fbpx
Masz bezglutenowe dziecko? Jak sobie radzić ? Na co uważać ?
Img

Kiedy nam dorosłym ze względów zdrowotnych przychodzi przejść na dietę bezglutenową, jest ciężko, ale dorosły, umówmy się,  pewne rzeczy potrafi sobie przetłumaczyć i wie, po co musi tak, a nie inaczej jeść.

W nagłym napadzie głodu niestety nie wejdziemy do pierwszej lepszej piekarni i nie złapiemy pachnącej bułki. U cioci na imieninach nie zjemy pulchnego ciasta, wizyta w restauracji to jak bieg z przeszkodami, a do tego na zakupach musimy bawić się w detektywa, bo gluten może się znajdować tam, gdzie byśmy nie spodziewali się go spotkać, np. w ketchupie 🙁
Z dziećmi jest zdecydowanie gorzej bo bardzo obserwują kolegów i nie bardzo mają ochotę odstawać.
Nie mogą zjeść tortu na urodzinach kolegi, spróbować ciasteczka owsianego od koleżanki, pachnącej żytniej bułeczki z pobliskiej piekarni, a kolorowe płatki śniadaniowe muszą omijać szerokim łukiem, co jest nawet plusem bo nic dobrego w nich nie ma, jednak dziecko się domaga. Moje dzieci jedzą takie płatki raz, maximum dwa razy w tygodniu. Z chęcią bym je wyeliminowała, ale wpływ kolegów jest bardzo silny. Reglamentujemy więc kokorowe płatki, aby i wilk był syty i owca cała 😉

Jako mama dwójki dzieci, chciałabym też zwrócić Waszą uwagę na jedną ważną kwestię.
Antybiotykoterapię! Antybiotyki uszkadzają kosmki jelitowe. Po zakończeniu kuracji, kosmki jelitowe odbudowują się. U dzieci jednak znacznie dłużej niż u dorosłych.
Dziecko ma prawo odbyć 3-4 infekcje w sezonie (sezon to wrzesień – kwiecień). Jeśli przy chociaż dwóch infekcjach lekarz zaleci leczenie antybiotykiem, kosmki zostają mocno „nadszarpnięte”.
Wiele maluchów w sezonie ma za sobą nawet i 3 antybiotykoterapie. Przeraża mnie to co usłyszałam od znajomych lekarzy, że rodzice sami proszą o antybiotyk !
Uszkodzone kosmki jelitowe przepuszczają do krwiobiegu składniki które nie powinny się tam znaleźć. Organizm od razu „zbroi wojsko” i tak dochodzi do uwrażliwienia na konkretny składnik. To skutkuje nietolerancjami, a w konsekwencji alergią.
Powszechna antybiotykoterapia często pro forma, jest przyczyną wielu nietolerancji i alergii.
Nie chcę Was namawiać do samoleczenia dzieci. Broń Boże. Proszę Was tylko o wzmożoną czujność.
Jeśli lekarz np. na infekcję gardła chce zapisać antybiotyk, a dziecko nie ma 39-cio stopniowej gorączki i „nie przelewa się przez ręce”, zróbcie wymaz z gardła, aby mieć pewność, czy infekcja jest wirusowa, czy bakteryjna.
Antybiotyki działają na bakterie. NIE DZIAŁAJĄ NA WIRUSY !
Osobiście 4 razy odmówiłam leczenia dziecka antybiotykiem. W każdym z tych przypadków okazało się, że to ja miałam rację. Dziecko odzyskało zdrowie bez antybiotyku.
Antybiotyk to ostateczność !

Dieta dziecka bezglutenowego nie musi się diametralnie różnić od diety dziecka zdrowego!

  1. Owoce i warzywa są przecież bezglutenowe, a powinny dominować w diecie każdego malucha.
  2. Nabiał również nie ma glutenu.
  3. Lubiane przez dzieci placuszki, naleśniki czy inne wypieki, bez problemu zrobicie z mąki kukurydzianej, ryżowej, gryczanej lub z amarantusa.
  4. Makarony bezglutenowe kupimy w dzisiejszych czasach bez problemu. Jeśli nie stacjonarnie, to online.
  5. Pieczywo należy piec samemu. To największe utrudnienie.
  6. Płatki kukurydziane to jedyne płatki śniadaniowe w kolorowym opakowaniu, dostępne na dziale z płatkami dla dzieci, jakie mogą jeść dzieci bezglutenowe. Jaglane, gryczane, amarantusowe są przecudowne, ale bezglutenowe dziecko od czasu do czasu chce zjeść coś co jedzą też jego koledzy. Kupując płatki kukurydziane uważajcie na skład ! Niektóre płatki zawierają słód jęczmienny, który zawiera gluten. Taki słód jęczmienny zawierały poprzednie Corn Flakes które zna chyba każdy. Obecne Corn Flakes bez glutenu nie zawierają słodu jęczmiennego, więc mogą być spożywane przez osoby z celiakią. Szukajcie płatków kukurydzianych bez słodu jęczmiennego.
  7. Oferty sklepów internetowych mają bardzo bogatą ofertę bezglutenowych produktów. Minusem jest tylko cena. Bardzo często powalająca.
  8. Bardzo zdrowa kasza jaglana czy gryczana także glutenu nie zawiera.

