fbpx
Dzień dla zdrowia czyli moja lista badań na styczeń 2019
Img

To będzie dla mnie wyjątkowy rok. Pisałam Wam o tym w tym wpisie. Sporo zaplanowałam co w połączeniu z moim codzienną bieżącą pracą zawodową i kontynuacją edukacji oznacza, iż z czasem będzie krucho i moje organizacyjne umiejętności będę musiała wykorzystać maksymalnie (przeczytaj wpis).
Osób zapracowanych jest w dzisiejszych czasach coraz więcej, zwłaszcza nas kobiet, które musimy, a w zasadzie chcemy łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci i rozwojem osobistym. W tym pędzie nie możemy jednak zapomnieć o sobie i swoim zdrowiu i tym wpisem chcę zmobilizować Was do spojrzenia w swoim kierunku bo my kobiety patrzymy na wszystkich i na wszystko, ale na siebie na końcu. 

Styczeń to dla mnie czas kiedy w grafik MUSZĘ wkomponować dzień dla zdrowia. To dzień który w całości poświęcam na tzw. „bieganie po lekarzach”.

Jeśli właśnie teraz pomyślałaś, że Ty nie masz czasu na taki dzień bo praca, dzieci, dom, będziesz musiała brać urlop etc. to wiedz że ja też mam pracę, dzieci i dom i taki dzień dla zdrowia robię w szczególności, właśnie dla moich dzieci. Dbam o zdrowie bo chcę patrzeć jak rosną i uczestniczyć w ich dorosłym życiu.
Dzieci powinny być dla Ciebie wystarczającą motywacją jeśli nie chcesz robić tego dla siebie .

Jak u mnie wygląda taki dzień ?  

Z samego rana pojawiam się w laboratorium aby wykonać nadania krwi. Na czczo.
Na mojej liście z uwagi na moją niedoczynność tarczycy wynikającą z małej objętości tarczycy są:

  • morfologia podstawowa z rozmazem,OB i badanie ogólne moczu – to absolutna podstawa która wiele może powiedzieć jeśli coś jest nie tak,   
  • cholesterol całkowity oraz HDL i LDL – absolutna konieczność jeśli mamy niedoczynność tarczycy – czytaj wpis 
  • ferrytyna – kluczowa w niedoczynności tarczycy – czytaj wpis
  • D3 – kluczowa w okresie jesienno zimowym dla każdego – czytaj wpis
  • TSH, ft3, ft4, anty TPO, anty TG – to w niedoczynności tarczycy absolutna podstawa – ja wykonuję te badania dwa razy do roku mimo iż moje TSH jest stabilne (wynosi 1,5), a hormony są na poziomie 70% normy.

Jeśli oprócz niedoczynności tarczycy macie insulinooporność lub cukrzycę wykonajcie dodatkowo:

  • triglicerydy,
  • glukozę i insulinę na czczo,

Po wizycie w laboratorium wracam do domu na śniadanie i jadę na USG. Sposób pracy lekarza u którego wykonuję badania jest nietypowy jak na te czasy.
Nie ma zapisów na konkretne godziny więc należy przyjechać i po prostu ustawić się w kolejkę. Albo będzie mało pacjentek i uda się wejść w ciągu kilku czy kilkunastu minut (raz mi się tak zdarzyło), albo jeśli trafi się kilka Pań w ciąży należy uzbroić się w cierpliwość i czekać dłużej. Ile? Nie wiadomo. Zawsze zabieram książkę 😉 
W dzisiejszych czasach taki styl pracy wydaje się zadziwiający, ale doktor jest tak cenionym i polecanym specjalistą i mam tak wysokiej klasy sprzęt, że nikt nie dyskutuje i każdy grzecznie czeka. Nie mogę zdradzić Wam nazwiska publicznie bo Pan doktor i tak na brak pracy nie narzeka. Jak będę na wizycie to zapytam. Może się zgodzi 😉 
Jak już odsiedzę swoje w kolejce wykonuję całą serię badań:

  • USG tarczycy – moja tarczyca jest mała i raz w roku monitoruję czy jej objętość nie zmniejsza się.
  • USG piersi – absolutna podstawa dla każdej kobiety i niech mi któraś teraz pomyśli, że nie ma czasu, bo dzieci, bo praca, bo coś tam jeszcze. Jeśli robiłaś USG piersi dalej niż rok temu, marsz na badanie.
  • USG ginekologiczne – absolutna konieczność dla wszystkich kobiet. Lekarz sprawdzi jak pracują jajniki, czy nie ma mięśniaków macicy etc. Nie wyobrażam sobie nie zrobić tego badania raz do roku.

