Aby wyprodukować kilogram miodu, pszczoła musi usiąść na kwiatku lub liściu 4 miliony razy. To katorżnicza praca i jeśli coś wymaga takiego wysiłku, to musi być tego warte. Absolutnie!
W dawnych czasach miód był lekarstwem. Stosowano go wewnętrznie i zewnętrznie, jako środek przyspieszający gojenie ran. Dziś panuje powszechna panika, bo kaloryczny i słodki. Większość z nas nie ma pojęcia, jak ogromne ma właściwości i traktuje go jako kolejną substancję słodzącą.
O tym, jakie właściwości ma miód i skąd się te właściwości biorą, pisałam przy okazji artykułu o cudownych właściwościach wody z miodem odstanej przez noc, z dodanym rano sokiem z cytryny. Kto nie czytał, zapraszam do lektury (klik).
Dziś chcę opowiedzieć trochę o różnych miodach. Mam nadzieję, że poniższy spis pomoże Wam w wyborze tego idealnego dla Was.
Miód lipowy uznawany jest za najlepszy na przeziębienia, grypę, gorączkę i choroby układu oddechowego. Działa napotnie i moczopędnie, usuwając tym samym toksyny i patogeny. W połączeniu z działaniem przeciwgorączkowym i wykrztuśnym pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
Miód spadziowy, osobiście mój ulubiony i mający najwięcej wartości. Pozyskiwany jest ze spadzi drzew iglastych, takich jak sosna, świerk, jodła czy modrzew lub spadzi drzew liściastych. Genialny w smaku, ale jak pierwszy raz dowiedziałam się, jak odbywa się jego „produkcja”, przez dłuższy czas zaprzestałam spożywania. O co chodzi?
Mszyce i czerwce, nie wchodząc w szczegóły, coś tam sobie wypluwają na igiełkę lub listka. Następnie „sprząta” to pracowita pszczółka do swojego gardziołka i w pasiece przerabia na miód. Z uwagi na fakt, iż miód spadziowy ma kontakt z enzymami gardzielowymi nie tylko pszczoły, ma, można powiedzieć, podwójne działanie antybakteryjne.
Miód spadziowy z drzew iglastych ma charakterystyczną, ciemną barwę, przypominającą mocną herbatę i fajny korzenny smak. Ten z roślin liściastych jest jaśniejszy i mniej charakterystyczny w smaku.
Działa przeciwzapalnie. Polecany przy spadku odporności i przeziębieniach.
Miód wielokwiatowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru kwiatów wielu roślin miodajnych występujących na danym terenie. Kolor, smak i właściwości zależą od rejonu i miesiąca kwitnienia kwiatów.
Miód gryczany ma charakterystycznie ostry zapach kwiatu gryki i specyficzny smak. Dzięki dużej zawartości kwasów, nadaje się do produkcji miodów pitnych. Zawiera dużo rutyny, dzięki czemu polecany jest w chorobach układu sercowo – naczyniowego takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie. Działa odtruwająco, więc polecany jest także w chorobach wątroby.
Miód mniszkowy, to miód z nektaru mniszka lekarskiego czyli popularnego mleczu. Z uwagi na dużą zawartość obniżającej poziom lipidów choliny jest szczególnie polecany w chorobach wątroby, chorobach dróg żółciowych (działa żółciopędnie) i żołądka (łagodzi nadkwasotę).
Miód rzepakowy w stanie płynnym jest prawie bezbarwny, słomkowy. Szybko się krystalizuje (nawet kilka dni po zbiorze) przybierając mleczny kolor. Polecany w schorzeniach wątroby, trzustki, dróg żółciowych, serca, dróg oddechowych i nerek.
Miód akacjowy to miód o charakterystycznym zapachu kwiatu akacji i białym, kremowym kolorze. Polecany w kłopotach żołądkowych, takich jak skurcze, zapalenie żołądka, nadkwasocie, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Miód koniczynowy przybiera kolor zależny od koloru kwiatów koniczyny. Z białej jest słomkowy, z fioletowej lekko łososiowy. Zawiera sporo glikozydów, alkaloidów i kurmaryny. Działa uspokajająco i relaksująco.
Jak dzielimy miody?
Miody dzielimy na nektarowe i spadziowe.
Jak przechowywać miód?
Miód przechowujemy w temperaturze poniżej 18 stopni. W suchym i ciemnym miejscu.
Kiedy kupować miód?
Zapas miodu robimy zawsze na jesieni!!! Właśnie teraz jest ostatni moment.
Kupujemy zawsze z pewnego źródła. Na słoiku zawsze musi być nazwa i adres pasieki. Kto robi dobry miód, nie wstydzi się tego. Unikamy mieszanek z krajów UE.
Czy dobrej jakości produkt nadaje się do zmieszania z czymś innym? Mieszamy tylko byle co. To samo tyczy się oliwy.
UWAGA! Miód się zawsze krystalizuje. Jeden szybciej, inny wolniej.
Dlaczego piszę o tym, że miód kupujemy jesienią? Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy pszczoły pracują zimą? Jeśli ktoś w styczniu oferuje płynny miód, to ja twierdzę, że to miód powstały z dokarmiania pszczół syropem cukrowym. Każdy miód (oprócz akacjowego, który krystalizuje się rok) będzie w styczniu skrystalizowany. Chociażby częściowo.
Konsystencja miodu?
Dobry, jeszcze nieskrystalizowany miód jest gęsty. Zauważcie, te sztuczne, sklepowe są rzadkie, luźne.
Ważne!
Miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni.
Picie gorącej herbaty z miodem, jako leku na przeziębienie, mija się z celem.
strasznie nie lubię miodu gęstego.. taki lejący jest pyyycha! ale cóż zrobić ;) nie da się kupić już o tej porze prawdziwego lejącego ;)
Nawet ten nieotwarty?
W sklepie stoi sobie na półce i na pewno nie poniżej 18 stopni.
Mieszkanie ciepłe, kuchnia również....
Ania
Jem to co jestem w stanie przełknąć. Może drugi trymestr będzie łatwiejszy.
Druga ciąża to świadomość odżywiania juz większa, chęci tez są tylko żołądek nie chce współpracować bo mdli :/
XX
XX
pozdrawiam Cię skarbnico wiedzy:)
Iza
Podpowiedz mi proszę jak mam argumentować u lekarza prośbę recepty, boję się że lekarz pomyśli czego ja chcę i dlaczego narzucam mu lek!!!
Powiedz że u dziecka w szkole były przypadki, i że dziecko zębami zgrzyta w nocy.
Czy Ty odrobaczywiałaś swoje dzieci jak były takie małe?
Anita
Pasożyty są bardziej toksyczne niż Vermox wzięty raz na rok ale każdy decyduje sam. Ja nikogo do niczego nie namawiam.
Anita
Pozdrawiam!
Do łyżki miodu dodaję pół łyżeczki pyłku pszczelego i odstawiam z wodą na noc (rano oczywiście dodaję cytrynę). Czy moczenie przez noc nie szkodzi pyłkowi?
dziękuje za artykuł, pozdrawiam
Czy pojawi sie post co wybierać, sok, nektar czy mus? - dla dziecka, dla męża i dla siebie by dostarczyc im te 5 porcji
Nie mam balkonu.
Nie mam miejsca gdzie byłoby 18 stopni......
takie to ciepłe mieszkanko mam
Sandra
XX
Pozdrawiam, córka pszczelarza
Pozdrawiam wszystkich smakoszy miodu i przyjaciół pszczół. Dorota
mój tata przyniósł ostatnio od babci cały koszyk orzechów włoskich. ile mogę zjeść tych orzechów tygodniowo i w jakich ilościach naraz jeśli zależy mi na utrzymaniu wagi (udaje mi się już od roku), ponieważ orzechy te są kaloryczne, prawda?
Pozdrawiam, M.
Niestety bardzo niedoceniany przez klientów :( Polecam pić z pyłkiem kwiatowym.
Wasza Podkarpacka Pszczelarka :)
Nie lubię konsystencji lejącej, ale bywa, że taki jest potrzebny - lekko go podgrzewam do marynat mięsnych i do nalewki bursztynowo cytrynowej.
Niestety miód spadziowy odpada, cokolwiek i jakkolwiek ktoś by tłumaczył, że to nie odchody, tylko wydaliny mszyc, bo wychodzą z innej rurki odwłoka ;-) Pozdrawiam!
Pozdrawiam, S.
Czy szczepisz swoje dzieci?
Mam koleżankę, która jest absolutnym przeciwnikiem, ma 8 letnią córkę, jak ja i nie szczepi jej w ogóle. Lata przez to po sanepidach i musi się tłumaczyć.
Jestem w tym temacie zielona, jest to jeden z kontrowersyjnych tematów i nie każdy umie trzymać nerwy na wodzy by wyrażać swoje zdanie w tej kwestii. ..
Pozdrawiam
Anita
2. Co sądzi Pani o maśle orzechowym o składzie: orzeszki ziemne prażone (95%), brązowy cukier trzcinowy, olej palmowy, sól morska? Można dodać codziennie łyżeczkę do śniadania?
3. Czy osoba która chce przytyć ale ma problemy z odpowiednią ilością tłuszczu może wspomagać się tranem w firmie tabletek?
2- olej palmowy :(((( są masła 100 % orzechów albo można zrobić samemu
3 - odradzam. Tran to sam syf.
Poczytaj i pooglądaj w sieci jak hodowane są ryby na tran.