Ważne !
Dziecko trzeba dokładnie poinformować o jego stanie. Nie na zasadzie „nie wolno Ci chleba” tylko szczegółowo co mu jest i z czym się to wiąże.
Gluten jest w wielu produktach z pozoru bezpiecznych dlatego dziecko musi mieć świadomość, że nie wolno mu jeść produktów, których nie zna.
Ustalcie z dzieckiem listę rzeczy które bezpiecznie może zjeść. Dzieci w szkole częstują różnymi rzeczami, na urodzinach czy ot tak, z czystej życzliwości. Dziecko musi wiedzieć co jest bezpieczne a co nie.

Jutro przedstawię przykładowy dzienny jadłospis dla bezglutenowego dziecka w wieku szkolnym i dla bezglutenowego dorosłego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Wątroba! Dlaczego jest taka ważna? Jakie pełni funkcje i jaką lubi dietę ?
dieta dla wątroby

Wątroba, to nie jest organ celebryta. Serce, każdy wie gdzie ma i że trzeba o nie dbać, bo zawał to Czytaj dalej

Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie, nie tylko w Twojej własnej lodówce?
Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na Ciebie, nie tylko w Twojej własnej lodówce?

Tak jak obiecałam wczoraj na facebooku dziś postraszę 😉 . Kochani to żart oczywiście, nikogo nie chcę wprowadzać w stan Czytaj dalej

5 wakacyjnych postanowień dla zdrowia na ciele i umyśle

Już za 3 dni wakacje. Ten rok szkolny zleciał błyskawicznie. Pamiętam wszystkie wrześniowe plany i postanowienia które wydawały się tak Czytaj dalej

Dietoterapia trądziku – metamorfoza pacjentki

Każdy kto kiedykolwiek zmagał się z problemem trądziku, lub zmaga się nadal ten wie, jaki ma to wpływa na stan Czytaj dalej

86 komentarzy

tcDodano:  3 grudzień 2014 - 9:09
A ja mam pytanie z innej beczki - jak długo można przechowywać jajka kurze? Ja kupiłam większą ilość wiejskich i zastanawiam się czy do świąt dotrzymają? Nie wiem ile do tej pory już przeleżały ale podobno są świeże..
Dodano:  3 grudzień 2014 - 9:49
ja nie trzymam nigdy dłużej niż 2 tygodnie,
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 20:53
Świeże jaja w lodówce spokojnie do 4 tygodni. Często przywoże większą ilość do niemiec i miesiąc wytrzymują bez obaw
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 9:22
Na kolację zrobiłabym łososia w płatkach migdałowych z syropem z granatów, podanego z kaszą jaglaną. Magda M.
Odpowiedz
MaddyDodano:  3 grudzień 2014 - 9:23
1.antipasto: roladki z cukini, bialego serka i szynki prosciutto ozdobione rukola i swiezomielonym pieprzem, 2. Pierwsze danie makaron tagliatelle (bezglutenowy) z borowikami i serem parmiggiano, 3. Pulpeciki z cieleciny, z tarta cukinia i papryka, zageszczone maka z amarantusa, prosto z piekarnika plus duszony groszek (mrozony) z pomidorkami pachino, do wszystkiego odrobina czerwonego wina....jesli mamy ochote na deser mozna podac muffinki z maki ryzowej....Ale to juz za duzo jak na moj zoladek hihihihi:) pozdrawiam
Odpowiedz
Anna BrandykDodano:  3 grudzień 2014 - 9:27
Nie wiem czy można zostawiać komentarze niekonkursowe. Najwyżej usuniesz.
Mój dwulatek, nielubiący nowości jest uczulony na gluten, jaja,mleko, amarantusa, ryż, soje, ziemniaki. Nie chce gryźć,więc nie wiem czym Go karmić już.
Post super, zwłaszcza o antybiotykach. Niestety w tej kwestii utarło się przekonanie, ze antybiotyk najlepszy na wszystko. Sama wiem jak po takim leczeniu organizm mojego syna dochodzi do siebie, długo i nie bezproblemowo.
Dodano:  3 grudzień 2014 - 9:47
Aniu współczuję Ci.
Moja koleżanka ma bezglutenowe dziecko. Mały jest uczulony także na orzechy i mleko więc pozostaje jedynie mleko sojowe i migdałowe (migdały jeść może).
Wielokrotnie była załamana bo mały widzi co jedzą koledzy a jemu nie wolno. Dla matki to najgorszy widok, ten smutek w oczach dziecka.
Na placu zabaw dziecko częstuje paluszkami a jemu nie wolno. Ma 5 lat, tyle co mój synek i nie rozumie jeszcze czemu jemu nie wolno. Mimo iż mama mu tłumaczy i on rozumie, poza domem jest płacz bo dzieci jedzą a jemu nie wolno.
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 9:53
Moja córka (4 lata) jest bezglutenowa i podaj płatki kukurydziane. Je 8 letni brat je inne których ona nie może. I co mam jej powiedzieć ?
Patryk je a ty nie bedziesz jadła wcale ?
Kukurydziane to jedyna opcja aby nie czuła się gorsza.
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 10:25
Ja mam ten sam problem. W domu ok. Ale poza domem masakra. Płacz bo nie rozumie że mu nie wolno.
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 10:37
Nie zgodze sie do konca. Moj syn mial 3 lata jak musielismy odatawic gluten i mleko. Dla mnie to byl wiekszy szok niz dla niego. Wiadomo, na poczatku buntowal sie teoche jednak z czasem "zrozumial" co jest nie zdrowe dla jego brzuszka. Mialam wielkie wsparcie z przedszkola-widzial ze jest tam sporo dzieci ktore nie pija zwyklego mleka. Starszy syn tez byl na diecie eliminacyjnej(ma 5 lat) jednak teraz moze jesc normalnie oprucz jajek. Mi sie bardziej serce krajalo jak widzialam ze nie moga zjesc normalnych rzeczy tylko gumiaste chleby itp. Jednak na glowie stawalam zeby robic im rozne ciasta czy lody zeby nie czuli sie gorsi. Zaskoczeniem dla mnie bylo jak moj 3 latek poczestowany ciastem zapytal czy w srodku jest gluten i mleko, bo on nie moze :) Przyznaje ze jak starszy syn zaczal szkole wplyw kolegow jest wiekszy jednak jestem dumna z niego bo zamiast kolorowych platkow dopomina sie o owsianke albo jaglanke:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 9:29
z jednej strony odradzasz płatki kukurydziane w komentarzach, z drugiej strony reklamujesz na blogu. Wiem, że dla dzieci z alergią to jedyne płatki śniadaniowe powszechnie dostępne w sklepach, które mogą spokojnie zjeść ale mimo to mam dysonans, bo pamiętam jak pisałaś, że nie mają one prawie żadnej wartości.
Dodano:  3 grudzień 2014 - 9:44
Napiszę Ci to co napisałam już na FB:
Zapominasz że dla bezglutenowego dziecka są to jedyne płatki które może zjeść. W swoim otoczeniu mam jedno bezglutenowe dziecko i wiem od koleżanki jak ciężko jest takim mamom i jak ciężko jest takim dzieciom. W tekście napisałam że to bezglutenowe dziecko nie może jeść innych płatków, tych kolorowych i że to bardzo dobrze bo nic dobrego w nich nie ma. Ale też napisałam że moje dzieci jedzą takie płatki raz, max dwa razy w tygodniu. Czy to jest rekomendacja ? To są dzieci. Wielokrotnie otrzymuję pytania czy moje dzieci jedzą nutellę czy płatki czekoladowe typu.nesquik. Owszem tak ale w mocno ograniczonej ilości. Raz góra dwa. Co nie znaczy że rekomenduję nutellę jako produkt codziennego użytku? To są dzieci nie można zakazać im wszystkiego. Totalny zakaz będzie skutkował tym że dziecko zje za plecami dorosłego a tego wszyscy jako rodzice chcemy uniknąć. To samo jest z corn flejksami. Dziecko idzie z mamą na dział z płatkami i nie może stamtąd wziąć niczego Jedyną opcją są właśnie corn flakes.
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 10:36
Uważam,że nie jest to jedyna opcja. W sklepach są płatki kukurydziane BEZ CUKRU (są bezglutenowe) i to jest dobre rozwiązanie. Moje dziecko ma 5 lat i jeśli już to jada tylko płatki bez cukru, gdyż cukru nie jadamy wcale. Poza tym wie co może a czego nie i nie robi z tego problemu. Wielu smaków po prostu nie zna i ich nie pragnie. Poza tym ma zawsze zdrową alternatywę, w postaci domowych, zdrowych, bezcukrowych słodkości. A co do alergii to zdrowa dieta niestety przed nią nie chroni :-( Bo gdyby tak było nie wiedziałabym co to alergia, na szczęście są inne sposoby walki z nią. Pozdrawiam.
Odpowiedz
Kasia J-skaDodano:  3 grudzień 2014 - 9:30
Mojego gościa poczęstowałabym kotletami z kaszy gryczanej i do tego sałatka a'la grecka :) Mniam, mniam, mniam ;)
Odpowiedz
Basia K.Dodano:  3 grudzień 2014 - 10:54
Jeśli mój gość nie może jeść tylko glutenu to zrobiłabym mu do wyboru: racuchy drożdżowe z nadzieniem z maku albo pierogi z nadzieniem z soczewicy z okrasą w postaci cebulki podsmażonej na maśle/oleju :) Oczywiście wszystko z mąk bezglutenowych.
Jedno i drugie jest przepyszne i myslę, że gość byłby zachwycony i najedzony :)
Jeśli potrzebna jest szczegółowa lista składników to proszę dać znać :)
/BasieK
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 11:01
Gryczane bliny z kremem z riccotty, różowego imbiru i avocado. Na deser cytrusy do wyboru, których nie może zabraknąć o tej porze roku w żadnym domu. Do tego domowy kompot lub woda z sokiem malinowym własnej roboty :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 11:11
Przeglądam bloga o jakiegoś czasu, gratulacje za całokształt. Przy okazji tego wpisu zastanawiałam się, czy mógłby się pojawić szczerzej temat żywienia dzieci: przepisy, porady jak przekonać do zdrowych produktów, ogólne zasady jakimi się kierujesz. Na pewno masz masę sprawdzonych sposobów przy dwójce maluchów i twojej filozofii żywieniowej;-)
Dodano:  3 grudzień 2014 - 11:14
Owszem, będzie o żywieniu dzieci ale w nowym roku. Do świąt już nie zdążę.
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 20:46
Też jestem za tym aby było o żywieniu dzieci :) I mam pytanie. Jeśli Twoje dzieciaki chorują i nie podajesz im antybiotyku jakimi specyfikami je leczysz ?? Jak wspomagasz odporność??
Dodano:  4 grudzień 2014 - 9:12
Podaję sok malinowy domowej roboty, syrop sambucoll, rutinoscorbin, wodę z miodem i cytryną na czczo, duuuużo soków świeżo wyciskanych i produktów z kwasami omega np. koktajl z awokado i bananem. Moje dzieci nie lubią awokado ale jak zmiksuję je z bananem i np. z mlekiem migdałowym to piją aż im się uszy trzęsą
AnonimowyDodano:  4 grudzień 2014 - 21:21
A gdy się pojawi kaszel co podajesz ?? A tak w ogóle jesteś niesamowita!!!!
Dodano:  5 grudzień 2014 - 8:46
Na kaszel oprócz leków powyżej daję flegaminę a na suchy mam syrop sosnowy który robi mój tata z młodych pędów sosny. Ale w aptekach też są syropy sosnowe.
AnonimowyDodano:  6 grudzień 2014 - 2:08
Ooooj Gosiu, pamietam ten smak syropu sosnowego; zaraz obok niego stal na polce syrop cebulowy. A na zaladek babcia dawala orzechowke (na lupinach orzechow). Dzieki za kawal dobrej roboty, zawsze czytam z przyjemnoscia! :)
AnonimowyDodano:  1 styczeń 2015 - 21:25
Małgosiu, ja też bym prosiła post o żywieniu dzieci, jak zachęcić do zdrowego jedzenia i oduczyć "ukochanych" słodkości. I jeszcze o propozycje kolacji dla Maluchów.
Pozdrawiam, Kaśka.
Odpowiedz
Zloto Maroka naturalne kosmetykiDodano:  3 grudzień 2014 - 11:16
Odpowiedź na konkurs.

podalabym jarskie gołąbi z czerwonej kapusty ( nadzienie, brązowy ryż, pieczarki, marchewka, pietrszka . Do tego sos koperkowy.

A na koniec mój faworyt ( bo nie jest powiedziane że gość zaraz idzie) CIASTO jaglano migdałowe z truskawkami.
Odpowiedz
MOVSTUDIOfilmsDodano:  3 grudzień 2014 - 11:30
Corn flakes Nestle? Naprawde Gosiu? Ta firma nie produkuje nic zdrowego. Nie warto promowac/reklamowac ich produktow na zdrowym blogu.
Dodano:  3 grudzień 2014 - 11:48
Dla wielu bezglutenowych dzieci płatki kukurydziane są to jedyne płatki w kolorowym opakowaniu które mogą wziąć z półki w sklepie na dziale z płatkami.
Dla wielu dzieci znaczy to bardzo dużo.
Jaglane, gryczane, amarantusowe są przecudowne i do zjedzenia na co dzień. Kukurydziane 1-2 razy w tygodniu. Dla dziecka, na radochę ! Dla wielu maluchów to naprawdę wiele znaczy.
Tak jak pisałam wyżej. Dostaję dziesiątki pytań, każdego tygodnia, czy "katuję" swoje dzieci zdrową żywnością ? Czy znają smak chipsa, nutelli czy batonika.
Znają. Ale to są produkty które należy reglamentować ale też nie zakazywać całkowicie.
Jeśli dziecku wszystkiego zabronimy w domu to zje za naszymi plecami.
Mam wrażenie że źle zostałam zrozumiana. To nie jest rekomendacja do codziennego spożycia. Napisałam przecież że kukurydziane płatki są jedynymi w kolorowym opakowaniu jakie dzieci mogą zjeść.


Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 11:45
Czytałaś skład tych cornów bezglutenowych? Występuje tam cukier chyba w pięciu różnych odmianach... szkoda, że wstawiasz je na bloga :-( Bez płatków można się obejść.
Dodano:  3 grudzień 2014 - 12:08
Przeczytaj tekst który napisałam a dowiesz się dlaczego je wstawiłam.
Przeczytaj też komentarze.
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 13:31
Gosia ludzie nie czytają! Patrzą zdjęcie płatków i hejt.
CZYTAĆ LUDZISKA I TO ZE ZROZUMIENIEM !
Też mam gezglutenowego syna i do tego bez jajecznego. Dramat gotować dla niego. Ma 10 lat i mnóstwa rzeczy nie może takich co koledzy jedzą.
Ostatnio kupiłam bezglutenową mieszankę do chleba, owszem skład ma nieciekawy ale chleb smakuje jak bułka. Mój bezglutenowy jak wiór. Mimo skłądu będę go kupowała od czasu do czasu aby smak zmienić.
Odpowiedz
omeaDodano:  3 grudzień 2014 - 12:43
Też mnie w pierwszej chwili te płatki zdziwiły, ale rozumiem o co chodzi. Spokojnie można znaleźć płatki kukurydziane bez cukru, ale one będą smętnie wyglądać w „zwykłej” folii na tle innych kolorowych „pyszności”, a dzieciom wiele nie trzeba żeby im przykro było. Co do zasady wybieram te bez cukru, ale w takiej sytuacji, przy diecie bezglutenowej i tylu ograniczeniach dla malucha, wybrałabym Nestle (co jakiś czas), niech ma namiastkę tych niezdrowych wynalazków ;)

A co do gościa, skoro to ważna dla mnie osobistość, to kolacja musi być wytworna ;)
Więc może tak:
Na przystawkę krem z zielonego groszku (bulion warzywny, duuuuużo groszku, żeby było gęsto i intensywnie, przyprawy) z odrobiną śmietany i kilkoma kolorowymi świderkami kukurydzianymi.
Danie główne – delikatne roladki z indyka faszerowane szpinakiem, przygotowane na parze i do tego sałatka – mix sałat, ogórek, pomidor, rzodkiewka polane odrobiną winegretu.
No i jak ma być wytwornie to obowiązkowo musi być później deser ;) Tu zaproponowałabym bezglutenowe muffinki czekoladowe na bazie mąki ryżowej (z jogurtem, słodzone miodem), dla ważnego gościa, mogłabym się nawet pokusić o mąkę migdałową.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 13:01
mam wrażenie że ludzie tylko ogladają zdjęcia a nie czytają tekstu, stąd te pytania ?!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 14:21
Małgosiu, czy chciałabyś przygotować jadłospis dla osoby nietolerującej nabiału? Wiem,że gluten to też wyzwanie, jakoś sobie z tym radzę,ale boję się że w skutek diety również beznabiałowej ( i bez jajek) mogę nie dostarczać wszystkich potrzebnych składników, mimo iż jem zielone warzywa i orzechy, ale nie wiem ile tego tak naprawdę powinno być żeby było wystarczająco.Magda
Dodano:  3 grudzień 2014 - 14:29
Piszę diety bezmleczne, bezglutenowe i bezjajeczne, więc nie ma problemu ;)
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 14:57
Fajnie :) jaki koszt takiej diety?
Dodano:  3 grudzień 2014 - 17:45
Koszt jest ustalany indywidualnie. Trzeba wysłać formularz.
AnonimowyDodano:  4 grudzień 2014 - 18:14
A czy pojawi się na blogu może taki przykładowy jadłospis?
AnonimowyDodano:  5 grudzień 2014 - 9:48
Byłoby fajnie :)
Odpowiedz
Jola BielonkoDodano:  3 grudzień 2014 - 15:44
witam :)
Na przystawkę podałabym: sałatkę ze świeżego szpinaku, pieczonych buraków, sera koziego, siekanych orzechów laskowych lub włoskich, skropionych "vinegretem balsamicznym".

Obiad: Risotto z pomidorkami koktajlowymi, z dodatkiem natki pietruszki, parmezanu (oczywiście) oraz mięty.

Deser: pyszne wilgotne ciasto czekoladowo bez mąki wzbogacone skórką pomarańczową oraz brandy z dodatkiem ubitej kremówki :)

Mmmmm..aż sama zrobiłam się głodna ! :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Odpowiedz
dz0lantaDodano:  3 grudzień 2014 - 16:16
Może zechciałaby Pani kiedyś na swoim blogu umieścić wpis dotyczący diety niskobiałkowej? (osoby chore na PKU, MSUD itp.) Byłoby miło :)
Dodano:  3 grudzień 2014 - 17:44
Tak. Będzie taki wpis w nowym roku. Przedstawię zasady takiej diety i przykładowy jadłospis.
dz0lantaDodano:  5 grudzień 2014 - 11:37
Bardzo się cieszę i z niecierpliwością będę wyczekiwała tego wpisu :) Myślę, że trzeba uświadamiać ludzi na takie tematy. ;)
Odpowiedz
dz0lantaDodano:  3 grudzień 2014 - 16:26
Gdybym miała taką możliwość, aby gościć u siebie kogoś na diecie bezglutenowej zaproponowałabym mu:
-placuszki z kaszy gryczanej, śmietany, cukinii i czosnku
-pieczonego łososia
-do tego jakąś lekką sałatkę np. z roszponki, pomidorków koktajlowych z dodatkiem lekkiego dresingu

A na deser zrobiłabym moje ulubione naleśniki czekoladowe(w wersji bezglutenowej z mąki gryczanej z dodatkiem mąki kukurydzianej i mąki ziemniaczanej) z musem jabłkowym z galaretką agrestową - poezja :)
MarysiaDodano:  3 grudzień 2014 - 20:22
Zaprosisz mnie do siebie?:-)
Odpowiedz
WiolaDodano:  3 grudzień 2014 - 20:47
Witaj! Niedawno trafiłam na Twojego blogu i muszę powiedzieć,że jestem pod mega wrażeniem. Nie wyobrażałam sobie,że można wyczarować takie dobre danie. Chciałabym schudnąć parę kilo, ale od niedawna zaczęłam pracę 2-zmianową i jedzenie regularnie odpada. Czy uda mi się przy zdrowym jedzeniu, ale nieregularnie spożywanych posiłkach schudnąć? Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Dodano:  4 grudzień 2014 - 9:10
No pewnie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 20:54
Gosiu, Ty to jesteś WIELKA!!!
Współczuję Ci i podziwiam za spokojne nerwy ;-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  3 grudzień 2014 - 21:42
Kurczę..juz wkładałam do koszyka różowy imbir ale jeszcze zerknęłam na skład..poraził mnie..duużo E..czy to można wogóle jeść?? Małgosiu mam na mysli firmę Asia..mozy Ty masz z innej niezawierającej te EE
Dodano:  4 grudzień 2014 - 9:09
Ja kupiłam w moim sklepie eko :(
Odpowiedz
Martyna KurowskaDodano:  3 grudzień 2014 - 22:30
Małgosiu mam kilka pytań ;)
Czy stosujesz bądź polecasz jakieś suplementy diety?
Jaki chleb (kupny) możesz polecić? Czy ten w kromkach (ciężki) jest ok?:)

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Dodano:  4 grudzień 2014 - 9:04
Z suplementów polecam spirulinę i chlorellę, cukrzykom morwę białą, dzieciom nie jedzącym ryb kwasy omega, no jest tego trochę ale każdy specyfik musi być dokładnie przemyślany bo coś co jest dla pani X nie będzie się nadawało dla pani Y.
Jeśli chodzi chleb polecam te na zakwasie. Warto rozejrzeć się w swojej okolicy.
Pytaj o razowy najlepiej z ziarnami, o orkiszowy jeśli masz coś z żołądkiem, graham.
Odpowiedz
Sandra MrózDodano:  4 grudzień 2014 - 8:11
Na taką uroczystą, lekkę, bezglutenową kolację podałabym zupę z czerwonej soczewicy ze szpinakiem do tego meksykańskie ceviche z białej ryby z mango i na desergorące suflety morelowe :)
Odpowiedz
Aldona KobylińskaDodano:  4 grudzień 2014 - 9:15
Pani Małgosiu mam pytanie odnośnie suplementów diety typu magnez, multiwitamina itp. Czy można zażywać te w tabletkach musujących czy lepiej nie, bo mają za dużo chemii?
Dodano:  4 grudzień 2014 - 9:39
Raczej musujące bym omijała. Zdecydowanie w tabletkach. Aczkolwiek jak jest mało magnezu polecam pojeść orzechów. Magnez z nich bardzo dobrze się wchłania.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 grudzień 2014 - 9:52
Zgadzam się z Tobą Gosiu w 100%. Zdrowe odżywianie jak najbardziej się chwali ale nie można popadać w skrajności i zapominać o aspekcie psychologicznym.
Jeszcze taka uwaga nt. antybiotyków - moja córka ze względu na swoją wrodzoną chorobę ma zakaz antybiotyków i... nagle się okazuje że można większość infekcji wyleczyć bez ich użycia. Lekarze mają możliwości (płukanki, inhalacje, leki działające miejscowo), ale czasem mam wrażenie że tak jest łatwiej - dla lekarzy albo częściej nawet rodziców którzy chcą mieć po tygodniu już "zdrowe" dziecko. Trzeba uważać, bo choć czasem antybiotyk jest konieczny to w wielu przypadkach można się bez niego obejść.

Pozdrawiam serdecznie,
Gosia G.
AnonimowyDodano:  4 grudzień 2014 - 19:32
POPIERAM!!! Mnie bardzo dziwi pewien fakt, że rodzice, których dzieci często chorują i z byle powodu sięgają po antybiotyki, leki przeciwbólowe w ogóle leki, jakby nie przyjmują do wiadomości, że właśnie dlatego chorują bo biorą często leki, bo żle się odżywiają... Ja często mówię im o tym a oni na to, że mówię tak bo nigdy tak naprawdę nie chorowałam.. pracuję w szkole i jak widzę co rodzice dają dzieciom na śniadanie i do picia to aż głowa boli!! drożdżówki, pepsi i inne gazowańce albo duuże buły, jeszcze kupne małe pizze,....mozna byłoby pracę doktorancką na ten temat napisać..pt : Odżywianie a funkcjonowanie dziecka w szkole i w domu"
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 grudzień 2014 - 15:56
Jako, że mój idol nie jest Polakiem i nigdy tu nie był, a w Polsce wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia chciałbym choć trochę przybliżyć mu tradycyjne dania z wigilijnego stołu. Na przystawkę podałbym zupę - esencjonalny barszcz czerwony z bezglutenowymi uszkami na mące owsianej. Daniem głównym byłby wyznacznik polskiej kuchni i nieodłączny element wigilijnej wieczerzy czyli pierogi, oczywiście bez glutenu więc użyłbym mieszanki mąk: kukurydzianej, ryżowej i z tapioki. Całość okraszona olejem lnianym z cebulką. Na deser oczywiście makowiec, zwykła mąka zastąpiona zmielonymi migdałami i lnem do popicia oczywiście przepyszny kompot z suszu. Osobiście jestem bezglutenowcem, wszystkie te składniki mam pod ręką, więc nie byłoby problemu z ich przygotowaniem. Komponując moje menu wybrałem potrawy, które są moimi ulubionymi i są po prostu pyszne, a co najważniejsze choć trochę przybliżą świąteczną kuchnię polską.

Pozdrawiam

Wojteek W.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 grudzień 2014 - 15:03
Konkurs:) Monika L.
Z racji tego,że miałaby Mnie odwiedzić znana osobistość,to na pewno zadbałabym o piękną oprawę stołu,gdyż uważam że z pięknego nakrycia i inaczej smakuje:)
Zrobiłabym 2 dania do wyboru:
1.Sałatka z zielonej soczewicy i pieczonym bakłażanem lub
2. Makaron bezglutenowy z pesto brokułowym oraz nutką parmezanu
a na deser coś co zawsze smakuje gościom,a mi dodatkowo kojarzy się ze świętami to piernik-dyniowo-porańczowy na bazie mąki gryczanej,amarantusowej:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 grudzień 2014 - 19:09
Widzisz Małgosiu, ja wiem, że antybiotyki są zmorą, ale czasami nie da się inaczej. W zeszłym roku moja córeczka poszła do przedszkola i się zaczęło. Od września do maja chyba z 8 razy brała antybiotyk, ledwo dostawała katar i już było zapalenie oskrzeli:( Boże, przeszliśmy gehennę, a dziecko nie ma prawie wcale odporności. Ale strach przed zapaleniem płuc był ogromny. Koleżanka przeczekała kilka dni, bo nie chciała kolejnego antybiotyku i skończyło się szpitalem. W zeszłym tygodniu już poszedł 1 antybiotyk, bo oskrzela a przed nami cała zima...
Poradźcie coś proszę, bo się wykończę psychicznie:( Jak mam ją wzmocnić, żeby każdy katar nie kończył się oskrzelami? Sylwia
Dodano:  5 grudzień 2014 - 19:52
Uważnie przyjrzyj się temu co dziecko je. Podawaj tran (mollers robi takie rybki), rutinoscorbin dla dzieci, sok malinowy, witaminę C, ale kluczowe są kwasy omega.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  5 grudzień 2014 - 21:14
Wiesz Małgosiu - bardzo lubię czytać Twój blog i często korzystam z przepisów bo kuchnię dotychczas promowałaś zdrową. Ale - czy promowanie tych płatków jest dobrym posunięciem? (Konkurs to też jakaś forma marketingu). Te płatki może i faktycznie nie mają glutenu, ale za to mają tonę cukru - w swoim składzie posiadają - cukier, cukier brązowy, glukozę, syrop cukru inwertowanego, melasę cukru trzcinowego - naprawdę je polecasz?
Dodano:  5 grudzień 2014 - 22:01
Wyjaśniłam to już w kolejnym poście - tym z przykładowym jadłospisem.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  6 grudzień 2014 - 1:03
Na tak ważną kolację przygotowałabym grillowanego łososia z sałatką ze szpinaku i domowym pesto (składniki:bazylia,oliwa z oliwek,czosnek,parmezan,pistacje,sól,pieprz).
Po kolacji ,aby wprowadzić słodki akcent podałabym placuszki z bananów z następujących składników: banany,jajka,mąka kokosowa i odrobinka cynamonu, całość udekorowałabym malinami,borówkami,plasterkami kiwi.
Pozdrawiam, Karolina M. :)
Odpowiedz
Barbara SadowskaDodano:  6 grudzień 2014 - 15:29
Kolacja bezglutenowa:
Przystawka: kolorowa salatka: mix salat, czerwona cebula cienko pokrojona w pol talarki, ser feta, brzoskwinie skropione cytryna i pieczone chwile w piekarniku, kilka malin, dressing z oliwy z oliwek, cytryny, miodu i odrobiny swiezej miety.
Danie glowne: losos z piekarnika polany sokiem z cytryny i odrobina soli podany z puree ziemniaczanym z pesto bazyliowym, do tego warzywa z piekarnika (papryki: zolta, zielona, czerwona; pomidory, czerwona cebula i cukinia )
Deser: salatka owocowa z truskawek, ananasa, borowek, malin
Lub babeczki z maki bezglutenowej, maki z orzechow wloskich, z suszona zurawina i biala czekolada.
Odpowiedz
Aneta76Dodano:  6 grudzień 2014 - 23:14
Moje menu na bezglutenową kolację w sobotę o 16:00 ze znaną osobistością:
Zupa: Krem z białych jesiennych warzyw z parmezanem i lubczykowym pesto (cebula, ziemniaki, pietruszka, pasternak; lubczykowe pesto obowiązkowo z parmezanem i prażonymi orzeszkami piniowymi)
Danie główne: piersi z kaczki z jesiennymi warzywami (marchewka, seler, pietruszka, por) i karmelizowanym jabłkiem i winogrono. To pyszne danie podałabym z długoziarnistym ryżem, a całość posypała drobno posiekaną natką zielonej pietruszki.
Deser: waniliowa panna cotta z salsą o smaku brzoskwini i marakui

Mam nadzieję, że moje menu przypadłoby mojemu gościowi do gustu:-)
Pozdrawiam
Aneta
aneta.majchrzak@wp.pl
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 grudzień 2014 - 0:01
Wytworna kolacja, więc musi być wytworne menu.
Na początek kolacji podałabym ciepłą zupę z kopru włoskiego i zielonego groszku. Zmiksowaną na gładki krem zupę podałabym posypaną podsmażoną, drobno pokrojoną szynką parmeńską.
Danie główne to smażone przegrzebki z zielonymi szparagami, porem i szafranową pianką.
A na koniec pyszny, polski deser - jabłka pieczone z ulubionymi bakaliami. Moje ulubione bakalie, czyli różnego rodzaju orzechy, morele, daktyle, rodzynki i żurawinę mieszam z syropem klonowym oraz kilkoma kroplami soku z cytryny i taką mieszanką wypełniam jesienne jabłka, przykrywając je czapeczką. Jabłka piekę 30 minut w 180 C i podaję na ciepło oprószone cukrem pudrem.
Do picia: ulubione espresso i grzany cydr.

Laura Przybyła
a763@gazeta.pl
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  8 grudzień 2014 - 14:03
Malgosiu, w jakim wieku nalezy wykonac testy czy dziecko nie toleruje glutenu?
Moja corka ma 1.5 roku i mimo ze dziecko je bardzo duzo w ogole nie przybiera na wadzie. Moglabys mi polecic jakie testy mam wykonac aby sprawdzic o jest przyczyna malego wzrostu i wagi dziecka. Bardzo serdecznie dziekuje!
Dodano:  8 grudzień 2014 - 14:23
O tym decydować powinien pediatra. Gluten wcale nie musi wiązać się z nieprzybieraniem na wadze i tym że maluch nie rośnie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  8 grudzień 2014 - 16:19
Dziekuje za odpowiedz. W kraju w ktorym mieszkam pediatra niestety kiwnie reka i uprze sie, ze dziecko rosnie prawidlowo mimo ze na siatce centylowej jest na -3. Dlatego chce sama zrobic dziecku prywatnie testy aby ewentualnie wyeliminowac przyczyne malego przyrostu wagi i wzrostu. My sami jestesmy dosc wysocy, dziecko zjada 5 duzych posilkow w ciagu dnia w tym duzo owocow i warzyw. Do mleka jedynie sie nie przekonala ale staram sie podawac nabial w roznych postaciach. Martwi mnie jednak ta niska waga i wzrost dziecka i nie wiem jak wykryc tego przyczyne.
Dodano:  8 grudzień 2014 - 18:07
A jak się dziecko plasuje na siatce centylowej ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  8 grudzień 2014 - 21:24
W chwili obecnej pomiedzy -3 a -10. Jest bardzo drobniutka i nie wiem czy to taka jej natura czy nalezy gdzies szukac przyczyny.
Dodano:  9 grudzień 2014 - 7:54
Oj rzeczywiście drobniutka. Ja bym zrobiła badania prywatnie, tak dla własnego spokoju sumienia. Być może taka jej uroda i nie ma się czym martwić ale jak człowiek się upewni to lżej jest na duszy niż się cały czas zamartwiać.
Odpowiedz
Barbara SadowskaDodano:  9 styczeń 2015 - 8:34
Jestem na liscie zwyciescow ale nagrody nie dostalam:-(
Dodano:  9 styczeń 2015 - 9:21
wysłałam już maila w tej sprawie
Odpowiedz
Aneta76Dodano:  13 styczeń 2015 - 1:25
Witaj,
ja też czekam na nagrodę z tego konkursu. Widocznie nagród do nikogo jeszcze nie wysłali?
Poczekamy. Jak płatki i miseczka dojdą dam znać.
Pozdrawiam
Aneta
Dodano:  13 styczeń 2015 - 8:46
dostałam informację że nagrody wysłali w poniedziałek więc lada dzień powinnaś otrzymać
Aneta76Dodano:  17 styczeń 2015 - 23:57
Nagroda doszła. Pyszne płatki dla dzieci i piękna miseczka dla mnie.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Aneta
Odpowiedz
Aneta76Dodano:  17 styczeń 2015 - 23:51
Nagroda doszła. Pyszne płatki dla dzieci i piękna miseczka dla mnie.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Aneta
Dodano:  18 styczeń 2015 - 10:31
Bardzo się cieszę :)
Odpowiedz
Barbara SadowskaDodano:  19 luty 2015 - 13:14
Chyba tylko do jednej osoby nagroda doszla :-(
Dodano:  19 luty 2015 - 18:05
no coś Ty ? kurcze .....
Odpowiedz
MartaDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:37
Gosiu a może napisałabyś kilka porad dla mam karmiących których dzieci cierpią na skazę białkową? Może jakieś przykładowe dania i jak zastąpić brak wapnia w diecie matki, co można a czego nie można jeść w diecie eliminacyjnej?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  6 kwiecień 2017 - 9:44
Napiszę.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  16 maj 2017 - 22:40
Świetny tekst.Sama mam 3 dzieci i najmłodszy (8 lat) bezglutenowiec i wiem co to znaczy. Mały wie dlaczego nie może jeść pewnych produktów ani tych co do których nie ma pewności. Na urodziny kolegów chodzi ze swoim prowiantem ;) Z moim jest o tyle dobrze, że został zdiagnozowany jak miał 1,5 roku, więc tak nie zna innych smaków. Tak jak napisałaś Małgosiu ważne, aby dziecku wytłumaczyć :)
Odpowiedz
AnnaDodano:  11 sierpień 2017 - 21:22
Witaj Małgosiu, od dawna dużo korzystam z Twoich jadłospisów, są super, kiedyś pytałam czy piszesz jadłospisy dla dzieci, odp. NIE,czy może coś się zmieniło, córka ma celiakię, bardzo by mi zależało na jadłospisie prawidłowym dla niej , pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 sierpień 2017 - 21:32
Nie piszę diet dla dzieci.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds