fbpx
Znaczenie tłuszczu w diecie. Dlaczego to nie on ponosi winę za Twoją nadwagę?

Temat tłuszczu to temat bardzo kontrowersyjny. Zwłaszcza w naszej, dietetycznej branży. Wśród większości dietetyków panuje przekonanie, że to on jest odpowiedzialny za otyłość i chcącemu schudnąć klientowi trzeba go mocno ograniczać. Od moich klientów otrzymuję mnóstwo takich diet. Przeglądając je łapię się za głowę. Gdzie sens. Gdzie podstawowa wiedza. Gdzie logika. Ale o tym za chwilę.

Zanik miesiączki
Przeraża to, że młode dziewczyny w swojej niewiedzy i naiwności, chcąc osiągnąć szczupłą sylwetkę ograniczają tłuszcze do minimum albo całkowicie je eliminują. Jaki jest efekt ? Zanik miesiączki. To pierwszy widoczny objaw drastycznego ograniczenia ilości tłuszczu. Dlaczego tak się dzieje? Jak zwykle u nas kobiet winę za ten stan rzeczy ponoszą hormony. Tkanka tłuszczowa wytwarza leptynę. Hormon odpowiedzialny za gospodarkę tłuszczową, sterujący także procesami „reprodukcyjnymi”. Więcej tkanki tłuszczowej to więcej leptyny. Mniej, to mniej leptyny. Wyobraźcie sobie wojnę, niedożywienie, głód. Czy wychudzona, niedożywiona kobieta jest w stanie „wyżywić” rozwijające się w niej dziecko? Czy po porodzie sama niedojadając, będzie miała wystarczającą ilość pokarmu dla noworodka? Niski poziom leptyny, blokując owulację, zatrzymuje miesiączkę i uniemożliwia zajście w ciążę. Natury nie oszukamy. W wyniku drastycznego ograniczenia tłuszczu, oprócz zatrzymania miesiączki, dochodzi także do rozregulowania układu hormonalnego i szeregu zmian w wyglądzie. Przestańcie bać się tłuszczu, a zacznijcie szalejącej insuliny. Zmieńcie myślenie o kaloriach. 100 kcal z migdałów czy oliwy do sałatki uruchamia w naszym organizmie szereg zupełnie innych reakcji niż 100 kcal z białego ryżu czy drożdżówki. Moi klienci będący na dietach indywidualnych ode mnie już to wiedzą. Nie patrzymy na kalorie. Patrzymy na proporcje. 
 
Insulina a otyłość
Winy za otyłość moi kochani nie ponosi tłuszcz i o tym trzeba sobie jasno powiedzieć. Winę za otyłość ponosi insulina. Jej wysoki, ponad normę poziom spowodowany spożyciem dużych ilości oczyszczonych węglowodanów. Oczyszczonych, czyli pozbawionych błonnika i witamin z grupy B. To insulina upycha glukozę do komórek, aby ta zamieniła się tam w tłuszcz. Tłuszcz sam tam nie wejdzie. Musi mieć kluczyć. A kluczyk ma insulina.
Pamiętacie jak tłumaczyłam Wam tę zależność. Czym jest glukoza, a czym insulina? Insulina to taki wagonik który wrzuca na pakę glukozową kuleczkę i jedzie z nią wprost do komórki, otwierając ją swoim insulinowym kluczykiem. Co ciekawe insulina pobudza rozrost nie tylko komórek tłuszczowych, ale i innych tkanek. Jeśli jest jej stale za dużo, blokuje wytwarzanie glukagonu, mającego za zadanie uwalniać zmagazynowane paliwo. Glukagon wytwarzany jest w trzustce, tak samo jak insulina. Pełni przeciwną do niej funkcję. Uwalnia paliwo wtedy kiedy nie ma go we krwi.  Po co magazynowany tłuszcz ma się spalać skoro organizm cały czas ma pod dostatkiem glukozy i insuliny. Nie chcę abyście w tym momencie wystraszyły się węglowodanów ponieważ węglowodan węglowodanowi nierówny. O tym napiszę jednak w kolejnym wpisie. Dziś na tapecie tłuszcz. 
 
Ile tłuszczu w diecie?
Minimalna ilość tłuszczu w diecie to 12 % dla kobiet i 7 % dla mężczyzn. Optimum to 25-30 %.
Stosunek tłuszczów ukrytych do widocznych powinien być jak 1:1 co oznacza że połowę powinny stanowić tłuszcze które widzimy czyli np. oliwa a połowę tłuszcze niewidoczne gołym okiem czyli takie które występują np. w awokado czy orzechach.

Proporcje tłuszczów:

  • kwasów tłuszczowych nasyconych nie powinno być więcej niż 10 %
    źródła to: masło, mleko, tłuszcz kokosowy i palmowy, tłuszcz z mięsa,
  • jednonienasyconych kwasów tłuszczowych nie więcej niż 15 %
    źródła: oliwa z oliwek, oleje, orzechy
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinny pokrywać od 6 do 10 % energii
    źródła: oleje, orzechy, pestki, tłuste ryby, awokado,

Kluczowe dla naszego zdrowia i sprawnego funkcjonowania organizmu są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Są to kwasy egzogenne czyli takie, które musimy dostarczyć z zewnątrz dla prawidłowej pracy całego organizmu. Organizm nie wytwarza ich sam.
Sam wytworzy kwasy nasycone, jednonienasycone i cholesterol co oznacza że z zewnątrz nie są nam niezbędne. NNKT to kwasy tłuszczowe wielonienascycone (linolowy, linolenowy i arachidonowy).

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to kwasy z rodziny Omega 3 i Omega 6.
  • Omega 3 występują w oleju rzepakowym, lnianym, arachidowym, siemieniu lnianym, tłustych rybach morskich, awokado, migdałach, skorupiakach, tofu, orzechach włoskich.
  • Omega 6 głownie w olejach (słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy), nasionach i orzechach.
 Po co nam tłuszcz ?
  • tłuszcz okołonarządowy stabilizuje narządy wewnętrzne.
  • jest nam potrzebny do transportu i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czyli A, D, E, K. Bez obecności tłuszczu tych witamin po prostu nie przyswoimy. Niedobór witaminy A powoduje tzw. kurzą ślepotę i wysychanie rogówki. Niedobór witaminy D odwapnienie kości (bez witaminy D nie przyswoimy wapnia choćbyśmy zjadali go w ogromnych ilościach). Niedobór witaminy E powoduje bezpłodność a witaminy K zaburzenia krzepliwości krwi i skłonność do krwawień.
  • NNKT są jedynym źródłem kwasu linolenowego (wchodzi w skład Omega 3) który odgrywa kluczową rolę w budowie, wzroście i regeneracji skóry i paznokci. To dlatego objawem braku tłuszczu jest suchość i łuszczenie się skóry oraz kruchość paznokci.
    Ponadto z kwasu linolenowego powstaje kwas arachidonowy (w wątrobie) który wraz z białkiem jest budulcem błon komórkowych.
  • tłuszcze uczestniczą w transporcie lipidów, w tym cholesterolu.
    Nie bójmy się cholesterolu, jest nam potrzebny (nie więcej niż 300 mg). Z cholesterolu organizm syntetyzuje męskie i żeńskie hormony płciowe, witaminę D3, hormony sterydowe kory nadnerczy i kwasy żółciowe niezbędne do trawienia tłuszczy.
  • NNKT mają kolosalne znaczenia dla układu krążenia obniżając poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając nadciśnieniu tętniczemu regulując nadmierną kurczliwości naczyń krwionośnych, oraz zapobiegając tworzeniu się zakrzepów przez hamowanie agregacji płytek krwi.
Widoczne objawy niedoboru NNKT :
  • sucha łuszcząca się skóra
  • wypadanie włosów
  • kruchość naczyń krwionośnych
  • spadek odporności oraz skłonność do stanów zapalnych skóry
  • problemy z krzepliwością krwi objawiające się gorszym gojeniem się ran

W tym konkretnie:

Niedobór kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 6:

  • zmiany skórne,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego i hormonalnego
  • problemy z płodnością

Niedobór kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3:

  • problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy ( kora mózgowa w 40 % składa się z DHA)
  • zaburzenia widzenia
  • nadmierne pragnienie
  • wzrost procesów zapalnych w organizmie

Kochani, sami widzicie, jak bardzo tłuszcz jest nam potrzebny. Ale ten zdrowy, wartościowy. W postaci olejów, orzechów, pestek czy awokado. Zapewnia sytość i zmniejsza wchłanianie glukozy. Tyć będziecie od nadmiaru glukozy, ponieważ ta będzie stymulowała trzustkę do produkcji insuliny. Insulina z kolei otworzy komórki i cały ten nadmiar tam wtłoczy. W następnym wpisie opowiem o węglowodanach. Jak się ich nie bać. Jakie znaczenie ma także ich rodzaj i ilość.     

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu „Zadaj pytanie lekarzowi”
Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu „Zadaj pytanie lekarzowi”

Zadaj pytanie lekarzowi to cykl, w którym za moim pośrednictwem możecie zupełnie anonimowo, zapytać lekarza o nurtującą Was kwestię.   Czytaj dalej

Nadczynność i niedoczynność tarczycy – zalecenia dietetyczne
tarczyca znaczenie diety

Waży zaledwie 30-60 g a oddziałuje na pracę całego organizmu - tarczyca ! Kontrolę nad nią sprawuje przysadka mózgowa. To Czytaj dalej

115 komentarzy

aniaDodano:  16 sierpień 2017 - 8:30
Od siebie dodam, że z tłuszczem wszystko smakuje lepiej! :) Tłuszcz jest nośnikiem smaku i tłusto znaczy smacznie! - oczywiście cały czas mam na myśli te dobre tłuszcze - bo o ileż smaczniejsza jest jajecznica na maśle czy na szynce od takiej \"na niczym\"... albo sałatka bez oliwy - blee... Tak że nie bójmy się tłuszczu!
gochaDodano:  16 sierpień 2017 - 13:16
szynka nie jest tłuszczem ,,,ewentualnie smalec lub boczek :)
aniaDodano:  16 sierpień 2017 - 14:24
A tłuszczu w szynce nie ma?
Odpowiedz
MartaDodano:  16 sierpień 2017 - 8:38
Dziekuję za ten wpis. Niby wiem, a jednak wciąż za mało tłuszczy. Choć dumna jestem z siebie, bo orzechy już na stałe włączyłam w dietę mojej rodziny. Małgosiu czy przy kandidzie (etap I) jest jakiś zamiennik kawy. Rzuciłam wszelkie używki, ale kawę piłam. Jestem bez kawy 6 dzień i bardzo mi jej brakuje (a wczoraj się złamałam i wypiłam espresso). Czytałam, że Inki też nie wolno.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:24
Przy candidzie polecam kawę z cykorii.
Odpowiedz
Kasia WDodano:  16 sierpień 2017 - 8:53
Gosiu przepiękny wpis i niestety wszystko co napisałaś to prawda. Jakieś 2 lata temu sama się odchudzałam wykluczyłam całkowicie tłuszcze -brak okresu mega sucha skóra nerwowość generalnie wszystko co napisałaś... na moje szczęście znalazłam Twojego bloga i dzięki Tobie wyszłam na prosta mimo ze się bałam tłuszczu Ty mnie przekonałas do niego -ufam Ci w każdej sprawie;-)
Odpowiedz
AnnDodano:  16 sierpień 2017 - 8:59
Małgosiu a ja mam takie pytanko, czy śniadanie w postaci \"pasty jajecznej-jedno jajko ugotowane wymieszane z 50 g awokado i szczypiorkiem + 62 lub 93 g pieczywa graham + jakieś warzywo (pomidor lub ogórek, rzodkiewka) jest oki? Z góry dziękuję za odpowiedź :☺️ pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:23
Tak ale ja bym tu dała chleb gruboziarnisty.
Odpowiedz
humptyDodano:  16 sierpień 2017 - 9:08
Czytam już dośc długo Twojego bloga i coraz bardziej dochodzę do wniosku, że miesiączkę zatrzymałam sobie sama. Po porodzie schudłam do wagi sprzed ciąży (-2kg), ale wydaje mi się, że dość mocno ograniczyłam tłuszcz, bo wolałam jeść kasze, owoce i raczej węglowodany. Teraz już przytyłam- 6 kg (nigdy w życiu nie ważyłam aż tyle). Jem więcej, staram się dodawać tłuszcze (jogurty greckie, masło orzechowe, glutek z siemienia, oleje, tahini itd.), ale okres nie wraca. Staram się o dziecko intensywnie od stycznia, ale mam już dość. Miałam mnóstwo stymulowanych cykli, ale nigdy nie chce urosnąć endometrium, mimo że dochodzi do owulacji. Mam za niskie estrogeny i podanie estrofemu sprawiło, że miesiączka wróciła- kiedy go brałam cały cykl. Jednak on blokuje owulacje. Zamówiłam u Ciebie dietę. Pewnie dostanę wycenę pod koniec września, ale czy mogę zrobić coś wcześniej, żeby dieta szybciej zadziałała? Straciłam już nadzieję na drugie dziecko.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:21
Miałam wiele pacjentem z brakiem miesiączki i "naprawa" układu hormonalnego trwała czasem i 4 miesiące. Tyle potrzebowałyśmy aby miesiączka wróciła naturalnie, bez stymulacji lekami.Bywało i miesiąc, dwa, ale na te 4 trzeba się psychicznie przygotować. Ile czasu nie masz już miesiączki?
humptyDodano:  16 sierpień 2017 - 12:13
3,5 roku. Ale nie jest tak,ze nic nie robilam. Rok karmilam piersia i 3 miesiace czekalam na okres. Potem badania hormonalne i luteina na wywolanie. Nie zadzialala. Potem antykoncepcja 5 miesiecy, niby miala pobudzic przysadke. Krwawienia byly. Po odstawieniu- nie. Zmienilam lekarza, stmyulacjaclo clo, pecherzyki za male,skierowal mnie do szpitala. Nie znalezli przyczyny. Rezonans magnetyczny wykazal zespol czesciowo pustego siodla tureckiego, ale to moglam miec od urodzenia. Stymulacja letrozolem 1cykl. Potem musialam miec przerwe i zrobilam 5 tyg postu Dabrowskiej. Mialo byc 6, ale zbadalam hormony i estrogeny nieoznaczalne, a jyz byly prawie w normie. Od stycznia stymulacja letrozolem, hsg, gonadotropiny i na koniec cyklu zawsze duphaston. Metformina, bo mala io. Pecherzyki rosna, pekaja po zastrzyku, endometrium nie. Estrofem 2cykle- dziala. Ostawiam- mam jeden cykl probowac naturalne, a potem clo. Dzis jest ok.50dc okresui ciazy nie ma. tylko 5dodatkowych kg.Poddaje sie.
Odpowiedz
KingaDodano:  16 sierpień 2017 - 9:15
Czytalam kiedys, ze olej palmowy jest niezdrowy. A patrzac na skladniki roznych produktow nie mozna oprzec sie wrazeniu, ze jest wszedzie. Czy rzeczywiscie trzeba sie go bac?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 9:48
Jest bardzo niezdrowy a jest wszędzie bo jest tani.
MaggieDodano:  16 sierpień 2017 - 15:08
Olej palmowy z czerwonych owoców palmy jest bardzo zdrowy 😋i bardzo smaczny 😊dość drogi niestety 🤔
Odpowiedz
Megi Dodano:  16 sierpień 2017 - 9:16
Małgosiu, chciałabym poznać Twoją opinię na temat diety redakcyjnej wysokotluszczowej. Nadmienię że mam hashimoto niedoczynność i hiperinsulinemie Pozdrawiam serdecznie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 9:48
Przy hashimoto i niedoczynności nie wolno obciąć drastycznie węgli ponieważ zmęczysz nadnercza co bardzo obciąży tarczycę. Niestety z uwagi na śledzącą mnie konkurencję nie zdradzę Ci orientacyjnych proporcji diety przy hiperinsulinemii, NT i Hashi ale bardzo wysokotluszczowa dieta nie jest tu wskazana.
Megi Dodano:  16 sierpień 2017 - 23:03
Bardzo dziękuję za informację. Oczywiście rozumiem że konkurencja nie śpi 😉 Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
ADodano:  16 sierpień 2017 - 9:25
Wypadanie androgenowe na kiedy planujesz taki post???
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 9:42
Na piątek pojutrze.
AniaDodano:  16 sierpień 2017 - 10:32
Super :)
ADodano:  16 sierpień 2017 - 11:24
ale się cieszę :)
ADodano:  17 sierpień 2017 - 5:59
Ja też, bo Małgosia jest skarbnicą wiedzy i na pewno coś doradzi. :)
Odpowiedz
IwonaDodano:  16 sierpień 2017 - 9:38
Małgosiu, a co sądzisz o piciu wody z Britty? Wczoraj teściowa-farmaceutka powiedziała mi, że Britta usuwa również magnez z wody i woda staje się tak bezwartościowa jak destylowana. Czy też jesteś przeciwniczką filtrów?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:15
Używam filtrów do wody ale nie wydaje mi się aby filtr węglowy usuwał magnez. Czy Britta usuwa? Nie wiem co to za filtr ale chyba mechaniczny więc jonów magnezu też nie powinie usuwać.
Odpowiedz
DariaDodano:  16 sierpień 2017 - 9:55
Bardzo przydatny wpis, szczególnie z uwagi na wszechobecne mody na low/high/carb/fat i inne. Ja jem nawet 40 % tłuszczów (jestem osobą pracującą za biurkiem, dojeżdżającą do pracy samochodem, więc nie potrzebuję bardzo dużej ilości węglowodanów) i taka zbilansowana dieta bardzo mi odpowiada, a duża ilość pestek i orzechów znakomicie robi na skórę.
Odpowiedz
BartekDodano:  16 sierpień 2017 - 9:56
Co sądzisz na temat diety ketogenicznej ? Bo tak spożycie tłuszczów jest znacznie wieksze
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:11
To zależy dla kogo.
Odpowiedz
bellaDodano:  16 sierpień 2017 - 9:59
co myslisz o dietach doktorow Esselstyna,Mcdougalla,Barnarda?
Odpowiedz
UlaDodano:  16 sierpień 2017 - 10:09
Malgosiu czy to prawda ze eit d3 wchlania sue tylko z k2
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:11
Nieprawda i muszę w końcu rozwiać ten mit na blogu.
AniaDodano:  17 sierpień 2017 - 17:11
Ale k2-mk7 jest potrzebna przy braniu wit. D, bo nie odkłada się w żyłach.
aniawDodano:  17 sierpień 2017 - 20:57
jest potrzebna wtedy, gdy przyjmujesz również wapń. Wit d3 bez k2 powoduje, że wapń odkłada się w naczyniach.
aniawDodano:  17 sierpień 2017 - 20:59
To nie tak. K2 jwst potrzebne jeśli oprócz wit d3 bierzesz wapń. Bierzesz wtedy k2 by ten wapń nie odkładał sie w naczyniach.
Odpowiedz
AsiaDodano:  16 sierpień 2017 - 10:11
Małgosiu, co polecasz jako przekąski na całodzienne zwiedzanie na wycieczkach? Jestem na diecie redukcyjnej, niedługo wyjeżdżam na 6 dni, w hotelu pewnie coś wybiorę na śniadanie, z obiadokolacją będzie już gorzej. Ale zastanawiam się, co jeść w ciągu dnia, bo przygotowywanie posiłków z diety na pewno odpada.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:10
Polecam wodę, soki, owoce, orzechy a na mieście koktajle.
Odpowiedz
AgaDodano:  16 sierpień 2017 - 10:23
Małgosiu a co myślisz na temat diety-postu Dr Dąbrowskiej. Jestem na Twojej diecie i bardzo sobie ją chwalę, ale koleżanka namawiała mnie na ww. post. Od 14 do 42 dni na samych warzywach bez strączkowych i ziemniaków oraz owocach - jabłko, grejpfrut, cytryna. Zero tłuszczy a reszta składników odżywczych tylko z dozwolonych warzyw (również kiszonek). Bardzo niskokaloryczny post, czy te 14 dni bez tłuszczy również może zaszkodzić dla organizmu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:08
Dieta Dr. Dąbrowskiej jest postem. A każdy post jest czasowy i nie każdy może go stosować zresztą w książkach są wypisane schorzenia wykluczające zastosowanie tego postu.
AgaDodano:  16 sierpień 2017 - 11:20
Czyli jeśli ktoś jest zdrowy tzn. nie ma schorzeń wykluczających, to uważasz, że może przeprowadzić taki post?
justi82Dodano:  17 sierpień 2017 - 15:00
Małgosia pisała kiedyś post o książce dr Dąbrowskiej, warto odszukać
Odpowiedz
AgaDodano:  16 sierpień 2017 - 10:31
Małgosiu Ja nie w temacie były na blogu przykładowe jadłospisy,są nadal bo szukam i nie mogę znaleźć.Jak wpisałam w wyszukiwarkę to wyskoczył post 60 jadlospisow ale jak klikam to nic się nie wyświetla pomożesz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:07
Są z prawej strony bloga. W prawej szpalcie pod Zamów dietę i Zamów test.
Odpowiedz
AgataDodano:  16 sierpień 2017 - 10:38
A czy orzeszki ziemne i masło orzechowe to dobre źródło tłuszczu? Orzeszki ziemne są najtańszym źródłem tłuszczu dla mnie (obok słonecznika) i nie ukrywam, że przy takiej ilości orzechów, które jem, znacznie lepiej jest mi po nie sięgać. Nie wiem, czy jest to jednak zdrowe.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:06
Masło orzechowe 100% jak najbardziej. Ale 100%, bez dodatków. Orzechy ziemne nie do końca. Ja ich osobiście nie jadam. Bardzo często bywają zanieczyszczone mykotoksynami.
AnnaDodano:  16 sierpień 2017 - 12:30
Masło orzechowe jest z orzechów ziemnych więc nie rozumiem. Jak można jeść 100 % masła orzechowego z orzechów ziemnych i nie jeść/ nie pochwalać podstawowego i jedynego składnika produktu chwalonego?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 12:33
Masło orzechowe jest z orzechów. Dowolnych. Laskowych, włoskich etc. Także z migdałów. Nie wiem skąd przekonanie że masło orzechowej jest tylko z orzechów ziemnych. Jest najpopularniejsze (z uwagi na cenę orzeszków) ale nie jedyne.
KasiekDodano:  17 sierpień 2017 - 17:57
Czyli idąc tym tropem - jeśli masło jest np z orzechów laskowych, włoskich, nerkowców i jest w 100% bez żadnych śmieci to śmiało można zastąpić np. 50g orzechów z diety właśnie masełkiem? Jeśli to taka sama wartość dla organizmu to cudownie bo uwielbiam masło z orzechów !! :D
Odpowiedz
PaulinaDodano:  16 sierpień 2017 - 10:40
A co powiesz o diecie frutarianskiej? Jest jedna dosyc znana youtuberka, ktora stosuje taka diete i poleca ja każdemu. Twierdzi ze nawet przy hashimoto/NT powinno sie stosować taka diete.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:04
Odradzam jakąkolwiek monodietę.
Odpowiedz
MonikaDodano:  16 sierpień 2017 - 11:10
Małgosiu, a co w przypadku osoby, która bardzo dużo rzeczy jeść nie lubi, a do tego nie je mięsa? Mam 170 cm, ważę 62 kg i bezskutecznie próbuję schudnąć te 5 kg. Wg Twojego wzoru powinnam jeść 1670 kcal, na redukcji obniżyć maksymalnie o 200 kcal, a jak liczę swoje posiłki to ledwo dobijam do 1 tys. Wiem, że to za mało i dlatego nie chudnę, ale nie wiem jak to zmienić. Na śniadanie jem 45g owsianki na mleku/wodzie z owocami sezonowymi lub dwie kromki chleba razowego z masłem plus miska sałaty z pomidorami, drugie śniadanie to najczęściej banan, jabłka itp., obiad około godz. 16, kaloryczność 400-450 kcal i tyle, czasem zjem kolację, ale rzadko, bo nie jestem głodna.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:26
Musiałabyś mieć dietę nisko objętościową. Aby ustalić dla Ciebie proporcje musiałabym zapoznać się z Tobą, przeanalizować ale tego nie robię w komentarzach na blogu.
MonikaDodano:  16 sierpień 2017 - 12:31
Oczywiście, rozumiem. Spróbuję przez miesiąc/dwa zwiększyć kaloryczność, dodam kolację. Jeśli waga po tym czasie nadal nie ruszy to chętnie oddam się w Twoje ręce i wykupię dietę.
PaulinaDodano:  18 sierpień 2017 - 9:25
wg mnie 1400 kalorii to tez bardzo malo to praktycznie tyle ile potrzebuje organizm do prawidlowego funkcjonowania a gdzie praca aktywnosc fizyczna. Dziewczyny jedza po 1800 kalorii i chudna.
Odpowiedz
Jola Dodano:  16 sierpień 2017 - 11:13
Jak zawsze konkretne przydatne i przejrzyste Dziękuję
Odpowiedz
KasiaDodano:  16 sierpień 2017 - 11:15
Bardzo lubię czytać Twoje posty, bo są spójne i "łopatologiczne", co dla ludzi bez wiedzy medycznej jest na wagę złota. Zanim tu dziś zajrzałam przeczytałam taki oto artykuł: i o ile zgadzam się z dietetyczką, że cukier jest demonizowany i jest w diecie po prostu potrzebny (z glukozy korzysta przede wszystkim mózg), tak nie mogę się zgodzić z niektórymi zdaniami (jak z tym, że nie można uzależnić się od cukru, uważam że to nieprawda) tak zdanie o tym ,ze tyjemy przez tłuszcze, w zestawieniu z Twoim dzisiejszym wpisem jest po prostu kuriozalna... Czy mogłabyś zapoznać się z tym linkiem i dać nam znać, co w powyższym artykule jest prawdą, a co należy włożyć między bajki?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 12:22
Nie zgadzam się z wieloma stwierdzeniami przedstawionymi w tym artykule ale za długo by pisać w komentarzu, powinnam opisać punkt po punkcie odnosząc się po kolei do konkretnych akapitów ale chcę też krytykować personalnie Pani dietetyk. Stwierdzenie że "uzasadnione żywieniowo jest jedzenie słodyczy po posiłku ponieważ wówczas nie ma soku cukru ponieważ podniósł go już posiłek" zastrzeliło mnie. A co z insuliną której nagły wyrzut wpakuje wszystko do komórek? A co z sokami żołądkowymi które zablokują trawienie i jedzenie zacznie fermentować? Dla zdrowia wystarczy nam cukier z owoców i węglowodanów złożonych. Od cukru można się uzależnić i to bardziej niż od narkotyków. Dowiedziono to w badaniach na szczurach. Nie będę się już rozpisywała. Generalnie mam inne zdanie.
KasiaDodano:  16 sierpień 2017 - 13:06
Dzięki za odpowiedź. Właśnie tak czytałam ten artykuł, czytałam i często się łapałam na tym, że przecież u Ciebie czytałam coś zupełnie innego. Szkoda, że taki artykuł znalazł się na głównej stronie dość poczytnego serwisu i będzie wprowadzał masę ludzi w błąd . Mam jeszcze tylko jedno pytanie - w tym artykule jest napisane że stewia i ksylitol podnoszą trigricerydy. Co tym sądzisz? Ja mam je dość wysokie (przy pcos i niedoczynności) a od dawna już nie słodzę cukrem tylko właśnie ksylitolem. Czy to może być przyczyną tego, że triglicerydy i cholesterol za Chiny nie chcą spaść?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 14:01
Triglicerydy podnosi nadmiar cukrów prostych. Słodziki także się do tego przyczynią ale nadużywane. Przykład: Jeśli słodzisz 3 łyżeczki cukru do herbaty, jesz jogurt z owocami i cukrem etc. i cukier wymienisz na słodziki ale nie zmieniając ilości wówczas zadziałają szkodliwie. Także na triglicerydy.
DariaDodano:  16 sierpień 2017 - 14:18
Też czytałam ten artykuł i pomieszanie słusznych uwag z tymi kuriozalnymi mnie poprostu zabiło. Robi sieczkę z mózgu osobie, która przeczyta ten artykuł pobieżnie. Wyglada na to, że ta Pani dietetyk po prostu mówi klientom to co chcą oni usłyszeć. Będzie dzięki temu bardziej rozchwytywana, ale gdzie to zaprowadzi jej pacjentów i ludzi co tylko przeczytają jej wywód bez zagłębienia się w temat? Brak słów.
aniawDodano:  17 sierpień 2017 - 21:15
Przecież ta kampania pożal się boże edukacyjna jest sponsorowana przez Związek Producentów Cukru to czego się spodziewać.
Odpowiedz
dominikaDodano:  16 sierpień 2017 - 11:23
Uważasz, że picie łyżki oleju lnianego dziennie będzie dobrym uzupełnieniem diety przy słabych włosach i paznokciach?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 11:35
Pewnie.
Odpowiedz
Dorota Dodano:  16 sierpień 2017 - 12:21
Hej Małgosiu!Dobrze ze poruszylas temat tłuszczu.Bardzo ważne jest rozróżnić między zdrowym a nie zdrowym tluszczem.A u nas znowu na obiad twoje danie z młodej marchwi i pasty curry z muszelkami.Jest MEGA😊!!
Odpowiedz
www.fat-or-not.plDodano:  16 sierpień 2017 - 13:28
Dobrze powiedziane Malgosiu! Jedzmy tluszcz, a od razu zobaczymy roznice w naszych paznokciach (ja juz nie pamietam, co to rozdwojone koncowki), skorze (elastyczna i gladka) i budownie ciala (plaski brzuch). :)
Odpowiedz
DariaDodano:  16 sierpień 2017 - 14:01
Świetny artykuł 😊 walczenie z mitami to ciężka praca, ale bardzo potrzebna Gosiu. Takie rzeczy trzeba powtarzać do znudzenia, by zatrzeć choć trochę wiedzę z gazetek dla kobiet. Często słyszę, że to nie sprawiedliwe, bo ja jem w oczach koleżanki \"tłusto\" i \"dużo\", a ona wybiera same produkty z 0% tłuszczu, light i kilogramy nie chcą lecieć. A za chwilę wyciąga batonik albo ciastko z torebki na lunchu i mówi,że chyba cukier jej spada i bez czegoś słodkiego nie da rady dalej pracować. W tym czasie ja dojadam swoje \"tłuste\" i kaloryczne pudełko. \"-Podjadasz orzechy, czekoladę gorzką >85%, czy nawet owoce? Zwariowałaś? To kupa kalorii. Ja tam wolę batoniki musli light znanej firmy. Tu piszą,że to wartościowa przekąska.\" Ręce czasami opadają. No i uświadamianie mnie na temat szkodliwości oleju kokosowego przez osoby zajadające się jednocześnie Nutellą podczas gdy ja używam go raz dziennie rano do omleta, bo lubię śniadania biał-tlusz i dbam by innych też nie zabrakło przez resztę dnia
Odpowiedz
Ania NDodano:  16 sierpień 2017 - 14:40
Małgosiu ją w innym temacie, jak to jest że hemoglobinę mam piękna bo 15.1 a żelazo jest w dolnej granicy normy? 65...dodam że karmię piersią
Odpowiedz
NataliaDodano:  16 sierpień 2017 - 14:44
Małgosiu, czy tłuszcze trans są nam do czegokolwiek potrzebne czy zupełnie nie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 15:15
Nie są potrzebne.
Odpowiedz
BasiaDodano:  16 sierpień 2017 - 15:18
Pani Małgosiu, może to głupie pytanie, przepraszam z góry jeśli tak jest. Ale ile kobieta powinna zjadać orzechów w ciągu dnia, lub dodawać oleju czy oliwy do dań żeby zaspokoić potrzeby organizmu powiedzmy przy takiej kaloryczności jaką podaje Pani w swoich dietach?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 17:43
To zależy od zapotrzebowania kalorycznego.
BasiaDodano:  16 sierpień 2017 - 20:12
źle się wyraziłam, chodzi mi o kaloryczność jaką podaje pani w swoich jadłospisach. Z góry dziękuję za odpowiedź:)
Odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 17:40
Tak.Będzie.
Odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 17:41
Cały panel tarczycowy, progesteron i estrogen po 16 dc, prolaktynę.
Odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 17:41
Nie znam tego.
Odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  16 sierpień 2017 - 17:43
Tak, olej z czarnuszki zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3. Jeśli chodzi o D3 to zależy jak duże dawki i przy jakich chorobach.
Odpowiedz
taki tamDodano:  16 sierpień 2017 - 20:25
ja tam lubię tłuste sery i boczek - taki z cebulką
Odpowiedz
AsiaDodano:  16 sierpień 2017 - 20:28
Małgosiu chce zacząć wprowadzać nabiał do diety rocznego dziecka. Od czego najlepiej zacząć? Sery czy jogurty?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 sierpień 2017 - 7:55
Od jogurtu naturalnego.
Odpowiedz
Grażyna Dodano:  17 sierpień 2017 - 0:44
Witaj Małgosiu, Czy planujesz napisać, co jeść przy początkach osteoporozy? Bardzo proszę,a o tłuszczach przeczytałam z uwagą, choć przyznam szczerze, że trochę za dużo objadam się mielonymi migdałami / z miodem- pycha/ i prażonym słonecznikiem.:-) Pozdrawiam serdecznie Grażyna PS. Jeśli chodzi o ten sok z aronii, to dosypalam ksylitolu i teraz już jest dobrze. Dziękuję Ci Małgosiu, że jesteś ...
Odpowiedz
ZenonaDodano:  17 sierpień 2017 - 7:43
Małgosiu proszę odpowiedz. Wysłałam formularz 2 czerwca i nie mam żadnej informacji. Wiem ze ukladasz diety z tego okresu. Niepotrzebnie z tego samego adresu email 11 sierpnia wysłałam o to zapytanie. Proszę daj znac co mam zrobić żeby nie czekać od początku w kolejce.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 sierpień 2017 - 7:51
Napisz mi z jakiego maila wysyłałaś formularz.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  17 sierpień 2017 - 9:29
Małgoś jest szansa zeby niebawem ukazal sie artykul dla matek karmiacych? Naroslo tyle legend na temat karmienia, ze jak czytam to mysle, ze umre z glodu...
Odpowiedz
EmiDodano:  17 sierpień 2017 - 9:39
Fajny artykuł, przeczytałam książkę \"Wiecznie głodny\" z Twojego polecenia więc nowych informacji niewiele dla mnie, ale warto o tym mówić - wiele objawów które miałam czasem po posiłku zostało wyjaśnionych :) Małgosiu mam pytanie. Czy znasz w Warszawie dobrego lekarza który porządnie zajmie się pacjentem z Hashimoto? Ew. czy jeśli TSH jest w normie to należy coś robić? Moj mąż całe życie tylko do jednej endokrynolog w Białymstoku chodził, raz do roku USG tarczycy i badany poziom TSH i przepisywane hormony (lek na E - Euthyroks bodajże). Dobrze się czuje więc głupio mi go namawiać do dodatkowych badań, ale z Twoich artykułów wynika, że hormony to za mało. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
AgaDodano:  17 sierpień 2017 - 9:41
Witaj Małgosiu, We wrześniu usuwam chirurgicznie ósemkę (nacięte dziąsło, szycie...). Wiesz może czy powinnam odstawić preparat z czerwonej koniczyny i ewentualnie ile przed zabiegiem? Czy przy takim zabiegu nie trzeba?
Odpowiedz
aniaDodano:  17 sierpień 2017 - 9:51
Gosiu będzie przepis na nowy hummus? :))
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 sierpień 2017 - 19:58
Tak.
Odpowiedz
aniaDodano:  17 sierpień 2017 - 10:24
Małgosiu jestem w trzecim miesiącu ciąży i wiem że powinnam pić dużo wody, ale w ogóle nie podchodzi mi woda.Czy jak pije soki własnej roboty wymieszane z woda i kompoty nie slodzone to jest dobrze ? Jeszcze jedno pytanie, czy od czasu można kulkę lodów kawowych ?
Dorota Dodano:  18 sierpień 2017 - 15:18
Czy chodzi ci o to ze w lodach jest ekstrakt kawy?To z doswiadczenia powiem ze MOZNA!Ilosci w lodzie sa sladowe,ja pilam kawe w ciazy,porodw terminie i zdrowy synek.Kawa z umiarem jak najbardziej TAK😁
Odpowiedz
AniaDodano:  17 sierpień 2017 - 10:30
Witam, czy Pani propozycje w artykule na temat propozycji co włożyć do dziecięcych śniadaniówek można wykorzystać przy dziecku z niedoczynnością tarczycy? Co jeszcze mogę mu szykować żeby wspierać pracę tarczycy a nie szkodzić? Czy zrobić dziecko test w kierunku nietolerancji pokarmowych?
Odpowiedz
MartaDodano:  17 sierpień 2017 - 12:53
Przed ostatnie 2 miesiace schudlam ok 7 kg , wyliczajac swoje zapotrzebowanie z wzorow tu na blogu i stosujac wszystkie Twoje wskazowki. Jadlam 1600kcal ,ale duzo pracowalam fizycznie codziennie. Teraz wrocilam do Polski i ile razy w tygodniu powinnam cwiczyc zeby waga przy tej kalorycznosci dalej pieknie spadala ?
Odpowiedz
EwaDodano:  17 sierpień 2017 - 14:20
Witaj Małgosiu, czy możesz polecić mi Botaniczny kompleks dla kobiet firmy Solgar? Czy wystarczyła by też sama czerwona koniczyna w tabletkach? Jak tak to jaki preparat możesz mi polecić?
Odpowiedz
SylwiuuDodano:  17 sierpień 2017 - 20:20
Cześć Małgosia. Jestes super, masz ogromną wiedzę. To jest mega jak Ty potrafisz wszystko ze sobą połączyć i znaleźć przyczyny schorzeń. Co zrobic zeby pozbyc sie problemów z tłustą , trądzikową cerą i przetluszczajacymi sie wlosami ? Pcos , insulinoopornosc, hashimoto ... praktycznie nie jem nabialu i pszenicy ...
Odpowiedz
AlicjaDodano:  17 sierpień 2017 - 21:41
Gosiu, czy można prosić o post na temat diety ketogenicznej, rozwiewając mity?
Odpowiedz
AnitaDodano:  18 sierpień 2017 - 8:25
Gosiu, często piekę chleb i bułki dla całej rodziny. Uwielbiam to robić i staram się, by było przede wszystkim zdrowo.Dodaję mnóstwo ziaren - słonecznik, dynię, siemię lniane, sezam - właśnie z uwagi na zdrowe tłuszcze i błonnik. Jednak nie jestem pewna czy po tak długiej obróbce w wysokiej temperaturze (nawet 220 - 240 st.) te tłuszcze nadal mają swoją wartość??? A czy siemię lniane w całości w ogóle jest trawione, czy lepiej dodawać je zmielone??? Z góry dziękuję za podpowiedź :) Jesteś świetna!
Odpowiedz
AgataDodano:  18 sierpień 2017 - 9:13
Czasem mam ochotę na słodkie, ale wiem, że powinnam jeść dużo tłuszczu. Sięgam wtedy po gorzką czekoladę (min. 70% kakao) lub chałwę (turecką albo taką z Lidla, która czasem pojawia się na tygodniu greckim - w składzie ma sezam i miód oraz lecytynę, nic więcej). Czy myślisz, że to dobre rozwiązanie? Dobre źródło tłuszczu?
Odpowiedz
AnitaDodano:  19 sierpień 2017 - 6:25
Gosiu, co z tymi ziarnami w chlebie? Czy zachowują swoje wartości ??? Dziękuję :)
Odpowiedz
MagdalenaDodano:  20 sierpień 2017 - 20:29
Dziękuję za tak precyzyjne wytłumaczenie! Brakowało mi tej wiedzy a moj organizm, przez różne wskazane tutaj przykłady, ewidentnie upominal się o tluszcz.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds