w zdrowie, inwestycja na przyszłość, więc myślę że warto. Zamiast suplementu diety, który też mało nie kosztuje, kupmy sobie świeżą rybkę. Przynajmniej raz w tygodniu.
Statystyczny Polak w przeliczeniu na osobę zjada rocznie 13 kg ryb podczas gdy ilość zjadanego mięsa kształtuje się na poziomie 70 kg. Różnica jest spora.
Przyjrzyjmy się naszemu rodzimemu pstrągowi. Jest stosunkowo łatwo dostępny i bardzo zdrowy.
Mięso pstrąga jest bardzo bogate w kwasy Omega 3. 100 gramów dostarcza ich około 1000 mg .
Kwasy z rodziny Omega świetnie działają na układ krwionośny, zwiększając przepływ krwi w naczyniach, co z kolei przeciwdziała miażdżycy, zawałom serca i udarom mózgu a także obniżają poziom tzw. złego cholesterolu.
Drogie Panie ! Uwaga ! Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega pobudzają organizm do produkcji enzymów rozkładających tkankę tłuszczową. Czy potrzeba nam więcej argumentów ? 🙂
Dla chcących wiedzieć więcej polecam stronę www.terazpstrag.pl
U mnie dziś pstrąg z limonką, masełkiem czosnkowo – ziołowym i szpinakiem w sosie śmietanowym.
Potrzebne składniki: | |
* masełko czosnkowo ziołowe – przepis tutaj * 2 plasterki limonki * gałązka natki pietruszki * cały świeży pstrąg * sól, pieprz cytrynowy * oliwa do smażenia * mąka do obtoczenia |
* 100 gram świeżego szpinaku liściastego (ja go szarpię żeby liście nie były takie długie) * 3 – 4 łyżki śmietany 18% * ząbek czosnku * sól * łyżeczka masła |
Przygotowanie szpinaku: 1. W wysokiej patelni rozpuszczamy masło, dodajemy szpinak, solimy. Przykrywamy na chwilę. Co jakiś czas mieszamy. 2. Jak szpinak zmięknie, dodajemy wyciśnięty ząbek czosnku i dusimy 2-3 minuty często mieszając. 3. Dodajemy śmietanę, mieszamy. W razie potrzeby doprawiamy solą. |
1. Rybę dokładnie myjemy i czyścimy. Umytą i oczyszczoną rybę osuszamy ręcznikiem papierowym i nacieramy solą i pieprzem cytrynowym .
2. Obtaczamy w mące i smażymy na złoty kolor na rozgrzanej oliwie. Podajemy ze szpinakiem, masełkiem czosnkowo – ziołowym, plasterkami limonki i natką pietruszki do przegryzienia (natka neutralizuje zapach czosnku).
Kaloryczność
Porcja widoczna powyżej:
smażony pstrąg o wadze 230 gramów – ok. 450 kcal
porcja szpinaku widoczna na zdjęciu – ok. 40 kcal
łyżka masełka czosnkowego – ok. 40 kcal
Ale o rybach generalnie zapominamy. Nie jestem jakąś wielką entuzjastką ryb, no może w formie konserwowej-puszkowej na kolację;)
Pstrąga przyrządzam najczęściej w całości, również z głową, smażąc lub piekąc. Czasem tak jak wczoraj filet z pstrąga łososiowego, po prostu smażę. Żadnych panierek, szkoda psuć smak ryby, tylko te w całości przed smażeniem oprószam mąką. Do środka wpycham zioła, czosnek i kawałek masła. Spinam wykałaczką i smażę :-)
inaczej jest jak smażysz fileta bo wtedy on nasiąka tłuszczem, a tu skóra stanowi swego rodzaju "pancerz" ochronny