fbpx
Znaczenie jodu w niedoczynności tarczycy! Czym grozi suplementacja jodu na własną rękę?
Img

O suplementację jodem w niedoczynności tarczycy jestem pytana bardzo często. Co o tym myślę? Czy zalecam? Jeśli tak to jaką dawkę etc?
Ponieważ ostatnimi czasy otrzymuję bardzo dużo pytań związanych także z tzw. domowymi testami na obecność jodu, w obawie o Wasze zdrowie postanowiłam napisać ten tekst.

Znaczenie jodu

Jod jest pierwiastkiem odgrywającym kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Dlaczego? Ponieważ kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu odgrywa tarczyca.

70% znajdującego się w organizmie jodu znajduje się właśnie w tarczycy. Reszta gromadzi się w mięśniach szkieletowych, jajnikach i gruczole mlekowym u kobiet, śliniankach i błonie śluzowej żołądka.
Jod jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny. W 100-200 mcg wydzielanej przez organizm tyroksyny znajduje się aż 60-120 mcg jodu. To znaczna ilość.
Niedobór jodu powoduje niedoczynność tarczycy (wzrost TSH i spadek poziomu hormonów) i bardzo wiele osób z niedoczynnością tarczycy na oślep decyduje się na samodzielną suplementację tego pierwiastka np. poprzez picie dostępnego bez recepty płynu Lugola. To ogromny błąd.
Przyczyną niedoczynności tarczycy wcale nie musi być niedobór jodu. Pisałam Wam wielokrotnie o innych pierwiastkach wchodzących w skład hormonów tarczycy, o tym jak kortyzol, estrogen, prolaktyna czy tkankowy niedobór żelaza działają na nią negatywnie. Wzrost TSH wcale nie musi być związany z niedoborem jodu, a suplementacja w ciemno pierwiastka będącego pierwiastkiem śladowym może wyrządzić dużo złego.

Oznaczanie  poziomu jodu

Jod jest pierwiastkiem śladowym, co oznacza że w nadmiarze będzie działał toksycznie. Suplementować należy go wyłącznie wtedy, kiedy występuje niedobór, a to trzeba zawsze potwierdzić badaniami.
Najlepszym wskaźnikiem wysycenia organizmu jodem jest jego poziomu w moczu. Organizm usuwa z moczem około 100 mcg jodu na dobę. Chcąc zbadać poziom jodu w organizmie należy zebrać mocz z całego dnia bardzo dokładnie tzn. liczymy dobę np. od godziny 6 rano do godziny 6 rano następnego dnia. Zbieramy do pojemnika cały mocz. Nie wolno pominąć żadnej „porcji” ponieważ wynik będzie wówczas niemiarodajny. Następnie zliczamy ile mililitrów moczu zebraliśmy i odlewamy z tego 50 ml dla laboratorium.
Pamiętajcie że zarówno jodu (spotkałam się z przepisywaniem przez lekarzy Jodidu bez uprzednich nadań) jak i selenu nie wolno suplementowa w ciemno. 70% moich pacjentów suplementujących selen na zlecenie lekarza ma podwójnie przekroczone poziomy tego pierwiastka w organizmie. Nadmiar selenu powoduje min. wypadanie włosów.
Pilnujcie tego kochani. Suplementacja ma na celu uzupełnienie niedoborów. O tym czy takowe mamy, dowiemy się wykonując badania laboratoryjne. W naszym kraju, gdzie kasy na badania wciąż się żałuje, badań wykonuje się za mało. Macie prawo ich żądać. Płacicie składki.  

Selen plus jod

W procesie utleniania jodu koniecznym do tego aby mogła go wykorzystać tarczyca powstają wolne rodniki czyli reaktywne formy tlenu. Niesparowany atom tlenu to mały destruktor. Aby znaleźć sobie parę zniszczy na swojej drodze wszystko co napotka, także tarczycę.

Wolne rodniki:

 • niszczą organelle komórkowe doprowadzając albo do obumarcia komórki, albo jej niewłaściwego przekształcenia,
 • uszkadzają włókna kolagenu i elastyny przyspieszając starzenie się skóry,
 • zaburzają transport tlenu i składników odżywczych do komórek,
 • uszkadzają ściany naczyń krwionośnych,
 • nasilają łuszczycę, egzemy, wrzody i inne problemy skórne, problemy z układem pokarmowym, zwyrodnienia stawów i szereg innych chorób właśnie dlatego że uszkadzają komórki.