Jak już mam wyniki USG, a doktor wgrywa i opis i obraz na płytę na której mam całą historię poprzednich badań, umawiam się do ginekologa na cytologię.
To jest mój styczniowy pakiet badań podstawowych.

Ile to kosztuje?

Badania krwi możecie wykonać w ramach opłacanych składek zdrowotnych na NFZ. Wszystko jednak zależy od Waszego lekarza. Moja cudowna Pani doktor rozumie że płacąc składki raz w roku taka profilaktyka mi się należy, dlatego ze skierowaniem nigdy nie miałam problemu, ale nie wszyscy lekarze tak do tego podchodzą. Jeśli nie uda Wam się uzyskać skierowania, pozostaje Wam wykonanie badań na własny koszt. Niestety.
Polecam jednak szczerą rozmowę z lekarzem. Nerwy nic nie pomogą, wręcz zaszkodzą, ale szczera, spokojna argumentacja potrafi wiele zdziałać.
Niestety wszelkie USG ja także wykonuję odpłatnie bo i do ginekologa chodzę prywatnie. Prawda jest taka, że nasze państwo oszczędza na profilaktyce i na badania bardziej szczegółowe zostaniemy skierowani jak już coś zaczyna się dziać. Czasem może być już za późno dlatego ja stawiam na profilaktykę.
Cytologię możemy wykonać w ramach NFZ raz na 2 lata, robić ją jednak powinnyśmy raz do roku. Nie mówiąc już o USG ginekologicznym i piersi. Tu chodzi o nasze zdrowie, a statystyki w Polsce są przerażające.      

Dziewczyny, usiądźcie teraz na spokojnie i przeanalizujcie swój kalendarz i plany na styczeń. Wybierzcie jeden konkretny dzień i poświęćcie go w całości sobie. Taki styczniowy dzień kobiet dla zdrowia.
Moja lista to lista profilaktyczna, bazowa, podstawowa, robiona wtedy kiedy nic mi nie dolega. Jeśli coś w wynikach tych badań zaniepokoi mnie lub lekarza, wówczas wykonywana jest dalsza diagnostyka.
Jeśli jednak Wy borykacie się z jakimiś niepokojącymi objawami, listę badań można, a nawet trzeba rozszerzyć.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
365 nowych możliwości

Końcówka oraz początek roku to dla wielu czas podsumowań, analiz, nostalgicznych westchnień. Dla mnie to zawsze nowy początek. Nowe rozdanie. Czytaj dalej

Kolejna dieta i znów nie dałaś rady? Sprawdź dlaczego.

Szczupła na wiosnę, na wakacje, na ślub brata, na wyjazd, na sylwestra ……. na coś tam. Dobrze znasz ten schemat. Czytaj dalej

Zadaj pytanie lekarzowi. Start nowego cyklu.
Zadaj pytanie lekarzowi. Start nowego cyklu.

Jestem ogromnie podekscytowana, że mogę w końcu ogłosić start tego cyklu. Marzyłam o nim od dawna, i w końcu stał Czytaj dalej

