fbpx
13 kilo w 6 miesięcy. Odsłona 4 – jadłospis nr 3

Jak korzystać z jadłospisów?

Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły :
Odchudzanie zaczyna się w głowie ! Jak zdrowo chudnąć i jak ja wyglądałam zanim schudłam ?  (klik)
Im mniej jesz tym bardziej utyjesz. Zasady funkcjonowania naszego metabolizmu (klik) 
Oblicz także swoją optymalną kaloryczność dzienną przy obecnych wymiarach i zweryfikuj, ile powinnaś/powinieneś jeść, aby schudnąć Czym jest metabolizm i dlaczego niektórzy tyją „z powietrza” ? I dla motywacji moje nogi „przed” i „po”(klik)
Proszę także o zapoznanie się z zakładką Bądź FIT (klik)

Prezentowany tu jadłospis nie jest dietą odchudzającą. Opiera się na podstawowych zasadach zdrowego odżywiania i służy jako inspiracja.

Jeżeli zależy Ci na idealnie zbilansowanej diecie, dzięki której poczujesz się lekka i pełna energii, uwzględniającej wszystkie niezbędne mikroelementy i w kaloryczności bardziej dopasowanej do Ciebie, koniecznie skorzystaj z moich gotowych diet LOW CARB i Niski IG. Diet przeciwzapalnych, turboszybkich, budżetowych, przygotowanych w oparciu o kuchnię polską czy też inspirowanych moimi zagranicznymi podróżami. A wszystko to w książkowej wersji elektronicznej, wzbogaconej zdjęciami i sporą dawką wiedzy.

 

Cały jadłospis możesz sobie wydrukować, korzystając z funkcji dostępnej na końcu jadłospisu.

No i dużo pijemy (woda, herbaty ziołowe, owocowe) i ruszamy się jak najwięcej !!! 30 minut dziennie to minimum !!!


JADŁOSPIS 
(piątek, sobota, niedziela, poniedziałek)


Piątek – łącznie ok. 1820 kcal 
Śniadanie: ok. 496 kcal
* 3 kromki razowego chleba posmarowane masłem osełkowym – ok. 300 kcal
* 3 plasterki żółtego sera – ok. 170 kcal
* 1 pomidor  – ok. 26 kcal 
* herbata owocowa bez cukru lub czarna z cytryną bez cukru 
* liście sałaty (kaloryczność jest znikoma więc nie piszę )

 

W międzyczasie: ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 194 kcal
* sałatka z pokrojonych w kostkę 2 kiwi i 2 nektarynek – ok. 194 kcal

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 360 kcal
Dla tych którzy mają w pracy mikrofalówkę:
* 5 sztuk pierogów z twarogiem – ok. 360 kcal 

Dla tych którzy nie mają w pracy mikrofalówki proponuję sałatkę – ok. 360 kcal
* szklanka ugotowanego pełnoziarnistego makaronu penne – ok. 173 kcal
* 10 czarnych oliwek – ok. 40 kcal
* 10 kostek chudego sera typu feta (ok. 20 gram) – ok. 30 kcal
* pomidor – ok. 26 kcal
* 2/3 czerwonej papryki – ok. 40 kcal 
* łyżka sosu winegret – ok. 50 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 250 kcal
* szklanka jogurtu naturalnego Tola z wapniem + banan pokrojony w kostkę – ok. 250 kcal

Obiadokolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 450 kcal        Dziś zaszalejemy !!!
* Dorsz w płatkach migdałowych z zapiekanką z cukinii i ziemniaków -porcja widoczna na zdjęciu (ok. 200 gram dorsza) + zapiekanka – ok.  450 kcal

Sobota – łącznie ok. 1849 kcal 
śniadanie: ok. 340 kcal
* 2 łyżki mixu śniadaniowego – ok. 90 kcal
* jogurt naturalny z wapniem Tola 250 gram – ok. 150 kcal
* banan – ok. 100 kcal
Wszystkie składniki miksujemy w blenderze na koktajl. 

Przekąska (2-gie śniadanie): ok. 555 kcal
* 2 naleśniki – ok. 340 kcal
* 100 gram chudego białego sera – ok. 80 kcal
* pół szklanki jogurtu naturalnego Tola z wapniem – ok. 75 kcal
* szklanka jagód – ok. 60 kcal

W międzyczasie kawa (ja się nie obejdę bez kawy) :ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Obiad: ok. 522 kcal
* 2 gołąbki z przepisu dostepnego tutaj  – ok. 260 kcal
* 4 średnie młode ziemniaki – ok. 240 kcal
* 2 ogórki małosolne – ok. 22 kcal

Podwieczorek: ok. 70 kcal
* pojemnik malin ok. 70 kcal  

Kolacja : ok. 292 kcal
Sałatka – ok. 292 kcal
* 2 garście roszponki – ok. 20 kcal 
* 10 kostek sera feta (ok. 20 gram) – ok. 30 kcal
* 10 czarnych oliwek – ok. 40 kcal
* 2 pomidory – ok. 52 kcal 
* 3 łyżki sosu winegret – ok. 150 kcal


Niedziela – łącznie ok. 1834 kcal
śniadanie: ok. 410 kcal 
* herbata owocowa lub czarna z cytryną bez cukru
* kromka chleba razowego z masłem osełkowym – ok. 100 kcal
* 2 jajka sadzone z 3 cieniutkimi plasterkami wędzonego bekonu (trzeba go najpierw zesmażyć na suchej patelni a na wytopiony tłuszcz wbić jajka i smażyć pod przykryciem na minimalnym ogniu. Żółtko ma być półpłynne)
Porcja jak poniżej – ok. 310 kcal

Przekąska: ok. 140 kcal
* koktajl malinowy  (szklanka malin + szklanka kefiru naturalnego 0% + łyżeczka cukru trzcinowego) ok. 140 kcal

Obiad: ok. 432 kcal
Przepis na cały obiad znajdziecie tutaj.
Porcja widoczna na zdjęciu to ok. 410 kcal.
* 2 ogórki małosolne  – ok. 22 kcal

Popołudniowe słodkości: ok. 450  kcal
mrożona kawa z bitą śmietaną – ok. 120 kcal

*  jeden kawałek czekoladowego brownie z malinami – ok. 330 kcal 

Kolacja : ok.  402 kcal 
Sałatka caprese- ok. 402 kcal
* 2 pomidory – ok. 52 cal
* kulka sera mozzarella – ok. 350 kcal
* liście bazylii

Poniedziałek – łącznie ok. 1734  kcal
śniadanie: ok. 424 kcal
* jogurt naturalny Tola 250 gram – ok. 150 kcal
* 2 kiwi – ok. 84 kcal
* 1 nektarynka – ok. 55 kcal
* 3 łyżki miksu śniadaniowego – ok. 135 kcal

W międzyczasie kawa: ok. 70 kcal
* cafe latte – 100 ml mleka 2% (ok.50 kcal) , płaska łyżeczka cukru (ok.20 kcal) – ok. 70 kcal

Przekąska (jemy ok. godziny 10-11): ok. 260 kcal
* kanapka z 2 kromek razowego chleba posmarowanych masłem z plasterkiem pomidora i chudą szynką – ok. 260 kcal 

Lunch zabierany do pracy (jemy ok. godziny 13-tej) : ok. 340 kcal
Dla tych którzy mają w pracy mikrofalówkę:
* 2 gołąbki, które robiliśmy w sobotę – ok. 260 kcal
* kromka chleba razowego, bez masła – ok. 80 kcal 

Dla tych którzy nie mają w pracy mikrofalówki proponuję sałatkę:
* 2 jajka ugotowane na twardo – ok. 160 kcal
* 1 czerwona papryka – ok. 64 kcal
* 1 żółta papryka – ok. 64 kcal 
* ćwierć małej cebuli – ok. 8 kcal
* 1 pomidor – ok. 26 kcal
* łyżka jogurtu greckiego light – ok. 15 kcal
Wszystkie składniki kroimy w drobniuteńką kosteczkę. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy jogurt grecki.

Przekąska (jemy ok. godziny 14-15): ok. 190 kcal
* 1 duże jabłko – ok. 90  kcal
* 1 banan – ok. 100 kcal 

Obiadokolacja (jemy do godziny 19-tej): ok. 450 kcal
Leczo z grillowanymi frankfurterkami – porcja widoczna na zdjęciu z wykorzystaniem 4 całych frankfurterek + leczo – ok. 450 kcal

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Świąteczne plany 😉
Świąteczne plany ;)

Kochani święta zbliżają się wielkimi krokami. My pierniczki mamy już za sobą. Ubiegła sobota była ciężka. Nie powiem ;)Cały dzień Czytaj dalej

13 kilo w 6 miesięcy. Odsłona 3 – jadłospis nr 2
13 kilo w 6 miesięcy. Odsłona 3 –  jadłospis nr 2

Jak korzystać z jadłospisów? Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły : Odchudzanie zaczyna Czytaj dalej

Jadłospis nr 16 na 7 dni
Jadłospis nr 16 na 7 dni

Jak korzystać z jadłospisów? Jeśli zaczynasz, zapoznaj się proszę, z moją filozofią odżywiania, i przeczytaj następujące artykuły : Odchudzanie zaczyna Czytaj dalej

Drodzy moi, w tym wyjątkowym Wielkanocnym czasie przyjmijcie tych kilka słów ode mnie
pisanki wielkanocne

Ponieważ jutro wszyscy zaczniemy kuchenne krzątanie, pozwólcie że powiem kilka słów już dziś.      Kochani z okazji zbliżających się Czytaj dalej

5 komentarzy

agateqDodano:  25 lipiec 2013 - 10:15
Wpraszam się na niedzielę, jeśli ktoś podąża tym jadłospisem. Popołudniowa porcja słodkości i kolacja, to leczo... Boskie<3
Odpowiedz
MP3-kaDodano:  25 lipiec 2013 - 12:16
te pierożki z "piątku" to ze zwykłej mąki czy pełnej?

byłam długo na dukanie - z przerwami na obżerane się - po prostu brakowało mi wielu rzeczy (a jestem słodyczoholikiem) i w końcu rzucałam się na jedzenie..

Od kilku dni mam dietę... którą sama sobie wymyśliłam
kasza/ryż/makaron/pieczywo - raz dziennie dwie kromki, raz dziennie ryż, makaron (pełne), lub kasza
również zrobiłam sobie taki miks śniadaniowy - tylko troszkę inny :P
codziennie jakiś owoc
dużo warzyw
kawa: z dużej latte, zaczęłam pić taką mniejszą kawę białą
dużo wody

do tego myślę nad wprowadzeniem jednego dnia białkowego ( z lub bez warzyw) - wtedy zero skrobi i owoców - coś jednak z dukana zostało :)

no zobaczymy co z tego wyniknie.

Powiedz mi ile minęło od osiągnięcia upragnionej wagi?
zmieniłaś coś swoje menu - w sensie dodałaś jakieś "mniej dietetyczne" jedzenie?? czy raczej odżywiasz się tak jak od samego początku diety?

pozdrawiam Klaudia
Dodano:  25 lipiec 2013 - 18:13
Może być zwykła,może być pełna. Jak lubisz.
Od utraty wagi minęło już 8 miesięcy. Odżywiam się według tego samego schematu (jak w jadłospisie)ponieważ ja nie traktowałam tego jak diety ale jak zmianę sposobu odzywiania na stałe. Jem zdrowe,nieprzetworzone rzeczy, dużo owoców, warzyw, nabiału. Nie przejadam się,nie obciążam żołądka. Na słodycze pozwalam sobie raz w tygodniu, zwykle jest to niedziela. Nie jadam kupnych słodyczy, tylko domowe robione. Oczywiście jak jestem u kogoś i jest tort czy jakieś ciasto to też zjem,nie wydziwiam ale jeden kawałek a nie trzy :) Będąc na wakacjach prawie co drugi dzień jadłam lody gałkowe (2 gałki) i waga nie odnotowała tego. PO prostu organizm przyzwyczaja się do pewnego rytmu i drobne grzechy (oczywiście w granicach rozsądku, bez przesady) wybacza :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 lipiec 2013 - 12:10
bende próbować tej diety
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  29 lipiec 2013 - 16:02
hejka,
widzę, że mocno interesujesz się kuchnią pod każdym względem. Podobają mi się Twoje przepisy, zwłaszcza te w diecie i desery. A może weźmiesz udział w tym konkursie: http://kobietapisze.pl/konkurs-wygraj-zestaw-przypraw/2013/07/29/
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Zabiegi estetyczne, retinoidy w pielęgnacji (krem) czy lasery mają udowodnione działanie stymulujące przebudowę skóry i produkcję kolagenu. To nie budzi wątpliwości i wiele kobiet korzysta z tego typu interwencji. Warto jednak pamiętać, że sam sygnał do produkcji kolagenu to tylko jeden element całego procesu.

Synteza i dojrzewanie włókien kolagenowych wymagają odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz obecności kofaktorów uczestniczących w reakcjach enzymatycznych. Jednym z nich jest żelazo, które bierze udział w działaniu hydroksylazy prolinowej i lizylowej, enzymów niezbędnych do prawidłowego dojrzewania i stabilizacji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C.

Nie oznacza to, że niski poziom żelaza przekreśla efekty zabiegów ani że suplementacja żelaza poprawi rezultaty u każdej osoby. Oznacza natomiast, że stan odżywienia organizmu jest jednym z czynników wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry i w pogoni za urodą warto mieć to na uwadze ☺️ .

...

304 11
Aż mnie zmroziło, gdy przeczytałam komentarze, jakie dostała Julia @jools_piton 

I za każdym razem robi mi się niedobrze, gdy widzę w internecie nagonki, wyśmiewanie i ocenianie wyglądu kobiet przez tych wszystkich „idealnych ludzi”.

A prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Pamiętajcie, że każdy patrzy przez własną soczewkę, przez własne doświadczenia, kompleksy i przekonania i zasadniczo najwięcej do powiedzenia mają często ci, którzy sami mają najwięcej do przepracowania.

Trzeba mówić o tym głośno! Każdy z nas ma prawo być takim jakim chce i wyglądać tak jak chce. I mówię to zarówno jako kobieta jak i dietetyk kliniczna pracująca z kobietami.

...

969 62
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. To jednak nie oznacza, że każde przypisywane jej działanie zostało równie dobrze potwierdzone ☺️.

W nauce istnieje ogromna różnica między „są badania sugerujące efekt” a „mamy wystarczająco mocne dowody, by uznać efekt za potwierdzony”.
To ważne z punktu widzenia konsumenta, którego budżet na suplementy nie jest nieograniczony i niestety często jest tak, że ludzie łapią się na to co gdzieś ktoś obiecuje zupełnie pomijając podstawy, którymi jeżeli chodzi o pamięć, koncentrację czy kwestie poznawcze są niewątpliwie sen, dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna i szeroko pojęty styl życia. Później kasa wydana i wielkie rozczarowanie, że miało być tak super a nie jest 🤷‍♀️. 

Właśnie dlatego w Unii Europejskiej producenci mogą komunikować tylko te oświadczenia zdrowotne, które przeszły ocenę naukową i zostały oficjalnie zatwierdzone.

To nie jest argument przeciwko kreatynie. To przypomnienie, że w nauce warto oddzielać to, co jest dobrze udokumentowane, od tego, co dopiero jest przedmiotem badań.

...

320 4
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej skuteczność w kontekście zwiększania wydolności podczas krótkotrwałych wysiłków o wysokiej intensywności oraz wspierania przyrostu masy i siły mięśniowej jest dobrze udokumentowana (zapraszam do mojego posta na ten temat). Jednak warto oddzielać to, co wiemy na pewno, od tego, co nadal jest przedmiotem badań.

Dużo się słyszy, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze takie jak chociażby pamięć. Niestety na podstawie badań nie można tego jednoznacznie stwierdzić i na tej podstawie każdemu rekomendować. Choć część badań sugeruje możliwe korzyści dla pamięci czy innych funkcji poznawczych, wyniki są niespójne, a obserwowane efekty najczęściej dotyczą konkretnych grup, takich jak osoby starsze, wegetarianie czy osoby pozbawione snu.
To nie oznacza, że kreatyna nie wpływa na mózg. Oznacza jedynie, że obecne dowody nie są na tyle mocne, aby taki efekt uznać za dobrze potwierdzony i komunikować go jako pewnik dla ogółu populacji.

Warto wiedzieć, że jeden z producentów kreatyny wystąpił o możliwość stosowania oświadczenia zdrowotnego: „Codzienne spożywanie kreatyny może poprawiać funkcje poznawcze”. Po ocenie dostępnych badań EFSA nie uznała dowodów za wystarczające, a Komisja Europejska nie dopuściła tego oświadczenia do stosowania (Rozporządzenie UE 2026/1118).
To dobry przykład różnicy między „istnieją badania sugerujące efekt” a „efekt został jednoznacznie potwierdzony”.

Piszę o tym po to, żebyście mieli świadomość iż suplementują kreatynę „na pamięć” możecie zauważyć, bądź nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.

...

1018 53

DIETA WYSOKOBIAŁKOWA
Dla kobiet aktywnych i po 40-tym roku życia, w okresie perimenopauzy i po menopauzie
Czytaj więcej