fbpx
Przepis na domowy zakwas do czerwonego barszczu oraz dwie kultowe już potrawy. Czerwony barszcz według receptury mojej babci i drożdżowe paszteciki z kapustą i grzybami według przepisu mojej teściowej!
Img

Kultowe przepisy z roku ubiegłego, ale nie mogłam nie przypomnieć ich w tym roku. Po zeszłorocznych świętach pisaliście, że pierwszy raz w życiu na Waszych stołach pojawił się prawdziwy barszcz na zakwasie, że pierwszy raz nie z torebki. I że smakował, i że intensywny, że aromatyczny i że w ogóle ach i och. 
A paszteciki jakie dobre. I że wymagającej cioci smakowały, i mąż chwalił.
No więc w tym roku nie może być inaczej. I teściową trzeba zadowolić, i mamusię i ciocię wymagającą też. Niech chwalą. A co! Do świąt równo tydzień, a to oznacza, że czas najwyższy nastawić zakwas. Zajrzyjcie dziś po pracy do sklepu i kupcie, co trzeba. A trzeba naprawdę niewiele. 
Kto się zastanawia, odsyłam do komentarzy pod postami. 

UWAGA! Jeszcze w tym tygodniu dwa przepisy na pyszne świąteczne dania!


Przepis na zakwas: 
  • 5 buraków
  • 2 litry przegotowanej ciepłej wody
  • 2 łyżki soli kuchennej, specjalnej do przetworów
  • 6 ząbków czosnku
Do podrasowania:
kromka prawdziwego razowego chleba na zakwasie lub łyżka kwasu z ogórków lub kapusty.
 
Przygotowanie:
  1. Zakwas robimy w glinianym lub szklanym naczyniu. Nigdy w plastiku ! Naczynie należy dokładnie wyparzyć wrzątkiem.
  2. Do naczynia np. słoja wkładamy obrane ze skórki i pokrojone w kawałki buraki, obrane ze skórki i lekko rozgniecione ząbki czosnku oraz ciepłą, wymieszaną z solą wodę.
  3. Dodajemy albo kromkę chleba razowego (na naturalnym zakwasie, najlepiej domowy ponieważ sklepowe mogą zawierać jakiś dodatek, który może zepsuć zakwas) albo łyżkę soku z kiszonych ogórków lub kapusty.
    Dlaczego ?
    Bakterie probiotyczne przyspieszą dojrzewanie zakwasu.
  4. Słoja nie zakręcamy ! Przykrywamy albo gazą, albo jeśli ktoś ma to tetrową pieluchą. Zakwas musi oddychać.
  5. Słój stawiamy w najcieplejszym miejscu w domu i mieszamy codziennie drewnianą łyżką.
  6. Po 6 dniach zakwas jest gotowy. Należy go przecedzić i zlać do butelek. W lodówce może stać 7 dni. 
UWAGA !
W drugim dniu na wierzchu pojawi się piana. To normalne i nie trzeba się bać. Piana to efekt fermentacji i oznacza, że zakwas pracuje. Zniknie na 3 lub 4 dzień.   
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dressing miodowo – ziołowy na bazie oleju rzepakowego
dressing do sałatek

Dziś mam dla Was coś specjalnego! Dressing miodowo - ziołowy na bazie oleju rzepakowego do doskonały dodatek do sałatek, oraz Czytaj dalej

Delikatny kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami. Obowiązkowa potrawa na progu wiosny! Kto powinien jeść kapustę i jakie ma wartości ?

Na targowisku aż kipi od kolorów, smaków, barw i zapachów. Ludzi coraz więcej. Kocham ten gwar i poranny pęd. Kuszą Czytaj dalej

Schab po myśliwsku

Jedno z moich ulubionych mięs w sosie. Schab po myśliwsku. Z cebulką i leśnymi grzybkami. Doskonale przyprawiony, aromatyczny i co Czytaj dalej

Wegetariański krem z selera na grzybowym wywarze z parmezanem i nutą białego wina!
Wegetariański krem z selera na grzybowym wywarze z parmezanem i nutą białego wina

To jest zupa, którą często serwuję na specjalne okazje. U nas w Polsce, zapraszając gości, tradycyjnie podaje się albo rosół Czytaj dalej

97 komentarzy

AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 8:36
witam, klikając na przepis barszczu odsyła do przepisu pasztecików :)
Dodano:  16 grudzień 2015 - 9:06
Już poprawione ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 8:37
U mnie już zakwas z Twojego przepisu pracuje :-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 8:42
Jeśli mój chleb na zakwasie zawiera odrobinkę drożdży to mogę go dodać?
Dodano:  16 grudzień 2015 - 9:05
Tak
Odpowiedz
JustynaDodano:  16 grudzień 2015 - 8:44
Wlasnie wczoraj nastawiłam zakwas i szukałam sprawdzonego przepisu na barszczyk wigilijny i proszę ☺ juz mam☺ dziękuję Małgosiu
Odpowiedz
asia40Dodano:  16 grudzień 2015 - 8:53
Link przepisu na barszcz wigilijny przenosi do przepisu na paszteciki. Jakiś chochlik?
Dodano:  16 grudzień 2015 - 9:04
Sorki. Już poprawiłam ;)
Odpowiedz
asia40Dodano:  16 grudzień 2015 - 9:05
Juz jest ok, dziękuję :-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 9:12
A czy mogę zrobić w dużej szklanej misie ? Nie mam tak wielkiego słoja, aby pomieścił buraki i 2 l wody
Dodano:  16 grudzień 2015 - 11:00
Tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 9:52
Gosia, mam wielką prośbę byś zechciała odpisac mi w mega ważnej dla mnie sprawie ( przepraszam, że nie w temacie ). Moja przyjaciółka choruje od kilku lat na raka, miała już kilka rodzajow chemii. Najgorzej działo się tydzień temu, myśleliśmy, że będzie koniec. W poniedziałek tydzień temu dostała inną niż dotąd chemię i ta chemia ją tak pozamiatała, że nic nie jadła przez prawie 5 dni. Wymiotowala jak kot nawet po wodzie, zainterweniowala rodzina i po prostu zawiezli ją do szpitala, błagając lekarza żeby wzmocnił ją kroplowką( bo lekarze nie pomagają w ten sposób po chemii, twierdzą, że to normalna reakcja po chemii i tyle). Całe szczęście jednak lekarz się zgodził i przez weekend dostała kroplowki, które ją wzmocniły. Ale przeszła mega silne zatrucie, lekarz zachęcał na hospicjum ale Ona ma tyle woli walki, że się nie zgodziła. Wczoraj, po tygodniu dali jej drugą chemię ( pozwoliły na to dobre wyniki, np morfologia 13.3) Po tej drugiej chemii jest lepiej niż ostatnio, może jeść.
I właśnie o to mi teraz chodzi, co dawać jej teraz szczególnie do jedzenia. Narazie może tylko zupki wodzianki, Kleik ryżowy. Myślałam żeby do tych zupek dosypywać kaszę jaglana.
Ale powoli jest coraz lepiej i chociaż może jeść małe porcje, chciałabym żeby to wszystko było możliwie jak najbardziej wartościowe.
Czego taki organizm teraz najbardziej potrzebuje? Czy będzie można dawać jej koktajle z Twoich przepisów, jak już oczywiście żołądek dojdzie do siebie?
A co do kanapek rano np? Albo na kolacje?
Gosia będę Ci mega wdzięczna, bo nie mam pojęcia na czym skupić się na początek i czym ją karmić?
A powinna pic np. Czystek?
Z góry wieeeeelkie dzięki za odp.
Pozdrawiam
Anita O.
Dodano:  16 grudzień 2015 - 10:58
Wszystko płynne, lekkie, duszone. Generalnie chodzi o to aby organizm walczył a nie zajmował się trawieniem.
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 12:32
Nie jestem tu ekspertem, ale poczytaj może o Tumeric golden milk / napój z kurkumy. Nie wiem co na to Gosia powie?
Odpowiedz
asia40Dodano:  16 grudzień 2015 - 10:23
Mam pytanie odnośnie stwierdzenia "najcieplejsze miejsce w domu". Jaką temperaturę masz Małgosiu na myśli? U mnie w domu generalnie jest raczej chłodno, wszyscy domownicy tak lubią, temperatura w dzień to ok.18-19 stopni, w kuchni w czasie gotowania ok.20, w nocy w całym domu jest ok.16 stopni. W ubiegłym roku próbowałam robić zakwas, niestety nie udał się, po ok. 10 dniach zapleśniał, a w ogóle nie był ukiszony. Wydaje mi się, że to mogła być wina zbyt niskiej temperatury otoczenia. Czy jeśli słoik z zakwasem postawię na kaloryferze będzie OK?
Dodano:  16 grudzień 2015 - 10:54
Postaw przy kaloryferze.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 10:48
Zakwas właśnie robie :) a teraz zabieram się za robienie bigosu i farszu do uszek i pasztecików :):) Ach ach
Chociaż my w sumie takie menu wigilijne jemy na codzien, bo bigos uwielbiamy a wszystko co z kapusta i grzybami w nazwie to pychota :) Więc na codzień kapucha kiszona i zwykła gościu u mnie w domu :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 10:54
Małgosiu mam problem: otóż od długiego już czasu jestem ospała, apatyczna, chronicznie zmęczona, nic mi się nie chce, mam lodowate dłonie i stopy, włosy lecą strasznie, cienie pod oczami, nie mogę zbić wagi. Czy jest taka możliwość że mam niedoczynność tarczycy lub coś takiego? Robiłam badania krwi, moczu i wg pani doktor jestem okazem zdrowia, cukier w normie, cholesterol też. Czy może byc tak że w badaniu TSH, fT3 i fT4 coś mi wyjdzie a na ogólnych nic nie bylo? Czy może zrobić jeszcze jakieś badania? Co byś poradziła?
pozdrawiam
Dodano:  16 grudzień 2015 - 11:01
Ja bym zbadała tarczycę, poziom witaminy D i B12.
SmaczkaDodano:  16 grudzień 2015 - 13:02
mialam to samo i mam niedobory b 12. Mam pytanie: obecnie jestem na antybiotykoterapi w związku z opuchnizna zęba. Wiem, że nalezy spozywać Cenne dla zdrowia są też zwykłe jogurty, kefiry, maślanka, kiszone ogórki i kapusta – dostarczają bakterie kwasu mlekowego, które stymulują odporność. Mleko i jego przetwory możesz jadać kilka godzin przed zażyciem lekarstwa lub po nim. Produkty te zawierają dużo wapnia, który utrudnia wchłanianie niektórych antybiotyków (zwłaszcza tetracyklin). Po zakończeniu kuracji pij co najmniej szklankę jogurtu dziennie i jedz regularnie produkty zawierające bakterie mlekowe. Wiec jaki jogurt/serek/inny nabiał byłby odpowiedni?

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/naturalne-probiotyki-dieta-lagodzaca-skutki-uboczne-lekow_40627.html
Dodano:  16 grudzień 2015 - 13:03
Zerknij w post o jogurcie. Tam piszę jaki jest dobry.
SmaczkaDodano:  16 grudzień 2015 - 13:17
Dziekuję :)obstawiam ze tola z biedronki:)
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 21:17
W Lidlu pojawił się jogurt naturalny z wapniem w składzie identyczny z Tolą. Odrobinę bardziej gęsty. To tak na marginesie jakby ktoś do biedry miał nie po drodze.
SmaczkaDodano:  16 grudzień 2015 - 23:22
Znowu nie na temat, siedzę czytam... czy przy antybiotykoterapi wymagane jest spozywanie specjalnych produktów? (to mój 2 antybiotyk w odstępie 3 tygodni)
W internecie zalecają stosować dietę lekkostrawną (gotowane mięso, warzywa, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych)
Długotrwałe terapie antybiotykowe sprzyjają wyjałowieniu organizmu i rozwojowi grzybic. Aby zapobiec tym nieprzyjemnym skutkom zażywania antybiotyków należy zadbać o właściwą dietę i przestrzegać kilku zasad:
zrezygnować z pieczywa i produktów zawierających drożdże, a w zamian wybierać chleb chrupki typu wasa, maca, kasze, brązowy ryż - ile w tym prawdy? mam przerzucic się na ten czas na wafle ryzowe?;
unikać słodyczy - cukier jest bowiem doskonałą pożywką dla drożdży;
pić dużo płynów (niegazowanej wody mineralnej, naparów owocowych, zielonej herbaty), które wypłukują z organizmu toksyny bakteryjne.
Dodatkowo do diety w trakcie kuracji antybiotykowej i bezpośrednio po niej należy włączyć:
produkty mleczne z bakteriami probiotycznymi (naturalny jogurt, maślankę, kefir, zsiadłe mleko);
kiszonki (kiszoną kapustę i ogórki);
produkty bogate w witaminę K (brokuły, szpinak, sałatę, jajka i awokado);
kleiki, zupy mleczne z płatkami owsianymi, które osłaniają wrażliwą po chorobie błonę śluzową żołądka i jelit;
nabiał, ponieważ białka tych produktów dostarczają aminokwasów niezbędnych do budowy ciał odpornościowych.


Czy na coś muszę zwrócic uwagę? Niestety lekarz nie poinformował mnie co jeść czego unikać, niektóre źródła podawają by wcinać miód, a inne pisza by unikać cukrów bo są pozywką dla baterii... sama już nie wiem.

Dziękuję:)!

Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:17
Tak. W czasie antybiotykoterapii wymagana jest specjalna dieta i jest ona bardzo zbliżona do diety w candidzie.
SmaczkaDodano:  17 grudzień 2015 - 10:15
dziekuję :* i ostatnie pytanie (przepraszam)- czy mogę zjeść kiwi, nakupiłam przed antybiotykoterapią a juz dojrzało i dylemat, mozna czy zaszkodzi.
Dodano:  17 grudzień 2015 - 12:51
Możesz
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 11:01
czy mogę w szklanej misce zrobić zakwas?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 11:20
Małgosiu czy da się zmodyfikować przepis na paszteciki żeby insulinooporni mogli skosztować?
Z góry dziękuję
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 13:00
Małgosiu, jeżeli dziś wyślę formularz o dietę to kiedy można spodziewać sie odpowiedzi ( pytam ponieważ zbliżają się święta i domyślam się że czas będzie inny) :) pozdrawiam
Dodano:  16 grudzień 2015 - 13:02
Na wycenę czeka się 3-4 tygodnie.Akceptujesz wycenę i dietę otrzymujesz w 1-3 dni od momentu wpłaty. Czyli jak dziś wyślesz formularz to dietę dostaniesz końcem stycznia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 13:17
Małgosiu mam pytanie dotyczące soli a mianowicie czy mogę użyć różowej himalajskiej bo taką mam tylko w domu ?
Dodano:  16 grudzień 2015 - 14:55
Oczywiście.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 14:24
Ja bym swoim dzieciom nie podała barszczu robionego z torebki :) nawet by nie tkneli ,bo tak uwielbiaja barszcz ,ze od razu odroznia prawdziwy od tego z torebki ;). U nas na wigilie zazwyczaj jemy domowej roboty kapusniaczki z kapusta i grzybami i do tego berszczyk ;) pycha
Moze w tym roku zrobie drozdzowe paszteciki tak dla odmiany.
Moze bardziej dzieciom przypadna do gustu niz kapusniaczki
Pozdrawiam !
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 14:27
czy można zamiast chleba dac lyzke zakwasu na zurek? pozdrawiam .
Dodano:  16 grudzień 2015 - 14:54
Tak
Odpowiedz
Liliko PlDodano:  16 grudzień 2015 - 14:28
Małgosiu, a możesz coś poradzić w sprawie zakwasu na chleb (z twojego przepisu)? Zakwas ma około 8 miesięcy, cały czas było dobrze, a teraz tak od około 3-4 tygodni jakby nie rósł w ogóle. I chleb też nie wyrasta, ciągle jest zbity, twardy, ciężki. Wręcz mokry. Kombinowałam już różnie z mąkami, ale nic się nie zmienia. W piątek zakwas dokarmiłam 3 łyżkami mąki żytniej razowej Melvit typ 2000 i 3 łyżkami ciepłej wody, zostawiłam do soboty i upiekłam kolejny chleb (500g tej samej maki i 300g orkiszowej) - i tak bez zmian. Teraz też zakwas nic nie urósł, już wiem, że kolejny chleb też taki będzie. Może masz jakiś pomysł?
Dodano:  16 grudzień 2015 - 14:57
Nie powinno tak być. Ja miałam tak że zakwas nie rósł ale już zagnieciony chleb tak. Nie wiem co się mogło stać.
Ewa ŚródkaDodano:  16 grudzień 2015 - 20:01
Tez tak mialam. Okazalo sie ze mam za zimno w lodowce i zakwas umieral. Poza tym jak chleb rosnie zima stawiam na noc w foremce przy koloryferze to zakwas tez tam stawiam i dopiero potem do lodowki. Wyczytalam tez ze zakwas musi miec w lodowce nie zimniej niz 5 st. I ma stac na drzwiczkach.
AnonimowyDodano:  17 grudzień 2015 - 9:19
Sprawdź temperaturę otoczenia, czy nie jest mu za zimno. Spróbuj po dokarmieniu postawić na lub obok ciepłego kaloryfera. Możesz też odłożyć do nowego słoika tylko trochę zakwasu (3 łyżki) i dokarmić trochę większą ilością mąki i wody. Jak któregoś razu przestał mi rosnąć to tak zrobiłam i wyszło na to, że w słoiku miałam wcześniej za dużo głodnego zakwasu, a za mało dałam mu jeść. Teraz przy mojej produkcji często mam zakwasu tylko tyle co na ściankach słoika, a jak go dokarmię po kubeczku mąki i wody to pięknie bąbelkuje.
AnonimowyDodano:  17 grudzień 2015 - 12:44
Ja z kolei chleb do wyrośnięcia wstawiam do piekarnika z włączoną żarówką, bez temperatury. Mam w domu dość chłodno i chleb nie wyrasta.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 14:59
Gosiu pisalas w jakimś komentarzu że twoje dzieci dostają do szkoły 0,5 l soku. Jest to sok kupny czy sama wyciskasz? Owocowy czy warzywny, jeżeli sama wyciskasz to przelewasz im do szkoły po prostu do butelki?
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:25
Różnie. Czasem sama, czasem kupny. Zależy od tego jak wstaniemy i ile czasu jest rano.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 15:01
Gosiu napiasalbys co sadzisz o książce zieby, ją jakoś nie że wszystkim się zgadzam (np.że można smażyć tylko na oleju kokosowym) a robi się coraz bardziej popularny.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 15:09
Mąka Melvit typ 2000 jest powodem (też tak miałam) . Jeśli robisz z przepisu Gosi, to Gosia w swoim przepisie używa 500 g mąki żytniej typ 720. Spróbuj dodać do zakwasu jeszcze trochę wody (3 łyzki) i lżejszą mąkę do ciasta na chleb.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 16:27
Małgosiu . Napisz mi proszę czy ten lek na odrobaczenie działa na wszystkie robaki ? Czy na lamblie tez ? Czy jednorazowe łykanie tabletki spowoduje zabicie robaków ? Jak je brać ? Proszę o pomoc :(
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:26
Nie na wszystkie. To vermox. POczytaj w necie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 16:51
Jaka maka do tych pasztecikow najlepsza żeby wyszły puszyste? Można pół na pół pszenną z żytnia?
I jak przyrządzić farsz bez szybkowaru?
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:23
Albo orkiszowa typ. 650 lub 700, albo tortowa pszenna.
Farsz bez szybkowaru gotujesz tak jak mój bigos w garnku. Zerknij w przepis.
Odpowiedz
Ilona BDodano:  16 grudzień 2015 - 18:18
U mnie zakwas juz od paru dni sie kisi, a paszteciki czekają na wigilię w zamrażarce :) dziękuję za przepisy
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 18:38
Rozumiem, że ciasto na paszteciki nie potrzebuje czasu aby rosnąć? Po prostu wyrobić,pokroić, napełnić farszem i od razu upiec.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 18:46
Robisz MAłgorzato komppot z suszu? Jesli tak to czy susz sama przygotowujesz czy kupujesz gotową mieszankę - np Bakkaland?
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:20
Kupuję oddzielnie śliwki wędzone, suszoną gruszkę i suszone jabłko. Mam trochę swoich ale muszę dokupić bo będzie za mało.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 19:30
Gosiu, czy jedzenie owoców na 2 śniadanie każdego dnia jest OK, czy lepiej urozmaicać ? I czy to nie szkodzi na szkliwo zębów ????? :) Pozdrawiam Cię cieplutko !
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:19
Jest bardzo ok. Ja praktycznie codziennie jem owoce na drugie śniadanie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 21:56
Spróbuj może codziennie dokarmiać zakwas, może twojemu przebywanie w lodówce nie służy i.potrzebuje codziennego zainteresowania :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 grudzień 2015 - 22:01
Zdąży się zakwas zrobić i barszcz ugotować jeśli jutro przygotuje wszystko? oj,szkoda,że ze 2 dni temu nie przypomniałas tego przepisu :)
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:17
Tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 grudzień 2015 - 8:45
Zrobiłam zakwas wczoraj, dzisiaj rano spróbowałam przy mieszaniu i jest bardzo słony. Czy coś z tym zrobić czy zostawić tak jak jest? Pozdrawiam,Marta
Dodano:  17 grudzień 2015 - 9:12
Zostaw tak jak jest. Po prostu mniej (albo wcale) posolisz sam barszcz w wlaniu zakwasu.
AnonimowyDodano:  18 grudzień 2015 - 10:36
mam ponownie pytanko, dzisiaj już jest trzeci dzień jak nastawiłam zakwas,ale niestety nie pojawiła sie piana :( Czytając instrukcję wnioskuję, ze to dość istotny element.. Co w takim razie należy zrobić? Marta
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 grudzień 2015 - 23:16
Przy walce z candidą, powyższy zakwas jest dopuszczalny? Bo nie wiem czy się za niego zabierać. I jescze króciutkie pytanko: białko konopne, ziemia okrzemkowa, olej kokosowy można stosować przy candidzie? Pozdrawiam/Paweł
Dodano:  18 grudzień 2015 - 8:30
Jak najbardziej tak.
I ziemię i olej kokosowy i białko konopne przy candidzie tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 grudzień 2015 - 10:42
Zakwas nastawiłam dziś, a wiec muszę go przyspieszyć by zdążyć do wigilii tylko, ze możliwość dodania naturalnej wody z ogórków mam dopiero w niedziele( muszę się udać do rodzinki po nie). Dolać w niedziele czy zostawić bez tego? pozdrawiam
Dodano:  18 grudzień 2015 - 11:22
Zostawić bez tego.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 grudzień 2015 - 8:12
Czy zakwas należy mieszać drewnianą łyżka tylko raz dziennie czy kilka razy? I czy jeśli piana nie pojawiła się na 2gi dzień to oznacza, że zakwas się nie udał??
Dodano:  19 grudzień 2015 - 22:34
Piana może pojawić się później. Mieszać możesz często.
Odpowiedz
Aleksandra TyśkiewiczDodano:  19 grudzień 2015 - 10:03
Mam pytanie czy sól do peklowania to to samo co specjalna sól do przetworów.
Ola
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 grudzień 2015 - 13:55
Witam zrobiłem zakwas wg Twojego przepisu w poniedziałek dzisiaj miałem go odlewac niestety gdy rano chciałem się za to zabrać okazało się że na górze urosła pleśń podejrzewam że zakwas się zepsuł tylko dlaczego. Wszystko zrobiłem wg przepisu. Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 grudzień 2015 - 17:34
A czy do Twojego zakwasu na chleb też można dodać 2 łyżki wody z kapusty? Chcę upiec chleb na święta a trochę za późno się do tego zabrałam.
Dodano:  19 grudzień 2015 - 22:28
Może być woda z kapusty.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 grudzień 2015 - 18:13
Ja dodałam jeszcze do zakwasu kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego i liście laurowe, żeby był bardziej aromatyczny:)
AnonimowyDodano:  20 grudzień 2015 - 21:00
no i super, ja też tak zrobiłam :):)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 grudzień 2015 - 14:49
Małgosiu, czy buraków na zakwas ma być 5 szt. , czy też 5 kg ?
Mój zakwas stoi 4 dni, ale też nie miał piany (temp.ok. 20 stopni).Próbowałam i jest kwaskowy, czy myślisz że jest ok ?
Dodano:  21 grudzień 2015 - 9:35
A jak jest w przepisie? No 5 szt.
Jak jest kwaskowy jest ok. Jeszcze 3 dni. Spokojnie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 grudzień 2015 - 21:01
A co można zrobić z buraczkami z zakwasu?
Dodano:  21 grudzień 2015 - 9:29
Odpowiedź wyżej w komentarzach.
Odpowiedz
UnknownDodano:  21 grudzień 2015 - 20:28
Małgosiu myślisz ze do pasztecikow zamiast grzybów leśnych można dodac pieczarki tak aby dzieci mogły zjeść? Czy to juz będzie kompletnie inny smak?
Dodano:  21 grudzień 2015 - 22:06
Można
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 grudzień 2015 - 9:33
czy zakwas wyjdzie jeśli zrobi się go w słoiku 0,7 - ilość składników proporcjonalna do słoika ? Tak żeby zużyć taki jeden słoik na barszcz 3 litry
Dodano:  22 grudzień 2015 - 9:48
Ale na zakwas już jest za późno.
AnonimowyDodano:  22 grudzień 2015 - 12:14
wiem, już go zrobiłam w tym słoiku i pytam czy Twoim zdaniem wyjdzie :)
Odpowiedz
Fanka z ŻoliborzaDodano:  22 grudzień 2015 - 9:36
Witam Małgosiu. Wczoraj zrobiłam paszteciki. Wyszły super smaczne. Ale miałam dylemat jak przygotować blachę. Czy smarować, czy goła blaszka czy podsypać mąką? Zdecydowałam się na mąkę, bo tak robiłam inne drożdżowe rogaliki. Ale troszkę się przypiekały od spodu. Jak powinno być zgodnie z Twoimi zaleceniami? Czytałam przepis i komentarze kilka razy i nigdzie nie znalazłam wyjaśnienia. I z innej beczki. Czy formularz na dietę z 7 grudnia dotarł? Napisałam ręcznie i martwię się, że nie dotarł albo nieczytelny. Bo nie mam odzewu z Twojej strony. Czekam na dietę, bo to dla chorej Córki. I Zdrowych i Spokojnych Świąt z Bliskimi. Dobrze, że Jesteś z nami. Twoje rady i przepisy bezcenne. Marzena i Wiki.
Dodano:  22 grudzień 2015 - 9:51
Najlepiej jest podłożyć papier do pieczenia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 grudzień 2015 - 13:04
No i porazka. Dzisiaj 6 dzień jak zakwas stoi i pojawiła się pleśń :(
Dobrze, ze mam alternatywny przepis na barszcz, który już mam sprawdzony.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  24 grudzień 2015 - 1:40
Zakwas wyszedł rewelacyjny od razu wypiłam szklankę dodałam łyżke zakwasu na żurek tak jak pytałam wcześniej. Buraczki zasłodzone czekają do jutra a ja życzę przy okazji wesołych świąt całej rodzince i pozdrawiam "stara/62/" fanka.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  24 grudzień 2015 - 11:45
Mój zakwas również wyszedł - robiłam w dwóch litrowych słoikach i jest super. Zrobiłam go w piątek wieczorem. Piany nie było, albo ją przegapiłam :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 11:01
Gosiu mam pytanie czy razowy chleb na zakwasie może być z dodatkami typu płatki owsiane , słonecznik, żurawina???
Pozdrawiam Cie
Monika
Odpowiedz
Katarinka W. Dodano:  2 grudzień 2017 - 14:43
Jeśli przeleje do butelek to znaczy ze potem to podgrzewamy i pijemy czy to jest to dodatek do barszczi ktory bedziemy gotowac np. W dniu Wigilii.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  4 grudzień 2017 - 7:56
Dodatek.
Odpowiedz
Aga Dodano:  5 grudzień 2017 - 15:06
Puchatka ten barszczyk i paszteciki też,powtarzam już ten przepis trzeci rok . Często mnie inspirujesz , dziękuję 😊😊
Odpowiedz
IwonaDodano:  9 grudzień 2017 - 17:35
Po szesciu dniach na moim zakwasie jest plesn,plakac mi sie chce:((( mam zamiar zrobic jeszcze raz, ale nie mam pojecia co zrobilam nie tak:((( Gosia , dziewczyny pomozcie
Odpowiedz
amDodano:  12 kwiecień 2018 - 20:37
zakwas super, wyszedł mi pięknie, tylko jeden minus że muszę go zaplanować 5-6 dni wcześniej, chciałabym mieć ukiszone jak ogórki i żeby stały w spiżarce (np. w lecie jak mam na działce buraki bio to wykorzystać i zrobić parę słoików) 2) można tak ukisić i trzymać dłużej w słoiku? do górków daje zawsze czosnek i 1 łyżka soli na litr gorącej wody, potem zakręcam, może być? 2) czy jak ugotuję z tego barszcz t nie zabiję \"dobrych bakterii\" wysoką temp?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds