Dzisiejszy koktajl dedykuję osobom, które z różnych przyczyn nie mogą spożywać mleka i jego przetworów.
Doskonały dla wegetarian i wegan. Szczególnie polecam go osobom aktywnym.
Ma również działanie wspomagające odchudzanie.
Bazą koktajlu jest mleko sojowe będące bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka roślinnego. Nie zawiera cholesterolu, za to dużą dawkę kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, oraz antyoksydantów, które w połączeniu wzmacniają i poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.
Dodatkowo jednonasycone kwasy tłuszczowe hamują wchłanianie tłuszczu z jelita, co ma duże znaczenie dla osób dbających o linię.
Mleko sojowe nie zawiera laktozy i ma dwa razy mniejszą naturalną zawartość cukru niż mleko krowie.
Do koktajlu dodałam otręby i banana.
Banan jest w czołówce produktów silnie odkwaszających (klik). Jeśli ktokolwiek Wam powie, że osoba dbająca o linię ma zrezygnować z jedzenia bananów, uciekajcie od takiej osoby jak najdalej.
Banany stabilizują poziom cukru we krwi. Wspomagają trawienie i poprawiają perystatykę jelit dzięki wysokiej zawartości błonnika i pektyny.
Banany to bogactwo witamin z grupy B, potasu, magnezu, żelaza. Pomagają redukować obrzęki, wzmacniają system nerwowy, zmniejszają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Zawierają tryptofan, przekształcany w serotoninę. Doskonały na depresje, czy sezonowe spadki formy.
Agencja ds. Żywności i Leków USA uznała banany za zdolne do obniżania ciśnienia krwi, oraz ochrony przed zawałem serca i udarem dzięki wysokiej zawartości potasu przy jednocześnie niskiej zawartości soli.
Otręby dodałam, jako naturalny i zdrowy „wypełniacz” dający zwiększone uczucie sytości. Zawierają dużo błonnika, oraz mikro i makroelementów. Zdecydowanie przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego.
Koktajl z połączenia banana, mleka sojowego i otrębów to doskonały napój zarówno przed, jak i po treningu.
Zawiera wszystko co niezbędne. Biało i naturalny cukier. Całość dopełnia wysoka zawartość błonnika regulująca pracę przewodu pokarmowego.
- 250 ml mleka sojowego (może być waniliowe)
- 2 łyżeczki otrębów
- jeden banan
- opcjonalnie kilka jagód goji
Jeśli chciałabyś odstawić wszystkie produkty zakwaszające jadłabyś głównie warzywa i owoce.
mam pytanko, czy otręby żytnie są z jakiegoś powodu lepsze niż owsiane? tu w mojej "metropolii" nie mogę dostać żytnich bu::(
Miłego dzionka życzę:)
działanie wypełniające mają takie same, błonnik też jest ;)
jeśli biegasz o 10 i wracasz o 11 a zwykle II śniadanie jesz 11:30 - 12 to przyspiesz je i zjedz je po powrocie do domu np. o 11:15,
Tylko zastanawiam się, czy 4 banany w tygodniu, to nie jest przegięcie.
Pozdrawiam Cię Małgosiu :) P.
w dzisiejszych czasach dzieci są od tego wręcz uzależnione i nawet jeśli w bananach jest jakaś substancja uzależniająca (aczkolwiek nie słyszałam o takowej) to wolę takie uzależnienie niż słodyczowe
owoce zawierają naturalne cukry i wiele witamin i minerałów, naprawdę nie ma się czego bać ;)
nie wierzę w te ekologiczne, banan musi długo podróżować więc musi być "zaimpregnowany"
Uwielbiam Twojego bloga. Jednak mam watpliwosci co do dzisiejszego koktajlu. Dla mnie nie dokonca jest zdrowy i dobry w odchudzaniu. Po pierwsze mleko sojowe. Niby zdrowe ale na etykietach widze ogromna zawartosc cukru, wiec czy to az tak zdrowe?bo drugie soja to najbardziej modufikowany genetycznie produkt...
Odnosnie bananow wiem ze sa zdrowe itd ale sa produktem o bardzo wysokim indeksie glikemicznym. Takie produkty powoduja tycie. Ja osobiscie nie jem takich owocow z duzym Ig. Jakie jest twoje zdanie w tym temacie?mozesz nie publikowac tego komentarza ale odpisz na maila prosze.:-)magdablossom@gmail.com
Zacznę do tego że w tym koktajlu istotą jest połączenie bananów z otrębami, które spowalniają wchłanianie cukrów i obniżają indeks glikemiczny posiłku,
Całość jest więc zbilansowana.
Banany to cukier + witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze. Jest doskonały przed i po treningu, dzięki wysokiemu Ig szybko się przyswaja.
Kluczem jest połączenie banana z czymś co obniży indeks glikemiczny całości czyli właśnie z otrębami lub np. siemieniem lnianym.
Co do mleka sojowego trzeba wybierać dobre, dobrych firm. Te tańsze są z soi z wielkich farm GMO - trzeba czytać etykiety. No i zwracać uwagę na ilość cukru.
zerknij na dziele z mlekami sojowymi na skład i porównaj cenowo,
ćwiczysz dużo wiec wyrabiają Ci się mięśnie, waga mogła to zbilansować,
co ćwiczysz, jak długo ,jak intensywnie ?
nie możesz produktów które mają dużo błonnika,
ogranicz mix do 1 łyżki
6 - śniadanie /owsianka lub jajecznica/
9 - II sniadanie /2 kanapki/
13 - przekąska /jabłko, banan, marchewka, jogurt/
15.30 - obiad
19 - przekąska
21 - kolacja
Chodzę spać ok 1.
no i kolacja o 21 musi być bardzo lekka, no i spać 3 godziny później
dziękuję za rady :)
Pozdraiwam Marta
100 gramów suszonych bananów ma 360 kcal a 100 gramów bananów świeżych 95 kcal
MArta
Może powinnam jeszcze zmniejszyć te dzienne kalorie? Słodyczy nie jadłam od świąt Bożego Narodzenia,nie piję żadnych napojów gazowanych ani soków z kartonów, żadnego jedzenia fastood. Mam 36 lat i wiem,że metabolizm troszkę już wolniejszy ale bez przesady. Nie wiem już co robić, zaczynam się zniechęcać...
Strasznie dużo ćwiczysz i obawiam się ze te 1400 kcal to dla Ciebie stanowczo za mało - nie czujesz się słabo, nie jesteś głodna ?
Nie wiem co może być przyczyną bo według opisu, wszystko gra.
Nie zniechęcaj się, nic Ci to nie da. Jak wrócisz do starych nawyków to na pewno lepiej nie będzie.
Bardzo Ci dziękuję przy okazji, bo to dzięki Tobie i temu blogowi w mojej głowie zmieniło się podejście do zdrowego odżywiania i zmotywowałaś mnie do zmian :)
można też przez internet
ja używam mleka Bio z rossmana
Tak sie zastanawiam jaka jest roznica pomiedzy mlekiem a napojem migdalowym? Ktore jest lepsze np do takich koktajli?
I jeszcze jedno pytanie, czy mleko migdalowe mozna laczyc ze wszystkim, nie ma zadnych przeciwwskazan?
mleko migdałowe robi się z rozdrobnionych migdałów zalanych wodą