129 komentarzy

KomaDodano:  10 styczeń 2019 - 8:55
Gosiu, ja rowniez mam mala tarczyce. W rodzinie Hashimoto, ja jednak mam tsh w normie (najwyzsza wartość 2,5) czy powinnam stosować jakąś diete? Czytam tego bloga regularnie od lat ale może pominęłam jakis wpis i już o tym bylo?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 9:21
Tak. Dieta tarczycowa zawiera duże ilości składników (witamin,minerałów etc)które wchodzą w skład hormonów tarczycy. Pisałam o tym w postach o tarczycy.
KasiaDodano:  10 styczeń 2019 - 13:00
Gosiu a czy mogłabyś chociaż zdradzić nazwisko swojego internisty?
Odpowiedz
AnnDodano:  10 styczeń 2019 - 9:04
Ja też robię taki dzień, co roku w imieniny ;-) to już tradycja oprócz badań morfologicznych zawsze usg i cytologia
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 9:21
Super.
Odpowiedz
AnnaDodano:  10 styczeń 2019 - 9:08
Małgosiu, ja mam pytanie zupełnie z innej beczki, niemniej w temacie żywienia. Czy uważasz, że bezpieczna jest dieta barf (surowe mięso) dla psa jeśli w domu są małe dzieci? (chodzi o pasożyty) Czy lepiej sobie taki sposób żywienia odpuścić? P.S. wpisem o badaniach profilaktycznych mnie zmotywowałaś. To prawda, że często o nich zapominamy, odkładamy na później... Prawda jest taka, że trzeba o siebie zadbać żeby to \"później\" było. Pozdrawiam Cię serdecznie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:11
Jeśli dzieci nie będą wyjadały tego surowego mięsa z psiej miski to nie ma przeszkód. Ja jednak nie żywię swoich psów surowym mięsem w obawie właśnie o pasożyty.
GosiaDodano:  11 styczeń 2019 - 6:56
Gosiu nie ma się czego bać. Dieta barf jest jak najbardziej bezpieczna i jest najlepszą dietą dla psa. Surowe mięso kupujemy w sklepie dla ludzi więc nie będzie miało żadnych pasożytów. Psu nie podajemy tylko mięsa z dzika i podrobow wieprzowych. Polecam gr na fb -raw rzetelna grupa wsparcia. Tam rozwieja wszelkie wątpliwości :)
Maria PDodano:  13 styczeń 2019 - 19:42
Pasożyty to argument , ale jeżeli podajemy barf to zwierza trzeba udokumentować i wykonywać badania krwi , A te niestety nie należą do tanich :-/
Odpowiedz
JoannaDodano:  10 styczeń 2019 - 9:08
Cześć Małgosiu,a co powinno obejmować badanie krwi u zdrowej osoby?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 9:17
Napisałam we wpisie.
Kasia Dodano:  10 styczeń 2019 - 13:02
A może taki wpis dotyczący dzieci?
Odpowiedz
DomiDodano:  10 styczeń 2019 - 9:15
A jakie badania profilaktyczne powinien wykonać mężczyzna?
Odpowiedz
MarzenaDodano:  10 styczeń 2019 - 9:26
Jeżeli w rodzinie był rak, można udać się do poradni genetycznej, której lekarz min. raz w roku może zlecić komplet badań USG (również ginekologiczne). Polecam to rozwiązanie.
Odpowiedz
eMKaDodano:  10 styczeń 2019 - 9:26
Brawo. Zdrowie jest bezcenne. Jak słyszę\"nie pójdę do lekarza, bo jeszcze coś znajdzie\" to mi sie nóż w kieszeni otwiera, albo \"po co do ginekologa, jeszcze prywatnie, dzieci juz mam\". Dla tych dzieci durna babo!!!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:08
Dokładnie.
Odpowiedz
Ange76Dodano:  10 styczeń 2019 - 9:29
Ja już zrobiłam pierwsza turę badań czyli morfologię i D3, bo podejrzewałam, ze coś może być nie tak. I rzeczywiście, niektóre rzeczy mam poniżej normy. Na razie włączyłam suplementacje D3 i dietę na podniesienie poziomu hemoglobiny. Za ok 6 tygodni ponowię te badania, ale wtedy zrobię też analizę moczu, cholesterol, pakiet tarczycowy i ferrytynę. Zwykle pani doktor zalecała mi tez próby wątrobowe. Jeśli nie będzie poprawy, pewnie uderzę do Ciebie po dietę. Zazwyczaj robię badania na przedwiośniu i zwykle odpłatnie, ale tym razem spróbuje coś wyszarpać z NFZ ;) Dziękuję za podana listę badań, będzie moim drogowskazem :)
Odpowiedz
KamilaDodano:  10 styczeń 2019 - 9:42