Duża ilość wolnych rodników jest także w stanie zaatakować nasze DNA zmieniając strukturę kodu genetycznego i doprowadzając do mutacji. Zmutowane komórki mnożą się w niekontrolowany sposób, a namnażanie się komórek bez kontroli to prosta droga do rozwoju nowotworu). W przypadku tarczycy zbyt duża ilość wolnych rodników czyli nadtlenków wodoru będzie powodowała oksydacyjne uszkodzenie tarczycy. I tu celem ochrony antyoksydacyjnej do akcji wkracza selen który wolne rodniki neutralizuje. Kluczowy dla prawidłowej pracy tarczycy jest więc poziom jodu, ale i poziom selenu. Osoba przyjmująca selen, nie może mieć także niedoborów jodu. Widzicie więc że samodzielna suplementacja jest strzałem w kolano. Suplementy, zwłaszcza pierwiastków śladowych muszą mieć miejsce zawsze pod kontrolą lekarską, i zawsze po oznaczeniu poziomów.

Nadmiar jodu z uwagi na stres oksydacyjny jest istotnym czynnikiem rozwoju choroby Hashimoto, głównie dla osób z predyspozycjami genetycznymi do autoimmunizacji. Będzie też zaostrzał istniejący stan zapalny w przypadku osób już chorujących na tę chorobę.
Mając niedoczynność tarczycy możesz doprowadzić do choroby Hashimoto, przedawkując jod.

O selenie pisałam TU (klik).

Testy skórne określające poziom jodu w organizmie

Kochani, pytacie mnie o skórne testy na poziom jodu w organizmie…….. Łapię się za głowę. Nie chcę szczegółowo opisywać co mi piszecie bo jeszcze kogoś to zaciekawi i zechce sobie wykonać, ale dziewczyny, jak ja naleję sobie syropu malinowego na brzuch, i po dwunastu godzinach tego syropu tam nie będzie, a będzie jedynie sucha plama to oznacza to ze jem za mało malin? Poziom jodu w organizmie oznacza się w badaniu laboratoryjnym. Nie wylewając sobie płyn Lugola na skórę. Aż ciężko mi to pisać bo ludzie robią takie szarlatańskie czary mary, a potem łykają jod bez wskazań doprowadzając do autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Zalecane dawki spożycia jodu?

Dla osób dorosłych to 150 mcg dziennie. Zapotrzebowanie wzrasta do 250 mcg w okresie ciąży i laktacji.
Minimalna dawka jodu wg Światowej Organizacji Zdrowia to 1 mcg na kilogram masy ciała.

Naturalne źródła jodu

Jak wiecie, w Polsce od 1935 roku jodowana jest sól w celu zapobiegania niedoborom. Biorąc pod uwagę ilość soli jaką zużywają Polacy, niedobory są rzadkością.  

Bardzo dobrym źródłem jodu są:

 • ryby  – liderem absolutnym jest dorsz który zawiera 70 mcg jodu w 100 g podczas gdy łosoś 44 mcg
 • czereśnie,
 • nabiał 
 • jaja
 • ryż brązowy
 • płatki owsiane
 • orzechy
 • borówki amerykańskie
 • truskawki
 • fasola szparagowa
 • biała fasola
 • ziemniaki
 • brokuły
 • szpinak

Dobrze ustawiona dieta tarczycowa powinna pokrywać dobowe zapotrzebowanie na jod. Z dietą jodu nie przedawkujecie. Z suplementów owszem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak procentowo obliczyć poziom tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) aby właściwie zinterpretować wynik badania i wreszcie zrozumieć, dlaczego wciąż źle się czujesz
niedoczynność tarczycy tyroksyny trójjodotyroniny

Dziś wrócimy do diagnostyki w niedoczynności tarczycy, ponieważ w dalszym ciągu otrzymuję pytania w tej sprawie, co oznacza, że nie Czytaj dalej

Jodowa petarda dla szybkiego tempa metabolizmu, redukcji obrzęków i oczyszczenia!
Jodowa petarda dla szybkiego tempa metabolizmu, redukcji obrzęków i oczyszczenia!

O tym jak ważny dla zdrowia i szybkiego tempa metabolizmu jest poziom jodu pisałam TU. Pokarmem bogatym w ten pierwiastek Czytaj dalej

103 komentarze

aniaDodano:  30 maj 2018 - 8:31
Gosiu czyli jeśli zjem za dużo jodu z pożywieniem - ponad dzienne zapotrzebowanie - to organizm to wydali i nie przedawkuję? Przedawkować można tylko przez suplementy, dobrze rozumiem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 8:33
Organizm się tego pozbędzie, bez obaw.
aniaDodano:  30 maj 2018 - 8:40
Dzięki :)
Odpowiedz
KamilaDodano:  30 maj 2018 - 8:37
Małgosiu, jaki jest najlepszy wg Ciebie rodzaj mięsa ?? 1. Kurczaka kupuję tylko zagrodowego, a co z indykiem???? 2. Wołowina jest okej? Jaki rodzaj Małgosiu??? Cielęcina ze względu na trądzik chyba nie, prawda? 3. Jesz wieprzowinę? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 8:59
1- indyka kupuję normalnie w sklepie, 2- wołowina ok. Cielęcinę omijam. 3- wieprzowiny nie jem.
JDodano:  13 czerwiec 2018 - 11:05
a dlaczego Małgosiu omijasz cielęcinę? bo ja zawsze kupowałam dla siebie i dzieci i dlatego takie zdziwienie
ADodano:  9 lipiec 2019 - 11:17
dlaczego nie można jeść cielęciny?
Odpowiedz
KarolinaDodano:  30 maj 2018 - 8:43
Gosiu dobowa zbiórka moczu polega na tym, że owszem - zbierasz mocz przez 24h ale pierwszą próbkę się odrzuca. Czyli: pierwszy sik o 6 odrzucasz i sik o 6 rano następnego dnia zostaje w słoju. Do tego trzeba się dowiedzieć czy do tego oznaczenia nie należy zakonserwować moczu, ale o tym już poinformuje laboratorium. Pozdrawiam, diagnosta laboratoryjny ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 8:58
Dokładnie.Wszelkich szczegółowych informacji udziela diagnosta.
AniaDodano:  3 czerwiec 2018 - 20:43
Małgosiu o ferrytynie i nadczynnośći prosimy 🙂
Odpowiedz
JolaDodano:  30 maj 2018 - 8:46
Gosiu, jak można zwiększyć poziom ferrytyny?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 8:58
Napiszę niebawem.
EwaDodano:  30 maj 2018 - 10:49
Też czekam
Odpowiedz
KarolinaDodano:  30 maj 2018 - 8:48
Odpowiedni sposób pobrania jest kluczowy. Należy zapisać godzinę, mieć odpowiedni pojemnik, mocz przez cały dzień przetrzymywać w lodówce. Jest kilka kroków, które trzeba przejść żeby oznaczenie było prawidłowe. Ponadto samo w sobie oznaczenie jodu w moczu jest dość rzadko wykonywane ze względu na sposób oznaczenia.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 8:57
To prawda ale tego należy dowiedzieć się w laboratorium i od lekarza.
Odpowiedz
ElzbietkaDodano:  30 maj 2018 - 9:18
Śmiejemy się że to w średniowieczu spożywano proszek z żaby i smarowano się odchodami krokodyla, a sami wciąż uprawiamy szarlatańskie czary mary :)
Odpowiedz
MagdaDodano:  30 maj 2018 - 9:37
Małgosiu, po przeczytaniu Twojego tekstu zbladłam. Jestem w 10 tyg. ciąży, mam niedoczynność i Hashimoto. Lekarz ginekolog zalecił mi suplementacje jodem 200mcg. Oczywiscie bez uprzednich badań!!! Co robić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 10:13
W ciąży zapotrzebowanie jest większe (dwukrotnie) i lekarze przepisują. W tym aspekcie bez obaw.
Magda Dodano:  30 maj 2018 - 10:48
Ok, dziękuję.
Odpowiedz
Mariusz Dodano:  30 maj 2018 - 9:51
Dzień dobry Pani Małgosiu, Takie pytanie od mężczyzny :) Co może być przyczyną wolnego wzrostu witaminy D ? Od poziiomu 10 wspoczyło na 23 , potem na 31 . Ostatnio miałem intestynwa terapię 10 000 jednostek wityaminy D ( od lekarza) na dwa miesiące . I z 23 podeszło na 31. Czy to normalne?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 10:13
Trzeba zmienić preparat.
MariuszDodano:  30 maj 2018 - 15:24
Używałem już różnych preparatów. Najlepszy efekt był po Solgarz, po zmianie na inne efekt się spowolnił. Ale mimo wszytsko nawet na Solgarze idzie to bardzo wolno. Czy tak może być ?
PatuszakDodano:  5 czerwiec 2018 - 21:40
Mariuszu, spróbuj kropli Dr Jacobs D3 + K2MK7. Krople wchłaniają się błyskawicznie! Dodatkowym plusem jest to, że są bardzo wydajne :) Trzymam kciuki, mnie ten preparat pomógł.
Odpowiedz
AniaDodano:  30 maj 2018 - 10:03
Gosiu, Dlaczego \"omijasz\" cielęcinę ? Myślałam, że jest lepsza od wołowiny, ma więcej części kleistych, dobrych na stawy, pediatra też mi zalecała na rosół. ps. w artykule wkradła się literówka, powinno być:płyn Lugola
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 10:12
Odrzuca mnie ostatnio zapach.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  30 maj 2018 - 10:10
A na grupach facebookowych o hashi i nt pelno znawcow, ktorzy przekonuja do wejscia na protokol jodowy. Dzieki niemu ponoc wyleczyli tarczyce i nie potrzebuja juz euthyroxu.. mnóstwo ludzi przyjmuje lugole i chwala sie ze maja mnóstwo energii, jest im ciagle cieplo. Nie powiem takie relacje nawet mnie przekonuja, ale sama balabym sie to zastosowac.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 10:12
Jeśli mieli niedobór jodu TAK. Niedobór jodu jest przyczyną niedoczynności, ale trzeba włączyć leczenie po wykonaniu badań.
Odpowiedz
MagdaDodano:  30 maj 2018 - 10:27
Gosiu, śledzę Twój blog od bardzo dawna i jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy. W tym wpisie BARDZO brakuje mi jednak informacji o tym, że istnieje jod organiczny, który dla zdrowia jest trucizną, a który zapisywany jest przez lekarzy oraz jod nieorganiczny, który jest zbawienny dla organizmu i potrafi zdziałać cuda... Niestety większość Polaków a głównie Polek ma deficyt jodu i nikt o tym nie mówi...To smutne.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 11:31
To prawda.
Odpowiedz
Joanna Dodano:  30 maj 2018 - 10:31
Gosiu proszę abyś nie odebrała tego zle ale co jeśli dowiedziałabys się ze twoje dziecko cierpi na niedoczynnosc czy zastosowalabys hormony czy wolałabyś wdrożyć dietę?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 11:31
Zrobiłabym komplet badań aby sprawdzić czy wszystkie parametry które wchodzą w skład hormonów tarczycy są na odpowiednim poziomie.Czy dejodynazy są aktywowane. Czy nie ma niedoborów jodu, selenu, żelaza, folianów, b12 etc. Czyli czy nic tarczycy nie obciąża. Czy rower którym chcę jechać ma wszystkie koła i kierownicę. To tak obrazowo. Przed zastosowaniem hormonów sprawdziłabym wszystko. Następny etap to dieta. Hormony na końcu. To ostateczność.
JoannaDodano:  31 maj 2018 - 22:25
Dziękuje za odpowiedz.Niestety u mnie było zupełnie na odwrót i teraz córka przyjmuje hormony
Odpowiedz
ankaDodano:  30 maj 2018 - 10:42
płyn Lugola
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 11:28
Literówka, już poprawiłam, dziękuję.
Odpowiedz
NataliaDodano:  30 maj 2018 - 10:43
Jestem w 20. tygodniu ciąży. Mam niedoczynność tarczycy biorę euthyrox 50. Dodatkowo od lekarza dostałam jodid 100, a z racji ciąży biorę prenatal duo, w którym jest jod 200. Lekarz wiedział o mojej ciążowej suplementacji ja miałam obawy czy nie za dużo, ale usłyszałam, że tak będzie dobrze (bez badań). Zrezygnować z jodidu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 11:26
Proszę o konsultację z lekarzem.
Odpowiedz
IwaDodano:  30 maj 2018 - 11:06
Pani Gosiu ja mam takie pytanie, czy jest mozliwosc zamowienia diety na redukcje masy ciala dla matki I corki.chodzmi o to zebysmy gotowaly sobie razem tak2w1. Ja mam 50 lat 74kg niedoczynnosc tarczycy po calkowitym wycieciu,corka 21lat waga 85kg. Bardzo prosze o odpowiedz. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 maj 2018 - 11:26
Tak. Proszę wysłać dwa formularze w jednym mailu.
IwaDodano:  30 maj 2018 - 16:00
Dziekuje pieknie za odp.
Odpowiedz
MartaDodano:  30 maj 2018 - 11:54
Małgosiu jesteś niezastąpionym źródłem informacji, jeśli chodzi o choroby tarczycy. Śledzę na bieżąco twoje artykuły i przepisy
Odpowiedz
mmDodano:  30 maj 2018 - 12:24
proszę o radę, zażywam dwa razy dziennie siofor 850,próbowałam jako ochronę jelit stosować inulinę - niestety mam po niej straszne wzdęcia. Jaki probiotyk radzisz przy stosowaniu metforminy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:43
np. Dicoflor.
Odpowiedz
LugolkaDodano:  30 maj 2018 - 12:44
Ja biorę ponad 50mg jodu (nie mcg) I w końcu czuje ze żyje. Protokół jodowy na sekretyhipokratesa.pl bardzo mi pomógł. Po porodzie siadla tarczyca. Poziomu jodu nie badalam 😊 ale widać tu był problem. Ciekawe czy mój kom się ukaże... 🤔
Odpowiedz
MariolaDodano:  30 maj 2018 - 14:25
Witam serdecznie, chciałam podpytać czy pisze Pani diety dla osób z choroba wrzodziejącego jelita grubego?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:40
Tak.
Odpowiedz
IzaDodano:  30 maj 2018 - 14:52
Dzień dobry. Moje wyniki tsh 0.607 ft4 1.65 Ft3 5.79 czy jest potrzebna suplementacja Jodu ponieważ przy staranich o ciaze Dr. Przepisala mi Jodid 100. Kwas foliowy 37.5 B12 665 Ferrytyna 30.7 Mam mutacje Mthfr czy zajmuje się Pani dieta pod ten gen?.biore suplementy zmetylowane.
KingaDodano:  30 maj 2018 - 16:22
Małgosiu, proszę o radę- kilka lat temu wykryto u mnie PCO, po pewnym czasie niedoczynność tarczyc, teraz dowiaduje się że ma insulinoporność. Jestem załamana, podejrzewam, że problem w moim organizmiem jest globalny,że jedno wpływa na drugie,ale żaden lekarz nie chce sprawdzić tego w ten sposób, tylko każdy leczy swoją \" działke\" i tyle( daja antykoncepcje/ eutyrox i tyle) a ja tyje/chudne i tak na zmianę. Najlepiej żebym nic nie jadła, bo zaraz dodatkowe kilogramy. Nadwagi nie mam, ale bardzo się pilnuje, gdyż każde odstępstwo powoduje tycie. Podpowiedz proszę jakie badania zrobić czy wprowadzić dietę jakąś suplementacje. Czy masz może jakiegoś lekarza godnego polecenia, który spojrzy na to wszystko całościowo (jestem z Warszawy)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:50
Nie piszę takich diet.
PatuszakDodano:  5 czerwiec 2018 - 21:50
Kingo, myślę, że Twoje podejrzenia nie są bezpodstawne. U mnie się zaczęło od PCO i insulinooporności, a parę lat później odkryłam przez przypadek (problemy z rytmem serca), że mam niedoczynność tarczycy w przebiegu Hashimoto. To odkrycie zainspirowało mnie do spojrzenia na swój organizm holistycznie i poszukania lekarzy/dietetyków, który również tak na mnie spojrzą.
Odpowiedz
KasiaDodano:  30 maj 2018 - 19:42
Gosiu uwielbiam Cie ale tym razem się z Tobą nie zgodzę. Jod to owszem pierwiastek śladowy ale jest całe mnóstwo pierwiastków \"usuwających\" jod z organizmu. To brom chociażby czy fluor. Te pierwiastki są wszędzie niestety. Zalecenia dotyczące jodu są zaniżone. Japończycy spożywają czterystakrotnie więcej jodu niż Europejczycy. I chorują od nas rzadziej. Małe dawki jodu są zabójcze dla tarczycy owszem. Dlatego trzeba brać więcej. dlatego jodid zaostrza hashimoto. A duże dawki jodu je łagodzą. Sama stosuje płyn lugola. Z całym protokołem oczywiście. To jedyny preparat dzięki któremu mam regularne miesiączki (pcos \"leczone\" antykoncepcją od 20 lat!!! Ja nie miewałam innych miesiäczek jak wywoływane od wielu lat). Dzięki niemu normuje mi się tarczyca. Z dietą i wysiłkiem fizycznym jestem nowym człowiekiem. Nie skreślaj tej metody. Dobrze ją przeanalizuj. Poprawnie prowadzony protokół jodowy wiele osób wyciągnął z niedoczynności. Oczywiście nie wolno brać jodu ot tak. Bez selenu chociażb
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:40
Kasiu ale w którym miejscu ja napisałam że skreślam tę metodę??? ABSOLUTNIE NIE! Jod jest zbawienny da tarczycy ale suplementujmy po wykonaniu badań.
Odpowiedz
Magdalena Dodano:  31 maj 2018 - 1:49
Małgosiu, wspominałaś, że planujesz post o ferrytnie. Czy planujesz tam poświecić uwagę również takim przypadkom, gdzie jest jej nadmiar? Napisać, czy jest to niebezpieczne i skąd taka sytuacja? Jestem zdziwiona, ponieważ w ostatnich miesiącach moje odżywianie pozostawia wiele do życzenia, więc nie wiem, skąd taki wynik, dodatkowo mam chorobę Crohna i od zawsze miałam silną anemię, ogromne niedobry żelaza i tragiczną hemoglobinę, teraz choroba endoskopowo jest w remisji, więc na pewno wchłanialnosc się poprawiła, ale i tak moje obecne wyniki, tj poziom żelaza 127, hemoglobina ponad 14 mnie zamurowały, a już szczególnie ta ferrytyna - poziom wyszedł 238 ng/ml, norma laboratoryjna 204. Od lekarza nie wyciągnęłam żadnych konkretów, prócz zleconej powtórki za 3 miesiące. Pozdrawiam
Odpowiedz
IrenaDodano:  31 maj 2018 - 11:30
Przerażające... Ja dostałam Jodid od lekarza ze względu na małą tarczycę (podobno połowa normalnej objętości). Nie miałam wykonywanych badań, a przyjmuję go od 4 lat.... Powinnam odstawić, wykonać badania, porozmawiać z lekarzem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:46
Warto porozmawiać z lekarzem.
Odpowiedz
KamilaDodano:  31 maj 2018 - 15:39
Malgosiu czy w I trymestrze ciazy moge przyjmowac selen przy niedoczynnosci tarczycy i Hashi?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:46
Jeśli jest niedobór to tak. Lekarz musi skierować na oznaczenie poziomu i dobrać optymalną dawkę.
Odpowiedz
MagdaDodano:  31 maj 2018 - 21:23
Małgosiu trener zalecił na redukcji następujący jadłospis rano dwa jaja, drugi posiłek owsianka, trzeci i czwarty 50g ryżu, kurczak i warzywa, piąty tłusta ryba. Zamówiłam kilka dni wcześniej diete od Ciebie. Czy mogę bez obaw stosować Twoja dietę i tym samym udowodnić że nie muszę jeść codziennie tego samego? Dlaczego nam kazał spożywać takie posiłki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:48
Jedzenie tego samego codziennie to katorga.
Odpowiedz
PiotrDodano:  1 czerwiec 2018 - 7:06
Czesc Malgosiu, A czy oznaczenie poziomu jodu z analizy pierwiastkowej wlosa jest tak samo \"wartosciowe\" jak to z moczu? Pozd, Piotr
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:44
Ciężko mi się wypowiedzieć. Nie wiem.
Odpowiedz
AngelaDodano:  1 czerwiec 2018 - 8:45
Czy sól himalajska, morska i inne też są jodowane? Albo zawierają same w sobie podobne ilości jak nasza klasyczna polska sól?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:38
Trzeba sprawdzać. Ilości są różne.
Odpowiedz
GosiaDodano:  2 czerwiec 2018 - 20:06
Malgosiu, przy nieszczelnym jelicie zalecasz obieranie owocow i warzyw. Jesli zblenderuje je ze skorka w blenderze to bedzie ok, czy jednak trzeba je obrac przed blenderowaniem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:35
Nie ma to znaczenia.
Odpowiedz
OkDodano:  2 czerwiec 2018 - 22:55
Gosiu mam pytanie. Czy trądzik może mieć związek z cukrzyca ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:35
Tak. Insulina stymuluje jajniki do produkcji androgenów a te powodują trądzik. Wysoki cukier = wyrzuty insuliny.
Odpowiedz
PatiDodano:  3 czerwiec 2018 - 8:21
Witam, chciałabym zapytać kiedy pojawią się jakieś informacje na temat Nadczynności tarczycy czy tez chorobie Gravesa Basedowa? Wszędzie informacje tylko o niedoczynności czy Hashimoto. Wbrew pozorom nas też jest sporo i chętnie o tym poczytamy :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 15:05
Będą.
Odpowiedz
Ula S.Dodano:  4 czerwiec 2018 - 9:07
Pisałaś wcześniej, że polecasz Tardyferon-fol, jeśli już trzeba brać żelazo. Czy obecność kwasu foliowego jest bardzo istotna przy produkcie z żelazem? Wpływa jakoś na jego przyswajalność?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 czerwiec 2018 - 10:33
Tak. Przy dużych niedoborach warto dodatkowo brać kwas foliowy (tak zalecają lekarze) dodatkowo.
Odpowiedz
WiolllaDodano:  5 czerwiec 2018 - 6:16
Czy niedobór ferrytyny i żelaza może sprawiać że mam proble że zrzuceniem wagi mimo ćwiczen i zdrowych posiłków?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 czerwiec 2018 - 8:08
Tak ponieważ przy niskim poziomi żelaza nie aktywowane są dejodynazy a to sprawia że tarczyca zwalnia metabolizm.
Odpowiedz
Patrycja Dodano:  7 czerwiec 2018 - 13:58
Dzień dobry, Pani Małgosiu mam stwierdzone Hashimoto. Od jakiegoś czasu szukam producentów godnych zaufania, których suplementy są dobrze przyswajalne. Czy poleca Pani jako suplementację witaminy producenta High Potency np. WITAMINA D3 2000IU 50mcg plus Prebiotyk +L-Leucyna, ACEROLA FORTE naturalna wit C 500m, MODULATOR FORTE ( B6, B12, BIOTYNA, KWAS FOLIOWY) bądź WITAMINA Mg+Zn+B6? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 czerwiec 2018 - 10:12
Ja polecam WISH i Solgar. Te wchłaniają się najlepiej.
Odpowiedz
DagaDodano:  12 czerwiec 2018 - 1:19
Bardzo interesujace. Zasadniczo, to nigdy sie nad nie zastanwialam-bo mieszkajac nad morzem , cale zycie mi wmawiano , \"wdychaj jod, tutaj powietrze jest pelne jodu\". Byc moze tak bylo-ale czy bylo to pelne zapotrzebowanie dla mojego organizmu? Tego juz nie wiem. Co ciekawe, po przeprowadzce do Irlandii, do Dublina-czyli stricte nad morze -okazalo sie ze tam..nie ma jodu! Jadlam produkty ktore zawieraj jod -a przynajmniej staralam sie. Po 6 latach przeprowadzilam sie znowu..tym raze w rejon francuskich Alp. ALe przynajmniej witaminy D3 nie braknie. Slonca jest tu duzo, praktycznie caly rok!
Odpowiedz
kejtDodano:  13 czerwiec 2018 - 9:08
Gosiu, przeraziłam się Twoim artykułem, a własnie endo przepisała mi bez badań jod. Wyniki odnosnie ktorych zapisała jod: - ft3 3,08 (norma 2,6-5,1) - ft4 1,09 (norma 08-1,7) - konwersja 19% do 32% - TSH 3,8 - PCOS - IO Czy to już podejrzenie Hashi? Brać ten jod? Staramy się o dziecko i sił już brak na kolejne bezowocne rozmowy z lekarzami.
TatianaDodano:  13 luty 2019 - 8:39
Zbadaj przeciwciała antyTPO i antyTG - masz wysokie tsh.
Odpowiedz
KasiaDodano:  5 październik 2018 - 9:38
Bardzo dużo istotnych informacji o niedoczynności tarczycy na Twojej stronie. Czy te wszystkie zalecenia, mają tez zastosowania w przypadku sytuacji po usunięciu tarczycy? Czeka mnie taka operacja i staram się przeszkolić w tym zakresie i przygotować ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  5 październik 2018 - 12:38
Tak.
Odpowiedz
AsikyoasikDodano:  15 grudzień 2018 - 23:22
Dla prawidłowego funkcjonowańia tarczycy jod jest niezbędny, zwłaszcza przy niedoczynnosci...ale przy Hashimoto jest odwrotnie. A jak ma sie problem i z niedoczynnością i Hashimoto to jak to rozumieć i w która iść stronę ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 grudzień 2018 - 9:37
Nie w każdym przypadku w hashimoto zabronione. Zabronione są wysokie dawki. Dobowa norma to 150 mikrogramów. Bardzo dużo osób nie dostarcza tej ilości z dietą.
MartaDodano:  6 luty 2019 - 19:52
Pani Małgosiu,A podczas karmienia piersią, osoba z niedoczynnością i Hashimoto może przyjmować jod, czy raczej unikać?
Odpowiedz
AGA - Gosiu, ja mam niedoczynnosc tarczycy zdiagnozowana od pazdziernika. Bylam na diecie keto i nic nie schudlam, wiec moje pytanie czy na Twojej diecie uwzgladniajacej moja chorobe bedzie to mozliwe? Dodano:  9 luty 2019 - 13:39
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 luty 2019 - 8:58
Oczywiście. W ciągu 5 lat mojej pracy schudły na niej tysiące osób.
Odpowiedz
MDodano:  12 marzec 2019 - 10:50
Wszystkim unikającym jodu polecam książkę prof.Dangela, \"Żywienie niskowęglowodanowe w ciąży\".
Odpowiedz
niedoczynnoscDodano:  1 kwiecień 2019 - 11:50
Jestem przykładem, że w niedoczynności tarczycy JOD zdziałał cuda ! Zniknęły obrzęki, nie wypadają włosy. Z kolei samą tarczyce i stany zapalne, które pojawiły się w organizmie + źle pracującą gospodarkę hormonalną wyleczyłam/wyregulowałam oleje z konopi. Tutaj też ważne było dawkowanie i rodzaj na mnie zadziało małe stężenie,ale za to o pełnym spektrum czyli np. z konopiafarmacja 5% essenz . Waga już mi nie skacze. Czuje, że mam wreszcie więcej energii.
Odpowiedz
SiwaDodano:  4 maj 2019 - 21:13
Małgosiu, mam dziecko z niedoczynnością tarczycy. Analiza pierwiastkowa włosa wykazała znaczny niedobór jodu. Czy powinniśmy suplementować czy dostarczać z diety?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 maj 2019 - 16:45
Konieczna jest suplementacja. Dawkę ustala lekarz.
Odpowiedz
MJDodano:  19 czerwiec 2019 - 13:10
mi w laboratorium powiedzieli, ze jodu nie da sié sprawdzic metodami laboratyjnymi.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  19 czerwiec 2019 - 13:35
Dziwne. Ja sprawdzałam we krwi.
Odpowiedz
A.Dodano:  20 czerwiec 2019 - 17:09
Dzień dobry :-) poradźcie proszę co zrobić... kilka dni temu odebrałam wyniki 17-letniego syna i nie wiem co robić dalej.... nigdy nie dotyczyły mnie problemy z tarczycą i ilośc rozbieżnych informacji mnie przeraża, a i opinie lekarzy są niespójne... :-( bardzo mocno wierzę w moc odżywiania, suplementacji i ziół, ale już sama nie wiem... TSH - 4,79 (0,51-4,3) FT4 -1,31 (0,98-1,63) FT3 - 3,66 (2,56-5) A-TPO 10,42 (0-34) A-TG 10,79 (0-115) Wszystko ok poza TSH... ale TSH jak się dowiedziałam kluczowe i należy jak najszybciej włączyć Euthyrox, może jod, bo syna należy zacząć leczyć, od pediatry znów informacja że dojrzewa i należy czekać... Nie chcę mu zaszkodzić, ale też boję się przeoczyć... będę wdzięczna za wszelkie sugestie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 czerwiec 2019 - 9:38
Na początek zastosowałabym dietę tarczycową + suplementacja i wyniki po 7 tygodniach. Proszę nie spieszyć się z tyroksyną. Na to jest jeszcze czas.
A.Dodano:  25 czerwiec 2019 - 14:16
Czy myśląc o suplementacji mam myśleć o jodzie? Czy może coś innego? No i dieta tarczycowa... gdzie znajdę jakieś wiarygodne informacje? Przepraszam, za pytania ale naprawdę raczkuję w temacie tarczyca....
Odpowiedz
MichałDodano:  30 lipiec 2019 - 8:56
Zwracam się z prośbą o pomoc. Wczoraj zbadałem poziom jodu w surowicy krwi. Poziom jodu jest podwyższony o 20%. Choruję na wole guzowate tarczycy. Biorę Od 3 lat Euthyrox 50. badania tsh , ft3 i ft4 - w normie. Jodu specjalnie nie suplementuję. Jestem zdziwiony tym wynikiem jodu. Chcę odstawić euthyrox, jak to zrobić?. Jak obniżyć poziom jodu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 lipiec 2019 - 8:22
Michał nie konsultuję pacjentów w komentarzach na blogu.
Odpowiedz
Paulina Dodano:  18 luty 2020 - 15:35
Witam Pani Gosiu ! Staramy się z mężem o dziecko. Ginekolog zalecił mi suplementowanie kwasu foliowego. Zażywam tabletki Folio forte o następującym składzie: kwas foliowy - 800 µg jod - 150 µg wit. D3 - 20 µg (800 I. E.*) wit. B12 - 9 µg Ponieważ od lat choruję na niedoczynność tarczycy i Hashimoto, zapytałam mojego ginekologa, czy powinnam zażywać preparat zawierający jod, czy może lepiej kwas foliowy bez dodatku jodu ? Ginekolog stwierdził, że jod mogę i powinnam suplementować. Jakie jest Pani zdanie na ten temat ?
Odpowiedz
PaulaDodano:  8 maj 2020 - 12:17
Gosiu, co w sytuacji przedawkowania suplementacja jodu? Gdy sie odstawi to po jakims czasie stezenie sie wyrowna? Co z mozliwoscia wywolania tym hashimoto?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 maj 2020 - 8:11
Jest możliwość promocji hashimoto w wyniku przedawkowania jodu, oczywiście. Jeśli w organizmie jest nadmiar jodu, należy go odstawić. Organizm wyrówna.
Odpowiedz
OlaDodano:  21 sierpień 2020 - 16:30
Witam, jestem w ciąży i przez, pomyłkę dwa razy jednego dnia wzielam witaminy w których jest 200mcg jodu więc wzielam podwójna dawka jodu. Czy taka jednorazowa pomyłka może mi zaszkodzić? Pozdrawiam
Odpowiedz
Magdalena Dodano:  4 kwiecień 2021 - 23:46
A co z osobami, które nie mają już tarczycy i przyjmują Euthyrox 125 mg? Można spokojnie przyjmować jod 12,5 mg?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2021 - 10:54
O tym decyduje lekarz prowadzący.
Odpowiedz
EdytaDodano:  28 wrzesień 2023 - 6:24
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
TomaszDodano:  6 styczeń 2024 - 3:13
Twój komentarz został wysłany do zatwierdzenia przez administrację.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds