fbpx
Penne z łososiem w sosie beszamelowym z limonką i świeżym koperkiem
Img

Dla zachowania zdrowia i urody powinniśmy spożywać ryby przynajmniej raz w tygodniu.

Wybierając łososia dostarczamy sobie najzdrowszych, nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, ponieważ obniżają poziom cholesterolu.
Łosoś jest pełen witamin, takich jak A, D,E, PP, witamin z grupy B, białka oraz  składników mineralnych takich jak wapń, selen, magnez czy jod.
Podsumowując, łosoś to kopalnia wartości odżywczych.

Pene z łososiem w sosie beszamelowym z limonką i świeżym koperkiem to propozycja na lunch, lub ciepłą kolację.

Składniki:
*500 gram świeżego fileta z łososia
* 2 limonki
* koperek
* 2 łyżki sklarowanego masła osełkowego
* łyżka śmietany 18% (nie jest to konieczne)
* 2 łyżki mąki
* 3 szklanki mleka
* 1 łyżeczka kurkumy
* sól i pieprz do smaku
* makaron penne (rurki)

Opis przygotowania:
1. Łososia oprószamy solą i pieprzem,
2. Na głębokiej patelni rozpuszczamy masło, smażymy łososia z obu stron (delikatnie, aby nie przyrumienić)  i odkładamy na talerz.

Robimy sos:
Na patelnię, na masło po smażeniu łososia wrzucamy 2 łyżki mąki i mieszamy trzepaczką. Po chwili stopniowo dolewamy mleko. Cały czas mieszamy trzepaczką, konsystencja ma być kremowa. Jeśli sos jest za gęsty dolewamy więcej mleka. Jak już osiągnęliśmy pożądaną, kremową konsystencję dodajemy płaską łyżeczkę soli, pieprz, kurkumę i sok wyciśnięty z 2 limonek (można również zetrzeć skórkę po uprzednim jej sparzeniu). Mieszamy (ewentualnie można dodać 2 łyżki śmietany)

3. Usmażonego łososia kroimy na kawałki i dodajemy do sosu. Dusimy pod przykryciem 5-10 minut,
4. Makaron penne gotujemy al dente.
5. Makaron polewamy sosem i podajemy z koperkiem.

Kaloryczność:
Porcja widoczna na zdjęciu ma ok. 460 kcal

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Świąteczny fit makowiec bez ciasta i grama mąki. Mój ulubiony! Bezglutenowy!
Świąteczny fit makowiec bez ciasta i grama mąki. Mój ulubiony! Bezglutenowy!

Miłośnicy maku do których i ja się zaliczam, będą dziś zachwyceni. Wszyscy na diecie bezglutenowej i redukcyjnej także. W dzieciństwie Czytaj dalej

Pulpeciki z dorsza z chipsami z fioletowych ziemniaków i sosem z zielonych warzyw

Obiad w sam raz na piątek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł pojawić się na stole w poniedziałek, Czytaj dalej

Zielony śniadaniowy koktajl – mus. Gęsty, sycący, bardzo energetyzujący!

Zielone koktajle w te aktualnie szare zimowe dni sprawiają, że czas oczekiwania na wiosnę staje się jakiś taki łatwiejszy do Czytaj dalej

Ślimaczki z pieczonej papryki faszerowane kremowym serkiem z bazylią i limonką
ślimaczki z pieczonej papryki faszerowane kremowym serkiem z bazylią i limonką

Lekka przystawka, bardzo aromatyczna, orzeźwiająca i delikatna w smaku. Sprawdzi się na każdą okazję, w sam raz na zbliżające się Czytaj dalej

55 komentarzy

DelusionDodano:  12 marzec 2013 - 20:01
Kurczę, aż kusi, żeby wypróbować taki przepis, a czasu brak...
Pozdrawiam :>
MałgosiaDodano:  12 marzec 2013 - 20:07
Wypróbuj w weekend ;)
Odpowiedz
agnesDodano:  13 marzec 2013 - 12:23
Uwielbiam łososia i muszę wypróbować ten przepis.

-----------------------------------------------------
http://fasterbetternicer.blogspot.co.uk/
MałgosiaDodano:  13 marzec 2013 - 13:25
Zachęcam,

Pozdrawiam,
Małgosia
Odpowiedz
aniołDodano:  13 marzec 2013 - 16:20
wegetarianie nie jedzą zwierząt, ryba to jest mięso ;) zdjęcia wyglądają smakowicie, nigdy jeszcze nie przyrządzałam sama ryby, może będzie okazja, pozdrawiam ;]
Odpowiedz
EmDodano:  21 marzec 2013 - 10:23
cudowne! kocham makaron, kocham łososia! przepis w sam raz dla mnie :)

www.mojezycie-przedslubem.blogspot.com
www.magnolia-rozmaryn.blogspot.com - fajne, domowe przepisy!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 kwiecień 2013 - 11:19
Dla ile osób jest porcja podana w przepisie? :D
Dodano:  20 kwiecień 2013 - 15:37
Dla 4 osób
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 kwiecień 2013 - 13:03
Witam!

Przepis jest świetny:) Idealnie trafił w moje kubki smakowe oraz mojego narzeczonego:) Ale uwaga nie wszyscy, którzy lubią łososia mogą polubić to połączenie z limonką (patrz moja przyszła szwagierka ale to może jeszcze innej kwestii dotyczy niż kubków smakowych w tym przypadku;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 styczeń 2014 - 14:44
Wlasnie dzis na kolacje bede go robic :) Juz sie nie moge doczekac smaku.
AnonimowyDodano:  7 styczeń 2014 - 18:38
Jestesmy z mezem po kolacji :) danie przepyszne i bardzo sycace. Jednak za drugim razem uzyje max 2 szkl mleka i 1 lyzke maki - danie zrobilam tak jak przepis podala Malgosia i wyszlo mi naprawde duzo sosu. Na poczatku sie przerazilam bo sos mi nie gestnial i bylo w nim duuuuuzo mleka ale po jakims czasie i mieszaniu trzepaczka zgestnial. Musze wybrac nastepna potrawe z Twojego bloga :) Pozdrawiam
Dodano:  7 styczeń 2014 - 18:50
Bardzo się cieszę, że Wam smakowalo :-)
Odpowiedz
Iwona LupaDodano:  12 luty 2014 - 14:08
Super pomysł :) Chociaż ja dodałabym czosnek. Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 luty 2014 - 14:09
Fajny pomysł. Jako że uwielbiam czosnek, to bym go tam jeszcze dodała. Pozdrawiam
Odpowiedz
Magdalena GrzybowskaDodano:  14 luty 2014 - 15:39
AAaaaa...cudowny przepis, ja dzisiaj zamiast łososia dodałam dorsza :) Też smakowicie :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 luty 2014 - 14:57
Zrobione, zjedzone. Bardzo pyszne:)
Pozdrawiam
Beata
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  23 luty 2014 - 17:50
Małgosiu ile makaronu na 1 porcje ?przed ugotowanie go :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 marzec 2014 - 17:29
A dzisiaj ja wypróbuje Twój przepis :) jestem pewna, że będzie pysznie :) Pozdrawiam :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  8 marzec 2014 - 21:16
ile makaronu na 1 osobę w tym przepisie wyjdzie ?
Dodano:  9 marzec 2014 - 8:14
na jedną niecałe 1,5 szklanki suchego, wagowo ok. 90-100 gramów
AnonimowyDodano:  8 wrzesień 2016 - 16:33
Chyba ugotowanego,a nie suchego? To bardzo dużo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2014 - 10:30
Polecam użyć makaronu pełnoziarnistego- będzie jeszcze zdrowiej ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 marzec 2014 - 17:26
Małgosiu, to jak to jest z mąką i "białym" makaronem - można w końcu czy nie? Bo zawsze myślałam, że unikać, szczególnie mąki? ;)
Dodano:  21 marzec 2014 - 19:40
takie produkty nie mogą stanowić podstawy odżywiania,
jak pojawią się od czasu do czasu świat się nie zawali ;)
AnonimowyDodano:  21 marzec 2014 - 20:39
super, dzięki! czy 2-3 razy w tyg będą ok? czy jak chcę trochę schudnąć to raczej rzadziej? ;)
Dodano:  21 marzec 2014 - 22:49
2-3 razy w tyg. to jest bardzo często :)
dama di duoriDodano:  29 sierpień 2015 - 13:53
Makaron (ten prawdziwy, włoski typu penne, spaghetti czy fusilli etc) jest robiony z pszenicy durum, to zdrowsza odmiana pszenicy :)
Mąka z pszenicy durum ma też niższy indeks glikemiczny, co powoduje, że wyrzut cukru i insuliny jest niższy niż po zjedzeniu zwyczajnej oczyszczonej mąki pszennej.
I pamiętajcie, aby nie przegotować, ma być al dente ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 marzec 2014 - 13:58
Dzis na kolacje losos z twojego przepisu. Juz go kiedys robilam i wyszedl pyszny. Malgosiu pozdrawiam :)
Odpowiedz
JagodaDodano:  15 maj 2014 - 23:27
Gosiu, jak myślisz czy pasuje w tym daniu zamiast makaronu użyć " zaskakujący kuskus" z Twoich przepisów?
Dodano:  16 maj 2014 - 7:13
ja bym użyła kaszy jęczmiennej perłowej (aczkolwiek makaron pasuje tu idealnie) lub po prostu pure ziemniaczanego
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 czerwiec 2014 - 18:30
Gosia, myslisz ze (opcjonalnie) z dorszem tez bedzie dobre? - myśle tak dla odmiany :) Czy jednak tylko łosoś do tego dania sie nadaje?
Dodano:  14 czerwiec 2014 - 6:49
możesz dodać dorsza ale przypraw go pieprzem cytrynowym bo jest delikatniejszy niż łosoś,
pieprz cytrynowy nada mu charakteru
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 wrzesień 2014 - 20:57
To danie to poezja. Dziekuje.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  12 wrzesień 2014 - 9:26
Czy ta pysznie wygladajaca potrawa moze obejc sie bez limonek? Cierpie na zgage i nie chce kusic losu a te danie planuje na.obiad.dzis bo ciezko przejsc obojetnie :) prosze o odpowiedz :)
Dodano:  12 wrzesień 2014 - 10:29
zamiast limonki dodaj pieprz cytrynowy
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  2 listopad 2014 - 10:34
czy zamiast łososia mozna to danie zrobic z kurczakiem ?
Dodano:  2 listopad 2014 - 21:20
tak,
polecam fileta
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  4 listopad 2014 - 9:59
Gosiu, gdzie kupujesz łososia?
Dodano:  4 listopad 2014 - 10:52
u mnie w mieście w sklepie rybnym
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 listopad 2014 - 21:10
Czy zamiast oselkowego masla nadaje sie zwykle maslo? Nie bardzo wiem jaka jest roznica miedzy nimi.... Planuje jutro wypróbowac przepis, ale nie mam mozliwosci oselkowego kupic
Dodano:  16 listopad 2014 - 22:22
może być zwykłe masło extra
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 grudzień 2014 - 18:02
uwielbiam ten przepis mmmmmmm.... :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  15 styczeń 2015 - 21:42
Przepyszne danie jadłam kiedys podobne w makaroniarni i próbowałam odtworzyć ale nie wychodzilo a Twój przepis o niebo lepszy tylko tam byl jeszcze świeży ogórek i makaron wstążki..polecam:D
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 styczeń 2015 - 15:05
Zrobiłam dziś na obiad - w smaku rewelacja, ale niestety składniki są dość kaloryczne więc zbyt wiele tego zjeść nie można. Ciekawa jestem ile waży taka porcja widoczna na zdjęciu, bo ja zjadłam dziś około 240g i wyliczyłam, że prawie 500kcal. W dodatku sos dosyć ciężki więc na niewiele na te 240g weszło. Następnym razem spróbuję zamiast makaronu - różyczki brokuła czy też inne warzywa. Zobaczymy co wyjdzie :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 styczeń 2015 - 20:31
Małgosiu, to danie jest wyśmienite! Idealnie wpasowało się w mój gust :)
Użyłam makaronu razowego, który zazwyczaj gotuję i przy okazji mam pytanie - jakiej firmy makarony pełnoziarniste polecasz? Co sądzisz o Lubelli?

pozdrawiam serdecznie!
Angelika
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  21 styczeń 2015 - 19:05
Sos mi się trochę zważył....Był dobry do momentu dodania łososia. Chyba trzeba go dodawać stopniowo, bo ja wrzuciłam od razu całość- jak myślicie czy to był powód?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  29 marzec 2015 - 15:21
Już ktorys raz z kolei robie to danie bo jest przepyszne :) Wczoraj zrobiłam sobie makaraon wiec będzie pysznie i zdrowo. Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 kwiecień 2015 - 11:06
a ile porcji wychodzi z tych składników, brakuje takiej informacji w opisie
Dodano:  13 kwiecień 2015 - 12:53
4
Odpowiedz
UnknownDodano:  27 luty 2016 - 19:17
Gosiu Twój blog jest genialny! Ostatnio na niego natrafiłam i juz kilka dan z niego przyrządziłam były przepyszne. Natomiast teraz chciałabym przyrządzić to z łososiem. Powiedz mi tylko co uważasz na temat łososia? A mianowicie gdy ostatnio wspomniałam w pracy ze chce zrobić to danie kolega zrobił mi wykład na temat tego jaki to losów jest niezdrowy ponieważ przy hodowli łososiom podają jakieś świństwa. Proszę Cie doradź mi może jak kupic te dobre.
Dodano:  28 luty 2016 - 13:51
Twój kolega ma racje jeśli chodzi o łososie norweskie. Ja kupuję tylko atlantyckiego.
Odpowiedz
MartaDodano:  2 październik 2017 - 0:35
Pyyyyyyyycha!!!! ???
Odpowiedz
Joanna_RPDodano:  30 maj 2018 - 12:42
Witam, czy mogłaby Pani wskazać, ile gramów przypada na jedną porcję? Dziękuję.
Odpowiedz
MariolaDodano:  1 październik 2018 - 20:44
Jedzonko boskie. Zrobiłam. Jutro przyjdą koleżanki:)))
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 październik 2018 - 12:17
Cieszę się że smakuje ;)
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Zabiegi estetyczne, retinoidy w pielęgnacji (krem) czy lasery mają udowodnione działanie stymulujące przebudowę skóry i produkcję kolagenu. To nie budzi wątpliwości i wiele kobiet korzysta z tego typu interwencji. Warto jednak pamiętać, że sam sygnał do produkcji kolagenu to tylko jeden element całego procesu.

Synteza i dojrzewanie włókien kolagenowych wymagają odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz obecności kofaktorów uczestniczących w reakcjach enzymatycznych. Jednym z nich jest żelazo, które bierze udział w działaniu hydroksylazy prolinowej i lizylowej, enzymów niezbędnych do prawidłowego dojrzewania i stabilizacji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C.

Nie oznacza to, że niski poziom żelaza przekreśla efekty zabiegów ani że suplementacja żelaza poprawi rezultaty u każdej osoby. Oznacza natomiast, że stan odżywienia organizmu jest jednym z czynników wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry i w pogoni za urodą warto mieć to na uwadze ☺️ .

...

304 11
Aż mnie zmroziło, gdy przeczytałam komentarze, jakie dostała Julia @jools_piton 

I za każdym razem robi mi się niedobrze, gdy widzę w internecie nagonki, wyśmiewanie i ocenianie wyglądu kobiet przez tych wszystkich „idealnych ludzi”.

A prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Pamiętajcie, że każdy patrzy przez własną soczewkę, przez własne doświadczenia, kompleksy i przekonania i zasadniczo najwięcej do powiedzenia mają często ci, którzy sami mają najwięcej do przepracowania.

Trzeba mówić o tym głośno! Każdy z nas ma prawo być takim jakim chce i wyglądać tak jak chce. I mówię to zarówno jako kobieta jak i dietetyk kliniczna pracująca z kobietami.

...

969 62
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. To jednak nie oznacza, że każde przypisywane jej działanie zostało równie dobrze potwierdzone ☺️.

W nauce istnieje ogromna różnica między „są badania sugerujące efekt” a „mamy wystarczająco mocne dowody, by uznać efekt za potwierdzony”.
To ważne z punktu widzenia konsumenta, którego budżet na suplementy nie jest nieograniczony i niestety często jest tak, że ludzie łapią się na to co gdzieś ktoś obiecuje zupełnie pomijając podstawy, którymi jeżeli chodzi o pamięć, koncentrację czy kwestie poznawcze są niewątpliwie sen, dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna i szeroko pojęty styl życia. Później kasa wydana i wielkie rozczarowanie, że miało być tak super a nie jest 🤷‍♀️. 

Właśnie dlatego w Unii Europejskiej producenci mogą komunikować tylko te oświadczenia zdrowotne, które przeszły ocenę naukową i zostały oficjalnie zatwierdzone.

To nie jest argument przeciwko kreatynie. To przypomnienie, że w nauce warto oddzielać to, co jest dobrze udokumentowane, od tego, co dopiero jest przedmiotem badań.

...

320 4
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej skuteczność w kontekście zwiększania wydolności podczas krótkotrwałych wysiłków o wysokiej intensywności oraz wspierania przyrostu masy i siły mięśniowej jest dobrze udokumentowana (zapraszam do mojego posta na ten temat). Jednak warto oddzielać to, co wiemy na pewno, od tego, co nadal jest przedmiotem badań.

Dużo się słyszy, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze takie jak chociażby pamięć. Niestety na podstawie badań nie można tego jednoznacznie stwierdzić i na tej podstawie każdemu rekomendować. Choć część badań sugeruje możliwe korzyści dla pamięci czy innych funkcji poznawczych, wyniki są niespójne, a obserwowane efekty najczęściej dotyczą konkretnych grup, takich jak osoby starsze, wegetarianie czy osoby pozbawione snu.
To nie oznacza, że kreatyna nie wpływa na mózg. Oznacza jedynie, że obecne dowody nie są na tyle mocne, aby taki efekt uznać za dobrze potwierdzony i komunikować go jako pewnik dla ogółu populacji.

Warto wiedzieć, że jeden z producentów kreatyny wystąpił o możliwość stosowania oświadczenia zdrowotnego: „Codzienne spożywanie kreatyny może poprawiać funkcje poznawcze”. Po ocenie dostępnych badań EFSA nie uznała dowodów za wystarczające, a Komisja Europejska nie dopuściła tego oświadczenia do stosowania (Rozporządzenie UE 2026/1118).
To dobry przykład różnicy między „istnieją badania sugerujące efekt” a „efekt został jednoznacznie potwierdzony”.

Piszę o tym po to, żebyście mieli świadomość iż suplementują kreatynę „na pamięć” możecie zauważyć, bądź nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.

...

1018 53

DIETA WYSOKOBIAŁKOWA
Dla kobiet aktywnych i po 40-tym roku życia, w okresie perimenopauzy i po menopauzie
Czytaj więcej