Ja ten dzień dla zdrowia rozkłada sobie w ciągu roku. Wizyte u ginekologa zawsze mam zaraz po wakacjach we wrześniu. Usg piersi - kwiecień. Od 3 miesięcy wiem o mojej niedoczynność i wizyta kontrolna już umowiona na koniec stycznia :) jeszcze muszę wpaść na badanie krwi tarczyca Ferrytyna itd. Jestem na Twojej diecie i czuję się wspaniale więc czuje ze jest lepiej :) Pytanko: czy idąc na badanie krwi (Tsh itd) nie biorę tabletki na tarczyce (letrox)? Biorę je dopiero po badaniu tak?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:11
Przed badaniem nie bierzemy letroxu/euthyroxu.
JoannaDodano:  10 styczeń 2019 - 10:35
A gdzie na usg piersi? Mam w planach wizytę na usg u specjalisty od tkanek miękkich czy mogę przy okazji zrobić czy to u całkiem innego lekarza?
Odpowiedz
MarzenaSDodano:  10 styczeń 2019 - 9:48
I koniecznie przegląd u dentysty 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:07
To nie w styczniu u mnie ;)
Odpowiedz
PaulinaDodano:  10 styczeń 2019 - 10:05
Cudowny wpis! Kobiety bierzmy się do roboty! ;=) PS Czy pijąc 1ł.oleju z czarnuszki mogę przepić go wodą bądź herbatą?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:16
Tak.
Odpowiedz
A.Dodano:  10 styczeń 2019 - 10:07
Świetnie się Pani \"wstrzelila\" z wpisem, mam zaplanowany taki dzień jutro, wprawdzie bez usg, same badania laboratoryjne ale jednak;) Z polecenia koleżanki od miesiąca śledzę Pani stronę, zrobiłam juz kilka dań z przepisów a w tym tygodniu otrzymałam zakupiona książkę. Zastanawiam sie też nad wykupieniem diety choc bardziej dla urozmaicenia posiłków niż odchudzania (2018 byl dla mnie przełomowy, schudlam w ciagu ub.roku ok 30 kg). A, no i pije odstana wode z miodem też z Pani polecenia. Jednym słowem miło było Panią odkryć:)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:16
Bardzo się cieszę że do mnie trafiłaś ;)
LilaDodano:  10 styczeń 2019 - 19:19
Ta woda z sokiem z cytryny dziala cuda Kto jeszcze nie zaczal, zwlaszcza teraz, zima, powinien jak najszybciej o ile nie ma przeciwskazan. U mnie bol gardla bywa norma, nie tylko zima. Zauwazylam, ze po typowych sklepowych slodyczach (mega slodkich) potrafi mnie gardlo rozbolec (!). Pijam z miodem manuka albo innymi z tzw. gornej polki. Nie widze sensu kupowac tzw. organiczne cytryny wiec kupuje zwykle i je sparzam wrzatkiem przed obrobka.
A.Dodano:  11 styczeń 2019 - 16:06
Pani Małgosiu (jeśli tak się mogę zwracać:) ), zrobiłam dziś badania, w tym oznaczyłam wit D metabolit 25(oh), wynik to 16,83 ng/ml. Przeczytałam w internecie, że to oznacza ciężki niedobór. Czy to prawda? I co robić w tej sytuacji?
Odpowiedz
Anonim Dodano:  10 styczeń 2019 - 10:11
Witam, a czy u dzieci też należy wykonywać badania profilaktyczne raz w roku?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 10:16
Warto.
Odpowiedz
DorotaDodano:  10 styczeń 2019 - 10:17
Swietny motywujacy wpis,tez sie badam profilaktycznie,ginekolog byl niedawno,czas na morfologie. Milego dnia Malgosiu!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 11:49
I wzajemnie ;)
Odpowiedz
JoannaDodano:  10 styczeń 2019 - 10:20
Gdzie robisz badania? Słyszałam np. że u mnie w mieście wyniki w prywatnych laboratoriach wychodzą diametralnie różne niż np. w szpitalu. Ja osobiście robiłam w laboratorium przy szpitalu (oczywiście na własny koszt). Niestety nie widzę tam badania na wit D.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:36
Ja robię w przychodni POZ.
Odpowiedz
MartaDodano:  10 styczeń 2019 - 10:25
My w tym roku zaczynamy od dzieci. Morfologia i d3, a także profilaktycznoe usg jamy brzusznej dla nich i wizyta u okulisty. W listopadzie poroniłam i chyba przez to co się stało, odczuwam przeogromny strach o moich synów. Muszę zająć aię tymi które mam przy sobie. Ale nie przestaje marzyć o kolejnym dziecku :)
Odpowiedz
MaLenaDodano:  10 styczeń 2019 - 10:26
Małgosiu, dziękuję ze motywujesz.Czy jestes w stanke polecic dobrego endokrynologa, jestem ze Starej Milosnej?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 11:49
Napisz do mnie maila.
Odpowiedz
Jolanta P.Dodano:  10 styczeń 2019 - 10:33
Mam dokładnie ten sam problem z tarczycą, przez to, że jest za mała mam niedoczynność :] Dzień dla zdrowia mam zaplanowany w przyszłą środę, odwiedzę laboratorium i zrobię usg jamy brzusznej. U ginekologa z uwagi na endometriozę badam się kompleksowo i regularnie. Zgadzam się z Tobą, że profilaktyka to podstawa, każda kobieta powinna znaleźć na nią czas.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 11:48
Zdecydowanie trzeba stawiać na profilaktykę.
Odpowiedz
AlicjaDodano:  10 styczeń 2019 - 11:05
Ja taki dzień zawsze planuje w kwietniu. Na ostatniej wizycie u ginekologa usłyszałam: „żeby to każda kobieta dbała o siebie tak jak pani” ;) Małgosiu mam pytanie, czy picie siemienia lnianego krótko przed lub po wzięciu tabletki antykoncepcyjnej obniża jej działanie? Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 11:47
Tak. Nie wolno łączyć siemienia z żadnym lekiem bo lek się nie wchłonie.
Odpowiedz
ElkaDodano:  10 styczeń 2019 - 11:22
Małgosiu dzięki Tobie zrobiłam po raz pierwszy w życiu badanie Wit D, wczesniej czułam sie słaba i bez energii, oświeciłaś mnie że to może być brak tej witaminy. I rzeczywiście miałam niedobór :) teraz po suplementacji juz mam poziom w normie i super sie czuje :) dziękuję za uświadomienie :) pozdrawiam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 11:47
Super. Cieszę się ;)
Odpowiedz
AnetaDodano:  10 styczeń 2019 - 11:30
Małgosiu stosowałam Twoją dietę przy Hashimoto i ciągłej anemii i czułam się super. Mam pytanie może głupie, czy jedynym sposobem na pozbycie się mięśniaków jest czyszczenie? Bo to one są przyczyną mojej ciągłej anemii i nie ukrywam bardzo utrudniają życie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 11:47
To już pytanie do ginekologa. Nie zgłębiam szczegółowo wiedzy na temat mięśniaków.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  10 styczeń 2019 - 11:57
Małgosiu, bardzo ważny wpis. Ja tez jestem zwolenniczką regularnych badań - raz w roku ginekolog, cytologia, badania krwi itd. Ostatnio zmroziło mnie jak od kuzynki lat 32, która nie ma dzieci, usłyszałam że u ginekologa nie była 4 (!) lata bo nie lubi tych badań(!). Ja właśnie jestem w 12tc także badania robię co chwilę, mam podwyższoną glukozę, także zaglądam do Ciebie często po przepisy dla cukrzyków i modlę się żeby nie dostać cukrzycy ciążowej. Myślisz że poprawną dietą można obniżyć glukozę w ciąży i nienabawić się cukrzycy ciążowej?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:35
Oczywiście. Przede wszystkim dietą.
Odpowiedz
EwelinaDodano:  10 styczeń 2019 - 12:18
Jeszcze dentysta 🙂 U mnie - zawsze w styczniu.
Odpowiedz
Jojo EmDodano:  10 styczeń 2019 - 12:19
Zrobiłam córce wszystkie badania i przyniosłam je endo i on stwierdził ze oprócz tsh i usg nic mu nie jest potrzebne.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 13:51
Klasyka ......
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  10 styczeń 2019 - 12:48
Małgosiu a jakie badania warto wykonać dziecia córka dwa latka (słabo przybiera na wadze) i syn 7 latek uprawia sport?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 13:51
Na badania powinien skierować pediatra.
MazreDodano:  12 styczeń 2019 - 17:43
U nas pediatra na pytanie jakie powinnam robić badania synom 6 i 8 lat odpowiedział, a po co? Chcielismy raz na rok zbadać czy wszystko ok.
Odpowiedz
AniaDodano:  10 styczeń 2019 - 13:02
Witam Małgosiu mam pytanie nie w temacie ;-) co myślisz o morsowaniu ;-)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 13:50
Genialna sprawa ale nie dla mnie. Zamarzam od samego patrzenia ;)
Odpowiedz
KDodano:  10 styczeń 2019 - 13:07
Małgosiu, a czy mogłabyś mi podpowiedzieć jakie badania wykonać w przypadku pojawiających się w coraz szybkim tempie, pajączków? Mam je zarówno na nogach, plecach a obecnie pojawia się ich coraz więcej po bokach ciała poniżej piersi. Już nie wiem co mam robić i dlaczego tak się dzieje ;/
Odpowiedz
KasiaDodano:  10 styczeń 2019 - 13:16
Małgosiu witaj ! Podbijam pytanie! chciałabym pogonić męża na badania mogłabyś poradzić jakie powinien wykonać ? Pozdrawiam serdecznie
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 13:50
Morfologia, mocz, lipidogram, glukoza i insulina na czczo, PSA, wątrobowe.
Odpowiedz
JoannaDodano:  10 styczeń 2019 - 13:53
Gosiu, co mogłabyś mi poradzić w przypadku częstych infekcji intymnych? Częstych, mam na myśli, pięć od września. To jest męczące, bo w każdym miesiącu kuracja lekami trwa około 2 tygodni, a potem znów wraca, po leczeniu wykonuję posiew i jest ok, a po około 2-3 tygodniach kolejna infekcja. Mam tak od kilku lat. Dodam, że mam początki Hashimoto i nie przyjmuję jeszcze leków. Co może być przyczyną? Na co zwrócić uwagę? Może coś wykluczyć z diety? Jakieś badania? Proszę o poradę.
Odpowiedz
LuizaDodano:  10 styczeń 2019 - 14:14
Jeżeli ktoś potrzebuje to raz w roku można wykonać w ramach NFZ cytologie w Poradni Profilaktyki Raka szyjki macicy (w Warszawie na Ursynowie - budynek obok Centrum Onkologii). Można sprawdzić na stronie internetowej (nawet wysyłają wynik pocztą jeśli koś nie może odebrać 😉 i wykonują badanie też w sobotę). Nie trzeba się zapisywać. Tylko szkoda że o tym nikt nie inforuje i nie nagłaśnia...
Odpowiedz
DanutaDodano:  10 styczeń 2019 - 14:17
Dzień dobry Małgosiu.Zaczynam dbać o siebie ( wiek 52) i jestem po badaniach nerek. Mam kamień na nerce ale mały.(5mm)Czy można go rozpuścić.Szukałam porad o nerkach ale nie umiem znaleźć.Proszę o podpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 15:04
To już pytanie do lekarza prowadzącego.
Odpowiedz
A. Dodano:  10 styczeń 2019 - 14:38
Gosiu, czy przy niewielkiej niedoczynności tarczycy gotowe tygodniowe jadłospisy, które są na Twojej stronie, są ok?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2019 - 14:54
Nie. Jadłospisy gotowe są dla zdrowych osób.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  10 styczeń 2019 - 15:28
Też robie co roku w styczniu :-)) dokładnie ten sam komplet :-) W lipcu dziecko :-) W ferie i na jesieni wizyty u stomatologa :-) A psy w między czasie :-))
Odpowiedz
LilaDodano:  10 styczeń 2019 - 19:26
Super wpis, kolejny zreszta. NAJLEPSZA METODA LECZENIA JEST PROFILAKTYKA.
Odpowiedz
DTDodano:  10 styczeń 2019 - 19:48
Zawsze pilnuje żeby wykonać te badania raz w roku i lekarka nie robi problemu ze skierowaniem. Nawet jeśli proszę ją o coś dodatkowo bo po prostu chcę sprawdzić czy jest ok. Tak samo ginekolog a usg piersi to punkt obowiązkowy po 3 krotnej kontroli co 6 miesięcy czy to guz czy torbiel.
Odpowiedz
KasiaDodano:  10 styczeń 2019 - 20:29
Trzeba wiedzieć jeszcze co z tymi wynikami zrobić jak wyjdą słabe. na lekarzy nie ma co liczyć. Lecze się u Endo. Mi np TSH wychodzi dużo poniżej normy- lekarz nic nie robi, umawia wizytę za miesiące i badanie TSH ft3 ft4. TSH dużo wyzej- to samo..wizyta za 3 mc i te same badania. Ale taki mamy system w PL. Jak to jest z wielkością tarczycy? Miałam kilkakrotnie w życiu badanie USG ale nic mi nie mówiono o jej wielkości...jak wielkość wpływa na funkcjonowanie? Są jakieś \"normy\"?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:36
Standard to 15-20 ml. Ja np, mam 9.
KasiaDodano:  16 styczeń 2019 - 13:50
Ojej..doszukałem się jakiś starych badań i ja mam jeden płat 9 ml drugi niecałe 5 ml. Czy mógłbyś wpisać na listę tematów temat wielkości tarczycy i wpływu na organizm? :)
Odpowiedz
Magda Dodano:  10 styczeń 2019 - 21:30
Gosiu, a czy przy wyciętej tarczycy dwa lata temu powinnam wykonać wszystkie badania z Twojego wpisu? Dziękuję za wpis :-) i odpowiedz
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:25
Samo TSH i bez przeciwciał.
Odpowiedz
GrażynaDodano:  10 styczeń 2019 - 22:15
Witaj Małgosiu, najpierw życzenia - zdrowia i szczęścia w Nowym Roku, żebyśmy mogli czytać Twoje mądre rady i poznawać wspaniałe, zdrowe przepisy... Małgosiu, mam jedno pytanie za 100 punktów, dzisiaj dowiedziałam się, że bardzo zdrowa jest herbatka z gojnika.Powiedz proszę, czy warto ją pić? I jak się to ma do herbatki z czystka? Czy pic jedno, czy drugie, czy to i to? Gosiu, czy przewidujesz artykuł o diecie w osteoporozie? Pozdrawiam ciepło w ten zimowy wieczór Grażyna
Odpowiedz
KamilaDodano:  11 styczeń 2019 - 9:51
Ja zeszłym miesiącu zrobiłam właśnie badania krwi itp. oraz cytologię, a ginekolog sama dała mi skierowanie na usg piersi i ginekologiczne, które załatwię w tym miesiącu. Jeszcze tylko kontrolnie do dentysty i z głowy :)
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  11 styczeń 2019 - 9:53
Małgosiu mam zapalenie zatok, laryngolog po tomografii komputerowej stwierdził u mnie, ze kwalifikuję się do Endoskopowej operacji zatok. Jestem alergikiem oraz mam astmę na tle alergicznym.Od 3 lat alergia się bardzo nasiliła, w tej chwili czekam na wyniki testów Faber, być może one powiedzą czego powinnam unikać. Ale moje pytanie czy przy pomocy diety mogę pozbyć się zatorów z zatokach? Zatory powodują, że nie odczuwam zapachów od 2 lat. W tej chwili otrzymałam od lekarza sterydy.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:24
Tak, dieta jest niezbędna. Jeśli nie będzie poprawy, wówczas zabieg będzie koniecznością.
Odpowiedz
MaLenaDodano:  11 styczeń 2019 - 11:12
Małgosiu, jak skutecznie sie odrobaczyc? Mam nieświeży oddech, ciągle zmęczenie, worki pod oczami, od dziecka moj zołądek nie pracował prawidlowo, podejrzewam ze to kwestia bakterii gnilnych i pasozytow ktore się w między czasie wylęgły.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:26
Najpierw powinnaś potwierdzić obecność pasożytów jeśli są takie objawy.
MaLenaDodano:  14 styczeń 2019 - 19:52
Jakie badanie wykonać?
Odpowiedz
DominikaDodano:  11 styczeń 2019 - 11:14
Cześć Małgosiu, po jakim czasie od przeziębienia powinno się robić badania krwi? Aktualnie jestem przeziębiona, ale czuję od jakiegoś czasu, że coś mi dolega i muszę zrobić komplet badań. Kiedy najlepiej, aby wyniki były wiarygodne? Dziękuję i pozdrawiam ciepło!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:22
Po 2 miesiącach od całkowitego wyzdrowienia.
Odpowiedz
Aleksandra Dodano:  11 styczeń 2019 - 11:37
Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie norm ferrytyny, na wyniku badań jest od 4.60 do 204 ng/ml, mój wynik to 39.21 czyli w normie. Jednak w poście o ferrytynie było napisane, że jeśli jest około 30 to może powodować wypadanie włosów. Jak to w końcu jest, skoro wynikiJest w normie. Pozdrawiam ☺️
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:29
Opisałam to szczegółowo w poście. Jeśli będziesz jadła dziennie 2000 kcal to będziesz syta? TAK. Właściwie odżywiona? TAK. Jeśli będziesz jadła 800 kcal to będziesz syta? NIE. Właściwie odżywiona? NIE. Przeżyjesz? TAK. Taka sama różnica jest między wartością w normie, a wartością optymalną.
Odpowiedz
KasiaDodano:  11 styczeń 2019 - 12:11
Gosiu co sądzisz o ;ssaniu oleju;?np. kokosowego lub rzepakowego czy warto?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:21
Warto.
Odpowiedz
MagdaDodano:  11 styczeń 2019 - 12:49
Malgosiu czy rocznej córce mogę podawac odstana wodę z miodem? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:29
Tak.
Odpowiedz
MajaDodano:  11 styczeń 2019 - 12:53
Małgosiu 🙂 czy to prawda ze zima powinnismy mieć inna dietę ? Latem więcej węglowodanów a zima białka i tłuszczu ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:30
Nie.
Odpowiedz
OlaDodano:  11 styczeń 2019 - 17:38
Cześć, jestem lekarzem i zwykle zaglądam tutaj tylko po super przepisy, ale dzisiaj pokusiłam się o wpis. Badania profilaktycze to super sprawa, ale co do badań tarczycy to monitorowanie przeciwciał co roku jest bezcelowe, wykorzystuje się je tylko do rozpoznania, a ich miano nie wpływa ani na leczenie, ani właściwie na nic. Podobnie z wolnymi hormonami, jeśli suplementuje się euthyrox to oznaczanie hormonów tarczycy jest bezcelowe, wystarczy samo TSH,jeśli trzeba zmienić dawkę będzie to widać, a fT4 oznaczone na suplementacji to w dużej mierze hormon pochodzący z tabletki :) Jeśli ktoś robi badania prywatnie jest to znaczna oszczędność.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:16
Nie zgodzę się z tą opinią i wyjaśniałam to już w postach (zakładka Tarczyca). Monitorowanie tarczycy za pomocą oznaczania samego TSH jest błędne. Potem są sytuacje że TSH rośnie, lekarz zwiększa dawkę leku a TSH zamiast w dół, szybuje w górę. I znów dawka leku w górę, a objawy chorej tarczycy doprowadzają pacjenta na skraj wytrzymałości.
martaDodano:  14 styczeń 2019 - 11:14
Właśnie Lekarzom z takim podejściem jak Pani Ola ja podziękowałam. Jawnie mi mówili: \"prosze mi tu więcej nie przychodzić z ft3 i ft4\". I niestety pewne rzeczy przegapili....Teraz chodzę do Pani Doktor, która wizytę kończy: :tylko proszę nie przychodzić bez ft3 i ft4\". Leczenie na podstawie TSH to WRÓŻENIE Pani Doktor.
Odpowiedz
KarolaDodano:  11 styczeń 2019 - 22:04
Witaj Małgosiu. Siostra robiła sobie badania tarczycy. Tsh 1,7 Anty TPo 172 (norma do 34) Anty Tg 476 (norma do 115) po przeczytaniu artykułów na Twoim blogu podejrzewamy Hashimoto. Już umówiła się do endokrynologa ale może podpowiesz jakie jeszcze badania warto wykonać przed wizytą? Jeśli potwierdzi się choroba na pewno będzie chciała napisać o dietę do Ciebie. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:13
Odsyłam do zakładki Tarczyca i wpisów o diagnostyce Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Tam jest lista badań.
Odpowiedz
Paulina Dodano:  11 styczeń 2019 - 22:07
Małgosiu ! Właśnie gdzieś przeczytałam ze tłuszcze są dobre pod warunkiem ze nie są połączone z węglowodanami .. co o tym myślisz ? Do kasz i ryżu i wqryw zawsze uywam oliwy , olej lniany itp .. czy to jest zle ? Ten wpis był Apropo diety ketogenicznej . Znam Twoje stanowisko w jej kwestii ale jak się ma tłuszcz do węglowodanów ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  14 styczeń 2019 - 9:21
Nie mam już siły tłumaczyć i wyjaśniać zasłyszanych gdzieś, wręcz głupich opinii. Tłuszcze są dobre jeśli nie są połączone z węglowodanami? A kto tak twierdzi i jak to argumentuje?
Paulina Dodano:  14 styczeń 2019 - 14:53
Zwolennicy keto diety itp . Ostatnio dużo o tym czytałam w różnych miejscach ze oleje tak ale nie z kaszami i węglowodanami .. przepraszam ze Cię zdenwrwowoalam . Zapytałam ponieważ nie znalazłam odpowiedzi a nurtuje mnie ten temat . Zwlaszacza ze teraz jest sporo różnych teorii i czuje się zagubiona w gąszczu Informacji . Zwłaszcza ze uwielbiam kasze z warzywami polane np oliwa. Jedni mówią ze dużo białkami tłuszczu , inni ze węglowodany są najważniejsze i uważać na tłuszcz 😕😕😕
Odpowiedz
AnnDodano:  11 styczeń 2019 - 23:27
Poniekąd dzięki temu wpisowi udało mi się zmobilizować i w końcu poszłam dziś zrobić TSH, FT3 i FT4. Byłam przekonana, że wyjdzie coś drastycznego, bo moje samopoczucie jest fatalne - głównie ciągłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją i pamięcią. Mam 24 lata jestem szczupła, nie mam problemu z wagą... No i cóż wyniki wyszły teoretycznie w normie TSH 1,46 (0.38-5.33) FT3 3.03 (2,5-4,3) FT4 0.89 (0,65-1,48). Jednak po lekturze wcześniejszych postów podstawiłam dane do wzoru i wychodzi mi jednak problem z konwersją, bo FT3 to 29,4% a FT4 28,9%... Podejrzewam jednak, że jeśli pójdę z takimi wynikami do endokrynologa to usłyszę, że jest ok? Wiem, powinnam wykonać jeszcze dodatkowe badania jednak przyznam, że wykonanie całego panelu na własną rękę (czyt. prywatnie) może zrujnować budżet... Jak się ratować - umówić się do lekarza i liczyć na cud, że trafi się ktoś, kto zrozumie problem (i wpisze skierowanie na dalsze badania na nfz), czy może szukać przyczyny złego samopoczucia gdzie indziej?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej